- x
Avid - Edius - FinalCut - Adobe Premiere - After Effects - Vegas
107 Cevap20636 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1075 Mesaj
30 Eylül 2010; 15:58:45 

Arkadaşlar geçen haftaya kadar Edius kullanıyordum. Geçen hafta TRT'nin Oran'daki merkezindeydim ve tamamen Avid ile çalıştıklarını gördüm. Çok yakın bir arkadaşım ise FinalCut pro ile çalışıyor.

Siz hangisini kullanıyorsunuz? Diğer TV kanalları, yapım şirketleri hangilerini kullanıyor? Bu programların artıları eksileri nelerdir?

Düzeltme: Vegas eklendi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karadeniz Otoyolu -- 30 Eylül 2010; 17:50:20 >

70 Mesaj
30 Eylül 2010; 16:15:01 

Sony Vegas'ı atlamışsın = ) Performans canavarıdır = P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amiralhack -- 30 Eylül 2010; 16:15:46 >

1123 Mesaj
30 Eylül 2010; 16:48:55 

Tam bilemiyorum ama şöyle akıl yürütebilirim:
Başlangıçta Avid vardı!! Bildiğim kadarıyla ilk "baba" program. Özellikle sinema kurgucularının bir dönemki gözdesi...
Herkes buna yöneldi tabi doğal olarak. Bazıları da halen devam ediyor!
Ancak zamanla devreye Edius (Grass Valley) ve FCP girdi. Bazıları, Avid'i es geçip bunlarla başladı!

Not : Ben Vegas'çıyım! Bir şikayetim yok ama bir yandan şunu da biliyorum ki bir gün gelecek bu Vegas bana dar gelmeye başlayacak!!!
(Eğer sebat edip de devam ettirirsem)
İşte o zaman, artık bakıcaz Avid mi FCP mu Edius mu...

Artık kullanmadıklarım : Canon T90 / Leica R4 / Mamiya RB67 + Mamiya Sekor 90 mm lens

2221 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:12:13 

http://www.filmfabrikas...7feae1f17ce6009fcbef64c

Ben EDIUS diyorum ama açıkçası AVID ve Final Cut kullanabilenlere çok saygı duyuyorum.
Vegas ise tam bir macera.

70 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:27:18 

quote:

Orijinalden alıntı: MİY1988

http://www.filmfabrikas...7feae1f17ce6009fcbef64c

Ben EDIUS diyorum ama açıkçası AVID ve Final Cut kullanabilenlere çok saygı duyuyorum.
Vegas ise tam bir macera.

Öyleyse, Yaşasın Macera = P

2221 Mesaj
30 Eylül 2010; 23:17:04 

quote:

Orijinalden alıntı: amiralhack

Öyleyse, Yaşasın Macera = P

ah bi de o macerayı ben tadabilsem..bir videoyu birleştirip exportunu alır iken en az kayıbın vegas'ta olduğunu düşünüyorum ama gel gelelim vegas'ın mantığını öğrenemedim gitti..o açıdan EDIUS'çuyum.. :) EDIUS'ta kalitenin içine ediyor..
zaten üstte verdiğim linkte adamın biri EDIUS'un sektörde yayılmamasının sebebinin verdiği exportların en fazla 8 biti desteklediği yazılmış..bu da bir handikapmış..anlamadım olayı ama öyle diyor..

1075 Mesaj
1 Ekim 2010; 10:12:42 

Bende Edius kullanıyorum ama en fazla 8Mbps konusu ile bende daha önce bir yerde karşılaşmıştım ama neredeydi hatırlayamıyorum. Bu yüksek veri işleme ve kaydetme konusunda FCP daha iyi sanırım. Çünkü kullanan arkadaşım, export kayıt işleme gibi konuları çok hızlı yapıyor. Belkide MAC'tendir bilemiyorum..

991 Mesaj
1 Ekim 2010; 10:23:35 

"Adobe Premiere Pro" dan vazgeçmem... BBC de...

BBC switches to Adobe Premiere Pro CS5

The BBC is switching to Premiere Pro CS5 software, through which the corporation is improving workflow efficiency, creating a tapeless environment and reducing costs. The corporation is now implementing an additional 2,000 seats of Adobe Premiere Pro CS5 software as the company’s primary tool for PC-based nonlinear editing and post-production. The broadcaster’s expanded use of Adobe Premiere Pro CS5 software highlights the growing momentum for Adobe Creative Suite 5 Production Premium across the broadcast industry.

Öte yandan After Effects de kullanıyorum ama AE editing değil compositing programıdır (editing de yapılabilir ama güçtür)... Belki bu kategorinin dışında tutulması gerekir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babaluga -- 1 Ekim 2010; 10:58:03 >

http://kemalguven.com
http://vimeo.com/kemalguven

70 Mesaj
1 Ekim 2010; 11:06:16 

Valla Mac'im olsun, tabii ki FCP kullanırım. Zaten FCP, Mac için üretilmiştir ve hiç Mac kullanmadığım için onun üstüne Mac için üretilmiş bir Video Düzenleme Programı var mıdır bilemiyorum.
Öte yandan sisteminiz aşırı iyi değil ya da sürat arayan biriyseniz Vegas Pro biraz ilk başlarda insanı emekletse de ileride Hüseyin Bolt gibi koşmanızı sağlayacaktır = )
Ve ayrıca dediğiniz gibi kalite açısından SVP'ye giren video ile çıkan videoyu yaptığınız düzenlemeleriniz dışında ayırt etmek zordur = )

Ekleme:
Şöyle güzel bir kaynak buldum; http://tr.wikipedia.org...ü_düzenleme_yazılımları
Ne yazıkki SVP var ama hakkında bilgi yok. Neyse artık o sayfayı da biz SVP sevenler düzenleriz, hatta ben açıyorum bile şimdi = )

Ekleme 2:
Viki Pedi'deki ilk Sony Vegas sayfasını açtım, artık darısı Sony Vegas Movie Studio HD'nin başına = P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amiralhack -- 1 Ekim 2010; 13:02:42 >

70 Mesaj
1 Ekim 2010; 13:56:35 

Sony Vegas için düzenlediğim Viki Pedi sayfasını "Reklam amaçlı sayfa" olduğu gerekçesiyle sildiler = ) Anlaşılan bizim SVP yalnız kovboy = P

799 Mesaj
13 Ekim 2010; 2:08:25 

CyberLink PowerDirector da iyi aslinda. Ona neden hiç değinmediniz?

