Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (1201. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27.258
Cevap
186
Favori
2.709.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11991200120112021203
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bir arkadaşıma ceed bakmak için kia bayisine gittik önce ceed in kalitesine vuruldum sonra sportage ilgimi çekti fiyatı da fena değil concept plus otomatik almayı düşünüyorum. lakin yakıt tüketim verisi biraz düşündürüyor. forumdaki bazı arkadaşlar 7.5-8 lt yazıyorlar ki sanırım mauel kullanıyorlar. şehiriçi otomatik ne kadar yakar? fabrika verisi bile 11.6. benim anlamadığımda bu. çok ağır bir araba olsa neyse. benim 1.33 aurisim bile 1300 kg geliyor nasıl oluyorda düz vitesle otomatik arasında bu kadar fark oluyor? aşağı yukarı aynı ağırlığa (belkide fazlasına) sahip c sınıfı 1.6 otomatiklerle arasında nerdeyse 2-3 lt oynuyor bana pek mantıklı gelmedi. bilgilendirirseniz sevinirim.
  • Arkadaşlar Öncelikle Herkese Merhaba

Bizde 1.4 Doblo Combi Vardır Onu Cuma Satıyoruz Allah İzin Verirse Kia Sorento - Sportage Almayı planlıyoruz .

Size Sorum var Öncelikle KİA Sorentolar Hakkında HİÇ BİLGİM YOK. Ama Araç göze Taş Gibi Gözüküyor o yüzden beğendik Şİmdi SOrum şu size

Bazı Yerlerde Okudum da Araç Arkayı Çekmekte Zorlanıyor diyorlar ? Bu Ne kadar Doğru ?

2007 2008 2009 modellerinden birini alıcaz Yakıt TÜketimi Nasıl Bu Araçların Benzin - Dizel ? Genelde Şehir İçi Kullanılacak ?

Vede Aracı Alırken Dikkat Etmemiz Gereken birşey var mı ? İlk kez cip alınacağı İçin Sonra Uğraşmayalım diye

Vede SOn Olarak Sportage - Soranto Arasında Fark Nedir ?

Gerçek Full + Full Hangisidir? X Force falan Yazanlar var bunlar nedir ? Hangisi Daha iyi ?

Şimdiden Teşekkürler Cevaplarınıza.
  • quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

arkadaşlar merhaba

bir arkadaşıma ceed bakmak için kia bayisine gittik önce ceed in kalitesine vuruldum sonra sportage ilgimi çekti fiyatı da fena değil concept plus otomatik almayı düşünüyorum. lakin yakıt tüketim verisi biraz düşündürüyor. forumdaki bazı arkadaşlar 7.5-8 lt yazıyorlar ki sanırım mauel kullanıyorlar. şehiriçi otomatik ne kadar yakar? fabrika verisi bile 11.6. benim anlamadığımda bu. çok ağır bir araba olsa neyse. benim 1.33 aurisim bile 1300 kg geliyor nasıl oluyorda düz vitesle otomatik arasında bu kadar fark oluyor? aşağı yukarı aynı ağırlığa (belkide fazlasına) sahip c sınıfı 1.6 otomatiklerle arasında nerdeyse 2-3 lt oynuyor bana pek mantıklı gelmedi. bilgilendirirseniz sevinirim.

Kia'lar Cee'd benzinli versiyonu hariç diğer modellerinde eski tip tork konvertörlü otomatik vites kullanır. Sorunsuzdur ancak yakıt tüketimi fazladır. İstanbul şehir içinde 13'ün altına düşeceğini sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: namre3kutuk

quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

arkadaşlar merhaba

Kia'lar Cee'd benzinli versiyonu hariç diğer modellerinde eski tip tork konvertörlü otomatik vites kullanır. Sorunsuzdur ancak yakıt tüketimi fazladır. İstanbul şehir içinde 13'ün altına düşeceğini sanmıyorum.

