- x
FLAŞ! ASKERLİK 3 AY DÜŞÜYOR! YASA 1 EKİM'DE SUNULACAK..
282 Cevap36231 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2613 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:02:18 

[font="Trebuchet MS"]Genelkurmay Başkanlığı, 9, 12 ve 15 ay sürelerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Bu arada, bir başka kaynağa göre, hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek.

3 TERTİBE BİRDEN KIŞLADAN TERHİS YOLU

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Konu nihai bir kanun tasarısı haline gelmedi" dese de konu üzerinde çalışan askeri kaynakların kafasında öne çıkan süre 12 ay.

Vatan gazetesinde Levent İçgen'in üst düzey askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde 9 ay askerliğin zor olduğu yazılıyor.

9 AY ZOR

Üst düzey askeri kaynaklar, “Tek tip askerlik uygulamasıyla ilgili olarak 9, 12 ve 15 sürelerinde çalışma yürütülüyor. Asker ihtiyacının yıllara göre belirlenmesi netleşince bu süre de netlik kazanacak. Ancak tek tip askerliğin 9 ay olması ihtimali oldukça zayıf görünüyor. 12 ay daha kuvvetli bir ihtimal” değerlendirmesini yaptı.

HENÜZ TASARI HALİNE DÖNÜŞMEDİ

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise tek tip askerlik tasarısının henüz Bakanlar Kurulu’nda konuşulacak seviyeye gelmediğini söylemişti. Gönül, "Konu nihai bir kanun tasarısı haline gelmediği için bir şey söylemek yanlış olur. Bakanlar Kurulu’nda müzakere edilecek aşamaya geldiğinde daha çok bilgi verme şansımız olur" açıklamasını yapmıştı.

KISA DÖNEM BİTECEK

Projenin hayata geçmesiyle birlikte, 4 yıllık üniversite mezunlarının istifade ettiği kısa dönem askerlik uygulaması son bulacak. Yine üniversite mezunlarının yaptığı yedek subay askerlik de bu uygulamayla son bulacak. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar.

ACEMİ EĞİTİMİ

Acemi eğitimi de 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin 45 gün sürmesi planlanıyor. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak.

2.HABER ;

Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek.

Ekle Türkiye'nin yeni gündemi tek tip askerlik... Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek. Böylelikle kışlada süre eşitlenecek. Yasa çıkar çıkmaz olacaklar şöyle:

Bedelli askerlik tartışmaları sürerken gündem "Tek tip"e kilitlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile bir araya geldi. Bu sırada Koşaner, Başbakan Erdoğan'a bir dosya sundu. O dosyada "Tek tip" askerlikle ilgili çalışmaların bulunduğu öne sürüldü. İşte o dosyayla ilgili bilgiye ulaşıldı. Genelkurmay Başkanlığı, askerliğin 9 aylık sürede "Tek tip" olarak yapılmasını öngören çalışmayı tamamladı. Genelkurmay'ın taslağı Başbakanlık'ta yapılacak çalışmaya göre işleyecek. Başbakanlık, konunun ilgilendirdiği kurumlarla temasa geçerek Genelkurmay'ın yazdığı metne son şeklini verecek.

İLK MADDELER ARASINDA
Hükümet tasarısı olarak hazırlanacak metin, öncelikle Bakanlar Kurulu'nda tartışmaya açılacak. Bakanlar Kurulu'nun imzasının ardından da TBMM'ye sunulacak. Tasarı, önümüzdeki haftalar içinde tamamlanırsa, 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM'nin öncelikleri arasında bulunacak.

ERKEN TERHiS
"Tek tip" askerlik, kısa ve uzun dönemi ortadan kaldıracak. Yasa çıkarsa herkes 9 ay askerlik yapacak. Uzun dönem yapanların süreleri 15 aydan 9 aya inecek. Ancak 6 ay olarak görev yapan üniversite mezunları 3 ay daha kışlada kalacak. Yedek subaylar ise görevlerine devam edecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.

5 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:04:17 

Özet geç

Pardon o sütle ne yapacaksınız acaba?