70 Mesaj
13 Ekim 2010; 11:45:26 

quote:

Orijinalden alıntı: icaktan

CyberLink PowerDirector da iyi aslinda. Ona neden hiç değinmediniz?

http://video-editing-so...view.toptenreviews.com/

Valla onu duydum araştırdım ama indirmeye fırsatım olmadı. En kısa sürede göz atacağım ama Sony Vegas'ın yeri başka = P

371 Mesaj
31 Ekim 2010; 22:20:02 

Arkadaşlar selam...şimdi, ben aslında FİNAL CUT programını öğrenmey başladım..ancak kendi pcme mac işletim sistemi kurmam lazım FİNAL CUT prosunu kurabilmem için ..bu nedenle birkaç gündür ara vermiş durumdayım...bende bu arada edıus çalışayım diyorum sonuçta mantık aynı...şimdi elimde edıus 3 var..ama ben nasıl kurulacağını bilmiyorumm...çünkü dosya içinde tek 1 setup olsa kurarım ama yok burda baya fazla dosya var..kafam karıştı bana yardımcı olurmusunuz kurulum için ne yapmam nerden başlmama v.s...

0

GERÇEKÇİ OL İMKANSIZI İSTE

1075 Mesaj
1 Kasım 2010; 9:37:41 

En alt satırda ortada var gibi görünüyor?

1582 Mesaj
16 Kasım 2010; 0:14:04 

sony vaegas cok yoruyor islemciyi

premiere pro cok iyi bence

449 Mesaj
17 Kasım 2010; 15:07:00 

Trt nin stüdyolarında tek bir yazılım kullanılmaz.. Yani sadece avid değil, Adobe premiere de görebilirsiniz.

177 Mesaj
17 Kasım 2010; 16:40:54 

işe yeni başlayacak arkadaşlar, gereksinimlerini iyice tartıp ona göre bir program seçsinler bana kalırsa. çünkü bi programa alışınca diğerine geçmek zulümden de öte.

evet mantık olarak birbirlerine yakınlar ama alışkanlık işte kolay kolay değiştirilemiyor.

bu arada premiere cs5 candır :)

257 Mesaj
17 Kasım 2010; 18:08:00 

neden kimse corel video studioyu tavsiye etmemiş. kaç yıldır coreli kullanıyorum gayet kullanımı basit. diğer programlardan sony vegası denedim. çok karışık geldi.
after effecti kullanamak başlı başına bi iş zaten. öğrenmek için çok uğraştım ama çok az ilerleme kaydettim. çok iyi bi after effect kullanıcısının yapamayacağı şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laydin -- 17 Kasım 2010; 18:10:55 >

1367 Mesaj
29 Kasım 2010; 17:35:12 

Ben mp4 1080 59.97p videolarımı edius 6 da malesef göremiyorum ses var görüntü yok. Adamlar 4k bile destekliyor diyor ama proje ayarlarında 1080 60 p özelliğini göremiyorum. Adobe deniyeceğim bu akşam bakalım ne olacak.

371 Mesaj
18 Aralık 2010; 22:31:20 

Arkadaşlar selam...şimdi ben final cut öğrenme işine giriştim..ancak mac bilgisayarı halledemediğimden an itibairyle vazgeçtim..(mac alana kadar) daha önceki mesajımdada edıus demiştim kullanıcam..ancak montajcı arkadaş bana AFTER EFFECT kullanarak başla yani bunu öğrenmeye başla....ama ben biraz bakındım..after effect programının montaj değilde efect programı olduğunu söylüyorlar...acaba bana açıklarmısınız..AFTER EFFECT bu bir montaj-kurgu programı olarak kulanılabilirmi..yoksa ben EDIUS ile başlyayaımmı...

SAYGILAR...

GERÇEKÇİ OL İMKANSIZI İSTE

330 Mesaj
22 Aralık 2010; 0:55:08 

Veeee sonunda geldim. Uzuuun bir aradan sonra aranızdayım. Ancak tekrar gideceğim için sorulara hemen cevap veremeyebilirim.

Karadeniz Otoyolu, kardeşim sanırım sen bana özelden bir şey sormuşsun ama dediğim gibi uzunca bir süredir giremediğim için cevap veremedim kusura bakma.

MIND GAMES selamlar. Hala vazgeçemedin mi şu Vegas'tan yahu :)))))

Bakalım başka tanıdık kimler var ahanda

MİY1988 nasılsın arkadaşım...

Şimdi gelelim konuya Apple ve üzerine FCP diyorum başka da bir şey demiyorum kesinlikle. Tabi bu pahalı bir çözüm. Üzerinize afiyet artistlik yapmak gibi olmasın ama henüz 7 adet 12 çekirdekli MacPro aldığım için :))))) doğal olarak da üzerine FCP kurdum. Özetle şöyle söyleyebilirim bilgisayarda montaj işi şu anda bu sistemlerle son noktada abicim. Üzerine kesinlikle tanımıyorum. geçen gün 26 layer 4K görüntüye effect verdim. Ayıp ediyorsun abi dedi makina bana. İstersen 6 çekirdeğimi bu iş için kullanayım diğer 6 çekirdeğimi de senin diğer isteklerine sunayım dedi. Yok be aslanım dedim 12 çekirdeğin ve 32 GB ram ini de buna kullan ben de bir çay alıp geleyim dedim. Ohoo geldiğimde render i bitmiş bana çayın yanına atıştrmalık kurabiye bile hazırlamıştı ehe ehe ehe. Görmemişlik bu olsa gerek bee.

