Şimdi Ara

türkiyedeki silah gücü sizce ne durumda (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
0
Favori
34.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bi yerden buldum yunanistan Turkiye savaşı ingilizce
    http://www.onwar.com/aced/nation/gap/greece/fgreekturk1921.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: NŞG

bi yerden buldum yunanistan Turkiye savaşı ingilizce
    http://www.onwar.com/aced/nation/gap/greece/fgreekturk1921.htm

tARİH
  • DM 2 A3

DM 2 A4

Tigerfish Mod2

Tigerfish Mod3.

A 184.

MK 48-4.

F 17.

Spearfish Mod3
  • Yaşasın eğlence devam ediyor.

Favorim"merchanical24" ve "YBA".Bakalım hanginiz daha iyi.

Sıradan başlayayım.

Biir "m24"

1)Yaşım 40 dır.Benim zamanımda google filan yoktu.O yüzden herşeyi kitaplardan araştırarak öğrendim. Söylemek istediğim elinizde google gibi bir nimet varken-bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken-nasıl oluyorda hard core zırvalayabiliyorsunuz.Bilgi,terbiye,dilbilgisi,edep kavramlarına olan uzaklığınız ilgi çekecek boyutlarda.Koçum diye beden eğitimi öğretmenine hitabet.

2)Kendini tanıt demişsin.Nasıl olacak o?Senin yaptığın gibi isim vererek mi?Kullandığın merchanical24 gerçek adınsa sana yazık olmuş,ben seni değil aileni kınarım.

3)Türkiyede yapılmış uçak yoktur demek yanlıştır.Araştırmalarınızı iyi yapın.Yeşilköy deki havacılık müzesinde duran bir örnek var mesela.

4)Verdiğin uçak listesinin tutar tarafı yok.Karman çorman bişi.Hiç uçaktan anlamam diyenlerin bile google nimetini şöyle bi karıştırmaları sonucunda edinecekleri bilgi senin zırva listenden daha yararlıdır.

5)Bottan kastım denizaltı(U-bot).2. dünya savaşı sırasında bile denizaltılar su altında idaa ettiğinden fazla kalıyordu.

6)Hitler in anlattığın konu ile ne alakası var?Üstelik o zatın elinde dünyanın en tesirli zehirli gazları mevcuttu ve o bunları HİÇ kullanmadı.Tek kişi hükumdarlığı bahsettiğin ülkelerde yok.

7)İngilizler epeydir uçak yapamıyor.Paraları yok.Boktan dediğin F-4 Phantom uçakları(amerikan malı)ingiliz savunmasının en önemli parçalarından biri.Ellerindeki işe yarar son uçak harrier idi(80 model).O projeyide parasızlıktan amerikalılara satmak zorunda kaldılar.Şu anda RAF ın elindeki harrierler MDD(şimdi boeing oldu) yapımı(amerikan).

8)Amerikanın Türkiye ye "gönderdiği"füzenin sana bildirilmemiş olması büyük bir skandal.Tepki koymakta haklısın.Senin gibi bir şahsiyeti atlayan zihniyeti kınıyorum:p.Füzenin yanlışlıklar sonucu nerelere gidebileceğide ilginç bir varsayım.Koskoca usa nın yaptığı füze gerzek olur mu hiç?Bilir o .

9)Askerlik konusunda yanılmış olabilirim.Takdir edersinki bu kadar zırva normal bir insanı ambale eder.

10)Melih bey i tanımam ama uçaklar hakkında tek "otorite" olmadığını biliyorum.Ayrıca yaptığın hatalar tarihsel.Konuyu teknik zeminde mi tarihi zeminde mi algılıyorsun?Yazdıkların yap ortaya bi karışık tadında.Rakı masası mezesi olur anca.

11)Sualtı roketi konusunu atlamışım.Bilgisizliğim hakkındaki fikrin hangi sebepten kaynaklandı merak ettim.

12)Savaşta her zaman kurşun sıkılacak asker olur(bakınız Irak 2005).
    Aradan kaynayan bi arkadaş füze ile ölmenin zoruna gideceğini söylüyor.
    a)Füze eski bir silahtır.Ortaçağda bile vardı.
    b)Kendisini öldürenin gözlerine bakmak olayı biteli epey oldu.

İkii "YBA"

1)Hitler savaşın çıkacağını biliyordu.Tarihini geciktirmek için uğraştı.Savaşı başlatan , olayı farkedip üstünlüğü kaybetmek istemeyen , ingiltere ve fransadır.

2)Savaşı kazandıran sayı üstünlüğüdür.Almanların savaş başındaki taktik becerileri sayesinde elde ettikleri avantaj savaş uzayınca sayısal üstünlüğe karşı koyamadı(nüfusları karşılaştırın-sömürgeler dahil).
    Hammadde konusunda çektikleri sıkıntıda cabası.
    Milyonlarca insanı aynı anda silahlandırıp cepheye süremezsiniz.Malzeme,eğitim,ulaşım zaman alır.Almanların başarılı olduğu dönem o dönemdir.
    Alman şifrelerini bilen,sayısal olarak üstün olan ingilizler kolayca zafer kazanacaklarını sanıp gereken özeni göstermediler.Sadece 15 gün süren ve dahiyane bir taktıkle icra edilen fransa savaşından sonra uyanan ingilizler için kendilerini kıtadan ayıran kanalın varlığı bir nimettir.

3)Ruslar casusları sayesinde japonların saldırmayacağını öğrenince doğudaki birliklerini batıya kaydırdı.Bu tam olarak Almanların moskova kapılarına dayandığı vakte denk geliyor.
    Neden fıtık olduğun beni ilgilendirmez.Doğruyu öğrenmek dokunuyorsa okuma.

4)İlk kurulan SA.SS daha sonra büyüdü.

5)Tamamen yaşlı veya çok gençlerden oluşan tümenlerin savaşa girişleri sonlarda(44-45).Elde bir dolu genç varken neden yaşlıları askere alsınlar?Yazdıklarının farkında mısın?Bu anlattıklarından hangisi blitzkrieg taktiği?
    a)Yaşlıları askere almak.
    b)Çok gençleri askere almak.
    c)130 tümene sahip olmak.
    d)Hizmette 6 adet Avusturya tümeni bulundurmak.
    e)Muhabereye hazır 52 tümen bulundurmak(Bunu hiç anlamadım.52 tümen askerin haberleşmeye hazır olması ne ifade eder ki?Önemli olan muharebeye hazır olmaları değilmidir?)

6)Denizaltı konusunda hayati bir noktaya temas edip (bilinçsiz olduğunu o vakit iyice anladım) sonunu getirememişsin.
    Sana ve m24 e kritik bir bilgi vereyim.Bu konunun utancı geçtikten sonra başka forumlarda ukalalık edersiniz.Anlayın diye ayrıntılara girdim.Yoksa 2 satırda bitecekti.

