- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Iphone 4 İlk Şarj Nasıl Yapılmalı?
100 Cevap39354 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

36 Mesaj
30 Eylül 2010; 18:38:31 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Evet arkadaşlar. Bu soruyu bir çok yerde görüyoruz. Bir kez daha bilgi vermek istedim. Çünkü arkadaşlar telefonun şarjının az gitmesinden kendilerini sorumlu tutuyorlar. Bu Onların içini rahatlatacak bir bilgidir.

IPhone4 de Li-Ion pil kullanılmaktadır. Bu pillerin, eskiden olduğu gibi ilk şarjda 12-13 saat beklemeleri gerekmemektedir. Zaten bu pilleri kullanan cihazlar, pil dolduğu anda pile giden beslemeyi keserler ve %95 den aşağıya düşmedikçe de yeniden şarj etmezler.

Bataryanın %100 dolmadan şarjdan çekilmesi de bir problem oluşturmaz.

"E o zaman neden bu pillerin ömürleri tükeniyor" diye düşünebilirsiniz. Hemen cevaplayım.
Li-Ion pillerin en büyük dez avantajı üretildikleri andan itibaren ömürlerinin tükenmeye başlamasıdır. Yani pil hiç kullanılmasa bile ömürlerinden yemeye devam eder. Sıcaklık ve nem faktörüne göre daha uzun yıllar kullanılabilirler veya ömürleri kısalır. Serin iklimli yerlerde daha uzun yıllar kullanılır. Sıcaklık ve nem arttıkça ömürlerinden ömür gider. Hatta 40 derece ve üstü sıcaklıklarda pil patlaya da bilir. Hiç şaşırmayın :)

En çok dikkat etmeniz gereken şey pili tamamen bitirmemeniz. Çünkü pil tamamen biterse zarar görür. Bu yüzden bir çok cihaz pil bitince (içinde bir miktar bırakıyor) tekrar cihazı açtırtmaz. Bu pili korumaya yönelik bir işlemdir.
Bu nedenle tavsiyem pil zayıf ibaresini görünce şarja takmanız.

Umarım faydalı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devos -- 30 Eylül 2010; 18:41:18 >

2721 Mesaj
30 Eylül 2010; 18:48:43 

birçok kişi bilmesine rağmen hala iphone, galaxy s gibi cihazları tüm gün şarj ta tutanlar da var. Tam bitmeden takmayayım, yada tam dolmadan çıkarmayayım gibi şeyler bu pillerde söz konusu değil.

3957 Mesaj
30 Eylül 2010; 18:54:21 

quote:

Orijinalden alıntı: devos

En çok dikkat etmeniz gereken şey pili tamamen bitirmemeniz. Çünkü pil tamamen biterse zarar görür. Bu yüzden bir çok cihaz pil bitince (içinde bir miktar bırakıyor) tekrar cihazı açtırtmaz. Bu pili korumaya yönelik bir işlemdir.
Bu nedenle tavsiyem pil zayıf ibaresini görünce şarja takmanız.

Doğrulu hakkında tecrübem yok ama mantıklı geldi. Teşekkürler.

5157 Mesaj
30 Eylül 2010; 19:00:05 

3gs te hangi pil vardı lion ilk olarak iphone 4 ile mi geldi?? aynı nokia gibi 6300 ı istediğim zaman şarja takıyorum keyfime göre pil de 1 senedi 3 gün ne aşağı ne yukarı gidior. lionlar öyle çalışıyor
şu iphone um da hala gelmedi 1 ay beklenir mi be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 78erhan78 -- 30 Eylül 2010; 19:01:41 >

YENİ NESİL EFTPOS YAZARKASA EN İYİ FİYATLARLA www.hesaplipazar.net 'de

5779 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:46:30 

Herşeyi anladım da şu dolunca şarj olmayı kesme olayını anlayamadım.
Birisi detaylı anlatabilir mi?

