Şimdi Ara

Gürcistan'dan araba alıp Tr de kullanmak (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
349
Cevap
23
Favori
242.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

eee arkadaşlar 6 aydan 2 yıla cıktı dıyolar ? durum ne alabılıyomuz fazla mı teferruatı var eger oyleyse aracımı satmayı ve oraya gıdıp arac almayı dusunuyorum ? son durum nedır

Daha önce yazmıştım aynen kopyalıyorum :

2 yıla çıkarılan süre, yurtdışı yerleşik kişilere hak tanınan sürenin 6 aydan 2 seneye çıkarılması değil.
    Emeklilik hakkıyla 1 sene olan emekli kişilerin süresinin 2 seneye çıkarılması.

Olayın ticaretini yapanlar, maalesef çok çarpıtıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panthera52 -- 14 Ekim 2015; 10:39:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paprika55

Gürcistanda arabalar neden ucuz?

Gürcistan'da arabalar, Türkiye'ye göre ucuz, ama dünya standartlarına göre biraz pahalı.
    A.B.D, Almanya ve Japonya'ya göre pahalı sayılır. Bulgaristan'da araçlar daha ucuz.

Tek sebebi, ülkemizdeki ÖTV sistemi, araçlar sıfır satılırken çok fazla vergi kesiliyor ve 2. el değeri düşmüyor. 10 yaşında BMW 5 serisi ülkemizde halen 60-70 bin TL iken, orada yaklaşık 20-25 bin TL kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeFfAh-1903

Gürcistan üzerinde araçların koşullarını sizlerin yazdığı yazılar üzerinden fikir beyan sahibi oldum

Bulgaristan ve yunanistan üzerinden araba getirmek sonrasında satmak o kadarda zor değil açıkcası

Ha gürcistandan son model araçlar alıyorsanız ona diyebileceğim birşey yok tabi , ama bulgaristan yunanistan üzerinden araç alımları çok daha kolay

Son çıkan 2 yıllık getirme koşullarından sonra bu ülkelerden araç getirmelerde aşırı derecede talep olucaktır , yasayla ilgili tam olarak koşullarıda öğrenmek gerekiyor tabi

Son çıkan 2 yıllık getirme koşulu maalesef gerçek değil.

O emekliler için getirilmiş bir hak, zaten 1 seneydi, 2 seneye çıkmış oldu o kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: panthera52

quote:

Gürcistan üzerinde araçların koşullarını sizlerin yazdığı yazılar üzerinden fikir beyan sahibi oldum

Bulgaristan ve yunanistan üzerinden araba getirmek sonrasında satmak o kadarda zor değil açıkcası

Ha gürcistandan son model araçlar alıyorsanız ona diyebileceğim birşey yok tabi , ama bulgaristan yunanistan üzerinden araç alımları çok daha kolay

Son çıkan 2 yıllık getirme koşullarından sonra bu ülkelerden araç getirmelerde aşırı derecede talep olucaktır , yasayla ilgili tam olarak koşullarıda öğrenmek gerekiyor tabi

O emekliler için getirilmiş bir hak, zaten 1 seneydi, 2 seneye çıkmış oldu o kadar.

'Emekli'

ibaresini ben internet ortamında hiç bir haberde görmedim

neye dayanarak sadece emekliler için olduğunu belirtiyorsunuz

• özellikle geçmiyor emekli ibaresi , ama durumdan haberdar olanlar ve takip edenler bilirlerki 1 sene süresi sadece emeklilere tanınan bi hak
    işte 1 seneyi 2 seneye cıkardım deyince ,emekliler için olduğunu anlayabilirsiniz , yurt dışı emekli olmayanlar için, 6 ay süre devam ediyor
  • quote:

quote:

quote:

'Emekli'

ibaresini ben internet ortamında hiç bir haberde görmedim

neye dayanarak sadece emekliler için olduğunu belirtiyorsunuz

Maalesef haber editörlerin manipilasyonu ve kendi bilgisizliği sebebiyle "emekli" ibaresini kullanmıyorlar. Lakin gerçek bahsettiğim gibi.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: r0x

ben bile düşünmeye başladım.

şartlar hala aynı mı ? çift vatandaşlık mı gerekiyor ?

Şartlar arasında çift vatandaşlık gerekliliği hiç olmadı, en azından 1999'da yayınlanan kanundan itibaren, çifte vatandaşlığın bu araçlar üzerine bir etkisi yok.

