- x
-- BOSCH WVH28420EU Logixx 7 Sensitive Tam Kurutmalı Çamaşır Makinesi -- Kullananlar
59 Cevap20277 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

26 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:40:42 

Malum önümüz kış, evimiz kuzey cepheli olduğu için güneş almıyor, ayrıca yer problemi de var... Tüm bunlar birleşince çamaşır kurutmak tam bir işkenceye dönüşüyor... Uzun araştırmalar sonucu bu ürünü almaya karar verdim... Sizce nasıl bir seçim... Kullananlar veya bilgisi olanlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim... Ürünü buradan almayı düşünüyorum, havale indirimli peşin fiyatı 1.860 TL üstelik kargo ücreti de yok... Bundan uygununu ne bayilerde, ne de başka sitede bulabildim (fiyat açısından)...

http://www.stokburada.com/x_bosch-bosch-kurutmali-camasir-makinesi-wvh28420eu_79957.php?urun_ad=Bosch+Kurutmal%FD+%C7ama%FE%FDr+makinesi+WVH28420EU

Resmi sitesi

http://www.bosch-home.com/tr/WVH28420EU.html

Bu da görseli:

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kileci63 -- 1 Ekim 2010; 22:57:17 >

12106 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:07:13 

Kurutmalı çamaşır makinesi almanız şart ise en mantıklı seçim bu modeldir. Çünkü B sınıfı enerjilidir ve kuruturken su kullanmaz. Bunun yanında program ve fonksiyon alternatifleri oldukça geniş.(hızlı yıkama, yoğun yıkama tuşları, 15 dak programı, gömlek programı vs) Tamburu büyük. Alternatifi olan Siemens modelinin fiyatını da incelemeniz tavsiyemdir.

26 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:48:02 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Kurutmalı çamaşır makinesi almanız şart ise en mantıklı seçim bu modeldir. Çünkü B sınıfı enerjilidir ve kuruturken su kullanmaz. Bunun yanında program ve fonksiyon alternatifleri oldukça geniş.(hızlı yıkama, yoğun yıkama tuşları, 15 dak programı, gömlek programı vs) Tamburu büyük. Alternatifi olan Siemens modelinin fiyatını da incelemeniz tavsiyemdir.

Dediğiniz gibi muadili olan Siemens ürününü de inceledim... Arada çok cüzi bir fiyat farkı olduğu için (Siemens birazcık daha ucuzdu) Bosch'ta karar kıldım... Teknik özellikler açısından iki ürün arasında bir fark göremedim açıkçası... Tambur olayını biraz daha açıklarmısınız... Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkürler ...

2436 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:54:32 

http://www.boschpark.co...tma-makinesi-p-407.html

Yetkili bayiden almakta fayda var dimi

Her canlı bir gün cansız olacaktır... Bu yüzden Bugünün Tadını Çıkar ;))Unutmayın LimitSizsinizZ...FREEDOM!
[S & ID: 2005.07-71379]
HomeHaber & HepSigorta

26 Mesaj
30 Eylül 2010; 22:05:18 

quote:

Orijinalden alıntı: by_ProXy

Bahsettiğiniz sitede de çok oyalandım, fakat 1.900 TL min. ürün fiyatı artı 65 TL (Bana söylenen kargo ücreti buydu) kargo ücreti nedeniyle 1.965 TL yi bulan fiyat nedeniyle vazgeçtim...

26 Mesaj
30 Eylül 2010; 22:09:35 

quote:

Bir de tabi ürün stokta yoktu ...

12106 Mesaj
30 Eylül 2010; 22:21:57 

quote:

Orijinalden alıntı: kileci63

Dediğiniz gibi muadili olan Siemens ürününü de inceledim... Arada çok cüzi bir fiyat farkı olduğu için (Siemens birazcık daha ucuzdu) Bosch'ta karar kıldım... Teknik özellikler açısından iki ürün arasında bir fark göremedim açıkçası... Tambur olayını biraz daha açıklarmısınız... Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkürler ...

Tamburu diğer 7kg cihazlardan daha geniş ve özel su damlası dokusuyla etkin ve hassas yıkama sağlıyor. Siemens ve Bosch %100 aynı,(Siemens'te ayrıca hızlı yıkama fonksiyonu olması haricinde) uygununu istiyorsanız Siemens seçebilirsiniz bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 15 Şubat 2011; 21:45:55 >

2436 Mesaj
1 Ekim 2010; 0:15:00 

ozaman hayırlısı olsun diyeyim..

Her canlı bir gün cansız olacaktır... Bu yüzden Bugünün Tadını Çıkar ;))Unutmayın LimitSizsinizZ...FREEDOM!
HomeHaber & HepSigorta

114 Mesaj
1 Ekim 2010; 10:06:04 

Bence internet üzerinden alıcağına birkac bayiden sıkı pazarlık ile o fiyata yada cok az bir fark ile alabilirsin.Bende suanda fiyat arastirmasi yapiyorum toplam 3.500 olan 2 kalem urun icin 3.050 lere kadar buldum.

.:CS:.

26 Mesaj
1 Ekim 2010; 16:09:54 

quote:

Orijinalden alıntı: zaccar

Bence internet üzerinden alıcağına birkac bayiden sıkı pazarlık ile o fiyata yada cok az bir fark ile alabilirsin.Bende suanda fiyat arastirmasi yapiyorum toplam 3.500 olan 2 kalem urun icin 3.050 lere kadar buldum.

