- x
Laptop adaptörünü açma?
55 Cevap13095 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1192 Mesaj
10 Eylül 2010; 20:26:23 

Adaptörde vida yok, plastik kasası iki parçadan oluşuyor bu adaptörü zarar vermeden nasıl açabilirim?

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.
A. Karr

Vizyon500k

99 Mesaj
10 Eylül 2010; 21:00:23 

zarar vermek şart, bıçağı köşelere doğru birleşim yerine dayayıp çekiçle vurarak açılır. ( yalnız altında lastik pabuçlar varsa çıkar altında vida olabilir, etiketin altındada olabilir)

161 Mesaj
10 Eylül 2010; 21:00:39 

Hasarsız açılmaz malesef. Ama illa açmanız gerekiyor ise maket bıçağı ile ek yerinden kesip açabilirsiniz.

1192 Mesaj
10 Eylül 2010; 22:48:01 

Teknik servislerde buna uygun kullanılan bir alet varsa alırdım açıkcası, dediğinize göre zarar vermek şart yoksa, kasası çizilse sadece sorun içi sağlam kalsın.

Adaptördeki sorun şu, laptopa bağlanan kısımdaki kablonun ucundaki parçanın bağlantı yerindeki kablo aşındı temassızlık var (laptopu kucakta kullanmaktan kablo eğrile eğrile) değiştirmek istiyorum o kısmı.

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.
A. Karr

Vizyon500k

161 Mesaj
10 Eylül 2010; 23:49:29 

Benimde açmam gerekti adaptörün içini dediğim gibi maket bıçağı ile keserek açtım. Bu iş biraz yorucu oluyor. Çünkü defalarca üzerinden geçmek gerekiyor. Ama en hasarsız bu şekilde oluyor. Dikkatli olursanız içine hiçbir zarar gelmez. Daha sonra kestiğiniz yerlerden kolaylıkla yapıştırabilirsiniz.

3158 Mesaj
10 Eylül 2010; 23:53:06 

Onlarca adaptör tamiri yaptım.Hemen hemen hepsinide
"Bıçağı köşelere dayayıp hiç kaydırmadan yavaş yavaş çekiçle vurun...Bunu her dört köşeyede uygulayın daha sonra yavaş yavaş bıçakla kanıttırarak açmayı deneyin

Kapatmak isterkende önce azar azar her dört kenarın birleşim yerine 4 cm aralıklarla dos (japon) sürün...
He bu biraz estetik zaafiyetine uğradı diyorsanız dandik ince bir havya ucu ile yapıştırdıktan sonra tam ortadan havya ucunu bastırarak geçiniz...yanlardan çıkan plastik kalıntılarını ise sıyırma yöntemi ile keserek alabilirsiniz

NOT: Bu işte uzman oldum

Saygılarımla

Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
Neye Zar attığımızın farkındamıyız?

1689 Mesaj
11 Eylül 2010; 0:07:13 

kenarları maket bıçağıyla keserek açtığım adaptörün tipini daha sonradan beyenmeyince önce sac ve plastikten bir kutu ysptım fakat istanbul karaköyde şans eseri bulduğum adaptör kutusuyla sorunu halletmiştim. Boş kutu olarak bulabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2545 Mesaj
11 Eylül 2010; 9:26:02 

kanırtarak açmak için ucu kıvrık bir düz tornavida var. elektronikçiler için olan mini tornavida setlerinde(hepsinde değil.) bulunuyor. tek olarakta şimdiye kadar sadece karaköyde gördüm.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

1192 Mesaj
11 Eylül 2010; 16:10:17 

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar

A. Karr

Vizyon500k

452 Mesaj
11 Eylül 2010; 17:57:01 

içini açıp napacaksın ki. Tamirli malı umarım laptopta kullanmazsın. O adaptörler 19v veriyor pek işeyarayacak bi voltaj değiil. İki tanesinden simetrik besleme yapabilrisin.

Hayatın Bir Sınav Olduğunu Unutma!

961 Mesaj
11 Eylül 2010; 18:45:09 

ilk acemilik zamanında bu adaptörler bana çok çektirmişti
laptop adaptörünü taşlama makinesiyle açtığım günleri hatırlıyorum

Gece uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur...
Gezen insan - Doğa, Kültür, Tarih...
Ford Club Türkiye - Daha iyiye doğru...
12 yıllık HORT

3158 Mesaj
11 Eylül 2010; 19:49:56 

quote:

Orijinalden alıntı: astral09

içini açıp napacaksın ki. Tamirli malı umarım laptopta kullanmazsın. O adaptörler 19v veriyor pek işeyarayacak bi voltaj değiil. İki tanesinden simetrik besleme yapabilrisin.

Pardon !!!
benmi yanlışanladım?