Yurtdışı yerleşik olmak lazım sadece o kadar.

hocam baya alıntı almışsın kafan şişmiştir ama son bir soru soracağım bilgin var sanırım.

yerleşik olmanın açılımı nedir ? eski yasaya göre 180 gün yurtdışında kalırsam yerleşik sayılıyormuşum sanırım, sonra 180 günlüğüne araba sokabiliyormuşum yine.

şimdi ki yasaya göre 6 ay yurtdışında kalsam sonra arabayla dönsem o arabayı 2 yıl burda tutabiliyor muyum ? ve 2 yıl sonra ki süreç nasıl işliyor ?

• reklam yapmak gibi olmasın bu işi yapan birileri bunun gibi sss dökümanı hazırlamış

https://goo.gl/umGAFO
  • Troll King kullanıcısına yanıt
    Daha önce de konuda paylaşılmıştı ama buradaki tüm bilgilerin doğruluğundan emin değiliz.
  • şu sekilde kullaniliyor yurt disinda yasadim baya arastirdim bu konulari

oncelikle yurt disinda araba alabilmek icin o ulkeden aracin ruhsatini almaniz lazim ruhsati nasil alicaksiniz peki oturma yeri gostermeniz gerekiyor. bunun icinde oturum izni almaniz gerekiyor ki o ulkeden ruhsat alabilesiniz aracin.

oturum iznini aldiniz aracida aldiniz ruhsatida oturum izni uzerinden uzerinize islettiniz diyelim.

sira turkiyeye donmek var.

devletin size tanidigi hak 6 ay. yani yabanci plakali araci turkiyede en fazla 6 ay kullanabilirsiniz. 6 ayda yurt disinda kalmasi gerekiyor. 2 yil diye bir olay yok. hukumet 2 yila cikacak dedi herkes heycanlandi gurbetciler daha sonra sadece emeklilere cikardilar.

buradaki cakallik su. araciniz 6 ayi geciyor fakat devlet size 2.yila kadar ulkeden git demiyor. ceza yaziyor. en son 2.yili doldurdugunuzda aracinizi ulkeden cikartmaniz gerekiyor. neden 2 bundan tam emin degilim. bu isi yapan elemanlar 2.yilda goturuyor hep araclarini sanirim max sure 2 yil ceza ile birlikte.

size verilen 6 aylik sureyi doldurup uzerine 1.5 yil kaldiginiz icin 1.5 yil uzerinden ceza uyguluyorlar gumrukte. bu ceza ne kadar benimde tam haberim yok. ama ucuk bir sey degil 2000 lira civari. yani getirdiginiz araca degecekse goz etmeyen bir meblag oluyor genelde.

2.yilin sonunda cezanizi odediniz. hangi ulkeden aldiysaniz araci geri gittiniz o ulkeye. simdi ayni araci tekrar turkiyeye sokamazsiniz. o ulkede 6 ay mi kalmaniz gerekiyor yoksa cezali sure dahil 2 yil mi tam bilmiyorum.

surda yapilacak 2 cakallik var.

1.cisi ayni aracin plakasini filan degistirip geri turkiyeye sokmak

2.cisi araci satip baska bir arac alip turkiyeye donmek.

her seyden ote tüv denen bir sey var. araclarin yillik tuv e girmesi gerekiyorsa eger yilda 1 o ulkeye gitmeniz gerekiyor.

bu sekilde yurt disinaraclari turkiyede kullanabilirsiniz.

EN ONEMLISI YURT DISI YERLESIK DEGILSENIZ KI DEGILSINIZ HIC BULASMAYIN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tired of waiting -- 14 Ekim 2015; 13:35:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

ben bile düşünmeye başladım.

şartlar hala aynı mı ? çift vatandaşlık mı gerekiyor ?

Şartlar arasında çift vatandaşlık gerekliliği hiç olmadı, en azından 1999'da yayınlanan kanundan itibaren, çifte vatandaşlığın bu araçlar üzerine bir etkisi yok.

Yurtdışı yerleşik olmak lazım sadece o kadar.

hocam baya alıntı almışsın kafan şişmiştir ama son bir soru soracağım bilgin var sanırım.

yerleşik olmanın açılımı nedir ? eski yasaya göre 180 gün yurtdışında kalırsam yerleşik sayılıyormuşum sanırım, sonra 180 günlüğüne araba sokabiliyormuşum yine.

şimdi ki yasaya göre 6 ay yurtdışında kalsam sonra arabayla dönsem o arabayı 2 yıl burda tutabiliyor muyum ? ve 2 yıl sonra ki süreç nasıl işliyor ?

