- x
Camdaki Kireç Lekeleri
41 Cevap22493 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3759 Mesaj
29 Ağustos 2010; 22:28:58 

Mesaj bilgi amaçlıdır...

Arkadaşlar geçen gün biyere gittik baktım gölge var,güneş dönüyo ama az oturacaz diye koydum neyse..kapıyı kilitledim,bi baktım apartmanın fiskiyesi dönüyo arabaya dogru çeksem mi diye döndüm bi neyse araba da tozlu dedim ıslatsın tozu gitsin gelince çekçekle çekerim yıkanmış gibi olur..demez olaydım geldim ki araba işmakinesine dönmüş güneş de dönünce..neyse bizimkiler geldi dedi ki yengem de aynı şeyi yapmış arabaya pasta attırmak zorunda kalmış o semtin suları çok kireçli diye..ordan ben arabayı dogru yıkamacıya,bi köpüklü süngerli dış yakama araba ii de fıskıyenin vurdugu sag taraftan camlar berbat..yıkamacı çıkarırım ama biraz sürer dedi ama gitmem lazımdı bi yere gittim camsil+gazete giriştim çıkmadı,googleda arattım sirke-pasta-tiner-amonyak-marc banyo vs vs çıktı bişeler.eve geldim sonraki gün sirkeyi aldım çıktım cama sür sür yok çıkmadı..bi de taş çöz diye bi asit duymuştum yerel marketleri dolaştım,hırdavatcıya gittim bende yok ama pasta çıkarır dedi yanındaki boyacıya gittim aynısı benim başıma geldi yıkamacıda halloldu dedi hiç ugraşma..h.ss.ktiri çekerek gittim arabanın başına ordan karşıya yıkamacıya..yapıyorum ama camlar kendisinin mi dedi çizikler oluşabiliyo dedi ben de yapmıyorum artık ama bunu göze alıyosan yapıım dedi dedim camlar orjinal öyle çizik fln da yok uygula sen kireç lekesinden iidir..getirdi taşçöz..bulaşık süngeriyle uyguladı boyaya degmeden köpükledi hemen arkasına,bi dış yıkama daha lekeler çıktı ama........Ön camda silecekler çalıştıkca o vurdugu son tarafta boylu boyunca kılcal kılcal çizikler,yani uzaktan belli degil belli bi açı ve belli bi yerden bakınca görünüyo..sanıyorumki asit çok güçlü o çziklerin yerlerini de aşındırdı ve onları ortaya çıkardı..

Çok uzattım lafın özü:
Fıskiye imiş park imiş uzak durun,bunun bana maliyeti 20lira bolca vakit kaybı ve başagrısı oldu..
Camdaki lekeler için önce camsil,sonra sirke,sonra marc banyo vs ve en son hiç çareniz kalmadıysa sadece lekeli bölgeye taşçöz uygulayın,boyaya degdirmeden fazla bastırmadan hafifçe sürüp hemen temizleyin..hepimize geçmiş olsun =)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3985 Mesaj
29 Ağustos 2010; 23:09:48 

ikinci el aldığım aracımın tüm camlarında çıkmayan su lekeleri vardı,duşakabin temizleyicisi,sirke,limon,patates,domates vs. vs. ne kullandımsa nafile....İzmir eken otomotiv de üç farklı kimyasal ile anca çıktı,boya koruma dahil bana maliyeti 100 tl.

Direksiyonda eşşek varsa, kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur.

2895 Mesaj
29 Ağustos 2010; 23:20:49 

[font="Tahoma"]Benim aldığım araçta da inşaattan çimento gibi birşeyler yapışmış bunlar tırnakla zorlayınca çıkmıyor pek ama güzel bi yıkamacıya girdiğinde çıkacağını düşünüyorum. Var mı İzmir'de bu işi çok güzel yapan bir yer?

