Şimdi Ara

DELL INSPIRON N5010 (15R) - Kullanıcıları Kulübü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.889
Cevap
33
Favori
623.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

intel hd zeytin ağacı gibidir :) uzun yaşar. önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar @öner @omerfarukcetin

onarım işlerine biraz ara vermiştim, devam ediyoruz. arkadaşlar PM den ulaşabilir.

• Merhabalar.

Herkes kendi kullandığı cihazlar için bir "kulüp" açmakta. N5010 modeliyle ilgili konular (çoğunlukla sorular istekler vs.) çok dağınık vaziyette. Çoğu konu önce bir soru silsilesinden dönüşmüş vaziyette. Özet bir tanıtım yaparak kulübü açmak ve tüm soru ve deneyimlerimizin bu başlık altında toplanmasını arzu ediyorum...

Aşağıda kendi cihazım olan i5-540M modeli tanıtılmakta. Siz de sizdeki farklı modelleri lütfen tanıtın bahsedin.

DELL INSPIRON N5010

Genel:
    • Intel® Core™ i5-430M İşlemci (Arrandale-3M). 26GHz. 2262MHz. (Turbo Boost: 2.54GHz.) 2 Çekirdek, 4 Mantıksal İşlemci - 4.8 GT/s DMI 3MB L3 Cache - Komut seti: x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2
    • Mobile Intel® HM57 Express Chipset (5 Series/3400)
    • 4GB (2x2GB) 1333MHz DDR3 Dual Kit RAM
    • ATI® Mobility Radeon™ HD 5470 - 1GB RAM
    • 15.6" (1366x768 pixels) HD WXGA Widescreen LCD
    • White LED Backlighting - 16:9 Aspect Ratio
    • 500GB SATA 5400 RPM (C: 70GB, D: 400+GB, 10GB Recovery (gizli), 100MB Dell Utility (gizli))
    • Wireless 1501 WiFi 802.11b/g
    • Bloetooth 365
    • Toshiba Samsung Storage Technology (TSST) 8x DVD+/-RW Dual Layer Optik Sürücü
    Giriş/Çıkışlar:
    • "7-in-1" Kart Okuyucu
    • RJ-45 Ethernet
    • 3 x USB 2.0
    • eSATA/USB
    • HDMI
    • VGA
    • Mikrofon Girişi
    • Kulaklık Çıkışı
    Diğer:
    • Dahili Mikrofon
    • Dahili stereo hoparlör (2x2W)
    • Dahili 1.3MP Web Kamera
    • 103 Tuş Q-Türkçe Klavye (Numerik tuş takımı mevcut)
    • TouchPad: Sürükleme, fiske, zoom ve çevirme hareketleri
    • 6-hücreli Lithium-Ion Pil (48W/HR)
    • Güç kablosu, AC Adaptörü (90W)
    • Dökümanlar
    Yazılımlar:
    • Genuine Windows®7 Home Premium Tr. (6.1.7600) CD (yüklenmiş)
    • DELL Drivers And Utilities CD (yüklenmiş)
    • Dell DataSafe Local Basic Recovery/Storage 2.0 (yüklü)
    • Dell Dock V2.50 (yüklü)
    • Dell Webcam Central (yüklü)
    • Dell Utilities (yüklü)
    • Power DVD DX (yüklü)
    • Roxio Burn Basic (yüklü)

FOTOĞRAFLAR

SÜRÜCÜLER

Şu anhttp://support.dell.com/ sitesinde i5 işlemcili N5010 için 32 adet dosya görünüyor. Windows 7 ve Vista için 64-Bit'lik görünen sürücülerin çoğunluğu adı geçen işletim sistemlerinin 32-Bit versiyonları için de geçerli görünüyor. Ve bir yanlışım yoksa eğer, 28 Eylül 2010 tarihi itibariyle sitedeki dosyaların durumu şu şekildedir:

♥ -> Bilgisayarınızda yüklü olmayabilir ya da mevcut sürücünüzden daha yeni (güncel) olabilir, indiriniz.
    √ -> Bilgisayarınızda yüklü olan ile aynı sürüm (güncel).

