Şimdi Ara

Enermax Liberty ailesi güç kaynakları ; İlk olarak Türk kullanıcılar ile buluşuyorlar

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
4.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • PC'lerimiz her geçen gün hızlanıyorlar. Çift çekirdekli işlemciler, SLI ve Crossfire gibi çift ekran kartına destek veren teknolojiler, RAID modunda çalışan diskler ve benzeri teknolojiler performans sınırları zorlamamızda yardımcı oluyorlar. Fakat bütün bu üst düzey donanımlar beraberinde yüksek güç tüketiminide beraberinde getiriyor. Günümüzde orta halli bir sistemin bile güç ihtiyacı 350 Watt seviyelerindeyken SLI ve çift çekirdekli işlemci teknolojilerinden yararlanan sistemlerin güç ihtiyaçları 500 Watt'ın üzerine çıkabiliyor.

Ülkemizde sayıları oldukça az olan kaliteli güç kaynağı markalarından Enermax, bu günkü ve yarın ki güç ihtiyaçlarınız için ATX 2.2 standartlarını destekleyen, %80 gibi oldukça yüksek bir verimliliğe sahip, 400Watt, 500Watt ve 620Watt güçlere sahip olmak üzere 3 farklı modelde üretilecek olan yeni Liberty güç kaynağı serisini ilk olarak Türkiye'de Firebal işbirliği ile satışa sunacak.

Liberty serisi Enermax'ın en üst düzey güç kaynağı ailesi oluyor ve bir çok ilk içeriyor. ATX 2.2 standartını destekleyen güç kaynakları çift kanal +12V hattı sayesinde ekran kartlarına ve işlemciye daha stabil güç sağlayabiliyorlar. Güç kaynakları 12V hatlarının her birinden en fazla 20A, toplamda ise 30A güç sağlayabiliyorlar. Liberty ailesi güç kaynakları, 400 Watt gücünde olan güç kaynağıda dahil olmak üzere SLI ve Crossfire teknolojilerine destek veriyorlar. Bu destek firmanın kutular üzerine basit logolar yapıştırmasından ibaret değil, güç kaynakları Nvidia ve ATi'den uyumlulukla ilgili sertifika almış durumdalar.

Son zamanlarda çeşitli firmaların üst modellerinde bir standart halini alan ve kullanıcının güç kaynağından gelen kabloları isteğine bağlı olarak çıkartıp ekleyebildiği yapı, Liberty ailesinin bütün üyelerinde bulunmakta. Bu sayede kasa modifikasyonu ile uğraşanlar için kablo saklama derdi en aza indirgenmiş oluyor, ihtiyaç dışı kablolara bu sistemde yer yok. Güç kaynakları ayrıca EMI kalkanı sayesinde elektromanyetik etkilere karşı tamamen yalıtılmış durumdalar. Bu sayede diğer sistem bileşenlerine herhangi olumsuz bir etki yapmıyorlar.

Liberty ailesi PSU lar SATA ve moleks kablo sıkıntısınada oldukça etkili bir çözüm getiriyorlar. Sabit disk gibi bilgilerin saklandığı can alıcı bir bileşene güç şağlarken ilk dikkat edilmesi gereken husus güç sağlanan hattın stabilitesi ve ek bileşenlerden etkilenmemesidir. Normalde güç kaynağınızda yeterli SATA çıkışı yoksa 1 SATA dönüştürücü için 2 tane moleks güç çıkışının feda edilmesi gerekmekte, eğer siz sisteminize oldukça fazla optik sürücü veya disk bağlamayı düşüyorsanız dönüştürücülerle bile ihtiyacınızı karşılayamayıp ek bir güç kaynağı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Günümüzde CM Stacker, TT Armor gibi büyük kasalar 11 tane sürücüye destek veriyorlar ve CM stacker gibi modellerde çift güç kaynağı desteğide bulunmakta.