521 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:57:58 

quote:

Orijinalden alıntı: konman4245

Herşeyi anladım da şu dolunca şarj olmayı kesme olayını anlayamadım.
Birisi detaylı anlatabilir mi?

Bu sistem direk pille değil de pile gerekli voltajı veren devre ile ilgili gibi. Kullanılan devre, pili sürekli ölçüm altında tutuyor ve şarj durumunu gözlemliyor. Bir nevi "voltaj termostatı" gibi bir şey yani ;)

Edit: İmlâ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinpark -- 30 Eylül 2010; 23:01:24 >

--- Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil ---

1692 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:38:41 

Ben genelde telefonumu yatarken sarja takıyorum. Sabaha kadar sarjda dursa sorun olur mu? Akımı kesiyor demişsiniz ama yine sorayım dedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

36 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:48:15 

li ion pil kullanan cihazlar dolduktan sonra şarjı kesiyor. Pil kendisi yapmıyor.

Sabaha kadar durmasında bir sorun yok. Dolduktan sonra zaten kendisi beslemeyi kesiyor. Bunun en basit testini pil boşken şarja taktığınızda adaptörü elleyin. Isındığını farkedersiniz. Dolduktan sonra ise soğumaya başladığını görürsünüz. Buda elektrik akımı iletmediğini gösterir zaten.

1692 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:53:29 

quote:

li ion pil kullanan cihazlar dolduktan sonra şarjı kesiyor. Pil kendisi yapmıyor.

Sabaha kadar durmasında bir sorun yok. Dolduktan sonra zaten kendisi beslemeyi kesiyor. Bunun en basit testini pil boşken şarja taktığınızda adaptörü elleyin. Isındığını farkedersiniz. Dolduktan sonra ise soğumaya başladığını görürsünüz. Buda elektrik akımı iletmediğini gösterir zaten.

anladım, teşekkür ederim.

5779 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:59:59 

quote:

Orijinalden alıntı: zeytinpark

Bu sistem direk pille değil de pile gerekli voltajı veren devre ile ilgili gibi. Kullanılan devre, pili sürekli ölçüm altında tutuyor ve şarj durumunu gözlemliyor. Bir nevi "voltaj termostatı" gibi bir şey yani ;)

Edit: İmlâ

Anladım.
Teşekkürler .

169 Mesaj
30 Eylül 2010; 23:17:51 

Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Konuyu açan ve diğer görüş belirten arkadaşlara teşekkür ederim.

Yaklaşık 3 yıl şarj cihazları ve şarjlı piller satan bir firmada çalıştım. Bir çok seminere katıldım bu konuda. Şarj ile ilgili eksiksiz bir konu olmuş.

İphone satan bir vodafone mağazasında arkadaşıma 16 saat şarj etmesi gerektiğini söylemişler. İnsan biraz araştırır sattığı ürünü. Duyduğumda güldüm baya. Arkadaşıma 3310 değil iphone 4 aldın, şarj full olduğunda daha fazla doldurmana gerek yok zaten istesende doldurmaya devam edemessin kendisi akımı keser dedim ama dinletemedim. Bütün gece sabırsızca dolmasını beklemiş.

8096 Mesaj
30 Eylül 2010; 23:24:16 

ben de biliyorum bu detayı zaten,kutusundan çıktığı gibi kullandım...

ancak şey var :

quote:

En çok dikkat etmeniz gereken şey pili tamamen bitirmemeniz. Çünkü pil tamamen biterse zarar görür.

bunu da biliyorum,ancak bu sınır ne kadar ? yani %10 olunca aynı pc lerdeki gibi şarja mı taksak ?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

684 Mesaj
30 Eylül 2010; 23:29:11 

Eline saglik ;)

2721 Mesaj
30 Eylül 2010; 23:32:31 

quote:

Ben bi konuda görmüştüm bilgi aşağı yukarı şu şekildeydi;

li ion pilli cihazları gece takıp sabaha kadar takılı kalacaksa cihaz kapalı şekilde takılmalı. Aksi takdirde cihaz açıkken şarj oluyor full dolunca akım kesiliyor fakat telefon açık olduğu için bir süre sonra haliyle bataryada bir müddet azalma oluyor ve yine şarj dolmaya başlıyor. Sonra yine azalıyor ve yine şarj doluyor. Sabah şarjdan çıkaran kadar bu işlemler tekrar ediyor. Buda pile zarar veriyor.

