KAPORA VERDI GERI VERMELIMIYIM LUTFEN YARDIM EDIN
200 Cevap13800 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

5965 Mesaj
28 Eylül 2010; 16:13:40 

Pershing105
kural kuraldır, hep alan adamın aciz ve ihtiyaç sahibi olacağını düşünüyorsunuz, ya satan kişinin acelesi ve ihtiyacı varsa?
Ticarette vakit kaybı para kaybı demektir, kimse göz göre göre oyalanmak istemez.. tecrübeler sonucu belirlenmiş ve benimsenmiş olan kırk yıllık kuralları eleştirmek yerine kendi hayatınızda kendi kurallarınızı uygularsınız olur biter..
siz satarsanız kaporasız satın.. Sonuçlarına da katlanın..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

831 Mesaj
28 Eylül 2010; 16:23:55 

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Pershing105
kural kuraldır, hep alan adamın aciz ve ihtiyaç sahibi olacağını düşünüyorsunuz, ya satan kişinin acelesi ve ihtiyacı varsa?
Ticarette vakit kaybı para kaybı demektir, kimse göz göre göre oyalanmak istemez.. tecrübeler sonucu belirlenmiş ve benimsenmiş olan kırk yıllık kuralları eleştirmek yerine kendi hayatınızda kendi kurallarınızı uygularsınız olur biter..
siz satarsanız kaporasız satın.. Sonuçlarına da katlanın..

sonuç dediğin gel bir gün çayımı iç güzel kardeşim vakit nakit kavramını bende görmüş olurum öğrenirim belki sizden.

71 Mesaj
28 Eylül 2010; 16:59:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Düşündüm;

Eğer adam size kapora verdiği zaman zarfı içinde araca alıcı çıktıda siz kapora aldınız diye aracı satamadıysanız adamın kaporası yanar fakat adam vazgeçtikten sonra aracı gerçekten değerinde satarsanız adamın parasını geri vermeniz en doğrusu ..

Henuz araba pazarındayken o an arabayı soran 2-3 adamı satıldı dıye geri gondermiştim.

veee kaporayı verdım ama keske vermeseydım dıyorum. Tskkr etmeyi bırak yıne aynı uyuz uyuz hareketler konusmalar, niye bu kadar beklettın benı gıbı laflar vs vs. Zor tuttum kendımı ama bana ders oldu.Benzer durumda yıne karsımdakı takoz gıbı bırı olursa asla ama asla gerı vermeyecegim! Bır yere bagıslarım daha ıyı.

4.90 TL SON OLSUN!!! AKARYAKIT EYLEMİMİZE KATILMAK İSTEYEN HERKES LÜTFEN AŞAĞIDAKİ KONU LİNKİNİ ZİYARET ETSİN
http://forum.donanimhaber.com/m_59059353/mpage_1/f_/key_//tm.htm#59061304
FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİP,PAYLAŞAN HERKESE AYRICA TEŞEKKÜRLER
http://www.facebook.com/4TL90KurusSon

4340 Mesaj
28 Eylül 2010; 17:05:22 

Arkadaşların da söylediği gibi vermemek hakkınız ama insanın vicdanı rahat etmez. İyi yürekli bir milletiz aslında

Nokia Şarjı Bulunur
Çağrılık Kontör Mevcuttur
Okeye 4. Tavlaya 2. Olunur
Adres Tarif Edilir.

589 Mesaj
28 Eylül 2010; 17:22:19 

benim bu gibi durumlarda düşüncem şudur bugün 300 verirsin yarın 600ün olur ;)

Hukuk okuyor, istanbul-ankara arası git-gel yapıyor, angaralı.
'14 Seat Leon 1.6 TDI Style
(Eskisi-Seat Altea Stylance 1.6 MPI)

evet evet senin araban mükemmel geri kalan herkesinki berbat

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Eylül 2010; 17:26:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

Arkadaşlar adam vicdanım rahat değil diyor siz içinden biraz kesin verin diyorsunuz. İçinden 1 lirada kesse aynı 300 lirayı hiç vermese aynı.
Birçoğumuz 2.el araba aldık dişimizden tırnağımızdan arttırarak para biriktirdik. Mutlaka ince eleyip sık dokumak gerekir gelmiştir akıllarına bişey vazgeçmişlerdir, tabi böyle olacak diye sözdende dönmemek gerek ama iyi niyetli olmak gerekiyor işte bazen.

Ben böyle bir durumda hiç tereddütde kalmadan geri iade eederim parayı. Havadan gelen cebinize giren o parayı çoluğumuza çocuğumuza, ailemize yedirmeye kimsenin gönlünün el vereceğini sanmıyorum burada.

