- x
Üniversite okurken üniversite kazanmak
102 Cevap53986 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

207 Mesaj
15 Ağustos 2010; 3:57:48 

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık bir bölüm okuyordum bu sene sınava girip başka bir 4 yıllık bölüm kazandım, kazandığım yer başka üniversite başka bölüm

şimdi yeni kazandığım üniye kayıt yaptırmadan önce yapmam gerekenler nedir sizlerden tecrübesi olan varsa öğrenebilir miyim ?

Zerotimer

1 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:29:31 

up

147 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:31:09 

Tecrübe değil de en azından bilgim var hocam Benim durum da sizin gibi okuyordum fakat bu yıl ara verip tekrar hazırlanıyorum.Kaydınızı sildirmeniz gerekiyor,diplomanızı da alacaksınız.Ondan sonra zaten yeni üniversitesinize kayıt olabilirsiniz.

207 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:33:31 

cevap için teşekkürler ama bana tecrübeli birisi lazım bu işi daha kolay şekilde yapabilmek için

Zerotimer

8255 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:42:59 

tam olarak bilemiyorum ama ,arkadaşın dediği gibi diplomanı alman lazım;yeni kayıt için.
okulun öğrenci işlerine başvur

207 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:43:47 

illa gitmem gerekiyor yani

Zerotimer

207 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:46:10 

kayıt yaptırmak ayrı dert kaydı almak ayrı dert

birde okuduğum okulun öğrenci işleri acayip yavaş ve gıcık off

Zerotimer

147 Mesaj
15 Ağustos 2010; 4:46:15 

quote:

Orijinalden alıntı: ZeroTimer

Eed hocam o şart zaten

3581 Mesaj
15 Ağustos 2010; 5:08:02 

quote:

Orijinalden alıntı: ZeroTimer

İstersen aramızdan birisine bu konu için vekaletname ver biz gidelim senin yerine

Tabii ki gitmen gerekiyor. Aynı gün halletmeleri olasılığı çok yüksek. Sabahtan orada ol da işlerin bitsin.

207 Mesaj
15 Ağustos 2010; 5:24:37 

quote:

Orijinalden alıntı: engunaydin

İstersen aramızdan birisine bu konu için vekaletname ver biz gidelim senin yerine

Tabii ki gitmen gerekiyor. Aynı gün halletmeleri olasılığı çok yüksek. Sabahtan orada ol da işlerin bitsin.

bana uyar aslında hocam

sağolun

Zerotimer

3581 Mesaj
15 Ağustos 2010; 5:34:35 

Merak ettim; özel olacaksa MSN'leşebiliriz de hangi üniversitenin hangi bölümünü bırakıp hangi üniversitenin hangi bölümüne gideceksin.

Bu konuda bütün ömrünü etkileyecek yanlış bir karar vermiş olabilirsin. Deneyimli biri olarak konuşmak isterim seninle bu konuda. Arkana bakıp hep pişman olacağın ancak farklı açılardan bakmaya yeterli olmayan deneyim eksikliğin nedeni ile şu an farkına varamadığın bir durum olabilir. Geçtik bu yollardan, kayıt da sildirdik. İstersen tecrübelerimden faydalan.

0 Mesaj
15 Ağustos 2010; 6:30:00 

hocam ben 2 yıllık inşşat teknikerliği okuyordum ve bu sene 4 yıllık bi bölüm kazandım fakat 2 yılllık okulum henüz bitmedi birinci dönemden 2 tane dersim kaldı kayıt dondurma işlemini basit birşey sanıyordum..fakat öyle değilmiş herhalde.bu diplomayı almadan başka bi üniversiteye gitmek mantıksız geliyor.kayıt sildirirsem okulla ilişkim kesilmiş mi oluyor? afla tekrar dönebilme ihtimalim var mı? yada 2 yıllık okulu dondurup,4 yıllık okuluma kayıt yaptırsam sonra onu dondurup bu iki dersi verip tekrar 4 yıllık okula geri dönsem olabilir mi? her şartı değenledirmek istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...

0 Mesaj
18 Ağustos 2010; 4:32:39 

yaa bende aynı durumdayım bnde ınsaat teknıkerlıgı okurken 4 yıllık bı bolum kazandım... benım okulumda 1 sene uzadı kazandıgım yerı veya okudugum yerı dondurup dıgerıne kayıt yaptırma bırını bıtırdıkten sora dıgerını okuma sansım varmı varsa her turlu bılgıyı degerlendırmek ıstıorum lutfen yardımcııı olun... kayıt sıldırmek ıstemıorum...

153 Mesaj
18 Ağustos 2010; 5:16:27 

Umarım anlatacaklarım size bu konuda yardımcı olur.

