Şimdi Ara

Kullanıcıların telefon tercihinde başa baş çekişme; iOS mi yoksa Android mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
0
Favori
9.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teknoloji dünyasının en önemli pazarlarından birini oluşturan akıllı telefonlar arasındaki rekabet her an, durmaksızın, devam ediyor. Ülkemizde Galaxy S'in satışa sunulmasıyla birlikte Android'e artan ilgi ve iPhone 4'ün satışında mağazalarda oluşan kuyruklar, cihazın bulunanaması ülkemizde bile akıllı telefonlar arasındaki yarışı gözler önüne koyuyor.

Peki kullanıcılar akıllı telefonlar için hangi platformlara yönelmeyi düşünüyor ? Bu sorumuza cevap endüstrinin bağımsız araştırma kuruluşlarından ChangeWave'den geldi. Şirketin yayınladığı son rapor, Android'e artan ilgiyi gözler önüne koyarken; iPhone 4'le birlikte iOS'e olan ilginin azaldığını gösteriyor.

iPhone 4'ün satışa sunulmasına kısa bir süre kala yapılan Haziran araştırmasında kullanıcıların %50'si akıllı telefon olarak iPhone'u tercih ederken, Android'li akıllı telefonları tercih edenlerin oranıysa %30'du. Geçen 3 aylık süreçte yaşananlar (Android'li üst sınıf telefonların tanıtılması, iPhone 4'de ortaya çıkan "Antenna-gate" sorunu) ise Haziran ayındaki % 20'lik farkın neredeyse tamamen kapanmasını sağlamış. Eylül araştırmasına göre, akıllı telefon almayı planlayan kullanıcıların %38'i iPhone'u tercih ederken, Android'i tercih edenlerin oranıysa %30'dan %37'e yükselmiş durumda. Diğer platformlara baktığımızdaysa kullanıcıların %6'sının RIM'e yöneldiğini görülürken, Windows Mobile 7'nin kullanıcılarla buluşmasına kısa bir süre kalmasına rağmen kullanıcıların bu platforma gösterdikleri ilginin %2'den %1'e indiği gözlerden kaçmıyor.

Araştırmanın diğer bir sonucuysa memnuniyet durumuyla ilgili. Pay olarak iPhone'a olan ilginin azalmasına rağmen, mevcut kullanıcılar arasında en çok memnun olanların iOS kullanıcıları olduğu gözlemleniyor. Oranlara değinmek gerekirse; iOS kullanıcılarının %74'ü akıllı telefonlarından oldukça memnun iken; Android'de bu oran %65'e, Palm OS/Web OS'de %32'e, Blackberry OS'de %31'e, Windows Mobile'daysa %24'e geriliyor.

• bu arada rım ın ayakta kalma becerisini takdir etmek lazım..
  • Android de eski sürümleri yüzünden memnuniyet oranı düşüktür. Bakın eski modellerde 2.2 güncellemeleri gelecek olanlar gelsinler ondan sonra memnuniyet oranı ne kadar artıyor görün..
  • @OverClocKing

İşte hocam iOS'un android'den en önemli farkı. Android'de güncelleme telefona uyarlanıcak diye beklenir, iOS'ta ise diğer telefonlarla aynı anda güncelleme gelir...
  • 2011 de android i tek çatı altında toplamaları lazım büyük bir ihtimallede olacak ozaman bu başarı bence daha fazla artacaktır....
  • quote:

Orijinalden alıntı: buraoca2

@OverClocKing

İşte hocam iOS'un android'den en önemli farkı. Android'de güncelleme telefona uyarlanıcak diye beklenir, iOS'ta ise diğer telefonlarla aynı anda güncelleme gelir...

İşte onun sebebi tek marka olduğundan dolayı. Tüm telefonları Apple ürettiği için hepsi aynı arayüzü kullanabiliyor. Ama Android çok yakında oturacak. Google diyordu ki hepsinde aynı arabirim olacak. İşte o zaman herkes 2.2 kullanabiliyor olacak. Fakat farklı markalar olduğundan dolayı mesela HTC Sense arabirimini kullanıyor. Yok Samsung Touchwiz arayüzünü kullanıyor gibi farklı arayüzler olduğu için öyle bir durum var. Bu durum yeni sürümlerde düzelecek. Zaten bak şu an Android IOS u yakaladı. Sana şunu söyleyeyim. 3 ay sonraki ölçümlerde Android %50 lerde IOS ise %30 larda olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 1 Ekim 2010; 8:35:59 >