Tamir edilen adaptör kullanılmazmı demek istedin

2545 Mesaj
11 Eylül 2010; 21:15:09 

quote:

özenli çalışılır ve malzemeden kaçımılmazsa, neden çalışmasın. belki farkında değilsiniz, ama sıfır olarak satılan pek çok güç kaynağı tamirlidir. 19 volt standart değer olmasa bile kullanılmayacak diye bir şey yok. 2,5 amperlik güç kaynağı kolayca gözden çıkarılacak bir şey değildir. dc-dc çevirici kullanarak gerilimini ayarlayabilirsin.(en basitinden öndirenç veya gerilim bölücü şekilde bağlanmış potansiyometre var.)

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

2213 Mesaj
11 Eylül 2010; 21:32:38 

30-40 lira arası fiyatları var yenisini alın derim.(Gittigidiyor sağolsun.)
Eğer el alışkanlığı ve halihazırda parça yoksa harcanılan vakte ve nakite yazık.El , kol kesme riskide yanında hediye :)

Kul´a bela gelmez, Hak yazmadıkça.Hak bela yazmaz, kul azmadıkça.
Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

1192 Mesaj
11 Eylül 2010; 23:52:48 

quote:

Yazdıklarımı okuduktan sonra mesajı yazsaydın içini açınca ne yapacağımı anlardın arkadaşım, her işin başı okumaktır okumak

sse,

sadece kabloyu değişmem gerek çok zor bişi değil açıkcasıi yenisini de alabilirim haklısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Réplika -- 11 Eylül 2010; 23:56:52 >

A. Karr

Vizyon500k

3158 Mesaj
12 Eylül 2010; 8:23:55 

quote:

Orijinalden alıntı: sse

30-40 lira arası fiyatları var yenisini alın derim.(Gittigidiyor sağolsun.)
Eğer el alışkanlığı ve halihazırda parça yoksa harcanılan vakte ve nakite yazık.El , kol kesme riskide yanında hediye :)

biraz abartmıyormusunuz?
Tamam senin mantığına göre hasta olduğumuzda doktora gitmeyelim.Ölelim ve anamız babamız bir _KARDELEN_ daha dünyaya getirir.NAsıl olsa gittigidiyor doğum masraflarını karşılıyor

5486 Mesaj
12 Eylül 2010; 11:25:49 

quote:

Orijinalden alıntı: _KARDELEN_

biraz abartmıyormusunuz?
Tamam senin mantığına göre hasta olduğumuzda doktora gitmeyelim.Ölelim ve anamız babamız bir _KARDELEN_ daha dünyaya getirir.NAsıl olsa gittigidiyor doğum masraflarını karşılıyor

5486 Mesaj
12 Eylül 2010; 11:30:12 

quote:

yakın çevremde tamirli adaptör kullanan var,önemli olan işlevi zaten,kaportasının deforme oluşu pekte önemli olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi THE SUBTİTLE -- 12 Eylül 2010; 11:30:52 >

2213 Mesaj
12 Eylül 2010; 12:55:10 

Konuşulan altı üstü bir adaptör.
Günlük kazancınız 30 lira ise bunu açmak tamir etmek için bir gününüzü harcamak zorunda kalacaksanız ve dahi parmakları doğrama riskinin olası iş kaybınıda göz önüne alırsak ben tercihimi almaktan yana kullanırım :) Eldekinide bu işi kolayca yapabilecek birine (Misal _KARDELEN_'e ) hediye eder yada az bir ücret karşılığı yaparsa yaptırır yedek olarak elde tutarım.

Bir _KARDELEN_ 1-2 gün içinde yeniden dünyaya getirilip şu anki tecrübe ve birikimleri sağlanabilir hale geliyorsa zaten onun pek kıymeti yok demektir :)
Biraz fazla düz mantık gitmişsiniz.Bu mantıkla forumdakilerin %90 ı akvaryumları olmadığı için .bne olur :) (Bknz:Temel Fıkraları , Düz Mantık fıkrası )

Kul´a bela gelmez, Hak yazmadıkça.Hak bela yazmaz, kul azmadıkça.
Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

2545 Mesaj
12 Eylül 2010; 13:57:53 

önemli olan şey gideceğin yere varmak değil, yolculuğu yaşamaktır. günümü tamir ve onarımla harcamayıp, kısa yoldan işini yaptıracaksan, bu forumda işin ne.

ama elektrik tesisatı olunca işler değişiyor. çünkü burada sıfır hatadan bahsediyoruz. en küçük hata bile kar zarar oranını karşılanamaz şekilde katlar.

[DH] Öğretmenler Odasi!