∙Applications (3)
      Support Center ♥
      QuickSet √
      Roixo Burn √
    ∙Audio (1)
      IDT - Driver 92HD79B1 - Version: 6.10.0.6267 (21.01.2010) → 6.10.0.6289 (17.06.2010) ♥
    ∙Bios (1)
      DELL Inspiron N5010 System BIOS. Version: A02 → A07 ♥
    ∙CD/DVD (2) - İki dosyadan bir tanesi bendeki cihaza uyumlu idi
      TSST - Firmware: TS-L633C 12.7 SATA Trayload 8X DVDRW √
    ∙Chipset (5)
      Intel - Driver: HM57 Express Chipset Family √
      Intel - Driver: Management Engine Interface √
      Intel - Application: Turbo Boost Technology Monitor Software √
      Intel - Driver: Turbo Boost Technology. Version: 1.2.0.1002 A01 ♥ (Bu sürücüyü yükledikçe Aygıt Yöneticisi'nde göremiyorum)
      Realtek - Driver: RTS5159 Card Reader √
    ∙Communication (3) (Bu modelde modem bulunmadığından geçiyorum.)

∙Diagnostics (1)
      Dell Diagnostics Utility: 32 Bit Diagnostics (Graphical User Interface Version) Version: 1384A0 ♥ (Bir sürücü değil. Boot edilebilir bir Diagnostics CD'si oluşturur. Yanılmıyorsam sabit diskteki 100MB'lık bölümdeki yazılım.)
    ∙Input Device Drivers (1)
      Synaptics - Driver: Synaptics TouchPad √
    ∙Network(8) (Modele göre uygun olanlar listelenmiştir)
      Dell - Application: Wireless 365 Bluetooth Module ♥
      Dell - Driver: Wireless 365 Bluetooth ♥
      Dell - Driver: Wireless WLAN 1501 Half Mini-Card (4313bgn) Version: 5.60.48.18 → 5.60.48.35 ♥
      Realtek - Driver: RTL8103T Ethernet Controller √
    ∙SATA Drives (1)
      Intel - Driver: Rapid Storage Technology. Version: 9.5.6.1001 → 9.6.4.1002 ♥
    ∙System Utilities (1)
      Dell - Utility: System Software ♥
    ∙Video (5) (İlgili olanlar listelenmiştir)
      ATI Mobility Radeon HD 5470 / HD4200 Version: 8.721.0.0 → 8.742.0.0 ♥
    Yukarıdaki listede bir yanlışım veya eksikliklerim varsa lütfen bildiriniz.

GRAFİK KARTI

Dell, bu modelde çok sık rastlanılan 1GB hafızaya sahip ATI® Mobility Radeon™ HD 5470 (750MHz.) kullanmış. Öncelikle yüksek performans kartı olmadığını belirtelim. Ama en azından i5 işlemci ve karta ait 1GB hafıza ile pek çok işi başarabildiği de bir gerçek. Bu kartla yüksek/full detayda olmasa bile çoğu oyunu oynamış arkadaşlar mevcut. Ben sırf denemek için Comandos, FlatOut2, F-18, Meddal Of Honnor, Silent Hunter IV & V gibi oyunları detay ayarlarını yaparak oynadım. Müthiş oyunseverseniz bu kart tüm beklentilerinizi karşılamayabilir. Ama benim gibi "uygun oyunları oynarım sorun olmaz" derseniz, kartla ilgili bir sorun yaşamazsınız.

Notebookcheck.net sitesinde bu kartla ilgili bir makaleden yaptığım kabataslak çeviri: "ATI Mobility Radeon HD 5470, DirectX 11 sürüme sahip giriş seviyesi veya orta-alt seviyede üretilmiş bir dizüstü PC grafik kartıdır. 40nm olarak Park (XT) mimarisi üzerine inşaa edilmiş giriş seviyesi grafik çipleriyle donatılmıştır. Yüksek saat hızına bağlı olarak (ve GDDR5 desteğiyle), 3 boyutlu oyun performansı HD 4570 modelinin üzerinedir. Günümüz oyunları düşük-orta detayda oynanabilir. Örneğin, Crysis, NFS Shift veya Modern Warfare gibi oyunlar HD 4570'te ancak düşük detay ayarlarında akıcı olarak oynanabilir. Daha düşük gereksinim duyan Left 4 Dead gibi oyunlarsa nispeten yüksek detaylarda oynanabilir.

