Şimdi Ara

307 lpg li araçta benzin göstergesi düşmesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
5
Favori
53.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 307 de lpg li araçlarda depoda benzin olduğu halde benzin göstergesi düştüğü bunun sebebinde tekerleklere bağlı olması bu sorun bir forumda okuduğum üzere gideriliyormuş deneyen veya başaran oldumu

şu şekilde bu yöntem olmuyorsa kesin çözüm psa mödül deniliyor onada gerek olup olmadığı tartışma konusu

Gösterge düştüktüğünde yapmanız gereken aracı stop edip kapıları kilitleyeceğiniz zaman, alarm varsa eğer alarmdan değil orginal anahtarın üzerinden biraz (10sn) basılı tutarak kapıları kilitlemeniz ve birkaç saat dokunmamanız yeterlidir. Açacağınız zaman tekrar anahtardan açın göreceksiniz ki gösterge olması gereken yere gelecektir deniyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaynaci

307 de lpg li araçlarda depoda benzin olduğu halde benzin göstergesi düştüğü bunun sebebinde tekerleklere bağlı olması bu sorun bir forumda okuduğum üzere gideriliyormuş deneyen veya başaran oldumu

şu şekilde bu yöntem olmuyorsa kesin çözüm psa mödül deniliyor onada gerek olup olmadığı tartışma konusu

Gösterge düştüktüğünde yapmanız gereken aracı stop edip kapıları kilitleyeceğiniz zaman, alarm varsa eğer alarmdan değil orginal anahtarın üzerinden biraz (10sn) basılı tutarak kapıları kilitlemeniz ve birkaç saat dokunmamanız yeterlidir. Açacağınız zaman tekrar anahtardan açın göreceksiniz ki gösterge olması gereken yere gelecektir deniyor.

orjinal kilitden söylediğiniz gibi tuşlara bastığım halde gösterge hala bitik gösteriyor. sanırım PSA modülü en temiz çözümü gibi ama ona 75 100 arası fiyat biçiyorlar.

• Rampa aşağı parkedip kontak kapalı bekleyince depo çok boş değil ise kendiliğinden yükseliyor.
  • psa mdül ankarada takan yer öneri edilen bir yer varmı 2a 50 tl işcilik dahil deniyor fakat bende lavato var acaba takarlarmı
  • forumdan bir arkadaşın bana söylediklerini aynen uyguladım ve sonuç mükemmel.masraf ise 5 tl bile değil.nasıl yapıldığını açıklayayım: arkadaki yolcu koltuğunun altında benzin pompası var.pompaya bağlı sokette 4 kablo var.bunlardan kalın olan 2 kablo benzin pompasını çalıştırıyor.diğer ince olan iki kablo ise şamandıraya bağlı.bu ince olan kabloların dışını birazcık sıyırarak 47 ohm luk bir direnç ve bir anahtar bağlıyoruz.yani anahtara bastığımızda kısa devre oluyor.ama anahtar basılı kalmayan cinsten olmalı.arabayı çalıştırmadan önce bu anahtara basılı tutarak çalıştırıyoruz.kontağı açtığımızda benzin göstergesinin full göstermesi gerekiyor.daha sonra kontağı kapatıyoruz ve yarım dakika bekliyoruz.göstergelerin dibe vurup tekrar eski yerine geldiği hareketi gördükten sonra tekrar kontağı açıyoruz ve benzin göstergesi normal olması gereken yerde.yani ne kadar benzininiz varsa onu gösteriyor. tabi yine lpg de kullanınca düşüyor ama ara sıra bu hareketi yaparsanız kalan benzininizi görebilirsiniz.bu hareketi ard arda yapmak isterseniz yarım dakika beklemeniz gerekli.beklemezseniz ikinci seferde depo full göstermeyecektir. ben bağlantıyı şöyle yaptım:şöför kapısının altındaki eşikte bulunan plastiği çıkardım ve içerden geçen şamandıra kablolarını buldum.renklerinden ayırt edebilirsiniz.buradan anahtarı monte etmek daha kolay.iki kabloyuda azıcık soydum. anahtar ve direnç bağlı kabloları buraya lehimleyip bez bant ile yapıştırdım.anahtarı ise far ayar düğmesinin altında küçük bir cep var. o cebe monte ettim.gayet güzel oldu. hiç psa modüle 150 tl vermeye gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: lamblia

