Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (1291. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27.258
Cevap
186
Favori
2.709.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12891290129112921293
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: pimbo

slm forumda gezinirken aklıma takıldı spolarda triger zincir mi kayış mı? ve ne zaman değiştirmek gerekiyor? bu aralar debriyaja basınca sanki paslı bir metali itiyormuşsunuz gibi ciğğk diye ötüyor. neden olabilir acaba?

Sportage ve diğer GDI motorlu araçlarda triger kayışı yoktur, zincir vardır. Ses gelmeye başlarsa değişir ama bunu servis tespit eder. Sizin aracınız daha yeni olmalı (2-3 sene) bu nedenle değişmeye gerek yok.

Debriyaj pedalına bastığınızda gelen ötme sesi veya gıcırtı ya debriyaj telinden ya da debriyaj çatalından geliyor olabilir. Servise gittiğinizde yağlayabilirler veya çatalı değişebilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuat222

Ben de bir soru sorayim.gsl pluslarda kısa farlar xenon fabrikasyon oluyor mu.oluyorsa mmuayeneden geçer mi

Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz modellerde xenon aydınlatma yok ve sonradan taktıracağınız xenon TÜV muayenesinde kesin bir şekilde AĞIR KUSURLU olarak muayeneden geçmiyor.

Bundan sonra yazacaklarım sizin için değildir üzerinize alınmayın. Sonradan Xenon far taktırmak isteyenlere yazıyorum.

Araç sahipleri sonradan araçlarınıza çakma xenon aydınlatmayı taktırmayın, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyin. Sonradan takılan xenon aydınlatma ile hem kendi görüş alanını daraltır hem de karşıdan gelen araç sürücülerinin görüşünü kısıtlarsınız.

Xenon aydınlatmanın şartları arasında otomatik far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı vardır. Sonradan takılma çakma xenon farlarınız aracınızın otomatik far yükseklik ayarı olmadığı için siz yokuş çıkarken, hızlanırken veya aracınızda ki yük durumuna göre çakma xenonlar karşıdan gelen sürücünün gözünü kör eder. Yağmurlu havalarda kirlenen farlarınız yıkanmadığı için görüşünüzü iyice daraltır, bir şey göremezsiniz.

Xenon far için 3 şart var ( otomatik yani ayar gerektirmeyen far yüksekliği, far yıkama sistemi ve mercek ) Bunlar olmadığı zaman muayeneden ağır kusur sayıldığı geçemez.

Trafikte bir dolu çakma xenon aydınlatmalı araç dolanıyor. Bu xenon aydınlatmaları satana, takana, taktırana veya bunları yolda görüpte ceza yazmayan polise kocaman bir

Eğer aracınızın aydınlatma gücünden memnun değilseniz şayet xenon aydınlatma yaparsanız hiç göremezsiniz. Aracınızın aydınlatmasından memnun değilseniz bunun için üretilmiş, yasal ampuller mevcut. Adlarını tam bilemediğim night breaker vb ampüllerle görüşünüzü %20-25 artırmanız mümkün.

Not: Ben de Sportage'i aldığımda ilk heves taktırtmıştım ama sonradan kullandıkça pişman olmuştum. Keşke beni de böyle uyaran biri olsaydı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celebic -- 4 Şubat 2016; 9:40:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

quote:

Orijinalden alıntı: fuat222

Ben de bir soru sorayim.gsl pluslarda kısa farlar xenon fabrikasyon oluyor mu.oluyorsa mmuayeneden geçer mi

Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz modellerde xenon aydınlatma yok ve sonradan taktıracağınız xenon TÜV muayenesinde kesin bir şekilde AĞIR KUSURLU olarak muayeneden geçmiyor.

Bundan sonra yazacaklarım sizin için değildir üzerinize alınmayın. Sonradan Xenon far taktırmak isteyenlere yazıyorum.