AMD'ye göre; HD 5000 serisi ayrıca genel hesaplama işleri açısından da geliştirilmiştir. O yüzden ATI stream, OpenCL ve DirectCompute 11 uygulamalarında farkedilir ölçüde iyileşme görülmektedir.

Mobility Radeon HD 5000 serisi kartlar, HD görüntüleri çözebilmesi için gelişmiş bir görüntü (video) işlemcisi içermektedir (UVD2). Yeni versiyonları ise HD yayınları süreklilik içerisinde çözebilmektedir. HD 5000 serisinin diğer özel bir özelliği ise (Dolby True HD veya DTS HD Master Audio gibi) HD ses biçimlerini (8 kanal / 192KHz/24-Bit'e kadar) iletebilmesidir.

Masaüstü HD 5000 serilerinde olduğu gibi HD 5470'te de "Eyefinity" özelliği bulunmakta, 4 monitöre kadar bağlantı yapılabilmektedir. Ama tabii ki üreticinin dizüstü'ne kaç adet çıkış yerleştirdiğine göre değişir. Fakat çoğu dizüstü üç adet ekranı aynı anda destekleyebilmektedir (dahili ve iki harici).
    "

Bu kartın performansı hakkında görsel olarak fikir edinmek isterseniz YouTube'ta arama yaparak yeteri kadar görüntü bulabilirsiniz.

DİĞER KONULAR

Performans: Cihaz gayet akıcı çalışıyor. Deyim yerindeyse bir dediğimi iki etmiyor. Programları çağırınca yazılımın ekrana gelmesi çok hızlı oluyor. Detaytlı test yapmadım, rakamlar veremem ama bilgisayarın ve işletim sisteminin 64-Bit çalışmasından kaynaklanan çabukluğu benim gibi uzun yıllarını düşük konfigürasyon 32-Bit platformlarda geçirmişseniz çok net anlıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim gibi akıcı grafik hesaplamaları gerektiren oyunlarda bile uygun ayarlamayla gerekeni yapabilen bir cihaz masaüstü veya ofis işlemlerinde en ufak sorun çıkartmayacaktır.

Bu bilgisayar, mesleki alanlarımızla ilgili kullandığımız yazılımlarda da performanslı çalışacağını vaadediyor. Örneğin müzik dünyasında (Winamp veya MediaPlayer'ı "müzik yazılımı" olarak bile düşünmüyorum), düzenleme, çok kanal kayıt gibi alanlarda kullanılan CuBase, Reason vb. veya en basiti Finale gibi yazılımları sanki bir text dosyası açar gibi kullanıyor. Pentium IV (3.6GHz. 2GB) ve C2Duo (1.8GHz 2GB) işlemcilerin (sistem yetersizliği hatası vererek) yürütmeyi durdurduğu, 32 sample + 18 kanal yazılmış bir eseri kolayca açıp yönetebilmekte, yüksek tazeleme hızıyla edit'lememize izin vermektedir. Özellikle alanımda çok kullandığım bu yazılımlarda böylesine performanslı olmasından dolayı çok başarılı bulduğum bir modeldir N5010.

Isınma: Şahsen aşırı bir ısınma görmedim. Uzun süre işlemcileri yorunca klavyenin sol tarafında ve touchpad kısmında sıcaklık farkediliyor. Bundan rahatsız olacak arkadaşlar yaz ayları için soğutucu tercih edebilirler. Kışın sorun olmaz gibi geliyor bana. Aşağıda bazı sıcaklık değerleri mevcuttur.

Açılış: (Bu değerler daha düşük olabilir)
      CPU: 32°C
      AUX: 59°C
      RAM: 37°C
      HD: 30°C
    Masaüstü:
      CPU: 42-46°C
      AUX: 59-60°C
      RAM: 43-47°C
      HD: 33-38°C
      FAN: 3200RPM
    Oyun (Medal Of Honnor):
      CPU: 59°C
      AUX: 69°C
      RAM: 62°C
      HD: 43°C
      FAN: 4480RPM
    Everest Test (~10 dk. Max. Throttle):
      CPU: 72°C
      AUX: 66°C
      RAM: 59°C
      FAN: 4480RPM
    Bu arada; rahat hava sirkülasyonu için dizüstü'nün arka kısmına 1 cm.'lik bir yükselti yerleştirdim. Yukarıdaki değerler bu şekildedir. Söz konusu seti kaldırıp dizüstü'nü masaya tam oturttuğumda test'teki 72 derecenin 74'e çıktığını gördüm.