Lise dil çıkışlıyım 2001, 2004 te zonguldak maden mühendisliği kazandım bir 4 sene cebelleştik bitmedi, 2008 de kayıt sildirdim. Bu sene eskişehir aöf ingilizce öğretmenliği kazandım.

-Kayıt sildirip başka bir üni ye girmek için diplomanız veya diplomanızı kaybettiyseniz liseden alabileceğiniz mezuniyet belgeniz lazım.
-Kayıt sildirince afla geri dönme imkanınız yok.
-Askerlik tecil için üni kaydı sildirip tasdiknamenizi askerlik şubenize götürmeniz kafi. 2 sene tecil edebiliyorsunuz başladığınız bölümü bitirmeseniz bile. Liseden sonra yapılan tecil işlemlerini bir dezavantajı olmuyor. Örnek vermek gerekirse eleman liseden sonra 2 sene tecil etti üni kazandı, uni okudu bitmedi tekrar şubeye gidince 2 sene bir tecil daha. Hatta tam bu ikinci 2 sene bitiminde 2. uni kazandı gene tecil ta ki 29 yaşına gelene kadar.
-Herhangi iki örgün yükseköğretim programına aynı anda kayıt olamazsınız, birini dondurma diğerine devam etme gibi bir olanak yok.(açıköğretim hariç tabi örgün olmadığından)
-Yine askerlik için açıköğretim herhangi bir bölüm mezunu iseniz lisans/önlisans farketmez yine bir açıköğretim bölümünü kazandıysanız tecil işlemi olmuyor, örgün olmadığı için. Fakulte askerlik şubesine ekc2 belgesi göndermez.
-Tabi sistemin açıklarıda var, yine üstte belirttiğim gibi liseden alabileceğiz mezuniyet belgesi ile 2. yükseköğretim programına kayıt olabilirsiniz, birini dondurup diğerine devam edebilirsiniz. Fark edilirse 2 programdan da kaydınız süresiz silinir. Ama ne gerek var değil mi 1 örgün 1 açıköğretim imkanı zaten tanınıyor öğrencilere.

amd 1700+ dlt3c (2420 mhz 11*220), epox 8rda+, msi geforce 6200 agp, kingston 2*512 mb ddr400, 80 gb samsung sata, feel hurricane kasa, tt bigwater.

2111 Mesaj
18 Ağustos 2010; 5:56:08 

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 26 Kasım 2011; 19:43:13 >

2221 Mesaj
18 Ağustos 2010; 6:14:24 

Nasıl yani aöf okuyup bitirdikten sonra 4 yıllık örgün kazanınca askerlik tecil oluyor mu?

153 Mesaj
18 Ağustos 2010; 14:12:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84
Nasıl yani aöf okuyup bitirdikten sonra 4 yıllık örgün kazanınca askerlik tecil oluyor mu?

Evet örgün kazandığında askerlik tecil oluyor, sınır 29 yaş, ben yüksek yapacağım dersen sınır 32 yaş. Tabi uç durumlarda mevcut şuan bir tanıdığım d.bakır diş hekimliği fakültesinde öğretim görevlisi, 35 yaşında ve tecilli. Nasıl oluyor derseniz çalıştığı kurumla alakalı onlar uzatıyor tecili.

İkinci üniversite olarak örgün kazandığında üni askerlikle alakan olmadığına dair belge istiyorsa askerlik şubesinde sorunla karşılaşabilirsin. Nitekim dün gittiğim askerlik şubesindeki başçavuş sen tecil olamazsın al şu belgeyi doldur imzala muayene ol askere git dedi. Konuştuğum asteğmen aksini söyledi belge doldurma imzalama muayene de olma bize tasdikname/lisans diploması nufüs cüzdan örneği vs getir halledelim tecilini dedi. Ayrıca size zorluk çıkarılırsa uni kaydında askerlikle alakalı belge için büyük hastahanelerden alacağınız sağlık raporuyla 4 ay askerlik erteletmeniz de mümkün(örnek ben sedef hastasıyım ve alabiliyorum rapor).

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK
Peki şöyle birşey olabilir mi?Bu yıl Biyoloji bölümündeyim.Seneye tekrar giricem sınava,herhangi bir Bilg. Müh. geldi diyelim;kayıt işlerini
hallettim vs.Bir sonraki yıl yine girdim sınava bu sefer Elektronik veya elektrik müh. açık öğretim kazandım diyelim.Kaydımı sildirmeden hem
Bilg. Müh hemde Elektronik Müh. bitirme gibi bir durum olur mu acaba?

Açıköğretim elektrik veya elektronik müh. bölümü olmadığından böyle birşey mümkün değil ilerde açılır mı bilemem aöf elektrik elektronik
En yakın örnek şu olur sanırım; örgün okuyupta uzaktan eğitim(dikkat açıköğretimle karıştırılmasın) veren mühendislikleri(karabük endüstri, bilgisayar müh. gibi) kazansan bile devam etmek için birini tercih etmek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 18 Ağustos 2010; 14:39:14 >

amd 1700+ dlt3c (2420 mhz 11*220), epox 8rda+, msi geforce 6200 agp, kingston 2*512 mb ddr400, 80 gb samsung sata, feel hurricane kasa, tt bigwater.