831 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:04:40 

Burdaki bir çok kişi için 3 ay artacak.

▲  Hell aint a bad place. Hell is a from here to eternity
▲ ▲  Huehuehuehuehuehuehuehuehue like a brazilian Jiji
Can't u? Cruel Moon Bring The End

1445 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:05:09 

ülkede savaş var 32 ay olsun askerlik

i want to play a game
make your choice... live or die

2694 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:06:20 

Askerliğin kısayıp uzamasından çok ne şekilde yapılacağı önemli. Şu an üniversite okuyorum bana 9 ay tuvalet temizleteceklerine 1 sene 1.5 sene asteğmenliğimi yaparım daha iyi

2613 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:07:57 

quote:

Orijinalden alıntı: burakkagan

Askerliğin kısayıp uzamasından çok ne şekilde yapılacağı önemli. Şu an üniversite okuyorum bana 9 ay tuvalet temizleteceklerine 1 sene 1.5 sene asteğmenliğimi yaparım daha iyi

Eğer bu olay onaylanırsa yapamıyacaksın normal ER olacaksın.. İstersen 6 yıllık üniv bitir..

1441 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:08:00 

10 gün yapalım hatta şöyle bi görünüp çıkalım. 3-4 yıl sonra kürdistanı kurduk dicekler sonra kürtlerle savaşırken amerika demokrasi getircek. 10 günlük eğitim almış askerlerimiz amerikaya zarar veremez böylece? nedemiş ünlü düşünür rammstein:"hepimiz amerikada yaşıyoruz."

Other Bands Play,Manowar Kill !

4676 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:21:10 

el atmadıkları yer kalmadı ama sonları yakın..

Katılım tarihi: 8 ocak 2005

"357.Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem - Yedek Subay Adayları"
357. Dönem Liste Kayıt - 357. Dönem Liste Görüntüle
_

1575 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:22:19 

quote:

+1
Ben üniversite okucam ders geçmek için k.çımı yırtıcam ama ordan gelicek ilkokul terk birisi bana emir vercek.Döverim lan onu.

Vu+ Duo

Sym Fiddle II

nothing is true everything is permitted

1739 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:23:15 

quote:

Orijinalden alıntı: LsR

Eğer bu olay onaylanırsa yapamıyacaksın normal ER olacaksın.. İstersen 6 yıllık üniv bitir..

aynen okumanın hıcbı yararı olmayacak

1683 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:23:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Man Of War

10 gün yapalım hatta şöyle bi görünüp çıkalım. 3-4 yıl sonra kürdistanı kurduk dicekler sonra kürtlerle savaşırken amerika demokrasi getircek. 10 günlük eğitim almış askerlerimiz amerikaya zarar veremez böylece? nedemiş ünlü düşünür rammstein:"hepimiz amerikada yaşıyoruz."

We're all living in America,
America is wunderbar.
Amerika, Amerika.
Coca-Cola, Wonderbra,
Amerika, Amerika.

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:26:07 

başlıkta 3 ay'a düşüyor diye okudum bir an sevinç patlaması yaşadım

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Eylül 2010; 12:27:21 

ben bırakıyom o zaman okulu niye okuyoz zaten iş yok tek avantaj askerlikten yırtmaktı oda gitti

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:28:18 

Bedelli çıkacak dertler bitecek

1043 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:28:42 

48ay olsun

Uzaklaştırılmış
16 Eylül 2010; 12:29:17 

tebrikler bu konuyu açan 3. kişisiniz

2064 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:31:28 

at yolmak,izmarit toplamak,komutan köpeği gezdirmek için yeterli eğitimli adam yokmuş askerde o yüzden lisans mezunları 9 ay er olarak askerlik yapacak.

Bu kanun teklifi kabul edildiğinde AKP için iyi şeylerin başlangıcı olacak.