Ben de çok isterdim bayiden almayı... Fakat en az beş bayi dolaştım, hiçbirinde ürün halihazırda ellerinde bulunmuyordu... En erken 15 gün civarında süre verdiler :(... Eski makine bozulduğu için çamaşırlar birikmeye başladı... Süre sıkıntısı da mevcuttu yani... Ayrıca ne kadar sıksam da 1.950 TL'nin altına inen olmadı... Tüm bunlar birleşince ben de bugün havaleyi yapıp siparişimi verdim :)... Ürün en geç pazartesi elime ulaşacak... (Hatta Cumartesi yani yarın bile gelebilme ihtimali varmış ama ben kendimi pazartesiye hazırladım :)...

114 Mesaj
1 Ekim 2010; 16:47:21 

Hayırlı olsun güle güle kullanmanız dileğiyle.

26 Mesaj
1 Ekim 2010; 18:22:52 

quote:

Hayırlı olsun güle güle kullanmanız dileğiyle.

Teşekkürler ... Bakalım ürün gelince de izlenimlerimi buradan paylaşacağım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kileci63 -- 1 Ekim 2010; 18:23:52 >

2436 Mesaj
1 Ekim 2010; 19:11:55 

umarım dedikleri sürede ürününüz gelir.

HomeHaber & HepSigorta

6579 Mesaj
1 Ekim 2010; 21:52:34 

güzel bir makinaya benziyor.almanya da üretiliyor sanırım.

26 Mesaj
1 Ekim 2010; 22:32:20 

quote:

Orijinalden alıntı: onboardx

güzel bir makinaya benziyor.almanya da üretiliyor sanırım.

Ben de öyle tahmin ediyorum ama tabii işi uzmanına sormak lazım... Belki candogan bey bizi bu konuda bilgilendirir ...

26 Mesaj
2 Ekim 2010; 14:07:30 

Makine sapasağlam elimize ulaştı şükür ... Fatura ve garanti belgesiyle birlikte kargo az önce kapıya teslim etti... Pazartesi servis gelip kurulumunu yapacak... O tarihe kadar kutusunu açmadan bekleteceğim... Garanti uzatımı (3+4 Yıl) hakkında düşünceleriniz nedir... Yaptırmalı mıyım sizce... Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

1756 Mesaj
2 Ekim 2010; 14:46:26 

@kileci63

Makineniz hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın cihaz çok büyük ihtimalle almanya üretimi kullanım klıavuzu arkasında münih almanya yazıyor sanırım ama %100 emin değilim.Ek garantiyi kesinlikle yaptırın 65 tl verip 4 yıl daha kafanız rahat kullanırsınız bir arıza olması durumunda garanti kapsamında işleriniz halledilir

26 Mesaj
2 Ekim 2010; 20:00:55 

quote:

Orijinalden alıntı: OVERCLOCKM@NI@

@kileci63

Makineniz hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın cihaz çok büyük ihtimalle almanya üretimi kullanım klıavuzu arkasında münih almanya yazıyor sanırım ama %100 emin değilim.Ek garantiyi kesinlikle yaptırın 65 tl verip 4 yıl daha kafanız rahat kullanırsınız bir arıza olması durumunda garanti kapsamında işleriniz halledilir

Teşekkür ederim... Haklısınız aslında... 7 yıl azımsanacak bir süre değil, hem de 65 TL gibi bir rakama... Servis, ek garantiye karar vermemiz için 3 ay süreye sahip olduğumuzu söyledi randevu almaya gittiğimde... Öyle hemen karar vermek zorunda da değilmişiz ...

114 Mesaj
3 Ekim 2010; 0:18:15 

quote:

Orijinalden alıntı: OVERCLOCKM@NI@

@kileci63

Ek garantiyi kesinlikle yaptırın 65 tl verip 4 yıl daha kafanız rahat kullanırsınız bir arıza olması durumunda garanti kapsamında işleriniz halledilir

Bu konu hakkinda izninizle bir kaç soru sormak istiyorum.

1- Ek garanti bosch için Türkiye'nin heryerinde 65TL midir.Çamaşır bulaşık buzdolabı için farklı fiyatlar mı vardır? Bu fiyatlar nelerdir?

2- Mesela ben ürünü A şehrinden bir bayiden aldım B şehrinde ilgili servis kurdu.Ek garanti ucretini bayiye mi yoksa teknik servise mi ödüyoruz.Mantıken ürünü alırken bayiye ödemek ama babam kuran servise dedi kafam karıştı.

3- Ek garanti süresi normal şartlarda ürün daturasında ek olarak mı yazılır yoksa üründen ayrı bir fatura mı kesilir??

Teşekkürler.

2436 Mesaj
3 Ekim 2010; 11:01:14 

1. Tr nin her yerinde 65 tl dir.
2. Yetkili servis garanti uzatma işlemini yapar.
3. Ekstradan sözleşme kağıdı verilir.

HomeHaber & HepSigorta

26 Mesaj
3 Ekim 2010; 16:03:58 

Bir de bu ürünü bugüne kadar kullanmış olanların tecrübe ve yorumlarını alabilsek çok iyi olurdu ... Yok mudur koca forumda ürünü kullanmış olan birileri...

2436 Mesaj
4 Ekim 2010; 0:00:34 

hocam zaten ürün çıkalı 2 ay oldu.

HomeHaber & HepSigorta

114 Mesaj
4 Ekim 2010; 9:20:43 

quote:

1. Tr nin her yerinde 65 tl dir.
2. Yetkili servis garanti uzatma işlemini yapar.
3. Ekstradan sözleşme kağıdı verilir.

Teşekkür ederim aydınlarıcı bilgileriniz için.