Gece den sabaha kadar genelde takmam şarj a ama illa takacaksam bu şekilde takıyorum.

212 Mesaj
1 Ekim 2010; 0:39:57 

Teşekkürler gerçekten...

131 Mesaj
1 Ekim 2010; 10:45:37 

Farklı çok yerde okudum.Gerçekten söylendiği gibi.Yeni cihazlardaki bu özellik aslında kullanım da kolaylığı.Şarjı bitince tak,dolunca çıkart

5615 Mesaj
1 Ekim 2010; 10:57:45 

quote:

Orijinalden alıntı: srcn

şarj full olduğunda daha fazla doldurmana gerek yok zaten istesende doldurmaya devam edemessin kendisi akımı keser dedim ama dinletemedim. Bütün gece sabırsızca dolmasını beklemiş.

Masum masum başında beklemiştir

36 Mesaj
1 Ekim 2010; 14:12:43 

Ne yapsın insanlarımız. Yeni teknoloji heyecanı işte. Allahtan Li-Ion pillerde fazla şarda bekletirsek sorun yaşanmıyor. Yoksa çoğu kişi pilin ömrünü anında tüketirdi :)
Demem o ki, eski bilinenleri unutalım, yeni teknolojileri takip edelim.

13 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:18:18 

Çok teşekkür ederim paylaşım için.
Reklama girermi bilmiyorum ama Bağdat Caddesi nin ortasında dev gibi mağazası olan güzide GSM Operatörümüzün satış elemanları da sattıkları cihazdan bi haber sanırım. Aldığımda bana ilk 12 saat kapalı iken cihazı shock lamam gerektiğini söyleyerek uğurladılar.
Ben dayanamayıp siteden okuduklarım doğrultusunda aynen makina mı kullanmaya başladım =) Tekrar teşekkürler.

64 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:44:58 

Peki %50 %60ken yani %20ye düşmemişken şarj etsek sorun olur mu?

1764 Mesaj
10 Ekim 2010; 23:51:14 

quote:

Orijinalden alıntı: giyotinberq

Peki %50 %60ken yani %20ye düşmemişken şarj etsek sorun olur mu?

Sorun olmaz hocam, anlatılmaya çalışılan da bu.

Olmak ya da olmamak.

81 Mesaj
11 Ekim 2010; 0:42:50 

Teşekkürler güzel bilgiler.. Aynısı SE'lerde de geçerli arkadaşlar.

6374 Mesaj
11 Ekim 2010; 2:01:12 

bu acaip bi konudur
senelerdir anlatmamıza rağmen insanlar alır almaz 17 saat şarj etmeye çalışırlar
taaaa 337 ericsson zamanlarından kalma ni-mh pillerden kalma bi olay olup hala tel satıcılar tarafından gevelenektedir bu konu
bizim bilgi tembeli halkımız da o gündür bu gündür bu bilgi ile geçinir
looo bu li-ion nedir demez?

6 Mesaj
11 Ekim 2010; 11:40:15 

quote:

Orijinalden alıntı: MajestiC

Ben bi konuda görmüştüm bilgi aşağı yukarı şu şekildeydi;

li ion pilli cihazları gece takıp sabaha kadar takılı kalacaksa cihaz kapalı şekilde takılmalı. Aksi takdirde cihaz açıkken şarj oluyor full dolunca akım kesiliyor fakat telefon açık olduğu için bir süre sonra haliyle bataryada bir müddet azalma oluyor ve yine şarj dolmaya başlıyor. Sonra yine azalıyor ve yine şarj doluyor. Sabah şarjdan çıkaran kadar bu işlemler tekrar ediyor. Buda pile zarar veriyor.

