Şimdi Ara

[●REC] Genesis (2012)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
2
Favori
21.116
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  [●REC] Genesis (2012)

Yönetmen:Paco Plaza

Senaristler:Luis Berdejo, Paco Plaza

Tür: Dram | Korku | Gerilim

Gösterim Tarihi:2011 yılının sonbaharına doğru.

Oyuncu kadrosuile ilgili bir açıklama yapılmamış henüz.İnternetteki bir fragmanı paylaşayım.

Başrolde yine Manuela Velasco olacak sanırım.İkinci filmin sonuna göre konuşacak olursak.

İnternet adresi :http://rec-3.movie-trailer.com/

Filmle ilgili imdb sayfası :

http://www.imdb.com/title/tt1649444/

(2012) yılında ise [●REC] Apacalypse çıkacakmış.

http://www.imdb.com/title/tt1649443/

Bakınız.com'dan ilk iki filmle ve gelecek 3.film ile ilgili birkaç teori:

[●REC] Genesis (2012)

Aksiyona dayalı bir kurguda şeytanın uyumluluk kabiliyeti filme çok malzeme çıkarmış. Ama Rec1�de kurbanlarını önüne gelene saldırtmaktan başka bir şey yapmayan şeytan kendi rolünü [Rec]2�nin sonunda oynamaya başlıyor. İnsan şeytanı hapsettiği binanın içinde yapabileceği her şeyi yaptı. Artık söz şeytanın, kurbanlarında değil; ta kendisinde.

Karanlıkta gizli şeytanı bir video kamerayla gördük. Aydınlıkta görünmüyordu. Sıradan bir insan aygıtının gece görüş özelliği sayesinde fizik ötesindeki gerçeğe uzandık. Adam sadece kameranın gördüğü bir boyutta, şeytanın olduğu boyutta kayboldu. Işık açıldığında adam da yok oldu içinde kaybolduğu kuyu da. O adamın nereye gittiğine dair çok düşünülebilir ve sayfalarca yazılabilir. Ama bir şey daha var, şeytan insanı ses çıkardığında fark etti. Sıradan bir insanda bile cinnet psikolojisi yaratan şeytanın 3 insan arasında elini kolunu sallayarak bir süre dolaşması çok gerekliymiş gibi bir de berbat bir telsiz anonsuyla ortalığın karışması, gerilime öfke katıyor.

Mantık hatalarını vs bir kenara bırakalım. Mantık hatası dediğimiz şeyi biliyorsak gerçek hayatta karşımıza çıktığı için biliyoruz, yani o da bir gerçek ve sinemada karşımıza çıkması şaşırtsa da üzerinde çok durulmamalı bence. Rec1�de de olduğu gibi haber kamerası kullanılması zaten gördüğümüz şeyin gerçek olduğu sanısı için çok akıllıcaydı, bu devam etmiş. Kameraman da filmin oyuncuları arasında. Oyuncular ve olaylar kamera açılarıyla şaşırtıcı derecede uyumlu.

[●REC] Genesis (2012)

Yeni şeyler var. Mesela şeytanın kurbanları ve son karelerde kendisi artık aklımızı başımızdan alan çığlıkları bir kenara bırakarak ses taklidi yapmaya, bilinçli bir şekilde konuşmaya başlıyor. Ta ilk sahnelerden ne şirin şey dediğimiz haberci kız bundan sonra artık etli kemikli, sesli ve seksi bir şeytan oldu. Kızın ilk Rec�te harcanmasında bir hinlik olduğundan şüphelenemezdik ta ki bu filmde karşımıza çıkana kadar.

Rec 2 klasik Hıristiyan ya da semavi dinlerin tamamının öğrettiği çizgisel zaman inancını simgesel bir şekilde çizgisel olmayan, dönen zamana dönüştürüyor. 2. film, son karesinde hinlik açığa çıkarılırken filmin başındaki özel harekâtçıların diyaloglarını tekrar veriyor. Zaman dönüyor ve güzel kız filme rol değiştirerek devam edeceği sahneyle buluşuyor. Rec 1�de mikrofona konuşarak başlayan kız bundan sonra devam edeceği yeni rolüne telsize konuşarak başlıyor ve film bitiyor. Başlıyor ve bitiyor, dönüyor işte.