Denizaltılar birbirlerini sualtında iken nasıl bulurlar?
    Sonar açmak intihar demektir.Yeriniz derhal saptanır.
    Hernekadar nükleer olup 1 yıl sualtında kalsalarda denizaltıların attığı torpillerin menzilleri aynıdır(birkaç istisna hariç).
    Bu durumda tek avantaj düşmanı erken tespit etmek ve silahı erken ateşlemektir.
    Peki bu tespit nasıl yapılıyor?(Size bir ipucu vereyim ,bu bildiğiniz tek şey)
    Doğru cevap SES.
    Yani sessizliği sağlayıp düşmanı dinlemek lazım.
    Peki sessizlik nasıl sağlanır?Motorları kapa,mürettebatı sustur.
    Mürettebatı susturmak sorun değil(hemen atlamayın bizim ordu keriz dolu illa biri bişi yapar diye.Denizaltı mürettebatı muazzaftır).
    Geriye kalıyor motor meselesi.İşte bilgi ishalleri bilmediğiniz nokta budur.
    NÜKLEER DENİZALTILAR TAMAMEN SESSİZ KALAMAZ.REAKTÖRLERİNİ SOĞUTMAK İÇİN SÜREKLİ OLARAK ÇALIŞAN KOMPRESÖRLERİNİ KAPATAMAZLAR.Kapatan ölür(radyasyon).Ama bizim botların elektrik motorları tamamen kapanır HİÇ SES ÇIKARMAZ.Bu durumda birkez daha tekrar ediyorum.Bizim denizaltılar DAHA İYİ.

Sayın "vadaaa" verdiğiniz bilgiler epey hatalı.Örneğin B-52 20 tona yakın bomba taşır.317 kg ağırlığındaki bombalar 2. savaşta bile hafifti.

Detaya girip kendini kaybedenlere bi hatırlatma yapayım.Benim altını çizdiğim konu teknolojinin herşey olmadığıdır.
    Kafası basmayanlar şunları düşünsün.
    1)Madem amerikan uçakları görünmez ve füzeleri durdurulmaz o halde nasıl oluyorda jumbo ebadında tamamen roket yüklü bir uçak yapmıyorlar?Tek kişilik bi alay uçak yapmanın manası nedir? Yap dev bi tane sal havaya geleni geçeni indirsin.Uçağın tüm yükünü boşaltıp gittiğini bile anlayamayan düşman kafasını hiç kaldırmayacaktır.İşte zafer.
    2)Savaşa ne gerek var salla atomu bitir işi.O kadar para harcadıktan sonra neden kullanmıyorlarki?
    3)Etrafı yıkmayalım petrol var,bor var,bi dolu ganimet var yazık,israf deyip zehiri,mikrobu salsalarya.
    Koladan bi yudum daha çekip dinlenmek varken roketle,tankla kim uğraşır.3 ay sualtından hiç çıkmadan,gece,gündüz görmeden, kedi ziki kadar delikte tıkılı kalmanın anlamı nedir?

Askerliği bedelli yapmak için deprem olmasını dileyenlerde bile bir miktar mantık vardır.
    Siz ise :onlar çok iyi biz kötüyüz , savaşa girmemiz bile hatadır diyerek bozgunculuk yapmaya çalışıyorsunuz.
    İnanç olmadan hiçbirşey olmaz.
    Tavsiyemi yineliyorum.

Bozgunculuk yapanı asarlar savaş zamanında.Şu pembe nüfuscüzdanlarını bi an evvel edinin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: İNA

"tom006"dünyanın en büyük nükleer gücü çindir demiş.İyi sallamış.Yok öyle bişi.Amerika ve Rusyanın eşit güçleri var.Çin cücük onların yanında.Kimse kafasına göre nükleer silah yapamaz.Sayıları anlaşmalarla belirlenmiştir işin sonu poka varmasın diye.

İna dikkatli okursan sevineceğim arkadaşım. Ben dünyanın en büyük nükler gücü ÇİN demedim. En güçlü Nükler Füzeler Çin'in elinde dedim. Sayısal anlamda bakarsan, en fazla nükler füze zaten Rusyada. (Dağılmadan önce idi)
  • quote:

Orjinalden alıntı: İNA

7)İngilizler epeydir uçak yapamıyor.Paraları yok.Boktan dediğin F-4 Phantom uçakları(amerikan malı)ingiliz savunmasının en önemli parçalarından biri.Ellerindeki işe yarar son uçak harrier idi(80 model).O projeyide parasızlıktan amerikalılara satmak zorunda kaldılar.Şu anda RAF ın elindeki harrierler MDD(şimdi boeing oldu) yapımı(amerikan).

uzun uzudayı cevap yazamam(yazmıştım ama salla ne sen okursun nede başkası)
    bir tanesi yeter sanıırım artar bile
    şu fakir ingilizler senden habersiz bak ne yapmış
    Harrier GR9
    ingilizcen yoksa söylede çevireyim.
    millete salık vereceğine önce sen google kullan.
    bakalım senin utancın ne zaman geçecek.
    bilgi ishalleri bildiğiniz tek şey bu demişsin.
    sen çok kızıldereli ve denizaltılı film seyretmişsin
    sesten kastın insan kulağının duyabildikleri herhalde(çünkü o eski filmlerde öyleydi aman hapşurma duyarlar falan)
    adam seni uzaydan tespit ediyor ne sesinden bahsediyorsun!?

neyse sana fakir ingilizlerin utancı yeter

ilave utanç belgeleri için bakınız
    İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Resmi Sitesi Uçak Envanteri (İNA ben F-4 Phantom göremedim sen görüsen söylede ishalimiz geçsin)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechanical24 -- 29 Eylül 2005, 9:34:46 >
  • Sayın 'İNA' hem aradan biri(ki o ben oluyorum) hala düşmanın gözüne bakıp savaşacağını sanıyor demişsin hemde savaşlarda insan sayısının önemli olduğunu söylemiş örnek:Irak 2005 demişsin.İlginç doğrusu çelişkinin de bukadarı nediyeyim:-)

Yaşınıza ve bilginize(doğru yada yanlış)saygım var ama bu işler 40 yaşına gelmekle vede yukarıda yazdığınız bilgileri yazmakla,google'dan bilgi aratmak yada kitap,ansiklopedi karıştırmakla olmuyor malesef.Kimliğimde gayet yerindedir,ülkemede güvenirim,ordumada,insanlarımada.Ama hayalle gerçeği ayırt etmek ve uyanmak lazım.Çünkü sizin gibi milyonlarca insan ordunun çok iyi durumda olduğunu sanarak ve ona sırtını yaslayarak daha fazla bir yatırım yada çabada bulunmuyor,bulunulması için teşvikte bulunmuyor ve askerimiz şuraya gistin buraya gitsin,bizim ordumuz kuvvetlidir hiç bişey olmaz diyerek toplumun huzurunu,hükümetin kararlarını kötü yönde etkiliyor.Boşuna mı hala bir takım ülkelere sınır ötesi harekat yapamadık,yapamıyoruz?Ve bu askerlerin canı can değil.