26 Mesaj
4 Ekim 2010; 10:39:18 

quote:

hocam zaten ürün çıkalı 2 ay oldu.

O kadar yeni olduğunu tahmin etmemiştim ...

12106 Mesaj
4 Ekim 2010; 13:45:03 

Bu cihaz tahminimce ya Alman ya da Çin malı. Çin olma ihtimali daha yüksek ama emin değilim. Üründe beğenmediğim teknokta deterjan çekmecesi ile deterjan kutusu kapağının birleşim noktası. Bosch'tan beklenmeyecek bir tasarım olmuş. Bunun dışında bir eksisini görmedim.

1090 Mesaj
4 Ekim 2010; 15:31:44 

quote:

Teşekkür ederim aydınlarıcı bilgileriniz için.

Evet aynen öyle eşya başına ücret alıyorlar. Bende 3 parça eşya için +4 yıl garanti almıştım. Bu şans işi garanti bitiminden sonra 4 yıl sorun çıkmazsa para boşa gidiyor. Tabi ileriyi kimse bilemeyeceği için almak daha mantıklı bence.

Asıl yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. Hz. ALİ

1090 Mesaj
4 Ekim 2010; 15:36:58 

@kileci63
Hayırlı olsun makinanız güle güle kullanın. Candoğan üstad ya alman ya çin yapımı demiş. Yani çin ilginç geldi. Sizden ricam makinanın ne malı olduğunu bir zahmet kıyısına, köşesine veya belgelerine bakarak bize yazar mısınız? İyi günler..
@Candoğan62
Bosch artık yeni çıkardığı çamaşır makinalarına Powerwash 60' programını koymazken nasıl olmuşta 2-3 ay önce çıkardğı makinaya bu özelliği koymuş??? anlayabilmiş değilim. Uzun süredir vardı bu 5 kg. çamaşır için 1 saatlik program. Artık yok nedense? Bir fikriniz varmı bu konuda???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanoztuna06 -- 4 Ekim 2010; 15:46:19 >

26 Mesaj
4 Ekim 2010; 16:12:27 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanoztuna06

@kileci63
Hayırlı olsun makinanız güle güle kullanın. Candoğan üstad ya alman ya çin yapımı demiş. Yani çin ilginç geldi. Sizden ricam makinanın ne malı olduğunu bir zahmet kıyısına, köşesine veya belgelerine bakarak bize yazar mısınız? İyi günler..
@Candoğan62
Bosch artık yeni çıkardığı çamaşır makinalarına Powerwash 60' programını koymazken nasıl olmuşta 2-3 ay önce çıkardğı makinaya bu özelliği koymuş??? anlayabilmiş değilim. Uzun süredir vardı bu 5 kg. çamaşır için 1 saatlik program. Artık yok nedense? Bir fikriniz varmı bu konuda???

Teşekkür ederim, sağolun... Servis bugün geldi, makineyi kutusundan çıkardı ve kurulumunu gerçekleştirdi ... Ben de hemen nerede üretildiğini merak ettim ve ürünün arkasında "Made In Germany" yazısını görünce rahatladım :)... Yalnız daha servise sormadan "candogan62" beyin söylemini doğrular nitelikte bir açıklama geldi ustadan... Aynı ürünün Çin üretimi de mevcut, bu ürün hem Almanya'da hem de Çin'deki fabrikalarda eş zamanlı üretiliyor... Sizin şansınıza size Alman üretimi ürün gelmiş... Bu tamamen şans meselesi dedi usta ve ekledi "Gerçi ben her iki üretim arasında çalışırlığı etkileyecek bir fark olduğuna inanmıyorum" dedi... Sonuçta aynı testlerden geçirilerek tüketiciye sunuluyor bu ürünler diyerek gülümsedi :)... Makine baya baya ağır, 85 kg ağırlığa sahip ki bu da tamamen kullanılan çelik malzemeden kaynaklanıyormuş... Makinenin ilk kullanım öncesi yapılması gereken çamaşırsız temizleme işlemini kullanım klavuzuna göre gerçekleştirdik şimdilik... Gerek yıkama, gerekse sıkma (1400 devir) sırasında bana baya sessiz geldi ... Çamaşır yıkama performansından yıkayınca bahsedicem :)...

26 Mesaj
4 Ekim 2010; 16:15:35 

Bu arada ürün üzerindeki menü ve yazıların tamamı İngilizce... Gerçi kullanımı oldukça rahat bir ürün... Görseller herşeyi iyice açıklıyor ...

12106 Mesaj
4 Ekim 2010; 16:15:59 

Powerwash programının Bosch'un diğer modellerinde olmamasının sebebi Varioperfect özelliğinden kaynaklanıyor. Pamuklu programını seçip speedperfect fonksiyonunu etkinleştirdiğiniz an pamuklu programı 5kg kirli çamaşıra özel 1 saatlik programa dönüşüyor. Aynı durum 7kg modeller için de geçerli. Onlarda da 4kg kirli çamaşır için speefperfect(Profilo'da jetplus)+pamuklu programı seçildiğinde program süresi 1 saat oluyor.

Bu cihazda Varioperfect(eko-normal-hızlı) yıkama seçimi bulunmuyor. Yoğun-normal olmak üzere 2 aşamalı seçim var.