Giriş/Çıkışlar: Önceki kullandığım cihazlardan dolayı mı bilmiyorum, bu cihazda özellikle elektrik giriş yeri ve USB dağılımı çok hoşuma gitti. Dizüstü almadan önce beğendiğim diğer bazı marka/modellerde USB girişlerinin sağ ya da sol yanda toplanmış olduğunu görmüştüm. Elbette ki farklı modellerde çok farklı dizaynlar vardır. Bu aletteki dizayn benim için çok rahatlatıcı oldu. Ön tarafta pek görünmeyen bir açıda hoparlörler bulunuyor.

Sağ taraf: Kart girişi (2GB'lık bir kart kullanıyorum ReadyBoost için), DVD-ROM, e-SATA(USB) ve ethernet girişi (bunun da arkada olmasını dilerdim).

Sol taraf: USB, fan ızgarası, mikrofon girişi, kulaklık çıkışı ve HDMI. İhtiyaç olduğunda ekstra USB (flash disk) vb. cihazlar için buradaki girişi rahatlıkla kullanmak mümkün.

Arka taraf: AC, USB (fare bağlı), pil bölümü, VGA çıkışı ve USB (harici harddisk bağlı)

Fonksiyon Tuşları: (Bu bir hatırlatmadır) Dell N5010'u açıp işletim sistemini kurduğunuzda fonksiyon tuşları varsayılan olarak "Multimedia" konumundadır. Yani Yardım(F1), Yeniden Adlandır(F2) veya Yenile(F5) gibi fonksiyon tuşlarına bastığınızda (bu tuşlara denk gelen) Aux (Harici bağlantı), Wireless On/Off veya Ekran Parlaklığını Yükselt gibi kısayol hareketleri gelir. Gerçek fonksiyon tuşlarını ise klavyenin aşağısındaki mavi FN tuşuyla kullanmak gerekir.

Çoğu kullanıcının alışkanlıklarına ters olduğu için bu durumu, Başlat > Denetim Masası > Windows Mobility Center'dan tersine çevirmek mümkündür. Veya diğer bir yol olarak, bilgisayarınızın açılışında F2 tuşuna basıp BIOS ayarlarına girerek, ikinci sayfadaki Funtion Key kısmındaki Multimedia seçeneğini Funciton'a çevirebilirsiniz (Bkz. Fotoğraflar).

Pil Ömrü: (Bu bir hatırlatmadır) Tecrübesizliğimi affedin; bir önceki dizüstü PC'mde böyle bir özellik yoktu. Dell BIOS, isterseniz pil şarj işlemini devre dışı bırakıyor. İster Windows'taki pil durum kısmından isterseniz yine BIOS'tan pil şarjını geçici olarak durdurabiliyorsunuz. Bu sayede bilgisayar pili yeniden yeniden doldurmaya uğraşmıyor.

Yalnız bilgisayarı elektrikten çektiğinizde bu ayar nedense sıfırlanıyor. Yani fişi taktığınızda pil şarj edilmeye başlıyor. Ancak; ben şöyle kullanıyorum. Windows'un güç tuşunu Hibernate (Hazırda Beklet) şeklinde ayarladım. Yani Windows hiç kapanmıyor. Bu şekilde olursa o zaman pil şarj ayarı sıfırlanmıyor. Bilginize...

Olası Problemler/Meseleler:
    • Büyük bir problem sayılmaz ama bilginiz olması açısından uyarı anlamında yazmak isterim ki, eğer cihazınızı pil ile kullanmayacaksanız, yani pili çıkartacaksanız; pilin üst kısmına temas eden - aynı zamanda ekranın arkasında kalan çıta inceliğindeki bölüme dikkat ediniz. Pil desteği bulunmayacağından taşıma veya tutma esnasında çatlatma/kırma riskiniz olacaktır.

