- x
Bina İnşaat Maliyeti
44 Cevap68603 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 17:23:56 

toplam 1000 m^2 inşaat alanı olan 530 m^2 bir arsa var.
çift daire olarak 4 katlı ya da
tek daire olarak 7 katlı hangisi daha iyi olur bilmiyoruz.
bina yapmayı düşünsek kabası kaça mal olur. Kabası derken sıvalar dahil, binanın dış cephesi dahil, fakat dairelerin içi donatılmayacak.

Sanırım tuğla, beton, demir fazla tumuyor. Nerelere para gider bu inşaat işlerinde? Binanın ısı yalıtımlı olcak yane dış cepheye bakan tuğlalar köpüklü tuğlalardan olcak. İç taraftaki tuğlalar normal.

i5-750'''p55 us3l'''his 5770'''2x2 hyperx 1333mhz cl7'''hd103sj'''dark falcon
https://www.facebook.com/TasarimHobi

964 Mesaj
19 Eylül 2010; 17:54:30 

1000m2 İnşaat Yapabiliyon Alan 530m2 O Nasıl Oluyor Yav ?

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 17:59:32 

yani dairelerin toplam alanı 1000 m^2

590 Mesaj
19 Eylül 2010; 18:02:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Hit Me Baby One More Time

1000m2 İnşaat Yapabiliyon Alan 530m2 O Nasıl Oluyor Yav ?

10 kat ımarı olsa 5000 metrekare bıle olur

arsanın kullanım alanı ne kadar ımar planından baktınızmı ??? 530 m2 arsanın 530 unuda bına yaptırmazlar

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Eylül 2010; 18:05:42 

quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

bina yapmayı düşünsek kabası kaça mal olur. Kabası derken sıvalar dahil, binanın dış cephesi dahil, fakat dairelerin içi donatılmayacak.

Sanırım tuğla, beton, demir fazla tumuyor. Nerelere para gider bu inşaat işlerinde? Binanın ısı yalıtımlı olcak yane dış cepheye bakan tuğlalar köpüklü tuğlalardan olcak. İç taraftaki tuğlalar normal.

Yaşın ve mesleğin ney?

8224 Mesaj
19 Eylül 2010; 18:06:50 

O parselin anca 400'üne bina yapılabilir sanırım. 190, 190 çift daire yapsanız beş kat makuldur.

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx
Samsung Galaxy Young S6310

58 Mesaj
19 Eylül 2010; 18:08:10 

7 katlıyı deneme derim çünkü asansir zorunlu hale geliyo 4 katlı yaparsan temiz iş çıkarırsan ii olur

41 Mesaj
19 Eylül 2010; 18:33:01 

Bayındırlık birim fiyatlarına göre yaklaşık m2 birim fiyatı 400 tl civarında yani 1000*400=400 bin tl civarı.Tabi kullanılan malzeme işçilik vs. göre bufiyat düşecektir.Siz bu fiyatı m2 si 150-200 tl ye kadar düşürebilirsiniz. .kaba inşaat maliyeti yani kalıp ,demir, beton maliyeti yaklaşık toplam maliyetin %60 dır.İnce işler vs. ise geri kalan %40 kıdır.Isı yalıtım maliyetide yaklaşık toplam maliyetin %3 ü gibi küçük rakamlar da olur.Kat sayısı ve daire sayıısna gelince bence 4 katlı çift daire bir bina statik acıdan daha uygun olur.tek daire üstüne 7 katlı bir bina çirkin görünecektir.Ayrıca bunu hesaplamak için bina oturum alanına bakmak lazım.(kaks,taks).

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 20:53:28 

quote:

Orijinalden alıntı: YmE17

işte onu hesaplayınca 1000m^2 çıkıyor. ister çift daire yap ister tek daire. dairelerin alanlarının toplamı 1007 m^2 imiş

quote:

Orijinalden alıntı: Dikkat Haber

quote:

Yaşın ve mesleğin ney?

24, elektrik-tronik müh. Neden sordunuz

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

O parselin anca 400'üne bina yapılabilir sanırım. 190, 190 çift daire yapsanız beş kat makuldur.

yok kardeş o kadar vermiyolar. öle olsa 1900 m^2 yapıyor

quote:

Orijinalden alıntı: magne

7 katlıyı deneme derim çünkü asansir zorunlu hale geliyo 4 katlı yaparsan temiz iş çıkarırsan ii olur

evet asansör ve ayriyetten sığınak sanırım zorunlu oluyor. fakat 4 katlı yapılırsa diğer binalara göre baya alçakta kalıyor. yeni yerleşim yeri olduğu için yeni yapılar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@rKSm@N -- 19 Eylül 2010; 22:00:34 >

564 Mesaj
19 Eylül 2010; 20:57:41 

inşaat işinde evdeki hesap kesinlikle çarşıya uymadıgını biliyorum

kolay gelsin

ama götürü verin derim işi

Allah hepimizi insan gibi insanlarla karşılaştırsın....