Yoruldum Deme
Ölünce Dinlenirsin

2810 Mesaj
30 Ağustos 2010; 1:04:08 

teknolojinin çaresiz kaldığı bir durum bu.benimde başımda.0 aracımın camları berbat durumda.ama yapıcak bir şey yok.

Mazda 3 Power AT Sedan Beyaz

3759 Mesaj
30 Ağustos 2010; 1:11:06 

quote:

Orijinalden alıntı: ALPEREN A.
teknolojinin çaresiz kaldığı bir durum bu.benimde başımda.0 aracımın camları berbat durumda.ama yapıcak bir şey yok.

adaş bence bi marc ile dene ya da loc

48 Mesaj
31 Ağustos 2010; 16:45:51 

Limon ve havlu kullan sünger kullanma camda çizikler çıkar.

3759 Mesaj
31 Ağustos 2010; 19:53:00 

ekleyeyim: sadece çizigin oldugu yere ve az miktarda fazla bastırmadan uygulayıp hemen temizleyin bence bu taşçözü :@:@

204 Mesaj
2 Eylül 2010; 13:17:01 

quote:

Orijinalden alıntı: ALPEREN A.

Çaresizlik falan yok,yıkmacılarda oluyor kimyasal.Ben aracı yıkatırken dedi ki adam kireçli suyla mı yıkattın önceden.Baktım hep leke.Kimyasalı getirdi sürdü geçti gitti...

10734 Mesaj
2 Eylül 2010; 13:51:16 

Kil ile kendiniz çıkartabilirsiniz. Zor değil, internetten clay bar ürün araması yapın, alışveriş sitelerinde satılıyor, alıp uygularsanız problem kalmaz. Bu ürünü boyaya bile uygulayabiliyorsunuz.

3759 Mesaj
2 Eylül 2010; 14:08:08 

quote:

Orijinalden alıntı: ultraoyuncu

Çaresizlik falan yok,yıkmacılarda oluyor kimyasal.Ben aracı yıkatırken dedi ki adam kireçli suyla mı yıkattın önceden.Baktım hep leke.Kimyasalı getirdi sürdü geçti gitti...

taşçöz işte o büyük ihtimal

31 Mesaj
2 Eylül 2010; 15:29:09 

Bizimde başımıza gelen bir mesele bu.

Peder bey güneş altında arabaya sürekli kuyu suyu tuttuğu için böyle bir durum sanırım kaçınılmaz.

Kireç sökücü, Amway LOC, üzüm sirkesi, elma sirkesi türü bilimum şeyleri denedim ama malesef hiçbir sonuç alamadım.

Polisaj makinası ve aşındırıcı(düşük seviyede) cila ile bu işe giriştim. Biraz uğraşınca kireç lekeleri çıkıyor fakat daha kuvvetli bir cilaya ihtiyaç var.

Bazı firmaların cam cilası adı altında satılan cilaları var. İster o tip cilalar olsun,ister farklı tipte bir cila fakat aşındırıcı bir ürün lazım.

ÇBS'nin cilaları kuvvetli aşındırıcı cila sınıfında diye biliyorum.

Diyeceğim ; camlara polisaj makinası ve cila dışında bir çözüm yok sanıyorum.

Sözün de su gibi letafeti var; her sözü az demek daha hoş olar.
Nizami GENCEVİ

170 Mesaj
2 Eylül 2010; 19:15:46 

CAMLARDA ÇIKMAYAN LEKELERDEN DOLAYI NE UYGULADIYSAM ÇIKMADI CLAY BAR KİL DENİLEN ÜRÜN NASIL UYGULANIYOR KENDİ ÖZEL SPREYİMİ VAR YOKSA SUYU SPREY ŞEKLİNDE UYGULAYIP KİLİ SÜREREKMİ UYGULANIYOR BİLGİSİ OLAN ARKADAŞ VARMI.