1090 Mesaj
4 Ekim 2010; 17:53:46 

quote:

Orijinalden alıntı: kileci63

Teşekkür ederim cevap için. Şanslıymışsınız alman malı çıkmış sizinkisi. İyi günlerde kullanın. Saygılar.
quote:

Powerwash programının Bosch'un diğer modellerinde olmamasının sebebi Varioperfect özelliğinden kaynaklanıyor. Pamuklu programını seçip speedperfect fonksiyonunu etkinleştirdiğiniz an pamuklu programı 5kg kirli çamaşıra özel 1 saatlik programa dönüşüyor. Aynı durum 7kg modeller için de geçerli. Onlarda da 4kg kirli çamaşır için speefperfect(Profilo'da jetplus)+pamuklu programı seçildiğinde program süresi 1 saat oluyor.

Bu cihazda Varioperfect(eko-normal-hızlı) yıkama seçimi bulunmuyor. Yoğun-normal olmak üzere 2 aşamalı seçim var.

Hmm anladım biraz araştırsam belki bulabilirmişim. O program yerine aynı işe yarayan speedperfect özelliği koymuşlar demek güzel olmuş yeni modeller. Bu exclusive serisi 2011 demi girecek acaba Türkiye piyasasına bilginiz var mı? ( Bilgilendirme için ayrıca tşk ederim, SAYGILAR.)

22 Mesaj
7 Ekim 2010; 13:36:12 

merhaba,

biraz önce bu ürünü sordum Bosch yetkili bayisinde ama pek tavsiye etmiyoruz, çabuk arızalanıyor demişti.Ayrı kurutma makinelerini gösterdi ve çamaşır makinelerinin üzerine de montaj edilebildiğini söyleyip biraz aklımı karıştırdı aslında.Bir de işi sadece kurutma olan makinelerin kapasitesi 8kg.İki seferde kurutma gibi bir işleme gerek yok ve daha ekonomik.
Siz ne dersiniz?

441 Mesaj
10 Ekim 2010; 20:51:53 

benim merak ettiğim şu; bu tip makineler kurutma işlemini de bağımsız kurutma makineleri ile aynı performansta yapabiliyor mu? daha önce konuştuğum bir servis bu tip bütünleşik ürünlerin kurutmalarında bireysel olanların verdiği sonucun alınamadığını (gerek kurutma gerek kırışıklık olarak) söylemişti.

Hyundai Elantra Prime Plus Otm (2011/2012) (BRC)
Chevrolet Aveo Classic HB 1.4 Otm (2011) (BRC)

1779 Mesaj
10 Ekim 2010; 22:15:47 

quote:

Orijinalden alıntı: metinkolay

benim merak ettiğim şu; bu tip makineler kurutma işlemini de bağımsız kurutma makineleri ile aynı performansta yapabiliyor mu? daha önce konuştuğum bir servis bu tip bütünleşik ürünlerin kurutmalarında bireysel olanların verdiği sonucun alınamadığını (gerek kurutma gerek kırışıklık olarak) söylemişti.

O diğer çoğu modelde oluyor bu modelde Kondenserli Kurutma var yani istediğiniz zamanbir çamaşır makinesi istediğiniz zaman bir kurutma makinesi oluyor.Ayrıca çevirmeleri yapayım kolaylık olsun
Cottons;Pamuklular(Beyazlar/Renkliler)
Cottons Eco;Pamuklular Eko(Beyazlar/renkliler Ekonomik)
Easy Care;Kolay Bakımlı/Sentetik
Mix;Karışık
Delicate/Silk;Hassas/İpek
Wool;Yünlü/Elde Yıkama
Rinse;Durulama
Spin;Sıkma
Empty;Boşaltma
Super Quıck15';Süper hızlı 15'
PowerWash 60';HızlıGüçlü 60'
Sensitive ;Çok hassas
Fluff Clean;Tüy temizleme
Gentle Drying;Hassas Kurutma(Nemli-Ütü kuruluğu-Dolap kuruluğu)
İntensive Drying;Normal/Yoğun kurutma (Dolap kuruluğu-Dolap kuruluğu+-Extra kuru)

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

6 Mesaj
7 Kasım 2010; 21:30:28 

kileci63 hocam bu üründen bende düşünüyorum, yorumlarını + - olarak birde net değerlendirmenizi yapabilirseniz çok sevinirim...

12106 Mesaj
7 Kasım 2010; 22:39:40 

quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

O diğer çoğu modelde oluyor bu modelde Kondenserli Kurutma var yani istediğiniz zamanbir çamaşır makinesi istediğiniz zaman bir kurutma makinesi oluyor.Ayrıca çevirmeleri yapayım kolaylık olsun
Cottons;Pamuklular(Beyazlar/Renkliler)
Cottons Eco;Pamuklular Eko(Beyazlar/renkliler Ekonomik)
Easy Care;Kolay Bakımlı/Sentetik
Mix;Karışık
Delicate/Silk;Hassas/İpek
Wool;Yünlü/Elde Yıkama
Rinse;Durulama
Spin;Sıkma
Empty;Boşaltma
Super Quıck15';Süper hızlı 15'
PowerWash 60';HızlıGüçlü 60'
Sensitive ;Çok hassas
Fluff Clean;Tüy temizleme
Gentle Drying;Hassas Kurutma(Nemli-Ütü kuruluğu-Dolap kuruluğu)
İntensive Drying;Normal/Yoğun kurutma (Dolap kuruluğu-Dolap kuruluğu+-Extra kuru)

Çeviriye katılıyorum ancak sensitive programında kasıt olan hassas kumaş değil; deterjan alerjisi olan hassas ciltli insanlardır. Yani bu program deterjana alerjisi olan hassas ciltli insanların giydiği pamuklu kumaşlar içindir.