• Gerçi ekran kartı sürücülerini güncelledikten sonra denemedim; yani kesin bir bilgi değil bu. Fakat geçen hafta şunu yaşadım: N5010 cihazımız harici bir LCD'ye bağlı. Her iki ekranda da görüntü var. Dell'in monitörünü kapatmak suretiyle cihazımızı uykuya alıyoruz. Bir kaç saniye gibi kısa süre sonra tekrar açıyoruz ve iki monitöre de görüntü gelmiyor. Karanlıkta kalıyoruz. Alt+F4 gibi tahmini hareketlerle (şanslıysak) bilgisayarımızı güvenli şekilde kapatabiliyoruz (ya da güç tuşunu kapatmaya ayarladıysanız işe yarayabilir). Bu kesin bir bilgi değil. Yeni sürücülerle tekrar deneyeceğim...
    Bunların dışında henüz bir problem/sakatlık/arıza vb. bir duruma rastlamadım.

Fiyat: Bu modelin i3 ve i5 şeklinde farklı altmodelleri mevcut. Ayrıca bazı cihazlar işletim sistemi olmaksızın satışa sunulmuş durumda. Ayrıca bazıları ise 512MB grafik kartı hafızasına sahip. Bu yüzden tek bir fiyat yazmak anlamsız. Bu yüzden bu konuda da Google gibi sayfalardan "Dell Inspiron N5010" şeklinde arama yaparak fiyat araştırması yapınız.

FAYDALI ADRESLER, BAĞLANTILAR
    Webcam Central - Dell.com

28.09.2010-05:48 (Güncelleme: 12.10.2010)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devrim75 -- 12 Ekim 2010; 10:27:52 >

• Ram bellek ihtiyaci olanlar icin bilgi amacli yazilmistir.
    Dell N5010
    Intel HM57 Chipset
    I3 380M islemci
    Bios surumu 15A icin uygun olan ve uygunlugu test edilen ram belleklerin adı asagidadir. Kolay gelsin. Bu model ram bellekte seçici davranmaktadir. Bunuda tecrube edindim ve size faydasi olsun diye yazdim.

4Gb 1333 Mhz 10600
    Corsair CMSO4GX3M1A1333C9
    Hynix HMT351S6BFR8C-H9
  • 2012'de almıştım hâlâ sapasağlam cihaz. Core i3-370M CPU + Radeon HD 5470 GPU var. Güncel oyunları kaldırmadığı için Asus K555UB-XO198T modelini aldım. Ama inanın sağlamlıkta yanına yaklaşamaz. Dell'in sağlamlığına öyle alışmışım ki Asus'u kullanırken sanki kırılacakmış gibi hissediyorum. Menteşe sorunu da olduğu için korkarak kullanıyorum. Ah be şu Asus'un donanımında bir Dell Inspiron çıkmadı ya ona üzülüyorum. Dell'den şaşmayacaksın. Bunu bilir bunu söylerim.
  • Shelby_1967 kullanıcısına yanıt

Eğer bluetooth sürücüleriniz yüklüyse ekranın sağ altında bulundan bildirim alanındaki bluetooth simgesine sağ tıklayıp "Bluetooth aygıtı ekle"e tıklayın. Çıkan pencerede cihazınızı eklemek için yönergeleri takip edin. Bağlayacağınız bluetooth aletiniz açık ve bluetooth ayarlarında herkese görünür olmalıdır.(kulaklık zaten herkese görünürdür) Cihazınızı ekledikten sonra otomatik bağlanır genelde. Eklenen cihazları "Bluetooth Aygıtlarını Göster"den görebilir, bağlanabilir, kaldırabilirsiniz.

Bluetooth simgeniz yoksa sürücünüz yüklü olmayabilir. Tabi bios üzerinden kapatılmış, simgesi kaldırılmış vs vs de olabilir. Aygıt yöneticisinden bluetooth aygıtınız görünüyor mu diye kontrol edebilirsiniz. Dell Inspiron N5010 için bluetooth sürücüsü: Dell Wireless 365 Bluetooth Driver

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr.eam.ozgun -- 23 Temmuz 2021; 14:24:7 >
  • Ben de laptobu @cbrmania adlı arkadaşa gönderdim, saolsun başarılı bir işlemden sonra gönderdi. Laptop senelerdir çalışıyor.