3151 Mesaj
18 Ağustos 2010; 14:44:09 

bendede aynı durum var.

peki eski üniversiteden diplomayı alıp kaydı sildirmeye para gidiyor mu.

forum kurallarını aşırı saçma buluyorum.

153 Mesaj
18 Ağustos 2010; 14:51:21 

quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda
bendede aynı durum var.
peki eski üniversiteden diplomayı alıp kaydı sildirmeye para gidiyor mu.

Kayıt silme işlemi uni den uni ye farklılık gösterir. Önceki harçlarınla alakalı bir durum yoksa herhangi bir para gitmez tabi yol parası hariç(git gel orda kal ye iç 200tl harcamıştım 2008 de) ben de durum böyleydi.Tabi zamanına göre de değişiyor kayıt sildirme ilk dönem sonu bu işi yaparsan 2. dönem için harç ödemek zorunda kalıyorsun ödemezsen kayıt sildirdiğinde diploma vermiyorlar vs.

Yine de arayıp öğrenci işlerinize sormak en iyisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 18 Ağustos 2010; 14:54:19 >

3151 Mesaj
18 Ağustos 2010; 14:59:50 

inşallah diplomayı alırız bir terslik çıkarsa diplomayı gidip liseden tekrar çıkarsam olmaz mı.

153 Mesaj
18 Ağustos 2010; 15:08:28 

quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda
inşallah diplomayı alırız bir terslik çıkarsa diplomayı gidip liseden tekrar çıkarsam olmaz mı.

Diploma 1 kere verilir, diplomayı alamazsan gidip liseden mezuniyet belgesi alabilirsen aynı işlevi görür diploma ile. Ama uni ile ilişiğini kesmek zorundasın yeni bir uni ye kayıt olmak için.

İsteyen arkadaş olursa kayıt sildirme ile alakalı dilekçe örneği de verebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 18 Ağustos 2010; 15:11:21 >

3151 Mesaj
18 Ağustos 2010; 15:12:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Sarfhan

Diploma 1 kere verilir, diplomayı alamazsan gidip liseden mezuniyet belgesi alabilirsen aynı işlevi görür diploma ile. Ama uni ile ilişiğini kesmek zorundasın yeni bir uni ye kayıt olmak için.

üninin sitesinden baktım hala kayıtlıyım gidip silem hemen.

teşekkürler bilgi için.

dilekçe örnegi versen iyi olur kaç günde silerler aceba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şoray uzun yolda -- 18 Ağustos 2010; 15:13:13 >

153 Mesaj
18 Ağustos 2010; 15:24:02 

XXX ÜNİVERSİTESİ 
XXX FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA
Fakültemiz xxx  Programı x. sınıfında xxxxxxxx numara ile öğrenim görmekte iken başka bir yükseköğretim programını kazanıp, kayıt olmak istemem sebebiyle kendi isteğimle ilişiğimin kesilmesini ve gerekli belgelerimin tarafıma iadesini. 

Bilgilerinizi ve gereğini arz  ederim. 

Saygılarımla, 

Adı-Soyadı
İmza

İlk dilekçeyi gönderip ardından öğrenci işlerini arayarak siz gidin ki benim gibi 1 hafta sürünmeyin başka şehirde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 18 Ağustos 2010; 15:25:59 >

3151 Mesaj
18 Ağustos 2010; 16:46:35 

saol arkadaşım.

0 Mesaj
18 Ağustos 2010; 17:45:14 

ben okulla irtibata geçip sordum kayıt sildirdiğin zaman afla geri dönme hakkın ortadan kalıyor gibi bi durum yokmus.çünkü afdan yararlanmak demek kaydı herhangi bi sebepten ister okul tarafından ister kendi rızasıyla kaydı silinmiş öğrencilerin tekrar geri dönebilmesi imiş.zaten yakın bi zamanda af olayı ortadan kaldıralacakmış sınırsız okuma hakkı diye bi dalga getiriyorlar bu da sadece dilekçe ile okula tekrar geri dönebilme imknaı sağlıyor...

153 Mesaj
18 Ağustos 2010; 18:46:57 

quote:

Orijinalden alıntı: marcoberif

ben okulla irtibata geçip sordum kayıt sildirdiğin zaman afla geri dönme hakkın ortadan kalıyor gibi bi durum yokmus.çünkü afdan yararlanmak demek kaydı herhangi bi sebepten ister okul tarafından ister kendi rızasıyla kaydı silinmiş öğrencilerin tekrar geri dönebilmesi imiş.zaten yakın bi zamanda af olayı ortadan kaldıralacakmış sınırsız okuma hakkı diye bi dalga getiriyorlar bu da sadece dilekçe ile okula tekrar geri dönebilme imknaı sağlıyor...