FORD FOCUS III TDCI

2299 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:33:54 

ztn 4 5 sene okuyoruz..bir de 3 cocuk derler.askerden geldin de is buldun da evlencen de.....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:37:34 

Merakla bekliyorum 1 ekim'i umarım meclis tv görüşmeleri canlı verir kimlerin oy kaybedeceği belli olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UltraHD -- 16 Eylül 2010; 12:38:19 >

816 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:37:43 

Arkadaşlar dinleyin Arkadaşlar

buradaki Üniversite öğrencilerine bakılırsa hepsi sinirlendi bu habere ve istemiyor düşünsenize üniversite mezunu 12 ay lise mezunuda 12 ay ilk okul mezunuda 12 ay ve er hepsi er !!!! buna kim razı gelir kimse

peki şimdi bu yasa 500 millet vekilinin önüne gelecek ve oylayacaklar red yada kabul olarak

ben millet vekiliyim oğlum 4 yıllık müh. okuyor ve ben kalkıp bu yasayı onaylarmıyım ? size soruyorum ????

siz onaylarmısınız ???? heleki dtp millet vekilleri onaylarmı böyle bir yasayı onların oğluda üniversitede okuyor ve oğlu 5 ay askerlik yapacakken 12 aylık yapacak ona izin vericek ha ? böyle birşeyin mümkünatı varmı ya ?

onun için en fazla olsa olsa buradan askerlik 12 aya düşer lise ön lisans için 4 yıllıklar içinde 5 ay askerliğe devam onun dışında bu yasadan hiç bir b.k olmaz....

Uzaklaştırılmış
16 Eylül 2010; 12:40:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Real-Gamer

Arkadaşlar dinleyin Arkadaşlar

buradaki Üniversite öğrencilerine bakılırsa hepsi sinirlendi bu habere ve istemiyor düşünsenize üniversite mezunu 12 ay lise mezunuda 12 ay ilk okul mezunuda 12 ay ve er hepsi er !!!! buna kim razı gelir kimse

peki şimdi bu yasa 500 millet vekilinin önüne gelecek ve oylayacaklar red yada kabul olarak

ben millet vekiliyim oğlum 4 yıllık müh. okuyor ve ben kalkıp bu yasayı onaylarmıyım ? size soruyorum ????

siz onaylarmısınız ???? heleki dtp millet vekilleri onaylarmı böyle bir yasayı onların oğluda üniversitede okuyor ve oğlu 5 ay askerlik yapacakken 12 aylık yapacak ona izin vericek ha ? böyle birşeyin mümkünatı varmı ya ?

onun için en fazla olsa olsa buradan askerlik 12 aya düşer lise ön lisans için 4 yıllıklar içinde 5 ay askerliğe devam onun dışında bu yasadan hiç bir b.k olmaz....

inşallah mantıklı diyosun

3269 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:40:22 

48 ay diyonuz da 48 aylık asker yapan birinin sonrasında cesedi gelir. 48 ay kimse dayanamaz. Saçmalamayın. 3 ay kısa geldi. 6 ay felan olsa iyi.

9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ
İzmir ve İzmir'deki Üniversiteler Hakkında Her Şey
DH Sony Ericsson Xperia Neo V Kullanıcıları

1373 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:42:16 

quote:

Orijinalden alıntı: trcaffer

TSK tasviye ediliyor. herkes başının çaresine baksın. teröristler kapınıza geldiğinde başınızın çaresine bakın. yerden üç taş alın ve kafalarına atın.

Öneriyi sunan TSK zaten, kendi kendinimi tasfiye ediyor diyorsun o zaman.

Türk Savunma Sanayi Sayfası

809 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:42:25 

lisans,y.lisans ve doktora gibi yükseköğretim mezunlarını ortaöğretim ve ilkögretimle bir tutamazsın.Bu yasa geçmez

Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler. Napoléon Bonaparte

639 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:44:37 

bende 3 aya dusuyor sandım

1441 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:47:39 

quote:

Orijinalden alıntı: tolga509

Öneriyi sunan TSK zaten, kendi kendinimi tasfiye ediyor diyorsun o zaman.

