Şimdi Ara

Iphone 4 Maceraları -1 Kırık Ön Cam Nasıl Değiştirilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
6
Favori
13.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Daha Türkiye'de çıkmadan garantisiz Iphone 4 alanlardan birisi olarak ilk ön camı kıranlardan biriside ben oldum. Tabii yedek parça az olunca da iş başa düştü. Başıma gelenleri paylaşmak istedim. Türkiyedeki araştırmalar yetersiz kalınca iş başa düştü ve kendim halletmeye karar verdim.

Internette yapılan kısa bir gezinti sonucu Iphone 4'lerde ön camın tek başına değiştirilemediğini, ön cam ve LCD panelin yapışık olduğunu ve bir arada değiştirilmesi gerektiğini keşfettim. Directfix iPhone 4 Broken Screen Replacement Money Saving Tips Aynı sayfada ön camın nasıl değiştirileceğini gösteren bir de video bulunuyor. Bu videoyu da yer imlerine kaydedip ön camı nereden bulacağımı araştırmaya geçtim.

Gittigidiyor'da bir arkadaş 220USD fiyat verdi ama özel sipariş geleceğini söyledi. Ne getireceğini de gösteremedi. Ben de E-Bay'de aramaya karar verdim.

Ön E-Bay araştırmasında fiyatları 80-250USD arası değişen onlarca ürün buldum. Ayrıca uzakdoğu ve Çin satıcılarının çoğu ücretsiz kargo yaparken, ABD satıcıları 80-100USD arası kargo ücreti istiyordu. Detaylı bir incelemede orjinal Apple yedek parçası olduğunu iddia eden ve ücretsiz kargo yapan Çinli bir satıcı Togytech buldum. Kendisi çok ilgili bir satıcı idi, ürünü çok hızlı kargoladı, ürün paketi üzerine hem "Gift" (hediye), hem de düşük fiyat (20USD) yazmayı kabul etti. Bu sayede ürünü 140USD toplam bedelle gümrüğe takılmadan almayı becerdim. Ebay siparişinden sonra 10 gün içinde ürün elime geçti. Mükemmel bir alışveriş oldu.

Gelen ürün ile söktüğüm ekranı kıyaslayınca birebir aynı olduğunu gördüm. Yani ya gerçek Apple yedek parçası (OEM) almıştım, ya da çok çok iyi bir kopya yapmışlardı. Satıcının iddiası OEM olduğu yönündeydi.

Bu arada bir de Iphone sökmek için gittigidiyor sitesinden özel aparatlardan satın aldım.

Sıra sök-tak kısmına gelmişti. Yukarıda belirttiğim videoyu bir kaç kere seyrettikten sonra masaya yayıldım ve işe başladım. Aşağıda resimler ile sökme işlemini, yaşadığım problemleri, artan parçaları ve püf noktalarını anlatmaya çalışacağım.

1. Önce telefonu kapatıp sim kartı çıkartıyoruz.

2. Sonra arka kapağı söküyoruz. Bunun için alttaki iki vidayı çıkartıyoruz, ardından kaydırarak arka kapağı alıyoruz. (Sadece arka camı kıranlar varsa bu işlem ile değiştirebilirsiniz, önemli püf noktası ise sadece cam değil, çerçevesi ile birlikte cam siparişi gerekiyor. Çerçeve cama yapışık ve tek cam değiştirmek biraz kasıyor)

3. Pil konnektörünü tutan vidayı çıkartıp pil konnektörünü söküyoruz. Bu arada resimde okla belirttiğim parça da boşa çıkıyor. Videoda bu parça gözükmüyor. (dikkat)

4. Pili söküyoruz, naylon tutucuyu çekerek çıkartabilirsiniz ama pili bir şekilde yapıştırmışlar, biraz zorlamak gerekiyor. Resimde yapışkanın olduğu bölümleri işaretledim.

5. Üstteki koruyucu parçayı sökmek için videoda belirtilen 5 tane vidayı sökmek gerekiyor. Sökülmüş hali aşağıda.

6. Ortdaki koruyucu parçayı sökmek için videoda belirtilen 2 tane vidayı sökmek gerekiyor. Sökülmüş hali aşağıda. Koruyucunun altında ise hoparlör-mikrofon bölümünün konnektörü bulunuyor. Konnektörleri özel aparat ile söktüm.

