Şimdi Ara

El yapımı model gemilerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
2
Favori
7.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık 4-5 ay önce gemi modelciliğine başladım. İlk bitirdiğim tekne bir motor yat. Boyu 56 cm. İkinci ve üçüncü modellerim ise Sahil Güvenlik botu. Boyu 68 cm'dir. Bu modellere hala devam etmekteyim. Modellerin hiç birinde hazır malzeme veya donanım kullanılmamıştır. Pervanesinden babalarına kadar herşeyi kendim yaptım. Modeller orijinaline sadık kalınarak hazırlanmıştır. Fotoğrafları aşağıya ekledim. Beğeninize ve eleştirilerinize sunuyorum.

• Detaylar o kadar temiz gözüküyoki el yapımı olduğunu söylemeseniz anlamazdık.
    Elinize sağlık.
  • Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.
  • Usta nasıl yaptın bunları bende bi gemi projesine başladım silikon ve kürdanlardan yapmaya başladım bunları hangi malzemelerden yaptınız

Dipnot:bizi mi yiyorsunuz acaba
  • bende daha hic birsey yapmadim ama aklimda böyle bir fikir var en cok hangi malzemeyi kullandiniz bu arada cok güzel olmus
  • quote:

Orijinalden alıntı: 16hakan16

bende daha hic birsey yapmadim ama aklimda böyle bir fikir var en cok hangi malzemeyi kullandiniz bu arada cok güzel olmus

Sayın uunlu_33_65
    Yapım aşamaları hakkında kısa bilgiler verebilirseniz seviniriz
  • Tek kelime ile mükemmel görünüyorlar.
  • Sayın CaRbOnxx. Merrak etmeyim. Kimseyi kandırmıyorum. 1-2 saate kadar bu modellerin yapım aşamalarını gösteren fotoğrafları buraya ekleyeceğim.
    Ayrıca kullanılan malzemeleri ve nasıl yapıldığını merak edenler için de bilgi vereceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uunlu_33_65

Sayın CaRbOnxx. Merrak etmeyim. Kimseyi kandırmıyorum. 1-2 saate kadar bu modellerin yapım aşamalarını gösteren fotoğrafları buraya ekleyeceğim.
    Ayrıca kullanılan malzemeleri ve nasıl yapıldığını merak edenler için de bilgi vereceğim.

Hocam ''Merrak'' etmeyin ben mecazi anlamda söylemiştim çünkü gerçekten hangi malzemelerden yaptığınızı çok merak ediyorum
  • Öncelikle Sahil Güvenlik botlarının yapım aşamalarını ekliyorum.

• Kullanılan ağaç malzemelere gelirsek;
    Geminin omurgası ve postaları için genellkile 4 veya 5 mm kontraplak kullanlıyor. Kesmek için ise kıl testeresi gerekli. Geminin bordalarını genelde 5 mm civarı genişliği ve 2 mm kalınlığı olan muhtelif çıtaları kullanıyoruz. Güverte için ise 2 mm kontrplak uygun. O sırada elimde olmadığı için ben çıta kullandım. Bina kısmı yaparken de aynı şekilde 2 mm kontrplak ideal.
    Boyamak için ise ben akrlilik veya selülözik sprey boya kullanıyorum. Bu boya 15 dk içinde kuruyor.
    Boyadan önce ise teknenin tamamına veya gerekli yerlere çelik macunu sürüp zımparalaıyoruz. Boyadan önce düz bir yüzey elde ediyoruz. Genel olarak bu şekilde yapılıyor. Ayrıntılara girersem buraya sığdıraram. Ama kısaca anlatmaya çalıştım.
  • tesekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: uunlu_33_65

Kullanılan ağaç malzemelere gelirsek;
    Geminin omurgası ve postaları için genellkile 4 veya 5 mm kontraplak kullanlıyor. Kesmek için ise kıl testeresi gerekli. Geminin bordalarını genelde 5 mm civarı genişliği ve 2 mm kalınlığı olan muhtelif çıtaları kullanıyoruz. Güverte için ise 2 mm kontrplak uygun. O sırada elimde olmadığı için ben çıta kullandım. Bina kısmı yaparken de aynı şekilde 2 mm kontrplak ideal.
    Boyamak için ise ben akrlilik veya selülözik sprey boya kullanıyorum. Bu boya 15 dk içinde kuruyor.
    Boyadan önce ise teknenin tamamına veya gerekli yerlere çelik macunu sürüp zımparalaıyoruz. Boyadan önce düz bir yüzey elde ediyoruz. Genel olarak bu şekilde yapılıyor. Ayrıntılara girersem buraya sığdıraram. Ama kısaca anlatmaya çalıştım.

Harika olmuş, teşekkür ederiz. Yeni çalışmalarınızıda paylaşırsanız seviniriz.

• Hocam harika olmuş ya, valla ağzım açık kaldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Swamplord

Hocam harika olmuş ya, valla ağzım açık kaldı.

Özellikle 4-5 ay önce başlayan biri için çok başarılı.
  • Teşekkür ederim arkadaşlar. Tekrar belirtmek isterim ki hiç bir parçası hazır değildir. İlgilenen arkadaşlara belki faydası olur diye ilk modelin de yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Umarım beğenirsiniz. Bu arada sorusu olan ve ilgilenen arkadaşlara da yardımcı olurum.

• Emek verildiği üzerinde çalışıldığı ve kabiliyet istediği bir gerçek çalışmalarınız. Çok beğendim mükemmel hepside. Ellerinize sağlık, zaman bulabilirsem bende bir şeyler yapmak istiyorum ama zaman yok. Başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forever79

Detaylar o kadar temiz gözüküyoki el yapımı olduğunu söylemeseniz anlamazdık.
    Elinize sağlık.

Burada yapım aşamalarınıda paylaşarak denemek isteyenlere yol göstermenizde ayrı güzel. Eğer elinizde varsa bende sahil güvenlik botunun planlarını paylaşmanızı isteyecektim.
  • Emeğinize sağlık gerçekten çok başarılı...
  • Gerçekten kit gibi duruyor temiz işçilik özellikle uçaksavar harika
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.