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 21:10:30 

quote:

Orijinalden alıntı: ysfklsz

Bayındırlık birim fiyatlarına göre yaklaşık m2 birim fiyatı 400 tl civarında yani 1000*400=400 bin tl civarı.Tabi kullanılan malzeme işçilik vs. göre bufiyat düşecektir.Siz bu fiyatı m2 si 150-200 tl ye kadar düşürebilirsiniz. .kaba inşaat maliyeti yani kalıp ,demir, beton maliyeti yaklaşık toplam maliyetin %60 dır.İnce işler vs. ise geri kalan %40 kıdır.Isı yalıtım maliyetide yaklaşık toplam maliyetin %3 ü gibi küçük rakamlar da olur.Kat sayısı ve daire sayıısna gelince bence 4 katlı çift daire bir bina statik acıdan daha uygun olur.tek daire üstüne 7 katlı bir bina çirkin görünecektir.Ayrıca bunu hesaplamak için bina oturum alanına bakmak lazım.(kaks,taks).

hocam bilgiler için teşekkürler. Şimdi kullanılan malzeme işçilik derken hangi malzemeler? Demirden betondan çalma yapılmayacak tabi.İnce işlerdeki malzemeden bahsediyorsan onları sıfır olarak düşünebiliriz çünkü daireler donatılmayacak. işçilik derken işçiye verdiğiniz paradan nasıl tasarruf edilir. Diyelim maliyeti 200'e düşürdük. %60 kabası derken 120bin tl yapıyor. 120 bin TL ye bu işin altından kalkılır mı. buna emin olabilsek girişilir işe ama inşaat işlerine hiç bulaşmadığımız için çekiniyoruz tabi.

mesala çelik kapılara bakıyoruz, 500 TL ye 1000 TL ye çelik kapı da var 250 TL ye çelik kapı da var geçende taktırdık, oldukça tatminkar bir eksisi yok bence. vb baumaxda bakıyoruz 90 TL ye oldukça güzel amerikan kapılar satılıyor. 90 liraya klozetler satılıyor..Sadece 1 daire donatılacak başta oturmak için. Diğer daireler donatılmayacak. Ne fayansı ne lavobaları ne boyalar yapılmayacak.

441 Mesaj
19 Eylül 2010; 21:11:08 

Benim bildiğim kadarıyla şu anda Bayındırlık ve İskan Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre. Bir inşaatta metrekare başına 480 lira düşüyor.
Yani kısacası; 150metrekarelik bir ev hesabı 150x480 olarak hesaplayacaksınız. Bu fiyatlar binanın kaç katlı olduğuna göre değişmiyor. Ama bakanlığın açıkladığı fiyatlar tabi açık pazar olduğu için daha ucuz yada daha yüksek fiyatada yaptırabilirsiniz.
Ayrıca arsa üzerine yapılacak inşaat alanı imar durumuna göre değişir.

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 21:17:37 

quote:

Orijinalden alıntı: Salvodor_07

inşaat işinde evdeki hesap kesinlikle çarşıya uymadıgını biliyorum

kolay gelsin

ama götürü verin derim işi

evet ve daha önce hiç bulaşmadığımız için çekiniyoruz. götürü verin derken kat karşılığı verin mi demek istiyorsun? kat karşılığı verince 2.5 daire veriyorlar imiş. Arsanın yeri güzel yeni yapılanma yeri. Bir süre daha beklense 2-3 sene sonra mesela 3.5 daire karşılığında peşimizden koşacaklarını biliyoruz mütaitlerin fakat o kadar bekleyemiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@rKSm@N -- 19 Eylül 2010; 22:18:13 >

564 Mesaj
19 Eylül 2010; 22:04:56 

quote:

evet ve daha önce hiç bulaşmadığımız için çekiniyoruz. götürü verin derken kat karşılığı verin mi demek istiyorsun? kat karşılığı verince 2.5 daire veriyorlar imiş. Arsanın yeri güzel yeni yapılanma yeri. Bir süre daha beklense 2-3 sene sonra mesela 3.5 daire karşılığında peşimizden koşacaklarını biliyoruz mütaitlerin fakat o kadar bekleyemiyoruz.

