Volt - Amper - Adaptör - watt ???
94 Cevap63323 Görüntüleme11 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

173 Mesaj
4 Ağustos 2010; 11:45:07 

Volt - Amper - Adaptör - watt

Evet arkadaşlar bunlar hakkında ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz. Yalnız ayrıntılı ve örnek vererek zenginleştirilmiş aydınlatıcı bilgi istiyorum.
Çünkü bu konulara fazlasıyla yabancıyım. Ve bu bilgilere ihtiyacım var.

En çok merak etttiğim birkaç şey daha burada belirtmek istiyorum. Cevaplarınıza yön vermiş olurum hem.

* Volt ve amper ilişkisi . İşte bu ne demek .... Hadi volt denen şeyi az bucuk biliyoruz diyelim amper neyin nesi ?
Nabız tansiyon ilişkisi gibi bişeymi ?(Nabız : damarlardaki kanın dolaşım hızı. Tansiyon : Damarladaki kanın basıncı ?
Özellikle bu tarz bir örnek verirseniz daha iyi anlayacağımı düşünüyorum.

* Her elektriğin bir voltu varmıdır . Her volt olan yerde amper de varmıdır. ?

* Volt ve voltaj aynı şey mi demektir ?

* watt ne demektir ?

* Mesela prizlerde 220 volt var. Peki kaç amper var ?

* Adaptör denen şey hangi işleri görür ?

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme....

332 Mesaj
4 Ağustos 2010; 13:05:20 

Elektriği su gibi düşünün. Pil ise bu elektriği hareket ettiren pompa olsun. O zaman volt(yani gerilim), bu pompanın yaptığı basınç olur. Akım ise pompanın önündeki vanaya bağlıdır, vanayı kapatırsanız su, yani akım akmaz. Vanayı %50 açarsanız sadece belli bir oranda akım oluşur, %100 açarsanız da pompanın verebildiği maksimum seviyede su, yani akım geçer(ancak bu kısa devre konumudur, elektrikte pek de hoş bir olay değildir). Şimdi hesaplarına bakalım V=I.R, yani: Gerilim=Akım*Direnç, Pompanınbasıncı=Saniyedeakansu*Vananındirenci, Volt=Amper*Ohm. Tansiyon-Nabız örneği ise güzel olmuş, mesela Sys 130mmHg, Dia ise 60mmHg olsun. Yani Sys pilin +, Dia - ucu olsun. Bizim toplam gerilimimiz 70mmHg'dir. Nabız ise o damarın inceliğine-kalınlığına(yani direncine) bağlıdır, yani direnç düşükse çok kan(akım), direnç yüksekse az kan(akım) geçer. Tansiyon=Nabız*DamarGenişliği.

Volt bir birimdir, voltaj ise durumdur.(Voltaj=Gerilim)

Watt güç birimidir, ideal koşullarda Watt=Volt*Amper 'dir.

Prizdeki akım takılan alete bağlıdır, eğer boştaysa sadece voltaj olur.(Akan kan yok sadece basınç var.)
[Bir de ek bilgi vereyim, Türkiye'de genellikle prizlerin verebileceği maksimum akım 10-20A'dir.)

Adaptör ise, adından da anlaşıldığı gibi, gelen elektriği cihaz için adapte eder, yani uygun hale getirir. Mesela telefonlar, prizdeki elektriğin geriliminden çok daha az bir gerilime ihtiyaç duyarlar(5V). Biz de o yüzden 220V-5V adaptör kullanırız. Yani adaptör bu örneğimizde gelen elektriğin voltajını telefon için 5V haline getitrir.

Umarım açık ve anlaşılabilir olmuştur. Kolay gelsin.

EDIT:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerege -- 4 Ağustos 2010; 13:07:46 >

173 Mesaj
5 Ağustos 2010; 16:00:42 

Teşekkür ederim. Fakat ben pek bişi anladığımı söyleyemeyecem.
Dahada basit ve sadeleştirilmiş bir yorum ve örnek varsa bekliyorum....

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme....