3158 Mesaj
12 Eylül 2010; 16:35:48 

quote:

Orijinalden alıntı: sse

Konuşulan altı üstü bir adaptör.
Günlük kazancınız 30 lira ise bunu açmak tamir etmek için bir gününüzü harcamak zorunda kalacaksanız ve dahi parmakları doğrama riskinin olası iş kaybınıda göz önüne alırsak ben tercihimi almaktan yana kullanırım :) Eldekinide bu işi kolayca yapabilecek birine (Misal _KARDELEN_'e ) hediye eder yada az bir ücret karşılığı yaparsa yaptırır yedek olarak elde tutarım.

Bir _KARDELEN_ 1-2 gün içinde yeniden dünyaya getirilip şu anki tecrübe ve birikimleri sağlanabilir hale geliyorsa zaten onun pek kıymeti yok demektir :)
Biraz fazla düz mantık gitmişsiniz.Bu mantıkla forumdakilerin %90 ı akvaryumları olmadığı için .bne olur :) (Bknz:Temel Fıkraları , Düz Mantık fıkrası )

sse eminimki yaşın 25-30'un altı bunda hiç ama hiç şüphem yok.Çünkü yokluk nedir bilmiyorsun!!!
sen hiç kontrol kaleminin ucunu çakmak ile ısıtıp havya niyetine kullandınmı?
Yada pul bulamayınca eline geçebilecek herhangi birşeyden pul yapabildinmi?

Altı üstü 30 lira diyorsun sorun para değil bana gönderin adaptörü yapayım göndereyim.Allah aşkına ellerini nasıl doğrama riskin oluyor?
Bu risk herşeyde var öyle değilmi?

Yani kardeşim yokluk bambaşka birşey

961 Mesaj
12 Eylül 2010; 16:45:56 

quote:

sse eminimki yaşın 25-30'un altı bunda hiç ama hiç şüphem yok.Çünkü yokluk nedir bilmiyorsun!!!
sen hiç kontrol kaleminin ucunu çakmak ile ısıtıp havya niyetine kullandınmı?
Yada pul bulamayınca eline geçebilecek herhangi birşeyden pul yapabildinmi?

Altı üstü 30 lira diyorsun sorun para değil bana gönderin adaptörü yapayım göndereyim.Allah aşkına ellerini nasıl doğrama riskin oluyor?
Bu risk herşeyde var öyle değilmi?

Yani kardeşim yokluk bambaşka birşey

Gece uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur...
Gezen insan - Doğa, Kültür, Tarih...
Ford Club Türkiye - Daha iyiye doğru...
12 yıllık HORT

3158 Mesaj
12 Eylül 2010; 22:21:36 

NOT: Çok acil işim olduğu için çıkmak zorundaydım ve yukarıdaki mesaja aşağıdan devam ediyorum

quote:

Parmakları doğrama
demişsin;
Bunda abartılacak hiçbirşey yok.Biz elektronikçiler olarak zaten sürekli buna benzer riskler ile işlerimizle meşgulüz.Herşeyin bir riski var.Bu gayet normal....
quote:

Ne diyeyim bilmiyorumki
Ben misal veriyorum sen espiri yapıyorsun

Kardeş fazla abartmayalım
Senin bahsettiğin sıradan bir laptop adaptörü
Çünkü senin fikirlerine göre hareket edersek;
Laptop+kamera+fotoğraf makinası+cep telefonu+bilgisayar+diğer tekstil-tıp-sanayi kartlarını tamir edip kullanmayalım olurmu güzel kardeşim

Hadi laptop adaptörü 30 kağıt ucuz para
Peki tıbbi medikal kartları (20000 $) arıza yaptığında ne yapmayı düşünüyorsun?

Benden sana tavsiye güzel kardeşim,elinden geldiğince yapabildiğini yap.En sonundada testini yap ve eskisi gibi kullanmaya devam et...

Kontrol kalemini ısıtarak lehim yapmayı unutma
saygılar kardeş

5486 Mesaj
12 Eylül 2010; 23:36:32 

quote:

NOT: Çok acil işim olduğu için çıkmak zorundaydım ve yukarıdaki mesaja aşağıdan devam ediyorum

e diyeyim bilmiyorumki
Ben misal veriyorum sen espiri yapıyorsun

Kardeş fazla abartmayalım
Senin bahsettiğin sıradan bir laptop adaptörü
Çünkü senin fikirlerine göre hareket edersek;
Laptop+kamera+fotoğraf makinası+cep telefonu+bilgisayar+diğer tekstil-tıp-sanayi kartlarını tamir edip kullanmayalım olurmu güzel kardeşim

Hadi laptop adaptörü 30 kağıt ucuz para
Peki tıbbi medikal kartları (20000 $) arıza yaptığında ne yapmayı düşünüyorsun?

Benden sana tavsiye güzel kardeşim,elinden geldiğince yapabildiğini yap.En sonundada testini yap ve eskisi gibi kullanmaya devam et...