Kayıt sildirdikten sonra o okula geri dönme imkanın ama nasıl var diğer öğrenciler gibi tekrardan kazanıp hak etmen gerek. Bu da af değil. İkisi birbirine karıştırılıyor, kaydın öğrencisinin kendi isteği ile sildirilmesi affa tabi değildir. Örnek vermek gerekirse öğrenci bir yükseköğretim programından kaydını sildirdi. Sonra tekrar bu programa yerleşti aynı üniversite dahi olsa bazen muaf olamayabiliyor önceden aldığı derslerden veya önceden aldığı derslerden muaf olabilir fakat bu direk kaldığı yerden devam etmesi anlamına gelmez. Önceki dersleriden muaf ama bekleme de kalabiliyor. Yani kaydını sildirdiği sınıfa kadar ders almayarak veya müfredata girmiş yeni ders varsa onu alarak bekliyor. Tabi uniden uniye değişir bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 18 Ağustos 2010; 18:48:23 >

117 Mesaj
18 Ağustos 2010; 19:38:38 

Peki Benimde Bir Sorum Olcak :)

Bugün Kaydımı Sildirdim Üniversiteden. Askerlik Durum Belgemi de Dün Almıştım. Ancak Tecilimin Bitmesine 2 Ay Kalmış. Ben 2 Hafta Sonra Kaydımı Yaptırmaya Gideceğim. Tecilimin Yalnızca 2 Ay Kalmış Olması Bir Sorun Yaratır mı Acaba? Bu Konu Hakkında Bilgisi Olan Var mı? :)

976 Mesaj
18 Ağustos 2010; 19:46:25 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adalet -- 29 Aralık 2011; 18:36:39 >

44 Mesaj
18 Ağustos 2010; 20:50:55 

Ben de yarın gidip kaydımı sildiricem ama askerlik durum belgesi kafamı karıştırdı. Şubeye hangi belgelerle gitmem gerek, okul kaydını sildirdikten sonra gitsem sorun olur mu? Bilen arkadaşlar yol gösterirse çok makbule geçer.

2111 Mesaj
18 Ağustos 2010; 21:02:48 

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 26 Kasım 2011; 19:43:44 >

12 Mesaj
19 Ağustos 2010; 1:54:15 

Şu 29 yaş olayında 29 yaşına girdiğinde 4.sınıfta okuyor oluyorsan hemen problem mi çıkıyor ? yani kağıt falan mı geliyor..
Mesela ben 2.üniversiteye geçmeyi düşünüyorum.AOF değil.
1985 Temmuz doğumluyum.Bu yıl girdiğimde 2010-11 yılında başlayacağım 2013-14 de bitirmiş olacağım ..bir sorun çıkmayacak sanırım.. 2014 Mayıs gibi birtirmiş olacağım sonuçta.
Daha sonrası için ise yüksek lisans tecilini alabilir miyim ?

153 Mesaj
19 Ağustos 2010; 11:16:13 

quote:

Orijinalden alıntı: aiolos
Peki Benimde Bir Sorum Olcak :)
Bugün Kaydımı Sildirdim Üniversiteden. Askerlik Durum Belgemi de Dün Almıştım. Ancak Tecilimin Bitmesine 2 Ay Kalmış. Ben 2 Hafta Sonra Kaydımı Yaptırmaya Gideceğim. Tecilimin Yalnızca 2 Ay Kalmış Olması Bir Sorun Yaratır mı Acaba? Bu Konu Hakkında Bilgisi Olan Var mı? :)

O kalan 2 ay uni nin tecili ise dediğim gibi yükseköğretim programını bitirmesen bile 2 sene daha tecil alabiliyorsun kayıt sildirdiğin tarihten itibaren.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu 2 programı aynı anda okuma şansın yok, bunlardan bir tanesini seçmek gerekiyor. Açıköğretim okuyabilirsin bunlardan bir tanesine ek olarak.

quote:

Orijinalden alıntı: dirkn
Şu 29 yaş olayında 29 yaşına girdiğinde 4.sınıfta okuyor oluyorsan hemen problem mi çıkıyor ? yani kağıt falan mı geliyor..
Mesela ben 2.üniversiteye geçmeyi düşünüyorum.AOF değil.
1985 Temmuz doğumluyum.Bu yıl girdiğimde 2010-11 yılında başlayacağım 2013-14 de bitirmiş olacağım ..bir sorun çıkmayacak sanırım.. 2014 Mayıs gibi birtirmiş olacağım sonuçta.
Daha sonrası için ise yüksek lisans tecilini alabilir miyim ?