7. Hoparlör-mikrofon bölümünü sökmek için önce konnektörü söküyoruz. Esnek konnektör kablosunu yukarı kaldırıyoruz (dikkat altı yapışkanlı). Ortaya bir vida çıkıyor. Ortaya çıkan yeni vida (yeşil işaretli) ve açıktaki vidayı söktükten sonra videoda gösterilen son konnektörü de (sarı işaretli) çıkarınca hoparlör-mik bölümünü çıkartabiliyoruz. Dikkat, mavi okla işaretlediğim parçalar çok hassas ve kırılgan. Ben en soldakini kırdım ama telefonun çalışmasına etki etmiyor(muş) . (ilk artan parça!)

8. İki vida söküp titreşim motorunu dışarı alıyoruz.

9. Anakarta bağlı 5 konnektörü özel aparat ile söküyoruz. Yeşil ile işaretlediklerim LCD ekrana ait.

10. Kamera konnektörünü sökünce kamera direk çıkıyor. Vida ile bağlanmamış.

11. Sırada su sensörü ve altındaki vida var. Su sensörü anladığım kadarıyla servise giden telefonların içine su kaçıp kaçmadığını anlamaya yarıyormuş. Yapışkanlı etiket gibi bir şey. Sökülünce bozuluyor. Bu kadar işlemden sonra telefonda zaten garanti falan kalmadığı için önemsemeden giriştim. İkinci parçayı da artırmış olduk. :o Altından ana kartı tutan son iki vidadan biri çıktı.

12. Son bir vida daha ve ana kart boşta. Çıkartırken kartı gerdiren iki çentik var. Dikkatli olun.

13. Anakart çıkınca üçüncü artırdığımız parça ortaya çıkıyor. (kırmızı ile işaretli). Nereden çıktığını bulamıyorum ve dolayısıyla tekrar takamıyorum.

14. Artık sıra ön cam-LCD grubunu tutan vidalara geldi. Köşelerde dört vida var. Bunlar sabitleme işlevini görüyor. Ayrıca çevre metal antenlere bağlantı sağlayan 6 vida var. Bu 6 vidanın altında pulları var! Hepsini söküyoruz.

15. Ön cam gövdeye yapıştırılmış durumda. Özel aparatı gövde ile cam arasına sokup kanırtarak söküyoruz. Videoda detaylı gösteriliyor. Yapışkanlar kırmızı ile işaretli yerlerde bulunuyor. Tekrar aynı yapışkanları kullanacağımız için gövdeyi ters koyup yapışkanların fazla tozlanmamasına dikkat etmek gerekiyor.

16. Son olarak söktüğümüz kapaktan iki parça alıp gövdeye aktarmamız gerekiyor. Birincisi ön kamerayı yerinde tutan plastik şeffaf parça. Yeşil ile işaretledim. Hafifçe çekince çıkıyor. İkincisi ise mavi ile işaretlediğim hoparlör önü metal ızgarası. Her ikisini de çok az bir yapıştırıcı ile gövdedeki yerine sabitledim. Ama özellikle ızgara çok hassas bir parça, sökerken ve geri takarken elle yerine cımbız tavsiye ediyorum.

17. Bütün bunlardan sonra ön cam-LCD çıkmış oluyor. Yeni gelen parçanın iç tarafındaki koruyucu plastiği söküp gövdeye yerleştirdim ve söktüğümün tam tersi sıra ile giderek telefonu kapattım. Önemli bir püf noktası yukarıda 7. maddede anlattığım kulakların yerine yavaşça ve dikkatli oturtulması. Ben bir kulağı kırdım ama çalışmasına bir etkisi olmadı.

3 saat harcadım ama şu anki tecrübemle 30 dakikada yaparım. Bu şekilde tekrar sağlam bir Iphone 4 sahibi oldum. Tabii hemen bir ekran koruyucu+kılıf almak artık farz oldu. Eğer garantisiz bir Iphone 4 sahibi iseniz ve meraklı iseniz özel servislere gitmek yerine güzel bir haftasonu eğlencesi olabilir

Önemli notlar:

• Neredeyse tüm vidalar birbirinden farklı, birbirine karıştırmadan dikkatli çalışmanızı tavsiye ederim.
    • Ucu mıknatıslı tornavida kullanmanız çok faydalı olacaktır.
    • Konnektörleri geri takarken özel aparat kullanmanızda fayda var. Parmak veya tırnak ile girişirseniz arkasındaki metal parçalar çizilip eziliyor.
    • Ekranı bağlayan konnektör kablolarını yerine biraz alıştırırsanız ana kartı daha rahat takıyorsunuz.