Bence bi dene şansını.

• Mrblar öncelikle konu bir çok insana çok yararlı olacaktır teşekkür ederim
    birşey sormak istiyorum ilk defa bir laptop kullanıcam en başta bilgisayarı açtığımzda ne yapmak gerekir nasıl devam etmek gerekir nasıl yedekleme yapılır gerçekten bilmiyorum bu konuda yardımlarınızı rica edicektim
    Bu cihazın i3 lü modeline direk windows7 ultimate 64 bit kursak acaba bize verilen win7 32 serialı ile orjinal olarak kullanabilirmiyz ?
    yardımlarınız vecevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler...
  • Arkadaşlar,herkeste farklı değerler olması doğal.. Çaylak yazması sizin için önemlimi bilmem,7-8 yıldır sürekli takip eden ama üye olmayı daha yeni başaran biri için benim değerlerim size ne kadar makul gelir bilemem

%40 ekran ışığı,uzatılmış pil ömrüyle birlikte wireless açık,messenger açık,ie explorer açık ve dolaşırken bilgisayarın gösterdiği değer 3saat 58 dakika.
    Kronometremin gösterdiği değer se bundan 13 dakika düşük.çünkü arada winamp'la da uğraştım..

İlk şarj'a gelince,ben farklı bi yöntem kullandım.Kutusundan çıkardığımda açık içinde bulunan şarjın hepsini kullandım.Arkasından 12 saat şarj ettim. makina hiç iş yapmadan ekran açıkken %100 bataryayla 5 saat değer gösteriyor ve 5 saat aralıksız kalıyor.

Oyun oynarken ki oyun Nfs Shift;Bütün grafik ayarları en üst seviye olan High'dayken bataryam 2 saat 11 dakika gitti.

Cihazla ilgili en temel sorunumsa yedekleme.. Biri 0 dan başlayıp anlatsa çok ii olacak,çünkü çok sıkıldım bu durumdan...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CraNiuM__

Herkese Selamlar,

Çok faydalı bir başlık olmuş. Tüm Dell 5010 kullanıcılarını aynı başlığa toplamak açısından oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

Ben yaklaşık 1.5 ay önce dell 5010 core i5 işlemcili modelinden aldım. Ancak işletim sisteminden (win7 basic 64bit) yeterli verimi alamadığım için win 7 ultimate 32 bit işletim sistemini yükledim. Benzer işlemleri yapan arkadaşlar olduğunu düşünerek birkaç konuda yardımlarına ihtiyacım olacak. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim:

1 - Windows 7 32 bit işletim sistemine uygun webcam sürücüleri acaba mevcut mudur? Eğer mevcutsa nereden bulabilirim?

2 - Dell e özgü yazılımlar anladığım kadarıyla 64 bit işletim sisteminde çalışıyor sadece. Benim ihtiyacım olan örneğin pilin şarj edilmesini engelleyen bir yazılım vardı acaba onun 32 bit versiyonunu bulmamız mümkün müdür?

3- Laptop ın fonksiyon tuşları çalışıyor ancak ekranda 64 bit işletim sistemi yüklüyken göstergeler çıkıyordu. Örneğin caps lock etkin- yada değil, sesin artış azalışı vs. bu görselliği sağlayan Dell yazılımı acaba hangisi ve bu programın 32 bit versiyonu acaba mevcut mudur?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

edit : imla

Bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım:
    1- Dell Webcam Central programı ilk sayfada mevcut.
    2-3- Dell e özgü yazılımların birçoğu 32 bit içinde uyumlu. Quickset driverını kurarsanız pille ilgili olan da dahil bütün göstergeler çıkar. (R257296 no'lu driver bendeki)
  • onur936 O kullanıcısına yanıt
    yeni bir ekran kartı alamazsın.. komple anakartın değişmesi gerekiyor.. başka da çözümü yok gibi.. ısınınca yani işlem binince üstüne ekran kartı kilitliyor herşeyi..Ha belki bir açıp içine bakıp temizlik varsa termal macun desteği yenilemesi yapılabilir.. fakat geçmiş olsun..
  • arifakinti A kullanıcısına yanıt
    anladım hayırlı oldun hocam.
  • huseyinhasret H kullanıcısına yanıt
    Ne yazık ki böyle bir şansınız bulunmuyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: wollfy31