29 yaş olayından ilk celp dönemi ocak-nisan sonu rahatsız etmeye başlarlar seni ulaşamazlar ise son celp dönemi olan ekim sonuna kadar süren var yoklama kaçağı olursun aksi taktirde. Yani yükseklisans durumun ekim sonuna kadar belli olmalı ki yükseklisans için tecil hakkı kazanasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 19 Ağustos 2010; 11:22:21 >

3151 Mesaj
19 Ağustos 2010; 11:54:06 

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

@Sarfhan peki dediğim gibi seneye herhangi bir Bilg Müh. de olsam,diğer yıl tekrar sınavla mesela Sakarya Üni Endüstri Müh. Uzaktan eğitimi kazansam ikisi birlikte gider mi?6 yılda bitsede olur,sonuçta 6 yılda hem bilg. hemde endüstri müh. diploması alabilir miyim?

Birde uzaktan eğitimin diploması nasıl olucak?Yazıcak mı uzaktan eğitim diye yoksa normal gidenlerinki ile aynı mı olucak?

uzaktan egitimin normal egitimle aynı olacak diploması girilen sınavlarda aynı zaten.
karabük ünivesitesinin sayfasında diploma örnegi vardı bir fark yok.

12 Mesaj
19 Ağustos 2010; 14:43:59 

Teşekkürler..
Yani 4.sınıfta değil yüksek lisans için sorun çıkabilir diyorsunuz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dirkn -- 19 Ağustos 2010; 14:44:45 >

207 Mesaj
19 Ağustos 2010; 15:22:06 

arkadaşlar ben gitmeden dilekçe ile işi bitirmek istersem acaba dilekçeyi nasıl yollamalıyım ?

faks kabul ederler mi acaba ?

Zerotimer

101 Mesaj
19 Ağustos 2010; 16:38:01 

o iş dilekçeyle falan olmaz.. ilk önce şimdiki bölümünden ilişkini keseceksin.. burada lise diplomanla beraber transkrip verecekler. diplomanın arkasına kaşe basıp " kendi isteğiyle ilişik kesti " yazacaklar..

yeni üniversiteye normal prosedür gibi gidip kaydını yaptıracaksın..transkripteki dersler ve kredileri uyuşanlar varsa ( sanırım türk dili ingilizce ve inkilap olabilir) muaf olacaksın sistem suanda değişmediyse tabiki..

yalnız ilk başta çamur yapıyorlar.muaf olmaz falan filan diyorlar. baskın gelmeye çalış bun muafiyet konusunda..

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_79905279/f_//tm.htm

0 Mesaj
20 Ağustos 2010; 2:51:54 

ben uludağ üni.kimya bölümnü okuyorum.bu sene lys ile ege kimya yı kazandım.uludağda 1 sene hazırlık okdum ve bu yıl 1.ci sınıfı bitirdim.acaba hazırlıktan ve 1.ci sınıf derslerimden muaf olma durumum nedir? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin..

153 Mesaj
20 Ağustos 2010; 3:07:30 

quote:

Orijinalden alıntı: supersabun
ben uludağ üni.kimya bölümnü okuyorum.bu sene lys ile ege kimya yı kazandım.uludağda 1 sene hazırlık okdum ve bu yıl 1.ci sınıfı bitirdim.acaba hazırlıktan ve 1.ci sınıf derslerimden muaf olma durumum nedir? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin..

Uni den uni ye göre değişir. Mesela anadolu üni sadece anadolu uni den önceden aldığınız dersleri muafiyet kapsamına alıyor. Bu sebepledirki bu dönem önceden almış olduğum edebiyat, inkilap tarihi ve bilgisayar teknolojilerini derslerini yeniden alacağım. Önceki üniversitem karaelmas herhangi bir üniversitede daha önce almış olduğunuz aynı içerikli derslerden muaf tutuyordu ve bekletiyordu.

Hazırlık için muafiyet sınavını işaret edeceklerdir sana. Yine de öğrenci işlerine danış.

Durumların şu olabilir iyiden kötüye
1-Derslerden muaf olursun önceden almamış olduğun ders varsa onları alırsın, mümkünse bıraktığın bölümdeki sınıfın bir üstündeki sınıftaki dersleride verirler bekletmezler.
2-Derslerden muaf olursun yine önceden almamış olduğun dersler varsa onları alırsın, bir üst sınıftaki dersleri vermezler bekleme durumunda olursun.
3-Denkliği kabul etmezler, derslerden muaf olamazsın, devam zorunluluğunda olur. Çift dikiş bir sene daha o dersleri görür sınavlarına girersin.

