Şimdi Ara

KAPORA VERDI GERI VERMELIMIYIM LUTFEN YARDIM EDIN (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
1
Favori
57.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Düşündüm;

Eğer adam size kapora verdiği zaman zarfı içinde araca alıcı çıktıda siz kapora aldınız diye aracı satamadıysanız adamın kaporası yanar fakat adam vazgeçtikten sonra aracı gerçekten değerinde satarsanız adamın parasını geri vermeniz en doğrusu ..

Henuz araba pazarındayken o an arabayı soran 2-3 adamı satıldı dıye geri gondermiştim.

veee kaporayı verdım ama keske vermeseydım dıyorum. Tskkr etmeyi bırak yıne aynı uyuz uyuz hareketler konusmalar, niye bu kadar beklettın benı gıbı laflar vs vs. Zor tuttum kendımı ama bana ders oldu.Benzer durumda yıne karsımdakı takoz gıbı bırı olursa asla ama asla gerı vermeyecegim! Bır yere bagıslarım daha ıyı.
  • Arkadaşların da söylediği gibi vermemek hakkınız ama insanın vicdanı rahat etmez. İyi yürekli bir milletiz aslında
  • benim bu gibi durumlarda düşüncem şudur bugün 300 verirsin yarın 600ün olur ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

Arkadaşlar adam vicdanım rahat değil diyor siz içinden biraz kesin verin diyorsunuz. İçinden 1 lirada kesse aynı 300 lirayı hiç vermese aynı.
    Birçoğumuz 2.el araba aldık dişimizden tırnağımızdan arttırarak para biriktirdik. Mutlaka ince eleyip sık dokumak gerekir gelmiştir akıllarına bişey vazgeçmişlerdir, tabi böyle olacak diye sözdende dönmemek gerek ama iyi niyetli olmak gerekiyor işte bazen.

Ben böyle bir durumda hiç tereddütde kalmadan geri iade eederim parayı. Havadan gelen cebinize giren o parayı çoluğumuza çocuğumuza, ailemize yedirmeye kimsenin gönlünün el vereceğini sanmıyorum burada.

Emin olunki vermezseniz bile o yıllarca sizin içinizde kalacak ve arada bir aklınıza gelip pişmanlık duyacaksınız..

Son mesajını 14-15 saat önce yazmışsın umarım şimdiye vermişsindir adamın parasını.

parayla imanın kimde olduğu belli olmaz, bizim trilyonluk patronun oğlu 12 liralık arabaya ben 24 binliralık arabaya biniyordum zamanında :)

Sabah aynı güzergahta görürsem önünden makas falan atarak geçiyordum hiç sevmiyordum kıl kuyruğu

• quote:

Orijinalden alıntı: acs_00

quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

Düşündüm;

Eğer adam size kapora verdiği zaman zarfı içinde araca alıcı çıktıda siz kapora aldınız diye aracı satamadıysanız adamın kaporası yanar fakat adam vazgeçtikten sonra aracı gerçekten değerinde satarsanız adamın parasını geri vermeniz en doğrusu ..

Henuz araba pazarındayken o an arabayı soran 2-3 adamı satıldı dıye geri gondermiştim.

veee kaporayı verdım ama keske vermeseydım dıyorum. Tskkr etmeyi bırak yıne aynı uyuz uyuz hareketler konusmalar, niye bu kadar beklettın benı gıbı laflar vs vs. Zor tuttum kendımı ama bana ders oldu.Benzer durumda yıne karsımdakı takoz gıbı bırı olursa asla ama asla gerı vermeyecegim! Bır yere bagıslarım daha ıyı.

Aklı başına gelsin diye yarısını verip yarısını alcaktınız,acırsan acıncak duruma düşersin derler,bu yüzden ben olsam yarısını alıkoyardım.