Yurtdışı yerleşik olmak demek, son 1 yıl içinde ülkemiz dışında minimum 185 gün kalmış olmak demek. Şayet siz 185 gün dışarda olursanız, ülkemize gelirken yurtdışı yerleşiklik statüsünde turistik kolaylıklar kapsamında araç getirebilirsiniz ve aracınıza 185 gün süre verilir.

2 yıl gibi bir süre hakkınız yok, son zamanlarda dedikodusu yayılan 2 yıl süresi, emekli olanlar için geçerli, onlar da daha öncesinde 1 sene idi, 2 sene oldu o kadar.

• arkadaşlar herkes bir şey söylüyor bende çok gidip geliyorum ama tam bir bilgi sahibi değilim getiren varmı hiç araç varsa o arkadaş yorum yapsın herkes aydınlansın.ben şimdi 3 bin dolarlık bir araba alacağım bana bunun toplam maliyeti ne olacak birde. ben getirince ne kadar türkiyede kalacağım.sonra gidi başka bir arabaylamı gelmek zorundayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: uzil

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/10/20151013.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/10/20151013.htm

2015/8113 5. madde

Öncesine bakarsak, olayın iç yüzü ortaya çıkıyor.

Değiştirilen madde, 29/09/2009 tarihli ve 2009/15481 sayılı bakanlar kurulu kararındaki 20. madde.

bu kararda ne vardı ? (ayrıntılı link :http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/10/20091007-2.htm)

şu var :

quote:

Taşıtlarla ilgili genel şartlar
    MADDE 16- (1) Taşıtlara geçici ithalat izni verilebilmesi için;
    a) Bu taşıtların, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişi adına ve bu bölge dışında tescil edilmiş olması ya da Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişiye ait olduğunun belgelendirilmesi,
    b) Bu taşıtların, 17, 18 ve 19 uncu madde hükümleri saklı kalmak kaydıyla Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişiler tarafından kullanılması,
    c) Demiryolu taşıtları dışında ticari kullanıma mahsus taşıtların, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında başlayan veya sona eren taşıma işlerinde kullanılması,
    gerekir.

Taşıtlara ilişkin özel şartlar
    MADDE 19- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki yerleşim yerini bölge dışına nakletmek isteyen gerçek kişinin kişisel kullanım amacıyla getireceği 16 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki koşulu taşıyan taşıta, geçici ithalat izni verilir. Bu taşıtın geçici olarak Türkiye Gümrük Bölgesine getirildiği tarihten itibaren en fazla üç ay içinde yeniden ihraç edilmesi zorunludur.
    (2) Belirli bir süre ile görevini yerine getirmek üzere gelen kişilerin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında veya öğrenim görmek amacıyla gelen kişilerin Türkiye Gümrük Bölgesi dışındaki yerleşim yerinde, adlarına kayıtlı olmak şartı ile geçici bir süreyle Türkiye Gümrük Bölgesinde trafiğe tescil edilecek, 16 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki koşulu taşıyan kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına geçici ithalat izni verilir.
    (3) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişi tarafından kişisel veya ticari amaçla kullanmak üzere getirilen ve 16 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerindeki koşulları taşıyan taşıtın, süreklilik bulunmaması ve kişisel kullanım konusunun hizmet sözleşmesinde belirtilmesi şartıyla, izin hak sahibi tarafından istihdam edilen veya usulüne uygun olarak yetkili kılınan Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik gerçek kişi tarafından kullanılmasına izin verilir. Ancak, kişisel amaçla kullanılacak taşıtlar için 16 ncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendindeki koşul aranmaz.
    (4) Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik kişi tarafından sınırlı bir süre için ticari kullanımının söz konusu olduğu Müsteşarlıkça belirlenen istisnai durumlarda 16 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerindeki koşulları taşıyan taşıtlara geçici ithalat izni verilebilir.
    (5) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerden Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli olanlar ile Türkiye’de oturma iznine sahip Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli yabancıların bu durumlarını belgelendirmeleri halinde, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında adlarına kayıtlı kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına geçici ithal izni verilir.
    (6) Ticari kullanıma mahsus deniz, hava ve demiryolu taşıtlarına, 10/6/1985 tarihli ve 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu uyarınca finansal kiralama sözleşmesi süresine bağlı olarak geçici ithalat izni verilir.

