Şimdi Ara

Ekran Kartı Fırınlama! (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
695
Cevap
24
Favori
121.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elimde aynı şekilde yatan iki adet 8800 gt var.. Akşam eve gidince denicem.. İnşallah çalışır kartlar. Yalnız bende öle fırın yok davul tarzı fırın var o fırında olurmu endişeliyim :)
  • Merhaba arkadaşlar bende 9400gt ekran kartı var fırınladım ve fazla beklettim herhalde üzerindeki kondansatörler şişme yaptı (yandı herhalde ) ve üzerinde sarı renkler oluştu diğer parçalarda gözlemlediğim kadarıyla sorun yok. bu kondansatörleri değiştirme şansım varmı bunu sorucaktım eğer varsa nasıl değiştirebilirim?? cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim
  • Kartlardan biri çalıştı diğeri hala aynıydı. Eve gidince bidaha fırınlıcam. Ama çalışan kartıda driver kurup denemiş değilim..
  • Herkese selam,

Efsane kart Zotac 8800Gt AMP ! sahibiyim. Geçenlerde bir baktım POST ekranında beyaz beyaz noktalar vardı, ancak W7 desktop sorunsuz görünüyordu. Neyse gittim bir .mkv seyrediyim dedim, o da ne? görüntü berbat, her taraf pixel pixel, dedim bi oyun açayım, küüt hata verdi. GPU-Z ile bir bakalım bakalım neler oluyor, bir de ne göreyim: RAM: 0 MHZ, GPU: 0 MHZ, SHADER: 0 MHZ...

2008'den beri 5 senedir her oyunu takır takır oynatan, hatta "ulen bu işte bi iş var, acaba bu 8800GT çipi 2012'de filan çıkarılacaktı da yanlışlıkla 2007'de mi piyasaya sürdüler" filan dediğim kartıma sonunda nazar değmişti.

Neyse uzatmıyım, daldım foruma dedim yok mu derdime derman, biri dedi ki "fırınla" arkasından da gülücük var. Dedim dalga mı geçiyorsun kardeş? Yok abi vallaha fırına koy ısıt dedi arkadaş.

Sonra baktım bu sayfayı gördüm, hakikaten de varmış böyle bir olay, Fesubhanallah ! dedim, ama baktım millet ciddi, videolar, başarı çığlıkları filan, dedim bi deneyek ne kaybederim, bir yandan da akakce sayfası açık, ucuza 7750 bakınıyorum.

Evet bu kadar hikayeden sonra çook basit anlatıyorum:

1 - Kartı tamamen sökün
    2 - GPU ve varsa RAM modülleri üzerindeki tüm termal pastayı vs %70 alkolle temizleyin
    3 - Kart üzerinde bez/pamuk parçası kalmış mı diye kontrol edin
    4 - Fırını 190 - 200 arası bir sıcaklıkta 10dk ısıtın. Ben fırında alt-üst iki rezistansın da çalıştığı modu seçtim.
    5 - Kartınızı, buruşturarak yapacağınız alüminyum topların veya yanmaz başka bir malzemenin üzerine "tam dengede" yerleştirin
    6 - Kartınızı üst yüzü "yukarı" gelecek şekilde yerleştirin ve 8-9dk fırında bırakın
    7 - Fırın kapağını açın 3dk kadar bu şekilde soğumaya bırakın, sonra yavaşça dışarı alın ve soğumaya bırakın
    8 - 30-40dk sonra GPU ve gerekiyorsa RAM modülleri üzerine termal pasta uygulayıp kartı toplayın
    9 - Bilgisayarı açın ve POST ekranını normal bir şekilde görünce Oleyyy beeee ! diyin :)
    10 - Tamam bu derdi hallettiniz, şimdi sırada hayatın diğer problemlerini çözmek var, yola devam.

• Geçen yıl bu yöntemle bir ekran kartı kurtarmıştım , bugün yine eve gidince HD 4730 kartımı fırınlayacağım... :)]

Ekran Kartı Fırınlama!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xallez

Eskiden annelerimiz bayatlayan ekmekleri fırına verirdi. Buda onun gibi olmuş bozuldukça at fırına
    Sizin adınıza sevindim,hayırlı olsun.

çok enteresan bir olay olmş
  • 2011 yılında ilk fırınlamamı yapmıştım. 2 yılda 3 veya 4 kere daha aynı kartı fırınladım 8800GT amp. inanılır gibi değil pişirdikçe düzeliyor :) şaka gibi ve hala kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jringo -- 6 Şubat 2013; 10:00:09 >
  • bu firinlamanin mantigi nedir peki yani isininca ne oluyorda kart duzeliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepenergy

bu firinlamanin mantigi nedir peki yani isininca ne oluyorda kart duzeliyor

+1.. Çok ilginç, ben de merak ettim..
  • Tüm elektronik kartlarda (sadece ekran kartları ile sınırlı değil), yıllar içindeki kullanıma bağlı olarak, kartın üzerindeki tüm parçalar ısınma-soğuma etkilerine maruz kalır. Bunun sonucunda da özellikle RAM modülleri gibi PCB'ye çok küçük noktalardan temas eden yüzeylerde mikro çatlaklar oluşur.

