Şimdi Ara

Nvidia'nın Fermi'den sonraki adımı 2011 için hazırlanan Kepler mimarisi olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
4.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="Nvidia'nın Fermi'den sonraki adımı 2011 için hazırlanan Kepler mimarisi olacak"

Nvidia tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang, Grafik Teknolojileri Konferansı 2010 etkinliğinin açılış konuşmasında önemli bilgiler paylaştı. Firmanın yol haritasını açıklayan Jen-Hsun Huang, resmi tanıtımı bir yıl önce yapılan ancak pazara girmesi Mart sonunu bulunan Fermi mimarisinden sonraki adımın Kepler kod adlı mimari olacağını açıkladı.,

2011 yılı için geliştirilen Kepler mimarisine sahip yeni nesil grafik işlem yongaları 28nm üretim teknolojisiyle TSMC'nin tesislerinde üretilecek. Henüz mimarinin detayları hakkında çok fazla bilgi olmasa da Santa Clara merkezli firma, AMD'nin güçlü olduğu performans/watt değerlendirmesinde mevcut durumunu 3-4 kat geliştirmeyi hedefliyor.

CPU darboğazının önüne geçmek için çok sayıda yeni teknolojiye sahip olacağı belirtilen yeni mimarinin takipçisi olacak adım da açıklandı. Intel'e benzer bir strateji ile iki yılda bir mimari güncellemesine gidecek gibi görünen Nvidia, Kepler mimarisinden sonra 2013 yılında duyuracağı Maxwell mimarisiyle, performans konusunda radikal sıçrama hedefliyor.

Bu arada Nvidia, bilim insanlarına saygısını da sürdürüyor. Nükleer reaktörlerin yaratıcısı italyan fizikçi Enrico Fermi'den sonra firmanın bir sonraki jenerasyonunda ise astroloji üzerine çalışan ünlü Alman bilim insanı Johanes Kepler'in adı verildi. Kepler tabanlı yeni nesil ekran kartlarının 2011'in ikinci yarısında gelmesi bekleniyor.

• Kepler'in 2011'de çıkacağını görüyoruz (fermi 2 dediğimiz kartlar) bu kartlardan sonraki kart (fermi 3) 2012 başında çıkacağını düşünüyorum ve bu mimarinin son üyesi olacak..

Nvidia'nın geleceğini görüyorum
  • Nvidia işi biliyor cix adı olan bilim adamlarını seçiyor hep

Şu kısım bana çok ilginç geldi;
    "CPU darboğazının önüne geçmek için çok sayıda yeni teknolojiye sahip olacağı belirtilen yeni mimari"
    Bu konu hakkında fikri olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dovahkiin -- 21 Eylül 2010; 22:03:40 >
  • Kepler'den anladığımz daha fazla geometri daha fazla polymorph engine..

ayrıca GTC'deki en ön ömemli olaylardan biri de CUDA-x86 complier'ıydı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man From Atlantis -- 21 Eylül 2010; 22:04:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riqimaru

Nvidia işi biliyor cix adı olan bilim adamlarını seçiyor hep

Şu kısım bana çok ilginç geldi;
    "CPU darboğazının önüne geçmek için çok sayıda yeni teknolojiye sahip olacağı belirtilen yeni mimari"
    Bu konu hakkında fikri olan var mı?

teslanın ustune tanımam yani adı tesla olan bi adam kapıcı garson filan olamaz yani direk isimden bilim adamı nikola tesla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LAVMAN -- 21 Eylül 2010; 22:06:13 >

• bence 2015'deki mimarinin adınıda tesla koysun,dünyanın tanıdığı en büyük bilim adamının adını koymadan olmaz ki belki nicola tsla'yı örnek alıp elektriği en verimli şekilde kullanırlar bu arada bıraksn bu işleri nvidia daha fermi süreci tamamlanmadı şurda çıkalı ne kadar oldu 2011'de yeni nesili nasıl çıkartacakmış olsun ya bu nesilde olduğu gibi oyalar falan 6 ay sonra 2012 haziranda çıkartır
  • Para dayanmaz gidip arabaya harcıyayim bari
  • iyi o zamana kadar fermi ile devam... hatta keşke teknoloji daha çabuk hızlansa ölmeden daha çok şey görsek...
  • Tesla diye ekran kartı çıksın sırf Nicola Tesla hayranlığımdan gider alırım.

Edison diye ekran kartı çıksın. Bedava olsun uçuyor olsun almam. O derece.
  • quote:

Tesla diye ekran kartı çıksın sırf Nicola Tesla hayranlığımdan gider alırım.

http://www.nvidia.com/object/product_tesla_C2050_C2070_us.html
    http://www.nvidia.com/object/product_tesla_M2050_M2070_us.html

• quote:

Orijinalden alıntı: War Ensemble

quote:

Tesla diye ekran kartı çıksın sırf Nicola Tesla hayranlığımdan gider alırım.

http://www.nvidia.com/object/product_tesla_C2050_C2070_us.html
    http://www.nvidia.com/object/product_tesla_M2050_M2070_us.html

Tamam da dostum yukarıda yazdığımı okumadın mı ? Tesla diye "EKRAN KARTI" çıksın dedim.

Tesla M2050 / M2070 GPU Computing Module
    Tesla C2050 / C2070 GPU Computing Processor

Bunları ekran kartı değil hesaplatma işlemcisi olarak kullanılıyor. Normal masaüstünden bahsediyoruz ya. O yüzden yanlış anladın.