3759 Mesaj
2 Eylül 2010; 23:32:17 

KESİN ÇÖZÜMÜNÜZ TAŞÇÖZ ARKADAŞLAR AMA ÖNCEKİ MESAJLARDA DEDİGİM GİBİ

1566 Mesaj
3 Eylül 2010; 0:55:18 

Aynısı benim başımada geldi.Bende calgonlu suyla süngerle yıkamanızı öneririm

1471 Mesaj
3 Eylül 2010; 18:49:40 

Ben sirkeyle sildiğimde kireç lekesinden eser kalmamıştı

Volvo For Life.

204 Mesaj
3 Eylül 2010; 20:30:25 

quote:

Orijinalden alıntı: FB®h Pozitif

Ben sirkeyle sildiğimde kireç lekesinden eser kalmamıştı

Sanırım çok ağır değilse kireç lekesi etkili oluyor.Biz de denemiştik çıkmıştı.Ama arkadaşlar olmuyor dediğine göre etkili olmadığı zamanlar da oluyor..

3759 Mesaj
3 Eylül 2010; 23:31:00 

evt hafif lekelerde sirke ii ama bu tarz çok kireçli sularda mümkün degil sirke fln nafile..

170 Mesaj
8 Eylül 2010; 14:24:36 

Tiner, cam sil gibi şeyler denedim çıkmadı.

8636 Mesaj
8 Eylül 2010; 14:29:58 

Kil ile çıkarabilirsiniz. Kirecin yoğunluğuna göre farkeder mi bilmiyorum ama kil ile defalarca kez olumlu sonuç aldım.
Clay bar diye aratabilirsiniz. Maksimum 20 TL civarına elde edebilirsiniz.

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5+1//Creative Audigy2ZS
//Logitech Momo Racing Force
//

666 Mesaj
8 Eylül 2010; 15:33:52 

Kil,polisaj ya da kireç çözücü kesin çözüm.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=7696

Benim yazımdır.
Litresi,İstanbul içi eve teslim,şehir dışı kargo hariç 10 lira olan bir ürün.
Aynı markanın diğer ürünlerinide kullanıyoruz inkteki forum olarak.Gayet memnunuz

131 Mesaj
25 Temmuz 2013; 13:44:57 

Hocam konunun ustunden baya gecmis ama sonradan okuyan arkadaslara faydasi olur belki ben ilk okudugumda konuy bu kadar illet biseymiymis bu dedim benim arabamda 3 haftadir site icinde cim sulamadan dolayi su yiyordu ,sonra indim sirkeyle cikardim on cam komple kapliydi sirke cok isey yarada bi onceki gun kopuk ve tazyikli su tutmustum ama gecmemisti.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Burak/KONYA

80 Mesaj
15 Ağustos 2013; 12:44:30 

Sirke

2011 Jetta 1.6 TDI DSG
2012 Doblo 1.3 Mjet

4033 Mesaj
15 Ağustos 2013; 12:48:19 

pastayla çıkıyor ama uğraşmak istiyor

1 Mesaj
24 Ağustos 2013; 19:16:21 

Öncelikle merhaba arkadaşlar;

Çözüm eşlerde beyler :)

Sorun : Kireçli su cama damlıyor su güneşte buharlaşıyor geriye sadece kireç kalıyor ve cama yapışıyor.
Benzer sorun : Çaydanlıkta su kaynıyor kireç dibinde kalıyor ve yapışıyor bulaşık sabunu arap sabunu veya bulaşık teli çözüm oluyormu? Hayır.

Çözüm: Kesinlikle limon tuzu.

Eşimiz veya annemiz neyapıyor? çaydanlıkta limon tuzu kaynatıyor bütün kireçler çıkıyor. Sonra güzelce durulayıp çalkalıyor ve çayı afiyetle içiyoruz. Yani zararı varmı hayır yok ben zararını görmedim.

Ben denedim arkadaşlar çok güzelde sonuç aldım herkese tavsiye ederim.