Kontrol kalemini ısıtarak lehim yapmayı unutma
saygılar kardeş

2545 Mesaj
13 Eylül 2010; 9:40:22 

hiç kontrol kaleminizi harcamayın, 1,5-2,5'luk bakır teli ısıtarak, havya niyetine kullanabilirsiniz. bazen teknikerler havya ucuna yeni uç yerine bakır tel takabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 13 Eylül 2010; 9:41:30 >

[DH] Öğretmenler Odasi!

3158 Mesaj
13 Eylül 2010; 9:44:56 

quote:

Orijinalden alıntı: dergul

hiç kontrol kaleminizi harcamayın, 1,5-2,5'luk bakır teli ısıtarak, havya niyetine kullanabilirsiniz. bazen teknikerler havya ucuna yeni uç yerine bakır tel takabiliyor.

Dostum sadece konuyu daha iyi anlatmak için teşbih yapmıştım
Teşekkürler

311 Mesaj
21 Eylül 2010; 15:24:30 

Laptop adaptörlerinde genelde kablonun adaptöre giren kısmının içerisinde kablo kopukluğu oluyor. Kabloyu oynattıkca bir gelip bir giden adaptör voltajı...
Kutu maket bıcağı ile bir kısmından aşındırıp düz tornavida yardımı ile birbirinden ayrılır. 10 cm kablo kesilir. Yerine lehimlenir ve adaptör güzel bir şekilde bantlanarak tekrar kullanıma girer.

Adaptörün içerisinnden bir takım malzemeler yandı ise tamir etmek yerine yenisini almak daha mantıklı tabiki. Sorunun tekrar nüksetmesi veya yeni bir sorun ortaya cıkması ihtimali cok yükseliyor.

1053 Mesaj
22 Eylül 2010; 1:15:39 

bence içinde parça bile yanmış olsa orijinal adaptörünü tamir etmek daha mantıklı gittigidiyorda orijinal görünümlü hiçbir adaptör (100tl üzeri adaptörler hariç) orijinal değil maalesef ve bu adaptörler dizüstü bilgisayarlarda anakarta zarar verip anakart arızası çıkarıyorlar -çok gördüm bunu- bilgisayarın sadece teknik servise giriş çıkışının 50-100tl olduğunu düşünürsek çok da mantıklı değil yansanayi adaptör kullanmak tekrar söylüyorum bence parça kalitesinden kaçılmadıkça orijinal adaptör tamirli de olsa en iyisi
kendi bilgisayarımın adaptörünü 5 kere falan açtım bunun 4 ü kablo yüzündendi ve hala orijinal kullanıyorum bilgisayarım 3 senelik ve gerçekten çok fazla kullanıyorum diyebilirim hala tık demedi
iyi forumlar...

176 Mesaj
30 Kasım 2011; 19:27:38 

Adaptörün içinden cızırtı geliyor..Sordum, orjinali fujitsu da 110 TL . Bu aletin tamiri mümkünse niye vidasız yaparlar?
Yan sanayii varmış 40 TL . Sanırım alıcam.
Yanlız işin garibi bu yazıyı yazarken cızırtı kesildi...
Bu arada bir arkadaş 3 senedir kullandığı laptopu uzun bir zamanmış gibi anlatmış.
Bizi alıştırmışlar artık.
3-4 senede bir laptop, telefon değiştirmek zorundaymışız gibi...
Bende ki laptop 2004 den kalma...
Ona verdiğim para ile şimdi en son modelerden bile alsam üste para kalır...
Ama hala çalışıyor.... Tıkır, tıkır....
Tüketim için resmen soyuluyoruz ve biz bunu kanıksadık yaavvv...

1760 Mesaj
30 Kasım 2011; 19:39:51 

quote:

Orijinalden alıntı: bluedreamms

Bu aletin tamiri mümkünse niye vidasız yaparlar?

Herkes tamir edip / ettirip bir ürünü yıllarca kullanırsa üretici ne kazanacak

Kendinden başka, kimden istersen kuşkulan

740 Mesaj
1 Aralık 2011; 1:11:40 

quote:

Onlarca adaptör tamiri yaptım.Hemen hemen hepsinide
"Bıçağı köşelere dayayıp hiç kaydırmadan yavaş yavaş çekiçle vurun...Bunu her dört köşeyede uygulayın daha sonra yavaş yavaş bıçakla kanıttırarak açmayı deneyin

Kapatmak isterkende önce azar azar her dört kenarın birleşim yerine 4 cm aralıklarla dos (japon) sürün...
He bu biraz estetik zaafiyetine uğradı diyorsanız dandik ince bir havya ucu ile yapıştırdıktan sonra tam ortadan havya ucunu bastırarak geçiniz...yanlardan çıkan plastik kalıntılarını ise sıyırma yöntemi ile keserek alabilirsiniz

NOT: Bu işte uzman oldum

Saygılarımla

yavaş yavaş kanırttırmak haa..Hocam hay sen çok yaşa..Çok güldüm Allah da seni güldürsün..

