Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (1261. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27.257
Cevap
186
Favori
2.711.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12591260126112621263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumu çok meşgul ettim ama bilmediğim bir konu daha var. Araç 2. el olarak satılırken LPG limi yoksa LPG hiç takılmamış olan mı tercih edilir? Tabi bizim araç özelinde soruyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soyk

Forumu çok meşgul ettim ama bilmediğim bir konu daha var. Araç 2. el olarak satılırken LPG limi yoksa LPG hiç takılmamış olan mı tercih edilir? Tabi bizim araç özelinde soruyorum.

Hocam ben alıcı olarak cevap vereyim.
    Otomatik sportage bakıyorum. malum site üzerinde çok az üzerinde lpg takılı araç var. satılanları %95 i lpg siz.
    Yakıt tüketimi ub seviyelerdeyken ve benzin fiyatı bu civarda iken ben hazır lpg li almayı tercih ederim.
    ama yok işte..satmak isteyen varsa mesajlarını bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

quote:

Orijinalden alıntı: youdiditwellslowly

Sabah sabah beni çok güldürdünüz Cengiz Bey (E sınıfı buzdolabı). İşte olay budur. Tekrar teşekkürler.

Aslında şu sıralar millet olarak çok gülmeye ihtiyacımız var.

Bu siyasiler ülkeyi çok gerip kutuplaştırdılar. Bu siyasiler yüzünden insanlar kendisi gibi düşünmeyene düşman gibi bakmaya başladılar. İnsanlar trafikte arkadan korna çaldı diye birbirine silah çekip bıçaklamaya başladılar. Patlamaya hazır el bombası gibiyiz. Ayrıca kimse yukarıdaki yorumumu üzerine alınmasın çünkü tamamen şahsi fikirlerimdir. Selamlar.

KONU DIŞI.....dün başıma geldi...aynen kadının biri sol şeriti işgal etmiş gidiyor...ne hız yapıyor ne sağ kaçıyor 1 km boyunca..
    korna çaldım diye.....
    kocası sağdan bağırdı.. ne var lannnnnnnnnn diye...
    beninde yanımda hanım ve buyuk çoçuğum var.....
    araba devam ediyor duran yok....
    arabayı ileride kadının üzerine sürdum...
    -kocasına ulan insan karısının yanında birine lan lı manlı küfürlü konuşurmu diye sordum..
    adam s...dir deyip...karısına durdur arabayı diye bağırdı....
    benim hanım ve çoçuk allah askınna durma devam edelim diye beni durdurmaya çalışıyor....
    100 mt sonra oda durdu, bende durdum...çok sinirlendim kendime hakim olamıyorum..
    hiç konuşmadan daha....
    koşarak gittim adamın kafasına odunu birkaç kere kodum...
    adam düştü yere kan falan geldi adamın karısı bayıldı..
    yol kapandı millet geldi ayıp felan...polıs -ambulans
    sonra karakol...
    onun akrabaları...
    benim sülalem...
    karakolda bir kavga daha...
    adam hastaneden dikişli geldi...
    şimdi mahkemelik olduk....

SONUÇ....BUGÜN İTİBARİYLE SİNİRLERİM GEVŞEDİ...HEPSİ BOŞ....
    ALINACAK DERS...HABERLERİ İZLEMEYİN...KENDİNİZİ 30-40 YAŞINDA ZANNEDİP KAVGA ETMEYİN...sabır,sabır...

• quote:

Orijinalden alıntı: tabut61

quote:

Orijinalden alıntı: celebic

quote:

Orijinalden alıntı: youdiditwellslowly

Sabah sabah beni çok güldürdünüz Cengiz Bey (E sınıfı buzdolabı). İşte olay budur. Tekrar teşekkürler.

Aslında şu sıralar millet olarak çok gülmeye ihtiyacımız var.

Bu siyasiler ülkeyi çok gerip kutuplaştırdılar. Bu siyasiler yüzünden insanlar kendisi gibi düşünmeyene düşman gibi bakmaya başladılar. İnsanlar trafikte arkadan korna çaldı diye birbirine silah çekip bıçaklamaya başladılar. Patlamaya hazır el bombası gibiyiz. Ayrıca kimse yukarıdaki yorumumu üzerine alınmasın çünkü tamamen şahsi fikirlerimdir. Selamlar.