TSK başbakanlığa bağlıdır. başbakanlık ne derse odur. kendi kararını kafasına göre veremez. başbakanlık talimat verir TSK üzerinde çalışır. en uygun olabilcek çözümü sunar.

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:49:19 

quote:

TSK başbakanlığa bağlıdır. başbakanlık ne derse odur. kendi kararını kafasına göre veremez. başbakanlık talimat verir TSK üzerinde çalışır. en uygun olabilcek çözümü sunar.

Eee peki Başbakan bedelli çıkartmak istiyor Genel Kurmay Başkanı karşı çıkıyor nasıl oluyor bu iş?

1399 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:49:57 

Aralıkta şu askerlik belasından umarım 6 ay yaparak kurtulurum.9 ay çok çok sıkıcı olur zorla nefret ettiriyorlar.

3179 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:50:30 

savaşların askerle değil beyinle kazanıldığını ne zaman anlayacaz biz

Gigabyte p55m-ud2 - i5 750 2.66 - Ocz 4 gb ddr3 1600 mhz cl7 - Wd 1 tb black - Powercolor hd 4770 - Corsair 350D - High Power 600w

2694 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:51:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Turuncu Sakal

savaşların askerle değil beyinle kazanıldığını ne zaman anlayacaz biz

+1

2142 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:54:12 

askerliği 15 ay yapanlara geçmiş olsun.

24 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:54:18 

Vatani görev hiç fark etmez isterse 3 sene olsun

Üzümlü Av Tüfekleri
havalı tüfek fiyatları

5639 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:55:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Mac2cryme

askerliği 15 ay yapanlara geçmiş olsun.

Sağol,

Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:56:29 

quote:

isterse çıkartabilir TSK itiraz etmesine rağmen. Kanun ortada.

Kanunen var ama geçen nisan ayında Başbakan G.Kurmay'la gidip konuştu bedelli için ama izin vermedi G.kurmay başkanı

2694 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:57:48 

quote:

Orijinalden alıntı: UltraHD

Kanunen var ama geçen nisan ayında Başbakan G.Kurmay'la gidip konuştu bedelli için ama izin vermedi G.kurmay başkanı

G.kurmay başkanının izin vermesi diye bir şey yok kardeş hükümet kanunu çıkarır g.kurmay başkanı da uygular g.kurmay başkanının bunun ötesinde bir yetkisi yoktur.

Uzaklaştırılmış
16 Eylül 2010; 12:58:16 

yeni tasarıya göre, askerlik olmıcakmış artık, herkes evden yapcakmış ama, dh sitesine girmek zorunluluğu ile.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

779 Mesaj
16 Eylül 2010; 12:59:26 

quote:

+1

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:00:00 

quote:

G.kurmay başkanının izin vermesi diye bir şey yok kardeş hükümet kanunu çıkarır g.kurmay başkanı da uygular g.kurmay başkanının bunun ötesinde bir yetkisi yoktur.

Tamam o zaman niye meclis gündeme getirmedi bedelliyi? G.kurmay başkanı'nın madem yetkisi yok neden o zaman Başbakan gidip konuştu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UltraHD -- 16 Eylül 2010; 13:01:50 >

1441 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:00:54 

quote:

genelkurmay bedelli askerliğin olmaması için varsa gerekçelerini başbakanlığa sunar. böyle işler sistem. ben istemiyorum demekle olmuyo. gerekçeleri vardır.

2694 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:01:07 

quote:

osmanlının son günleri
osmanlıyı bölmek paylaşmak isteyen batılılar osmanlı ordusunu terhis ettirmiş silahlarını almış anadoluyu işgal etmişlerdi askerliği amelelik gören zihniyeti kınıyorum...
harika valla super ulkede askerde bırakmayın terörde tavan yapsın sonra ver kurtul yaparsınız neyimiz eksik osmanlının çöküşündeki hainlerden dimi ama...