Emin olunki vermezseniz bile o yıllarca sizin içinizde kalacak ve arada bir aklınıza gelip pişmanlık duyacaksınız..

Son mesajını 14-15 saat önce yazmışsın umarım şimdiye vermişsindir adamın parasını.

parayla imanın kimde olduğu belli olmaz, bizim trilyonluk patronun oğlu 12 liralık arabaya ben 24 binliralık arabaya biniyordum zamanında :)

Sabah aynı güzergahta görürsem önünden makas falan atarak geçiyordum hiç sevmiyordum kıl kuyruğu

6945 Mesaj
28 Eylül 2010; 17:49:05 

quote:

Orijinalden alıntı: acs_00

Henuz araba pazarındayken o an arabayı soran 2-3 adamı satıldı dıye geri gondermiştim.

veee kaporayı verdım ama keske vermeseydım dıyorum. Tskkr etmeyi bırak yıne aynı uyuz uyuz hareketler konusmalar, niye bu kadar beklettın benı gıbı laflar vs vs. Zor tuttum kendımı ama bana ders oldu.Benzer durumda yıne karsımdakı takoz gıbı bırı olursa asla ama asla gerı vermeyecegim! Bır yere bagıslarım daha ıyı.

Aklı başına gelsin diye yarısını verip yarısını alcaktınız,acırsan acıncak duruma düşersin derler,bu yüzden ben olsam yarısını alıkoyardım.

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

1460 Mesaj
28 Eylül 2010; 18:04:43 

Arkadaşlar;Ticaret çocuk oyuncağı değil.İyice düşünün.Benim düşüncem,kaporayı aldığım günden,aracın satışını verdiğim gün arasındaki süre zarfında beni birisi araç için aradı mı,aradıysa kaporayı geri vermem ama,aramadıysa da kaporayı adamın tavrına göre geri verirdim.Bugün senden o kaporayı bu tavırlarla aldı,yarın başka birisine de verir kaporayı,yüzsüzce geri ister.Haram yememekle kendi hakkınızın arasındaki çizgiyi iyi bilin,kendi hakkınızdan çıkmayın.

Volvo For Life.

539 Mesaj
28 Eylül 2010; 18:41:51 

quote:

Orijinalden alıntı: pershing105

küçük şeyelere tamah edenleri görmek üzücü para 300 değil 3 milyon bile olsa.ticaretin sözü ve kuralı diyenler gittikleri yolu bir kerede dönsünler ondan sonra direktif versinler.hak hukuk meselelerinde tutatrsızca fikirler kendi çıkmazlarında ve egolarındaki basit hesaplarınla yol alan kompedan işgüzarlar hayatta sayanlardan olacaktır.siz sayılanlardan olup büyüklüğünüzü göstermişsiniz iade ederek miktar çok cuzi bir rakam olsada çünkü dünyanın binbir türlü hali var.

Keşke her ticaret erbabı sizin gibi düşünebilse.

Kaporayı iade eden arkadaşı tebrik ediyorum. Bence de doğrusunu yapmış. Adamın ukalaca tavırları olabilir ama herkes davranışlarıyla karakterini ortaya koyar. Vicdanınız rahat olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edebi -- 28 Eylül 2010; 18:42:31 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

461 Mesaj
28 Eylül 2010; 19:02:00 

adı üstünde kapora kesinlikle vermeyin...

Intel C2D E6750 2.66 Ghz@3.60 Ghz, (with Sunbeam Core Contact Freezer), Gigabyte P35-DS3L Rev 1.0, Kingston 3*1 Gb. 800@900 Mhz., Sapphire Vapor-X HD 5770 1 GB , Seagate 250 Gb. 16 Mb. Cache NCQ, Samsung P2250 21.5' LCD, Asus Vento A9, High Power 500 Watt, '2004 VW Passat 1.6 Trendline (LPG), Samsung Galaxy S III Mini'cik, Samsung LE-40C6820 LED TV, Canon EOS 600 D + 18-135 mm Lens

295 Mesaj
28 Eylül 2010; 19:19:18 

kaparoyu vermişsiniz,en azından içiniz rahat olmuş olur..İnşallah aracınızı da hayırlısı ile tez zaman satarsınız ,,hayır duasıda bizden olsun..:)

söylemek istediğim kaparoya ilişkin genel olarak birşeyler,,
araç alım -satımda eğer araç hakkında her konuda uzlaşılmış ise; aracın fiyatı,ne zaman alınacağı, olası masraflar (yakıt vs) gözetilerek ,,karşılıklı sözlü anlaşmadır..
genelde atlanılan husus ortadaki meblağ satıcıyıda bağlar..

