Şimdi Ara

KAPIMIN ÖNÜNE PARK ETMEDİM DİYE TARTIŞMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
2
Favori
26.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi geceler. Dün yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. kim haklı kim haksız lütfen belirtin. bende haksız olabilirim bilmiyorum.

izmirde okumaktayım. ve güzelyalı taraflarında evimin önü boş oldukça arıcımı koyuyorum. bulunduğum sokak dar bir sokak. mümkün oldukça evimin önüne park ediyorum zaten 1 araçlık yer var ve bizim apartmanda benden başka kimsenin aracı yok.

Dün evimin önü dolu olduğu için (bizim apartman dışından bir araç park etmiş) bende hemen karşı kaldırıma park ettim, yine her zaman olduğu gibi. Bu sırada bir adam da beni takip ediyor ..camdan görüyorum.

arabadan indim apartmanıma girerken. Adam ya da amca deyim bana seslendi 'genç aracı çek burdan' diye.

Ben de gayet sakin bir şekilde, benden büyük olduğu için saygıda kusur etmeden nedenini sordum. Bana bu apartmandan değilsin buraya park edemezsin dedi. Bende burası sizin aparmanın park alanı değil devletin açtığiı yodaki kaldırım dedim. Ayrıca evimin önüne de başkası park etmiş, ne yapayım aracı kucaklayıp evemi alayım dedim. Başladı bağırmaya 'Beni ilgilendirmez sizin evinizin önünde ki araç gidin onla muhattap olun.... tabi bunları çok sert bir uslüpla söylüyor. Ben yine sakin bir dille nereye park edeyim

benimde park yerimi birisi almış desem de, beni dinlemedi ve dikkatimi bir sözü çekti amcanın. Bana oğlum aracını çek başına bir iş gelir yazık olur arabaya dedi. Bende fazla uğraşmamak adına Allah a havale edip, aracı çektim. bulunduğum mahallede şehir dışından gelen yabancı plakalı araç sahibi bir öğrenci olduğum için mi yapılıyor bu diye gece gözüme uyku girmedi. Açıkcası böyle şeylere kafasını çok takan biri olduğum için moralimde bozuldu. şimdi evimin önünde bir araç varsa ve karşı taraf boşsa park etmiyorum/edemiyorum. Bana akıl verin ne yapayım direneyim mi yoksa böyle bir hakkı var mı adamın

Biraz uzun oldu kusura bakmayın paylaşmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omercan_84 -- 9 Ağustos 2010; 3:56:49 >

• "Evimin önüne park ettin" cinayeti

İnönü Mahallesi, Balık Yolu Caddesi’nde meydana gelen olayda, Erzincan’da sigorta eksper ve danışmanlık şirketi olan 26 yaşındaki Özer Çiğdem, babası Niyazi Çiğdem'e hediye olarak bir otomobil aldı. İddiaya göre Niyazi Çiğdem ile komşusu Mehmet Gündoğdu ile 34 NYZ 11 plakalı otomobilin parkı yüzünden sık sık tartıştı. Niyazi Çiğdem, karakola giderek, otomobilin evinin önünü kapadığını ileri süren komşusunun kendisini silahla tehdit ettiğini söyledi.

Bu tartışmadan habersiz olan Özer Çiğdem geçen haftasonu işyerinin bulunduğu Erzincan'dan ailesini ziyaret etmek için İstanbul'a geldi. Tüm aile evde otururken geçen Cumartesi günü Mehmet Gündoğdu, yine park yüzünden sokakta bağırmaya başladı. Tatsızlık çıkmasını istemeyen Özer Çiğdem, babasına, “Ben inip arabay çekeyim” diyerek evden çıktı.

Özer Çiğdem sokağa çıktığında Mehmet Gündoğdu'nun eşi pencereden kendisine otomobili çekmesi için bağırmaya başladı. Tartışmanın büyümesini istemeyen Özer Çiğdem, kapıları açarak otomobile yöneldi. Bu sırada elinde silahla binadan çıkan Mehmet Gündoğdu otomobile binmek üzere olan Özer Çiğdem'e, sonra da kapı önünde oğlunu izleyen babası Niyazi Çiğdem'e kurşun yağdırdı. Baba-oğul, başlarından ve vücutlarının değişik yerlerinden yaralandı. Özer Çiğdem olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan Niyazi Çiğdem ise Bakırköy Doktor Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı.

