Şimdi Ara

YATAY GEÇİŞ REHBERİ [SSS] (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.850
Cevap
147
Favori
679.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: X kare

quote:

Orijinalden alıntı: crywolf34

Peki devletten özele geçtiğimizde tam burslu mu geçiyoruz yoksa burssuz mu?Yoksa tam burslu belli bir ort. ile alıyor;burssuz başka bir ort. ile mi alıyor?

Gideceğiniz özel okulda yüksek ortalama tuttursanız okul burs verir.

Tabi o yüksek ortalamayı tutturasıya kadar o üniversitenin 1 yıllık ücretini ödeyeceğiz değil mi?Bir de o ortalamayı tutturamazsam benim için maddi yönden sıkıntı olur.Bu durum da benim için çok riskli .

Cevabınız için teşekkürler

• Merhaba arkadaşlar,

Zihin engelliler öğretmenliği okuyacağım bu sene maltepe üniversitesinde fakat marmara veya sakarya ya yatay geçiş yapmak istiyorum. Maltepede 1 sene hazırlık okuyacağım marmara veya sakarya ya geçiş yapacakken ingilizce sınavı yapıp ona göre mi alıyorlar? İngilizcem kötü çünkü epey. Yoksa o seneki ortalama mı önemli?

Aşağıdaki linkte koşullar yazıyor fakat anlayamadım benim bölümüm için ingilizce sınav var mı yok mu diye. Yardımcı olacak bir arkadaş olurca çok duacı olurum. Şimdiden teşekkürler.

http://ilan.memurlar.net/common/documents/3580/marmarayatay.pdf

• Hazırlık sınıfını bitirince yatay geçiş yapamıyorsun 1 sene daha okuyacaksın bunun dışında hazırlık sınıfı zaten okuduğun için bir daha okumuyorsun bazı üniversiteler (bildiğim kadarı ile İTÜ vs.) emin değilim ama sınav yapıyor diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nike -- 2 Eylül 2011; 10:58:10 >
  • örgün öğretimden aynı bölümün 2.öğretimine geçiş mümkün mü?

sakarya üniversitesinden istanbul veya marmara üniversitene geçiş deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zamazingo mühendisi

örgün öğretimden aynı bölümün 2.öğretimine geçiş mümkün mü?

sakarya üniversitesinden istanbul veya marmara üniversitene geçiş deneyeceğim.

evet, mümkün.
  • Bende ktü fen bilgisi öğrt. başka şehire geçmem mümkün mü ygs lys ye girmek gerekli mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Allen Walker

Bende ktü fen bilgisi öğrt. başka şehire geçmem mümkün mü ygs lys ye girmek gerekli mi

Gerekmez. Not. ort. yüksek tutarsan yatay geçişle geçersin.
  • S.A Ben NKÜ Hayraboluyu kazandım ve tercih yaptim bu sene
    Fakat ailevi sorunlar yüzünden ist içi kalmam gerekiyor ,
    Özel veya devlet vs. farketmez..

Böyle birşey soz konusumu ? Kaydi sildirip özele gidebiliomuyum
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaD_PLay_Boy

S.A Ben NKÜ Hayraboluyu kazandım ve tercih yaptim bu sene
    Fakat ailevi sorunlar yüzünden ist içi kalmam gerekiyor ,
    Özel veya devlet vs. farketmez..

Böyle birşey soz konusumu ? Kaydi sildirip özele gidebiliomuyum

Yerleştiysen mümkün değil ancak seneye
  • Yatay geçiş için fakülte adlarının aynı mı olması gerekiyor? Yani mühendislik mimarlık fakültesinde okuyan biri başka bir üniversitenin mühendislik fakültesindeki bir bölüme geçebilir mi? Bir de x üniversitesinde başka bölüme geçip aynı sene yatay geçişle y üniversitesinin o bölümüne geçebilir mi? Bir de türkçe bölümlerden ingilzice bölümlere geçmek için geçmek istediğin üniversitenin muafiyet sınavına giriliyormuş. O sınavı geçemezsen gidemiyor musun o bölümü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: blizzard_onur