Taşıtlara ilişkin süreler
    MADDE 20- (1) 19 uncu maddede belirtilen süreler saklı kalmak kaydıyla;
    a) Demiryolu taşıtlarına oniki ay,
    b) Demiryolu taşıtları dışında kalan ticari kullanıma mahsus taşıtlara, yolcuların taşınması, alınması ve yerleştirilmesi, eşyanın yüklenmesi ve boşaltılması, nakliye ve bakım işleri gibi geçici ithal talebine esas olan faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için gereken kadar,
    c) 1) Öğrenim görmek amacıyla gelen bir öğrencinin yerleşim yerinde adına kayıtlı kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına, öğrencinin bu amaçla Türkiye Gümrük Bölgesinde kalacağı süre kadar,
    2) Belirli bir süre ile görevini yerine getirmek amacıyla gelen kişilerin, kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına, görev süresi boyunca,
    3) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına bir yıl,
    4) Türkiye’de oturma iznine sahip Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli yabancıların kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına ikamet izinleri kadar,
    5) Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da dahil olmak üzere altı ay,
    ç) Kişisel kullanıma mahsus hava taşıtlarına altı ay,
    d) 12/3/1982 tarihli ve 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamında getirilenler hariç kişisel kullanıma mahsus diğer deniz ve iç su yolları taşıtlarına onsekiz ay,
    süre ile geçici ithalat izni verilir.
    (2) 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamında getirilen taşıtlar, anılan Kanunda belirlenen sürelere tabidir.

Önemli yerleri kalın yazdım.

5) Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da dahil olmak üzere altı ay,

cümlesi :

5) Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına yirmidört ay, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da dahil olmak üzere altı ay,

olarak değiştirildi.

Söz konusu bizim konuştuğumuz araçlar "kişisel kullanıma mahsus kara taşıtı" statüsünde değil, "turistik kolaylıklar kapsamında geçici olarak taşıt ithali" statüsündedir.

Yurtdışı yerleşik olmadan araç kullanmak mümkün değil, ayrıca süresi halen daha 6 ay.

Maalesef bu bilgileri, kötü amaçla kullanıp, süre 2 seneye çıktı deyip, rant elde etmeye çalışanlar, kimse açıp kanun okumaz, bir ekran görüntüsü yeterlidir diye düşünüp insanları manipüle ediyor ve kandırıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panthera52 -- 14 Ekim 2015; 14:52:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Troll King

reklam yapmak gibi olmasın bu işi yapan birileri bunun gibi sss dökümanı hazırlamış

@MrKemal17 doğru söylüyor.

Söz konusu bilgiler, kanunlara dayalı olmayıp tamamen kişinin satıcının kendi beyanıdır. Çoğu hatalı ve eksiktir. Tamah etmemek gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tired of waiting

şu sekilde kullaniliyor yurt disinda yasadim baya arastirdim bu konulari

oncelikle yurt disinda araba alabilmek icin o ulkeden aracin ruhsatini almaniz lazim ruhsati nasil alicaksiniz peki oturma yeri gostermeniz gerekiyor. bunun icinde oturum izni almaniz gerekiyor ki o ulkeden ruhsat alabilesiniz aracin.

oturum iznini aldiniz aracida aldiniz ruhsatida oturum izni uzerinden uzerinize islettiniz diyelim.

sira turkiyeye donmek var.

devletin size tanidigi hak 6 ay. yani yabanci plakali araci turkiyede en fazla 6 ay kullanabilirsiniz. 6 ayda yurt disinda kalmasi gerekiyor. 2 yil diye bir olay yok. hukumet 2 yila cikacak dedi herkes heycanlandi gurbetciler daha sonra sadece emeklilere cikardilar.

buradaki cakallik su. araciniz 6 ayi geciyor fakat devlet size 2.yila kadar ulkeden git demiyor. ceza yaziyor. en son 2.yili doldurdugunuzda aracinizi ulkeden cikartmaniz gerekiyor. neden 2 bundan tam emin degilim. bu isi yapan elemanlar 2.yilda goturuyor hep araclarini sanirim max sure 2 yil ceza ile birlikte.

size verilen 6 aylik sureyi doldurup uzerine 1.5 yil kaldiginiz icin 1.5 yil uzerinden ceza uyguluyorlar gumrukte. bu ceza ne kadar benimde tam haberim yok. ama ucuk bir sey degil 2000 lira civari. yani getirdiginiz araca degecekse goz etmeyen bir meblag oluyor genelde.