333 Mesaj
1 Aralık 2011; 19:51:02 

bir adet çekiç bir adet kalın düz tornavida ve sağlam bi japon yapıştırıcısı.başka yolu yok :))

"BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR"

1421 Mesaj
2 Aralık 2011; 9:37:11 

quote:

Orijinalden alıntı: bluedreamms

Adaptörün içinden cızırtı geliyor..Sordum, orjinali fujitsu da 110 TL . Bu aletin tamiri mümkünse niye vidasız yaparlar?
Yan sanayii varmış 40 TL . Sanırım alıcam.
Yanlız işin garibi bu yazıyı yazarken cızırtı kesildi...
Bu arada bir arkadaş 3 senedir kullandığı laptopu uzun bir zamanmış gibi anlatmış.
Bizi alıştırmışlar artık.
3-4 senede bir laptop, telefon değiştirmek zorundaymışız gibi...
Bende ki laptop 2004 den kalma...
Ona verdiğim para ile şimdi en son modelerden bile alsam üste para kalır...
Ama hala çalışıyor.... Tıkır, tıkır....
Tüketim için resmen soyuluyoruz ve biz bunu kanıksadık yaavvv...

cızırtı dediğin şey kuş ötmesi gibi birşeyse (bkz. cik cik cik cik) kısa devre vardır tamir edip kullanın ben 4 senedir 2 kablo değiştim bir tanede kondansatör patlattım (bkz. PAT) değiştirdim arkadaşımın abimin laptopunuda değiştirdim zedelemeden açıpta içten yapıştırınca fark bile edilmiyor zedelenmeden derken kaldırıp yere vurdum (bkz. hay senin gibi adaptörün TAAAK) pres açıldı ama hepsinde olmuyor hp'de açıldı ancak asus'ta kaç kere vurarsam vurayım açılmadı bende kestim.

176 Mesaj
2 Aralık 2011; 17:27:13 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmet__01

cızırtı dediğin şey kuş ötmesi gibi birşeyse (bkz. cik cik cik cik) kısa devre vardır tamir edip kullanın ben 4 senedir 2 kablo değiştim bir tanede kondansatör patlattım (bkz. PAT) değiştirdim arkadaşımın abimin laptopunuda değiştirdim zedelemeden açıpta içten yapıştırınca fark bile edilmiyor zedelenmeden derken kaldırıp yere vurdum (bkz. hay senin gibi adaptörün TAAAK) pres açıldı ama hepsinde olmuyor hp'de açıldı ancak asus'ta kaç kere vurarsam vurayım açılmadı bende kestim.

Sevgili Ahmet__01,
Cızırtı dediğim şey bildiğin "cızırtı" dır.
Mangalda köfte, pirzola kızartır gibi...
Eğer cik cik cik yapsaydı içine kuş kaçmış ihtimali vardı. Oysa evde bir kuş yok.

Gerekirse, tamir etmek için tavsiyelerini uygulayacağım.
Şimdi inceledim de "kesme" ile başlayıp, olmaz ise "hay senin gibi adaptörün Taaak" önerin doğrultusunda devam etmeyi düşünüyorum.

Sevgiler..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Aralık 2011; 9:23:40 

Bize göstermek için bir resim var mı?

452 Mesaj
9 Aralık 2011; 10:35:22 

CIZIRTI sesi genelde adaptörün içindeki 2 büyük kondansatörden yada Trafodan(genelde sarı renkli olur) geliyor. Bu kondansatörler sürekli şarj deşarj çalıştığından zamanla eskiyor.Arkadaşın dediği gibi kuş sesine benzer ses çıkartıyor :) Trafo ise belli bir zaman sonra ısınma soğuma olaylarından ötürü bobinleri ses yapıyor.O çıkan ses Mosfetlerin tetikleme sesi.Yeni adaptörlerde ses duyulmaz.epey bi kullanımdan sonra duyulmaya başlar.Tabiki bütün adaptörlerde böyle olacak diye bi durum yok.

Hayatın Bir Sınav Olduğunu Unutma!