Yatay geçiş için fakülte adlarının aynı mı olması gerekiyor? Yani mühendislik mimarlık fakültesinde okuyan biri başka bir üniversitenin mühendislik fakültesindeki bir bölüme geçebilir mi? Bir de x üniversitesinde başka bölüme geçip aynı sene yatay geçişle y üniversitesinin o bölümüne geçebilir mi? Bir de türkçe bölümlerden ingilzice bölümlere geçmek için geçmek istediğin üniversitenin muafiyet sınavına giriliyormuş. O sınavı geçemezsen gidemiyor musun o bölümü?

Fakülte adlarının aynı olmasına gerek yok. Ders içeriklerinin %70'i veya 80'inin aynı olması gerekir.
    Aynı sene 2 kere yatay geçiş yapamazsınız.
    Üniversitelere göre farklılık gösterir. YTÜ hazırlığı geçemeyeni kabul etmezken, Kocaeli Üni. kabul eder ama hazırlığı zorunlu tutar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Galois_

quote:

Yatay geçiş için fakülte adlarının aynı mı olması gerekiyor? Yani mühendislik mimarlık fakültesinde okuyan biri başka bir üniversitenin mühendislik fakültesindeki bir bölüme geçebilir mi? Bir de x üniversitesinde başka bölüme geçip aynı sene yatay geçişle y üniversitesinin o bölümüne geçebilir mi? Bir de türkçe bölümlerden ingilzice bölümlere geçmek için geçmek istediğin üniversitenin muafiyet sınavına giriliyormuş. O sınavı geçemezsen gidemiyor musun o bölümü?

Fakülte adlarının aynı olmasına gerek yok. Ders içeriklerinin %70'i veya 80'inin aynı olması gerekir.
    Üniversitelere göre farklılık gösterir. YTÜ hazırlığı geçemeyeni kabul etmezken, Kocaeli Üni. kabul eder ama hazırlığı zorunlu tutar.

İkisini de ayrı senelerde yapmam lazım yani.
    Ben hazırlığı direkt atlayarak 1. sınıftan başladım daha doğrusu başlayacağım. Birinde kimya ve biyoloji diğerinde fizik ve kimya ağırlıklı olursa olmaz mı? Minimum %70 mi olması gerekiyor? 1. sınıfta ingilizce dersleri varmış ama hazırlığı zorunlu olan bir bölüme gidersem hazırlık okuyacak mıyım yoksa 1 ya da 2. sınıftan mı başlayacağım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi machine man -- 8 Eylül 2011; 17:35:07 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Galois_

quote:

İkisini de ayrı senelerde yapmam lazım yani.
    Ben hazırlığı direkt atlayarak 1. sınıftan başladım daha doğrusu başlayacağım. Birinde kimya ve biyoloji diğerinde fizik ve kimya ağırlıklı olursa olmaz mı? Minimum %70 mi olması gerekiyor? 1. sınıfta ingilizce dersleri varmış ama hazırlığı zorunlu olan bir bölüme gidersem hazırlık okuyacak mıyım yoksa 1 ya da 2. sınıftan mı başlayacağım?

Evet farklı senelerde.
    Biraz ondan biraz bundan olmuyor maalesef, derslerin içeriklerinin %70'i (%80'de olabilir tam emin değilim) aynı olması gerekiyor.
    Kendi okulunda hazırlığı geçtiysen eğer gideceğin okulda hazırlıktan muaf olursun (Odtü, itü gibi okullarda muaf olma ihtimalin düşük). 1. sınıfta ingilizce dersler ve kendi okulunda görmediğin farklı dersler varsa 2.sınıfta o dersleri alttan alırsın.