Şaka bir yana evet abi montaj programında FCP olayı abartmış. Paketinde gelen COLOR programı ise Tangent CP200 Generic Control Panel ile (hadi bu pahalı mı geldi Tangent Wave de olur) Color Correction olayını bitiriyor ki harbiden üzerine tanımam artık.

Bu arada demircan256 arkadaşın seni kesinlikle yanlış yönlendirmiş. After Effects bir non lineer editing (yani basit anlamıyla montaj) programı değildir. O daha ziyade compositing ve effect işlerinde kullanılır. Ha montaj yapamaz mısın yaparsın ama o yaptığına montaj denmez. Kafayı yemek denir. Çünkü gerçekten yapmaya çalışırken kafayı yersin. Hiç gerek yok. Ama bunların dışında en ucuz çözümse Adobe Premiere Pro ile asla elim ve dilim varmıyor ama Edius tur. (Edius'tan nefret ediyorum da) Edius asla FCP veya Avid le yarışabilecek bir program olamayacaktır. Computorium un piyasaya çaktığı ve nasıl olduğunu anlamadığım (aslında anladığım ama söyleyemediğim) bir şekilde TRT ye de itelediği bir programdır. FCP da RedCam le çekilmiş görüntüleri montajladıktan sonra aynı görüntülerden Edius ta da bişeyler yapmaya çalıştık ama ne gezer. Çook uzun hikaye. AVID de RedCam le çalışmak ise uzaya astronot göndermek kadar kolay bir iş. Puhahahahaha. Avid ciler kızmasın ama maalesef öyle... Sahi Computorium'un piyasaya çaktığı bir de Velocity vardı o nooldu. Ellerde patladı. Bu arada Velo yu da çok iyi kullanırım ama patlak bir program maalesef :)))

Şimdilik saygılar ve sevgiler...

Bu alemin en manyak SONY manyağı benim...

1123 Mesaj
22 Aralık 2010; 14:20:41 

Oooo dostum hoş geldin tekrar aramıza!
Özlettin kendini! Eksikliğin baya hissedildi buralarda!

MIY yok ne zamandır.
Lokman Hekim de.
Panasonica da.

Buralar nasıl eski günlerine dönecek hiç bilemiyorum artık! Umarım uzunca bir süre kalırsın... daha sık uğrarsın!
ABD nasıl?? Uyum sağladın bir güzel oralara sanırım:))

Yok valla ne Vegas beni bırakıyor ne de ben Vegas'ı:))

Ama ileride kısmet olursa 7 x 12 bir mac'ımız olursa ben de terfi ederim tabi FCP'ye:))
Allah nazardan saklasın senin Mac'ı!

Seni tekrar aramızda görmek çok güzel... Şu dünyaya eski dostlar gibi ne olabilir ki??

Artık kullanmadıklarım : Canon T90 / Leica R4 / Mamiya RB67 + Mamiya Sekor 90 mm lens

449 Mesaj
22 Aralık 2010; 19:25:32 

FCP iyi bir uygulamadır.. İyi olması sadece kendinden değil, mac üzerinde çalışmasından da ileri gelir... Mac ler her zaman
pc lerden daha stabil olmuştur.. Mac lerdeki tüm donanımın aynı fsb de ve yüksek hızda çalışması her zaman mac sistemli programlara
bir avantaj getirir ama adobe premiere ile aynı düzeydedir.

449 Mesaj
22 Aralık 2010; 19:40:41 

quote:

Orijinalden alıntı: laydin

neden kimse corel video studioyu tavsiye etmemiş. kaç yıldır coreli kullanıyorum gayet kullanımı basit. diğer programlardan sony vegası denedim. çok karışık geldi.
after effecti kullanamak başlı başına bi iş zaten. öğrenmek için çok uğraştım ama çok az ilerleme kaydettim. çok iyi bi after effect kullanıcısının yapamayacağı şey yok.

Senini mesajı atlamışım şimdi farkettim.

Bahsetiiğin programların hepside faklı kategoride yer alır.. Corel video studio programı, avid, premiere gibi video editing programıdır ama
home studio kategorisindedir.. Yani amatör seviyede basit ve kısıtlı özelliklere sahipdir.. Premiere, avid,final cut, sony vegas ise profesyonel
video editing uygulamalarıdır.. Aftter effcts ise compositing denilen efekt oluşturma, tasarlama yani olmayan görüntüyü üretme yazılımıdır.

1075 Mesaj
23 Aralık 2010; 10:12:25 

Contrbas,

Ne olur bu sefer bu kadar uzun ara verme. Tamam sende gidip gezeceksin elbette ama burada senin düşüncelerini takip eden insanları unutma : ))

Seni görünce moralimiz düzeldi vallahi

6269 Mesaj
23 Aralık 2010; 12:06:48 

Selamlar Contrbas
Gelir gelmez olaya dalmışsın. İlla velakin FCP ile ilgili galaksi üzeri hayranlığına gölge düşürmek istemem. Bu işlerden de pek anlamam ama teknik açıdan Premier CS5 ile yapabileceklerini bir daha gözden geçirmeni tavsiye ederim. Mercury Playback Engine denen halt sayesinde o FCP nun bilmem kaçtane layer görüntüsünü render yapmadan sular seller gibi şarıl şarıl okuyabildiğini göreceksin. Ayrıntılı anlatımlar bilimum sitelerde mevcut 5 bölümlük Dave Helmly'nin videolarını mutlaka izle. http://www.youtube.com/watch?v=De5N9IjUkNo
12 Çekirdek ve şişirilmiş RAM takviyesi ile yapmak var. Bir de Ekran kartının 488 adet microprocessor'leri ile bu işi yapıp CPU'ları rahat çalıştırmak var. Her efekti render edip okumaktansa MPE sayesinde online yapabiliyorsunuz. Nasıl ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumnik -- 23 Aralık 2010; 12:12:45 >

SYM Symphony SR125

82 Mesaj
24 Aralık 2010; 16:57:49 

quote:

Orijinalden alıntı: arokh

Senini mesajı atlamışım şimdi farkettim.