2436 Mesaj
8 Kasım 2010; 2:20:36 

bende katılmıyorum aynı performansa sahip olduklarını aralarında % lik farklılıklar vardır ama şuunu biliyorumkii amaç aynı amaça 2side ulaşıyor..

HomeHaber & HepSigorta

2 Mesaj
14 Şubat 2011; 23:15:24 

Merhaba, ben foruma henüz katıldım. Bu yaz, çamaşır makinem bozuldu. Ben de Bosch tam kurutmalı çamaşır makinesi aldım ve bakın, başıma neler geldi.

İstanbul Maltepe ve Kadıköy'deki bayilerin çoğundan fiyat alırken, makinenin nerede üretildiğini tek tek sordum. Bana Almanya üretimi olduğunu söylediler. İnternette yazılan bilgileri de araştırarak makineyi nakit 1800 TL ye aldık. Cihazın ilk yıkama fonksiyonunda hiçbir sorunla karşılaşmadık. Ancak, kurutma işleminde, etrafa çok fena bir lastik kokusu yayıldı. Durumu teknik servise bildirdik. Birkaç kurutma daha yapmamızı söylediler. Altı yedi yıkama ve kurutmadan sonra, bu defa, yıkarken az, kuruturken çok olmak üzere feci koku vermeye devam etti. Teknik servisi tekrar aradık ve gelen teknisyen önce makinenin koku vererek çalıştığını onayladı. Sonra da, hayır, burada koku yok, diyerek forma, makinenin kurutma fonksiyonunda koku olabileceği yönünde bilgi verildiğine dair bir yazı yazarak gitti.

Ben, daha sonra Bosch merkez teknik servisi aradım ve tüm bunları anlattım. Çok ilgili davrandılar ve teknik servisten tekrar bilgi vereceklerini açıkladılar. Ertesi gün teknik servis, beni telefonla aradı ve Almanya'ya, fabrikaya yazı göndereceklerini ve gelen cevaptan beni haberdar edeceklerini söylediler. Aradan dört ay geçmesine rağmen, tekrar bana bilgi vermedi ve sorunumuzla da ilgilenmediler.

Esas sorun ise birkaç gün önce ortaya çıktı. Cihaz, özellikle 60 derece yıkama yaparken öylesine feci bir koku vermeye başladı ki, banyonun olduğu koridordan bile geçemez oldum. Banyoda otomatik havalandırma sürekli çalışıyor olmasına rağmen bu feci koku, makine çalıştığı her an bizi çok rahatsız etti. İnternetteki yazıları tekrar gözden geçirdim ve bu cihazın bazılarının Çin'de üretilmiş olduğunu okudum. Hemen çamaşır makinesini çekip arkasına baktım ve Made in China yazısını görünce deliye döndüm. Sorduğum bütün bayiler bana Almanya üretimi demişlerdi. Teknik servis bile Almanya'ya fabrikaya yazı gönderme olayında, makinenin Çin'de üretildiğinden habersizler.

Cihazı alırken Çin üretimi de var, şeklinde bilgi verselerdi, ben asla Çin üretimi olanı alıp, evimde bu rezilliği yaşamazdım. Yarın teknik servisi tekrar arayacağım, bakalım bu defa ne yapacaklar.

Aslında cihazın programları, yıkama ve kurutması çok güzel. Çok lekeli çamaşırları, çok kaliteli olmayan bir deterjanla bile lekesiz ve yıpratmadan yıkıyor. Kurutma fonksiyonu da çok iyi. Çamaşırlar kupkuru ve ütülü gibi çıkıyor. Sadece nevresimler çok dolaştığı için kırışık çıkıyor. Ayrıca makine, B sınıfı olmasına rağmen elektrik faturasında sadece 20 TL lik bir artış oldu. Neredeyse tüm çamaşırları makinede kurutuyorum. Tüm bu özellikleriyle makineden vazgeçmek istemiyorum. Ancak çıkardığı rezil kokunun Çin üretimi olmasından dolayı olabileceğini düşünüyorum.

Bu cihazın Almanya üretimini kullanan arkadaşlar lütfen bana cevap yazabilirler mi? Siz de de benzer sorunlar var mı, yoksa sadece bizim cihaz mı problemli acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

192 Mesaj
15 Şubat 2011; 10:36:09 

Bu ürünü kullananların yorumlarını ben de çok merak ediyorum.
Bu ürünü veya Siemens'deki eşdeğerini almayı planlıyorum.

12106 Mesaj
15 Şubat 2011; 21:34:06 

Daha evvel dediğim gibi bu ürünün Çin imalatı da mevcut, Almanya imalatı da.

Yaşadığınız koku probleminin üretim yeri ile çok ilgili olduğunun sanmıyorum. Cihazın etrafında yeterli havalanma alanı var mı acaba? Ya da banyonuz havalandırmayı sağlayacak genişlikte mi? Bu durum kokudan ziyade tüketim değerleri ve kurutma performansı üzerinde de etkilidir. Makineniz önden soğuk hava alır ve arkadan kullandığı havayı dışarı verir.

Makineyi aldığınız günden beri aynı marka yumuşatıcı veya kokusu güçlü deterjan kullanıyorsanız fazla kokuyu bunlar da tetikliyor olabilir. Bu durumu da kontrol etmenizi öneririm.

Bu cihazda hava dolaşımı kullanıldığından koku veya sıcak hava probleminiz devam edebilir. Memnun kalmadıysanız iade için uğraşın derim.