Kaynak : Kanaltürk Haber 09/08/2010
    http://www.kanalturk.com.tr/haber-detay/31024-evimin-onune-park-ettin-cinayeti-haberi-ref-f5haber.com.aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: set

"Evimin önüne park ettin" cinayeti

İnönü Mahallesi, Balık Yolu Caddesi’nde meydana gelen olayda, Erzincan’da sigorta eksper ve danışmanlık şirketi olan 26 yaşındaki Özer Çiğdem, babası Niyazi Çiğdem'e hediye olarak bir otomobil aldı. İddiaya göre Niyazi Çiğdem ile komşusu Mehmet Gündoğdu ile 34 NYZ 11 plakalı otomobilin parkı yüzünden sık sık tartıştı. Niyazi Çiğdem, karakola giderek, otomobilin evinin önünü kapadığını ileri süren komşusunun kendisini silahla tehdit ettiğini söyledi.

Bu tartışmadan habersiz olan Özer Çiğdem geçen haftasonu işyerinin bulunduğu Erzincan'dan ailesini ziyaret etmek için İstanbul'a geldi. Tüm aile evde otururken geçen Cumartesi günü Mehmet Gündoğdu, yine park yüzünden sokakta bağırmaya başladı. Tatsızlık çıkmasını istemeyen Özer Çiğdem, babasına, “Ben inip arabay çekeyim” diyerek evden çıktı.

Özer Çiğdem sokağa çıktığında Mehmet Gündoğdu'nun eşi pencereden kendisine otomobili çekmesi için bağırmaya başladı. Tartışmanın büyümesini istemeyen Özer Çiğdem, kapıları açarak otomobile yöneldi. Bu sırada elinde silahla binadan çıkan Mehmet Gündoğdu otomobile binmek üzere olan Özer Çiğdem'e, sonra da kapı önünde oğlunu izleyen babası Niyazi Çiğdem'e kurşun yağdırdı. Baba-oğul, başlarından ve vücutlarının değişik yerlerinden yaralandı. Özer Çiğdem olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan Niyazi Çiğdem ise Bakırköy Doktor Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı.

http://www.kanalturk.com.tr/haber-detay/31024-evimin-onune-park-ettin-cinayeti-haberi-ref-f5haber.com.aspx

aynı haberi yazacaktım tabi efeleniyoruz böyle şeylerde olabilir. aslında daha kontrollü olmamız lazım ama burda böyle yazıyorum başıma böyle bir olay gelince sakin kalamıyorum olay çıkıyor genelde

• İnsanın kanı donuyor. İnsan öldürmek ne kadar kolay bu insanlara göre...
    quote:

İnönü Mahallesi, Balık Yolu Caddesi�nde meydana gelen olayda, Erzincan�da sigorta eksper ve danışmanlık şirketi olan 26 yaşındaki Özer Çiğdem, babası Niyazi Çiğdem'e hediye olarak bir otomobil aldı. İddiaya göre Niyazi Çiğdem ile komşusu Mehmet Gündoğdu ile 34 NYZ 11 plakalı otomobilin parkı yüzünden sık sık tartıştı. Niyazi Çiğdem, karakola giderek, otomobilin evinin önünü kapadığını ileri süren komşusunun kendisini silahla tehdit ettiğini söyledi.

Bu tartışmadan habersiz olan Özer Çiğdem geçen haftasonu işyerinin bulunduğu Erzincan'dan ailesini ziyaret etmek için İstanbul'a geldi. Tüm aile evde otururken geçen Cumartesi günü Mehmet Gündoğdu, yine park yüzünden sokakta bağırmaya başladı. Tatsızlık çıkmasını istemeyen Özer Çiğdem, babasına, �Ben inip arabay çekeyim� diyerek evden çıktı.

• İsterseniz linkteki habere bir göz atın ne yazıkki park meselesi yüzünden cinayetler Amerika dahil bir çok yerde işleniyor.