Bilader ortada savaş filan yok neden durduk yere askerlik süresi uzun olacak anlamadım. Terörden bahsediyorsun da ona karşı zaten profesyonel askerler yetiştiriliyor olması gerektiği gibi, onlar savaşacaklar. Bunda bu kadar kafaya takılacak bir durum yok merak etme

2694 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:03:20 

quote:

Orijinalden alıntı: UltraHD

Tamam o zaman niye meclis gündeme getirmedi bedelliyi?

Demekki onların da bu işte gönlü yok. Hükümet bedelliyi getirmek istedikten sonra kimsenin engelleme yetkisi yoktur.

129 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:03:49 

Devlet efendi ben bilmiyormuydum liseyi bitirince askere gitmeyi? üniversite okuduk mezun olduk birde 12 ay askerlik yapcaz.Eee biz ne zaman işe girip çalışacaz acaba??

800 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:06:43 

eğer bu yasa kabul edilirse ne zaman uygulamaya geçer tahmini olarak

12 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:06:45 

quote:

getirmek isteseydi getirirdi. elinden tutan yok. ama bunu hükümet bile göze alamadı. burada amaç halka bakın askleri vesayet var dedirtmekti referandum öncesi. bunu hükümet bile göze alamadı çünkü afganistan somali ve lübnan için biraz askere ihtiyaç var galiba

Söylediğin çok mantıklı değil eğer referandum'da oyların artmasını isteseydi bedelli'yi meclise sunarlardı.Ayrıca o yabancı ülkelerde görev yapan askerler benim bildiğim profesyonel askerler

1538 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:07:00 

ne güzel ne güzel ne güzel .aman ne güzel

644 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:07:28 

oh be inşallah en kısa zamanda hayata geçer bu tasarı. sizde bırakın bahaneleri kısaca askerlikten korkuyorum desenize yok iş bulamazmışta yaşı geçmişte bilmem ne bi gidin ya.

1624 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:08:55 

Askerin etkinliğini azaltmaya çalışıyorlar olay bu.Yazık değil mi ben üniversite okuyacam yüksek lisans doktora yapacam ama ilkokul mezunuyla aynı şekilde aynı uzunlukta askerlik yapacam.Allah akıl fikir versin...

@UltraHD

Genelkurmay başkanı da hükümetin adamı ne diyon sen..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hypérion -- 16 Eylül 2010; 13:11:19 >

587 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:14:02 

normal şartlarda askerlik zaten 12 ay o 3 ayı gönüllü yapıyomuş gibi oluyosun şimdi 9 ay askerlik yaparsın 3 ayda gönüllü ayağına yine 12 ay olur e tabi 4 yıllık mezunlarına böle bişley olması üüzücü

BuR@K

644 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:15:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Hypérion

Askerin etkinliğini azaltmaya çalışıyorlar olay bu.Yazık değil mi ben üniversite okuyacam yüksek lisans doktora yapacam ama ilkokul mezunuyla aynı şekilde aynı uzunlukta askerlik yapacam.Allah akıl fikir versin...

@UltraHD

Genelkurmay başkanı da hükümetin adamı ne diyon sen..

İnsanları aşağılamaktan zevk alıyosun sen ve senin gibileri birde okumuş olucaklar pehh ALLAH sizi bildiği gibi yapsın

2694 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:15:31 

quote:

doğru diyorsun. profosyonel askerlerde badem bıyıklılardan ve barzaninin adamlarından olur bu orduda haburcu beşire bağlanır tam olur. avrupada istiyor zaten. bir güzel barzani bölgesini yani gelecekteki böyyük zürdistanın ve abdnin petrol kuyularının güvenliğini sağlayıverirler.

Askerlik beceriden çok tecrübe işidir. Sen askerine ne kadar eğitim verirsen ver, bu kişiler daha önceden bir tecrübesi olmayan maximum 7-8 ay eğitim almış kimseler olacak. Bunun yanında karşına çıkan düşman 10-15 belki de 20 yıldır dağda gezen attığını vuran, nereye yatacağını, nereye gizleneceğini bilen bir şerefsiz olacak. Terörle sonuna kadar mücadele edilmelidir fakat insanların gözü gibi baktıkları çocuklarının zoraki dağ başına dikilip, böylesine eşitliği olmayan bir çatışmanın içine sokulmasına taraf değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakkagan -- 16 Eylül 2010; 13:16:45 >

Uzaklaştırılmış
16 Eylül 2010; 13:15:42 

Biraz gündemi takip edin. Yeni genelkurmay başkanının bu tek tip askerliği istediğini okuyacaksınız. Bu işi genelkurmay istiyor. Hükümetin istediği ise daha az asker, daha modern ordu ve daha az ordu bütçesidir. Bugün mesela bu kadar büyük ege ordusuna ne gerek vardır bir düşünün.

