Şimdi Ara

Oracle 16 çekirdekli SPARC T3 işlemcisini detaylandırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Sunucu üreticisi Oracle, 16 çekirdekli yeni işlemcisi SPARC T3'ün detaylarını açıkladı. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve SPARC V9 çekirdeklerinden oluşan yüksek performans sınıfı yeni işlemci 1.65GHz'de çalışıyor. Her çekirdek için 8 izlek olmak üzere toplamda 128 izlek desteği sunan SPARC T3, destek veren uygulamalarda yüksek performans vaad ediyor. Dört işlemcili sunucularda kullanılmak üzere hazırlanan ve iki adet entegre 10 Gigabit Ethernet kontrolcüsüne sahip olan işlemcinin,SPECj Enterprise2010 da dahil olmak üzere 9 yeni dünya rekoruna sahip olduğu belirtiliyor.

Oracle, SPARC T3 işlemcili yeni sunucularını (SPARC T3-1B ve SPARC T3-4 örnek verilebilir) Solariş işletim sistemi ve SPARC için hazırlanan Sanallaştorma teknolojisine ek olarak gelişmiş veri güvenliği ve şifreleme için yerleşik kriptografi hızlandırıcısıyle birlikte sunuyor.

• sun microsystems

Oracle sunucu üretmiyor. Oracle, sun firmasını satın almıştı. Sun kendine özgü sparc işlemci üretiyor ve solaris işletim sistemiyle çalışıyor. Oracle solaris işletim sistemini yapan firma ve dünyanın en büyük database sistemi.
    Bunu yanında sun ın x86 işlemci ailesine yönelik sunucularıda bulunmakta.
    Sun = sunucu üretir
    Oracle = Database mimarisi
    Solaris = Oracle firmasının işletim sistemi

NOT: Oracle windows tabanlı (x86 sunuculu) bir sistemede kurulabilir

http://www.oracle.com/us/products/servers-storage/servers/index.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi progrock -- 24 Eylül 2010; 22:50:09 >

• oracle bu,yapar.
  • @ Progrock

MySQL nerede?

düzeltme ORACLE veritabanı üreticisinden çok veritabanı yönetim sistemi uygulamarını üreticisidir. yani veri tabanı üretmekten çok bu veritabanı maks performans ve min problem, ... vs gibi konularda uzmanlaşıp RDMS (tam hatırlamıyorum.)yani ilişkisel veri tabanları yönetim sistemlerini (yazılımlarının) üreticisidir.

ORACLE, SUN yeni bir faaliyet alanı daha olmuştur. Donanım üretmek. Bu yeteneklerinin hepsini kadrosuna katılan SUN çalışanlarına borçludur. Bu arada SUN sahip olduğu yani eski bir rakibi olan MySQL devre dışı bırakmıştır. MySQL tüm avantajlarını kendi yazılım mimarisine dahil etme hakkına sahip olmuştur. Ayrıca JAVA konusuna hiç girmiyorum.

Kısaca ORACLE bir taşla kuş katliyamı yapmıştır.

ORACLE önceden yazılımın ağırlık bastığı bir şirketti, şimdi hem yazılım üreticisi hemde donanım üreticisi konumunda.

Gelelim sunucu kısmına eğer bir yazılım tüm platformlarda (x86, powerpc, sparc,, arm) çalışıyorsa, elinizde iyi bir pazarlama avantajı vardır. Ve bunu kullanarak piyasada hakim pozisyona gelebilirsiniz. Eğer büyük iş kollarına hitap ediyorsanız ve yazılımlarınız tutuluyorsa, yazılımlarının diğer sunucular ile daha iyi uyum sağlamasını sağlaması için sunucular dizayn edip satabilirsiniz. (bir çok yazılım şirketi bunu yapmaktadır.) Mantıksal olarak yazılımınızın destek verdiği CPU mimarilerini barındıran tüm sunucu sistemlerini elinizden geldiği kardar dizayn edip üretebilirsiniz?

SPARC konusu ayrı bir konu ama konu iş dünyası olunca çok boyutlu düşünmek gerekiyor.