arkadaşlar merhaba, biligisayarımda i3 370m işlemci var işlemciyi yükseltmek istiyorum. soket bga 988 sanırım ama başka kriterlere bakıyor muyuz bilmiyorum o yüzden sipariş vermedim işlemcinin. i7 740qm ve i7 840qm işlemcilerini takabilir miyim olur mu? birde şunu merak ediyorum diyelim 740qm oldu 1.73 ghz ama boost ile 3 e çıkabiliyor. benim 370m ise 2.4 ve boost yok bu durumda sabit 2.4 mü avantajlı yoksa 1.7 den başlayıp 3 e çıkabilen mi?

Dell'in sitesinde yazanlara göre i7'ye yükseltemezmişiz çünkü i7 daha yüksek enerji kullanıyormuş. i3'ten i5'e yükseltme yapılabiliyor ama hiç bi yükseltmeyi tavsiye etmem. Niye dersen birinci nesil işlemci takıcaksın her koşulda ve birinci nesil işlemcilerin hepsi de kötü. i7ler de öyle. Birinci nesil işlemciler komple yetersiz yani, çok küçük farklar var. Vereceğin paraya değmez bence değiştirme.
    Ve eğer istediğin şey oyun performansı ise işlemci değiştirmek bi fark oluşturmayacak, gpu asıl faktördür oyunlarda. Eğer fanın temizse gpu overclock yaparak %10-20 kadar performans artışı sağlayabilirsin (GPU'dan %110-120 verim alırsın). Bu da pek iyi bi performans sunmuyor aslında ama 2008-2010 oyunlarını medium-high oynayabiliyorum. Daha üzeri için bilgisayarı değiştirmek gerekir.
  • Ben arctic mx4 sürdüm sıkıntı olmadı makina açıldı..
  • Cashmir kullanıcısına yanıt
    1333mhze kadar çalışıyor diye biliyorum hi-level, kingston ve samsung eski modelleri, bigboy ramlar oluyor diye biliyorum. ekran kartı chipi nvidia olsaymış 50yıl götürürdü galiba
  • fsb_notebook kullanıcısına yanıt
    Hocam beni mazur görün ama ati ekran kartını intel yapma adı altında standart onboard ekran kartına döndürüyorsunuz?
    Yanlış mı biliyorum?

Bu bilgisayarda i3 ve i5 li aynı zamanda hd5650 ve 4650 tabanlı HD550v ekran kartı bulunuyor.
    Ben i3 model ve HD550v yani 4650 ekran kartlı modeli 2010 yılında aldım.

bu bilgisayara sadece ek olarak 2gb ram taktım ve cod serisini, bettlefield dan bir kaç oyun, crysis 1 ve 2 yi ve daha bir çok oyunu oynadım.
    şimdi bu 2 gb lık 128 bitlik ekran kartını iptal edip onboard bir ekran kartı taktığınızda bu kişi office uygulamaları haric ne kullanacak?
    haa internet, film izleme falan yapabilir ama oyun işi iptal.

Ben bunu şuna benzetiyorum:
    200hp turbo motorlu bir aracı olanlara "turbo sorunu yaşıyorsanız aracı getirin, turboyu iptal edip atmosferik motora döndüreyim 75 hp ile kullanmaya devam edin"

Yanlış mıyım acaba?
  • Bu arada fsb_notebook adlı arkadaştan da özür diliyorum.
    telefondan foruma girdiğim için videoları izleyemiyordum.
    Daha şimdi videoyu izleyebildim, arkadaş zaten yaptığı işlemin detayını videoda anlatmış.
    yani benim mesajlarımda detay verdiğim kısımları zaten söylemiş.

konu biraz kirlendi belki ama bilmeyenler de bu tartışma sayesinde detayı öğrenmiş oldu.

• tworule kullanıcısına yanıt
    Retro marka aldım 2 defa. 2 yıl dayanıyor devamında yavaş bitiyor. Xeo marka aldım, 8 ayda öldü.
  • tworule kullanıcısına yanıt
    Bende ni-on marka almıştım 3yılı geçti kapasite yüzde 75 olarak gözüküyor bulabilirseniz tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.