sözlü olarak ,,ben bu aracı şu gün, bu şartlarda (araç görülürken ne durumda ise) teslim alırım, bunun cezasıda bu rakam demektir.. yani, satıcı cayar ise kaparo kadar rakamı tazmin eder :))
anlaşılan zamana kadar araba emanet gibi kullanılır,,vs vs ...
,,
bu konuda benim kanaatim.. "söz vermek başka şeye benzemez" düsturundan hareketle,,eğer araç tamam ise,,karşıdakinin yakıt ve masrafını karşılayacak sembolik ve makul bir rakam vererek,,alımsatımı da en yakın zamanda gerçekleştirmek,,sen sağ ben selamet hesabı..

1078 Mesaj
28 Eylül 2010; 20:36:19 

Ben de olsam kaporayı geri verirdim.Bazen insanın elinde olmadan kararları değişebiliyor,insanız hepimizin başına gelebilir.

2012 Der Golf 1.6 Benziner 102PS Trendline 5-Gang

DH
Eski Üyelerin Mekanı...
2003 Üyesi.

KATHREIN UFS 913 TWİN HD PVR

641 Mesaj
28 Eylül 2010; 21:18:11 

quote:

Orijinalden alıntı: radik

Hepinize tesekkurler sayenızde amcam kaporasını gerı aldı, aracı cıdden yengem ıstemedıgı ıcın almamıstı, buyuk bır aıle facıası da cozulmus oldu boylece...

Arkadaşlar burayı kaçırmışsınız galiba.Kaporayı veren vatandaşın yeğeni yazmış bunu anladığım kadarıyla.

79 Mesaj
28 Eylül 2010; 21:34:46 

arkadaslar aklınızda bulunsun , kaparo verıldıgı herseyden once taraflar arasında yazılı olarak bellı olmalıdır. Ayrıca burada acıkca kaparonun sozlesmeden donme halınde cezaı sart olarak alıcıda kalacagı acıkca yazılmamıssa her halukarda gerı verılır

12 Mesaj
29 Eylül 2010; 17:16:48 

quote:

Orijinalden alıntı: quadream

senin tercihin vermessen haram olmaz ama verirsen de senin seçimindir...

Haram olmaz demek kolay bşey değil kardeş. Bence haram olma ihtimaline karşı ve vicdanen rahatlamak için ver gitsin.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Eylül 2010; 10:50:18 

@ dediğim gibi alıcı elemanın biraz ağzı yansın ki, bir daha eşine sormadan araç almasın

+10

1422 Mesaj
30 Eylül 2010; 11:58:40 

quote:

Orijinalden alıntı: mehmet0761

Arkadaşlar burayı kaçırmışsınız galiba.Kaporayı veren vatandaşın yeğeni yazmış bunu anladığım kadarıyla.

hocam dalga geçiyor arkadaş dh'de modadır bu

150 Mesaj
30 Eylül 2010; 13:59:10 

300 lira çok para. düşük gelir grubundaki bir adamın 300 tl sinin üstüne yatmak ne kadar kolayınıza gidiyor. 50 lira değil 300 liradan bahsediyorsunuz. adam kaba saba diye, bir asgari ücretlinin 6 ayda ancak dişinden tırnağından artırarak biriktireceği bir meblağı vermemek hiç bir şekilde kabul edilmez. eğer adamın vazgeçmesi yüzünden bir fırsat kaçırsaydınız o zaman haklı olurdunuz. ama adamın yüzünden bir zararınızda yok, sadece vakit kaybınız var. sizin vaktiniz çok değerlide, adamın 300 tl si çok mu değersiz.

1358 Mesaj
30 Eylül 2010; 14:42:46 

Adam parayı vermiş bu konu 5-10 sayfa daha olur

Ben sıfır araç alırken vazgeçtim 1000 lira kaporam vardı aldım...Kapora alınır 50 TL yanabilir ama 300-1000 TL yanamaz çünkü adamın zararı o kadar olmaz...

Ne imzası

5965 Mesaj
30 Eylül 2010; 14:42:51 

quote:

Orijinalden alıntı: aaykun
300 lira çok para. düşük gelir grubundaki bir adamın 300 tl sinin üstüne yatmak ne kadar kolayınıza gidiyor. 50 lira değil 300 liradan bahsediyorsunuz. adam kaba saba diye, bir asgari ücretlinin 6 ayda ancak dişinden tırnağından artırarak biriktireceği bir meblağı vermemek hiç bir şekilde kabul edilmez. eğer adamın vazgeçmesi yüzünden bir fırsat kaçırsaydınız o zaman haklı olurdunuz. ama adamın yüzünden bir zararınızda yok, sadece vakit kaybınız var. sizin vaktiniz çok değerlide, adamın 300 tl si çok mu değersiz.