33 Mesaj
15 Şubat 2011; 21:51:54 

quote:

Daha evvel dediğim gibi bu ürünün Çin imalatı da mevcut, Almanya imalatı da.

Yaşadığınız koku probleminin üretim yeri ile çok ilgili olduğunun sanmıyorum. Cihazın etrafında yeterli havalanma alanı var mı acaba? Ya da banyonuz havalandırmayı sağlayacak genişlikte mi? Bu durum kokudan ziyade tüketim değerleri ve kurutma performansı üzerinde de etkilidir. Makineniz önden soğuk hava alır ve arkadan kullandığı havayı dışarı verir.

Makineyi aldığınız günden beri aynı marka yumuşatıcı veya kokusu güçlü deterjan kullanıyorsanız fazla kokuyu bunlar da tetikliyor olabilir. Bu durumu da kontrol etmenizi öneririm.

Bu cihazda hava dolaşımı kullanıldığından koku veya sıcak hava probleminiz devam edebilir. Memnun kalmadıysanız iade için uğraşın derim.

Candoğan üstad,
Bosch bu modeli ve Siemens muadili için 2 hafta gerek bayi gerekse call center olmak üzere çok araştırma yaptım. Call center'ların bana söylediği ve sadece bir tane Bosch bayinin teyid ettiği durum şu ki; bu modeller Çin'de üretiliyormuş. Almanya üretimi olanlar bu model koduna sahip olmuyormuş. Gerçekten benim de bir çok mağazada incelediğim ürünlerin hepsi Çin yapımıydı.
Bence bu durum, Bosch gibi bir firmanın sağlamlığını ve bu makineyi hiç etkilemez. Sonuçta aynı testler yapılır, aynı işlemler uygulanır gibi geliyor bana.
Böyle düşündüğümden de ben de gittim gönül rahatlığıyla Bosch marka bu ürünü aldım.
Bu arada arkadaşın koku problemi bence kendi şanssızlığı gibi duruyor. Umarım düzelir hemen diyorum kendisine.
Herkese iyi akşamlar.

12106 Mesaj
16 Şubat 2011; 12:10:25 

Bosch makinelerinde index numarası var. Örneğin WVH28420EU/02 WVH28420EU/24 gibi. Üretim yeri bu index numaralarına göre de değişiyordur belki. Ya da belirli bir parti Almanya'dan geldi, sonra Çin'e kaydırdılar. Bilemiyorum ama ben bu cihazın 2 versiyonunu da gördüm. Makineniz hayırlı olsun. Üretim yerleri arasında bence farkeden etmen işçilik kalitesi.

1 Mesaj
20 Mayıs 2011; 20:59:37 

makinayı 2 aydır kullanıyorum mükemmel.....
kullanmayı bilmek gerekiyor mesela bebekli çoçuklu aileler için ideal, beyaz iç çamaşırları için ideal çünki küçük parça tektek asmaya uğraşmaktansa katlayın dolaba koyun ütüye bile gerek yok. büyük parça kurutma işlemi için ideal değil, yorganı kurusun diye beklemeyin kurumaz bence saçmada olur
bu o kadar sıkıntı değil tekparça asın kurusun. avantajı 4 kğ çoçuğunuzun kıyafeti var diyelim bunu 60 dakika yoğun yıkama + oto kurutma seçtiğinizde toplam 2saat 30 dakika başka işlem yapmadan katlayın dolaba koyun.. ayrıca kurutma makinesi aldığınızda ikinci işlem olarak çamaşır makinesinden çıkarıp kurutma makinesine koymak gerekir. mesela çok acele birgömlek iki üç parça giysi fazla kirli değilse 15 dk. yıkayıp otomatik kurutmaya aldığınızda toplan bir saatte temiz birşekilde elinizde.
unutulmaması gereken kurutma makineleri çalışan insanlar için cidden zaman tasarrufu sağlıyor fakat dışarıda içeride 30 derece sıcaklık varken küresel ısınmayada dikkat etmek lazım tabiki elektrik faturasınada
....................... makina çin malıdır
.......................servisler bu konuda yeteneksizdirler siz kendiniz makinayı çözeceksiniz
.......................makina kapalı alanda çalışmaya uygun değildir not: bukonuda kurutma makineleri bacalı değilse ki değil bütün hepsi aynı kokuyu yapacaktır kapalı alanda yani tezgah aldında perfonmansı düşer sıkıntı çıkarabilir......
çok foksiyonlu kurutma özelliğiyoktur bu konuyu açıkça ben anlamadım otomatik kurutma dediğinizde kurutmadan makina durmuyor ilkbaşta 2.30 dk ile başlıyor çamaşırın kurumasına göre 30 dk kurutuyor 1.30dk dada makina çamaşırı kurutunca duruyor yani kurutma makinasında farkı ne anlamadım.... tavsiye ederim büyük kolaylık .... garantisüresini mutlaka uzatın ....çin meselesine fazla takılmayın bosch işini bilir...

12106 Mesaj
22 Mayıs 2011; 21:00:48 

Üründen memnun kalmanıza sevindim, güle güle kullanın. Bence de güzel bir cihaz ama daha uygun bir fiyata satılması gerekiyor.
Herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım, servislerimizin çoğu maalesef cahil.