Tamam ordu çok kötü bir durumda değil ama fazlasıyla eksiği var yetersiz.Ordumuz mükemmel durumda diyenlerin hayal gücüne vede bilgi bilince ordunun iyi durumda olduğunu düşünenlere şaşarım doğrusu.Moralinizi bozmamak için bir şeyleri söylemiyoruz ama zorla söyletiyorsunuz.Bu işlerin başındaki kişiler ordu yetersiz,kötü durumdayız.güçsüzüz diyor.Orduya harcanan paralar,yatırımlar nerde diyor ama siz hala mükemmel durumdayız diyorsunuz.Hepiniz haklısınız çünkü hepiniz bütün ordu konutanlarından ve mit başkanından daha bilgilisiniz hepinizi teprik ederim
  • İNA
    bu sefer II. dünya savaşı hakkında bir kaç dorğu konuya değinmişsin
    ama tartıştığımız konuyu açıklamamışsın

Almanlara kaybettiren şey sayı üstünlüğüdür demişsin
    hatan burada
    ben dolaylı yoldan anlatmaya çalıştım ama jeton düşmedi

Sırf sayı üstünlüğü ise Almanlar kendisinden 10 kat büyük orduları yerle bir etti kapiş!!!
    yani demekki başka daha önemli etkenler varmış
    sırf sayı üstünlüğü olsa o kadar geniş coğrafyaya yayılamazdı,
    yani en büyük etmen sayı üstünlüğü değil
    bir taktik belirlendi, o taktik ile zafer kazanılacaktı ancak başke etmenler ile savaş uzadı savaş uzadığı zaman şartlar değişti.

Sonuç en önemli etmen sayı üstünlüğü değil, kendisinden 10 kat büyük orduları yerle bir etti
    sayı üstünlüğü ile yenildi demen II. dünya savaşının getirdiği büyük yenilikleri yeni modern ordu anlayışını görmezden gelmektir. İtirazım bunadır sayı üstünlüğü ile yenildi demek II. dünya savaşını sonuçlarını idrak edememektir.

Dünya tarihinde bir büyük iskender bir Hitlerin orduları örnek gösterilir,
    bu kadar küçük orduların bu kadar büyük zaferler kazandığı başka savaşlar yoktur.
    Churchill in şu sözü olayı özetler,
    "Savaşta yenmekte vardır. Yenilmekte. Ancak yenilmek ayrı şeydir rezil olmak ayrı şey. Güneşin batmadığı İngiliz İmp. luğu tarih önünde rezil olmaktadır"

Denizaltı konusunda ise

Seni gerçek dünyaya davet ediyorum,
    Bilimsel olarak ispatlanen şuan dünyadaki en sessiz denizaltı ismini unuttuğum bir ABD denizaltısıdır.
    Bu denizaltıda asla iki metal birbirine temas etmemektedir. Araya hep titreşim emici madde konmuştur. Mevcut teknoojiler ile bu denizaltının tespiti imkansızdır. Bu denizaltının yerini bir denizaltının kaptanı birde ABD başkanı bilir.
    uzatmak istemiyorum saçmalamışsın
    torpil morpil demişsin
    o denizaltıların karada vuramadıkları nokta yok. 12 nükleer başlıklı füze taşıyorlar
    dünya üzerinde vuramadıkları nokta yok
    şuan dünyadaki en süper silahlar bu denizaltılardır.

neyse bizim denizaltılar daha iyi demen ile olayı koparmışsın valla sıkıldım kimse ile uğraşamam

bu arad yazılarını okuyorum ve yuhh diyorum ağzımı bozduracaksın sen kimsin nesin ya senin yaşın kaç, orduyla alakan yok orduda olsan biraz aklın başında olur

Ya ADMIN'ler olaya müdahale edin ya adam resmen sallıyo valla okuyorum dumur olut,yorum sana gerçekten fu.. o.. diyorum

Üçüncü Nesil
    971
    Akula,Akula I

Bars
    SSN-PLA Podvodnaya Lodka Atomnaya
    1 PWR/OK-650 b-Üçüncü Nesil-190 Mwt
    12

[7 Akula,

5 Akula I]
    1985-2000 Sürat sessizlik oranı yüksek en modern denizatlılarıdır. Raduga SS-N-21 Sampson (Granat), Novator SS-N-15 Starfish (Tsakra) ve Novator SS-N-16 Stallion.Çok amaçlı saldırı denizatlısıdır.

sen 3. nesil denizaltıları tespit et sana ... sen tam ... sın,
    yahu bizimkilerden kat kat hızlı gidiyor kat kat derine dalıyor karada vuramadığı nokta yok

senin ABD savaş helikopterleri hakkında bilgin yok dimi helikopteri ancak görünce farkediyorsun 0 ses çıkarıyor
    yaa nasıl
    beynin algılamaz ses emme yansıtma

ya valla delirdim

Adminlerşn bence müdahele etmesi gerekiyor bu derece sallıyan adam
    2001 den beri bu forumda gördüğün en rezil adamsın

Denizaltıyı Tespit Etmek:Denizaltının tespitinde kullanılan yöntem ve cihazlar arttıkça, yerleştirildiği platformlar çeşitlenmiştir.Bu yöntemler için gerekli
    cihazlar;Karada,gemide,uçakta,helikopterde veya uyduda olabilir.
    Bu plaformların sahip oldukları denizaltı arama imkanları;

Karada; Deniz dibine döşenmiş sabit sonar alıcıları (Kontrol cihazı karada),Radar,ESM,Kızıl ötesi tarayıcı,

Gemide;Aktif/Pasif Sonar,Radar,ESM,Kızıl ötesi tarayıcı,

Helikopterde;Görerek tespit,Radar,ESM,Aktif/Pasif Sonar,

Uçakta;Görerek tespit,Radar,Akti/Pasif Sonar şamandırası (Radyo vericili),Şnorkel egzost izi tespit,Denizaltının Dünyanın manyetik eğrilerinde neden olduğu bozulmayı tespit,

Uyduda;Görerek tespit,Kızıl ötesi tarama.

Not.
    *Görerek tespit; öğleyin,sakin havada Güneş ışınları, örneğin:Akdenizde 60 metreye kadar ulaşır ve denizaltı varsa renk farkına neden olur.Bu fark yukardan hatta geniş bir sahayı gören uydu tarafından saptanabilir.

*Kızıl ötesi tarama:Şnorkel yapan denizaltının egzost gazlarının ve neden olduğu deniz suyu ısınmasının yaydığı kızılötesi ışınların saptanmasıdır.
    http://www.denizaltici.com/
  • Al bendende o kadar.