300ü 500ü yok bu işin, kapora trilyon da olsa yanar..

Birkaç ay önce 145 bin liraya daire aldım, müteahite 5 bin lira kapora verdim (ki bu boyuttaki bir alışverişte normali 20 bin falandır)
kağıt yaptık, teslimden önce ben cayarsam 5 binim yanar, o cayarsa benimkiyle beraber 10 bin verir.. Bizim paramıza yazık değil mi? 5 bin lira için kaç ay debeleniyorum haberiniz var mı?
Ama işte adam gibi karar vereceksin ve "aldım" dediğinde iş bitecek.. O kadar..

300 lirası değerli olan adam 12 bin liralık alışveriş yapmadan önce iyi düşünsün.. ayrıca 300 lirayı 6 ayda biriktiren birinin araba neyine.. Onun vergisine sigortasına vereceği parayla çoluğuna çocuğuna baksın..
Adamı neredeyse yetim-öksüz yerine koyacağız, ne ala memleket..

5965 Mesaj
30 Eylül 2010; 14:51:51 

quote:

Orijinalden alıntı: aadrty
Adam parayı vermiş bu konu 5-10 sayfa daha olur

Ben sıfır araç alırken vazgeçtim 1000 lira kaporam vardı aldım...Kapora alınır 50 TL yanabilir ama 300-1000 TL yanamaz çünkü adamın zararı o kadar olmaz...

Sıfır araçta olabilir, çünkü satıcıyı pek mağdur etmiş olmuyorsunuz.. Adamın zaten sürekli sattığı şey, sizin icin getirdiği aracı sizden sonra bayiye giren ücüncü beşinci kişiye satar her türlü..

7001 Mesaj
30 Eylül 2010; 15:19:42 

quote:

İşte böyle kekolara para mara vermeyeceksinki içlerine otursun.Terbiyesiz adam insan iki güzel laf söyler, mahçup olduğunu dile getirir.Allah bilir başka araç bulmuştur sonrada karısını bahane etmiştir.Her şey beklenir böyle insanlardan...

Umarım sizde daha hayırlı bir müşteri bulursunuz ne diyeyim

1358 Mesaj
30 Eylül 2010; 15:36:06 

quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

İşte böyle kekolara para mara vermeyeceksinki içlerine otursun.Terbiyesiz adam insan iki güzel laf söyler, mahçup olduğunu dile getirir.Allah bilir başka araç bulmuştur sonrada karısını bahane etmiştir.Her şey beklenir böyle insanlardan...

Umarım sizde daha hayırlı bir müşteri bulursunuz ne diyeyim

Lafa gelince mangalda kül bırakmazlarda iş sıkıya gelince ''hanım istemedi'' olur klasik Türk erkeği Hem suçlu hem güçlü ben olsam Hanımın karşısındada böyle durabiliyormusun kazak görünümlü çinli derdim

Ne imzası

5400 Mesaj
30 Eylül 2010; 16:42:03 

quote:

Sana o kadar geri verme dedik. Seninle en başta ileri geri konuşan onu geç satın almak için söz verip birde üzerine kapora verdiği halde sende hiç bir problem olmadan eşini bahane ederek vazgeçen bir adamdan ve utanmadan kendi vazgeçtiği halde verdiği kaporayı geri isteyen bir Adamdan nezaket mi bekliyordun?

Neyse olan oldu bundan sonra aynı hataya düşmüyeceğini umuyorum. Şimdi Arabanı satmak için bir dahaki pazara yine gideceksin.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/

272 Mesaj
30 Eylül 2010; 18:51:13 

quote:

İyilik yap denize at demişler. Boş ver takma kafanı sen doğru olanı yaptın DELİKANLICA bi hareket sergiledin yiğtlik sende. at ölür meydan kalır yiğit ölür şanı kalır. seni tebrik ediyorum helal olsun sana.