DİKKAT! Bu işlemi yapmak garantinizi bozmaktadır. Ayrıca söküp takma sırasında elektronik parçalara zarar verip telefonu kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Buradaki bilgiler bilgi amaçlı sunulmuş olup tüm sorumluluk uygulayana aittir.

Maceramın devamı için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uluozgur -- 1 Ekim 2010; 13:39:59 >

• Helal olsun iyi cesaret bende 3gs suya düşünce içini açmıştım Benim kamera yuvasının orda çok kısa tel gibi şeyler var tozda olabilir bakarmısın sende varmı.
  • Hayırlı olsun, güzel bir konu olmuş. İlerde çok kişiye yardımcı olur..

Keşke eliniz değmişken birde beyaz kasa alsaydınız ebay'den, beyaz iPhone sahibi olmuş olurdunuz
  • Simage yaparsanız daha iyi olur.

Güzel paylaşım
  • güzel anlatım.bende 3g'nin tuşları çalışmayınca içini açmıştım hemen kapadım.
    bu cihaz dahada karışık.ilerde lazım olur muhakkak...
  • Valla cesaretinize hayran kalmamak elde değil..Pahalı ve ufak bir ürün olduğu için ben açmayı cesaret edemezdim..Temiz çalışma olmuş (:
  • quote:

Orijinalden alıntı: konman4245

Simage yaparsanız daha iyi olur.

Güzel paylaşım

Uyarı için teşekkürler, yeniden düzenledim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih_h

Helal olsun iyi cesaret bende 3gs suya düşünce içini açmıştım Benim kamera yuvasının orda çok kısa tel gibi şeyler var tozda olabilir bakarmısın sende varmı.

Yok bende.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deagle100

quote:

Orijinalden alıntı: fatih_h

Helal olsun iyi cesaret bende 3gs suya düşünce içini açmıştım Benim kamera yuvasının orda çok kısa tel gibi şeyler var tozda olabilir bakarmısın sende varmı.

Yok bende.

Özelden mesaj attım.
  • 1.si sorunu tek başına çözme girişiminde bulunduğunuz için kutluyorum.
    2.si sorunu başarılı bir şekilde çözdüğün için kutluyorum.
    3.sü de tüm bu detaylı çalışmalarını bizimle paylaştığın içinde ayrıca teşekkürü hakettin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SenefrU -- 1 Ekim 2010; 14:08:52 >
  • bu konu ile bu arkadaşın açtığı WIFI anten sorunu konusu üst konu olsun....
  • Alkışlıyorum sadece. Ellerine sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uluozgur
    .
    .
    .

13. Anakart çıkınca üçüncü artırdığımız parça ortaya çıkıyor. (kırmızı ile işaretli). Nereden çıktığını bulamıyorum ve dolayısıyla tekrar takamıyorum.
    .
    .

17. Bütün bunlardan sonra ön cam-LCD çıkmış oluyor. Yeni gelen parçanın iç tarafındaki koruyucu plastiği söküp gövdeye yerleştirdim ve söktüğümün tam tersi sıra ile giderek telefonu kapattım. Önemli bir püf noktası yukarıda 7. maddede anlattığım kulakların yerine yavaşça ve dikkatli oturtulması. Ben bir kulağı kırdım ama çalışmasına bir etkisi olmadı.
    .
    .

Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reason -- 16 Ekim 2010; 1:51:11 >

• Hocam bu dokuman varya cok sinirli yerlerde olur ancak super otesi!

Eline saglik okadar ugrasmissin anlatmissin.
  • Gerçekten bravo. Parçalar söküp takmak cerrah hassasiyeti gerektirir. Ben söksem telefonu eninde sonunda bir yumruk vururdum hepten giderdi.
  • bu arada yukarıda belirttiğiniz video nerde??
  • Aldığınız ekran retina mı aynı şekilde
    fark varmı arada ?

güzel çalışma bu arada ana konuya ekleyeceğim fırsat olduğunda
  • mükemmel paylaşım.
    tebrikler size de.
  • Togytech ile alışveriş yerlerini okurken kaçakçılık filminde gibi hissettim kendimi müthiş bir konu
  • iphone 4 sökmek heleki bir acemi için gerçekten zor bir işlem ben teknik servisteyim ve 1 kere oda meraktan açıp baktık sizi kutlarım ve ekran retina ekranmı lütfen bu sorumada cevap verirseniz sevinirim saygılar.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.