KONU DIŞI.....dün başıma geldi...aynen kadının biri sol şeriti işgal etmiş gidiyor...ne hız yapıyor ne sağ kaçıyor 1 km boyunca..
    korna çaldım diye.....
    kocası sağdan bağırdı.. ne var lannnnnnnnnn diye...
    beninde yanımda hanım ve buyuk çoçuğum var.....
    araba devam ediyor duran yok....
    arabayı ileride kadının üzerine sürdum...
    -kocasına ulan insan karısının yanında birine lan lı manlı küfürlü konuşurmu diye sordum..
    adam s...dir deyip...karısına durdur arabayı diye bağırdı....
    benim hanım ve çoçuk allah askınna durma devam edelim diye beni durdurmaya çalışıyor....
    100 mt sonra oda durdu, bende durdum...çok sinirlendim kendime hakim olamıyorum..
    hiç konuşmadan daha....
    koşarak gittim adamın kafasına odunu birkaç kere kodum...
    adam düştü yere kan falan geldi adamın karısı bayıldı..
    yol kapandı millet geldi ayıp felan...polıs -ambulans
    sonra karakol...
    onun akrabaları...
    benim sülalem...
    karakolda bir kavga daha...
    adam hastaneden dikişli geldi...
    şimdi mahkemelik olduk....

SONUÇ....BUGÜN İTİBARİYLE SİNİRLERİM GEVŞEDİ...HEPSİ BOŞ....
    ALINACAK DERS...HABERLERİ İZLEMEYİN...KENDİNİZİ 30-40 YAŞINDA ZANNEDİP KAVGA ETMEYİN...sabır,sabır...

)))) abi izmir'e gel çok adam döversin.sırf bu yüzden silah almıyorum yanıma.burayı ingiltere zannediyolar.en hızlısı sağ en yavaşı sol şerit.

• quote:

Orijinalden alıntı: soyk

LPG konusunda Ankara Opal iyi düzeyde indirim yaptıklarını belirterek Landirenzo karma sisteme 3.000 TL fiyat verdi. Sıvı sistem ve karma sistem fiyatları sırasıyla 3.000 TL (landirenzo) ve 6.800 TL (prins marka). Konu hakkında bilgisi olanlar bu sitemlerden hangisinin seçilmesi konusunda yardımcı olabilir mi? İkisi arasında yakıt tasarrufu konusunda uçurum var mı? Ayrıca dikkate almam gereken başka bir marka var mıdır?

Karma sistem denilen bildiğimiz sıralı sistemin modifiye edilmiş şekli.Birkaç değişik sistem var bunlarda.
    Yaygın olarak kullanılanı Motor , devir900d/dak altında ve 4500d/dak üzerinde benzin,bu değerlerin arasında LPG ile çalışıyor.Bu da şehiriçi kullanımda dur-kalk veya trafik ışıklarında bekleme çok olduğundan benzin tüketimini fazlalaştırıyor.Yoğun trafikte nerdeyse benzinden gaza geçemiyorsunuz bile.Zaten sorun benzinin litre fiyatının fazla oluşu.Uzun yolda ise genelde dur-kalk olmadığından ve devir 900-4500 d/dak arasında seyrettiğinden LPG ile çalışıyor. Bu nedenle %70 gaz-%30 benzin ile çalışıyor vs gibi tanımlamalar gerçekçi değil.(örnek : ben nerdeyse tamamını şehiriçi kullanıyorum,kimisi de hep uzun yol yapıyordur.Bende bu oran benzin tüketimi lehine yüksek olur )
    Sıvı sistem tamamen farklı. GDI Motor yapısında LPG sıvı olarak silindire püskürtülüyor.Bunda da farklı sistemler var ,temeli aynı sisteme dayanıyor.Trde 3-4 değişik sistem var.%100 LPG veya benzin düğmesine basarsanız % 100 benzin kullanırsınız,size kalmış.
    Ben 2015 otomatik Sportage aracımda Prins kullanıyorum,memnunum.Diğer markaları kullananlar da memnunlar okudugum kadarıyla.22000-25000 kmde amorti edecek güncel fiyatlarla.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• OğuzQ7 O kullanıcısına yanıt
    tebrikler abi değerli bir yorum yaptınız aynen Katılıyorum sizede