Yoksa onları biliyoruz zaten. GTX480 den önce onlar çıkmıştı.

• Ben hiç bir donanımın 18 ay içerisinde 10 katı hızlandığına şahit olmadım.
    Sanırım Nvidia GTX 450 ile çıkartmayı planladığı GTX 580 arasında yapmış.
    Nvidia'nın sahte kart tanıtımlarına hazırlıklı olun. AMD 6xxx serisini gelecek ay piyasaya sürecek.
  • Bu slaytı arşive ekliyorum, ilerde bakar bakar gülerim. Keşke FX serisi dönemindekileri de arşivleseydim!

Adamlar zaten ofsaytı vermişler. "CUDA" gpu road map diyerek. Adamların performans sıçramasından kastı CUDA performansı. Oyun performansı değil. Hatta diğer habere bakarak konuşmamız gerekirse performans/watt olarak da düşünebilir bu yol haritasını. Ati'nin izlediği yolu izlemek anlamına gelir bu durum.

Ekleme: Çizelgede zaten hesap gücü/watt olarak sıralanmış gpu'lar. Yani heyecan yapmayalım boşuna. Sonun da Ati'nin izlediği yola geldi Nvidia da...

Geçmiş olsun.

Ekleme 2: Çizelgeden çıkarmamız gereken bir diğer not ise Kepler mimarisinin en erken 2012'de gelebileceğidir. Şöyle ki Tesla 2007 olarak belirtilmiş ama son kullanıcıya 2008 Haziran'da ulaştı bu gpu'lar. Aynı şekilde Fermi mimarili kartlar da büyük uğraşlar sonucunda 2010 Nisan'da son kullanıcı ile buluştu (AMD'nin HD5000 serisi Fermi'leri biraz daha yakın bir tarihe itti sanırım, malum; sorunlu bir seri oldu). Şimdi de Kepler'i 2011 diye göstermişler. Fermi mimarisi kötü gitse bile bu demektir ki 2012'de bu mimarisi kullanıma sunulabilir. İyi giderse 2013'e de kayabilir bu mimarinin çıkışı. E doğal olarak o dönemde 22nm'den bahsedeceğiz. 40nm sıkıntılı geçse de ortalama olarak 1,5 yılda bir nanometrik küçülme yaşanmaktadır. Bu durumda 2012 sonu, 2013 başında 22nm'ye geçilmiş olması çok da hayal olmayacaktır ve Kepler mimarisi de o dönemde çok anormal karşılanmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 22 Eylül 2010; 2:00:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dellino

Ben hiç bir donanımın 18 ay içerisinde 10 katı hızlandığına şahit olmadım.
    Sanırım Nvidia GTX 450 ile çıkartmayı planladığı GTX 580 arasında yapmış.
    Nvidia'nın sahte kart tanıtımlarına hazırlıklı olun. AMD 6xxx serisini gelecek ay piyasaya sürecek.

Yemin ediyorum az önce yazacaktım. AMD nin 6000 serisi gelecek ya. Aynı Fermi'de yaptığı gibi insanlar kart almasınlar diye 4 kat hızlı kart çıkacak 8 ay sonra diye insanları keklemeye çalışıyorlar. Zaten AMD nin kartı 1 ay sonra çıkar. Bunlar diyorlar ki bizim karta 7 ay kalıyor. O yüzden yapıyorlar.

Oysa ki Fermi'ye bakın. Denildiği tarihten 3-4 ay sonra çıktı. Bunlar 2011 ortasında derler 2012 de çıkar. Artık nVidia'nın verdiği tarihlere zerre kadar inanmıyorum. Kartlarına diyeceğim bir şey yok ama lafları BOŞ.
    ViDiA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 22 Eylül 2010; 3:42:15 >

• Ah nvidia ah, Fermi de uçup kaçıyordu ne oldu?

2009 Kasım, en geç Aralık'ta çıkacaktı hani?
    2010 Nisan'ında daha yeni mimarini zar zor piyasaya sürebilmişsin hemen arkasından yeni mimari diyorsun.

Bir de slayta Fermi 2009 yazmış. Doğru, maketi 2009 sonunda çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Kepler'in maketleri de 2011 sonlarında gelir demekki.
  • 28nm ferminin tek gpu'su 6000 serisi'nin çift gpu'sunu (çıkarsa eğer) döverse gözüm çift gpu'lu 2. nesil fermi de olacak. (çok büyük beklentilere girdim sanırım).
  • bu kepleri almak için 2013e kadar kart alamıcaz yani
  • Sanırım yılbaşına kadar NVidia'dan bu tür haberler gelmeye devam edecek. Zira 2011 son çeyreğine doğru 28nm gelmeden NVidia'dan yeni modellerin gelmesi zor görünüyor. NVidia gibi bir firma ne yapıp edip gündemde kalmak isteyecektir ancak zaten Fermi çıktı, çıkıyorla insanları bir kez 6 ay bekletti, bir daha zor bekletirler.
  • Kartlara ve haberlere imreniyorum ama inadına 8800 GT
  • M@U'un dediği gibi tablo performans watt başına CUDA, başka bir deyişle paralel işlemci gücündeki performans artışını gösteriyor oyun performansını değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 22 Eylül 2010; 12:53:14 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.