• Arkadaşlar;Ticaret çocuk oyuncağı değil.İyice düşünün.Benim düşüncem,kaporayı aldığım günden,aracın satışını verdiğim gün arasındaki süre zarfında beni birisi araç için aradı mı,aradıysa kaporayı geri vermem ama,aramadıysa da kaporayı adamın tavrına göre geri verirdim.Bugün senden o kaporayı bu tavırlarla aldı,yarın başka birisine de verir kaporayı,yüzsüzce geri ister.Haram yememekle kendi hakkınızın arasındaki çizgiyi iyi bilin,kendi hakkınızdan çıkmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pershing105

küçük şeyelere tamah edenleri görmek üzücü para 300 değil 3 milyon bile olsa.ticaretin sözü ve kuralı diyenler gittikleri yolu bir kerede dönsünler ondan sonra direktif versinler.hak hukuk meselelerinde tutatrsızca fikirler kendi çıkmazlarında ve egolarındaki basit hesaplarınla yol alan kompedan işgüzarlar hayatta sayanlardan olacaktır.siz sayılanlardan olup büyüklüğünüzü göstermişsiniz iade ederek miktar çok cuzi bir rakam olsada çünkü dünyanın binbir türlü hali var.

Keşke her ticaret erbabı sizin gibi düşünebilse.

Kaporayı iade eden arkadaşı tebrik ediyorum. Bence de doğrusunu yapmış. Adamın ukalaca tavırları olabilir ama herkes davranışlarıyla karakterini ortaya koyar. Vicdanınız rahat olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edebi -- 28 Eylül 2010; 18:42:31 >

• adı üstünde kapora kesinlikle vermeyin...
  • kaparoyu vermişsiniz,en azından içiniz rahat olmuş olur..İnşallah aracınızı da hayırlısı ile tez zaman satarsınız ,,hayır duasıda bizden olsun..:)

söylemek istediğim kaparoya ilişkin genel olarak birşeyler,,
    araç alım -satımda eğer araç hakkında her konuda uzlaşılmış ise; aracın fiyatı,ne zaman alınacağı, olası masraflar (yakıt vs) gözetilerek ,,karşılıklı sözlü anlaşmadır..
    genelde atlanılan husus ortadaki meblağ satıcıyıda bağlar..

sözlü olarak ,,ben bu aracı şu gün, bu şartlarda (araç görülürken ne durumda ise) teslim alırım, bunun cezasıda bu rakam demektir.. yani, satıcı cayar ise kaparo kadar rakamı tazmin eder :))
    anlaşılan zamana kadar araba emanet gibi kullanılır,,vs vs ...
    ,,
    bu konuda benim kanaatim.. "söz vermek başka şeye benzemez" düsturundan hareketle,,eğer araç tamam ise,,karşıdakinin yakıt ve masrafını karşılayacak sembolik ve makul bir rakam vererek,,alımsatımı da en yakın zamanda gerçekleştirmek,,sen sağ ben selamet hesabı..

• Ben de olsam kaporayı geri verirdim.Bazen insanın elinde olmadan kararları değişebiliyor,insanız hepimizin başına gelebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: radik

Hepinize tesekkurler sayenızde amcam kaporasını gerı aldı, aracı cıdden yengem ıstemedıgı ıcın almamıstı, buyuk bır aıle facıası da cozulmus oldu boylece...

Arkadaşlar burayı kaçırmışsınız galiba.Kaporayı veren vatandaşın yeğeni yazmış bunu anladığım kadarıyla.
  • arkadaslar aklınızda bulunsun , kaparo verıldıgı herseyden once taraflar arasında yazılı olarak bellı olmalıdır. Ayrıca burada acıkca kaparonun sozlesmeden donme halınde cezaı sart olarak alıcıda kalacagı acıkca yazılmamıssa her halukarda gerı verılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: quadream

senin tercihin vermessen haram olmaz ama verirsen de senin seçimindir...

Haram olmaz demek kolay bşey değil kardeş. Bence haram olma ihtimaline karşı ve vicdanen rahatlamak için ver gitsin.
  • @ dediğim gibi alıcı elemanın biraz ağzı yansın ki, bir daha eşine sormadan araç almasın

+10
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet0761

quote:

Orijinalden alıntı: radik

Hepinize tesekkurler sayenızde amcam kaporasını gerı aldı, aracı cıdden yengem ıstemedıgı ıcın almamıstı, buyuk bır aıle facıası da cozulmus oldu boylece...