cevabınız için teşekkür ederim ama benim anlamadığım da bu yüksek yakıt tüketimi. benzer ağırlıktaki hiçbir c segmenti 1.6 benzinli otomatik bu kadar yakmıyor ben antalyada ikamet ediyorum antalya bayisi kendisinin şehiriçinde 8.5 lt yaktığını söyledi ki mantıksız değil hadi diyelim 9 lt ama 11.6 nın mantıklı bir açıklaması yok peki uzun yolda 110 km de ne yakar bilgi verebilecek var mı?
  • Neo59 kullanıcısına yanıt
    Cevabınızı yeni gördüm kusura bakmayın ama konu hakkında biraz bilgi vermem gerekli sanırım. Bildiğiniz gibi iki tip basınç sensörü var; biri direk diğeri indirek olarak ölçer. Bildiğim kadarıyla; indirek ölçen dediğiniz gibi lastik inince dönme yarı çapına göre bakarak lastik inik lambasını yaktırır. Direk olan ise, lastik sibobuna bağlı bir basınç sensörü (pesssure transmitter/sensor) vardır ve de bu küçük bir pille çalışır durumda olup, RF sinyali olarak aracın ECU'suna bilgi göndererek lasik basınç arızası ışığını yaktırır. Hem KİA spo hem de Hyundai IX35'de RF tipili basınç sensörü kullanıyor diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-10A157769 -- 10 Ekim 2014; 14:50:02 >
  • şu an ümraniye gül-al otomotivdeyim. 2013 model sportage'ın 15.000 bakımı için 350
    lira ödeyeceğim. bakımda neler yapıldığını yakın zamanda not düşerim buraya.
  • 2.0 crdi 2.0 dsl arasındaki fark nedir?
  • gby kullanıcısına yanıt
    2.0 crdi yeni nesil sportage, dsl 2009dan sonra üretilmiyor, bildiğim kadarıyla.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşte yanlış biliyorsunuz diyorum, ix35 i bilemem ama sportage'nin hiç bir donanım paketinde siboba bağlı lastik basınç ölçme sistemi mevcut değil.
    http://www.kiatpms.com/kia-tpms.html

• Cevabımı biraz daha dikkatli okuyun ve de kıa sayfasına bakın lütfen

• quote:

Orijinalden alıntı: youdiditwellslowly

Cevabımı biraz daha dikkatli okuyun ve de kıa sayfasına bakın lütfen

Dostum bu neyi kanıtlıyor, aliexpresi açın bu sistemlerden binlerce var, bence siz Amerika sayfalarında gezmeyi bırakıp Kia Türkiye sayfasına bakın ki ülkemizde satılan spolarda olmadığını kabullenin artık, bu arada spo sahibimisiniz aracınızdan bu kadar bi haber olmanıza üzüldüm :)
  • TPMS (Lastik Basınç İzleme Sistemi) tüm donanım seçeneklerinde standart görünüyor.