• soyk S kullanıcısına yanıt
    Bu araçlar için muhakkak Prins sıvısistem yani teknolojik bir sistemdir bence uzun zaman bineceksiniz muhakkak sıvısistem taktırın derim acizane fikrim çünkü biz Prins olarak bu Araçlara sadece sıvısistem kit üretiyoruz

• ssenih S kullanıcısına yanıt
    Hocam bizde ş.içi kullanıyoruz her zaman. LPG Litresi ile Benzin Litresini hesapladığımızda: %75-80 LPG(Genelde %80-82.5 arası oluyor) %20-25 benzin oluyor(%18-20.5-21 arası oluyor).

Ha uzun yolda benzini daha az yakıyor bu gerçek ama ş.içide çok fazla duman attıracak şekilde yakmıyor...

Tabi durumu olana uzun süre kullanıcaklara sıvı sistem şart. Ama 2 yıl hevesini alıp satacaklara pek bir işe yaramaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: YozgatLee0666

Hocam bizde ş.içi kullanıyoruz her zaman. LPG Litresi ile Benzin Litresini hesapladığımızda: %75-80 LPG(Genelde %80-82.5 arası oluyor) %20-25 benzin oluyor(%18-20.5-21 arası oluyor).

Ha uzun yolda benzini daha az yakıyor bu gerçek ama ş.içide çok fazla duman attıracak şekilde yakmıyor...

Tabi durumu olana uzun süre kullanıcaklara sıvı sistem şart. Ama 2 yıl hevesini alıp satacaklara pek bir işe yaramaz

Sizin hesaplamanız tabii ki doğru,ama size özel bu.Onu demek istedim.İstanbulda Beşiktaşta,Şişlide oturan biri kullansa çok farklı,Adanada kullansa çok farklı değerler olur yani.

• ssenih S kullanıcısına yanıt
    İstanbul Trafiğine lafım yok. Ben Mersinde yaşıyorum düm düz tek bir yol olmasından dolayı adım başı ışık var bi takıldınız mı sürekli 30-75 sn arası ışıkta bekliyorsunuz bazen yoğunluktan 1 ışıkta yeniden bekliyorsunuz... İstanbul gibi olmaz ama genede fazla dur kalk yapıyoruz ve bu değerler çıkıyor.
  • Arkadaslar hep sivi lpg nin avantajlari hakkinda konusuyoruz ama sivi lpg nin motora verecegi zarar 6500 tl olan maliyetini gecmesi durumunda 70.000 tl gibi para harcanarak alinan arabalara yazik olmaz mi
    Niye sivi lpg takanlar,arabalarini montajdan kisa sure sonra satisa cikarmayi düşünüyorlar
    Niye montaj sinirli adetlerde türkiyede

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asandra

Arkadaslar hep sivi lpg nin avantajlari hakkinda konusuyoruz ama sivi lpg nin motora verecegi zarar 6500 tl olan maliyetini gecmesi durumunda 70.000 tl gibi para harcanarak alinan arabalara yazik olmaz mi
    Niye sivi lpg takanlar,arabalarini montajdan kisa sure sonra satisa cikarmayi düşünüyorlar
    Niye montaj sinirli adetlerde türkiyede