forumdan bir arkadaşın bana söylediklerini aynen uyguladım ve sonuç mükemmel.masraf ise 5 tl bile değil.nasıl yapıldığını açıklayayım: arkadaki yolcu koltuğunun altında benzin pompası var.pompaya bağlı sokette 4 kablo var.bunlardan kalın olan 2 kablo benzin pompasını çalıştırıyor.diğer ince olan iki kablo ise şamandıraya bağlı.bu ince olan kabloların dışını birazcık sıyırarak 47 ohm luk bir direnç ve bir anahtar bağlıyoruz.yani anahtara bastığımızda kısa devre oluyor.ama anahtar basılı kalmayan cinsten olmalı.arabayı çalıştırmadan önce bu anahtara basılı tutarak çalıştırıyoruz.kontağı açtığımızda benzin göstergesinin full göstermesi gerekiyor.daha sonra kontağı kapatıyoruz ve yarım dakika bekliyoruz.göstergelerin dibe vurup tekrar eski yerine geldiği hareketi gördükten sonra tekrar kontağı açıyoruz ve benzin göstergesi normal olması gereken yerde.yani ne kadar benzininiz varsa onu gösteriyor. tabi yine lpg de kullanınca düşüyor ama ara sıra bu hareketi yaparsanız kalan benzininizi görebilirsiniz.bu hareketi ard arda yapmak isterseniz yarım dakika beklemeniz gerekli.beklemezseniz ikinci seferde depo full göstermeyecektir. ben bağlantıyı şöyle yaptım:şöför kapısının altındaki eşikte bulunan plastiği çıkardım ve içerden geçen şamandıra kablolarını buldum.renklerinden ayırt edebilirsiniz.buradan anahtarı monte etmek daha kolay.iki kabloyuda azıcık soydum. anahtar ve direnç bağlı kabloları buraya lehimleyip bez bant ile yapıştırdım.anahtarı ise far ayar düğmesinin altında küçük bir cep var. o cebe monte ettim.gayet güzel oldu. hiç psa modüle 150 tl vermeye gerek yok.

eğer bahsettiğin sistem işe yarıyorsa çok güzel araca bir zararı olurmu peki nezmandır kullanıyorusn bu sistemi kapının altındaki eşik tam neresi resim ile gösterme mümkünmü birde sormak istediğim direnci hangi kaploya bağlıyoruz yoksa farkediyormu birde bu direnc neye göre belirlenmiş acaba

• Güzel yöntem, o sarı ışık insanı deli ediyor zira... Uygun bir zamanda denemek lazım. Sanırım en ufak bir zararı olmaz bu yöntemin...
  • temmuz gibi taktım.o zamandan beri sürekli kullanıyorum. bir zararını görmedim.resimleri ekliyorum.ayrıntılı şekilde çizdim

• resimlerin devamı

• bilgi paylaşımı için teşekkürler ellerina sağlık hiç bir forumda bu bilgiler yok göremedim ben paylaşım bu olsa gerek....
  • rica ederim.yardımcı olabildimse ne mutlu bana.montajı yaparken fotoğraflarını çekmiştim foruma koyarım diye.müsait olup koyamadım bir türlü.dün akşam uğraştım koydum.herkes baksın yapsın diye. bana bu yolu öğreten arkadaşıma da ben teşekkür ediyorum.fikir başkasının ama fotoğraflar benim çalışmamın ürünü.
  • peki bu uygulama şamandıra yada göstergede yada bunlarla ikişkilendirilmiş olan herhangi bir elektronik yerde arıza çıkarmaz mı? çalışma prensibinide anlatarak bizi daha iyi bilgilendirirmisiniz.
  • sistemi yapan ve kullanan arkadaş herhangi bir problemin olmadığını yazmış psa mödülde aynı prensiple çalışıyor sanırsam
  • ben sürekli kullanıyorum.hiçbir sorun yaşamadım. psa modül biraz farklı çalışıyor ustanın demesine göre.onda araç lpg de giderken yine ibre düşüyor ama aracı stop edip çalıştırdığınızda ibre düzeliyormuş.bizim yaptğımız sistemde aracı çalıştırmadan önce düğmeye basılı tutup kontağı çeviriyoruz.ışıkların hepsi yandığında benzin ibresi full gösteriyor.motoru çalıştırmaya gerek yok. sonra kontağı kapatıp 30 saniye kadar bekledikten sonra düğmeye basmadan kontağı açtığımızda benzin ibresi olması gereken yerde oluyor.içiniz rahat olsun.sorun çıkmaz.
  • bendede 2003 model 307 xt triptonic var lpg düştükçe benzin ibresi azalıyor normalde yarım depo benzin var lpg yi fulleyince eski halini alıyor insan bir zaman sonra alışıyor
  • Paylaşım için çok teşekkürler...
    denedim süper çalışıyoo...
  • bunu biraz önce 206 ya denedim olmadı hatta servisteki elektrikçi arkadaşla yaptık düğmeyi aradan çıkarıp kabloları birbirine şase yaptırdık olmadı acaba niye sonuçta 307de olsa 206da olsa çalışma prensibi aynı!!
  • şimdi yaptım oldu basılı tutarak çalıştırma olayını atlamışım süper oldu yaaa bidaha o alet için bi dünya para vermeye gerek kalmadı
  • brc taktırmıştım o modülü de sonradan taktılar ek ücret almadan, lpg taktırdığınız yerle konuşacaksınız baştan araştırdım netten böyle birşeyi varmış diyeceksiniz zaten lpgci de biliyoruz oda dahil yada değil gibi bişi söyler ona göre anlaşırsınız.
  • arkadaşlar ben bu olayı biraz önce denedim ama benzin ibresi full göstereceğine tamamen boş gösterdi. acaba kablolarımı ters bağladık diye düşünerek kabloları değiştirip denedik fakat yine aynı şekilde boş gösterdi ve tekrar arabayı açtığımda benzin ibresi yine aynı yerdeydi. yardımcı olursanız sevinirim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.