Aslında o denizaltı konusunda bende kötüdür diyordum ama adam sessizlikten fln bahsetmiş kafamn karıştı şimdi.
  • en güzel yorum senden gelmiş,
    forum kalabalıklaştığı zamanbutip olaylar oluyyo hangi biri ile uğraşacaksın

tüm askeri otoriteler geleceğin silahı ne uçaklar ne uçak gemileri ne tanklar
    geleceğin silahı nükleğer denizaltılar diyor

hiç bir denizaltı nükleğer denizaltıların hızına erişemez
    hiçbir denizaltı onlar kadar derine dalamaz

yaw senin deniz altının peşindne birde mazot tankeri yollaman gerekiyor
    tıngır tıngır gider fazla dibe dalamaz egzos yayar motorun yapısı ile uzaydan duyulur

soğuk savaşın bittiği tarih ünlü rus nükleğer denizaltısı kursk un battığı zamandır.
    ABD o tarihten sonra Rusya ya mali yardımda bulunarak krizden çıkmasını sağlamış
    ama artık ABD uluslar arası sularda rakipsizdi.
    Ruslar ın sancak gemisi olan denizaltı batmıştı
    kurs tek başına ABD ye gözdağı vermeye yetiyordu

Kurskta bir torpil ateşleme sırasında yuvasında patladı. (bnaşka bir denizaltıda böyle birşey olsa direk ihma olur.)
    denizaltının samandıra tertibatı zarar gördüğü için suyun dibine battı ama içindeki askerlerin yarıdn fazlası yaşıyordu ve 1 haftadan fazla yaşadılar
    ruslar bu denizaltıya İngiliz ve ABD lilerin kurtarma operasyonu düzenlemesine izin vermedi askerleri dünyanın gözü önünde öldü,
    Kursk un efsanenin özelliklerinin çalınmasından korktu

adamlar hiç ses çıkarmayan helikopter yapıyor,
    amiral diyorki bu denizaltının gelişmiş radarları ile saylongozun yemek yemesini duyabiliyoruz ama bizi hiçbirşey farkedemez
    yerimizi bir ben bir ABD başkanı bilir diyor.

Zaten nükleğer denizaltıların ana espirileri ne zaman nerde olduklarının bilinmemesidir. Her an heryerde olabilirler ve dünya üzeride vuramadıkları yer yok

sen çıkıp bana 60 sene evvelik tekniğini övüyorsun
    bilime teknolojiye küfür ediyordun
    bunuda bu forumda yapıyorsun
    bu yanlış bilgilendirmelerede adminler seyirci kalıyor.

İNA arkadaşın gördüğünü ne abd ne rusya göremiyor o yüzden 1955 ten beri sadece nükleğer denizaltı yapıyorlar
    insna gerzek olurda bir sınırı vardır

Bu arada İNA arkadar uydular hakkındada fazla bilgin yok

quote:

Orjinalden alıntı: elinter

Kime inancaımı şaşırdım aq!
  • ORDUSUNUN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ PARALI ASKERLERDEN OLU$AN BİR ORDU REEL SAVA$TA HİÇBİR HALT YİYEMEZ...ÇÜNKÜ BU TİP ASKERLERİN ELİNDE NE KADAR MÜHÜMMAT TEKNOLOJİ OLSA BİLE İLK İ$LERİ SAVA$TAN NASIL YARA ALMADAN KURTULURUZ ONUN HESABINI YAPMAKTIR...ÖR:ABD,İNGİLTERE...

TÜRKİYE ASKERİ TEKNOLOJİ VE MÜHÜMMATTAN ÇOK,ONU KULLANMAYI BİLMENİN DAHA ÇOK İ$E YARADIĞINI 74 KIBRIS HAREKATIYLA ZATEN FAZLASIYLA GÖSTERMİ$TİR...

BU GÜN DÜNYA ÜZERİNDEN NE YAZIK Kİ TÜRKİYEYİ ASKERİ YÖNDEN OLACAK BİR SAVA$LA YOK EDECEK BİR ÜLKE YOKTUR...BUNA ABD DE DAHİL...$İMDİ NÜKLEER GÜCTEN BAHSETMEYİN...BU DÜNYADA NÜKLEER GÜCÜ KULLANMAYA HİÇBİR ÜLKENİN DÖTÜ YEMEZ,NE OLURSA OLSUN...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YıldırımMuharebe -- 29 Eylül 2005, 22:16:28 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: 486SX

Kardeşim kompleksli misin sen? Yüksek lisansın ne olduğunu biliyorum, yüksek lisansta iki tane savunma bilmem ne dersi alıp, bi de bilmem kimin yazdığı bilmem ne kitabını okuyup ben onu biliyorum, ben bunu biliyorum diyosun. yani bütün orduyu sanki sen donatıyosun. Hayalet uçak F-117 Nighthawk mıdır nedir, onu sırplar uçaksavarla düşürmedi mi? Uydudan gözlenebilen denizaltılar nükleer denizaltı değil mi? Nükleer denizaltının reaktörü sürekli çalıştığı için reaktör sıcaklığı uydudan izlenmez mi? Klasik denizaltının motorları o kadar ısınıyo mu ki, uydudan görünsün? Nükleer reaktörün, reaktör türbini sürekli dönerekten ve de ses çıkartaraktan sonarda duyulmaz mı? Klasik - dizel - denizaltı nükleer denizaltıdan daha sessiz değil mi? Yav uydu var diye kimse sonarını açmıyo mu? Ya böyle saçmalık olur mu ya? Sonarın duyduğu şey ile uydunun gördüğü bir mi yaa?

"ABD Irak'ı 3 ay boyunca bombalamasına rağmen bombardımandan sonra Irak'taki birliklerin muharebeye hazırlık derecesi %95-%97 idi." Bunu ben söylemedim. Bunu Tuncay Özkan'ın Kanalturk'te yayınlanan Gerçekler programında konuşan emekli orgeneral söyledi. Herhalde senden daha çok şey biliyodur...

hocam ne bu şiddet bu celal
    ben kompleksli değilim nerden çıkardın
    millet haber kaynaklarını : çok yakın asker abiden duydum, nükleeri taşıyan tırın şöförü benim kankamdı diye gösteriyor
    bende kaynağımın üniversitede bu işte bilirkişi olan bir doçent olduğunu söylüyorum
    hocamı tanıtıyorum (kimse bakmamıştır yayınları sayfasına halbuki link verdik)
    bunun neresinde kompleks var anlamdım
    asıl sende var herhalde birşeyler
    ben senin için okumuyorum
    kendim için okuyorum
    o bahsettiğin yüksek lisans yöntemleri Türkiye de geçerli olabilir
    ama ben Almanya da TUM de yüksek yapıyorum
    gelip görüp bilmişliğin varmıdır yoksa kulaktan dolma bilgi falan bilemem
    ama ben bizzat yaşıyorum
    dersini gördüğüm şeyleri burda sizlerle paylaşmayacaksam....
    bu hava atmaksa evet hava atıyorum kardeşim
    zengin değilim ama çatır çatır okuyorum(hala)
    kiminde para vardır gezer tozar kiminde kafa vardır okur
    eğitimden bu kadar mı soğuksunuz
    eğitimi hava atmak mı sanıyorsunuz
    yine bir liseli var karşımda herhalde
    sen 20 üni bitir yada ilkokul mezunu ol banane bana bi faydan mı var
    verdiğin bilgilerden belli
    neyse uzatmaya gerek yok
    benim seninle bir problemim yok
    ben sadece bildiklerimi bu konuyu merak edenlerle paylaşıyorum
    gerisi sana kalmış

istatistik denen hadise nedir bilir misin
    ayrıca bir hayalet uçağın maliyeti nedir bilir misin
    madem bu kadar işe yaramıyor bu ABD senden daha mı geri zekalı düşünemiyor bunu

ya arkadaş uydudan senin içini görüyor adam
    neyse şimdi çıkmam lazım sonra devam ederim
    İNA nooldu yoksun piyasada nerdesin
  • bizim mumyalara en güzel cevabıda aslında google earth verdi