Ben makine müh değilim ama mekaniğe merakımdan öğrendim bu konuları.Sıvı LPGnin zararı derken, sıvı olsun,sıralı sistem olsun duyduğunuz bütün LPG zararlarının temelinde LPGnin 106 oktan oluşu ve bunun yüksek ısısının getirdiği sübap , conta vs gibi motor ekipmanlarına verebileceği olası zararlar yatıyor.Benzin 95-97 (hatta birara 100 oktan satılan da vardı) oktan.Sanıldığı kadar fark yok aralarında.
    GDI motor biraz farklıdır.Basitce anlatırsak dizel motor gibi çalışır,fakat ateşlemeyi buji yapar. tüm olay silindir içinde olur.Bu nedenle sıvı sistem sıralı sisteme göre daha uygundur.Sıralı sistemlerde manifoldtan gaz halinde gelirken yanan LPG kısmen geri kaçışla istenmeyen yerlerde ısı fazlalığı yapabilir.Fakat bunların hepsi siz çok fazla motoru zorlamazsanız motor ekipmanlarında magnezyum vs gibi erime ısısı düşük maden ve karışımları(alaşımları)kullanılsa bile hemen mum erirmiş gibi erimez.
    Konumuz sportage diye diyorum, GDI motorun yapısı zaten emme sübabında benzin veya LPG farketmeksizin erken kurumlanma ve buna bağlı bozukluklarla kendini gösterir.Günümüzde bunu anlayan üreticiler emme sübabını biraz erken kapayarak bunu en aza indirmişler zaten.

Çok uzatmayayım,motordaki asıl sübap sorunlarına gazın 106 oktan oluşundan çok GDIin çalışma yapısı nedeniyle yakıt farketmeksizin(benzinde de aynı yani) oluşan kurumlar neden oluyor.LPGnin zararı sanıldığı kadar çok değil.Çözüm var mı derseniz , henüz tam anlamıyla yok.Karbon temizleme tam faydalı değil.Ama şunu bilin ki bu sorunlar çok zorlanan ve çok fazla km yapan GDI motorlarda olabilir.
    Bu arabayı hemen satanların bu sorunlardan bıkıp da sattığını düşünmüyorum.

• arkadaşlar daha önceleri çok yazdım ve bu son.bazı abilerim benim olayımdan sonra lpg olayının kapandığını söylemişti.bende demiştimki bizim millet iki sayfa geriye gidip okumaz sorarda sorrar.allah aşkına dünyanın parasını verip araba alıyonuz,şu forumu,kullanma kılavuzunu bir okuyun sonra burda saçma sapan şeyler sorup durmayın.kısaca özetliycem;2013 te aracı sıfır aldım ve prins sıvı sistem taktırdım.ilk 30000km.hiç sorun olmadı.sonra 3 arıza aynı anda başladı.1.gazdan benzine geçme depo doluyken dahi 2.gazla beraber benzin tüketimi 3.3000 devir sonrası gaz yememe yığılıp kalma.8 ay servise gidip geldim sorunu çözemediler.en son araç benzinde bile çalışamaz duruma geldi.motorun beyni sizlere ömür olmuş.kia servis lpg'den kaynaklı yazamayız biz dediği için normal olarak prins'te ödeme yapmadı,masraf bana girdi.suan bedelini iade alıp sistemi söktürmek üzere mahkemedeyiz.ben bu kadar ilgisiz bir distirübütör görmedim.adamların umrunda değil.ama mahkemede canlarına ot tıkıycam.sakın sorun çıkmıyor,motor garantisini lpg'ci veriyor falan demeyin.sorun çıkmadığını söyleyen arkadaşlar daha 10000-15000 km.deler.ben garanti bitmeden 45000 km.yi tamamladım 1.5 yılda.gerçi garanti olsada olmasada size giriyo.olay bu.taktıracaksanız garantisi olmayacak ona göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih2671 -- 29 Temmuz 2015; 0:54:59 >