183 Mesaj
29 Ocak 2012; 21:05:36 

ya allah aşkına öyle kullanılmaz böyle kullanılmaz demeyin orjinal adaptör 40 lira değil 100 lira... siz 30 liralık alın diyorsunuz başkası muadil olmaz diyor biri üniversal olmaz diyor ne yapıcaz zırt pırt bozuluyor bu lanet şey ağzımı bozmamak için zor duruyorum.
-

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

176 Mesaj
30 Ocak 2012; 14:06:01 

Eveeeeet.... Yeri gelmişken yazayım.... Adaptör cızırdamaya devam ettikçe gıcık oldum. Adaptöre "Ule yettin gari len" deyip, amma ve lâkin adaptörü tamir etmeye çalışıp açmak için oramızı buramızı kesmeden garantili bir yol izleyerek 3.25 A lık adaptör bulamadığımdam, biraz eyice 4.25 A lık Çin işi adaptöre 40 TL verip kurtuldum...
Daha ucuzu vardı ama bu kadar da pintilik yapmiim bari dedim.....
Oh beee Dünya varmış. Kafam şişmişti....
Orjinali fujitsu da 150 TL civari. Ama o da sonunda Çin işi yahu. Zaten laptopun kendisi o parayı yapar... (2004 model)

9 Mesaj
4 Şubat 2012; 15:37:08 

bence adaptöru acmaya degmez 20 tlye fasonları var ben fason al derım illa ben orjınal adaptötru kullanmak ıstıyorum dıyorsan bı tamırcıye ver onlar halletsın normalde adaptörler preslı oldugu ıcın bızde bı cıhaz var onla kesıyorduk pilastigi sonra tamır edıp havya ile kesılen yerden erıterek kapatıyoruz görunen pis yerlerı maket bıcagı ile duzgunce temızlıyorduk aynı orjınal paskı gibi oluyor :D

424 Mesaj
4 Şubat 2012; 16:47:17 

Soğutucu spreyi adaptörün ek yerine sıkıp dört tarafınada sonra bir düz tornavida vb gibi bir aletle kanırtarak çok kolay bir şekilde açıldığına şahit oldum. İşin sırrının soğutucu spreyde olduğunu söylemişti bi arkadaşım.

2831 Mesaj
24 Mart 2013; 14:45:50 

Konu eski ama bende birşeyler yazayım.cep şarjlarını bilirsiniz..elimde 3-4 tane vardı..
ve 5 voltluk küçük,hafif bir besleme devresi lazım oldu.nokia nın bir tanesi iki vidalı ve kolayca açıldı..
ikinci nokianın farklı ,tek bir vidasını çıkardım.başka vida yok ama mümkün değil açılmıyor..
kenarlardan kanırtmak işe yaramadı.kesmeyi denemedim ve kutuyu parçaladım..
plastiği sert ve kesmekte kırmak kadar zor,devre zarar görebilirdi.
kutunun iki parçası birbirine tırnaklar vasıtası ile kenetleniyor ama
kutu kenarları 2 katlı yapılmış yani ne tarafa itsen çeksen bastırsan işe yaramıyor.
normalde kutular tırnaklı olur ve kapanır ama daha sonra kolayca açılır ve imalatçısıda
zaten kolay açılması için yapmıştır.tamir vs için ama burada durum farklı.
kutu resmen kapanınca mühürleniyor..
firavunun mezarı gibi

571 Mesaj
24 Mart 2013; 18:21:50 

Bu nasıl bir mantık aklım almıyor.Misal adaptörün içerisinde bir parça yanmış lehimi söker sin parçayı çıkarır yenisini takarsın paketler kullanırsın.Tamir edilmiş adaptör neden kullanılmasın

Donanım Haber Robotik Klübü

294 Mesaj
1 Mayıs 2013; 15:42:59 

Elimdeki laptop'la gelen adaptörümün bozulması üzerine orjinalininden 70TL olduktan sonra mors olduğum durum.Bende (aynı voltaj amper vs. değerli) yan sanayi aldım ve farkettim ki elimdekine göre çok fazla ısınıyor üstüne herhangi birşey gelmeden (eski adaptörümü battaniyenin içinde bile unuttuğum olurdu ) kullandım.Şimdi bomba haber 3 hafta önce almış olduğum bu çok fazla ısınan ürünüm anladığım kadarıyla yanmış.Çünkü adaptörün çok fazla ısınmasının kötü sonuçlar çıkaracağını düşünmüştüm ve dediğim çıktı adaptör artık hiç ısınmıyor ve de çalışmıyor. Eski adaptörüme bu yeni kabloyu bağlamalarını isteyeceğim.

Lütfen "ALINTI" yaparak CEVAPLAYIN!!!

92 Mesaj
16 Haziran 2013; 3:13:28 

19 Mesaj
22 Kasım 2013; 22:07:41 

Ben samsung n150 kullanıcıyısım yılların verdiği kablo katlanmasından ötürü jack ucu temassızlıktan koptu ne yazık ki. Bende enayimiyim diyerek kablo aldım, fakat adaptörüm vidasızmış. Çeşitli forumlara baktım maket bıçağıyla uğraştım 5 dakka 1cm deldim, bu sefer ısıtayım dedim anında soğudu olmadı.