Araç sahipleri sonradan araçlarınıza çakma xenon aydınlatmayı taktırmayın, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyin. Sonradan takılan xenon aydınlatma ile hem kendi görüş alanını daraltır hem de karşıdan gelen araç sürücülerinin görüşünü kısıtlarsınız.

Xenon aydınlatmanın şartları arasında otomatik far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı vardır. Sonradan takılma çakma xenon farlarınız aracınızın otomatik far yükseklik ayarı olmadığı için siz yokuş çıkarken, hızlanırken veya aracınızda ki yük durumuna göre çakma xenonlar karşıdan gelen sürücünün gözünü kör eder. Yağmurlu havalarda kirlenen farlarınız yıkanmadığı için görüşünüzü iyice daraltır, bir şey göremezsiniz.

Xenon far için 3 şart var ( otomatik yani ayar gerektirmeyen far yüksekliği, far yıkama sistemi ve mercek ) Bunlar olmadığı zaman muayeneden ağır kusur sayıldığı geçemez.

Trafikte bir dolu çakma xenon aydınlatmalı araç dolanıyor. Bu xenon aydınlatmaları satana, takana, taktırana veya bunları yolda görüpte ceza yazmayan polise kocaman bir

Eğer aracınızın aydınlatma gücünden memnun değilseniz şayet xenon aydınlatma yaparsanız hiç göremezsiniz. Aracınızın aydınlatmasından memnun değilseniz bunun için üretilmiş, yasal ampuller mevcut. Adlarını tam bilemediğim night breaker vb ampüllerle görüşünüzü %20-25 artırmanız mümkün.

Not: Ben de Sportage'i aldığımda ilk heves taktırtmıştım ama sonradan kullandıkça pişman olmuştum. Keşke beni de böyle uyaran biri olsaydı.

Öncelikle bilgilendirme için tskl.aracı dün aldım ve fabrikasyon xenon olduğu ve muayeneden geçebileceği söylendi.bu amaçla sormustum.diğer konularda size katiliyorun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Klavyeyi elime almışken yazmaya devam edeyim, umarım sıkmıyorumdur.

Sportage eski bir kullanıcısı olarak ben de 2010 yılında Sportage'i ilk gördüğümde nasıl etkilendiysem bu sefer de aynı şekilde hayal kırılığına uğradım.

Ancak yeni kasa, yeni teknoloji, yeni güncelleme her zaman iyidir. Kimi zaman cep telefonlarımıza gelen güncellemelerden şikayet ederiz, eskisi daha iyiydi deriz ama zamanla yeninin iyi olduğu ortaya çıkar. Gerçekten ilk izlenimler özellikle 2010 yılında çıkan kasa ile gözümüze çarpan aracın albenili ön tarafı bu sefer etkileyici değil ve göze hoş gelmiyor ama zamanla diğer üstünlükleriyle buna da alışılır.

Kia Motors 2010 yılında çıkardığı Sportage modelinde olan eksiklikleri veya hataları ilerleyen deönemlerinde ki makyajlı üretimlerinde bile hiç dikkate almayarak düzeltmedi

Teknik özelliklerini okumadım veya detaylarını incelemedim fakat artık bundan önceki kasada olan akla zarar hataları tekrarlamayacağını sanıyorum. Bunları saymaya gerek yok, eski sayfalarda bolca konuşuldu.

Eski kasa için en çok şikayet edilen konu yakıt tüketimiydi. Araç cidden fazla yakıyor ve buna rağmen istenilen motor performansını vermiyordu. En azından üretici firma şimdi müşterisine turbo motor ve farklı şanzıman seçenekleri sunuyor. Gördüğüm kadarıyla 177 beygirlik turbo bir motor seçeneği var. Bu motor fazla yaksa bile en azından basınca gidecektir. 177 beygire ufak bir yazılım atılırsa 200-210 beygire çıkacak ve oldukça tatminkar olacaktır. Bu haliyle bile eski model kadar yakıt tüketeceğini sanmıyorum. Tüketse de buna değecektir.