Bir de orduevleri ve sosyal tesislerde (garson, kuaför, ev taşıma işleri, bahçıvanlık, bulaşıkçılık paşanın hanımının pazar alışverişi vs.vs.) en az 65 bin asker görev alıyor. Bunu da düşünün.

727 Mesaj
17 Eylül 2010; 10:43:49 

Devlet 15 ay askerlik süresi boyunca karnınızı doyurup, üst baş veriyor. Devlet bütçesinin büyük bir miktarı bu tarz gereksiz işlere harcanıyor. Ahmet'i - Mehmet'i kışlada besleyeceğim diye bu ülkeye senede kaç tane okul - üniversite - sağlık kuruluşu yapılamıyor bir düşünün.

Sonra birde kalkmış ben okudum sen cahilsin , sen tuvalet temizle ben sana emir vereyim gibi klasik ego tatminleri. Yahu beyler hani vatan görevi bilmem ne diyordunuz 9 ay olacağını duyunca konu nerelere varmış.

Bu üniversite bitirme durumunu ben anlayamadım gitti, aranızdan bu ülkeye parlak zekasıyla yön verebilecek biri uzun yıllardır çıkmadı pek! Hani ülkede Ooooo Ahmet bey üniversiteyi bitirdiniz lütfen bizimle çalışın sizi paraya boğalım gibi bir teklifle kapıları kırmadıklarına göre paşa paşa yapacaksınız.

Lafta evet oyu atanları kınarsınız iş vatan işine gelince herkes kadın gibi konuşmaya başlamış. Erkek olun oluum biraz ;)

5111 Mesaj
17 Eylül 2010; 10:47:50 

Berbat.

Askerliğin zorunluluktan çıkarılması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pentacle* -- 17 Eylül 2010; 10:49:11 >

İstanbul Üniversitesi

727 Mesaj
17 Eylül 2010; 10:52:27 

Katılıyorum hocam askerlik elbette isteğe bağlı yapılması lazım ancak diğer yorumlar çok ayıp.

Vatan görevi sonuçta okumuş - okumamışı cahil bilmem ne diye sınıflandırmak eşitliği bozar. Talihsiz konuşmalar bunlar. Birde üniversite okuyan arkadaşların bunları söylemesi çok acı.

Dağlıca taburunda şehit olan askerlerin hiçbiri üniversite mezunu değildi arkadaşlar, o çocuklar siz ailenizle rahat uyumanız özgürce yaşamanız için bu ülke için hayatlarını kaybetti. Gerçekten bunları düşünmeden yazı yazanları kınıyorum!

375 Mesaj
17 Eylül 2010; 11:09:53 

quote:

25 yıldır savaşıyoruz da ne oldu? Bu işin bu yöntemlerle çözülmeyeceğini anlayamadınız herhalde. Sayı önemli değil, önemli olsa 4000 teröristi 25 yılda bitirirdik herhalde.

Uzaklaştırılmış
17 Eylül 2010; 11:14:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Alper_Srt

+1
Ben üniversite okucam ders geçmek için k.çımı yırtıcam ama ordan gelicek ilkokul terk birisi bana emir vercek.Döverim lan onu.

ben nerden bileyim biyerini yırttığını nerden bileyim kopya ile geçtiğini..... Gızma ben bu yolla geçenlere söylüyorum...