2.yilin sonunda cezanizi odediniz. hangi ulkeden aldiysaniz araci geri gittiniz o ulkeye. simdi ayni araci tekrar turkiyeye sokamazsiniz. o ulkede 6 ay mi kalmaniz gerekiyor yoksa cezali sure dahil 2 yil mi tam bilmiyorum.

surda yapilacak 2 cakallik var.

1.cisi ayni aracin plakasini filan degistirip geri turkiyeye sokmak

2.cisi araci satip baska bir arac alip turkiyeye donmek.

her seyden ote tüv denen bir sey var. araclarin yillik tuv e girmesi gerekiyorsa eger yilda 1 o ulkeye gitmeniz gerekiyor.

bu sekilde yurt disinaraclari turkiyede kullanabilirsiniz.

EN ONEMLISI YURT DISI YERLESIK DEGILSENIZ KI DEGILSINIZ HIC BULASMAYIN.

Yazdığınız çoğu mevzu doğru ama bazı hatalar var, müsadenizle düzeltmek isterim.

Bir kere Gürcistan için, araç satın alma şartları arasında oturum almak veya vatandaşlık gerekli değildir, herhangi bir pasaportu olan Türk, Rus, İspanyol, Japon kişi gidip, adres referans göstererek (sözlü beyan), aracı üzerine alabilir, ne yerleşiklik sorarlar, ne oturum ne de bir vatandaşlık. Bunu belirtmek isterim.

Devlet 2. yıla kadar git demiyor demişsiniz ama esasen devlet hiç git demiyor. Yasal süreyi 6 ay olarak belirlemiş, eğer araç 6 ay içinde dışarı çıkmazsa, herhangi bir kolluk kuvveti kontrollerinde veya gümrük kapılarında ceza yersin diyor. 2. yıla kadar müsamaha gösterilme mevzusu yok yani.

2000 TL kadar ceza ödersiniz deyişiniz de tamamen tahmini olmuş. Aracına göre değişir, öteki mesajlarımda bulunuyor nasıl hesaplandığı. Aracın Türkiye fiyatıyla alakalı bir konu bu. 300 TL ödemeniz de mümkün yani.

Cezayı ödedikten sonra Türkiye dışına çıkacak olan aracın hangi ülkeye gittiği Türk Gümrüğü tarafından önemli değil. Gürcistan'dan aldığınız aracı Irak'a da çıkarabilirsiniz. Hangi ülkeden alındıysa oraya gitmeli denen bir şey yok anlayacağınız.

Tüv denilen şey sadece Avrupa'da var. Rusya'dan, Azerbaycan'dan, Gürcistan'dan, İran'dan alacağınız araçlar için TÜV zorunluluğu yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: uzmantk

arkadaşlar herkes bir şey söylüyor bende çok gidip geliyorum ama tam bir bilgi sahibi değilim getiren varmı hiç araç varsa o arkadaş yorum yapsın herkes aydınlansın.ben şimdi 3 bin dolarlık bir araba alacağım bana bunun toplam maliyeti ne olacak birde. ben getirince ne kadar türkiyede kalacağım.sonra gidi başka bir arabaylamı gelmek zorundayım

15 dakikanızı ayırıp, konuyu baştan sonra okumanızı tavsiye ediyorum. Tüm sorularınızın cevabı mevcut.

Cevaplanmayan sorular için, sorabilirsiniz, yardımcı olabilirim.

Çok anlatıldı çünkü mevzular.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panthera52 -- 14 Ekim 2015; 15:08:01 >
  • panthera52 kullanıcısına yanıt
    tesekkurler cevaplar icin ben almanyayi ele aldim. almanya icin arastirmistim zamaninda.

gurcistan cok daha rahatmis nerdeyse bedava.

• Standart bi Türk vatandaşı alabiliyorsa ve 2 yıl sorunsuz kullanabiliyorsa çok çok iyi bişey bu.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Troll King

reklam yapmak gibi olmasın bu işi yapan birileri bunun gibi sss dökümanı hazırlamış

@MrKemal17 doğru söylüyor.

Söz konusu bilgiler, kanunlara dayalı olmayıp tamamen kişinin satıcının kendi beyanıdır. Çoğu hatalı ve eksiktir. Tamah etmemek gerekiyor.

arkadaşımın arkadaşının başına gelmiş gürcistan plakalı bi araç varmış arkadaşı alkollü diye kendi kullanıyormuş aracı
    polis aracı durdurmuş aracın içinde aracın sahibi olmasına rağmen başkası sürdüğü için bağlamaya kalkmışlar rüşvet verdik öyle kurtardık diyor kanun böyleymiş

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.