Bende adaptörü yere yatırıp birleşim çizgisine et bıçağının kesin tarafını dayadım ve tepesine çekiçle vurdum. 3 seferde bir yanı 2 seferde de diğer yanı açıldı. Sadece içinde ki kıskaçlar kırıldı zerre çizik oluşmadı.

Bu sefer kablo tepesi sorun yarattı. Çakma bir kablo ve kalın sağlamlaştırma ucu, onu maket bıçağıyla yont babam yont. Akustik bir şekil verdim ama yine olumsuz tam kapanmadı ve komple adaptörü siyah elektrik bandıyla kapladım. Görseli idare eder fakat bilgisayarı satmaya çalışsam büyük bir faso, ayrıca zamanla ısıdan dolayı o bant atıcaktır.

Size önerim ki sonunda bunu anladım. Şayet benim gibi kablodan sorununuz varsa adaptör çıkışısında 3-4 parmak yukarısından kablonuzu kesin ve yeni aldığınız o kabloyu oraya güzelce bantlayın.

Görseli çok çok daha iyi olacaktır ve keklik gibi uğraşmayacaksınızdır.

Siz siz olun adaptörü açmayın, kablosuna yeni aldığınız kabloyu lehimletin.

Konuyu bu sebepten hortlatıyorum. Benim bugün başıma geldi, yıllar sonra sizin başınıza gelecek ve benim ışığımda yapacaksınız. Bende bonus sevap kazanıyor olucam...

İyi forumlar.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

21 Mesaj
9 Nisan 2014; 0:29:26 

ben şuan benzer bir sorun yaşıyorum, internetten ucuz ve orjinal olması nedeniyle bir şarj aleti aldım. Bütün Volt,Amper değerleri eski şarj aletimle uyumlu ancak uç kısmı aynı olmadığı için bilgisayarımı çalıştırmadı. Şimdi ben bu şarj aletinin uç kısmıyla eskisinin ucunu değiştirsem sorun ortadan kalkar mı diye düşünmekteyim. kabloları kesip ek mi yapsam yoksa adaptörü açıp dipten mi lehimletsem bilemedim. bazı arkadaşlar adaptörü açmayın diyor bazıları ise açın diyor?

Kabloyu kesip ek yapmanın ne tür sorun yaratacağını bilmek istiyorum, çünkü bana daha kolay gibi geliyor, bunun sağlıklı bir yöntemi var mı?

BİLGİSAYARI BİLMELİ

594 Mesaj
9 Nisan 2014; 1:20:05 

Evet hocam var, elinizde ölçü aleti varsa çok iyi olur + ve - bulmak adına fişin dış metal kısmı - dir. İç kısım + dır. Kesince karışırsa ölçü aleti ile + bulmak lazım ters bağlantı cihazı bozabilir hatta çoğu zaman bozar, ters akım koruması yoksa tabi. Bu arada fişe yakın yerde genelde tüp gibi olan parçayı kesmeyin apaptörde kalsın fişleri değiştirin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1292 Mesaj
9 Nisan 2014; 16:03:15 

Bende eskilerden baya bi eskilerden hatta açılmayınca çakmakla erite erite ikiye ayırdım ama içindekilerde eridi

Bu mesajda bahsedilenler: @ozank., @porsche911turbo

21 Mesaj
10 Nisan 2014; 17:00:54 

adaptörün kablosunu uç kısmından kestim ama ortaya 2 değil 3 ayrı kablo çıktı. (biri en dış kısmı sarıyor, ortada beyaz bir kablo var ama bunun içinde de ince bir mavi kablo var )bunları bağlamaya çalışmak sağlıklı olmayacak gibi sanki. acaba daha alttan yani parazit önleyicinin altından kesersem daha mı kolay olur yeni kabloyla birleştirmek?

BİLGİSAYARI BİLMELİ

21 Mesaj
10 Nisan 2014; 17:14:11 

aynen şöyle..
0

BİLGİSAYARI BİLMELİ

21 Mesaj
10 Nisan 2014; 17:37:05 

hatta bir arkadaş şöyle açıklamış, mavi kabloyu boş bırakmış ve sorunsuz çalıştığını yazmış. mavi kablo neden boş, ne işe yarar... bilen birileri açıklayabilir mi

0

BİLGİSAYARI BİLMELİ

130 Mesaj
10 Nisan 2014; 17:48:30 

quote:

Orijinalden alıntı: ozank.

aynen şöyle..
0

laptopunun modelini yazarmısın?

anladığım kadarıyla 2. adaptörün iğne uçlu seri adaptör.(dell ve bazı hp compaqlar kullanır)

dışındaki örgülü kablo (-), içindeki beyaz kablo (+), ve içerisinden çıkan ince kablo data ucudur. mavi kabloyu kullanmayacaksın.

sen yine de laptopun modelini yaz yardımcı omaya çalışalım

+ diğer arkadaşlar için
kırılan kabloların yenileri de elektronikçilerden temin edilebiliyor bilginize. adaptörleri çekiç+bıçakla ek yerlerinden hafif çatlatarak kolayca açılabilirsiniz.
nette laptop charger repair diye bir dünya makale video var.