Filme dahil olurken hikayeyi biraz dağıtan 3 çocuktan biri izleyicinin öfkesine hizmet edercesine virüs kapıyor, çünkü filme katılmak onun fikriydi. Çocukların ortadan kaybolmalarıyla yani bir odaya kapatılmalarıyla son sahnedeki uyanık şeytan birleşince filmin 3.�sü için yazılabilecek senaryolar çağrışıyor.

[●REC] Genesis (2012)

İlk filmde o lanet olası şeytan ile 2 polis, yanlış hatırlamıyorsam 3-4 itfaiyeci, haberci kız, apartman sakinleri ve sağlık müfettişi mücadele etmeyi denedi, başarılı olamadı. Rec2�de de özel harekatçılar ve bir rahip yenildi. Mücadeleye çocuklar da katıldı ve yedeğe alındı. Bundan sonraki mücadelede kimler başarılı olacak ya da yenilecek, görmek için bekleyeceğiz. Ama sıradan insanların, itfaiyecilerin, sağlıkçıların, polisin, özel harekâtçıların ve rahibin hiyerarşik bir şekilde başarısız olduğunu dikkate alırsak yeni aktörlerin üzerine tam isabet değil ama birkaç yaklaşık yorumda bulunabiliriz. Mesela ordu kuvvetleriyle ona eşlik edecek alakasız gibi görünen bir rehber. Özel harekatçılarla rahip arasındaki korelasyon katsayısı ne kadar düşükse yeni kahramanlar da birbirleriyle o kadar alakasız olacaktır. Beklemeden göremeyiz.

İlk filmin son karelerinde gazete kupürleriyle, heykellerle vs açıkça Hıristiyanlığın hedef alınmasından sonra ayyuka çıkan ve ikinci filmde pratiğe dökülen Tanrı�nın adamlarıyla şeytanın adamları arasındaki savaşa da değinmek gerekir. Avrupa sinemasında genel bir Hıristiyanlık eleştirisi hâkim ama buna girmeyip şunu söyleyebilir miyiz: iki tarafın savaşında olan sıradan insanlara oluyor. Ayrıca Şeytan artık etli-kemikli karşımızda, �Tanrı� da adamlarıyla karşımıza çıkıyor kurgusu var ama İspanyol devleti de şeytanın karşısında. Şeytanın yaydığı virüs ile sıradan insanlarda oluşturduğu suç eğilimini bir kenara Tanrı�nın günah ile mücadelesini ve devletin suçla mücadelesini bir kenara koyup savaştırıyorlar. Bu da filmi izledikten sonra akla gelen bir şey ya da akıldan hiç çıkmayan bir şartlanmanın hatırlanması. Tabi özel harekâtçıların rahibe tepkisi de bir orta yol olarak dikkatten kaçmıyor.

[●REC] Genesis (2012)

İlk filmde de vardı bunda da var; filme metal müzikle giriliyor ve aynı şekilde çıkılıyor. Satanizm vs gibi saçma bir çağrışımdan yararlanmamışlardır diye umuyorum. Bir de kamera önünden bir kedi geçse miydi fikrinden sanırım Matrix etkisi göstermemek için kaçındılar. Film süresince müzikten çok başta filme dahil olan kameraman olmak üzere oyuncuların nefesleri çığlıklarla, patlamalarla ve silah sesleriyle karışıyor yine.

Filmin kurgusuna bir katkı da sinema salonundan geliyor. Filmin süresi ölçebildiğim kadarıyla 1.5 saat. Film arası 1 saatin ardından veriliyor ama aradan 30 dakika kadar sonra bitiş jeneriği akıyor. İzleyici olarak şartlanmamız yanıltılıyor. Bence bu iyi fikir, film de mantık hatalarına boş verip korkmak isteyenler, serinin nasıl devam ettiğini merak edenler için güzel bence.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• ..bugünün en iyi en sevindirici başlığı
    ...devamının olmasını istediğim ender filmlerden merakla bekleyeceğim
  • İlk filmde o lanet olası şeytan ile 2 polis, yanlış hatırlamıyorsam 3-4 itfaiyeci, haberci kız, apartman sakinleri ve sağlık müfettişi mücadele etmeyi denedi, başarılı olamadı. Rec2’de de özel harekatçılar ve bir rahip yenildi. Mücadeleye çocuklar da katıldı ve yedeğe alındı. Bundan sonraki mücadelede kimler başarılı olacak ya da yenilecek, görmek için bekleyeceğiz. Ama sıradan insanların, itfaiyecilerin, sağlıkçıların, polisin, özel harekâtçıların ve rahibin hiyerarşik bir şekilde başarısız olduğunu dikkate alırsak yeni aktörlerin üzerine tam isabet değil ama birkaç yaklaşık yorumda bulunabiliriz. Mesela ordu kuvvetleriyle ona eşlik edecek alakasız gibi görünen bir rehber. Özel harekatçılarla rahip arasındaki korelasyon katsayısı ne kadar düşükse yeni kahramanlar da birbirleriyle o kadar alakasız olacaktır. Beklemeden göremeyiz.