Ama şöyle bir avantajın var önceki bölümünde kimya şimdiki bölümünde kimya, büyük ihtimalle derslerden muaf olursun bu sebeple 3. olasılığı pek takma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarfhan -- 20 Ağustos 2010; 3:12:46 >

101 Mesaj
20 Ağustos 2010; 10:38:33 

quote:

Orijinalden alıntı: supersabun

seni üniversiteler arası yatay geçis gibi değerlendirebilirler ve büyük ihtimal bölüm ismi aynı oldugundan alıp geçtiğin derslerden muaf olursun ama tabiki üniversitelerin bu konudaki karaları yönetmelikleri v.s der son sözü

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_79905279/f_//tm.htm

1 Mesaj
21 Ağustos 2010; 1:40:20 

merhaba arkadaşlar,

ben 2 yıllık bir üniversitede başarısız bir öğrencilik hayatı geçirdim ve 3. yılım bitti. bu sene 4. yılım olacak lakin bu seneki lys sınavlarında 4 yıllık bir fakülte kazandım ama buraya kayıt olabilmem için askerlik tecil belgesi benden istenmekte. 2 yıllık okulumu bırakıp (kayıt sildirip) yeni kazandığım bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. Fakat bu askerlik tecil belgesini nasıl alabilirim anlamış değilim. kaydımı sildirmeden önce tecil belgesi alıp sonra mı kaydımı sildirmeliyim yoksa kayıt sildirdikten sonra da bana tecil hakkı verirler mi? şimdiki kazandığım üniversite kaydını sildirmeden belge al falan dedi ama bana mantıksız geldi. yardımcı olursanız sevinirim. Tutup kaydımı sildirir bir de tecil belgesi alamazsam ah bana vahlar bana durumu olmasını istemiyorum açıkçası...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikroskop -- 21 Ağustos 2010; 1:43:08 >

0 Mesaj
21 Ağustos 2010; 11:49:23 

ege üniye gidip orda bi hocaya yönlendirdiler .transkriptim ile ders içerik notlarıma baktı bence olur dedi.hatta onların 1.dönem almadığı lab dersini almışım. bi de şu üstten ders vermeyip bekletme durumunu anlayamadım.biraz daha acarsan sevinirim

470 Mesaj
21 Ağustos 2010; 22:00:23 

Arkadaşlar ben 2 yıllık bir bölüm okurken bölümümü geçen sene dondurdum ve bu sene şükür 4 yıllık bir bölüm kazandım.Şimdi kaydımı sildirecem ama bu askerlik kafama takılıyor.Okulum askerliğimi otomatik tecil ettirmişti ama kaydımı silince düşer mi?Yeni okulum otomatik yapar mı?Yoksa gitmeli miyim?Birde ders muaf konusu konuşulmuş örneğin ben 2 yıllık bölümde ingilizceyi BB ile geçmiştim şimdi 4yıllıkta direk muaf olursam BB ile mi geçmiş olacağım.Bu 2 soruya yanıt arıyorum.Teşekkürler...

207 Mesaj
22 Ağustos 2010; 2:02:37 

evet arkadaşlar gelen cevaplara tşkler tekrar bi sorum daha var kyk ile ilgili

kyk sitesinde İlk defa bir yükseköğretim programına yerleşen adayların yurt,burs,kredi başvurusu yazan linke tıklayarak mı yapacağım başvuruyu

ben daha önce üni kazandım ve okuyordum ama kredi başvurusu falan yapmamıştım

burdan mı yapmam gerekiyor şimdi ?

Zerotimer

161 Mesaj
24 Ağustos 2010; 21:01:56 

quote:

Orijinalden alıntı: mikroskop

merhaba arkadaşlar,

ben 2 yıllık bir üniversitede başarısız bir öğrencilik hayatı geçirdim ve 3. yılım bitti. bu sene 4. yılım olacak lakin bu seneki lys sınavlarında 4 yıllık bir fakülte kazandım ama buraya kayıt olabilmem için askerlik tecil belgesi benden istenmekte. 2 yıllık okulumu bırakıp (kayıt sildirip) yeni kazandığım bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. Fakat bu askerlik tecil belgesini nasıl alabilirim anlamış değilim. kaydımı sildirmeden önce tecil belgesi alıp sonra mı kaydımı sildirmeliyim yoksa kayıt sildirdikten sonra da bana tecil hakkı verirler mi? şimdiki kazandığım üniversite kaydını sildirmeden belge al falan dedi ama bana mantıksız geldi. yardımcı olursanız sevinirim. Tutup kaydımı sildirir bir de tecil belgesi alamazsam ah bana vahlar bana durumu olmasını istemiyorum açıkçası...

Hemen hemen aynı durum bende de söz konusu. Makine mühendisliğinden, aynı okulun Bilgisayar mühendisliğine geçeceğim.
Askerlik Durum Belgesi istenmekte.
87 doğumluyum ve bugüne kadar adımımı atmadım askeriyeye.
Ne yapacağız ? Muayene olacak mıyım ? İşlem uzun sürer mi ?