3770 Mesaj
30 Eylül 2010; 19:33:39 

bak sen yine insaflıymışsın. kaporayı geri veriyim mi diye vicdani sorun içersindesin
her satıcı senin gibi olmaz

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

8177 Mesaj
30 Eylül 2010; 19:57:53 

Kapora caiz değildir. Aracı satın almış olsaydı fiyattan düşülürdü ama almayacağı için şimdi senin elindeki kolay para oluyor ve bu helal (Vazgeçen alıcı helal etmediği müddetçe) değildir. Bunu bir kenara bırakırsak uygun bir davranış da değildir. Çoğu kişi, alıcı vazgeçerse kaporayı vermez ama bu onların ...ini (Noktalı kısmı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz) gösterir. Böyle bir konu açtığına göre senin de böyle çiğ bir insan olmadığına ve o parayı iade edeceğine inanıyorum.

...

9221 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:10:15 

quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

[font="Tahoma"]Hayırlısı olsun diyelim en güzelini yapmışsınız. Eğer o paranın sizin hakkınız olmadığını düşünüyorsanız vermeniz en güzeli.
Fakat ben olsam 100TL sini Mehmetçik Vakfı'na bağışlardım, 200TL+Bağışın faturasını verirdim. Arif olan anlar diye...[/font]

çok mantıklı

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Kapora caiz değildir. Aracı satın almış olsaydı fiyattan düşülürdü ama almayacağı için şimdi senin elindeki kolay para oluyor ve bu helal (Vazgeçen alıcı helal etmediği müddetçe) değildir. Bunu bir kenara bırakırsak uygun bir davranış da değildir. Çoğu kişi, alıcı vazgeçerse kaporayı vermez ama bu onların ...ini (Noktalı kısmı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz) gösterir. Böyle bir konu açtığına göre senin de böyle çiğ bir insan olmadığına ve o parayı iade edeceğine inanıyorum.

kapora ticaretin gereğidir, eğer olmasaydı, hafta sonları araç alım satımı nerdeyse olmazdı oto pazarları olmazdı, herkes cebinde 15000-20000 lira parayla gezmiyor öyle olsaydı oto pazarları gaspçı yankesici dolardı

kapora neden verilir önce bunu düşünmek gerek, caizdir değildir nerde yazıyor, birşeye haram/helal demek bu kadar kolay mı akıl var mantık var, aracı alacam demiş ve kapora vermiş, ondan sonra satışa kadar geçen sürede, gelen teklifler reddedilmiş, ilanlar kaldırılmış, aracı sattım denilmiştir, bundan sonra vazgeçmek insanın vaktini çalmaktır, vakitten ziyade yeniden ilan verilmesi falan maddi olarak da zarara sokar, bunun bedelini kim karşılayacak, insanların zamanını çalmak haram değildir zaten değil mi? ne de olsa maddi olarak ölçülmüyor (ölçülebiliyor aslında da mühendislik kısmına girmeye gerek yok)

beklenmeyen durumlar oluşursa, kapora alan kişinin insanlığına kalmıştır vermek zorunda da değildir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyarif -- 30 Eylül 2010; 20:17:07 >

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

5400 Mesaj
30 Eylül 2010; 20:35:57 

crazyarif Sana sonuna kadar katılıyorum

Ailemden bir çok kişinin arabasını bizzat Araba pazarına ( Adana Çukurova üniversitesinin ordaki Sulama kanalının yanında kurulan pazar) çekip sattım. Yıl 2007 olması lazımdı 97 Model hyundai Accent aracımıza bir öğretmen müşteri oldu. Fiyatı 6.900 e anlaştık. Ben arabanın neyi var neyi yok hepsini söyledim. Geçmiş günü pek hatırlamıyorum 100 tl gibi bir kapora vermek istedi gerek yok dedim. Olsun dedi yinede sen al. O günün akşamında araba.com da ilan vermiştim bir elaman daha aradı. Arkadaş dedim arabayı bugün sattım kaporayıda aldım. kaça sattığımı sordu 6.900 e anlaştık dedim. Ya bir arabayı görseydim dedi Evide yakınmış belki ben daha fazla veririm dedi. Olmaz dedim söz ağızdan bir kez çıkar, Oda tamam hayırlı olsun diyip kapattı.

Bunu neden yazma gereği hissettim. Benim yaptığım örnek bir davranış değil olması gereken bir Davranıştı. Belki Adam daha fazla para verecekti ama ben bir kez kaporayı almışım Adamada sana sattım demişim. Bu şekilde dönmek Ticaret ahlakına sığmaz.

Ben arabayı sattığım arkadaşa bak arabayı sana söz verdim ama senden daha iyi teklif eden olursa ona satarım deseydim ikinci teklifide değerlendirirdim.

Sizi bilmem ama biz Babamızdan Ailemizden Sözün senetten daha önemli olduğunu öğrendik. Bazı şeyler hariç ( Sonradan değişen koşullar hariç, Kredi onaylanmaz, Arabada bilinmeyen problem olur, Araç kaza yapar v.b) Tamam dediğin sürece O iş orda bitmiştir.