Bahsetiiğin programların hepside faklı kategoride yer alır.. Corel video studio programı, avid, premiere gibi video editing programıdır ama
home studio kategorisindedir.. Yani amatör seviyede basit ve kısıtlı özelliklere sahipdir.. Premiere, avid,final cut, sony vegas ise profesyonel
video editing uygulamalarıdır.. Aftter effcts ise compositing denilen efekt oluşturma, tasarlama yani olmayan görüntüyü üretme yazılımıdır.

corel videostudio pro x3 proğramının yukarda saydığınız proğramlardan ne eksiği var anlamadım adı üstünde pro diyor. Corel de Adobe gibi dünyanın sayılı yazılım devlerindendir. sony vegas prof. ise bu da prof. değilmidir?. elbette birbirinden farkları vardır birinde olan bir özelik diğerinde yoktur. geçiş efekti, video ve renk filtresi gibi.
bence en iyi kamerayı,proğramı ve pc donanımını kullansanızda profesyonel işler yapılacağı anlamına gelmez. işi bilen birisi yukarda adı geçen proğramların her biriyle güzel videolar,kısa filmler vb. işler yapabilir.

6269 Mesaj
25 Aralık 2010; 2:22:19 

corel video studio, eskiden ulead idi. Sony vegas gibi bu da profesyonel değildir. Pro çok kullanılan bir kısaltma. Bunlar tabi ki biz amatörler içindir ve dediğiniz işler yapılabilir.

SYM Symphony SR125

449 Mesaj
5 Ocak 2011; 16:04:25 

quote:

Orijinalden alıntı: aydogdumesut

corel videostudio pro x3 proğramının yukarda saydığınız proğramlardan ne eksiği var anlamadım adı üstünde pro diyor. Corel de Adobe gibi dünyanın sayılı yazılım devlerindendir. sony vegas prof. ise bu da prof. değilmidir?. elbette birbirinden farkları vardır birinde olan bir özelik diğerinde yoktur. geçiş efekti, video ve renk filtresi gibi.
bence en iyi kamerayı,proğramı ve pc donanımını kullansanızda profesyonel işler yapılacağı anlamına gelmez. işi bilen birisi yukarda adı geçen proğramların her biriyle güzel videolar,kısa filmler vb. işler yapabilir.

Atışmak için değil bilgi vermek için yazıyorum,yanlış anlaşılmasın!
Pro ibaresi home studio bazında pro anlamına gelir..Eski ismi satın almadan önce Ulead idi ve zamanında premiere,vegas,avid...vs ayarında yani
profesyonel uygulaması vardı,adı da Ulead Media Studio. Ama program herhalde rekabete dayanamadı uzun zamandır yeni sürümü çıkmıyor..
Corelin video yazılımları home tarzıdır.. Hiç bir stüdyo bu yazılımı kullanmaz.. Profesyonel anlamda keyframing barındırmaz çünkü.

1293 Mesaj
10 Ocak 2011; 15:50:22 

Birçok formatı desteklemesinden, real-time oynatabilmesinden ve çok pratik ve hızlı olmasından dolayı Edius kullanıyorum. Edius Türkiye'ye ilk geldiğinden beridir (sanırım ilk versiyonu 2.0 dı) kullanırım yaklaşık 7 yıl oldu. Onun la binlerce iş yaptık ve bu işlerden tabi para kazandık. FCP bana gördaha farklı bi katogori gibi geliyor daha iyi bir yazılım kesinlikle ama benim gibi neredeyse birçok formatı kullanan birisi için eksi bir özelliği var sürekli render isteyip duruyor.

Ünlü bir üşenir şöyle demiş; "Boşver"

1123 Mesaj
10 Ocak 2011; 22:35:19 

quote:

Orijinalden alıntı: AfterFxMania

Birçok formatı desteklemesinden, real-time oynatabilmesinden ve çok pratik ve hızlı olmasından dolayı Edius kullanıyorum. Edius Türkiye'ye ilk geldiğinden beridir (sanırım ilk versiyonu 2.0 dı) kullanırım yaklaşık 7 yıl oldu. Onun la binlerce iş yaptık ve bu işlerden tabi para kazandık. FCP bana gördaha farklı bi katogori gibi geliyor daha iyi bir yazılım kesinlikle ama benim gibi neredeyse birçok formatı kullanan birisi için eksi bir özelliği var sürekli render isteyip duruyor.

Bu forumda çok da bahsedilen bir şey değil de o yüzden sormak istedim:)
Şu para kazanma işi:))

Fiyatlandırma neye göre yapılıyor?
Hangi faktörler göz önüne alınıyor? Zaman faktörü? Şehir dışına çıkma faktörü??
Ne tür işler isteniyor genelde?
Hangi iş için ne kadar ücret talep etmek mantıklı?
Kimlerle dirsek teması halinde olmak lazım??
Kimler, en azından, varlığından haberdar olmalı insanın?? vs.vs.

Eğer bir sakıncası yoksa biraz anlatır mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MIND GAMES -- 11 Ocak 2011; 0:57:31 >

1293 Mesaj
11 Ocak 2011; 11:24:17 

quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

Bu forumda çok da bahsedilen bir şey değil de o yüzden sormak istedim:)
Şu para kazanma işi:))

Fiyatlandırma neye göre yapılıyor?
Hangi faktörler göz önüne alınıyor? Zaman faktörü? Şehir dışına çıkma faktörü??
Ne tür işler isteniyor genelde?
Hangi iş için ne kadar ücret talep etmek mantıklı?
Kimlerle dirsek teması halinde olmak lazım??
Kimler, en azından, varlığından haberdar olmalı insanın?? vs.vs.

Eğer bir sakıncası yoksa biraz anlatır mısın?