çok aceleniz yoksa bekleyin derim
işi fazla bilmıyorsunuz sanırım eyer inşaat içinde aceleniz yoksa hiç ugraşmayın derim
zaten inşaat sezonu 3-4 yılda bir patlar sağlam bir sözleşmeyle verin bir mütahite alın dairenizi.

Allah hepimizi insan gibi insanlarla karşılaştırsın....

321 Mesaj
19 Eylül 2010; 22:17:15 

Babam yaptırmaya başladı bu sene, çok deli para akıyor diyor.

her katta 3 daire, inşaat alanı 380 m2 gibi . bodrum, zemin kata beton atıldı ı , yakında da zemin katın( yani dükkanın) tavanınının beton atılcak,

geçenler de 100 bin lirayı baya bir geçtiği söylüyordu.

Sorar tam ne kadar tuttuğun yazarım bir ara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dhqwer -- 19 Eylül 2010; 23:55:01 >

653 Mesaj
19 Eylül 2010; 22:17:52 

unutma inşaat işinde en çok para incik boncuğa gidiyor ama fiyat alıp hesaplarsan ortalama bir fiyat tutturabilirsin

8224 Mesaj
19 Eylül 2010; 22:42:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Dhqwer

Babam yaptırmaya başladı bu sene, çok deli para akıyor diyor.

her katta 3 daire, inşaat alanı 380 m2 gibi . bodrum, zemin kata beton atıldı ı , yakında da zemin katın direklerinin ve tavanınının beton atılcak,

geçenler de 100 bin lirayı baya bir geçtiği söylüyordu.

Sorar tam ne kadar tuttuğun yazarım bir ara.

Sadece bodrum ve zemin betonu ile nasıl 100bini geçmiş yahu? Daha zeminin direkleri bile dikilmemiş.

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx
Samsung Galaxy Young S6310

964 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:02:35 

quote:

Sadece bodrum ve zemin betonu ile nasıl 100bini geçmiş yahu? Daha zeminin direkleri bile dikilmemiş.

Altın Kaplama Yapıyormuş.

146 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:18:51 

Adama ba demir, beton fazla tutmuyor diyor :).

Bir inşaatta en fazla parayı demir yer, zaten o bahsettiğin çok tutmaz dediğin tuğla, beton, demir hazırsa gerisi yalandır.Tabikide bunlardan öte en fazla tutacak olan işçiliktir.

Babam müteahhit, ben İnşaat Mühendisiyim.

1050 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:19:12 

inşaat maliyetleri lojistik konum proje tipi vsvs.. bağlı olarakta değişkenlik gösteebilir ama kabaca B-c sınıfı bir daire için anahtar teslim metrekare fiyatı 350 ila 500 tl aralığındadır.Bu değişkenlik ince işçilikte değişkenlik göstermete ana taşıyı karkasta maliyet hemen hemen sabittir ki deprem yönetmeliğindeki koşulları sağlamak açısından.ilk etapta sizi zorlıyacak olan eğer binanızda bodrum varsa hafriyat için alınacak toprak, beton, ancak peşin alabileceğiniz demir, kalıp ve işçiliktir maliyetidir.

Ayrıca projenizi çizebilir vede inşaatınızı bizzat kendi ekibimle yapabilirim.:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 19 Eylül 2010; 23:22:32 >

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:30:47 

quote:

Orijinalden alıntı: kopux

Adama ba demir, beton fazla tutmuyor diyor :).

Bir inşaatta en fazla parayı demir yer, zaten o bahsettiğin çok tutmaz dediğin tuğla, beton, demir hazırsa gerisi yalandır.Tabikide bunlardan öte en fazla tutacak olan işçiliktir.

Babam müteahhit, ben İnşaat Mühendisiyim.

o zman söleyin ne kadar demir ne kadar beton gider. ben bunu öğrenmek istiyorum.

1852 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:40:22 

quote:

Orijinalden alıntı: LE10

inşaat maliyetleri lojistik konum proje tipi vsvs.. bağlı olarakta değişkenlik gösteebilir ama kabaca B-c sınıfı bir daire için anahtar teslim metrekare fiyatı 350 ila 500 tl aralığındadır.Bu değişkenlik ince işçilikte değişkenlik göstermete ana taşıyı karkasta maliyet hemen hemen sabittir ki deprem yönetmeliğindeki koşulları sağlamak açısından.ilk etapta sizi zorlıyacak olan eğer binanızda bodrum varsa hafriyat için alınacak toprak, beton, ancak peşin alabileceğiniz demir, kalıp ve işçiliktir maliyetidir.