Ticaret çok ciddi bir iştir. Öyle duygusal kararlarla ani hareketlerle yapılmaz. Anlıyorum ki bu ciddiyeti halen farkedememiş insanlar var.
Neyse herkesin kendi tercihleri kimse kimseyi bağlamaz.

Ama en doğrusu O Eşinin beğenmeme bahanesi ile vazgeçen şahsın sizi arayıp. Arkadaşım kusura bakma durum böyle böyle ben arabayı almaktan vazgeçtim. Kaporayı vermemek en doğal hakkın. Senide mağdur ettim üzgünüm. İster verirsin ister vermezsin her şekilde helal hoş olsun. Diyip kapatmaktı.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/

924 Mesaj
30 Eylül 2010; 21:01:38 

Ver gitsin hiç gerek yok.
Herkes kapora gerı verılmez dıyıp duruyor her seyı kuralına gore yapıyorsunuz sankı.Gerı verse ne olucak kı veremez mı sankı gerı.
Yerınızde olsam gerı verırımdım tabıkı sıze kalmıs karar.

Sσмєтιмєѕ уσυ ¢αη ƒιη∂ ∂αуℓιgнт ιη тнє ∂αякηєѕѕ...

9221 Mesaj
30 Eylül 2010; 22:49:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Jr09

Ver gitsin hiç gerek yok.
Herkes kapora gerı verılmez dıyıp duruyor her seyı kuralına gore yapıyorsunuz sankı.Gerı verse ne olucak kı veremez mı sankı gerı.
Yerınızde olsam gerı verırımdım tabıkı sıze kalmıs karar.

kimse geri veremez demiyor zaten, herkes kendi görüşünü bildiriyor... aynen sizin gibi

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

627 Mesaj
1 Ekim 2010; 0:12:46 

vicdanınızın sesini dinlemenizi tavsiye ederim , bence samimi olarak o sürede arabanızı satmanıza engel olmadıysa geri verin derim sonuçta arabayı başkasına satmayın diye veriliyor ve kapora vermek bence iyi niyet göstergesidir sonradan belki hesabı tutmamıştır yada başka sorunları olmuştur. verin gitsin gderim başınızın gözünüzün sadakası olur...

488 Mesaj
1 Ekim 2010; 0:23:01 

VERME...

69 Mesaj
1 Ekim 2010; 9:38:41 

üstad sen kaporayı geri verdin değilmi ? şuan vicdanın rahatsa gerisini boşver.He pişman olduysan geri verdiğine bir daha böyle bişey gelirse başına diğer arkadaşların dediklerine kulak ver.

Sevilmek istiyorsan , Sevmesini bileceksin...!

24 Mesaj
25 Şubat 2014; 11:22:14 

arkadaşlar acil yardım edin ben dün aracı sattım parayı aldım araçta sorun yok baktılar,baktırdılar notere gittik karşı tarafın ikamet probleminden dolayı satışı sonraya bıraktım bana teklifleri biz arabayı aldın al parası bu 3 gün sonra noterde satış yapalım.tamamdır dedik.sonra ertesin gün çoçuk geldi ben vazgeçtim ara problemli diyor babası ile muhattabım ben bu arada babası araçta problem yok memnunum ben ama oğlan istemiyor demekte araçı ustalara götüren oğlu beğendim alalım diyen oğlu neyse sonuçta ben parayı aldığım başka araca kapora verdim bunlar vazgeçince benim vermiş olduğum kapora yanıyor sizce ne yapmam lazım

omega39

3149 Mesaj
25 Şubat 2014; 11:41:02 

diğer araca verdiğiniz-yanacak kapora miktarını düşüp parasını iade edin...

noktalama işaretlerine de dikkat edin,zor anlaşılıyor...

KASTAMONU - SERBEST MİMAR - 17.04.1980

1030 Mesaj
25 Şubat 2014; 12:03:40 

tercih sizin ama bırakın insanlık sizde kalsın, verin gitsin...

2005 VW GOLF 1.6 FSI COMFORTLINE

2113 Mesaj
25 Şubat 2014; 12:19:36 

Vebali yok kapora kaporadır geri verilmez adam karısına önceden soracaktı istersen verirsin

Kaporayı arayıp istese ben vermezdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MassiveDynamic -- 25 Şubat 2014; 12:22:05 >

1515 Mesaj
25 Şubat 2014; 12:20:38 

5 saatte vazgeçmiş, bence verin gitsin. Misal ben geçen hafta kapora aldım araç için, satın alacak kişi 10 gün kadar sonra gelecek. Vazgeçse vermem geri çünkü bir haftadır bekletiyorum.