Forumda konuşulan ilk model 2010 yılı teknolojisini taşıyor, aradan 5-6 yıl geçmiş yani otomotiv teknolojisinde epey yol alınmış olmalı. Haliyle yeni kasada bu olumlu değişiklikler görülecektir. Sportage eski modelinin (2010-2015) yeni modelde aranılacak tek yönü kasanın özellikle ön tarafın albenisidir. Bunun dışında yeni çıkan kasa çok farklı özellik, donanım ve seçenekler barındıracaktır.
  • celebic kullanıcısına yanıt
    Tabikide teknoloji her saniye gelişiyor orada bir sıkıntı yok.Bazı şeylerde tabikide ilerleme kaydedilmiş olabilir.Dizel motor seçeneği koymadı sportageye ama dizel koymadığı halde benzinli olarak Kiadan başka bu kadar satan hiçbir Suv araç olmadı.Makyajla bazı şeyleri düzeltmişler ona katılmıyorum ben makyajlı ve makyajsız test ettim biraz fark vardı bazı şeylerde bana göre tabi

Ama dizel motor koymayışı tabikide bir hata rakiplerinin yanında.Türkiyede gibi benzin fiyatlarının olduğu bir yerde dizel çok daha iyi bir seçenek özellikle fazla km yapanlar için.
    Ama bu adamların zaten en büyük piyasası Amerikada.
    Orada benzin daha çok satıyor adamlar takmıyor bile burayı.Ceedin test sürüşünde dizel diye ısrar ettik ama dizel motor koymadılar sportageye fabrika diyor.Bu bence bizi iplemiyorlar demektir başka açıklaması yok .
    Halbuki sportagenin en çok satan yerlerinden birisi Türkiye tam tersine takmaları lazım :).Dizel getirirse sonu Crv gibi olur sportagenin bu net yani bu fiyatlarla.177 beygir turbo getirdi evet performans arttı tabikide tork ve beygir değerleri yüksek ama şanzıman sorunları daha fazla olabilir örneğin tucson.Şanzıman sıkıntıları yaşayanlar olmuş bile bu bile insanın içine kuşku doğuruyor.Bakın ben burdayım iddaa ediyorum yeni kasa sportagenin satışlarının çoğu 135 beygirlik versiyon olucaktır iddaa attım tutarmı bilmem artık.
  • Bir sorum daha var.ecodinamik versiyonda eco tuşu gibi durum var mi.ecodinamikten kasıt start stop mu?

• celebic kullanıcısına yanıt
    Abi eline saglik. Daha cok yaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Esasında spo formunun eski ağır topları olarak Sn Barantula ve Sn. Celebic; burada olmanız çok güzel. Lütfen devam edin.
    Ben 2.0 IX35 ile 2015 Tuscon 2.0'ı kabaca bir inceledim.
    Evet kasa makyajlı.
    Motor ve şanzuman aynı. Ancak motorun; sanırım aracın yazılımıyla oynayarak biraz daha torkunu vs yükseltmişler.
    Aksesuar ve donanım biraz değişmiş (mesela elektrikli el freni gibi) gerisi aynı gibi.
    Kısacası 170 bin TL'ye çıkacak bir fark yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: youdiditwellslowly

Esasında spo formunun eski ağır topları olarak Sn Barantula ve Sn. Celebic; burada olmanız çok güzel. Lütfen devam edin.
    Ben 2.0 IX35 ile 2015 Tuscon 2.0'ı kabaca bir inceledim.
    Evet kasa makyajlı.
    Motor ve şanzuman aynı. Ancak motorun; sanırım aracın yazılımıyla oynayarak biraz daha torkunu vs yükseltmişler.
    Aksesuar ve donanım biraz değişmiş (mesela elektrikli el freni gibi) gerisi aynı gibi.
    Kısacası 170 bin TL'ye çıkacak bir fark yok.