271 Mesaj
17 Eylül 2010; 11:20:30 

Düşecek çıkacak tartışmasını bırakın. Gelin size yeni bir teklifim var. Askerlik tek tip olsun hep beraber 18 ay yapalım. Şimdi ne kötü hükümet oldu değil mi. Çıkmasın bu yasa 15 zaten çoktu 18 ay yapılırmı değil mi? Üniversite mezunları ne işe yarıyor diyenler. En basitinden çalışan isen bankadan paranı çekerken bunları kim ayarlıyor. Üretim tesisinde ne kadar üretilecek ne yapılacak bunları kim ayarlıyor. Hastanede doktor yok vs diyorsunuz olmaz tabi adam 12 15 ay asker. Bu söylentilerle birlikte aöf ye katılanlar üniversiteyi askerlik için okuyanlar azalmaz neden mi? Çünkü artık herkes üniversite mezunu olacak. Tasarının geçmesini bekleyen uzun dönemler nasılsa işim gücüm yerinde girerim açıktna hem üniversiteli olurum hemde yasa çıkınca giderim. Şimdi konuşun bakalım eşitlikten bilmem neden. Herkes kendi çıkarını düşünür. Ha bu arada tek tip gelirse bedelli de gelir. Adam başı 5 bin euro bile olsa 200 300 bin kişi katılsa milyar liralar yapar ordunun hem gideri azalır gelen paralarla da kaynak sağlanmış olur. Ben üniversiteden bu sene mezun oldum. Hiçte tutuşmuyorum uzar diye... 2 yıl gitmeyi düşünmüyorum. Peki neden? Kendime bi iş bulup yerimi sağlama almak için. Yaş olacak 26 belki arada yüksek lisans düşünürüm. Askere gittim geldim diyelim. Uzun dönemler zaten işini gücünü yuvasını çoluğunu çocuğunu yapmış durumda yıllardır. E bizde 30 da başlarız artık bu işlere. Bu arada orduya okumuş adam lazım işletme mezunuyum tabi giderim. Komutanın karısının giderlerini hesaplarım bütçesini yaparım. Eşyalarını taşırım Land roverını itina ile yıkarım. Yerde izmaritler var oooo. En büyük hobimbiz zaten okulda saatte en fazla kaç izmarit toplayabilirsinin istatistiğini görmüştük. Arada komutanın kopeğini wc ye götürürüz vs. Ordu güçlenmek istiyorsa tabi ki insan gücü lazım ancak devir teknoloji devri ona ayak uydurmak lazım. Askerlik tek tip olsun diyorum . Çünkü okuyan okumayan aynı kalmayacak. Kaliteli işlerde okuyanlar olacak zor işlerde size kalır napalım 9 ay katlanacaksınız.

Devletin bazı işlerde öngördüğü maksimüm yaş aralığı 28 30 civarı oluyor bazı işlerde onun üstünde de 1-2 sene artırıma gitmeleri lazım. Adam mezun olacak askere gitcek yaşı geçmiş iş bulamıyo sonra simit 50 kuruş der ne yapsın garibim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RİCARDOQUARESMA -- 17 Eylül 2010; 11:35:25 >

5111 Mesaj
17 Eylül 2010; 11:36:16 

quote:

Orijinalden alıntı: MetronoM

HİÇ KİMSE BENİM HAYRIM İÇİN OKUMUYOR!!!!!!!!!!!! ÜNV MEZUNUYSANIZ MEZUNUSUNUZ! KENDİNİZ İÇİN OKUYORSUNUZ BENİM İÇİN DEĞİL!!!! TABİKİ HERKES EŞİT SÜRELİ ASKERLİK YAPACAK! YOK ÖYLE YAĞMA!

Kusura bakma da üniversite mezunu olarak lise mezunu birinden emir alacak değilim

İstanbul Üniversitesi

271 Mesaj
17 Eylül 2010; 11:38:10 

Şu an uzun dönem askerler komutanlar tarafında kollanır kendi aralarında da kısa dönemlere karşı bir kin bir çekememezlik vardır. Tek tip olunca boşuna okuyanla okumayan bir olacak sanmayın. Görücem o zaman büzüğünüzü.