Türkiyede hava fotoğrafçılığı ile harita alımı yasaktı
    bu yüzden şehirlerin hali hazırlarının hazırlanması pek fizibil değildi.
    tüm dünya yıllardır bu teknolojiyi kullanmasına rağmen ordu izin vermiyordu askeri üstlerim var bahanesi ile
    Allah'tan eski YTÜ rektörü Ayhan ALKIŞ ile Turgut Özal ın çabaları ile Özal başbakanken bu yasağı kaldırdı
    Böylece uçaklardan fotogremetrik yöntemlerle fotoğraflar çekilerek bunlardan haritalar oluşturuldu. Tabi askeri bölgeler Harita genel Komutanlığı kontrolünde siliniyordu

ancak bu işler çok geç başladığı için Türkiye edevlet ile çok geç tanıştı
    GIS, veritabanı için ilk gerekli olan şey altlık idi
    bunlar dijital oolmayınca
    osmanlıdan kalma sadece memurların gördüğü paftalarla şehirler yönetildi ve bu hale geldi
    denetim imkansızdı

şimdi İSKİ, ve pek çok kurum belediyi bu dijital haritalar ile hızla edevlete doğru yöneliyor
    illegal yöntemler hzıla zorlaşıyor
    ama çok zor oluyor
    çünkü çok geç başlandı

Ordu bunun gerekliliğini göremedi çünkü çoğunluğu mumya

onu bırakın belediye adına valilikten izin ileyolalrda çekim yapıyoruz
    belediye adına bölgedeyim valiliğin izini var
    ayrıca polisler ile görüşüm onlarada bilgi veriyoruz
    ve yolda çekim yapıyoruz
    100metre arkamızda askeri tesisler var konuk evimi ne

yanımıza sivil asker geldi
    napıyorsunuz dedi
    izin belgelerini gösterdim
    takarım dedi
    .... tirin gidin yasak dedi
    bende şuan sivil böldeyiz iki arkam askeri bölgeye dönük görüyorsunuz yolu çekiyoruz
    trafik için
    isterseni sizde durun
    veya kaseti sizede verelim
    olmadı kamerayı kapatım el ile gözlem yapalım
    hayır mayır dedi
    orda 15 dk kavga etitm
    beni burdan kovmaya yetkiniz yok dedim
    kavga çıktı telsizle inzibatı çağırdı
    polis beni arabımıza bindirdi tur at arkadaşlarını 5dk sonra al dedi işet öle olay kapandı

neyse her zaman bu sorunu yaşadık

olmaz yasak
    neye göre

mikiiiimm onların askeri bölgelerini böylemi korunur
    ha ha ohhhh hellal olsun google a hadi askeri bölgeler ayna gibi
    niye google a biişi yapmıyolar

kılım kıl bu geri kafalı teknolojiyi yakalayamayan bağnaz kabadayı anlayışa kıl ım

bize hiç bir şey yaptırmazlardı
    yılalrca adaömlar teknolojiyi engelledi yaw

bu adamlar 2 sene sonrasını göremiyor

sizde güvenmeye devam edin

ben edirnede 301kd jandarma alay komut6anlığında askerliim yaptım

size diyim sınır yol geçen hanı
    devriyeye çıkıldığı zaman komutan saatini kurar arabada uyurduk
    hiç bir devriyede birşey yapmadık
    ama merkeze 2 kişi ytakalandı şukadar kontrol yapıldı neler sallanırdı
    zaten alayda bunu biliyor istiyormuş alayın başarısı için sallayın rakkamları
    istanbuldan veya 156 dan ihbar geldiği zaman komutanlar küfür ederdi mevburen görecve çıkılacak diye sadece o zaman mülteci yakalanırdı
    o kadar fazla kaçan var ki %1 i yakalanmıyor
    sınırda askerler paso uyuyor nöbette
    uzmanlar astsubaylar sapık kızlara asılıyprlar
    zaten halkın çoğu köylü olduğu için mızlarını bir askere yamamaya çalışıyor
    bizdeki 31 yaşındaki uzman 18 yaşındaki kızla evlenmişti

adamlar bir bok yapmıyor ama lise mezunu uzman oğğ 880ytl maaş lojman görev tazminatı

yiyin yiyin
    askere gitmeyenler bilmez

gerçekten polisten nefret ederdim
    askerden sonra polisleri çok seviyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: RossTheBoss

ORDUSUNUN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ PARALI ASKERLERDEN OLU$AN BİR ORDU REEL SAVA$TA HİÇBİR HALT YİYEMEZ...ÇÜNKÜ BU TİP ASKERLERİN ELİNDE NE KADAR MÜHÜMMAT TEKNOLOJİ OLSA BİLE İLK İ$LERİ SAVA$TAN NASIL YARA ALMADAN KURTULURUZ ONUN HESABINI YAPMAKTIR...ÖR:ABD,İNGİLTERE...

TÜRKİYE ASKERİ TEKNOLOJİ VE MÜHÜMMATTAN ÇOK,ONU KULLANMAYI BİLMENİN DAHA ÇOK İ$E YARADIĞINI 74 KIBRIS HAREKATIYLA ZATEN FAZLASIYLA GÖSTERMİ$TİR...

BU GÜN DÜNYA ÜZERİNDEN NE YAZIK Kİ TÜRKİYEYİ ASKERİ YÖNDEN OLACAK BİR SAVA$LA YOK EDECEK BİR ÜLKE YOKTUR...BUNA ABD DE DAHİL...$İMDİ NÜKLEER GÜCTEN BAHSETMEYİN...BU DÜNYADA NÜKLEER GÜCÜ KULLANMAYA HİÇBİR ÜLKENİN DÖTÜ YEMEZ,NE OLURSA OLSUN...