Xtrail'a kadar yolu var hocam 😆😆😆

• fuat222 F kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Ne kadara satın aldınız acaba? Ben de 2013 gsl plus'ımı satacağım da fiyat olarak ne yazmam gerektiğimi bilemedim. Malum sitede çok farklı fiyatlar var. Hasarsız ve 45.000 km de araç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soyk

Hayırlı olsun. Ne kadara satın aldınız acaba? Ben de 2013 gsl plus'ımı satacağım da fiyat olarak ne yazmam gerektiğimi bilemedim. Malum sitede çok farklı fiyatlar var. Hasarsız ve 45.000 km de araç.

9000 km de hasarsız 63500 aldim .

• 2012 yilinda baslayan spo maceramiz 2016 kasanin tipsizligi ve fiyat farki yuzunden tusconla devam edecek.Bugun elite plus alip spoya veda ettim.Yeni kasayi bekliyordum ama fiyatida gorunce tuscona donus yaptim.Bence eski kasa ragbet gormeye uzun sure devam edecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: blueman7

2012 yilinda baslayan spo maceramiz 2016 kasanin tipsizligi ve fiyat farki yuzunden tusconla devam edecek.Bugun elite plus alip spoya veda ettim.Yeni kasayi bekliyordum ama fiyatida gorunce tuscona donus yaptim.Bence eski kasa ragbet gormeye uzun sure devam edecek.

Allah kaza bela vermesin. Ara sira ugramayi ihmal etmeyin.

• barantula kullanıcısına yanıt
    Amin cümlemize inşallah daha güzelleri sizin olur.Tabiki hep buralardayız.İnşallah ilerde yine spo alırız sizde bende.Saygılar
  • Selamlar arkadaslar...2012 sportage 1.6 benzinli aracimin son günlerde sahit olmaya basladigim bi arizasi var sanirim yardimci olabilecek veya başina gelen kullanici arkadaslarim var ise yardimci olurlarsa sevinirim..aracimi kullanip geri garajima geldigimde motoru stop ettigimden 5 dakka icinde bagajin alt kismindan bi gürültü cikiyor pat sesi..herdefasinda egilip nerden diye arasamda cözemedim sesin kaynagini acaba bu konuda yardimci olabilecek bi arkadasimiz varmi cok tesekkurler..ben biraz egzost tertibatindan supheleniyorum ama anlayamadim..servise gidipte soyulmakta istemiyorum...

• Selamlar arkadaslar...2012 sportage 1.6 benzinli aracimin son günlerde sahit olmaya basladigim bi arizasi var sanirim yardimci olabilecek veya başina gelen kullanici arkadaslarim var ise yardimci olurlarsa sevinirim..aracimi kullanip geri garajima geldigimde motoru stop ettigimden 5 dakka icinde bagajin alt kismindan bi gürültü cikiyor pat sesi..herdefasinda egilip nerden diye arasamda cözemedim sesin kaynagini acaba bu konuda yardimci olabilecek bi arkadasimiz varmi cok tesekkurler..ben biraz egzost tertibatindan supheleniyorum ama anlayamadim..servise gidipte soyulmakta istemiyorum...

• yeni sportage lar..showroomlara inmeye başladı..haftasonu kısmet olur belki

• quote:

Orijinalden alıntı: alfadent

yeni sportage lar..showroomlara inmeye başladı..haftasonu kısmet olur belki

Yeni konu acilmasi lazim var galibada pek iyi degil birileri acarsa guzel olur.Gidip incelemek lazim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blueman7 -- 12 Şubat 2016; 22:31:52 >
  • Yeni sportage Showroomumuzda Ankaralıları bekleriz.
  • arkadaşlar müzik çalarken navigasyon devreye giriyor ön hoparlörlerdeki sesi kısıyor anonsunu yapıp tekrar açıyor sanırım araç çalışınca navi arka planda açılıyor bu son günlerde olmaya başladı bunun bir ayarı vardır sanırım konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim. marka : Nevcox
    şimdiden teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 12891290129112921293
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.