Haber özetle 6 şubat 2009 Amerika Cordova daki Trinity Commons Alışveriş merkezinin otoparkında bir Hummer sahibininin aracını GMC Yukon Denali araca çok yakın park etmesi yüzünden çıkan bir tartışmanın cinayetle sonuclanmasından bahsediyor.
    http://www.commercialappeal.com/news/2010/jul/16/coleman-guilty-Cordova-parking-lot-shooting/

quote:

Orijinalden alıntı: majesticman

Park kavgası yüzünden cinayet işlenen tek ülke

http://www.commercialappeal.com/news/2010/jul/16/coleman-guilty-Cordova-parking-lot-shooting/

• Merhaba Ömercan 1984 arkadaşım,

Sorununu elimden geldiği kapsamda incelemeye çalıştım. Öncelikle ele almamız gereken iki konu var. Belli ki önüne park ettiğin apartmanın kendine ait otoparkı (yer altı veya zemin üstü etrafı çevrili açık) yok, bu nedenle dairelerde oturan mesken sahipleri (mülk sahibi veya kirac sıfatı ile) hususi araçlarını kamusal toplu kullanım alanı olan ve KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA göre ortak alan OLMAYAN, BELEDİYE (büyükşehir, ilçe) görev alanı içerine giren sokak ve cadde kenarına park etmektedirler.

Kanunlar incelendiğinde APARTMAN TAPU KAYDINA, kadastro sınırları içerisinde apartman kat sahiplerinin ve bunların seçtiği apartman yönetiminin yetki ve görev sınırına girmeyen her türlü ALAN apartmanın bulunduğu BELEDİYE'ye aittir. BELEDİYE de isterse burayı kiraya verir, isterse temizler, isterse parke taş döşer, yeşil alan yapar, otopark yapar, istediğini yapar. Bu yetki sadece BELEDİYE'ye aittir. Bu yetkiyi sırf apartmanlarının önü sözkonusu sokağın ilgili bölgesine cepheli olmasından ötürü apartman sakinlerinin "sahiplenmesi" sözkonusu değildir, olamaz. Vergi veren her vatandaş motorlu aracını park alanının boş olmasından ötürü oraya park edebilir. Buna da apartman sakinleri karışamaz. Siz aracınızla apartmanın kullanımını engelleyecek bir tavırda hareket ederseniz o zaman mağdur olan taraf apartman sakinleri olur ve bu defa da siz suçlu olur, aracınız engel teşkil ettiğinden bulunduğu yerden çekilmesi gerekir.

Tabi burada gerçekleşen olay SESSİZ ANLAŞMA (Ing. "SILENT CONTRACT") gerçeği ve "ben senin kemiğini yalamayacağım ama sen de benim kemiğimi yalama" tarzı, her gün karşılaştığımız hayatın gerçeklerini barındıran durumlar. Apartmanın önündeki sokak, cadde tabi ki apartman sakinlerine ait değil, belediyeye ait. Ancak apartman sahiplerinin araçlarını evlerinin önüne koyma istemeleri apartmandan çıkıp falza yürümemek ve aracını evinin önünde görme isteği, biraz müstakil ev hissini tatmak istemeleri.

Aracınızı park yasağı olmadığı sürece sokak ve caddelerde istediğiniz yere park edebilirsiniz. Sizi tehdit eden olursa bunu durumu POLİS 155'e bildirerek yapın, sizi tehdit edene haddini bildirerek değil. Onlar istedikleri kadar bağırıp çağırsınlar, hukuk daima haklının yanındadır. Otomobillerini apartmanlarının önünde görmek istiyorlarsa ya ona göre inşa edilmiş bir apartmana gitmeleri gerek ya da müstakil eve taşınacaklar. Sokak ve cadde vatandaşın, şahıs ve zümreler tarafından sahiplenemez ve parsellenemez. Tehdit eder, sen de bunu ihbar edersen ve yine de aracını çizerlerse polis de kimi araması gerektiğini gayet kolay anlar.

Ben bir ara (3 yıl önce) aracımı işyerimim arka sokağına park ettim, geri geldiğimde lastikler şişlenmişti. Bir daha oraya park etme ihtiyacı da duymadım.