Bir sakınca olarak görmüyorum tabi ama bu işleri yapıyorsan kesinlikle çevrenin çok çok geniş olması ve yılların tecrübesi gibi faktörler çok önemli. Biz ilk başladığımızda 1998-99 yılı belki ilk başlarda hiç iş yapmıyorduk (bir de bu işleri yapıyorsan basın yayın sektöründen çevren olması gerekiyor) zamanla 1,2,5 7 derken yıllar geçtikçe piyasada isim yapıyorsun (tabi bunun içinde kaliteli işler yapman gerekiyor ki millet aa bu şirket bu işi güzel yapıyor diyerek sana yönelsin) sonrası zaten kendiliğinden geliyor. Fiyatlandırma konusunda kullanacağın ekipmanından elemanına vergisine yoluna kadar her şeyi hesaplarsın üstüne de kâr koyarsın seni kurtarıyorsa olur. Bir de fiyatın karşı tarafı da memnun etmesi gerekiyor adam pahalı bulup sana yaptırmaya bilir. O yüzden bu iki ortak dengeyi yakalamak çok önemli dediğim gibi bu konuda da yılların tecrübesi ön planda oluyor çünkü piyasayı biliyorsun kimin yüksek fiyat verdiğini biliyorsun ona göre sen hepsinden daha uygun fiyat sunuyorsan müşteriye tamamdır.

Ünlü bir üşenir şöyle demiş; "Boşver"

4808 Mesaj
12 Ocak 2011; 19:15:36 

ustatlar yazilimlarla ilgili karsilastirma yaparkensu 3 kelimeyi cok kullniyorlar, yani biraz kategorilei farkli gibi oluyor bu anlamda yazilimlarin,

bu 3 kelimeyi basit dille anlatabilecek olan var mi?

montaj
compositing
effect

AE composting de iyi ama vegasla bunu yapmak guc vb gibi cumleelri anlamadim o nedenle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 12 Ocak 2011; 19:16:20 >

YIL 2008 PC== E8400 CPU* ASUS P5Q PRO* ati HD4850- HD5850 * SAMSUNG T260 MONITOR*GIGABYTE POSEIDON Kasa*FSB EPSILON 600W*CREATIVE INSPIRE 6100*JBL CREATURE-II*XFI GAMER*SKYSTAR HD2 pci* A4tech X7 fare ve klavye- Razer Absluys Fare
YIL 2004 PC==Amd Barton 2500+*Epox 8rda*Leadtek 6600GT*Logitech Z5500*X-fi GAmer*AeroengineII kasa*Termaltake 420W psu*gigabyte cpu cooler*19 SAMSUNG 957MB
DIGER == Fuji S6500fd ** Sony H5 **Canon A1000 ** Canon D10 (wp) ** TZ7** Sony H20** PAnasonic GH1 w/PANCAKE F1.7 20mm* STOKLENS 14-140mm* Samsung WB650

82 Mesaj
13 Ocak 2011; 15:06:28 

quote:

Orijinalden alıntı: arokh

Atışmak için değil bilgi vermek için yazıyorum,yanlış anlaşılmasın!
Pro ibaresi home studio bazında pro anlamına gelir..Eski ismi satın almadan önce Ulead idi ve zamanında premiere,vegas,avid...vs ayarında yani
profesyonel uygulaması vardı,adı da Ulead Media Studio. Ama program herhalde rekabete dayanamadı uzun zamandır yeni sürümü çıkmıyor..
Corelin video yazılımları home tarzıdır.. Hiç bir stüdyo bu yazılımı kullanmaz.. Profesyonel anlamda keyframing barındırmaz çünkü.

[/qu
rica ederim yanlış anlaşılacak birşey yok. benim amacımda burada bildiklerimi paylaşmaş bilmediklerimi de öğrenmek. diğer proğramlara birşey demiyorum ama bence vegas da home tarzıdır. merak ettiğim bir konu var bütün proğramları tek tek denemediğim için soruyorum render kısmında sonuç nedir mesala avchd çekilmiş bir video yu düzenleyip avchd olarak bir diske yazdırırsak pro ve home tarzı olan proğramlarda kalite farkı olurmu?

656 Mesaj
16 Ocak 2011; 23:25:54 

trt çalışanayım final cut kullanıyoruz, eduis da çok beğendiğimiz program özellikle birçok formatta iş yapabildiği için çok pratik kullanacağımız görüntüleri convert etmeye gerek kalmıyor direk montaja başlanabiliyor ama mac kullandığımız için final cut'a tercih etmeyiz edius'u. A.Premiere'yi ise hiç düşünmem zaten diğerlerine göre daha karışık geliyor bana. Vegas'ı denemek daha nasip olmadı buradaki gibi çok övgüsünü duyuyorum.

1075 Mesaj
17 Ocak 2011; 0:18:54 

O zaman sadece Final Cut veya Edius yeterli diyebilir miyiz?

Yani videonun girişine cafcaflı bir yazı - logo girişi ile jenerik hazırlarken başka programlara ihtiyaç duymadan bunu sadece F.C.P. veya Edius ile yapabilir miyiz? Yoksa yazılar, logolar, için başka bir program mı kullanmalıyız?

1304 Mesaj
17 Ocak 2011; 0:48:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Karadeniz Otoyolu

Yani videonun girişine cafcaflı bir yazı - logo girişi ile jenerik hazırlarken başka programlara ihtiyaç duymadan bunu sadece F.C.P. veya Edius ile yapabilir miyiz? Yoksa yazılar, logolar, için başka bir program mı kullanmalıyız?

FCP kullanmadım ama Edius ile bu dediklerini yapabilirsin. Dilersen birkaç plugin satın alıp (ki bu pluginler genelde birçok montaj programını destekler) çok daha güzel işler çıkarabilirsin.

Yalnız ufak bir tavsiyede bulunayım, eğer bir programı öğrenmeye sıfırdan başlayacaksanız hangisini seçeceğinize iyi düşünüp karar verin. Sonradan alışkanlıkları değiştirmek gerçekten zor oluyor.