332 Mesaj
5 Ağustos 2010; 18:52:33 

Şöyle birşey çizdim, umarım basit olmuştur:
Akım = Saniyede geçen litre
Gerilim = Pompanın Yaptığı Basınç
Direnç = O da direnç
Bunlar oturduktan sonra da bu değerleri hesaplayabileceğiniz bir yasa var: Ohm Yasası. O da şöyle: V=I.R; yani gerilim, direnç ve akımın çarpımına eşittir. Kolay gelsin.

1

Ekteki dosya (1)

2513 Mesaj
6 Ağustos 2010; 11:55:00 

adaptör bir dönüştürücüdür. akım ve gerilimi birbirine ters orantılı olarak arttırır veya düşürür.(ama güç daima sabit kalır.) ayrıca tipine bağlı olarak prizdeki alternatif akımı direkt olarak verebilir veya doğru akıma dönüştürebilir. tabi elektrikte adaptör kavramı farklı şekillerde de olabilir. örneğin farklı şekillerdeki priz ve fişleri, birbirflerine uyduran adaptörlerde var. priz kendi başına akım üretmez. akım çıkarabilmesi için bir cihaz bağlanması gerekir. çekilen akımda o cihaza ve prizin dayanma sınırına bağlıdır.(priz üzerinde hangi değere kadar akıma ve gerilime dayanacağı yazılır.)

şimdi bir su deposu düşünelim.

gerilim suyun miktarına denk gelir. suyun miktarı uygulayacağı basıncı belirler. gerilimin büyüklüğüde elektriğin yapabileceği işleri belirler. örneğin usb girişindeki 5 voltluk gerilim, bir kişiyi serinletecek olan vantilatörü çalıştırır. ama bir oda dolusu insanı serinletmek istiyorsanız 220 voltluk vantilatör kullanmanız gerekir.

elektrik direnci ise deponun duvarlarına denk gelir. aslında direnç mekanik gibi daha geniş bir alanları kapsar. depodaki su miktarı ne kadar fazla ise, onu hapseden duvarlarında o kadar kalın olması gerekir. aynı şey elektriktede geçer. 65 vota kadar olan gerilimlerde, derimizin direnci bizi korur. ama bundan fazla olan gerilimlerde tahta, plastik ve seramik gibi direnci yüksek kaplamaların korumasına ihtiyaç duyarız.

ama depoda bir delik oluşur ve su akarsa, o deliğin darlığı bir kablonun veya bir yükün direncine denk gelir. delikten akan su ise akıma denk düşer. delik ne kadar büyükse, o kadar fazla su akar. bu yüzden deliğin genişliğide iletkenliktir. daha hızlı akış daha büyük miktarda suyun çarka ulaşmasını sağlar. çarkın dönmeside güce denk gelir.

eğer su miktarı duvarın dayanacağından fazla ise çatlaklara ve deliğin istem dışı büyümesine yol açar. buda daha fazla su akışı demektir. daha fazla su akışıda duvara ve etrafa zarar verir. normal bir su hortumu bizi sadece ıslatır ve bazen hasta olmamız sağlar. bir yangın hortumu ise bizi fırlatıp, kemiklerimizi kırabilecek kadar hızlı su püskürtür. bir kova suyun aniden tepemize boşalması çok büyük bir sorun yaratmaz, ama bir barajın verebileceği zarar tahmin bile edilemez. işte kısa devrede budur.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

125 Mesaj
7 Ağustos 2010; 0:01:18 

bak şimdi sana biraz insan yapısında anlatayım

damardan kan(volt) geçer. sen çalışmaya başlayınca daha çok kan geçmeye başlar yani hacim artar(amper) şimdi biraz çalıştın noldu damardan fazla geçti kan(volt) ısındı. watt ise bu damarın gücü. atıyorum koldaki atar damar 30 adet 1 güçlük kası çalıştırır.yani 12 volt 10 amper veren bir devre var elinde sen bu devreye 12 volt ile çalışan 1 amperlik 10 tane fan takabilirsin.
12 volt ile çalışan 5 amperlik 2 fan takabilirsin.
12 volt ile çalışan 2 amperlik 5 fan da takabilirsin.