Saygılarımla

Taner Göde

http://www.khgm.gov.tr/mevzuat/Kanun/katmulkiyetikanunu.htm

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5393.html

Belediyenin yetkileri ve imtiyazları
    MADDE 15.- Belediyenin yetkileri ve imtiyazları şunlardır:
    p) Kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek.

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

quote:

Orijinalden alıntı: omercan_84

Arkadaşlar yorumlarınızı tek tek okuyorum. Çok teşekkürler desteğiniz için. Ben anadolu çocuğuyum yurdumun her köşesinide seviyorum. Bu olaydan dolayı izmirden ve insanından soğuyacak değilim. Bu her bölgede yaşanabilecek bir durum.

Ayrıca park edilemez levhası vs bulunmamasına rağmen böyle tepki verdi. kaldırıma park edilemez gibi tabela asma hakkı var mı merak ettim doğrusu.

Umarım amca bu foruma arada sırada giriyordur. Yorumları okurda insanlığından utanır. Çok üzdü beni.

hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. şurdaki yorumları okuyarak haklı olduğunu bilmek bile insana moral veriyor.

KALDIRIMA park etmek zaten direk yasaktır arabayı çizmeye gerek yok fotoğrafla ver bir trafik polisi tanıdığına yada fahri müfettişe size ceza olarak geri dönsün

Kaldırıma parka sanırsam zabıta ceza yazıyordu.

Edit : Sanırsam buda bölgeselmiş bizim burdada yazıyorlar haberdeki ildede
    http://www.lpghaber.com/Zabitadan-Kaldirima-Park-Eden-Araclara-Ceza--haberi-377746.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antor -- 10 Ağustos 2010; 21:59:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Merhaba Ömercan 1984 arkadaşım,

Sorununu elimden geldiği kapsamda incelemeye çalıştım. Öncelikle ele almamız gereken iki konu var. Belli ki önüne park ettiğin apartmanın kendine ait otoparkı (yer altı veya zemin üstü etrafı çevrili açık) yok, bu nedenle dairelerde oturan mesken sahipleri (mülk sahibi veya kirac sıfatı ile) hususi araçlarını kamusal toplu kullanım alanı olan ve KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA göre ortak alan OLMAYAN, BELEDİYE (büyükşehir, ilçe) görev alanı içerine giren sokak ve cadde kenarına park etmektedirler.

Kanunlar incelendiğinde APARTMAN TAPU KAYDINA, kadastro sınırları içerisinde apartman kat sahiplerinin ve bunların seçtiği apartman yönetiminin yetki ve görev sınırına girmeyen her türlü ALAN apartmanın bulunduğu BELEDİYE'ye aittir. BELEDİYE de isterse burayı kiraya verir, isterse temizler, isterse parke taş döşer, yeşil alan yapar, otopark yapar, istediğini yapar. Bu yetki sadece BELEDİYE'ye aittir. Bu yetkiyi sırf apartmanlarının önü sözkonusu sokağın ilgili bölgesine cepheli olmasından ötürü apartman sakinlerinin "sahiplenmesi" sözkonusu değildir, olamaz. Vergi veren her vatandaş motorlu aracını park alanının boş olmasından ötürü oraya park edebilir. Buna da apartman sakinleri karışamaz. Siz aracınızla apartmanın kullanımını engelleyecek bir tavırda hareket ederseniz o zaman mağdur olan taraf apartman sakinleri olur ve bu defa da siz suçlu olur, aracınız engel teşkil ettiğinden bulunduğu yerden çekilmesi gerekir.

Tabi burada gerçekleşen olay SESSİZ ANLAŞMA (Ing. "SILENT CONTRACT") gerçeği ve "ben senin kemiğini yalamayacağım ama sen de benim kemiğimi yalama" tarzı, her gün karşılaştığımız hayatın gerçeklerini barındıran durumlar. Apartmanın önündeki sokak, cadde tabi ki apartman sakinlerine ait değil, belediyeye ait. Ancak apartman sahiplerinin araçlarını evlerinin önüne koyma istemeleri apartmandan çıkıp falza yürümemek ve aracını evinin önünde görme isteği, biraz müstakil ev hissini tatmak istemeleri.