1 litre suyu kaynatın bir kaba boşaltın üstüne camdaki kirecin durumuna göre 6-9 yemek kaşığı (benim görüşmü rahtsız ettiği için ben bol döktüm) limon tuzu dökün ve iyice karaştırın eriyene kadar. Sonra burası önemli sıcak halde bezi içine atın sıcak (hatta kaynar halde eldiven kullanarak yapabilirsiniz yani elinizin yanmaması için önlem alın işte) halde camı silin sonra üstüne su dökün yada normal su ile silin ve kurulayın.

HErkese kolay gelsin umarım işinize yarar çünkü çok can sıkıcı bir durum.
Ve son olarak fişkiyeler dikkat :))))

64 Mesaj
25 Ağustos 2013; 10:45:12 

3 Mesaj
17 Eylül 2013; 12:41:13 

bendede aynı sorun vardı tüm arkadaşlara ikibuçuk liraya hallettim anında söktü attı şimdi en yakın markete gidiyorsunuz bir kireç çöz alıyorsunuz çaydanlıkların krecini çözenden ve kalın bir beze döküyoruz boyaya değdirmeden ve siliyoruz kolay gelsin anında çözüm :) @enreka_tr

Bu mesajda bahsedilenler: enreka_tr

812 Mesaj
17 Eylül 2013; 13:16:03 

Konuyla alakalı olarak, yıkama sonrası arabanızın üzerinde kalan suyu güneş kurutmadan mutlaka güzelce silin bu şekilde birçok kireçve su lekesini baştan önlemiş olursunuz eğer siz kurulamadan güneş kurutursa 2 bez çalışın biri hafif nemli olsun onunla yüzeyi hafif silerek ıslatır lekeyi çözer diğer kuru ile siler ve henüz taze olan izlerden kurtulursunuz.

Bezleriniz mikrofiber olsun sonuçlar çok daha güzel olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DOMIX -- 17 Eylül 2013; 13:18:36 >

ALFA ROMEO 156 TS RED

3759 Mesaj
17 Eylül 2013; 16:19:27 

tamam arkadaşlar anlaşıldı konunun tarihine baksanıza :)
camı degiştirdik bu arada

Bütün hosterlar için premium olarak benim hesabımı kullanarak indirmek için tıklayın

145 Mesaj
21 Eylül 2013; 23:13:43 

Kurutma özellikli otomatik yıkama makinası sonrası, ön camda sileceğin ulaşamadığı yerlerdeki kireç lekeleri kalmadı.

60 Mesaj
15 Kasım 2013; 21:32:17 

Merhaba,
Benim arabaya da aynısı olmuştu. Oto yıkamacısı arkadaşıma gittim bildiğimiz üzüm sirkesi ve süngerle yıkadılar, temizlendi. Genelde bahçeleri gübre katılmış su ile suladıklarından oluyor bu lekeler yoksa hiçbir kireçli su ile hemen olmaz..

Umarım hemen atlayıp yahuu mesaja kaç yıl sonra cevap vermişsin diyen olmaz. Malum burada tecrübeler paylaşılıyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zekia -- 15 Kasım 2013; 21:34:04 >

Bu mesajda bahsedilenler: enreka_tr

2005 Honda Accord / 2.0 Executive / KitMTM

10241 Mesaj
4 Nisan 2014; 14:54:02 

quote:

Orijinalden alıntı: enreka_tr

tamam arkadaşlar anlaşıldı konunun tarihine baksanıza :)
camı degiştirdik bu arada

camı niye değiştirdiniz, bu olaydan dolayı mı...

凯末尔•阿克苏耶克

3759 Mesaj
6 Nisan 2014; 21:54:18 

quote:

Orijinalden alıntı: caucass

camı niye değiştirdiniz, bu olaydan dolayı mı...

evet peder beyin pirpirikliginden dolayı :)

Bütün hosterlar için premium olarak benim hesabımı kullanarak indirmek için tıklayın

10241 Mesaj
7 Nisan 2014; 1:25:17 

bari kaskodan değiştirtseydiniz

凯末尔•阿克苏耶克

3759 Mesaj
7 Nisan 2014; 19:13:04 

kasko yok

10820 Mesaj
2 Haziran 2014; 8:36:53 

Mesaj güncel kalmalı çünkü her zaman gerekli bir konu.
Dün sirke ile epey uğraştım ama çıkmadı kireç lekeleri, birde sirke ve gazete kağıdı ile deneyeceğim bakalım ne olacak.