Ayrıca projenizi çizebilir vede inşaatınızı bizzat kendi ekibimle yapabilirim.:)

eğer bu kadar fazla ise iş zor. hiç girilmez. daha ucuz tahminlerde bulunan var. hangisi doğru bilemiyoruz.

1050 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:44:12 

yaklaşık 35-40 ton demir

beton ise plak, kaset, asmolem döşemelerde değişkenlik gösterir tam proje hazırlanmadan afaki ama 500m3den aşşağıya beton yemz tahminim

Not: 1000 m2 kat başına olan yüzey alanını esas alarak söyledim toplam m2 üzerinden değil(kolon perde panel vsvs)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 19 Eylül 2010; 23:46:03 >

1050 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:52:07 

quote:

eğer bu kadar fazla ise iş zor. hiç girilmez. daha ucuz tahminlerde bulunan var. hangisi doğru bilemiyoruz.

ben istanbul şartlarına göre hesap ettim bunun içinde belediye harçlar hafriyat vs. var Bunlar ist. gibi biyerde çok maliyetli ama anadoluda bu kadar maliyetli olmuyor lojistik farkı veya rakabet azlığı da + - etken burada onlarca beton firması varken bazı yerlerde 1-2 tane tekelci beton firmaları var.Ayrıca ben size anahtar teslim maliyetlerini söyledim siz çok vasat bişey yaparsınız 250 tlye maledersiniz ki buda dip fiyattır(taşıyıcı karkastan değil ince işçilikten feragat ederek).

321 Mesaj
19 Eylül 2010; 23:54:15 

quote:

yanlış yazmışım zeminin direkleri yapıldı, dükkanın tavanın betonu atılmadı daha ,bina alanı 380 m2 ama bodrum yer altında 500 m2, radye temel yapılmıştı, bodrum temeli falan tamamen c30 beton kullanılmıştı.Sağlam yaptırdığını söylüyordu. Birde bir ara sırf belediyeye kanalizasyon vs. için 12 bin lira verdiğini söylemişti.

Bende inşaat mü. 2. sınıfa başlıycam teknik mevzuları öğrenmedik daha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dhqwer -- 20 Eylül 2010; 0:06:31 >

1852 Mesaj
20 Eylül 2010; 22:48:14 

quote:

Orijinalden alıntı: LE10

ben istanbul şartlarına göre hesap ettim bunun içinde belediye harçlar hafriyat vs. var Bunlar ist. gibi biyerde çok maliyetli ama anadoluda bu kadar maliyetli olmuyor lojistik farkı veya rakabet azlığı da + - etken burada onlarca beton firması varken bazı yerlerde 1-2 tane tekelci beton firmaları var.Ayrıca ben size anahtar teslim maliyetlerini söyledim siz çok vasat bişey yaparsınız 250 tlye maledersiniz ki buda dip fiyattır(taşıyıcı karkastan değil ince işçilikten feragat ederek).

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. tabi çok vasat istemez kimse. bu arsa samsunda. 250 değil hadi 350 olsun. Bu anahtar teslim fiyatı ise diğer arkadaşların demesine göre kabası %60 desek 210 yapıyor. yine çok tabi bize göre. ona göre bu işe şimdi girmemek daha mantıklı oluyor bizim için.

703 Mesaj
20 Eylül 2010; 23:11:03 

ya bu zamana kadar dolmuşçulara taksicilere kızardım elindekini satıp inşaata başlıyorlar sonra yüksek katlı gecekondular ortaya çıkıyor diye.
Niye böyle işlere girişirsiniz anlamadım,

daha geçen gün konuya takılmıştım http://forum.donanimhab...315/mpage_1/key_/tm.htm

sen bu genç inşaat mühendisini bul 2000 lira maaş ver inşaatın başına geçsin o inşaatı sana 9 ayda bitirir. sana maaliyeti 18 milyar lira hemde inşaat yapmış olursun bilmem anlatabildimmi.

zaten artık inşaata başlarken şantiye şefi göstermek zorundasın ona maaş vermek zorundasın(diplomasına) en iyisi iş arayan bir inşaat mühendisi bulmak.

