Şimdi Ara

Araba Satmak Zor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
3.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 15 Eylülde aracımı satmak için ilan verdim.Acayip durumlarla karşılaştım pes edecem artık satmak için sanayiye götürüyoz bir ustanın dediğini diğeri tutmuyor biri sol kapı değişik diyor diğeri arka kapı değişik diyor.50ytl pazarlığını yapanlar.Millet ikinci el değil sanki fabrikadan çıkmış araba arıyor.Araba satmak almaktan daha zor bir işmiş.

• zor
  • Araç temizse kolay da darbeli olunca değişeni varsa problem oluyor.Boya olsa da önemi yok
  • varsa bildiğiniz kusurları ilanda belirtin ve bu hali ile fiyatı budur kimse kusurlar için ayrı pazarlık etmesin deyin ve en başta bitirin işi.
  • Ustalarını getirip baksınlar ya da doğrudan yetkili servise götürüp expertiz raporu almalarını salık verin..Elinizde resmi belge olsun ki öyle kolay kolay iftira atamazlar..Öbür türlü özellikle boya ustalarıyla muhatap olmayın zira tam olarak hiçbirinin birşeyden anladığı yok..Zamanında 3-4 sözde boya-kaporta ustasıyla muhatap oldum arabanın boyanmayan yerlerini de boyalı gibi gösterdiler..Bir de utanmadan alıcının kulağına "abi bu parayı etmez pahalı" diye fısıldamaları yok mu adamı hepten çıldırtır..Halbuki 3 gün sonra etmez dedikleri paraya satarsınız rahatlıkla...

Esasında motor ustası da birşey anlamaz, kaporta boya ustası da ancak gerçeğe yakın tahminde bulunabilirler..Ya da çok bariz belli olan şeyleri görürler..Değişeni nerden anlayacak kaporta ustası anca arabayı bırakacan 2-3 saat sakin kafayla inceleyecek, istişare edecek o zaman belki..Öbür türlü hepsi başına dolar çırağı başka der, ustası başka, kalfası başka..

Aynen başıma geldiği için söylüyorum..Bir daha böyle birşeye müsaade etmem alayını tekme tokat döverim o vakit....

• quote:

Orijinalden alıntı: ykaya1983

Araç temizse kolay da darbeli olunca değişeni varsa problem oluyor.Boya olsa da önemi yok

Aynen katılıyorum...Maream vardı ikinci eli ölü şöle böle derler...Ben aldığımda ilk gün almıştım sahibi ilanı koymuştu 15 dk sonra arayıp almıştım aynı gün..ben satarkende aynısı oldu tertemiz arabaydı sabah ilanı verdim ertsi gün yayınlandı akşama sattım hemde şehir dışına gitti aynı gün
  • Araba satmak sabır işi...

En çok da çaldırıp kapatanlara sinir oluyorum..
    Eskiden BMW aracımı satıyorum, bir numara çaldırıp duruyor. Ben de aramam böyle tipleri. En sonunda dayanamayıp aradım, Aramızdaki diyalog,

- İyigünler beyefendi
    - İyigünler
    - Beni aramıştınız
    - satılık BMW için aramıştım
    - Peki neden çaldırıp kapatıyorsunuz?
    - Kontorum yok da ondan
    - O zaman sizin BMW alacak paranız da yoktur

Dedim ve kapattım...

Araba 16 yaşında, adam boya var mı diye soruyor. Ki ilanda fotoğrafları da var, araba pırıl pırıl. Boyasızı var mı?...
    Arabanın geçmişini, değişenini biliyorum, sadece iki çamurluk ama ustası diyor ki,
    - Sol komple değişmiş, motor kapağı değişmiş, bagaj kaputu değişmiş, sol direkler değişmiş.
    - O zaman satmıyorum size arabayı
    - Yok sat da fiyatta in biraz.

Satmadım tabii ki o adama. Bindim aracıma gittim.

Sinir ediyorlar insanı, allah sabır versin...

• şuan 3. aracımı kullanıyorum ilk 2 aracımda tertemiz idi ve bu tür sıkıntıları yaşamadım.3.de de yaşamayacagımı biliyorum.her insanın istediği gibi temizini bulup kullanmak istiyorum ve önce allahtan
    sonra alacagım aracı araştırdığım için temizleri denk geldi.
  • her ustadan farklı ses çıkmasım adamı sinir ediyor.Müşteride adamların bir ağzından çıkacak kelimeye bakıyor sanki satılmazsa binerim.Bu kadar boya takıntısı varsa gitsin sıfır alsın.Adam sanki mersedes alıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Araba satmak sabır işi...