Tofaş Kartal 2001 Model 1.6 75BG Manuel, Gümüş Gri
Full+Full(!),4 Cam Manuel,5 Vites

1352 Mesaj
25 Şubat 2014; 12:24:46 

adamın tutum davranışları kibar, iyi niyetli ve insancıl ise ben geri veririm. gıcık kaptığım bir tip ise vermem ancak o parayı da yemem. ihtiyacı olan birine bağışlarım. Benzer durum başıma gelmişti. 100 liralık erzak alıp bir aileye vermiştim.

Dünya malı dünyada kalsın.

5179 Mesaj
25 Şubat 2014; 12:25:12 

4 yıl geçmis hala kaporayı ver verme diyenler var

seat ibiza 1.6 stella kırmızı

Nokia c6-01
İpod Touch 4. nesil beyaz

2833 Mesaj
25 Şubat 2014; 12:52:10 

quote:

Orijinalden alıntı: CeLLaT_1905

4 yıl geçmis hala kaporayı ver verme diyenler var

O değilde vatandaşımız büyük bir ihtaşla vermezdim demiş, art niyetli olmadığı sürece kapora geri verilmelidir benim görüşüm, şahsen vicdanım rahat etmez. He adam kapora verir 1 ay bekletirse kaporayıda vermem aracıda başkasına satarım ama burada ki vaka çok farklı.
Konu eski olsa da kapora mevzusu herkesin başına gelebilir.

5179 Mesaj
25 Şubat 2014; 13:05:20 

quote:

Orijinalden alıntı: parker48

O değilde vatandaşımız büyük bir ihtaşla vermezdim demiş, art niyetli olmadığı sürece kapora geri verilmelidir benim görüşüm, şahsen vicdanım rahat etmez. He adam kapora verir 1 ay bekletirse kaporayıda vermem aracıda başkasına satarım ama burada ki vaka çok farklı.
Konu eski olsa da kapora mevzusu herkesin başına gelebilir.

hocam kapora demek ben bu ürünü aldım bitti demektir vazgeçildiği takdirde yanacağı bilinerek kapora verilmelidir ben bir araç alacaktım 1OO lira kapora verdim parayı denklestiremediğim için satıcıyı aradım aracınızı alamayacağım dedim durumu anlattım ve kapattım kaporadan da bahsetmedim çünkü ben adamın aracını bağlamısım bunun 1 saat 2 saat veya 15 gün olmasının hiç bir önemi yok belki benden 5 dk sonra gelen adama daha yüksek bir fiyata satacaktı belli mi olur? kapora sözdür almaktan vazgeçtiysen kaporadan da vazgeçmissin demektir

seat ibiza 1.6 stella kırmızı

Nokia c6-01
İpod Touch 4. nesil beyaz

626 Mesaj
25 Şubat 2014; 13:18:18 

o zamanlarda yazmışım.. eğer alıcının eşi aracı beğenmediyse.. bu onların iç hukuku, özel yaşam alanıdır... karı-koca arasına girilmez.... alıcı kişi eşine kaporadan bahsetmemelidir.. eğer bahsettiyse kaporayı geri aldım diyerek, bir ömür bu işin başına kakılmasını önlemelidir.. kadın dırdırı bırak 300 lirayı 30.000 liralık hasara yol açar adamın psikolojisinde... o yüzden bu işi satıcı değil alıcı kendi içinde halletmelidir.... satıcının nesine gerek..karı-koca kavgasını önlemek... oldu o zaman .. gitsin alıcının eşinin zevkine uygun, ucuz ve kaliteli de bir araç buluversin onlara... madem hayır işlenecek.. tam işlensin de misyon tamamlansın...

omega3 hortu.. mevcut konu daha güzel.. seninki ilgimi çekmedi..

Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır. Ayar, saniyenin peşinden koşmaktır.
Saatlerimizi ayarlayalım, zamanımıza sahip çıkalım.
(Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar)

3004 Mesaj
25 Şubat 2014; 13:20:50 

adama 300 liralık zarar vermiş mi bu kapora vermemiş o zaman iade edilebilir sonuçta haksız bir kazanç oluyor ...
bu 300 ü alıp kapora parasıdır verilmez diye üzerine çökmekte çok etik deil...

1977--Renault 12--1992 Renault spring--2004 megane 2 dinamik--2011 vw passat 1.6 mpi--2012 Toyota Corolla 1.33---2012 golf 1.6 mpi trendline

223 Mesaj
25 Şubat 2014; 13:27:29 

quote:

Mrb.