yorumları okudumda sadece maliyete beton demir tuğla gibi malzemeleri katıyorsunuz.
proje çizim bedeli,belediye harçları,yapı denetim parası vs vs ....
gözle göremediğiniz birçok şey karşınıza çıkacaktır. o çevrede iş yapam mimari büro bulun 500tl verdimmi size kalem kalem bütün metrajları çıkarırlar,
bu metrajlara göre ister pahalı malzeme kullanın ister ucuz malzeme, size gerek olan metrajlar yani kaç m3 beton kaç ton demir gidecek,kaç m2 pencere var,kaç tane kapı var vs....
lakin bunları yaparken mimar bir avan proje çkartmak zorunda, böylelikle hem sizin kafanızda bir taslak oluşur hemde maaliyeti öğrenmiş olursunuz.

yani şu kadar m2 inşaat kaça yapılır sorusunu cevaplamak zor, sadece şehirden şehire(farklı deprem bölgeleri) dahi kullandığın demir miktarı farklılık gösterecektir. umarım aklına yatan birşeyler yazmışımdır...

...

1852 Mesaj
21 Eylül 2010; 0:13:54 

quote:

Orijinalden alıntı: tilsimonline

ya bu zamana kadar dolmuşçulara taksicilere kızardım elindekini satıp inşaata başlıyorlar sonra yüksek katlı gecekondular ortaya çıkıyor diye.
Niye böyle işlere girişirsiniz anlamadım,

daha geçen gün konuya takılmıştım http://forum.donanimhab...315/mpage_1/key_/tm.htm

sen bu genç inşaat mühendisini bul 2000 lira maaş ver inşaatın başına geçsin o inşaatı sana 9 ayda bitirir. sana maaliyeti 18 milyar lira hemde inşaat yapmış olursun bilmem anlatabildimmi.

zaten artık inşaata başlarken şantiye şefi göstermek zorundasın ona maaş vermek zorundasın(diplomasına) en iyisi iş arayan bir inşaat mühendisi bulmak.

yorumları okudumda sadece maliyete beton demir tuğla gibi malzemeleri katıyorsunuz.
proje çizim bedeli,belediye harçları,yapı denetim parası vs vs ....
gözle göremediğiniz birçok şey karşınıza çıkacaktır. o çevrede iş yapam mimari büro bulun 500tl verdimmi size kalem kalem bütün metrajları çıkarırlar,
bu metrajlara göre ister pahalı malzeme kullanın ister ucuz malzeme, size gerek olan metrajlar yani kaç m3 beton kaç ton demir gidecek,kaç m2 pencere var,kaç tane kapı var vs....
lakin bunları yaparken mimar bir avan proje çkartmak zorunda, böylelikle hem sizin kafanızda bir taslak oluşur hemde maaliyeti öğrenmiş olursunuz.

yani şu kadar m2 inşaat kaça yapılır sorusunu cevaplamak zor, sadece şehirden şehire(farklı deprem bölgeleri) dahi kullandığın demir miktarı farklılık gösterecektir. umarım aklına yatan birşeyler yazmışımdır...

ben inşaat mühendisi tutmayız demedim maliyet araştırıyoruz yani fakat senin önerdiğin mühendis tipi yapacağımız en riskli iş olur heralde, okulu yeni bitirmiş hiç deneyimi olmayan birini şantiye şefi yapmak akıllıca değil, zaten kendisi de büyük ihtimal kabul etmez bu riski.

703 Mesaj
21 Eylül 2010; 17:21:12 

maliyet araştıman için yol gösterdim,
zaten inşaat mühendisine risk gözüyle bakıyorsan diğer seçeneğe taşeron firmaya vereceksin oda birüsürü para ister,veya kat karşılığı verip güzel bir sözleşme yaparak etlisine sütlüsüne karışmayacaksın :)

...

298 Mesaj
12 Haziran 2012; 15:43:19 

konu biraz eski ama şuanda 4000m² oturumu olan 5 yıldızlı otel inşaatının temeli+bodrum+1 2 ve 3 katı çıkıldı mimarlar maliyetin şuan 10 milyon TL yi geçtiğini sölüyor

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

347 Mesaj
13 Kasım 2012; 22:54:08 

Konu hortlamaya devam etsin.. Zira bu ara dönüşüm vs.....

Konu uzmanı olan varsa cevaplarınızı bekliyorum.

Toplam m2 miz 1500 , mevcut binamız 3000 m2, yani oran 1 e 2,02 .. Belediye muhtemelen bizim buraya yıkıyoruz diye ek m2 vermez.