• fatih2671 F kullanıcısına yanıt
    Selamlar Fatih Bey,
    Siz başta olmak üzere benim gibi bir kaç kişi daha LPG'nin artı ve eksilerini çok yazdı bu sayfalarda (artı derken yanlış anlaşılmasın, o bile tartışılabilir). LPG kesinlikle ilk dönemlerinde kullanıcıya süper cazip geliyor ki ben, yılda çok km yapan biri olarak da böyle düşünmüştüm. Biz yaşadıklarımızı ve mesleklerimiz gereği olayın teknik detayların vs çok yazdık. LPGli aracı çok zorlamamak lazım, doğrudur. Atmosferik tipteki bir motorun yolda yığılmaması ve seri olması için 3500-4000 lerde vites değiştirmezseniz o yol nasıl biter. Sorun sadece bu değil esasında. Daha önce bahsetmiştik, özellikle yurt dışında adı çok sık geçen, kurum gidericiden, nemlendiriciye kadar bir çok LPG katkısı var. Bunları da ekleyince LPG fiyatı=benzin fiyatı. Bence bu katkılar bile çözüm değil.
    LPG firmaları çalışanları tabiki bu alanda ekmek yiyor, onları kötülemek için yazmıyorum bunları. İçlerinde olayı gayet samimi bir biçimde açıklayanlar var e siz ona göre artı/eksi hesabı yapıp LPG kitine geçiş yapıyorsunuz. Sadece firmaların motor garantisi konusunda pek samimi olmadıklarına inanıyorum. Düşünün bir kere hangi benzinli motor üreticisi, filanca LPG kitini tavsiye ederiz diyebiliyor. Şayet LPG tavisiye ediyorsa, niçin LPG'li araçların seri üretimine geçmiyor?
    Sizin olaydaki ki sıkıntınızı gayet iyi anlıyorum. Hayırlısı olsun diyelim.

• sadohan kullanıcısına yanıt
    geçen hafta 45000 bakımı için OPAL de önbalataları değiştirdim .işçilik dahil 330 tl. BAŞAYAR da işçilik dahil 325 tl bilgin olsun..( ANKARA İÇİN )
  • Selamlar Arkadaşlar öncelikle şimdiden teşekkür ederim,
    imkanlarım dahilinde suv araç sahibi olmak istiyorum 220 binde 2005 model Sportage 2.0 CRDi EX 4WD araç buldum önerileriniz ya da tavsiyeleriniz nelerdir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kayit-disi

Selamlar Arkadaşlar öncelikle şimdiden teşekkür ederim,
    imkanlarım dahilinde suv araç sahibi olmak istiyorum 220 binde 2005 model Sportage 2.0 CRDi EX 4WD araç buldum önerileriniz ya da tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu başlıkta bahsettiğiniz modeli kullanan bulamayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih2671

arkadaşlar daha önceleri çok yazdım ve bu son.bazı abilerim benim olayımdan sonra lpg olayının kapandığını söylemişti.bende demiştimki bizim millet iki sayfa geriye gidip okumaz sorarda sorrar.allah aşkına dünyanın parasını verip araba alıyonuz,şu forumu,kullanma kılavuzunu bir okuyun sonra burda saçma sapan şeyler sorup durmayın.kısaca özetliycem;2013 te aracı sıfır aldım ve prins sıvı sistem taktırdım.ilk 30000km.hiç sorun olmadı.sonra 3 arıza aynı anda başladı.1.gazdan benzine geçme depo doluyken dahi 2.gazla beraber benzin tüketimi 3.3000 devir sonrası gaz yememe yığılıp kalma.8 ay servise gidip geldim sorunu çözemediler.en son araç benzinde bile çalışamaz duruma geldi.motorun beyni sizlere ömür olmuş.kia servis lpg'den kaynaklı yazamayız biz dediği için normal olarak prins'te ödeme yapmadı,masraf bana girdi.suan bedelini iade alıp sistemi söktürmek üzere mahkemedeyiz.ben bu kadar ilgisiz bir distirübütör görmedim.adamların umrunda değil.ama mahkemede canlarına ot tıkıycam.sakın sorun çıkmıyor,motor garantisini lpg'ci veriyor falan demeyin.sorun çıkmadığını söyleyen arkadaşlar daha 10000-15000 km.deler.ben garanti bitmeden 45000 km.yi tamamladım 1.5 yılda.gerçi garanti olsada olmasada size giriyo.olay bu.taktıracaksanız garantisi olmayacak ona göre.

Geçmiş olsun size.
    Umarım bizler de aynı sorunları yaşamayız.
    Ben düzenli aralıklarla objektif olarak izlenimlerimi yazmaya devam edeceğim.

• Kayit-disi K kullanıcısına yanıt
    Spo'larda 2007'den önce ESP yok ve BG'leri daha düşük. SPO'da 2007 ve üstüne bakmanızı öneririm.
  • Teşekkür ederim
  • 
Sayfa: önceki 12591260126112621263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.