Gece den sabaha kadar genelde takmam şarj a ama illa takacaksam bu şekilde takıyorum.

Benim de merak ettiğim ve sormak istediğim bu. Takip ettiğim kadarıyla, cihaz şarjda bekletilip %100 olunca, açık olduğu için %95'lere düştüğünde tekrar şarja başladığını duymadım ve görmedim. Hatta %100'den aşağı düştüğünü de görmedim.
Yani, cihaz açıkken %100 dolduğunda %100'de kalmaya devam ediyor.
O halde tekrar tekrar şarj olduğu ve bunun cihaza zarar verdiği doğru mudur?

1764 Mesaj
11 Ekim 2010; 21:57:53 

quote:

Orijinalden alıntı: iphone55

Benim de merak ettiğim ve sormak istediğim bu. Takip ettiğim kadarıyla, cihaz şarjda bekletilip %100 olunca, açık olduğu için %95'lere düştüğünde tekrar şarja başladığını duymadım ve görmedim. Hatta %100'den aşağı düştüğünü de görmedim.
Yani, cihaz açıkken %100 dolduğunda %100'de kalmaya devam ediyor.
O halde tekrar tekrar şarj olduğu ve bunun cihaza zarar verdiği doğru mudur?

O durumda şarj tamamlanmış oluyor, telefonun açık durması için gereken enerji direkt olarak prizden alınıyor. Bunu denemenizin en güzel yolu %100 şarj ettikten sonra %99 a getirip şarja tekrar takın ve oyun vs oynayın. Ne %100 e şarj olacaktır, ne de %99 dan aşağı düşecektir.
Laptoplarda olduğu gibi (Kullandığım macbook pro da bu sistemin aynısı)

Olmak ya da olmamak.

5131 Mesaj
11 Ekim 2010; 22:23:16 

dolunca çek tüm gün şarj etme olayının hiç bir mantığı yok

4802 Mesaj
11 Ekim 2010; 22:23:49 

quote:

Orijinalden alıntı: Krandei

O durumda şarj tamamlanmış oluyor, telefonun açık durması için gereken enerji direkt olarak prizden alınıyor. Bunu denemenizin en güzel yolu %100 şarj ettikten sonra %99 a getirip şarja tekrar takın ve oyun vs oynayın. Ne %100 e şarj olacaktır, ne de %99 dan aşağı düşecektir.
Laptoplarda olduğu gibi (Kullandığım macbook pro da bu sistemin aynısı)

Teşekkürler, çok yararlı şeyler paylaştınız
Ben de aldım heyecanla açtım direk kullandım aman en fazla yeni pil alırım diyerek tam bitmeden tam dolmadan çıkardım demekki sorun yokmuş:)

Scirocco White Edition
Bilkent Üniversitesi

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Ekim 2010; 23:45:21 

ah bir alsak şarza takması kolayda alamdık daha

111 Mesaj
12 Ekim 2010; 0:33:47 

Güzel paylaşım, sağolasın

976 Mesaj
26 Ekim 2010; 20:13:22 

İlk 2gun normal 60 i gordummu şarja takiyodum 3.gunü pili komple bitirdikten sonra kapalı sekilde sarj ettim sabha kadar ertesi gunü pil daha cabuk bitiyo gibi geldi acaba piskolojikmi appleda resmi sitesinde ayda bir tamamen bosaltn diyo icime kurt düştü 12 dakka oyunda yüzde 5 gitti 31dakka konuşmada yüzde 5 gitti gene fullken 2resim 2 mesaj yüzde 1 gdiyo internette gezerken 3g de 2dakkada yüzde 1gidiyo normalmidir arkadaslar dert oldu

1769 Mesaj
26 Ekim 2010; 21:03:00 

iPhone 4, Lithium Polymer batarya kullanıyor. Bu bataryanın en sevmediği şey tamamen bitmesidir. Mutlaka şarjınız bitmeden takınız. % kaç olursa olsun ki, bu bataryanızın ömrünü uzatıyor.