Bu konuyla ilgili özelden mesaj yazmayın lütfen, Uydunet kopmaları ve wifi hız düşmesi sorunu olanlar, çözüm bu konuda....TIKLA

2717 Mesaj
2 Haziran 2014; 8:43:59 

Aynen kil ile çıkıyor. Bizim de üniversite otoparkında olmuştu benim araca. Ön cam komple kireç izi önüne göremiyorsun resmen. İki gün uğraşmıştım cam temizleyici, kil ve cila ile. Çok az birşey kalmıştı o da 2 gün yağan düzenli yağmur sonucu nihayet kendiliğinden gitmişti.

yüzlerce parfüm incelemeleri ve geleneksel tıraş hakkında her şey için saklınotalar ve tıraşkeyfim bloglarıma beklerim..

353 Mesaj
2 Haziran 2014; 12:30:38 

Sirkeyle nasıl çıkarıyosunuz anlayamadım gitti. Ben denedim hiç bişey olmuyor. Ama kullandığım sirkenin miyadı geçmişti ondanmı yada çeşidindede değişiyormu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qqq1assi -- 2 Haziran 2014; 12:31:10 >

43 Mesaj
7 Haziran 2014; 8:57:07 

Tuz ruhu ile çıkartabilirsiniz falat fitillere ve plastiklere dikkat

3166 Mesaj
7 Haziran 2014; 10:04:46 

Cam cilası da denenebilir.

"Son nefesime sakladığım, daha söyleyeceklerim var..."

Her hakkı mahfuzdur...

1464 Mesaj
8 Haziran 2014; 1:34:18 

Kil,apc,loc,alkol (ipa) marc gibi ürünlerle çıkmıyor.sirke denemedim.limon baya temizledi ama yine var.bir türlü çıkaramadım.

astra h 1.6 115 bg
ruhumuz olmadan sadece bir makineyiz.

7815 Mesaj
29 Temmuz 2014; 15:43:20 

Bende aynı sorundan muzdaripim. Araç sıfır, yeni. Kaputta bol miktarda harita şeklinde kurumuş su damlası yani kireç izi var. Keza ön camda da var. Cam suyu + parmakla ovalamakla çıkmıyor. Tırnak atmaktan çekiniyorum. Sirke kesin çözüm mü beyler? Bunu yapsam bile bir sonraki yıkamada tekrarlayacak bu sorun. Aracı iyice kurutup silmek ise ayrı bir dert. Bu işin çözümü yok mu?

Sen öldüğün gün bende öldüm canım anneannem...

799 Mesaj
29 Temmuz 2014; 20:35:12 

quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Bende aynı sorundan muzdaripim. Araç sıfır, yeni. Kaputta bol miktarda harita şeklinde kurumuş su damlası yani kireç izi var. Keza ön camda da var. Cam suyu + parmakla ovalamakla çıkmıyor. Tırnak atmaktan çekiniyorum. Sirke kesin çözüm mü beyler? Bunu yapsam bile bir sonraki yıkamada tekrarlayacak bu sorun. Aracı iyice kurutup silmek ise ayrı bir dert. Bu işin çözümü yok mu?

Aracınızı yıkamadan sonra uber blue tarzı microfiber bezle kurulayın leke kalmaz. cam için ise sirke su karışımı birebirdir. Kaputta da sorun çıkarmaz ama illa denemem derseniz kaliteli bir oto şampuanı anca işi görür.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » DH Garaj » Camdaki Kireç Lekeleri
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.484