Ben Edius kullanıyorum. Genelde 3, bazen 4 kamerayla çekilmiş düğün, etkinlik görüntülerini montajlıyorum. Başka programları da denemek isterdim fakat alışkanlıklardan ötürü resmen elim kolum birbirine dolanıyor, kafa almıyor. :)

1 Mesaj
18 Ocak 2011; 19:40:37 

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak aceba görüntü netleştircrk yani güvenlik kameralarındaki yada gece çekimlerindeki görüntüyü netleştirecek bir program biliyormusunuz eğer tavsiyeniz olursa çok sevinirim teşekkürler

1075 Mesaj
19 Ocak 2011; 10:04:25 

Google Picasa'da fotoğraflar için var. Tam karıştırmadım ama, o programla videolara da birşeyler yapılabiliyor galiba. Belki videolar için de kullanılabilir, ama dediğim gibi tam emin değilim...

1956 Mesaj
5 Nisan 2011; 23:19:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Karadeniz Otoyolu

Final Cut Pro için anlatayım:
Videonun girişine cafcaflı yazı : Live type veya motion (FCP Studio 2 ve 3'te paket halinde geliyor)
Logo girişi ve jenerik : Motion
Ses efekti eklemek istersen : Soundtrack pro
Projen bittiğinde dvd haline getirmek istersen (menü yapmak buton eklemek vs) : Dvd studio pro

FCP ile ilgili sormak istediğiniz birşey olursa pm atın veya buradan sorun olabildiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yaklaşık 6-7 senedir video editing yapıyorum şu zamana kadar adobe premiere, edius, sony vegas ve fcp kullandım bana sorarsanız kesinlikle fcp derim :)

1123 Mesaj
19 Nisan 2011; 23:38:40 

569 Mesaj
9 Haziran 2011; 0:54:01 

konu mükemmel,herkese teşekkürler,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

10 Mesaj
25 Temmuz 2011; 2:42:29 

Ben Edius, Premiere ve Sony Vegas ı da kullandım. hepsinin kendine göre güzel tarafları var. Bilgisayarımda bir kurgu programım olsun diyorsanız Sony Vegas ı öneriririm. ilk öğrenecekler için basit bir mantığı var ve bilgisayarınız güçsüzse monitör bölümünden kaliteyi ayarlayıp takılmadan rahat işler yapabilirsiniz. Ayrrıca bu programı küçümseyenler oluyor ama Efeksel olarak ediustan fazla seçenekleri olan bir programdır da ayrıca :)
-tv işi, düğün veya 3 4 kameralı uzun görüntüler montajlayacaksanız edius avantajlı bir program, bilgisayarı diğerlerine göre daha az kasıyor ve pratik.Eğer plaginleri de orjinal almazzsanız her türlü eklenti efeklerde mütiş kasmalar meydana getiriyor:) tabi plug in deneme şansım olmadı ama ...Orjinal Edius yüklü 16gb ramli bir bilgisayarda kasmalar görmek hoş değil :) Ve bence Kafanızda bir şey varsa onu görselleştirmede en zahmetli programdır. Keyframe mantığı bence çok iyi değil ve zaman kaybı.
-Edius görüntü kasma(efek kullanmadığınızda) diğer programlara göre daha az görünen bir olaydır ama eğer kasmalar yaparsa da iş yapmanız ölümdür ...
Çünkü bir video parçasını render yaparsınız ve tekrar o parçayı kestiğinizde ayrılan 2 parçayı tekrar render etmek zorunda kalırsınız...
Ama Premiere de kesmeler için render yapmanıza gerek yoktur, sadece efek verdiğinizde render ister ki bunu da herkes ister :)
tabi canavar gibi bilgisayarınız varsa bunlar sorun değil:) olmayanların bilmesi gereken bir bilgi :)
Ama Edius 7 8 saatlik görüntüler için çok kullanışlıdır. Yani Fabrikasyon işler için üretilmiştir bence ...

Klip tarzı işlerle uğraşacaksanız Premiere ve final cut daha avantajlı. Final cut u hiç kullanmadıığımdan bir şey diyemeyecem ama After Effects i montajdan daha iyi bildiğimden ve After , Premiere geçişini tek tuşla sağladığından Premiere benim için ideal montaj programıdır.
Bence bu 2 Program estetik işler için uğraşanlara hitap eden programlardır...

449 Mesaj
26 Temmuz 2011; 16:43:42 

@khan3265

After Effect farklı kategoride bir programdır.Edius,vegas,premiere farklı programlardır.

"Ama Premiere de kesmeler için render yapmanıza gerek yoktur, sadece efek verdiğinizde render ister ki bunu da herkes ister :)"

Effect verildiğinde render aşamasını atlamak için AE'de pre-compose olayı vardır.Yani effekti veririsin render almadan işini yapmaya
devam edersin.

1123 Mesaj
27 Temmuz 2011; 10:18:20 

Selamlar,

"Effect verildiğinde render aşamasını atlamak için AE'de pre-compose olayı vardır.Yani effekti veririsin render almadan işini yapmaya
devam edersin."

Bu "pre-compose" olayı biraz merakımı celbetti! Yani sonunda, işin bittiğinde render etmeye gerek yok mu AE'de?
Mesela Vegas'ta, 30.saniye bişi efekti, 45.saniye başka bir efekt, aradan parça çıkardın/araya parça ekledin, veg file olarak save ettin, sonra tekrar açtın bir miktar daha düzeltme yaptın, ama en sonunda mutlaka render ettin!!

Bu olaydan daha farklı bir olay mı pre-compose??

10 Mesaj
28 Temmuz 2011; 0:48:38 

@arokh
o yazıdan nasıl öyle bir sonuç çıkardın anlamış değilim... ''After effects ile premiere geçişinin tek tuşla olması'' derken sence 2 montaj programındaki geçişten mi bahsediyorum, zira saçma bir kelime olur...
ikincisi oraya 3 programın artılarını eksilerini sıralamışım dediğin 'onlar farklı bir program':) gerçekten çok şey kattın şu an bana bu sonuca hangi lafımı yanlış anlayarak yazdın merak ettim..