Bilgilendime amaçlı yazıyorum,

Saygılarımla

• oracle az mı tarlada buğday kesmedi :D boşuna oraklı denmemiş :D:D:D
  • 128 izlekli bir işlemci üretebiliyor ve x86 lisansı var peki neden intel'e rakip olamıyor sun çapı mı küçük?
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

128 izlekli bir işlemci üretebiliyor ve x86 lisansı var peki neden intel'e rakip olamıyor sun çapı mı küçük?

lisansı yok sadece intelin yada amdnin işlemcilerini kulanıyo sunucularında
  • quote:

Orijinalden alıntı: atyay

quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

128 izlekli bir işlemci üretebiliyor ve x86 lisansı var peki neden intel'e rakip olamıyor sun çapı mı küçük?

lisansı yok sadece intelin yada amdnin işlemcilerini kulanıyo sunucularında

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler hocam.
  • solaris sun ın ürettiği işletim sistemi değilmi yahu. oracle ile ne alakası var solaris in ?

solaris dediğiniz şey sonuçda bir unix türevinden başka bir şey değil.
    Oracle sun ı satın aldı. bu şekilde artık sun solaris değil oracle solaris diye geçiyor adı. ama solarisi üreten sonuçda sun firmasıdır. Oracle ile bir alakası yok yani.

Oracle bi veritabanı üretim firması. ürünlerinin adı da oracle diye geçer. ms sql server gibi mysql gibi birveri tabanıdır oracle ve dünyanın bir numarasıdır.

adam artık sun ı alınca kebap oldu.
  • @ Progrock

MySQL nerede?

düzeltme ORACLE veritabanı üreticisinden çok veritabanı yönetim sistemi uygulamarını üreticisidir. yani veri tabanı üretmekten çok bu veritabanı maks performans ve min problem, ... vs gibi konularda uzmanlaşıp RDMS (tam hatırlamıyorum.)yani ilişkisel veri tabanları yönetim sistemlerini (yazılımlarının) üreticisidir.

ORACLE, SUN yeni bir faaliyet alanı daha olmuştur. Donanım üretmek. Bu yeteneklerinin hepsini kadrosuna katılan SUN çalışanlarına borçludur. Bu arada SUN sahip olduğu yani eski bir rakibi olan MySQL devre dışı bırakmıştır. MySQL tüm avantajlarını kendi yazılım mimarisine dahil etme hakkına sahip olmuştur. Ayrıca JAVA konusuna hiç girmiyorum.

Kısaca ORACLE bir taşla kuş katliyamı yapmıştır.

ORACLE önceden yazılımın ağırlık bastığı bir şirketti, şimdi hem yazılım üreticisi hemde donanım üreticisi konumunda.

Gelelim sunucu kısmına eğer bir yazılım tüm platformlarda (x86, powerpc, sparc,, arm) çalışıyorsa, elinizde iyi bir pazarlama avantajı vardır. Ve bunu kullanarak piyasada hakim pozisyona gelebilirsiniz. Eğer büyük iş kollarına hitap ediyorsanız ve yazılımlarınız tutuluyorsa, yazılımlarının diğer sunucular ile daha iyi uyum sağlamasını sağlaması için sunucular dizayn edip satabilirsiniz. (bir çok yazılım şirketi bunu yapmaktadır.) Mantıksal olarak yazılımınızın destek verdiği CPU mimarilerini barındıran tüm sunucu sistemlerini elinizden geldiği kardar dizayn edip üretebilirsiniz?

SPARC konusu ayrı bir konu ama konu iş dünyası olunca çok boyutlu düşünmek gerekiyor.

Bilgilendime amaçlı yazıyorum,

Saygılarımla

• Peki bu sunucuları hangi firmalar ne amaçla kullanıyor??
  • quote:

Orijinalden alıntı: Progrock

sun microsystems

Oracle firması Sun'ı satın aldı ve aldıktan hemen sonra SUN ismini piyasadan silmek için çalışmalar başladı. Web siteleri bile Oracle'a yönlendirilmiş durumda.
    Hatta ve hatta SUN JAVA sertifikası diye bir şey almak artık mümkün değil!
    Bundan sonra SUN diye bir marka olmayacak!

O yüzden Oracle'ın sunucusu demek daha doğru. Oracle veritabanının ismi olabilir ama firmanın ismi de oracle.
  • Bu tip serverları ve oracle veritabanını genelde Turkcell,Yurtiçi Kargo, Bakanlıklar ve bankalar gibi yüzlerce kullanıcının bağlı olduğu, çok büyük datalara sahip işletmeler kullanırlar ve unix işletim sistemleri kullanırlar.

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Peki bu sunucuları hangi firmalar ne amaçla kullanıyor??
  • vay canına
  • şimdi arkdaşlar bana 32 CPU bir server lazım. Üniversitede kuantum kimysal hesaplamar yapcaz.
    Bu meret tam bize göre gibi görünüyor ama hız 1,65HGHZ diye geçiyor öyleyse çok yavaş değil mi?

Bize 32 CPU heribiri 2,8-3GHZ arasında olan bir sistem lazım bunu en ucuza nasıl kurarız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi peacewolfus -- 13 Ekim 2010; 23:17:04 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.