En çok da çaldırıp kapatanlara sinir oluyorum..
    Eskiden BMW aracımı satıyorum, bir numara çaldırıp duruyor. Ben de aramam böyle tipleri. En sonunda dayanamayıp aradım, Aramızdaki diyalog,

- İyigünler beyefendi
    - İyigünler
    - Beni aramıştınız
    - satılık BMW için aramıştım
    - Peki neden çaldırıp kapatıyorsunuz?
    - Kontorum yok da ondan
    - O zaman sizin BMW alacak paranız da yoktur

Dedim ve kapattım...

Araba 16 yaşında, adam boya var mı diye soruyor. Ki ilanda fotoğrafları da var, araba pırıl pırıl. Boyasızı var mı?...

Birinci hikayeyi hatırladım, Ozdamar'ın başından geçti diye aklımda kalmıştı, demek ki sizinmiş..

ikincisinin abarmış hali benim başıma geldi..

77 model renoyu parlatıyorum, her zaman olduğu gibi yoldan geçen tanımadığım adamlar takılıp muhabbete başlıyorlar.. Biri soruyor..

-satıyo musun bunu?
    -Yok abi..
    -Bizim oralarda hep bunlardan kullanıyolar, piyasası kaç bunların?
    -temizleri 3.500 falan vardır..
    -çok dedin ya, 3 de yarın alayım, tiko para..
    -abi bu satılık değil, piyasasını sordun söyledim..
    -orijinal boya mı?
    -orijinal??? ... abi araç 77 model, orijinal boyası mı kalır?..
    -Kaput ta değişmiş belli, 3'ten fazla etmez..
    -Abicim satılık değil (hey Allah'ım ya)..

• Allah dert verip dermanı, arabadan gelecek o parada aratmasın.Yoksa herkese verilecek bir cevap elbet var.
  • zor is
  • EVET.Almakta zor satmakda onun için iyi seçim yapıp uzun yıllar kullanmak en doğrusu.net üzerinden 2.el ilanlar bukadar ayağa düşünce ve binbirtürlü çakallıklar dönünce millet iyice paranoya oldu.boyası yok yazmış araç gösteriliyor kazalı çıkıyor,bu sefer boyası yok yazan dürüst insana bile şüpheci yaklaşılıyor ve 40 kere aynı sorular soruluyor. satanında alanında zevki kaçmış durumda.
  • siz fazla ilgi alaka göstermişsinizdir ondan bu kadar yorulmuşsunuzdur.aracınızın neyi var neyi yok zaten net sözle ifade ederseniz ciddi alacak adam sizi bu kadar oyalamaz.bence o usta bu usta muhattap olmayın.kısmeti varsa o kadar dolanmaya değmez satılır.hayırlısı olsun.
  • ben arabamı alalı 10bin km oldu.

adam basta dedi kapılarda boya var tamam.
    ön şasi direklere fln baktm kaynak maynak bsy yok
    motoru saglam ustayla baktık kendimde test ettm ufleme fln yok
    fiyatı konustuk aldım.

insanda az akıl olucak mantık olucak. 10 12 yasında araba boya olmasa bu ne rengi soluk cizik demeye calısırlar
    boyatırsın boyalı derler

fix bizim milletin aglaşma psikolojisi.
    en zengini bile aglar
    öldurmeye calısır degerini.

allah kimseyi arkadasın dedigi gibi araba parasına muhtac bırakmasn. yoksa rahat oldunmu iillaki satılır
  • Allaha şükür rahatım acil bir durum söz konusu değil yoksa millete kalsa yandın ölü fiyata satacan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chnbs

Allah dert verip dermanı, arabadan gelecek o parada aratmasın.Yoksa herkese verilecek bir cevap elbet var.

KESİNLİKLE +++++1
    Muhtaç olduğun zaman o arabadan gelecek paraya karşındaki ne kadar öküz olursa olsun sert cevap veremiyorsun,saçmalıklarını dinliyorsun.
    Fakat sırf zevk için olan satışlarda kafama göre müşteri bulana kadar,istediğim gibi konuşurum alıcılar ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anilxx92 -- 30 Eylül 2010; 4:35:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x15

Ustalarını getirip baksınlar ya da doğrudan yetkili servise götürüp expertiz raporu almalarını salık verin..Elinizde resmi belge olsun ki öyle kolay kolay iftira atamazlar..Öbür türlü özellikle boya ustalarıyla muhatap olmayın zira tam olarak hiçbirinin birşeyden anladığı yok..Zamanında 3-4 sözde boya-kaporta ustasıyla muhatap oldum arabanın boyanmayan yerlerini de boyalı gibi gösterdiler..Bir de utanmadan alıcının kulağına "abi bu parayı etmez pahalı" diye fısıldamaları yok mu adamı hepten çıldırtır..Halbuki 3 gün sonra etmez dedikleri paraya satarsınız rahatlıkla...