SAMSUNG R620 KULLANICILARI KULÜBÜ
Core2Duo P8700(2,53GHz) | 4GB DDR2 RAM | 500GB SATA HDD | Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter ve Marvell Yukon Ethernet | ATI GDDR3 1GB HD4650 Ekran Kartı | 3/1 Kart okuyucu | 1.3MP Web Kamerası | 4 USB, 1 e-sata, 1 HDMI ve 1 VGA bağlantısı | 16" 16:9 Ekran | 6 Hücreli Lityum İyon pil |

1215 Mesaj
24 Ağustos 2010; 22:37:06 

quote:

Orijinalden alıntı: EngineerBaris

Hemen hemen aynı durum bende de söz konusu. Makine mühendisliğinden, aynı okulun Bilgisayar mühendisliğine geçeceğim.
Askerlik Durum Belgesi istenmekte.
87 doğumluyum ve bugüne kadar adımımı atmadım askeriyeye.
Ne yapacağız ? Muayene olacak mıyım ? İşlem uzun sürer mi ?

Korku ! ...

Bugün kesinliğe ulaşan cevap : askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor.
Muayeneye girmezsiniz merak etmeyin..

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

0 Mesaj
24 Ağustos 2010; 23:43:13 

bende kaydımı sildirdim sadece 10 dk aldı arkdaşlar ayrıca kayıt silindiğinde af ile geri dönebiliyosun ben öğrenci işleriyle konuştum.

161 Mesaj
24 Ağustos 2010; 23:44:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

Korku ! ...

Bugün kesinliğe ulaşan cevap : askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor.
Muayeneye girmezsiniz merak etmeyin..

Korku derken ?
Neyden ne için korkayım ki ? Ne gerekiyorsa o yapılacaktır zaten. Amacım bürokrasinin ağır işlediği "yalnız ve güzel" ülkemde, boşa zaman kaybetmemek.
"Vakit, nakittir." sözü bu aralar benim için söylenmiştir. Sıkışık zamanımın arasında amaç vakit kaybını önlemek.
Peki giderken ne götürmeliyim belge bazında ?

SAMSUNG R620 KULLANICILARI KULÜBÜ
Core2Duo P8700(2,53GHz) | 4GB DDR2 RAM | 500GB SATA HDD | Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter ve Marvell Yukon Ethernet | ATI GDDR3 1GB HD4650 Ekran Kartı | 3/1 Kart okuyucu | 1.3MP Web Kamerası | 4 USB, 1 e-sata, 1 HDMI ve 1 VGA bağlantısı | 16" 16:9 Ekran | 6 Hücreli Lityum İyon pil |

44 Mesaj
25 Ağustos 2010; 0:23:59 

Ben de 86'lıyım pazartesi gittim belgemi aldım. Açıkçası gitmeden önce acayip stresliydim çünkü ilk defa askerlik şubesine gittim ve ne belge isterler muayene olur mu falan diye belirsizlik olması insanın kafasını karıştırıyor. O yüzden halen belgesini almayan arkadaşlara yardımcı olmak için yaptıklarımı yazayım.

İlk olarak kaydımı 1 ağustostan sonra aldırdım o yüzden önceki okulumdan 1 ekime kadar tecilliydim. Yani önceden kaydını aldırmış olan arkadaşların durumu farklı olabilir tecil vs. gerekebilir. Yanınızda 2 nüfus cüzdanı fotokopisi ve cüzdanın aslını götürmeyi unutmayın.

Önce şubeye girip danışmaya derdimi anlattım. Bir sıra numarası verip gitmem gereken yeri belirttiler. Kapıda telefonu teslim edip içeri girdim. Yaklaşık 100 kişilik bir sıra vardı aha dedim akşama kadar burdayız ama sonradan öğrendim ki fotokopi sırasıymış. Neyse danışmada söyledikleri şubeyi buldum. Danışmadan iki tane form verdiler. O formda zaten bi seçenek var onu doldurdum işte üniversiteyi bıraktım diğer okul için istiyorum diye. Ondan sonra zaten bildiğiniz banka ortamı numaralar çıkıyor ilk danışmada verilen numarayı bekleyip çıkınca doldurduğunuz formları veriyorsunuz. Onlar belgelerinizi hazırlayıp imzalamanız için gönderiyorlar. Hemen yanda üstteğmene bir de odasında komutana imzalatıp geri getiriyorsunuz askerlik durum belgesini alıyorsunuz. Hepsi bu kadar öğlen 2 gibi gitmeme rağmen 15dk sürdü işim.

Askeriye orası ciddi kurum, sene de 2010 yani her iş internetten hallediliyor. Öğrenci işlerindeki ukalalara bakıp her yerde işler öyle yürüyor diye canınızı sıkmayın.