Arkadaşlar burayı kaçırmışsınız galiba.Kaporayı veren vatandaşın yeğeni yazmış bunu anladığım kadarıyla.

hocam dalga geçiyor arkadaş dh'de modadır bu
  • 300 lira çok para. düşük gelir grubundaki bir adamın 300 tl sinin üstüne yatmak ne kadar kolayınıza gidiyor. 50 lira değil 300 liradan bahsediyorsunuz. adam kaba saba diye, bir asgari ücretlinin 6 ayda ancak dişinden tırnağından artırarak biriktireceği bir meblağı vermemek hiç bir şekilde kabul edilmez. eğer adamın vazgeçmesi yüzünden bir fırsat kaçırsaydınız o zaman haklı olurdunuz. ama adamın yüzünden bir zararınızda yok, sadece vakit kaybınız var. sizin vaktiniz çok değerlide, adamın 300 tl si çok mu değersiz.
  • Adam parayı vermiş bu konu 5-10 sayfa daha olur

Ben sıfır araç alırken vazgeçtim 1000 lira kaporam vardı aldım...Kapora alınır 50 TL yanabilir ama 300-1000 TL yanamaz çünkü adamın zararı o kadar olmaz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aaykun
    300 lira çok para. düşük gelir grubundaki bir adamın 300 tl sinin üstüne yatmak ne kadar kolayınıza gidiyor. 50 lira değil 300 liradan bahsediyorsunuz. adam kaba saba diye, bir asgari ücretlinin 6 ayda ancak dişinden tırnağından artırarak biriktireceği bir meblağı vermemek hiç bir şekilde kabul edilmez. eğer adamın vazgeçmesi yüzünden bir fırsat kaçırsaydınız o zaman haklı olurdunuz. ama adamın yüzünden bir zararınızda yok, sadece vakit kaybınız var. sizin vaktiniz çok değerlide, adamın 300 tl si çok mu değersiz.

300ü 500ü yok bu işin, kapora trilyon da olsa yanar..

Birkaç ay önce 145 bin liraya daire aldım, müteahite 5 bin lira kapora verdim (ki bu boyuttaki bir alışverişte normali 20 bin falandır)
    kağıt yaptık, teslimden önce ben cayarsam 5 binim yanar, o cayarsa benimkiyle beraber 10 bin verir.. Bizim paramıza yazık değil mi? 5 bin lira için kaç ay debeleniyorum haberiniz var mı?
    Ama işte adam gibi karar vereceksin ve "aldım" dediğinde iş bitecek.. O kadar..

300 lirası değerli olan adam 12 bin liralık alışveriş yapmadan önce iyi düşünsün.. ayrıca 300 lirayı 6 ayda biriktiren birinin araba neyine.. Onun vergisine sigortasına vereceği parayla çoluğuna çocuğuna baksın..
    Adamı neredeyse yetim-öksüz yerine koyacağız, ne ala memleket..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: aadrty
    Adam parayı vermiş bu konu 5-10 sayfa daha olur

Ben sıfır araç alırken vazgeçtim 1000 lira kaporam vardı aldım...Kapora alınır 50 TL yanabilir ama 300-1000 TL yanamaz çünkü adamın zararı o kadar olmaz...

Sıfır araçta olabilir, çünkü satıcıyı pek mağdur etmiş olmuyorsunuz.. Adamın zaten sürekli sattığı şey, sizin icin getirdiği aracı sizden sonra bayiye giren ücüncü beşinci kişiye satar her türlü..
  • quote:

Orijinalden alıntı: acs_00

İşte böyle kekolara para mara vermeyeceksinki içlerine otursun.Terbiyesiz adam insan iki güzel laf söyler, mahçup olduğunu dile getirir.Allah bilir başka araç bulmuştur sonrada karısını bahane etmiştir.Her şey beklenir böyle insanlardan...

Umarım sizde daha hayırlı bir müşteri bulursunuz ne diyeyim
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.