Esasında motor ustası da birşey anlamaz, kaporta boya ustası da ancak gerçeğe yakın tahminde bulunabilirler..Ya da çok bariz belli olan şeyleri görürler..Değişeni nerden anlayacak kaporta ustası anca arabayı bırakacan 2-3 saat sakin kafayla inceleyecek, istişare edecek o zaman belki..Öbür türlü hepsi başına dolar çırağı başka der, ustası başka, kalfası başka..

Aynen başıma geldiği için söylüyorum..Bir daha böyle birşeye müsaade etmem alayını tekme tokat döverim o vakit....

Ustasına göre değişir o. İşin ehli kişiler. Kardeşim aracını satıyordu. Götürmüşler bir yere. Usta kapıdaymış herhalde, araba gelirken görüyor yani. Araçtan inmişler selam, kelam derken usta, bu araç yağ yakıyor değilmi? Demiş. Evet demiş kardeşimde. Sesinden anlıyor adam Bende aracımı alırken Vw servise götürdüydüm. Gitti 300 lira derken, 126 lira filan söylemişlerdi. Şaşırdım, madem öyleydi fiyatı bundan sonra satarkende alırkende Vw servisine giderim o fiyata.. Alıcı illa özele gidelim derse yapacak bişi yok tabi.

• Aracımı değiştirmeyi düşündüm, ilan verdim. Fiyatını diğerlerine göre 2.000 TL daha yüksek tuttum, çünkü aracım 2,5 yıllık ama daha 17.500 km'de ve showroom'daki hali kadar temiz. Sadece sağ ön çamurluk yetkili serviste lokal boyandı, başka en ufak bir kusuru yok, ne darbe-kaza-vurup-çarpık-değişen. Hatta üzerinde 7" DVD-CD-MP3-GPS-Navigasyon da var, aracın donanımlarının yarısı hiç kullanılmadı, arka koltukta bile 5 defadan fazla oturulmamıştır.

Sahibinden.com'a gelen ilk mesaj: "Nah satarsın!" (mesajı şikayet ettim, cevap: "şikayeti gerektirecek bir durumla karşılaşılmadı"

Bir daha arayan soran olmadı, ama ilanlarda daha yüksek kilometredeki araçlar da aynı fiyatları yakaladı. Sonra 5.000 TL indirim yaptım, depoyu fulleyip aracı da yıkatacağımı ve noterdeki devir masraflarını da kendim ödeyeceğimi söyledim, vergilerini yatırdım. Yani alacak kişi aracı acentadan daha avantajlı fırsatlarla alacak, bir de kendisine Adana Kebap ısmarlayacağımı söyledim.

İlanlara bakanlar otomobilin gelişini müjdeleyen mesih ile karşılaştıklarını sanmış olacaklar ki yine hiçkimse aramadı.

Telefonla arayan amca: "Bayramdan önce 25, bayramdan 1 ay sonra 20 bin vereyim".

Hayır dedim ve telefonu kapattım, ilanı da kaldırdım. Bana ayrılan aracı da bir arkadaşıma aldım. Şimdi o yenisini kullanıyor, ben de kendiminkini kullanıyorum.

Alıcılar MEZAR KAZICI gibi satıcı arıyor. Ölü parasına istiyotrlar. Arkadaşım, ben bu kadar yeni, temiz ve kusursuz bir otomobili 200.000 km devirmiş, çarpık ve vuruk, yapılmamış, pis ve kirli, kırık ve dökük bir araba fiyatına mı satayım? 42.000 deseydim telefon kıpkırmızı olurdu!!! Yok kardeşim, benim mezar kazıcılara satacak arabam yok. Efendi efendi gelir, bakar, inceler, en önemlisi karşılıklı SAYGI tesis edilir, ben gerekirse aracı bedava bile veririm (diyormuşum...) ama "aha bu düştü, bir tekme de sen vur!!!" diyerek aracı elinden kapma gibi bir hareketin ilk moleküler hareketini tespit ettiğim anda bu iş yatar.

Selamlar ve sevgiler,

Taner Göde

• abim motorsikletini satıyordu, fiyat olarak 4.500 lira yazmıştı. gelen mesaj kısa ve net : 1500 lira vereyim...

şimdi bu adama ne diyebilirsin.dünyadaki tüm küfürleri toplayıp,adamın kulaklarından huniyle boşaltmak istedim.kendilerini çok akıllı zanneden adi adamlar
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.