bunu böle bi şekildede öğrenirsin mesela bi damardan 1 litre kan geçebilir sen ona 5 litre kan dayarsan nolur patlar. şimdi bu elektriktede aynı bir tane led lamba al eline ver 5 voltu içindeki damar(bizim dememizle mineral) nasıl yandıgını dayanamadıgını görürsün elektrigi böyle etrafındaki şeylerle özleştir. daha kolay ögrenebilirsin. adaptöre gelince. dedigim örnek aynı onlar 5 litre gelen kanı telefon için 1 litreye indiriyor tabi bu 5 litre kan vahşi oldugu için çalkala çalkalana geliyor adaptör ise bunu şırıngadan geçirir gibi yolluyor. eger adaptörler olmasaydı dedigim gibi bizim telefonlarda buuum=)

bu tür sorular için kontrolkalemi adlı siteyi ziyaret edebilirsin.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Ağustos 2010; 19:03:39 

gözellll

5478 Mesaj
8 Ağustos 2010; 14:37:05 

quote:

Orijinalden alıntı: o0SonTR0o

bak şimdi sana biraz insan yapısında anlatayım

damardan kan(volt) geçer. sen çalışmaya başlayınca daha çok kan geçmeye başlar yani hacim artar(amper) şimdi biraz çalıştın noldu damardan fazla geçti kan(volt) ısındı. watt ise bu damarın gücü. atıyorum koldaki atar damar 30 adet 1 güçlük kası çalıştırır.yani 12 volt 10 amper veren bir devre var elinde sen bu devreye 12 volt ile çalışan 1 amperlik 10 tane fan takabilirsin.
12 volt ile çalışan 5 amperlik 2 fan takabilirsin.
12 volt ile çalışan 2 amperlik 5 fan da takabilirsin.

bunu böle bi şekildede öğrenirsin mesela bi damardan 1 litre kan geçebilir sen ona 5 litre kan dayarsan nolur patlar. şimdi bu elektriktede aynı bir tane led lamba al eline ver 5 voltu içindeki damar(bizim dememizle mineral) nasıl yandıgını dayanamadıgını görürsün elektrigi böyle etrafındaki şeylerle özleştir. daha kolay ögrenebilirsin. adaptöre gelince. dedigim örnek aynı onlar 5 litre gelen kanı telefon için 1 litreye indiriyor tabi bu 5 litre kan vahşi oldugu için çalkala çalkalana geliyor adaptör ise bunu şırıngadan geçirir gibi yolluyor. eger adaptörler olmasaydı dedigim gibi bizim telefonlarda buuum=)

bu tür sorular için kontrolkalemi adlı siteyi ziyaret edebilirsin.

anlaşılmıştır umarım.

119 Mesaj
16 Ağustos 2010; 23:59:27 

Ya arkadaşlar madem biri açmış konuyu ben de bu konudaki kafamda oluşan bazı soru işaretlerini sorayım sizlere. Volt-amper-watt olayını biliyorum. Yalnız anlamadığım şunlar:
1. Mesela elimizde 5V ile çalışan USB vantilatör var. Bizde de 6V'luk bir adaptör var. Vantilatör 300mA akım çeksin mesela. Bu durumda 6V'luk adaptörü direkt bağladığımızda vantilatör çalışıyor. Bu durumda fazla voltaj vantilatöre zarar verir mi? Voltajı düşürmek için direnç bağlasak kaç ohmluk direnç gerekir bize?

2. Yine üstteki olaydan gidecek olursak, 5V ile çalışan bir motora 4V uygularsak motor çalışır ama yavaş çalışır. Bu durumda motor gücü dengelemeye çalışıp acaba akımı mı fazla çekecektir yoksa yine akım 300mA mi olacaktır?

3. Özellikle gelen voltajı düşürmeye çalışacağımız bir düzenekte bağlayacağımız direncin değerini nasıl buluruz? Bunun için çeşitli forumlarda kısa bir formül verilmiş, (VGüç kaynağı-VLed)/Led Akımı=Direncin değeri şeklinde. Bu formül diğer tüm düzeneklerde de işe yarar mı?

Bu işle hobi olarak ilgileniyorum ama bu sorduklarımın cevabını bulamadım bir türlü. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OrTHoMaNiaC -- 17 Ağustos 2010; 0:01:42 >

1556 Mesaj
17 Ağustos 2010; 12:54:07 

1. Mesela elimizde 5V ile çalışan USB vantilatör var. Bizde de 6V'luk bir adaptör var. Vantilatör 300mA akım çeksin mesela. Bu durumda 6V'luk adaptörü direkt bağladığımızda vantilatör çalışıyor. Bu durumda fazla voltaj vantilatöre zarar verir mi? Voltajı düşürmek için direnç bağlasak kaç ohmluk direnç gerekir bize?