üçüncüsü pre compose un amacı render atlatmak felan değil. Ayrıca PArticular efektini attığımda render almadan after ı buyur abi geç dediği bir dünya varsa bu konuda beni aydınlatabilirsin...ki Premiere anlattıklarım montaj programlarını kapsıyor yani After farklı bir program... Bütün montaj programları(eğer bilgisayarın kasma durumundaysa) efekt attığında özeelikle HD çalışıyorsan render ister...

MIND GAMES
After da render siz hayat geçmez... render yapmazsan 24 oynatması çok zordur, hele projen çok büyükse öyle ihtimal bile yoktur :)

3447 Mesaj
18 Ağustos 2011; 14:53:05 

sony vegas , after effects , adobe premiere yi kullandım. Bunların içinde en kullanışlısı kesinlikle sony vegas ancak fla render almaması benim için sıkıntı olduğu için adobe premiereye geçtim vegastan üstün bir program değil ancak after effectsle paralel kullanırsanız yapamayacağınız şey yok. Sadece video düzenleyecekseniz after effetcts diğerlerine göre çok çok üstün ama seslerle birlikte çalışmak çok sıkıntılı geldi bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 18 Ağustos 2011; 14:56:21 >

210 Mesaj
17 Kasım 2011; 16:08:37 

Uzun süredir sektörde kurgu operatörü olarak çalışan biri olarak söylüyorum, her programın gereksinim alanı farklı, dünyanın her yerinde haber kurguları Edius la yapılır uzun metraj film gibi ağır işler bambaşka olaylardır avid ve final cut daha yaygındır bu konuda. Bbc den bir post kopyalayan arkadaş var ona şunu söylemek isterim her kanalda işlevine göre 3-4 farklı program vardır ama bu bbc adobe firmasını tercih ettiği anlamına gelmez yaygın olmadığına eminim.

Türkiye'ye gelince, İÇ YAPIMLAR İÇİN YAZIYORUM
TRT (Edius-Avid-Final)
TRT HABER(Edius)
TRT ARAP(Edius)
Doğan Grubu (Edius-Premier-Avid)
Doğuş (Edius-Avid)
Ciner Grubu-HaberTürk vs.. (Edius)

Bunlar kesin yargılar değildir ancak hepsinde çalışan arkadaşım var illaki dış yapımlarda ve iç yapımlarda diğer programları kullanan kurgucular vardır ancak gerek maliyet gerek f/p bakımından kullanılanlar bunlar.
Ancak fiyat performans bakımından Adobe Premier ve Ediustur ancak adobe beklentileri karşılayamadığı ve sektöre hakim olan bazı kamera formatlarını desteklemediği için zayıf kalıyor o yüzden en yaygın ediustur. Bu konuda Avkom'mun ciddi yatırımları vardır şirket şirket dolaşarak pazarlama ve h.i çalışması yaparlar vbi yandanda korsan kullanılıp kullanılmadığını denetlerler.

Ancak yazının özeti olarak baktığımızda
Final Cut Pro şu an bilinen en işlevsel ve ileri düzey programdır, maliyeti yüksektir o yüzden bir kanalda kanalın büyüklüğüne göre 1-2 set bulunur
Edius final dan sonra BENCE en iyisidir çünkü gücünü kendi işlemcisinden alan 2. programdır. Canapus r kart saysinde(500 usd civarı) pc nin işlemcisini yormaz gücünü canapus carttan alır ve final cut ın macteki çalışma prensibine en yakınıdır.
Sonra sırasıyla Avid-Premier ve az da olsa Vegas olarak sıralanır (Bu arada sony bile kendi prodiksiyonlarda Final dan yararlanmıştır:)

unknown

30 Mesaj
23 Aralık 2011; 14:25:35 

selamlar ben adobe premiere kullanıyorum. program MOV'lardan bazılarını açıyor bazılarını açmıyor. 'the importer reported a generic errror' diye bir hata veriyor. yani bi genel hata yuzunden aktarım raporlandı gibi bişey. ama bazılarını sorunsuz açıyor. format değiştiriyorum avi'ye falan çeviriyorum. onda da ses kanalı gözükmüyor adobe'da ama ses çıkıyor. :S acep bazı MOV'ları açıp bazılarını açmamasının sebebi ne olabilir? ve nasıl çözerim bilen varsa çok sevinirim. ben canon dslr'la çekiyorum genelde videoları. geçen gün değiştirdim makineyi yine canon ama bununla çektiklerim mi açmıyo acaba yani makineyle ilgisi olabilir mi? çünkü k lite codec'i quicktime player'ı guncelledım. hatta adobe'u sılıp tekrar yukledım. ama nafile.

30 Mesaj
23 Aralık 2011; 15:21:31 

selamlar ben adobe premiere kullanıyorum. program MOV'lardan bazılarını açıyor bazılarını açmıyor. 'the importer reported a generic errror' diye bir hata veriyor. yani bi genel hata yuzunden aktarım raporlandı gibi bişey. ama bazılarını sorunsuz açıyor. format değiştiriyorum avi'ye falan çeviriyorum. onda da ses kanalı gözükmüyor adobe'da ama ses çıkıyor. :S acep bazı MOV'ları açıp bazılarını açmamasının sebebi ne olabilir? ve nasıl çözerim bilen varsa çok sevinirim. ben canon dslr'la çekiyorum genelde videoları. geçen gün değiştirdim makineyi yine canon ama bununla çektiklerim mi açmıyo acaba yani makineyle ilgisi olabilir mi? çünkü k lite codec'i quicktime player'ı guncelledım. hatta adobe'u sılıp tekrar yukledım. ama nafile.