http://www.kia.com.tr/sportage/donanim/guvenlik-ve-emniyet
    Ben de IX35 var ve de eski KİA spo'cuyum (onda TPMS yoktu). KİA ve IX35'in aynı üretim bandının araçları olduğundan hareket edersek.
    O zaman benim anlamadığım noktalar:
    Siboba birşey bağlı değilse bir tanesinin fiyatı niçin 300-400 TL?
    Eğer dediğiniz gibi spo ve/veya IX35'de "indirect TPMS" var ise, lastik/jant değiştirmek istersek Hyundai veya Kia'nın önerdiği jant ve lastiği (bazen biraz daha düşük yanaklı lastik tercih edenler olabiliyor) almamız gerekmez mi? veya yeni lastik/jant için; inirect tmps'in çalışma prensibine göre ECU'daki TPMS ayarları için kalibrasyon gerekmez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-10A157769 -- 14 Ekim 2014; 10:32:58 >
  • Dostum orada bahsettiği sistemi açıklamıştım, lastik patladığında çapı küçülür buda diğer lastiklerden daha hızlı dönmesine neden olur, bu fark abs sensörleri tarafından ölçülür ve belli bir değeri aştığında lastik arıza lambasını yakar, bu sistemde tpms olarak geçiyor, ancak gerçek lastiğin basıncını, sıcaklığını gösteren yani lastiğin içine sensör takılan sistem yok.
    Bahsettiğiniz iki TPMS hakkında bilgim var ve ikimiz de aynı teknik bilgileri tekrarlıyoruz (birazdan forumdaşlardan şikayet gelecek). Ancak benim anlamadığım ve sizin dediğinize göre siboba birşey bağlı değilse, sibob fiyatı niçin pahalı o zaman?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-10A157769 -- 14 Ekim 2014; 10:58:20 >
  • Şöyle söyleyeyim benim önceki aracım astra h ta lastiğe takılan tpms sensörü (tek) 1000 TL üzerindeydi, 300-400 TL olan sibop fiyatımı bilmiyorum ancak ön silecek lastiklerine serviste 170 TL isteniyorsa 300 TL sibop fiyatı olabilir, ayrıca lastik patladığında da bakmıştım orda sensörlü bir sistem yok, bildiğimiz klasik sibop var. Bu arada devirden ölçen tpms avrupada mecburi yani son çıkan arabaların hepsinde bu sistem mevcut, ancak sensörlü sistem opsiyonel, zaten şöyle düşünün sensörlü sistem aracımızda olsaydı bu değerleri okuyabileceğimiz/görebileceğimiz bir yer olması gerekirdi.

Lastik jantı değiştirmek isterseniz lastik basınç sistemi için Hyundai kianın belirttiği jant lastiğe mecbur değilsiniz, neden çünkü sistem lastiğin dönüş farkını baz alıyor, yani siz 4 lastiğide aynı ebatta alırsanız kalibrasyon gerekmez (belki gerekebilir ve serviste kalibrasyonda yapılıyor olabilir ama çalışma prensibi olarak gerekmez diye düşünüyorum), çünkü hepsi aynı hızda döner, ancak esp v.s. bir iki sistem için lastikte belli ölçülerin dışına çıkılmamalı yazıyor kullanım kılavuzunda.
    Tam hatırlamıyorum, facebook üzerindeki KİA spo veya hyundai IX35 gruplarının birinde, üyelerden birisi servis dışında bir lastikcide lastik değiştirdiğini ve sibobun arıza yaptığını (veya kırıldığını) ve orijinal sibobu servisten bulabildiğini, 350TL/adet olduğunu yazıyordu. Ki bu araçlara takacağımız normal bir sibop bence serviste, en fazla 50 TL (o da çelik olanı) olabilir. Banim kafamı karıştıran husus bu. Ayrıca TPMS konusunda servisteki ilgililerle konuştuğumda, siboba bağlı bir parçadan bahsetmişlerdi. Bu nedenle de garanti kapsamındaki aracın lastik değişimini serviste yaptırmamı önermişlerdi.
    Esasında bir işin tekniği hakkında detaylı bilgiyi firmanın mühendislerinden almak lazım, çünkü yol bilgisayarı ve mevcut şanzıman teknolojisiyle ile ilgili sorduğum bir kaç soruya ikna edici ve detaylı bilgiyi mesela, Hyundai TR'nin ilgili biriminin beni aramasıyla alabildim (Benim Hyundai Kore'ye yazdığım elektronik postadan sonra). İlginize ve cevaplarınıza teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-10A157769 -- 14 Ekim 2014; 11:22:21 >
    Kia Sportage Kullanım Kılavuzu

Bölüm 6 Sayfa 21

Tüm tekerleklerde supap milinin arkasındaki lastiğin içine yerleştirilen lastik basınç sensörü bulunmaktadır.
    Belirlenmiş olan TPMS tekerleklerini kullanınız. Lastiklerinizi KIA yetkili servisinde kontrol ettirmeniz tavsiye edilir.

http://media.kia.com.tr/Manual/sportage_2012.pdf
  • Benzer şekilde IX35 kullanma kılavuzunun 6-11'de var.
  • 
Sayfa: önceki 11991200120112021203
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.