3763 Mesaj
26 Ekim 2010; 21:18:57 

Vaybe ...

Bu konuyu okuduğum iyi oldu , baya bilgi edindim . Teşekkürler arkadaşlar ... ilk şarj hariç genelde söylenilen gibi şarj ediyordum ben ...

Allianz Sigorta Acentesi

3265 Mesaj
26 Ekim 2010; 21:21:23 

300 veya 400 olması lazım nasıl doldurursan doldur batarya omru %80e dusuyomus doğrumudur? (mesela %50 doluyken sarza taktık dolunca 1/2 dolum omru gitti)

Msi Ge60-0ND 602xtr
HTC One M7
Calibro Touch lux

1038 Mesaj
26 Ekim 2010; 21:46:20 

hep soyluyorum , sarj etmemekten korkun esas , etmekten degil .. hatta saturation edin gibi yazilar da var , takin ve sarjda kalsin diye 100% de bile.

tamamen bitmesi de sorun degil , onemli olan bitik olarak saklanmamasi ve tutulmamasi.

400 sarj sonra 80% ortalamasina indigi dogru. ama bu 400 tam sarj . 60% ta iken takip 100% e tamamlamak 0.4 sarj demek ornegin.

976 Mesaj
26 Ekim 2010; 22:24:10 

Telefon cok yeni 5 günlük daha tamamen boşaltmam pile zarar verdimi şimdi verdiyse bi telafisi fln yokmu :)

976 Mesaj
26 Ekim 2010; 23:11:46 

Apple 10 saat video izleme vaad ediyor yarim saat video yüzde 5 yedi hesap tutuyor benim pil normal suan sizde böyle deniyebilirsiniz

1038 Mesaj
27 Ekim 2010; 8:07:35 

yuzdelere cok takilmayin .. bazen sirf beklemedeyken 3-4 saatte 100 den 95 e dusebilir .. bazen 22 deyken ayni sure zarfinda msn fln aciktir 17 ye bile inmez (kullaniyor olmaniza ragmen)

337 Mesaj
27 Ekim 2010; 9:33:34 

Ben ilk şarjımı tamamen bittiğinde yaptım maalesef. Fakat benim sorum şu, telefon kapalıyken şarj olmuyor mu? Şarja taktım, sonra açıldı telefon. Kapadım ben de, ekranda hiç bir şey çıkmayınca şarj olmazsa diye açtım mecbur, açık şarj ettim. Eğer kapalı etme seçeneği de var ikisi arasında bir fark var mıdır acaba?

SAMSUNG GALAXY S III

976 Mesaj
27 Ekim 2010; 9:47:41 

Telefon okadar mukemmelki (bence) kusur aramaya başladım resmen arka camda ufak 3 tane beyaz gibi nokta seklinde leke olmuş hangi ara olduysa cikmiyo ona taktım bu ara

773 Mesaj
27 Ekim 2010; 9:49:42 

quote:

Orijinalden alıntı: jujuuu

hep soyluyorum , sarj etmemekten korkun esas , etmekten degil .. hatta saturation edin gibi yazilar da var , takin ve sarjda kalsin diye 100% de bile.

tamamen bitmesi de sorun degil , onemli olan bitik olarak saklanmamasi ve tutulmamasi.

400 sarj sonra 80% ortalamasina indigi dogru. ama bu 400 tam sarj . 60% ta iken takip 100% e tamamlamak 0.4 sarj demek ornegin.