1 Mesaj
24 Temmuz 2011; 11:30:26 

selam yeni başlık açamadım o yüzden burada paylaşmak istedim ben bosch wvh28420eu tam kurutmalı model aldım 10 ay kadar oldu aslında çok memnunduk fakat su temizleme filitrte kapağını açamasınlar diye yapmışlar herhalde servisi aradık hemen gelemeyiz dediler bende açamadım bekliyoz bakalım kaç gün sonra gelecekler bu kapağın açmak için bir püf noktasımı var acaba bilen varsa ne olur anlatsın kafayı yiyecem yoksa

TA2US

12106 Mesaj
24 Temmuz 2011; 11:44:32 

Önce tapalı hortumun ağzını açıp sonra da kapağı sola çevirerek açacaksınız. Hangi konuda takıldınız ki?

23 Mesaj
23 Ağustos 2011; 1:53:50 

ürün hakkında hem olumlu hem olumsuz yorumlar var?

bunu mu alsam,sadece kurutma makınesı mı alsam karar veremedım...?

bide kullananlara sorum olucam...

örn.7 kg yıkama 4 kg kurutma dıyor...7 kılo çamaşır attım ve yıkadım ...kurutmak için 3 kg çıkarıp 4 kğ kurutup sonra diğer 3kğ ayrı atıp mı kurutucaz nasıl olucak?1 makıne yıkayıp 2 makıne mı kurutucaz...

aynı özellikte başka bi ürün var mı daha uygun fiyata?

şu anki en uygun fiyatı nedir?
nerden almak daha uygun?

23 Mesaj
23 Ağustos 2011; 15:39:57 

bugün bosch bayine gittim.

ürünün çin ve alman üretimi olmadığını yerli üretim olduğunu iddia etti...

ısrarla netten araştırdım böyleymiş desemde....

ürünün üretim yerını göremedım....sözüne itimat etmemi söyledi...

ve 2000 tl ye peşin verebileceğini söyledi....

eylülde yeni ürünler gelecekmiş aceba fiyatlarda nasıl bi değişiklik olur?

ocak 2011 de %40 kampanya vardı..yakında benzer bı kampanya olur mu aceba?

12106 Mesaj
24 Ağustos 2011; 2:40:31 

quote:

Orijinalden alıntı: nehir34

ürün hakkında hem olumlu hem olumsuz yorumlar var?

bunu mu alsam,sadece kurutma makınesı mı alsam karar veremedım...?

bide kullananlara sorum olucam...

örn.7 kg yıkama 4 kg kurutma dıyor...7 kılo çamaşır attım ve yıkadım ...kurutmak için 3 kg çıkarıp 4 kğ kurutup sonra diğer 3kğ ayrı atıp mı kurutucaz nasıl olucak?1 makıne yıkayıp 2 makıne mı kurutucaz...

aynı özellikte başka bi ürün var mı daha uygun fiyata?

şu anki en uygun fiyatı nedir?
nerden almak daha uygun?

Aynen açıkladığınız gibi yapılıyor kurutma işlemi.

Aralıksız yıkama+kurutma için 4kg çamaşır dolduruyorsunuz.

7kg çamaşırı ise yıkanıp sıkıldıktan sonra yarısını çıkarıp 2 posta olarak kurutuyorsunuz.

Ürünün Çin imalatı olduğu arkasındaki etikette açıkça yazmaktadır. Sözkonusu bayi atıp tutacağına bir zahmet sattığı ürünün arkasındaki tip etiketine baksın.

Kurutmalı makinelerin satışı artarsa fiyat düşer, yoksa değişeceğini sanmıyorum pek.

23 Mesaj
25 Ağustos 2011; 5:31:16 

Aynen açıkladığınız gibi yapılıyor kurutma işlemi.

Aralıksız yıkama+kurutma için 4kg çamaşır dolduruyorsunuz.

7kg çamaşırı ise yıkanıp sıkıldıktan sonra yarısını çıkarıp 2 posta olarak kurutuyorsunuz.

Ürünün Çin imalatı olduğu arkasındaki etikette açıkça yazmaktadır. Sözkonusu bayi atıp tutacağına bir zahmet sattığı ürünün arkasındaki tip etiketine baksın.

Kurutmalı makinelerin satışı artarsa fiyat düşer, yoksa değişeceğini sanmıyorum pek.
[/quote]

bugün siemens ve arçelik bayine de gittim...

arçelikte hem yıkayan hem kurutan ürün yok...

siemenste hem yıkayan hem kurutan ürün çin malıymış diğer ürünler alman malıymış...

simens te aynı şeyi söyledı fiyatlar hiç düşmez hep yükselir dedi..

ama sonuçta bayi bir an önce satmaya çalışır müşteriye...

50 Mesaj
17 Eylül 2011; 12:50:58 

merhaba arkadaşlar,
bu makine benim de yer darlığı ve kurutma ihtiyacı nedeniyle gözüme kestirdiğim bir cihaz. benim sorum da çamaşırın 4 kg olup olmadığını nasıl anlayacağımız yönünde. bunu gösteren bir tartı göstergesi fln var mı cihazda? makinenin yarısını doldurduğumuzda 3,5 kg oluyor ve yarım kilo bile önemli bence. buna göz kararı mı karar veriyoruz?
yorumlar için de çok teşekkürler..

2 Mesaj
25 Mart 2012; 17:43:23 

Merhaba arkadaşlar, bu makinede çamaşırı kurutmak için, göz kararı ayarlıyorsunuz yarıdan fazla koyunca bile (5 kg) tamamını kurutuyor problem olmuyor.