• hocam hazırlıkta başarısız olunması durumunda başka bir üni.(türkçe eğitim veren) geçiş hakkı var mı..valanarsa tam bilgiyi nereden alabilirim tarihleri f

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam haZIRLIKTA BAŞARILI OLAMAYANLAR İÇİN GEÇİŞ HAKKI VAR MI (TÜRKÇE EĞİTİM VEREN ) TAM BİLİ NERDEN ALABİLİRİM
  • Yatay geçiş yapmadan önceki okulunda 2 ağustosta harç yatıran biri, yeni geçtiği okulda da harç yatırması gerekli midir?Yatay geçiş yapılan okulun harç zaman 5-9 eylül.Şu anki geçiş yapılan okuldaki harcı da ödeyip eski harcını alabilir mi yoksa hiç ödememeli mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrttbakrdnz

hocam hazırlıkta başarısız olunması durumunda başka bir üni.(türkçe eğitim veren) geçiş hakkı var mı..valanarsa tam bilgiyi nereden alabilirim tarihleri f

quote:

Hazırlık sınıfı sonunda yapılan yeterlik sınavında başarısız olunması durumunda Hazırlık Sınıfı’na bir yıl daha devam edilir. İkinci yılın sonunda da İngilizceden başarılı olamayan öğrenciler YÖK’e başvurarak aynı alanda Türkçe eğitim yapan başka bir üniversiteye nakillerini isteyebilirler.

quote:

Orijinalden alıntı: ultraslan_34

Yatay geçiş yapmadan önceki okulunda 2 ağustosta harç yatıran biri, yeni geçtiği okulda da harç yatırması gerekli midir?Yatay geçiş yapılan okulun harç zaman 5-9 eylül.Şu anki geçiş yapılan okuldaki harcı da ödeyip eski harcını alabilir mi yoksa hiç ödememeli mi?

Okul harçlarının geri iadesi hiç bir şekilde mümkün değildir. Yeni okulun harcını da yatırmak zorundasınız.

• Ben bu yıl sakarya metalurji ve malzeme mühendisliğini kazandım. Hazırlık okumadan direk 1.sınıfa başlayacağım. bölüm dersleri başlamadan 1. sınıfın ilk dönem sonu veya 2. senemi Sakarya metalurjiden yıldız teknik metalurjiye geçerek okumak istiyorum.

1) sakarya’dan ytü’ye geçebilir miyim ?
    2) bölüm dersleri başlamadan 1. sınıfta geçiş yapmak mümkün mü ?
    3) ortalamayı yüksek tutmak yeterli mi ? yoksa başka yapmam gerekenler var mı ?
    4) ytü’nün yatay geçişle kaç tane öğrenci alacağını nasıl öğreneceğim ?
    5) en erken ne zaman geçiş yapılabiliyor ? (ilk dönem sonu, 2. sınıf vs.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmm92

Ben bu yıl sakarya metalurji ve malzeme mühendisliğini kazandım. Hazırlık okumadan direk 1.sınıfa başlayacağım. bölüm dersleri başlamadan 1. sınıfın ilk dönem sonu veya 2. senemi Sakarya metalurjiden yıldız teknik metalurjiye geçerek okumak istiyorum.

1)Geçebilirsin
    2)1.sınıfta geçiş olmaz
    3)Öss puanına da bakıyor diye biliyorum yıldız yani öss ile not ortalamanı oranlıyor
    4)Temmuz gibi açıklıyorlar o zaman öğrenirsin takip ediceksin siteyi
    5)en erken 2.sınıfta yapabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: andy51

quote:

Orijinalden alıntı: mmm92

Ben bu yıl sakarya metalurji ve malzeme mühendisliğini kazandım. Hazırlık okumadan direk 1.sınıfa başlayacağım. bölüm dersleri başlamadan 1. sınıfın ilk dönem sonu veya 2. senemi Sakarya metalurjiden yıldız teknik metalurjiye geçerek okumak istiyorum.

1)Geçebilirsin
    2)1.sınıfta geçiş olmaz
    3)Öss puanına da bakıyor diye biliyorum yıldız yani öss ile not ortalamanı oranlıyor
    4)Temmuz gibi açıklıyorlar o zaman öğrenirsin takip ediceksin siteyi
    5)en erken 2.sınıfta yapabilirsin

ek olarak, ytü'de ingilizce muafiyet sınavını geçemezsen eğer başvurun kabul edilmiyor.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.