Notebook dead bios flasher

21 Mesaj
11 Nisan 2014; 1:45:37 

quote:

Orijinalden alıntı: cbrmania

laptopunun modelini yazarmısın?

anladığım kadarıyla 2. adaptörün iğne uçlu seri adaptör.(dell ve bazı hp compaqlar kullanır)

dışındaki örgülü kablo (-), içindeki beyaz kablo (+), ve içerisinden çıkan ince kablo data ucudur. mavi kabloyu kullanmayacaksın.

sen yine de laptopun modelini yaz yardımcı omaya çalışalım

+ diğer arkadaşlar için
kırılan kabloların yenileri de elektronikçilerden temin edilebiliyor bilginize. adaptörleri çekiç+bıçakla ek yerlerinden hafif çatlatarak kolayca açılabilirsiniz.
nette laptop charger repair diye bir dünya makale video var.

Yardımın için çok teşekkür ederim, sayende olayı çözdüm.. :) laptop acer 5735 ama dediğin gibi aldığım adaptör başka bir modele aitti.

bir de şunu sormak istiyorum, muadil adaptör aynı volt amper değerinde olsa bile laptopta parazitlenme yapıyor özellikle lcd tvye bağladığım zaman çok belli oluyor. orjinal şarj aletinde böyle bir sorun olmuyor. bunun sebebi ve laptopa zararı ne olabilir?

BİLGİSAYARI BİLMELİ

130 Mesaj
11 Nisan 2014; 1:59:50 

parazit yapmasının sebeplerinden 1 tanesi orjinal adaptörün çıkışında 2-4 adet kondansatör varken muadillerde 1tane kondansatör kullanılması. amaçları maaliyeti düşürmek.(muadillerin kalitelileri de var onlarda parazit olmaz)

zarar olarak sadece touchpad de sapıtma yaptıranı gördüm başka bir zarar olurmu bilinmez ama laptopun 19v giriş hattındaki katı kapasitörlerin ömrü azalabilir.
mesela 50.000 saat ömrü varsa 40.000 saate düşebilir.. kullanıma bağlı 4-5 yıl sonra besleme sorunu çıkarabilir.

kendim muadil adaptör kullanıyorum tanıdıklara da muadil adaptör veriyorum. şayet adaptörlerinin kablosunda sıkıntı varsa
0

bu kablodan alıp değiştiriyorum. muadil adaptör alırken orjinale yakın ağırlıkta olanları tercih edin

bir o kablodaki mavi ucun ne işe yaradığını sormşsun
o uç ta o adaptör serilerinde miliamper seviyelerinde -data taşır. yani onu kessen data sinyalini alamadığı için adaptör takılmadı zannedip laptop çalışmaz şarj etmez.
bence hiçbir önemi yok sadece içindeki 3 kablodan 1i kırıldığında yeni adaptör satabilmek için böyle bir satış stratejisi düşünmüşler.

Bu mesajda bahsedilenler: ozank.

21 Mesaj
11 Nisan 2014; 2:06:23 

anlattıklarınız gerçekten bilgi açısından doyurucu ve çoğu kişiye de faydası olacağını düşündüğüm bilgiler. Bir de Kaliteli Muadil adaptörü nasıl ayırtedebiliriz, sizin tavsiye edebileceğiniz 19v- 3.42A 65w kaliteli parazit yapmayacak muadil adaptör var mı? ( benim için cevap çok önemli)

BİLGİSAYARI BİLMELİ

130 Mesaj
11 Nisan 2014; 2:20:04 

ağırlık olarak kıyaslama yapabilirsiniz hocam. birde mudaillerde kablosunun dandikliği ele veriyor biraz. kaliteli muadillerde kablo yumuşak esnek iken dandiklerde epeyce sert oluyor. hatta çok ararsanız mıknatısın çektiği kablolara bile denk gelebilirsiniz. ben istanbuldayım sıfır hata diye bir firma var ondan alıyorum. birçok farklı firmada var da şans işi.. türkiyeye her getirdikleri mallar aynı kalitede olmayabilir. 19v 3.42 yerine 19v 4.74a kullanabilirsiniz. malum muadiller üzerinde yazan akımları tam vermeyebilirler

En Beğenilmeyen Yorumlar
Yoruma Git Bize göstermek için bir resim var mı? kuandme - 8 Aralık 2011; 9:23:40 -1
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Laptop adaptörünü açma?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.047