- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Router ne demek?
5 Cevap20190 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


1769 Mesaj
30 Ağustos 2010; 2:06:29 

herkese selamlar adsl modem almak icin linksysnin internet sitesine girdim ve products(ürünler) bölümünde modems var router var. hangisini almaliyim router nedir? bakiyim dedim routerin bir farkı yok gibi özellikleri nedir.


_____________________________

For those ten seconds or less, I'm free.


 
1703 Mesaj
30 Ağustos 2010; 10:36:32 

Merhaba,
ADSL modem ve Router farklı özelliklere sahip cihazlardır. ADSL modem içinde router mevcuttur ama normal routerlardan yapısal olarak farklıdırlar. Normal routerlarda adsl modem özelliği yoktur. Bu nedenle router ile adsl internet bağlantısı yapamazsınız.
ADSL modemlerde telefon hattının bağlanacağı adsl portu vardır ama routerlarda onun yerine RJ45 soketi şeklinde WAN portu vardır vs. vs.
Dolayısı ile her iki cihazın fonksiyonu farklı olup bir biri yerine kullanılamazlar.


_____________________________1769 Mesaj
30 Ağustos 2010; 19:50:23 

teşekkür ederim. Yani router seri almayacağız. router ne için kullanılır?


_____________________________

For those ten seconds or less, I'm free.


199 Mesaj
30 Ağustos 2010; 22:18:23 

quote:

Şimdi router nedir mesela iki farkı ağınız var. birisi ankara birisi istanbul. yada birisi network birisi internet (internet te büyük bir ağdır). bu iki network arasında köprü görevi gören cihazlara router deriz. bu artık ADSL yada KABLOYU paylaştırabilir yada uzak ağları (WAN) ları kullanıma sokabilir. yani ağa bir bilgisayar gibi takılan yada gerçekten bilgisayar olan iki farklı ağı bir kapıdan birbire gateway olarak bağlar. yani router in ip si gateway olarak yazılır ve mesela ankara daki muhasebe makinasına bağlanmak istenildi mesela istanbuldaki depo bilgisayarında ip paketleri direk gateway e gider oradaki router a yani. sonrada ben buraya gitmek istiyorum. router de peki gidelim der. karşı tarafın ip mesela 10.0.0.143 ise 192.168.0.25 olan depo dan yollanan paket 192.168.0.1 deki routere uğrar (bu arada router 192.168.0.1 adresi olduğunu varsaydık) router de onu ankara ya giden hat üzerinden (modem vasıtası ile) karşı tarafa bağlar. tabi karşıdada bir router (ve modem) var. bunu karşı router gelen paketlere bakacak muhasebe makinasını ip sine yönlendirecek yani 10.0.0.143 e. tabi ters iletişimde aynı şekilde oluyor. yani bir kablo ve bir router (ve modem yada iki bir cihaz) çifti ile uzak mesafeler hiç fark etmeden siz bişey anlamadan sanki yan odaya bağlanır gibi olur. yani bir hat ile iki ağı tek ağ gibi kullanabilirsiniz


http://www.hardwaremani...orum/a...p/t-10125.html


_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


1974 Mesaj
30 Ağustos 2010; 22:24:15 


quote:

Orijinalden alıntı: Miroglu_

teşekkür ederim. Yani router seri almayacağız. router ne için kullanılır?


Router de switch gibi interneti paylaştırmak için kullanılır. Switch anahtarlama yaparken router yönlendirme yapar. Eğer internete tek bir IP ile birden fazla cihaz bağlamak istiyorsanız ihtiyacınız olan cihaz router.

Ek bilgi:
ADSL'de modeme internet sağlayıcısı tarafından tek bir IP adresi verilir bu nedenle ADSL modemlerin çoğunun içerisinde router özelliği mevcuttur. Bu sayede ADSL'yi paylaştırmak için switch kullanılabilir. Uydunet'te ise direk olarak bir modeme 2 IP verilir. Bu nedenle modemde router'e ihtiyaç olmaz. Ama modeme 2'den fazla bilgisayar bağlanmak istenirse o zaman da ucuz çözüm olan switch kullanılamaz ve router almak zorunda kalırsınız. Bu nedenle Uydunet modem alırken nasıl bir modeme ihtiyacınızın olduğuna dikkat etmeniz gerekir.


_____________________________

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS


 
76 Mesaj
11 Ağustos 2014; 23:40:34 

merhaba arkadaşlar ben asus DSL N14U aldım içinde router çıktı modemle beraber onu nasıl monte ederim ve ne işime yarıyacak :)


_____________________________

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön


 
Reklamlar


DH VİDEO

 Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.0.547