• android durmadan ilerliyor önünü acık görüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocKing

quote:

Orijinalden alıntı: buraoca2

@OverClocKing

İşte onun sebebi tek marka olduğundan dolayı. Tüm telefonları Apple ürettiği için hepsi aynı arayüzü kullanabiliyor. Ama Android çok yakında oturacak. Google diyordu ki hepsinde aynı arabirim olacak. İşte o zaman herkes 2.2 kullanabiliyor olacak. Fakat farklı markalar olduğundan dolayı mesela HTC Sense arabirimini kullanıyor. Yok Samsung Touchwiz arayüzünü kullanıyor gibi farklı arayüzler olduğu için öyle bir durum var. Bu durum yeni sürümlerde düzelecek. Zaten bak şu an Android IOS u yakaladı. Sana şunu söyleyeyim. 3 ay sonraki ölçümlerde Android %50 lerde IOS ise %30 larda olacak.

Bende Android oturunca almaya kararlı olanlardanım Eminim benim gibi birçok kişi vardır.

• nedense bende iOS'a göre Android'in bir artısını göremiyorum... yok ROM'muş yok her türlü programı açıyormuş fln.. ne kadar Android gördüysem telefonlar çöplük gibiydi her türlü program var vs... bilemiyorum yani iOS bana daha çok çeşitle daha kişiselleştirilebilir gibi gelio...
  • quote:

Orijinalden alıntı: TechZone

nedense bende iOS'a göre Android'in bir artısını göremiyorum... yok ROM'muş yok her türlü programı açıyormuş fln.. ne kadar Android gördüysem telefonlar çöplük gibiydi her türlü program var vs... bilemiyorum yani iOS bana daha çok çeşitle daha kişiselleştirilebilir gibi gelio...

Söylediğin şeyin tezatlığına bak. Çöplük olayı. Eee sen çok program yüklersen çöplük gibi olur tabi. Yükleme olmasın. Bak DonanımHaberde sürekli En İyi Android Uygulamaları tanıtılıyor. İşine yarayanı yükle sen de.

Ben de Android kullanıyor olsam ve ben de başka birisinin Android telefonunu elime alsam, içinde kendim sürekli kullandığım ve işime yarayan uygulamalar yoksa bana da çöplük gibi gelir. Sen kendi Android telefonunu al, içine kullandığın şeyleri yükle çöplük falan olmaz. O saçma bir şey yani.

Android in artısı ney söyleyeyim. Kaynakları az kullanıyor, hızlı, Internet'te hızlı ve güvenli olması, kolay arabirimi var, sürekli gelişiyor ve çok hızlı büyüyor. Başka ne bekliyorsun.

IOS un artısından bahsetsene. Sakın programları var bir sürü falan deme. Onlar zaten Android de de var. Yani başka ne artısı var ondan bahset. Mesela IOS ne açıdan kişiselleştirilebilir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocKing
    Söylediğin şeyin tezatlığına bak. Çöplük olayı. Eee sen çok program yüklersen çöplük gibi olur tabi. Yükleme olmasın. Bak DonanımHaberde sürekli En İyi Android Uygulamaları tanıtılıyor. İşine yarayanı yükle sen de.

Ben de Android kullanıyor olsam ve ben de başka birisinin Android telefonunu elime alsam, içinde kendim sürekli kullandığım ve işime yarayan uygulamalar yoksa bana da çöplük gibi gelir. Sen kendi Android telefonunu al, içine kullandığın şeyleri yükle çöplük falan olmaz. O saçma bir şey yani.

Android in artısı ney söyleyeyim. Kaynakları az kullanıyor, hızlı, Internet'te hızlı ve güvenli olması, kolay arabirimi var, sürekli gelişiyor ve çok hızlı büyüyor. Başka ne bekliyorsun.

IOS un artısından bahsetsene. Sakın programları var bir sürü falan deme. Onlar zaten Android de de var. Yani başka ne artısı var ondan bahset. Mesela IOS ne açıdan kişiselleştirilebilir ?

böyle bilmeden etmeden artist artist konuşanlara da bir ayar oluyorum var ya elime geçirsem sağlam pataklarım..

arkadaşım bnm kullandığım android telefonların çoğunda görmemiş gibi 2-3 tane navigasyon programı yok 4-5 tane msn programları, video izleme proglramları vs vs vs olursa çöplük derim... şimdi burada kalkıp bana körü körüne Android'i savunmana gerek yok.. tabiiki yüklemezsin, kendince en çok kullandığın programları kullanır çöplüğe çevirmezsin onu bende biliyorum merak etme!

artı ilk kez iPhone alıcam o yüzden kendi kafamdakileri söyleyip senin her şeye çemkirmene izin vermeyeceğim.. boşuna uğraşma başka kapıya!