Enermax kullanıcıları stabiliteyi azaltan ve karmaşa yaratan dönüştürücülerden kurtarmak ve 11 tane sürücüde dahi ek güç kaynağı gereksinimini ortadan kaldırmak için, Liberty ailesi güç kaynaklarında her Moleks kablo çıkışına bir de SATA çıkışı eklemiş. Bu sayede kullanıcılar ister SATA ister PATA sürücü kullanıyor olsun aynı kablo üzerinden dönüştürücüye ihtiyaç olmadan stabil bir şekilde güç sağlayabilecekler. Belki ev kullanımı için bu tip bir özellik aşırı lüks görünüyor olabilir fakat orta ve giriş seviyesi serverlarla da uyumlu olan güç kaynakları, video işleme veya benzeri konularda stabiliteleri ile sizi zaman ve para kaybından koruyacaklardır.

Yazının başında da belirttiğim gibi Enermax'ın Liberty ailesi güç kaynakları %80 verimlilik ile çalışmaktalar. Verimliliğin yüksek olması güç kaynağının sistemin gerek duyduğu gücü sağlarken elektrik şebekesinden çekeceği gücün sistemin ihtiyaç duyduğu seviyeye en yakın olacağı anlamını taşıyor. Bir örnek ile açıklarsak, sisteminiz 300 Watt güç tüketim değerine sahip olsun. %70 verimlilik ile çalışan FSP Bluestorm güç kaynağının 300 Watt lık güç sağlayabilmek için elektrik şebekesinden (300/70)*100= 428 Watt güç çekmesi gerekirken Enermax Liberty ailesinden herhangi bir güç kaynağı (300/80)*100= 375 Watt güç çekerek aynı işi görebilmekte. Bu elektrik faturanızdan tasarruf anlamına geliyorki, ülkemiz gibi elektriğin pahalı olduğu bir yerde az güç tüketimi oldukça önemli. Ayrıca aradaki farkın fazla olması ısının artmasına ve fanın hızlı dönmesine ve sesin artmasınada yol açan bir etken. Enermax Liberty ailesi %80 verimliliği %30 yük altında bile sağlayabilmekte.

25 Ekim 2005 tarihinden itibaren Firebal'dan satışına başlanacak güç kaynakları için www.firebal.com adresinden ön sipariş verebilirsiniz. Güç kaynaklarının 400Watt gücündeki modeli 89 avro + KDV, 500Watt lık model 119 avro + KDV ve 620Watt lık model 169 avro + KDV fiyat etiketi ile satılmakta. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum Liberty güç kaynakları Firebal ve Enermax işbirliği ile Avrupa'da diğer ülkelerden önce ilk olarak Türkiye'de satılmaya başlayacaklar.

Sayfanın Linki : http://www.enermax.com.tw/news_01.htm

• Emeğe saygı.
    Teşekkürler.
  • Gerçekten çok iyi.
    Özellikle 400watt uygun fiyatı ile yüzümüzü güldürecek gibi
  • güzel güzel olmasına ama birde fiyatı uygun olsa, işlemciye %100$ dan fazla vermeyecek benim gibilerine tuzlu geliyor
    kdv dahil 60-70$' a 400W gerçek PSU çok iyi olurdu
  • Güzel bir makale..Hazırlayanı ve bu kaynakları hemde ilk olarak tr kullanıcısına sunmayı başaran enermaxı ve fireballuda tebrik etmek lazım..Umarın bu kalitedeki ;Psuları daha sık görürüz ülkemizde..
  • 600W'lık modeli olsa idi gzl olurdu

Ne zamandır böyle kabloları çıkarılabilen psu bakıyorum,bu özellik enermax ile birleştiğinde hem görünüş hemde işlevsellik hat safada oluyor
  • şimdicem bu sli 7800 gtx i kaldırırmı? (Sanki varda iş olsun)
  • Tüh be.1 ay önce çıkarsaydı da 500 watt olanından bir tane alsaydım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Azimkar

güzel güzel olmasına ama birde fiyatı uygun olsa, işlemciye %100$ dan fazla vermeyecek benim gibilerine tuzlu geliyor
    kdv dahil 60-70$' a 400W gerçek PSU çok iyi olurdu