...2nin finaline bakılırsa ordunun bu işe katılma olasılığı muhtemel güzel tespit ama olaylar rec 1(rec2 yi izleyene kadar sadece bir salgındır diye tahmin edilmiştir) den sonra ruhani bir havaya dönüştüğü için ordu ne derece başarılı olur nasıl bir aksiyon olur merakla bekliyorum...

• 1.filmi izledim güzeldi fakat 2 berbattı ,kısaca vasat bir seri
  • quote:

Orijinalden alıntı: incubus77

1.filmi izledim güzeldi fakat 2 berbattı ,kısaca vasat bir seri

sen kitap oku yada spor falan yap doğada yürüyüşde iyi gelebilir....
  • 2.de ilgisiz konulara bağlanmıştı olay.İlk başlarda bir salgındı,şimdi iyice exorciste döndü.Bakalım bu sefer ne olacak.
  • "Serinin devam filmi çıkmış, izleyeyim bari." tadında izlenir.
  • Umarım Testere gibi olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: the-revival

Umarım Testere gibi olmaz

4.Film Apocalypse ile bitecek sanırım.
  • İkinci filmi çok beğenmiştim. Kendilerini geliştiriyorlar üçüncü filmde güzel olacaktır. Sabırsızlıkla bekliyorum
  • Japonya, Güney Kore derken şimdi de İspanya son dönem korku sinemasına olan ihtiyacı yepyeni tatlarla şaşırtıcı şekilde gidermeyi başardılar. Yıllardır korku/gerilim diye bize yutturulmaya çalışılan Jeepers Creepers tadındaki klasik Hollywood zırvalıklarından gına gelmişti artık. İlk iki filmi çok beğenmiştim, üçüncüsünü de sabırsızlıkla bekliyorum.
  • ilk filmin hayranıyım, ikinci filmi izlemedim. 3 filmede tamam. Ama bu böyle 4 5 6 7 diye gitmez umarım.
  • ben de ilk filmle hayran oldum. 2.yi de beğendim diyebilirim. (manuela velascoyu daha çok görsek daha güzel olurdu )
  • Merak ettiğim 2 film var esaretin bedeli ve rec bi türlü izlemek nasip olmadı...
  • ilk 2 filmi gayet tırsarak izledim,buda yakışır umarım onların yanına
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arch Enemy`

2.de ilgisiz konulara bağlanmıştı olay.İlk başlarda bir salgındı,şimdi iyice exorciste döndü.Bakalım bu sefer ne olacak.

Bu sefer de film Resident Evil'a bağlar salgın dışarıda devam eder malum 2. filmin sonu. Ama güzel ya ilk 2 film de başarılı böyle devam etsin.
  • Daha yeni izledim iki filmide. Çok beğendim, insanı yer yer geriyor gerçekten. Fakat korku filmi olarak saymıyorum ben bu tür filmleri, gerilim türü bu filmler. Ayrıca 2. film bence bir kadar güzeldi, hakkını yemeyin.

Manuela'ya ailecek takip ediyoruz Mahrum bırakmasınlar bizi ondan, bol bol görünsün

Bu arada filmi izlemeyenler dalgınlıkla falan kesinlikle okumaya kalkmayın yazıyı.
  • 1. filmi manyak ispanyolların bağırıp çağırmasından başka bişey göremediğimden 2.filmi izlemedim. Ama 3. filme iyi yorumlar gelirse seriyi izlerim.

1.filmde tek etkilendiğim yer en son sahneydi yoksa gerisi bağırış çağırış :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aQua~MaDooR`

"Serinin devam filmi çıkmış, izleyeyim bari." tadında izlenir.

Aynen katılıyorum
  • Mükemmel bir haber bu.

İlk 2 filmde bence tadına doyulmaz tam seyirlik filmlerdi. 3. filmide büyük bir merakla bekliyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.