Daha önce bizim yaşadığımız koku problemi, taşınınca çözüldü. Makineyi ilk kullandığımız banyoda çamaşır makinesi dolabın içindeydi. Arkadan çıkan hava dolabın içinde sıkışıp, kapaklar açık olsa bile koku yapıyormuş. Şimdiki evde dolap falan yok. Çam. makinesi açıkta duruyor ve çok az bir koku yayıyor, rahatsız etmiyor. Keşke bu kadar sorun yaşamadan önce, teknik servis elemanlarını bu cihazla ilgili hizmet içi eğitimden geçirselerdi.

Makineden çok memnunum. Bir günde bir makine içi çam. yıkayıp kurutup kaldırıyorum. Elektriği de fazla etkilemedi. Saat 17-22 saatlerinde çam. kurutmayınca fatura fazla gelmiyor. Yeri dar olanlara ve çamaşır makinesini tezgah altı ya da dolapta kullanmayacaklara tavsiye ederim.

247 Mesaj
29 Mart 2012; 15:32:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Sonsuzluk__

Merhaba arkadaşlar, bu makinede çamaşırı kurutmak için, göz kararı ayarlıyorsunuz yarıdan fazla koyunca bile (5 kg) tamamını kurutuyor problem olmuyor.

Daha önce bizim yaşadığımız koku problemi, taşınınca çözüldü. Makineyi ilk kullandığımız banyoda çamaşır makinesi dolabın içindeydi. Arkadan çıkan hava dolabın içinde sıkışıp, kapaklar açık olsa bile koku yapıyormuş. Şimdiki evde dolap falan yok. Çam. makinesi açıkta duruyor ve çok az bir koku yayıyor, rahatsız etmiyor. Keşke bu kadar sorun yaşamadan önce, teknik servis elemanlarını bu cihazla ilgili hizmet içi eğitimden geçirselerdi.

Makineden çok memnunum. Bir günde bir makine içi çam. yıkayıp kurutup kaldırıyorum. Elektriği de fazla etkilemedi. Saat 17-22 saatlerinde çam. kurutmayınca fatura fazla gelmiyor. Yeri dar olanlara ve çamaşır makinesini tezgah altı ya da dolapta kullanmayacaklara tavsiye ederim.

Benim ç.makinesi yerim mutfakta. banyoda yer yok ve mutfakta tezgahın altında. dolap sıkınıtısından dolayıda neredeyse tezgah altına sıkı geçme. benzer koku problemi bendede olurmu acaba ? lg 1480rds5 modeli su ile kurutma deniyor. bu modelin kurutma tekniği nasıl acaba ? benim mutfak tezgahın sıkılığından dolayı lg mi tercih etmeliyim?

202 Mesaj
31 Mart 2012; 16:20:34 

Bu başlığı okuduktan sonra neredeyse kesinleşen LG 9-6 kurutmalı çam. mak. tercihimi değiştirmeyi düşüyorum. 7-4 Kapasite olarak yetmeyebilir diyordum ama çok sıkıntı olmayabilirde aslında. Sadece önü açık dolap benzeri bir yuvaya gireceği için benzer koku sorunu olurmu, canımdan bezdirirmi diyorum şimdi...?

547 Mesaj
3 Ocak 2013; 10:13:40 

Kullanan arkadaslar yorumlarina devam edebilirlerse sevinirim ben de Mart ayinda almayi dusunuyorum..

503 Mesaj
12 Ocak 2013; 19:11:45 

Şimdiye kadar elektrikli süpürge yedek parça ve aksesuarları ile tanıdığınız SüpürgeMarket firması olarak çamaşır makinelerinizin içerisinin temizliği için harika bir kampanya başlattık... Electrolux markası altında üretilen ve son derece olumlu yorum ve geri dönüşler aldığımız çamaşır makinesi temizleyicisi kısa süre için 24 TL yerine sadece 18 TL.

2

409 Mesaj
12 Mayıs 2013; 2:16:40 

Ürünü 1775 tl ye Elektro World'den 10 taksit 3 ay erteleme ile aldık.
Bir aylık yoğun kullanım sonunda bulgular şunlardır:

Uygun program ile temizlik garantisi
Beyazlar biraz sararıyor mu ne?
Düşük sıcaklıkta kaliteli deterjan ile sıcak sudaki etkiye almak mümkün.
7 kilogram yıkama için yeterli bir miktar. Mevsimine uygun kirli giysi miktarı küçük bir ailede bu rakamı aşmaz sanırım.
Kurutmanın tam performans ile olması için makinenin bulunduğu yerin bir şekilde hava alıyor ve geniş olması lazım.
Tam performans alamadığınız (cam ve kapının kapalı olduğu küçük mekanlarda ve 4 kilodan fazla çamaşır ile) kurutmalarda çamaşırlardaki nemi sererek 30 dakikada çıkarmak mümkün ya da doğrudan ütüye alabilirsiniz.
Kurutma sonrasında çamaşırlar bariz bir şekilde daha kırışık, hatta çok kırışık. Kaliteli kumaşlarda (twill mesela) böyle bir durum yok.
İlk kurutmada çamaşıların üzerindeki havlar dökülüyor. Ancak devam eden kurutmalarda böyle bir durum olmuyor.
Kumaş yüzeyinde tüylenme veya topaklanma oluşmuyor.
Elektrik faturası kurutma nedeni ile sanırım kabaracak. Zaten kabarmayan kalmadı. Resmi kullanım rakamlarına göre 4 kilogram çamaşırın yıkama ve kurutması 0,8 kw. Emin değilim terededüt eden kullanma kılavuzunu internetten indirir, bu bilgi orada bulunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuduk -- 12 Mayıs 2013; 2:17:17 >

311 Mesaj
12 Eylül 2013; 12:48:03