Dostum o fiyata var. Thermaltake marka 420W PSU. İşte linki:
    http://www.mavibilgisayar.com/katalog/urunler/listele.php?no=123&s=i97fIkfTrPUWJXHIGpYRFamLJVAvm8
  • stokta yok ve kdv dahil 75$ ediyor , maalesef
  • "Tekrar belirtmekte fayda görüyorum Liberty güç kaynakları Firebal ve Enermax işbirliği ile diğer ülkelerden önce ilk olarak Türkiye'de satılmaya başlayacaklar."

Bu nasıl oluyor ki?Enermax dünya lideri sayılabilecek bir PSU firması.Türkiye ise bu konuda(kaliteli psu alma) daha emekleme aşamasında ,sanki bir reklam seziyorum ama neyse hadi
  • bence sallama var bu iste neden ilk turkiye anlamadim.beklide ilk turkiyede satiyorlarki turkiye sartlarina dayaniyorsa dunyanin heryerinde dayanir. tester oluyoz bir nevi...bari fiyatta digerlerine gore ucuz olsun bari
  • ne yani sen şimdi bizim harika çalışan elektrik şebekemize ve güzide tedaş personelimize laf mı sokuşturuyorsun teessüf ederim

o şimdi tester , canı neler ister

quote:

Orjinalden alıntı: Ty®

bence sallama var bu iste neden ilk turkiye anlamadim.beklide ilk turkiyede satiyorlarki turkiye sartlarina dayaniyorsa dunyanin heryerinde dayanir. tester oluyoz bir nevi...bari fiyatta digerlerine gore ucuz olsun bari
  • Fireball reklamlarını izlediniz.. :)
  • Distribitor firma ürünü ilk tr'ye getirir niye ilk tr'ye geldi-gelicek diye kızarsınız

Son tr'ye geldi-gelecek deseler niye tr'ye son gelicek

Hurraa bi sürü sey yazarsınız,sizde ne yapıcağınızı şaşırdınız artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZiveR -- 9 Ekim 2005, 11:21:27 >
  • Ben merak ediyorum bunun koablo kirlilliğini engelleyeceği kesin ama benim h-600B kasaya uyar mı acaba? Zalman 400 w var yetmiyo değiştireceğim..Piyasaya da yeni giriyormuş bi bokluk olmaz inşallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: BFG

Ben merak ediyorum bunun koablo kirlilliğini engelleyeceği kesin ama benim h-600B kasaya uyar mı acaba? Zalman 400 w var yetmiyo değiştireceğim..Piyasaya da yeni giriyormuş bi bokluk olmaz inşallah

senın sısteme zalman 400 watt yetmesı lazım
    ben ımzamdakı sıstemı fsp 300watt lık psu ıle 2 hafta cok rahat bır sekılde kullandım
  • Daha ne olsun ya Türkiye hak ettiği yerlere geliyor işte ama hepsinden önemlisi çok güzel bir makale olmuş editörümüze teşekkürler bu kadar özelliği çok detaylı bir şekilde açıklamşlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_WeB

quote:

Orjinalden alıntı: BFG

Ben merak ediyorum bunun koablo kirlilliğini engelleyeceği kesin ama benim h-600B kasaya uyar mı acaba? Zalman 400 w var yetmiyo değiştireceğim..Piyasaya da yeni giriyormuş bi bokluk olmaz inşallah

senın sısteme zalman 400 watt yetmesı lazım
    ben ımzamdakı sıstemı fsp 300watt lık psu ıle 2 hafta cok rahat bır sekılde kullandım

Ewt bende de senin imzandaki sisteme sisteme benzer bir sistem war 300 watt fazla bile geliyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.