Bina bulunduğu bölge arsa m2 3500-4000 usd civarında bulan oldu mu kaptığı bir yer. Zamanla 10 in doları da geçecek gibi. Bina komple muhtemel değeri 20M +

Düşüncemiz binayı komple yıkıp yeniden yapmak.
Yapılacak binanın özellikleri ile ilgili olarak;
Biri geniş, biri normal çift asansör, (düzgün bir sistem)
20 parklık otopark,
bahçe düzenlemesi, (havuz istenmiyor)
üst düzey güvenlik sistemli (kamera , kapı sistemleri vs.)
Ortak bina içi iyi kalite mermer,

vs. diye yazmaya devam edebiliriz. Yani istenen ultra lüks sınıfda bir butik apartman.

Bu işe kalkalım mı ne dersiniz? Neye mal olur? Yoksa binayı komple mevcut haliyle satalım mı? Zira orta ölçekli bir holding merkezi olabilir. Ama biz daha çok yeniden yapma taraftarıyız.

552 Mesaj
19 Kasım 2012; 14:51:18 

70 m2 temel olmak üzere üst katlar 85 m2 olucak bodrum+4,5 kat bucuktan kastım dubleks dairenin çatısı. işçilik malzeme dahil m2 100 tl fiyat verdi usta. buna göre 20 bin tl belediye harcı + yapı denetim var. bana dış cephe camlar ve kaba ınş kaç tl ye maliyeti olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DOĞA ANAYA BİRAZ SAYGI.LÜTFEN!!!!

922 Mesaj
19 Kasım 2012; 14:54:33 

Dediğin bina 400-500 bin TL tutar. (Malzemeden çalmassan)

294 Mesaj
23 Kasım 2012; 0:30:00 

Merhabalar bende birşey öğrenmek istiyorum acaba nereden öğrenebilirim...

Ankara Mamak Ortaköy Mhlesinde samsun yolu üzeri 8 dönümlük bir arazimiz var yıllardır boş duruyor oraya ne yapılabilir....

3000m2 sini kapatıp kirayada verilebilir benzinlikte yapılabilir bunları düşündüm fakat şunu öğrenmek istiyorum 3000m2 bir alan kapatmak kaça maal oluyor? Fabrika tarzı boş bina veya depo olacak şekilde yüksek boş bir bina kaça mal olabilir tabi yol falanda yapılcak girişinden...

birde getirisi ne olur falan bunları nasıl öğrenebilirim aylık olarak teşekkurler

nvztdmr

10 Mesaj
17 Şubat 2013; 17:59:45 

Arkadaşlar yeni konu nereden açılır bulamadımm.Bana inşaat maliyetleri konusunda yardımcı olursanız sevinirim...Bizim memlekette 10 m cepheli 50 metre uzunluğunda bitişik nizam imarlı üzerinde eski taş ev bulunan arsamıza dükkan ve ev yapmak istiyoruz...Belediye 6 kat imar veriyor..ister bunu 1 dükkan + 5 kat ev ister 2 kat dükkan+4 kat ev...Biz orada dükkan değerli olduğu için 2 kat dükkan+ 4 kat tek daire ev yapmak istiyoruz...Belediye maksimum 30 metre derinlik verdiği için taban alan 300 m2 bodrum-giriş kat-ve 1.kat dükkan ve üstü 140 -150 m2 tek daire ev olacak...Bunu kardeşlerimizle birlikte yaptıracağız fakat işten anlamadığımız için bir tahahhüt firmasına işi vererek yaptırmak istiyoruz...Burada evler 3B olacak...Buna göre bize kaba maliyeti ve ince maliyeti ne kadara çıkar...Bir bütçe oluşturmaya çalışıyoruz.... Buradaki öğrenmek istediğimiz kaba inşaat için ne kadar emir gider ,ne kadar hazır beton gider...kaba inşaatın mantolama maliyettleri...ve evler için 3b kalitesi çerçevesinde yaklaşık ne kadar ince inşaat bedeli....

91 Mesaj
19 Mart 2013; 17:29:51 

Arkadaşlar 5 katlı toplam 10 daireli. Daireler 120metrekare olcak şekilde bir inşaatın
kaba inşaat? + ince işler(işçilik dahil)? = toplam maliyeti ne kadar olur?

Not:Arsa maliyetini katmadan.

Benim şahsi hesaplamalarımda düz hesap 500bin lirayı gözden çıkarmamız gerekli fakat bazı arkadaşlar 210bin, 300bin gibi fiyatlar ortaya çıkardılar. Tam kesin olarak ne kadar tutar?