Evet o yüzden doğuda binlerce kişi öldü,daha önce hiç silaha dokunmamış biri 2 aylık eğitimle komando yapılıp dağ başaına bırakılırsa ve orda savaşması beklenirse,ben buna profesyonellik diyemem ,ordu da bunun farkında ve artık yavaş yavaş profesyonelleşmeye başlıyo askerliğin süresini kısaltıp en az zamanda fazla verim alma amacına yöneliyoo ,10 milyonluk yunanistanın bile deniz kuvveti bizden daha fazla ona bakılırsa yani hiçbişey belli olmaz savaş çıkması durumunda ,Gerçi Türkiye her türlü harcar ama yinede savaşa hayır
  • Bastırın aslanlar kim tutar sizi

Sıradan başlayayım

Önce M24

Cevap yazdıkça battığının farkında mısın?Uzun yazmaman senin yararına zaten.

Harrier serisi hakkında yazdıklarımı kavrayamadığını görüyorum.
    Sorun iki noktada olabilir.
    1)okuma-yazman kıt
    2)anlama zorluğu çekiyorsun.
    Birinci şık geçerliyse bu durumda tavsiyem tahsiline ilkokuldan itibaren yeniden başlaman yönünde olacak.
    Anlama sorununa ise ben çare olamam.
    Projeyi amerikalılara sattılar yazdım sen hala tam gaz zırvalıyorsun.

Olayı kızılderililere getirmenin manasını izah etmekte zorluk çekeceğin aşikar.Bir sonraki yazında sütlaç tarifi verirsen hiç şaşırmam.

İshaline ilaç olsun.Bunları bulamamanın sebebi google dan nefret etmen midir yoksa kullanmayı becerememen mi?

http://www.aviation-picture-hangar.co.uk/RAF_Phantoms.html
    http://www.aviation-picture-hangar.co.uk/Phantoms_squadron_page.html

"YBA"

Benim yazdıklarım arasında hatalı olanı bi göstersene.
    Daha ilk mesajımda değindiğim konuyu("herzaman bir karşı görüş ve ispatı vardır"cümlesi )ancak kavramanız bile bir başarı.

Almanların savaşın başındaki başarıları sayı üstünlüğüne karşı koyamadı.Moskova mı işgal gördü Berlin mi?
    Alman ordusu sayı üstünlüğü karşısında pes etmiştir.TA-152 den daha iyi bir avcı uçağı veya pantherden daha iyi bir tank gösterebilir misin?
    Hangi rakkam diğerinden büyüktür bilmiyorsan yazık sana(temel matematik--çıkarma işlemi).

Hitler ve iskenderin yanına napolyonu,sezarı,şarlmanı vsvs koymayı unutmuşsun.Sadece bu ikisini bilmek cehalettir.Burada adını sayamayacağım kadar çok savaşta küçük ordular büyük orduları yenmiştir.
    Zaten benimde esas savım güçlünün(amerika) her dem başarı kazanamayacağı,güçsüz olanında(Türkiye) kazanabileceği yönünde.
    Birşeyler demiş olmak için çabalayıp başaramamaktan öyle şaşırdınızki kendi dediklerinize ters savlar öne sürüyorsunuz.

Denizaltıya gelelim

Kompresör herzaman çalışır ve ses çıkarır.Bu sesi kapatmanın yolu yoktur.Zaten seninde buna diyecek birşeyin yok benim gördüğüm.

Gezegende Amerikadan başka güç kalmadıysa,yerlerini bulmak imkansızsa bu denizaltılar aylarca neden sualtında saklansınlar?
    Suüstünde gitsinler
    Radarlarını açsınlar
    Düşman saldırısı olursa (radar 500 km mesafeden algılar zaten veya uydudan görüp haber ederler) dalışa geçip görünmez,duyulmaz olsunlar.
    Nasıl??Olabilir mi?Sana göre olur.Ama gerçek farklı tabiki.Döt korkusundan hiç suüstü seyri yapamazlar.Ancak korunmalı bir limanda veya off-duty iken yüzeye çıkabiliyorlar.

Bizimkilerden hızlı gitmesi hedefine çabuk ulaşmasını sağlar.Ama o noktaya gelince sürati naapsın.Hızlı giderse pervanelerinin oluşturduğu kabarcıkların çıkardığı ses duyulur.O vakit yandı gülüm keten helva.
    Derine dalması ne işe yarar?Kaçmaya.Madem yakalanması imkansız neden kaçsın?
    Menzili 70 km ye varan torpil ne kadar derine inerse insin her denizaltıyı vurur.Denizlerdeki en derin nokta 11-12 km dir.Okyanus tabanı ise ortalama 4-5 km.

Pekii madem dezavantajları var neden nükleer denizaltı?

1)Peşinde bir avcı yoksa denizaltı rahat bir atış platformudur.Su altında mümkün mertebe saklanıp zamanı geldiğinde işini yaparsın.

2)Uzun süre denizde kalabilen bir balistik füze platformunu ancak aynı tipte bir denizaltı takib edebilir.Avcı denizaltı balistik füze denizaltısını arayıp vakit kaybetmek yerine onu tespit ettiğinde peşinden ayrılmaz.
    Yani sizin anlayacağınız üzerinize atılması muhtemel onca nükleer silahı taşıyan bir gemiyi boş bırakamazsınız.Benzin bitti diye geri dönemezsiniz.

3)Nükleer silah bir kez kullanıldımı (füzeleri havada tespit edince) zaten geriye pek birşey kalmayacak.Rusların füzeleri atmalarına gerek bile yok.Oldukları yerde patlatsalar bırakın canlı yaşamı ortada gezegen filan kalmaz.İçiniz rahat olsun.

Amerika Türkiyeye nükleer bomba atmaya çalışsa bunun için çok yol bulabilir.En rahatı balistik füzelerdir.

Helkopter konusuna gelince

Helikopterler ses çıkarır.Cepheden(önden) gelirken daha azdır ama vardır yinede.Ayrıca bu helikopter olayını neden açtığınıda anlayamadım.Konuyu dallandırmanın ne alemi var?Bi laf edip cevabını alınca konuyu değiştiriyorsun.Birdahaki sefere şehir hatları vapuru makine sistemlerini anlatsana.
    Haa aklıma gelmişken o helikopterlerden bizdede var.

Adminler doğruların söylenmesine neden müdahale etsinlerki?Sizinki dezenformasyon,benimki bilgilendirme.

"erenkurt"

Birdaha okuyun lütfen.
    Ben hiç ordumuz şahane demedim.Okuduklarınızı anlamıyormusunuz?

Tekrar ediyorum.Teknoloji herşey değildir.Düşman çok güçlü basıp gidelim denmez.Elinizdeki imkan neyse onunla savaşırsınız.
    İnsanı moral ayakta tutar.
    Amerikanın hangi silah sistemini denediniz?Bildiğiniz tek şey propaganda bazında basına sızan bilgiler.Yok öyle yaptık yok böyle yaptık.
    Ne diyeceklerdi amerikan halkına?Milyar dolarları harcayıp bi halt edemedik mi?Tabiki şişirecekler olayı.Atıp tutmakla olmuyor herşey.
    Buradada birkaç tane sazan var işte.Herşey bitti nafile yere uğraşmayalım deyip işin kolayına kaçıyorlar.İnsanda biraz akıl olmalı.
  • Sorumlusu olduğum sitenin foruma basılan linkten geldim buraya; öncelikle herkese merhaba.
    3 sayfadır devam eden polemiği okudum, oldukça enteresan yazılar mevcut.