Her cihazın kaldırabileceği fazla akım/gerilim değeri farklıdır. Vantilatör kaldırır ama içinde ttl lojik devre olan bir sistem kaldıramayabilir çünkü toleransı azdır. Bu şekilde çalışan bir sistem içinde regülatör yoksa fazla akım çeker ve sonucunda da olması gerekenden daha fazla ısınır. Bunun sonucu bazı aygıtlar yanabilir ama bu vantilatörün sadece ömrü biraz kısalır.

2. Yine üstteki olaydan gidecek olursak, 5V ile çalışan bir motora 4V uygularsak motor çalışır ama yavaş çalışır. Bu durumda motor gücü dengelemeye çalışıp acaba akımı mı fazla çekecektir yoksa yine akım 300mA mi olacaktır?

Motor sabit direnci olduğu için daha az akım çeker bu nedenle de devri ve gücü düşük olur. Eğer deseydiniz ki elimdeki sistem 4 voltla da aynı gücü veriyor 5 volt ile de. Bu durumda kendi içsel sistemi ile dengeleme yapıyor diyebilirdik. Bunun sonucunda da giriş gücü = çıkış gücü olacağından fazla akım çekerdi.

3. Özellikle gelen voltajı düşürmeye çalışacağımız bir düzenekte bağlayacağımız direncin değerini nasıl buluruz? Bunun için çeşitli forumlarda kısa bir formül verilmiş, (VGüç kaynağı-VLed)/Led Akımı=Direncin değeri şeklinde. Bu formül diğer tüm düzeneklerde de işe yarar mı?

Evet genel olarak direnci frekansla değişmeyen ac devrelerde de dc devrelerde de işe yarar. Güç kaynağı yazan yere ön direnç koyalım adına da R1 diyelim. Yükümüze de R2 diyelim. Bu durumda elimizde 12 voltluk bir kaynak ve 8 voltluk bir lamba olsun. Biz bu lambayı 12 voltluk kaynağa bağlamak için ön direnç koymalıyız ki fazla olan 4 volt bu dirence düşsün.
Lambamız 8 volt , 4 wattlık olsun. Bu lambanın akımı Güç/Gerilim=Akım Formülünden 4 Watt/8 Volt = 0.5 Amperdir. Ön direnç ile lamba seri olması gerekli olduğundan aynı akım dirençten de geçer. Ohm kanununda R=Üzerine düşen gerilim/ Üzerinden geçen akım olduğundan dirence 4 volt düşecek, akımı da 0.5 amper olacak dersek E/I= R den 4/0.5 = 8 Ohm değerini buluruz. Direncin üzerine düşen gerilim ile içinden geçen akım bir güç harcamasına sebep olur. bunu da P=IxE den 0.5 Amper x 4 Volt = 2 watt olarak çıkartırız. Direncimizin uzun ömürlü olması için üzerinden geçen gücün 2 katı güçlü seçersek demek ki 8 Ohm, 4 wattlık bir direnç ile 8 volt 4 wattlık bir lambayı seri bağlayıp 12 volt uygulayabiliriz. Toplamda da devremiz 2+4 6 watt güç harcar ki bu da sağlamasını yaparsak 6watt/12 volt=0.5 amper olarak bize doğru yolda olduğumuzu gösterir.

1475 Mesaj
31 Ağustos 2010; 5:59:28 

Benim bir saat var. 6 volt 300 mA.
Buna 6 volt 700 mA lik adaptör taksambir şey olur mu?

Satarken, alırken, alacagını isterken kolaylık gösteren kimseye Allahu teala rahmet etsin.