Fırınlama sayesinde kartın tüm yüzeyi ısıya maruz bırakılarak lehimin yeniden erimesi ve mikro çatlakları doldurması sağlanır.

Bu kadar insan denemiş ve neredeyse %99 olumlu sonuç alınmışsa denemekte fayda var demektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: airmag

Tüm elektronik kartlarda (sadece ekran kartları ile sınırlı değil), yıllar içindeki kullanıma bağlı olarak, kartın üzerindeki tüm parçalar ısınma-soğuma etkilerine maruz kalır. Bunun sonucunda da özellikle RAM modülleri gibi PCB'ye çok küçük noktalardan temas eden yüzeylerde mikro çatlaklar oluşur.

Fırınlama sayesinde kartın tüm yüzeyi ısıya maruz bırakılarak lehimin yeniden erimesi ve mikro çatlakları doldurması sağlanır.

Bu kadar insan denemiş ve neredeyse %99 olumlu sonuç alınmışsa denemekte fayda var demektir

Teşekkürler hocam

• :D Mıllet mercımegı fırına verıyor bızım :D yasam tarzımızı solesek ekran kartı fırınlıyoruz ıyıce soyup guzelce temızlıyoruz sonra 7 dk 200 derece ısıda pısırıp tekrar soydugumuz kabukları ılave edıyoruz tadından yenmıyo :D
  • Bari çalıştımı kart
  • Şaka bir yana 5 dakika sonra karttan rezalet koular gelmeye başlıyor ve aman diyim kokuyu içinize çekmeyin.
    Ayrıca işlem bittikten sonra hem fırın içini hem de mutfağı çok iyi havalandırın.

Kartın yönü çok farketmiyor aslında, ben üst yüzü yukarı bakacak şekilde yaptım ve oldu.

herkese iyi fırınlamalar
  • garantiye gönder
  • Bence hiç boğuşma...Ben onlardan 4 tane kırdım. "Ulan gitti kart" dedim. Meğer adamlar fazladan koymuş o parçaları :) Hala deli gibi çalışıyor. Bide gpu ya termal macun alabilsem iyi olacak ama... Gerçekten 8800 çok sağlam çıktı..Resmen benim kart bozulmamak için inat ediyor.
  • +Jringo, ben eski macunu tam GPU'nun merkezine gelecek şekilde toparladım. En ufak ısınma sorunu yok, kendi macunu süper kaliteli ZOTAC AMP' lerin.

Bu arada nazar değmesin.. 2008'de aldığım kartla 2013'de bile en son oyunları gayet yüksek ayarlarda hem de zerre takılmadan oynamak müthiş bir şey, helal sana Zotac 8800GT AMP!

Yahu yüksek fiyattan satsam mı ne yapsam bilemedim şimdi
  • Cok enteresan bir konu denemek istiyorum ama denemek icinde sabirsianiyorum umari. denerim diyebilecegim birsey degil umarim basima gelmez.Tabii kartin garantisi bitecek bozulacakta ancak o zaman denerim ki dedigim gibi umarim oule birsey gelmez basina ama cidden merakta etmiyor degilim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: airmag

Tüm elektronik kartlarda (sadece ekran kartları ile sınırlı değil), yıllar içindeki kullanıma bağlı olarak, kartın üzerindeki tüm parçalar ısınma-soğuma etkilerine maruz kalır. Bunun sonucunda da özellikle RAM modülleri gibi PCB'ye çok küçük noktalardan temas eden yüzeylerde mikro çatlaklar oluşur.

Evet aciklamasi bu yni lehim eritilerek irlestirme teknigi xboxta ve ps3tede bozulunca uygulaniyor cunku isinip sogukadan zamanla olusan catlaktaki lehimler isiyla tekrar birlesiyor tabii asla ilk zaman ki gibi olmuyor ve cok buyuk ihtimalle uzunda surnez ama belli sureligine duzeliyor.

• Bende 4870 vardı ve benzer belirtiler üzerine önce soğutma sistemini kontrol işin macun yenileme yaptım ancak kapattığımda ramler üzerindeki termal padler sünmüş ve dokunmuyordu sıcaklıklar ani yükseliyordu ben de pad ile ram arasına dokunsun diye termal macun sürdüm ve kapattım. Ancak macun sıkışınca yanlardan ram altına kaçmış ve kısadevreye sebek oluyor büyük ihtimal. Açtığımda kırmızı ışıklar sönmüyor ve ekran kartı çalışmıyor. Bu macunları temizlemek için bir yönteminiz var mı? Ben yoğun asetın ve hava püstürtme denedim ancak işe yaramadı. Ram ile pcb arası mesafe çok az ve bağlantılar ile labirent gibi. Bunun üzerine belli mi olur diye fırınlarım ama işe yaramadı. Fırın ile çözülecek sorun nereden nereye geldi. Çözümünüz varsa bekliyorum cevaplarınızı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkerden -- 18 Şubat 2013; 16:07:38 >
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.