Yorumlarımı üçüncü sayfada yazılanlara sınırlamayı uygun buluyorum.

Mechanical24 "İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Resmi Sitesi Uçak Envanteri (İNA ben F-4 Phantom göremedim sen görüsen söylede ishalimiz geçsin) " demiş;

F-4K olarak geçer ingiliz ismi FGR Mk.2dir, Eurofighterlar şu anda onların görevini icra etmektediler, 1991 de aktif servisten çıkmalarına karşın hala elde tutulmaktadırlar hızları nedeniyle.
    Türk F-4Elerine gelirsek, 2020 modernizasyon projesi dahilinde IAF Kurnass'ı baz alınarak modernize edilmiş olup vuruş kabiliyeti ve kapasitesi F-15E lere denk duruma gelmiştir. Bu vuruş kabiliyetine ek olarak, yeni nesil jetlerin (F-16, en son block60da kaldı, F/A-18E/F gibi) arayıp da bulamadığı hız olayına sahiptir.

YBA, denizaltı konusunda çok ilginç saptamalarda bulunmuş, haliyle birkaç saptamada bulunmasam olmaz;

İsmini unuttuğunuz denizaltı SSN Seawolf'tur, aynı sınıfta 3 kardeştirler, 688lerin yerine hizmete sokulması planlanmış ama maliyet nedeniyle sayıları düşürülmüştür. SSN tabirinden de anlaşılabileceği gibi saldırı botudur, torpillerin yanısıra satıh saldırıları için harpoon ve cruise füzeleri taşımaktadır, nükleer roket atma kapasitesi yoktur. Diğer bütün saldırı tekneleri gibi (688, 688I) devriye bölgeleri bellidir çok gizli değildir, çoğunun görevi zaten filo eskortudur, 5.c, 6ncı filo gibi bir dünya gemiden ulaşan bir filoyuda saklamak mümkün değildir.
    Komutanı bilir birde başkan bilir dediğin gemiler SSBN sınıfı botlardır namı diğer Ohio sınıfı, barış zamanında ABD göller bölgesinde hepsi bir arada takılırlar, keza kazaya kurban edilme riskine girilmeyecek kadar değerlidirler. Zaten açık denize de çıkmasına gerek yoktur, keza bulunduğu noktadan kuzey yarımküredekiheryeri vurma kapasitesine sahiptir.

Ruslara gelirsek, benim gördüğüm google'a Akula yazıp gelen ilk linkteki bilgileri Türkçeye çevirdiğin (naval-teknoloci.kom).
    Akula Rus donanmasının ana saldırı botu olan VictorIII ün derivesidir, çalışıyorsa geliştir, maceraya atılma bazlı rus mühendisliği zihniyetinin ürünüdür. Amerikan 688 (Los Angeles) sınıfına denk olması amacıyla geliştirilmiş olup SSn dir, 688den matık olarak temel varkı satıh hedeflerine saldırmak için dikey dizilimli atış tüpleri yerine yatay tüpler kullanmasıdır. Yukardaki rus mantıgı bu noktada iflas etmiş, aynı sistem Kursk'un sonunu hazırlamıştır. Akula bir saldırı botudur, nükleer silah taşıma ve ateşleme kapasitesi yoktur.
    Soğuk savaşın bittiği resmi dönüm noktası Berlin duvarının yıkılmasıdır, Kursk la alakası yoktur. Kursk Oscar sınıfı bir bottur, ana dizayn amacı ucakgemisi filolarına pack halinde roket atıp saldırmaktır, nükleer atış kapasitesi mevcuttur, hatta 2 görevi bir arada yapan botu bulduk diyen ruslar bu yüzden Typhoon sınıfını ıskartaya çıkarmıştır. Kursk faciasından sonra typhoon sınıfı tekrar elden geçirilmeye başlamış ve yarısına yakını aktif göreve dönmek üzeredir. Kursk sanıldığının aksine öyle ahım şahım bir bot deildir, mensubu olduğu Oscar sınıfının dizaynı soğuk savaş dönemine kadar uzanır. Sancak gemisi ise hiç değildir, sancak gemisinin matığı savaşı yöneten gemi olmasıdır, bir denizaltıdan komple deniz savaşı yönetmek imkansızdır. Rus açıkdeniz donanmasının sancak gemisi görünürde Петр Великий dir (Peter the Great), oda finansman yüzünden rıhtımda yatmatadır, Geçici olarak Kuznetsov bu görevi tatbikatlarda üstlenmektedir.
    "Kurskta bir torpil ateşleme sırasında yuvasında patladı(bnaşka bir denizaltıda böyle birşey olsa direk ihma olur.) " demişsiniz, imha olmaktan anladığınız nedir? Hollywood tadında parça pinçik olması mı? Kursk imha olmuştur, beraberinde bütün mürettebatını da götürerek. Rusyanın yardım konusunda ABD ve ingilizlerden yardım istememesi yardıma muhtaç olduklarını itiraf etme korkusundandı, bundan ders alıp geçen aylarda ağlara dolaşan DSV leri için İngilizlerden yardım istediler, çünkü hükümetleri Kursk faciasından sonra ciddi anlamda kamuoyu tarafında topa tutulduydu hatırlayınız. Bu arada Kursk maden o kadar efsaneydi neden enkazı çıkaranlar ruslar değildi de uluslararsı bir ekip oldu?

Gelelim Türkiye'ye, ABD ve Rusyanın ihtiyaçlarının aksine Türkiye kıyı savunma amaçlı denizaltılara yönelmiştir. Bu tercihin neticesinde coastal-sub denen denizaltılarla deniz kuvvetleri teçhiz edilmiştir. Şu an envanterde bulunan preveze sınıfı bu kategorideki en gelişmiş modeldir. Ana operasyon bölgesi açıkdeniz olmayıp Ege'dir. Egenin akustik özellikleri bu tip dizel botları o bölgede yenilmez kılmaktadır. Tatlı suyun tuzlu suya karışması zeminin girintili çıkıntılı olması en hassas sonarı bile tamamen kullanılmaz hale getirmektedir, bilindiği gibi değişik yoğunluktaki sıvıların birleştikleri yüzeyler akustik olarak gelen sinyalin şakülünü kaydırmaktadır. Dizel bir makina dibe yattığında herşeyi kapayıp anca sonar şamadırası ve aktif sonarla bulunabilir, Egeye herhangi bir savaş anında havadan sonar şamadırası atabilmek düşman için hayaldir, keza herşey bırakın roketi, neredeyse tüfek menzilindedir. Pasifle Egede arama yapmaya kalkan bir SSN ancak dipte yatan dizele toslarsa nerde olduğunu anlayabilir. Öte yandan bir SSn ne kadar sessiz olursa olsun pompa gürültüsü davasına akustik şartlar ne kadar kötü olursa olsun duyulabilir. İşin gerçeği budur, bilimkurgusal yorumlarda bulunmak abestir.
    "İNA arkadaşın gördüğünü ne abd ne rusya göremiyor o yüzden 1955 ten beri sadece nükleğer denizaltı yapıyorlar insna gerzek olurda bir sınırı vardır" demişsin ama unuttuğun nokta bu iki ülkeninde operasyon alanının okyanus olduğu gerçeği, amaç okyanus olunca nükleer güç kaçınılmaz, öte yandan bizim amacımız kıyı savunması ve nükleer idame kuvveti bize avantajdan ziyade dezavantaj getirir.