Not: Bodrumlu olucak.

806 Mesaj
8 Nisan 2013; 7:15:36 

quote:

Orijinalden alıntı: gizayinanç

Arkadaşlar 5 katlı toplam 10 daireli. Daireler 120metrekare olcak şekilde bir inşaatın
kaba inşaat? + ince işler(işçilik dahil)? = toplam maliyeti ne kadar olur?

Not:Arsa maliyetini katmadan.

Benim şahsi hesaplamalarımda düz hesap 500bin lirayı gözden çıkarmamız gerekli fakat bazı arkadaşlar 210bin, 300bin gibi fiyatlar ortaya çıkardılar. Tam kesin olarak ne kadar tutar?

Not: Bodrumlu olucak.

Kaba inşaatı bilemem. Fakat... "2013 YILI İÇİN BİNALARIN METREKARE NORMAL İNŞAAT MALİYET BEDELLERİNİ GÖSTERİR CETVEL" adı altında yayınlanan bir dökümandan aldıgım bilgiler.

1. sınıf inşaat m2 maliyet bedeli 665,52 tl
2. sınıf inşaat m2 maliyet bedeli 415,30 tl
3. sınıf inşaat m2 maliyet bedeli 316,99 tl

10*120 m2 = 1200 m2

1200m2*415 tl = 498.000 tl etmekte.

Bu hesap kaba inşaat için değil 2. sınıf kalite bir inşaatın komple bitmesi için kabaca esaplanan maliyetidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Birşeydiyicem -- 8 Nisan 2013; 7:16:20 >

METİN olun, CAN'ınızla oynayın, HAKKI'nızla kazanın!

2646 Mesaj
8 Nisan 2013; 8:58:52 

Bende şunu merak ediyorum 90 m2 inşaat maliyeti işçiliği ile ne kadardır

Ve ne kadara satılıyor.

2404 Mesaj
8 Nisan 2013; 9:12:56 

quote:

Orijinalden alıntı: farego

Bende şunu merak ediyorum 90 m2 inşaat maliyeti işçiliği ile ne kadardır

Ve ne kadara satılıyor.

80 m2 2 katlı ev için t.dağda sadece yapı denetim proje çizimi ve belediyeye ödenen para toplamda11.000 tl + 6 aydır bekliyoruz dedemlere ev yapacaz başlaymadık bir türlü bir herif var valilikte imzasını bekliyoruz kaç aydır sadece imza atacak
bide tapuda çocuk parkı göstermiş belediye orayı yanaşmadı düzeltmeye
dava mava açıldı sonradan düzeltildi falan büyükşehirde ise fiyat aşırı uçuk haberiniz ola

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ne olursa olsun hedefiniz HUKUK olsun

91 Mesaj
8 Nisan 2013; 13:07:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Birşeydiyicem

Kaba inşaatı bilemem. Fakat... "2013 YILI İÇİN BİNALARIN METREKARE NORMAL İNŞAAT MALİYET BEDELLERİNİ GÖSTERİR CETVEL" adı altında yayınlanan bir dökümandan aldıgım bilgiler.

10*120 m2 = 1200 m2

Bu hesap kaba inşaat için değil 2. sınıf kalite bir inşaatın komple bitmesi için kabaca esaplanan maliyetidir.

Bilgiler için teşekkürler.

91 Mesaj
14 Nisan 2013; 16:35:07 

Arkadaşlar kaba inşaat duvarı örmek için bir çok inşaatta beyaz silikat blok kullandıklarını gördüm. Normal tuğlamı kullanmak daha ucuz olur yoksa beyaz blokmu kullanmak daha ucuz olur? bir de beyaz bloğun fiyatını bilen varmı?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Nisan 2013; 16:36:34 

quote:

yaş kaç bilader

347 Mesaj
23 Nisan 2013; 3:19:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Birşeydiyicem

10*120 m2 = 1200 m2

Bilgiler için teşekkürler.
Bizim inşaatla ilgili bir mesleğimiz yok ama sonuçta evi yenilemek için sanırım bir müteahhit bulmamız gerekecek. Sonuçta bizim istediğimiz inşaatı yapacak firmayla anlaşarak ödemelerini yapmak.
Binamız toplam 4,5 kat + garaj olacak ve her kat ortalama 120-130 m2 civarı olacak.binanın arka tarafında yüksek bir bahçe var ve bu nedenle de o bölgede kısmen bir harfiyat olacak ama daha da önemlisi yan taraftaki komşununda bahçesi göçmesin diye istinat duvarları yapılması gerekecek gibi.
Garaj bölümü ise gerekirse evin altından geçerek arka bahçeye kadar uzanabilecek ve isnat duvarına kadar park yapılabilecek. Amaç sadece 1 değil-3-4 araç sığabilecek hale getirebilmek.