1 Mesaj
27 Aralık 2011; 10:37:04 

Öncelikle selamlar. Kurgu yazılımları arasında bir çok şeyde yapıldığı gibi yanlış bir tartışmaya girilmektedir. Hangisi daha iyi diye tartışılmaktadır. Ancak buna gerek yok. Size soruyorum hangisi daha iyi düz tornavida mı yıldız tornavida mı? İkinin de farklı işlevleri var.
Türkiye'de ve dünyada bir çok TV şirketi Edius kullanmaktadır. TV kanallarında özellikle haberde, çoğu zaman programda, tanıtım filmlerinde Edius çok iyi sonuç vermektedir. Sinema filmlerinde Avid, Reklam filmlerinde Final Cut daha öndedir. Ancak Edius'la da sinema filmi yapılır ( Bakınız İki Çizgi filmi Selim Evci, Dünya'da ise Red Union film şirtetinin yaptığı Awaydays filmi örnek olarak gösterilebilir.
Kurgu sistemleri diğer tüm teknolojik ürünler gibi artık çok daha ucuz ama yaşam süresi çok daha kısa. Dünya ticareti bu şekilde artık, yapacak bir şey yok. Bir arkadaşımız uzun zaman önce satın alınan Velocity’lerin elde kaldığını söylemiş. Soruyorum sizce aynı dönemde satın alınan bir avid veya final cut sizce kullanılıyor mu? Cevap elbette hayır. Yerine yenisi alındı. Belki yeni bir avid veya yeni bir final cut sistem alındı ancak yenilendi. Velocity sadece devam etmedi. Bu da kullanıcının yeni bir ara yüze alışması demek. Alışmalı da zaten. Ben Edius’cuyum veya ben Final Cut’çıyım diye bir şey olmaz. Ben kurugucuyum diye bir şey olur. Siz ben BMW şöförüyüm veya ben Mercedes şöförüyüm diye bir şey duydunuz mu? Toplasanız piyasada 4 kurgu yazılımı var. Bir kurgucu bunların hepsini bilmelidir.
Edius Türkiye’de TRT, Show TV, TV8, Habertürk, STV gibi bir çok TV kanallarında yoğun olarak kullanılmaktadır.
Kurgunuz hızlı olsun, render’a ayıracak vaktim yok, hazır efektler işimi görür diyorsanız Edius, çok vaktim var kendim efektler hazırlayacağım, render yapmak beni bozmaz diyorsanız Final Cut kullanmanızı öneririm. Tabi şu ayrıntı önemli bir MAC, bir PC’nin 2 katı fiyatındadır.
Daha önce değinilen bazı hususlar:
1- Edius en fazla 8Mb çıkış alır denmiş, yok böyle bir şey. Çok yanlış bir bilgi. 8Mb ortalama bir değerdir. Yerel TV kanalları genelde Mpeg2, 8Mb çıkış alır. Ulusal kanallar Edius’ta 12 veya 15 Mb çıkış almaktadır. 50Mb e kadar yolu var. Ancak DV avi 25Mb’nin görüntü kalitesi yaklaşık olarak Mpeg2’de 8Mb e denk gelir.
2-BBC konusunda, BBC çok büyük bir kanallar grubudur. BBC ile çıkan her habere tam inanmayın. Bir çok kanalı, bir çok departmanı var. Neredeyse tüm yayıncılık cihazlarının BBC bizim cihazı ya da yazılımı kullanıyor iddiası var ve çoğu da doğru. BBC’de bir yerlerde kullanılıyordur. Zira hangi BBC? BBC’nin bir çok kanalı var, bahçe kanalı da var mesela ? Hangi BBC, hangi departman? Kaç adet kullanılıyor?
3-Yazılımları lütfen lisanssız halleriyle değerlendirmeyin. Lisanslı yazılım ve lisanssız yazılım dosya boyutunda bile büyük fark var. Lisanssız yazılım kullanan bir kişi sürekli yazılımım kilitlendi diye bu kötü yazılım diye söyleniyorsa kendisine önce bir lisanslı yazılım ve CD almasını öğütleyin. Fabrikadan araba çaldım, sürekli arıza yapıyor, kötü araba bu. - Sakın bazı parçaları eksik olmasın ? Ayrıca lütfen emek hırsızlığı yapmayalım ). Bir de yazılımı değerlendirirken doğru ekran kartı kullanılmış olan bir sistemde değerlendirmeniz gerekir )
Ayrıntıları www.akratek.com ’dan öğrenebilirsiniz.

10229 Mesaj
27 Aralık 2011; 21:38:32 

Edius kullanıyorum. Tavsiye ederim.

| Fotoğraf Galerim Donanımhaber[Güncel 8.16.2014] | Fotoğraf Galerim[500Px] | | Bikepics Galerim |

30 Mesaj
28 Aralık 2011; 0:16:00 

yukarda sorduğum soruyu yok mu acep bir bilen yauv up :(

4157 Mesaj
28 Aralık 2011; 8:56:16 

cogunu denedim ve en iyisinin avid oldugunu soyleyebilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

fotoğraflarım
exterminate all rational thought

412 Mesaj
29 Aralık 2011; 1:00:26 

Merhabalar Edius ve avid için ortalama sistem gereksinimleri nelerdir arkadaşlar?

10229 Mesaj
29 Aralık 2011; 12:27:04 

quote:

Orijinalden alıntı: mertiks

Merhabalar Edius ve avid için ortalama sistem gereksinimleri nelerdir arkadaşlar?

Edius için.

0

| Fotoğraf Galerim Donanımhaber[Güncel 8.16.2014] | Fotoğraf Galerim[500Px] | | Bikepics Galerim |

392 Mesaj
29 Aralık 2011; 19:22:26 

Merhabalar;

TRT Haberde Edius'la haber montajı yaptım. Aslında benimde bireysel olarak yaşadığım en büyük problem görüntü kalitesi. Yani Mpeg formatlı bir görüntü inanılmaz seviyede kötüleşiyor. Piksel piksel oluyor, renkler kararıyor. Yüksek görüntü (HDv , Avi veya Hd ) ile çıkış alsam boyut yüksek oluyor. Bir yere sığdıramıyorsun en büyük problem bu.

Bize her yer Trabzon!!!

412 Mesaj
29 Aralık 2011; 19:37:21 

important teşekkürler!