Bugun araba mı sattım. Daha dogrusu satamadım. Olay şöyle oldu.
Benim mesleğim gereği çok zamanım olmuyor.Sadece pazar gunleri işte.3-4 haftadır da pazarlarımı da bu işe ayırıyorum.Arabamı bugun elden çıkarıp daha önceden karar verdiğim bir arabayı alacaktım.Artık ne olursa olsun bugun en iyi veren adama satacaktım.En son bi galerici aracılığıla bi adamla anlaştık.Galerici arabaya bindi surdu bir sorunu yok temiz vs dedi.Bende kusurlarını eksiklerini adamlara söylemiştim zaten.Neyse fiyatı konuştuk anlaştık yarın sabah bulusup notere geçecektik.Adam bana 300 tl kapora bıraktı.Yarın sabah görüşürüz dedik ayrıldık.Neyse aradan 5-6 saat geçti adam aradı ve ben almaktan vazgeçtim eşim o tarz bisey istemiyor dedi.Bende haliyle o an sinirlendim adamla biraz atışıp telefonu kapattım. Daha sonra tekrar aradı ve kaporayı geri verip vermeyeceğimi sordu.Bende kapora geri verilmez dedim konuyu kapattım.. Ama şimdi vicdanım rahat değil.Geri ver diyen de oldu verme diyen de oldu. Sizce ne yapmalıyım? lutfen yardım edin.

şu dünyada inanın kalp kırmaya hiç gerek yok. sizin kaporayı vermemeniz en doğal hakkınız ama vardır bundada bir hayır diyip verin gitsin 300 tl'sin. böyle yaparsanız adalet kavramının dahada yüksek mercisine ulaşmışsınız demektir. Aziz Mahmut Hüdayi Diyorki Hayırla YAAD Edilmek istiyorsan Adaletle Hükmetmelisin. herkes'den farklı olun benim kanaatimce .

* Biz Aşkın Rekabetini Yapmayız,Aşkımız İçin Ölürüz ! * Ben Ona Demiştim,Benim Seni Sevdiğim Gibi Seven Bulamamazsın Diye Ama Ne Sözümüzü Dinletebildik Nede Aşkımızı!
* Bu Dağları Yakarım 70 Sene Yatarım !

609 Mesaj
25 Şubat 2014; 14:17:55 

Araciniz ne?

930 Mesaj
25 Şubat 2014; 14:27:32 

Bende 100lira kaparo verdim almazsam ki bu ihtimali düşük sayiyorum geri almam parayi

HAYATIN TEK SORUNU, ARKA PLAN MÜZİĞİNİN OLMAMASI.

419 Mesaj
25 Şubat 2014; 14:46:49 

yerinde olmak istemezdim, ama olsaydım kesinlikle verirdim. Kul hakkı şüphesi var ki..onun da affı ancak hak sahibiyle helalleşmek!

562 Mesaj
25 Şubat 2014; 15:29:41 

Şahsen 300 lira için değmeyeceğini düşünüyorum. O 300 TL için hayır duası alabilirsiniz. Belki eşinden dolayı adamda mahçup olmuştur.

Bu mesajda bahsedilenler: acs_00

2365 Mesaj
25 Şubat 2014; 15:35:41 

300 lira sizi zengin etmeyecekse eger lutfen verin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

260 Mesaj
25 Şubat 2014; 15:40:55 

Ya bi konu tarihine bakın. Evet biliyoruz cok biliyorsunuz yorumlariniz olmasa bu forum ayakta durmaz,herkes caresiz kalir vs vs.

1021 Mesaj
25 Şubat 2014; 15:43:11 

için rahat etmeyecek, geri ver gitsin. en güzel rahatlık vicdan rahatlığıdır. eğer verirseniz de kişiyi uyarın başkası olsa vermez, bu şekilde ticaret olmaz daha sağlıklı yapın ticaretinizi diyin. akıllanır belki.

Borsa veya diğer yatırım araçlarıyla ilgili yazı ve yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. yazılarım forumumun gerekliliği üzerine sadece yorumdan ibarettir. Borsa'nın kumar değil yatırım aracı olduğunu bilmek gerektiği gibi iddaa oynanır gibi borsa'ya girilmemeli.

908 Mesaj
25 Şubat 2014; 17:08:02 

konu hort yapılmadan önce en son mesaj 2010 da atılmış, halen ver, verme muhabbetleri dönüyor

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mur@t_fb -- 25 Şubat 2014; 17:08:58 >