Teşekkürler bende bunu sorucaktım önemli bir bilgi.

3934 Mesaj
27 Ekim 2010; 10:10:59 

birde zaten iphone lar ilk şarjları yapılmış olarak geliyor. kutudan çıkardığınız gibi genelde yarım veya daha fazla dolu pil ile geliyor

You are not being punished for yor anger, you are being punished by your anger.

565 Mesaj
28 Ekim 2010; 18:07:31 

Sarj olurken telde oyun oynamak vs etkilermi acaba?

100 Mesaj
28 Ekim 2010; 23:40:33 

Yazi icin cok tesekkurler.

Yapilcak sey bilgisayarin aciksa iphonuda baglamak iste.

2721 Mesaj
29 Ekim 2010; 9:37:31 

quote:

Orijinalden alıntı: prank31
Telefon cok yeni 5 günlük daha tamamen boşaltmam pile zarar verdimi şimdi verdiyse bi telafisi fln yokmu :)

iPhone da pil tamamen boşalmıyor merak etme.

9136 Mesaj
29 Ekim 2010; 9:41:22 

@devos

teşekkürler

374 Mesaj
18 Kasım 2010; 23:29:58 

%10 u bekliyorum %10 da takıyorum.

%20 mi mi mantıklı %10 mu yorum yapar mısınız?

Çünkü ikisindede kırmızı yanıyor

hani %20de çok erken geliyor

%10 sıkıntı yaratmaz demi?

2721 Mesaj
19 Kasım 2010; 0:02:10 

Rahat olun istediğin zaman şarja takabilirsin sadece telefon kapanmasa iyi olur diyeyim

241 Mesaj
19 Kasım 2010; 0:40:54 

Ben baya yanlış yapıomuşum o zman hep şarjın tamamen bitmesini beklerdim ve öle şarj ederdim..

-iPhone 5 White
-iPad 2 32GB Black
Game Center Fun Club

Bilgisayara Format atmadan iTunes'da yapılacaklar

1764 Mesaj
19 Kasım 2010; 7:16:18 

quote:

Orijinalden alıntı: umutech

Rahat olun istediğin zaman şarja takabilirsin sadece telefon kapanmasa iyi olur diyeyim

telefon kapansa da bişey olmaz. yani zaten onu düşünüp, tam boşalmadan kapanması sağlanıyor cihazın.

ama yukarıda bir arkadaş li-polymer bataryası var yazmış. eğer bu doğruysa tam bitmeden şarja takmak iyi olmaz.

bataryanın ne olduğunu tam olarak nerden öğrenilebilinir? sitesinde var mı ki?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

606 Mesaj
19 Kasım 2010; 8:39:23 

Arkadaslar apple ne diyor sayfasinda, bakin yanlis yorumluyorsunuz.. Ayda bir kere tam cycle yapin diyor ve ekliyor.. Ayda en az bir kere tamamen sarji bitirin ve tam sarj yapin.. Birazdan ekliycem ilgili yaziyi ve linki.. İcindeki atomlarin hareketi icin ayda en az bir kez tam bitirilip tam doldurulmali deniyor..

606 Mesaj
19 Kasım 2010; 8:41:23 

For proper maintenance of a lithium-based battery, it’s important to keep the electrons in it moving occasionally. Be sure to go through at least one charge cycle per month (charging the battery to 100% and then completely running it down).
Ve link:
http://www.apple.com/batteries/iphone.html

374 Mesaj
19 Kasım 2010; 23:15:19 

tşk

116 Mesaj
19 Kasım 2010; 23:24:22 

quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

ah bir alsak şarza takması kolayda alamdık daha

Bilgisayarda sınır kullanıcının kendisidir.

5597 Mesaj
20 Kasım 2010; 0:28:14 

haldır huldur şarj edin gitsin bişey olmaz

DONANIM
#DirenApple

36 Mesaj
25 Aralık 2010; 20:41:37