Ekleme: Her ihtimale karşı yanınıza ösym kazandı belgenizi ve lise diplomanızı götürün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nosfe -- 25 Ağustos 2010; 0:26:06 >

44 Mesaj
25 Ağustos 2010; 0:26:14 

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nosfe -- 25 Ağustos 2010; 0:27:07 >

685 Mesaj
23 Ağustos 2011; 15:42:25 

Mesajım bulunsun.

İyi yolu görüyor ve takdir ediyorum, ancak kötü yolu seçiyorum.

379 Mesaj
3 Eylül 2011; 19:03:42 

Mersinde ing öğretmenliği hazırlık okudum başarılı olarak bitirdim. Çukurovada aynı bölümü kazandım. 5 Eylül tek kayıt günü. O gün kayıt sildirmekle felan uğraşmadan lisemden mezuniyet belgesi alarak kayıt olmak istiyorum. Kayıt olduktan sonrada birkaç gün içinde Mersinden çıkışımı yaparsam herhangi bir risk olur mu sizce?

126 Mesaj
3 Eylül 2011; 19:44:06 

quote:

Orijinalden alıntı: engunaydin

Merak ettim; özel olacaksa MSN'leşebiliriz de hangi üniversitenin hangi bölümünü bırakıp hangi üniversitenin hangi bölümüne gideceksin.

Bu konuda bütün ömrünü etkileyecek yanlış bir karar vermiş olabilirsin. Deneyimli biri olarak konuşmak isterim seninle bu konuda. Arkana bakıp hep pişman olacağın ancak farklı açılardan bakmaya yeterli olmayan deneyim eksikliğin nedeni ile şu an farkına varamadığın bir durum olabilir. Geçtik bu yollardan, kayıt da sildirdik. İstersen tecrübelerimden faydalan.

"MSN'leşmek" internet lugatına bir kelime daha eklendi

Matematik-Kimya YGS-LYS özel ders verilir

0 Mesaj
14 Kasım 2011; 20:32:00 

Merhaba ben şuanda 4 yıllık bi üniversitede hazırlık okuyorum eğer ben hazırlığı geçersem ve sınava girip başka bi üniversiteyi kazanırsam hazırlıktan muaf olur muyum?

126 Mesaj
15 Kasım 2011; 19:20:25 

quote:

Orijinalden alıntı: muhammet19051234

Merhaba ben şuanda 4 yıllık bi üniversitede hazırlık okuyorum eğer ben hazırlığı geçersem ve sınava girip başka bi üniversiteyi kazanırsam hazırlıktan muaf olur muyum?

sene sonunda buuyk ihtmimal sınavınız vardır.sanırım gecersen muaf olursun.olmadı sene basında kazandıktan sonra girer gecersin hazırlık okumazsın

Matematik-Kimya YGS-LYS özel ders verilir

0 Mesaj
26 Kasım 2011; 18:26:04 

arkadaşlar merhabalar sizlere sorum şu biraz karışık olabilir ama:) şimdi şöyleki ben anadolu üniversitesi tarih bölümü mezunuyum ama açık değil örgün eğitimden 2009 yılına mezun oldum formasyonum yok. bir sene fln ücretli öğretmenlik yaptım. gecen yıl formasyon için basvudum ama kabul edilmedim malesef. açıköğretim fakültesi tarih bölümü açtı gecen yıl, sizlere sorum: acaba bu sene ygs puanıyla aöf tarih i kazanırsam daha önce almışoldugm derslerden muaf olup erken bitrme ihtimalim olurmu? bir de formasyonu okurken alabiir miyim aynı fakülteden? yardımcı olursanı sevinirim teşekkürler..

0 Mesaj
4 Ocak 2012; 11:54:56 

arkadaşlar ben üniden kaydımı sildim diplomamıda aldım ama hla ünide öğrenci girşinde kaydım var acba bnm kayıd silnmemişmi

149 Mesaj
14 Ocak 2012; 16:05:11 

reserved

Trabzonspor

1153 Mesaj
4 Şubat 2012; 0:12:23 

iyi akşamlar arkadaşlar konu kirliligi olmaması için yeni konu açmıyorum.belki başka arkadaşların başındada vardır diye burdan devam ediyrm istedigim bilgiyi bulamdugum için sormak istyrm

şimdi bn 4 senelik biyoloji bölümü okuyrm sadece bölüm ögretmenlik vs degil 2. senedeyim tekrar sınava girip anestezi okumak istyrm fakat anestezi 2 yıllık soruya gelirsek şayet istedigim yeri kazanırsam biyoloji bölümünü dondurup anesteziyi okusam anestezi bittikten snr da biyolojiye kaldıgım yerden devam etsem byle birşey olabilrmi acaba daha önceden yaşamış tecrübesi olan bir arkadaş varsa yardım edebilrise sevinirim..