• Bence iOS'in tek artısı Android'e göre oyunları o kadar. iOS oyunları pc oyunlarına, Android oyunları ise eski atari oyunlarına benziyor.

Diğer uygulamalar zaten android'de de var. Hatta iOS'de sadece uygulama ile yapabildiğiniz bazı şeyleri Android'de direk net üzerinden zaten kolaylıkla yapabiliyorsunuz, uygulama yükleyip ram işgal etmenize gerek kalmıyor. iOS'te doğru düzgün youtube bile yok, ezik yarısı kırpılmış bir youtube var, çoğu şarkıcının orjinal klipleri olmayan bir Youtube.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buzmavisi
    Bence iOS'in tek artısı Android'e göre oyunları o kadar. iOS oyunları pc oyunlarına, Android oyunları ise eski atari oyunlarına benziyor.

Diğer uygulamalar zaten android'de de var. Hatta iOS'de sadece uygulama ile yapabildiğiniz bazı şeyleri Android'de direk net üzerinden zaten kolaylıkla yapabiliyorsunuz, uygulama yükleyip ram işgal etmenize gerek kalmıyor. iOS'te doğru düzgün youtube bile yok, ezik yarısı kırpılmış bir youtube var, çoğu şarkıcının orjinal klipleri olmayan bir Youtube.

Youtube'a net uzerinden ulasabilirsiniz. HTML5 uzerinden izleyebilirsiniz...
  • İOS ile Android'i karşılaştırmak bile başlı başına hakaret :D

İOS'nin yanına bile yaklaşamaz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: jok3rsitan

İOS ile Android'i karşılaştırmak bile başlı başına hakaret :D

İOS'nin yanına bile yaklaşamaz :)

Yaklaşması bizim için güzel IOS dahada hızlı gelişecektir bu sayede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih_h -- 1 Ekim 2010; 10:26:53 >
  • basit yoldan aynı anda 9-10 tane uygulama açın aradaki farkı görmek için :)

android nasıl ecel terleri döküyor izleyin :)

apple'ı anca apple geçer nokta...

keskin bi açıklama oldu ama (napalım gerçekler acı...)
  • Ios ta tek marka var fakat android de birden çok marka cihaz var.Bu açıdan bakılmalı birde :)
  • bence şunu atlıyo herkez. Android IOS var die bugün ortalıklarda..
    ios olmasa oda olmucaktı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shady

quote:

Orijinalden alıntı: Buzmavisi
    Bence iOS'in tek artısı Android'e göre oyunları o kadar. iOS oyunları pc oyunlarına, Android oyunları ise eski atari oyunlarına benziyor.

Youtube'a net uzerinden ulasabilirsiniz. HTML5 uzerinden izleyebilirsiniz...

Hocam o daha test aşamasında ve benim izlemek istediğim hiçbir klip yok HTML5'te. Mobil youtube'ta da yok, şöyle 10 tane şarkı aratıyorsam, 8'ini bulamıyorum, çok gıcık bir durum. Nedir bu anlamadım, neden aynı şeyleri yüklemezler. Tamam Apple iTunes'tan şarkıları satmak için yüklemiyor orjinalini, ama google'ın mobil sitesinde niye yok.

Bu arada benim burada android'den kastım Nexus One'dır ha :) Onun dışında android kullanmadım, diğerleri nasıldır bilmem.

• evet bak bu nokta çok doğru dün iphone4 ümde açık uygulamaları kapatayım dedim, artık inanın baş parmağım yoruldu kapatmaktan, neredeyse telefondaki bütün uygulamalarım açık ve telefonda ne yavaşlama ne takılma var, helal olsun dedim.

quote:

Orijinalden alıntı: jok3rsitan

basit yoldan aynı anda 9-10 tane uygulama açın aradaki farkı görmek için :)

android nasıl ecel terleri döküyor izleyin :)

apple'ı anca apple geçer nokta...

keskin bi açıklama oldu ama (napalım gerçekler acı...)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.