Aracınızı park yasağı olmadığı sürece sokak ve caddelerde istediğiniz yere park edebilirsiniz. Sizi tehdit eden olursa bunu durumu POLİS 155'e bildirerek yapın, sizi tehdit edene haddini bildirerek değil. Onlar istedikleri kadar bağırıp çağırsınlar, hukuk daima haklının yanındadır. Otomobillerini apartmanlarının önünde görmek istiyorlarsa ya ona göre inşa edilmiş bir apartmana gitmeleri gerek ya da müstakil eve taşınacaklar. Sokak ve cadde vatandaşın, şahıs ve zümreler tarafından sahiplenemez ve parsellenemez. Tehdit eder, sen de bunu ihbar edersen ve yine de aracını çizerlerse polis de kimi araması gerektiğini gayet kolay anlar.

Ben bir ara (3 yıl önce) aracımı işyerimim arka sokağına park ettim, geri geldiğimde lastikler şişlenmişti. Bir daha oraya park etme ihtiyacı da duymadım.

Saygılarımla

Taner Göde

http://www.khgm.gov.tr/mevzuat/Kanun/katmulkiyetikanunu.htm

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5393.html

Belediyenin yetkileri ve imtiyazları
    MADDE 15.- Belediyenin yetkileri ve imtiyazları şunlardır:
    p) Kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek.

keşke herşey kanunla olsa ne çizilen arabayı,ne şişlenen lastikleri ne de hidrolikle sökülen boyaları geri getirmiyor şikayet maalesef öyle

• quote:

2. bölüm..

Park kavgasında oğlu öldürülen adam, öldüren adamın akrabalarını vurmuş...
    --------------------
    Bulut MÜLHİM-Taner YENER-Şeyma ULUSOY/ İSTANBUL (DHA)

İstanbul Esenyurt’ta oturan Niyazi Çiğdem (53) 9 Ağustos 2010’da otomobilini kapısının önüne park ettiği komşusu Mehmet Gündoğdu (37) ile kavga etti.Tabancasını çeken Mehmet Gündoğdu, Niyazi Çiğdem’i yaraladı, 26 yaşındaki oğlu Özer Çiğdem’i ise öldürdü.

Mehmet Gündoğdu ile kavgaya karışan eşi Eylem Gündoğdu ve eşinin babası Ali Haydar Koçintar’a cinayetten dava açıldı. Bakırköy Adliyesi’nde bugün görülen davada Mehmet Gündoğdu tutuklu yargılanırken diğer sanıklar Eylem Gündoğdu ve babası Ali Haydar Koçintar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Niyazi Çiğdem duruşma çıkışında taksiyle evlerine dönen Eylem Gündoğdu ile babası Ali Haydar Koçintar’ı trafik ışıklarında durdurdu. Eylem Gündoğdu ve Ali Haydar Koçintar’ın başlarına 7 el ateş eden Niyazi Çiğdem, olay yerinden geçen motosikletli polisler tarafından yakalandı. Eylem Gündoğdu ve Ali Haydar Koçintar kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetti.

Saldırgan Niyazi Çiğdem ise olaydan kısa bir süre sonra yakalandı. Gözaltına alınan şüphelinin oğlu Özer Çiğdem'in Eylem Gündoğdu'nun eşi Mehmet Gündoğdu tarafından 2010 yılının Ağustos ayında 'park tartışması' sonrası vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Bugün 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu cinayetin duruşmasının olduğu öğrenildi.

http://www.milliyet.com.tr/bakirkoy-adliyesi-onunde-silahli-saldiri-2-kisi-hayatini-kaybetti/turkiye/sondakika/31.01.2011/1346522/default.htm?ref=haberici

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dhqwer -- 31 Ocak 2011; 19:44:53 >

• abi çok buyuk sorun bu ınsanlar kendı kapı onlerıne duba saksı koyuyo kendı araclarını bızım onumuze park edıyor ben anlamıyorum bunlarda nasıl mıde var sız de nerdesını arkadaslarhttp://www.qeveze.com/park-yeri-tutan-insanlar-duba-koyanlar/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.