Bu şartlar altında sanırım yukarıda belirtilen fiyatlar geçerli olmayacaktır? En azından isnat duvarı hariç hesaplayabilir miyiz?
Hesaplama yaparken brüt mü net m2 den mi hesaplanacaktır?
Garaj bölümü diğer katlara oranla daha az işçilik gerektireceği için aynı fiyattan mı hesaplamamız gerekiyor?
Toplamda isnat duvarları hariç toplamda brüt olarak;
garaj (düşük zemin ve yarı bodrum da diyebiliriz)
ve diğer katlar (1.2.3.4 katlar 120 m2, 5. kat 60 m2)
olmak üzere 120 X5=600 + 60= 660 m2
inşaat alanı mı ortaya çıkmış olacaktır?

1.sınıf inşaat ile 2. ve 3. sınıf arasında epey fark var. Peki biz bunu nasıl anlarız? Anlaştığımız kişi bize 1.sınıf diye 3. sınıf yapsa zaten anlayamayız gibime geliyor.

Benim yukarıdaki izahdan anladığım binanın bitiş maliyet fiyatı yani kapı pencere, banyo mutfak, sıva, boya, elektrik prizlerine kadar olan maliyet olarak anladım doğru mudur?

Bizim gerçekte istediğimiz maliyet fiyatına gelince .. Biz mimarla oturalım, projeyi yapalım (mimar masrafı nedir bilmiyorum ve öğrenmek iyi olur).
Daha sonra bu işi yapacak firmayı bulalım ve istediğimiz binanın kabasını yaptıralım.

Daha sonra da kendimiz evin penceresinden tuvaletine kadar ne lazımsa kendimiz alalım ve yaptıralım.

Bu şekilde bir maliyet hesabı 660 m2 için ne olabilir?

Bilgi için ayrıca acaba bu binayı komple çelik konstrüksiyon yapsak maliyet fark eder mi?

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 23 Nisan 2013; 3:27:13 >

552 Mesaj
4 Mayıs 2013; 9:50:32 

ben araştırmıstım en son m2 işçilik malzeme kaba inşaat için 100 tl ile 120 tl arasında değişiyordu 660m2 inşaatınız 100 tl ile yapılırsa 66,000 tl tutar kaba maliyeti tabi bu cok amatörce bir fiyat verdim ama 80 binide gecmez diye düsünüyorum harfiyat 15000 civarı tutabilir. evrak 25000 bin civarı tutabilir tamamen kendi yaklasımım tabi kimse nerden aldın fiyat diye sormasın ben istanbulda aldığım fiyatlardır arkadaslar. tahminen 120.000 tl ye kabasını yaparsınız. içide 80.000 civarı tutabilir tahminim kaba ne kadarsa ince de o kadar tutuyor diye biliyorum . 220000-250000 tl arasında binanınzı yaptırabilirsiniz bence :)

DOĞA ANAYA BİRAZ SAYGI.LÜTFEN!!!!

347 Mesaj
4 Mayıs 2013; 19:47:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Alkan1905

ben araştırmıstım en son m2 işçilik malzeme kaba inşaat için 100 tl ile 120 tl arasında değişiyordu 660m2 inşaatınız 100 tl ile yapılırsa 66,000 tl tutar kaba maliyeti tabi bu cok amatörce bir fiyat verdim ama 80 binide gecmez diye düsünüyorum harfiyat 15000 civarı tutabilir. evrak 25000 bin civarı tutabilir tamamen kendi yaklasımım tabi kimse nerden aldın fiyat diye sormasın ben istanbulda aldığım fiyatlardır arkadaslar. tahminen 120.000 tl ye kabasını yaparsınız. içide 80.000 civarı tutabilir tahminim kaba ne kadarsa ince de o kadar tutuyor diye biliyorum . 220000-250000 tl arasında binanınzı yaptırabilirsiniz bence :)

Sayın Alkan,
maliyet dediğiniz gibi olsa hemen yaparız ama öyle bir fiyatla biz karşılaşmayız. Tahminim 400-500 den aşağı kurtulamayız. Belki daha da fazla.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Bina İnşaat Maliyeti
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.637