Lütfen bir daha işkembeden sallamak yerine az biraz konu hakkında malumat edinin, gazetelerin pazar eki tadındaki bilgilendirmeden uzak durun,
    sevgiler saygılar
  • YBA, askeriyeye yönelik kinini kustuğun mesajı az önce okudum, önce kendime kızdım seni adam yerine koyup az önce uzun bir mesaj yazdığım için, şimdide sana kızıyorum atmosferde gereksiz yer kapladığın için. senin bugün rahatça kusmanı sağlayan özgürlüğü koruyan saygın bir kurumdan bu şekilde bahsetmen ancak senin zavallılığını gösteriyor kanımca, ne demiş büyüklerimiz "allah şaşırtmasın".
    Tez vakitte acil şifalar diliyorum.
  • Yeni mesajlarınızı az evvel okudum.
    Demek o yüzdenmiş.

"M24" alamanyada o kaa kaldık ama bedelliye verecek param yok diye ağlıyormuşda belli etmiyormuş.

"YBA"ise tacize uğramış.Kin , nefret diz boyu.

Kolay gelsin.Allahın zopası yok.Böyle kin,nefret kusmanızın sebebini dolaylı yoldan döktünüz ortaya işte.
    Açıkça söyleseydiniz ya.

M24 ,çocuum
    Paran yoksa yaparsın askerliğini 12 ay.Veya kaç kaçabildiğin kadar.Veyaa pembe nüfuscüzdanı.

YBA,düşüncesiz insan
    Seni itekleyen muazzaf mı değil mi nereden belli?Eğitim zaten kıt bu memlekette.Alanlarında bir bölümü sizin gibi olunca oluyo böyle olaylar.
    Başına böyle bişi geldi diye memleket satılır mı?
    Bak m24 e. Basıp gitmiş garip.Takib et onu.

Devlete küsenleri çok gördük. Irakta saddama küsüp amerikaya sarılanların kıçlarından duman tütüyor hala. Akılsız.
  • fake sayısı baya arttı
    buna ihtiyaç duyanlar düşünsün
    parmak bastığım konuda inatlaşılması ister istemez kızdırıyor
    silahlar caydırma amaçlı, artık düşmanı görmeden savaşacaksınız füzeler ile. Bu saatten sonra gemi torpilleneceğine pek mantıklı bulmuyorum
    Emk. Korgeneral'in yiğeniyim
    ayrıca arkadaşımın babası TAİ de üst dizey bir rütbeli
    özelden istediğin gibi konuşuruz hatta istersen 1-1 buluşuruz.
    ben insanlarla konuşmayı çok severim zaten bilgi kaynağım bu
    ordunun içindeki insanlar bunları düzeltymeye çalışıyor siz herşeyi inkar ediyorsunuz

zaten olay şu askerler içimizdne çıkıyor onları marstan getirmiyoruz
    e bana bu ülkede düzgün işleyen bir kurum söyleyin
    özel sektör
    sabancı koç ne yaptıu
    doğan görünümlü şahin

e buna paralel aynı sorunlar orduda var

peki ben niye orduyu şuçluyorum
    çünkü bunu düzeltecek olan onlar ilk onlar toparlanmalı
    zaten başta gayet seviyeli tartışıyorduk
    ama herkezin kabul ettiği şeyleri kabul etmemek körükörüne gitmek

ilk başta yazdıklarımı oku
    AR-GE ye çok geç başladığını günümüz gerçeklerini inkar ettiğinee değiniyoruz.
    bir daha yazıp kafa şişirmeye gerek yok
    Benim gayem ülkeme faydalı olmak
    bu arada askerden 3 belde ile döndüm teşekkür, taktir ve Üstün Hizmet Belgesi,
    faks numarası yolla sana fakslıyım

benim olduğum yerde sen olsan ne yapardın
    görev yaptığım birlik bir çiftlikten farksız idi
    yazdıklarımda kesin ne bir abartı n ebir yalan vardır.
    Powerpointte slaytları bana hazırlatıyorlardı
    tüm rakkamlar sallanıyordu

ana sorun şuraya geliyor
    az gelişmiş ülkede çok gelişmiş iş yapılırmı

yapılır ama çok zor
    ordu içindede çok iyi bir şeyler yapmaya çalışan insanlar var ama TAİ örneği bunlar hep engelleniyor
    bir daha bunları yazamam

uslubum doğru değil doğrudur herkezden özür dilerim
    ama 40 kez anlatıyorsun anlamıyor

dünya savaş tarihinde bu kadar küçük orduların bukadar büyük orduları yendiği başka savaş yoktur. 1 iskender 2 hitler
    itirazını bana yapma git tarihçilerle tartış

adam evvelki mesajlarda saydığı ülkeleri işgal ediyor kendisinden kat kat büyük orduları yeniyor
    espri sayı üstünlüğü olsa zaten işgal edemez benmi anlatamıyorum
    diğer avantajlarını kaybettiği zaman diğer ülkelerin sayı üstünlüğü karşısında bir şey yapamıyor

diğer ülkelerin sayısı zaten hep üstün
    hala anlatamıyorsam şimdi burda daha uzun uzun savaş taktiklerinimi anlatıyım

bu basit ikilem anlaşılamıyorsa

diğer bir notta Almanlar modern silahlarını 43-44 lerden sonra üretmeye başladılar
    çoğu silahlarını kullanamadılar

quote:

Orjinalden alıntı: LooseCannon

YBA, askeriyeye yönelik kinini kustuğun mesajı az önce okudum, önce kendime kızdım seni adam yerine koyup az önce uzun bir mesaj yazdığım için, şimdide sana kızıyorum atmosferde gereksiz yer kapladığın için. senin bugün rahatça kusmanı sağlayan özgürlüğü koruyan saygın bir kurumdan bu şekilde bahsetmen ancak senin zavallılığını gösteriyor kanımca, ne demiş büyüklerimiz "allah şaşırtmasın".
    Tez vakitte acil şifalar diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YBA -- 30 Eylül 2005, 0:42:27 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.