Şimdi Ara

ağ sorunu acil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selam arkadaşlar bizim bir internet kafemiz var, yeni devraldık makinalarr ağdan kopuyordu sistemleri komple yeniledik makinalar ağdan random olarak kopuyor sorun hala devam etmekte

öncelikle fikir yürütmenize yardımcı olsun diye, modem zoom du air ties yaptık .ardından bazı ağ kablolarının hasarlı olduğunu gördük ve onları yeniledik . değişen bir şey olmadı sonra swichten şüphelendik 16 x yeni swich aldık . baktık sorun yine devam ediyor .

ardından eski swichi de devreye sokalım dedik .ağı ikiye böldük iki swich arası cros bağlantı ile ,yani olması gerektiği gibi yaptık sorun yine varlığını sürdürdü

easy cafe de flash açığından wirüs sızabileceğini öğrendik gerekenleri yaptık format antiwirüs ve flash sürümünün yükseltilmesi gibi
    sonradan yaptığımız taramalarda wirüsten kurtulduk, ancak sorun hala devam etmekte ve biz kayışı koparmak üzereyiz.ayrıca kalktık handy cafe kurduk yine kopuyor yine kopuyor denemediğimiz bir şey kalmadığını düşündüğümüz için fikrinize baş vurayım dedim yardımcı olursanız sevinirim

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim .

• quote:

Orijinalden alıntı: armatez
    denemediğimiz bir şey kalmadığını düşündüğümüz için fikrinize baş vurayım dedim yardımcı olursanız sevinirim

evet hemen hemen herseyi yapmissiniz.
    agdan kopmak derken sorunu biraz acmaniz lazim, reboot etmeden tekrar network'e erisemiyor mu?
    ipler dhcpden mi aliniyor yoksa statik mi? ne siklikla oluyor.
    hemen hemen herseyi yaptigin icin daha derin bir inceleme gerekebilir. ben olsam wireshark'i acarim, eger tum makinelerde sorun oluyorsa bir iki makinede surekli acik birakir , sorun oldugunda ne paket aliyor ona bakarim. uzun sure wireshark calistiginda diski dolduracagi icin 1-2 saatte bir kapatip tekrar capture islemini baslatmaniz gerekebilir.
  • makinaları 3er 5er devreden çıkararak deneme yap... hangi makinadan olduğunu bulursun... olmadı ana makinada olma ihtimali yüksek, o kasa yerine başka kasa kullan... olmadı IP sabit olduğu için atak olabilirmi aceba telekomdan IP değişikliği talep edebilirsin... diğerlerini denedikten sonra... son olarak hiç bir şekilde düzelme olmazsa elektrik topraklama filan sorunu her türlü hata verdirebilir... osilaskop ile elektrik hattında parazit varmı, kablolarında ana sigortanda sorun olabilir, sigortaların sağlamda olsa yinede değiştir... kolay gelsin...
  • Sorunun nedenini bende merak ettim, Gelişmeleri buraya yazarsanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

quote:

denemediğimiz bir şey kalmadığını düşündüğümüz için fikrinize baş vurayım dedim yardımcı olursanız sevinirim

agdan kopmak derken sorunu biraz acmaniz lazim, reboot etmeden tekrar network'e erisemiyor mu?
    hemen hemen herseyi yaptigin icin daha derin bir inceleme gerekebilir. ben olsam wireshark'i acarim, eger tum makinelerde sorun oluyorsa bir iki makinede surekli acik birakir , sorun oldugunda ne paket aliyor ona bakarim. uzun sure wireshark calistiginda diski dolduracagi icin 1-2 saatte bir kapatip tekrar capture islemini baslatmaniz gerekebilir.

ip leri elle verdik kardeş dhcp den almıyor.güvenlik duvarları açık

ağdan kopmalar rastgele oluyor,okadar raslantısalki bir mantık silsilesi yok yada biz bulamadık yani şu makina neden oluyor diyemiyoruz. ağdan kopan makinanın ağ bağlantılarına girdiğimde ikonu hala "bağlı"demeye devam ediyor. fakat giden gelen veriler 0 olarak gözüküyor.

• tum bilgisayarlar ayni marka model ise, belki ( kucuk bir ihtimal) ethernet driverlarindan olabilir, guncelleyip deneyebilirseniz bunu da elimine etmis olursunuz ya da pci baska bir ethernet karti takip deneyebilirseniz o da olur.
  • quote:

tum bilgisayarlar ayni marka model ise, belki ( kucuk bir ihtimal) ethernet driverlarindan olabilir, guncelleyip deneyebilirseniz bunu da elimine etmis olursunuz ya da pci baska bir ethernet karti takip deneyebilirseniz o da olur.

evet hepsi aynı marka ve onboard " atheros ar8131 giga bit eternet controler" onuda araştırdım sicili temiz herhangi bir driver güncelleştirmesi yok
  • quote:

quote:

quote:

ağdan kopmalar rastgele oluyor,okadar raslantısalki bir mantık silsilesi yok yada biz bulamadık yani şu makina neden oluyor diyemiyoruz. ağdan kopan makinanın ağ bağlantılarına girdiğimde ikonu hala "bağlı"demeye devam ediyor. fakat giden gelen veriler 0 olarak gözüküyor.

Ben 5 sene internet cafe işlettim. Benim işyerime bilgisayarcı hiçbir zaman girmedi. Her işimi 5 sene boyunca kendim yaptım. Buna binaen arkadaşın dediği gibi tek tek pc'leri açarak kontrol yapmalısın. Tüm pc'ler açıkken rastgele pc'lerde ağ kopması sorunu hasıl olabilir. Çünkü ağdan sürekli farklı pc'lere kendini bulaştıran bir virüs olması muhtemeldir. Tek tek tüm pc'leri dene ve her pc'yi denediğinde o pc'nin ağ kablosunu çek, pc'yi komple kapat. Sonra diğer pc'ye geçerek hangi pc'lerin sorun yaşadığını tespit et.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben 5 sene internet cafe işlettim. Benim işyerime bilgisayarcı hiçbir zaman girmedi. Her işimi 5 sene boyunca kendim yaptım. Buna binaen arkadaşın dediği gibi tek tek pc'leri açarak kontrol yapmalısın. Tüm pc'ler açıkken rastgele pc'lerde ağ kopması sorunu hasıl olabilir. Çünkü ağdan sürekli farklı pc'lere kendini bulaştıran bir virüs olması muhtemeldir. Tek tek tüm pc'leri dene ve her pc'yi denediğinde o pc'nin ağ kablosunu çek, pc'yi komple kapat. Sonra diğer pc'ye geçerek hangi pc'lerin sorun yaşadığını tespit et.

mantıklı

• farklı programlarla taratıldı wirüs ihtimalini eledik bugün rj 45 tester aldık kabloları kontrol edicez bakalım sonuç ne olacak
  • arkadaşlar rj 45 tester aldık kablolamayı gözden geçirdik bir kablo hatalı çakılmış ve o makina nedense hiç kopma yapmıyordu gözden kaçırmışız

sonuç kablolama hatası
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.