2513 Mesaj
31 Ağustos 2010; 8:12:42 

birşey olmaz, adaptörde akım değeri kapasitesini gösterir. gerilimleri eşitken eğer cihazın çektiği akım adaptörün verebileceğinden düşük olmalıdır. eğer cihazın akım değeri, adaptörünkünden yüksekse, o zaman sorun yaratır.

tüm cihazların çalışma gerilimlerinde telorans payı vardır. 5 voltluk cihazı, devreleri çok hassas değilse 6 voltta çalıştırabilirsin. vantilatöründe rahatça çalışır. bende usb vantilatörümü adaptörle çalıştırıyorum. şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

3 Mesaj
5 Aralık 2010; 23:11:37 

bir cihazın çalışması için ihtiyaç duyduğu mA'yı nasıl bulabilirim?
üzerinde yazmıyor. yalnızca "bilmemney marka/model adaptör kullanın" diyor.

o marka model adaptör de 9.6V 300mA.

ben bu adaptörden 1 tane alsam, bu cihazdan kaç tane çalıştırabileceğimi bulmak istiyorum.

2 Mesaj
6 Aralık 2010; 9:40:19 

0

1109 Mesaj
9 Aralık 2010; 13:29:51 

arkadaşlar ben bi devre tasarlayıp kasa fanını ve psu fanını paralel bağlamayı planlıyorum devreye bi pot koyup 12 volt u düşürerek fanlara uygulamayı düşünüyorum ve bu sayede oyun falan açtığımda fanları 12 volta çıkarmayı düşünüyorum normal kullanımda ise 5 volt nasıl sizce ama kafamdaki soru işareti 5 volt psu fanı için yeterli olacak mı yada devreyi potlu değilde psudan gelen 12 ve 5 voltu ayrı ayrı alarak mı yapsam

Google Nexus 5
IBM Thinkpad X31 O Bir Efsane MEİZU YE-M6SL 2GB
Lenovo IBM Thinkpad X200S 12.1''
h

14 Mesaj
30 Haziran 2011; 15:03:08 

volt amper hakkında güzel bir makale .

voltmetre
ampermetre

139 Mesaj
19 Temmuz 2011; 2:15:51 

Arkadaşlar merhaba aklıma bu konuyla ilgili bir kaç konu takıldı..

Öncelikle 48 ledli bir sistem var elimde..

Bunlar 24 + 24 şeklinde iki parça..

Bu sisteme 12 v 10 amper uyguladım ve problem çıkarmadan çalıştı ve çok yeterli ışık verdi..

Ancak aynı sisteme 12v 110 amper lik bir akü bağladığımda ise maalesef devreyi yaktım ve baştan birşeyler yapmam gerekiyor..

Benim sizden ricam ne almam gerek bu sistemi baştan oluşturabilmem için..

Şuan 48 adet led ampül alacağım (3.3 volt ve 20 mA beyaz)

Bu sisteme ne kadarlık bir direnç bağlamam gerekiyor? Ve direnci her led başınamı bağlamalıyım? Yoksa sistemin ilk gerilim girdiği noktaya bağlasam yeterli olur mu?

Diğer sorum ise 4 led şeklinde seri mi bağlamam gerekli? 3+3+3+3 = 12 Volt olması için.. Yoksa bu 4 lü seri bağlanan led lerin başınamı direnç eklemeliyim? Çünkü 48 led olacak toplamda ve bunlarda 24+24 şeklinde olmalı..

Aşağıda basitçe bir çizim yaptım.. Bu olayı biraz hobi amaçlı yaptığımdan pek fazla bilgim yok ve hesaplamalar işin içine girince iyice karıştı..

0

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.. Bayağı bir problem.. Özellikle bu amper olayı ne yazıkki bozuyor işimi..

16 Mesaj
19 Temmuz 2011; 4:07:57 

Akü 12 V veriyorsa ve ledler 3,3 lük ise en fazla 3 ledi seri bağlayabilrsin. yani 48 adet ledi 3lü gruplar halinde bağlayacaksın.16 tane 3lü led grubun olacak.Her bir grubun başına akımı sınırlamak için direnç bağlayacaksın.Bunun hesabı da şu şekilde;

i=20mA (12-(3,3*3))/20mA = 105 ohm 100 ohm kullanabilrsin.

sana lazım olan 16 tane 100 ohmluk direnç.Aküden çekeceğin akım ise 16*20mA=480mA

bu şekilde bağladıktan sonra akün kaç amperlik olursa olsun sorun yaşamazsın.

16 Mesaj
19 Temmuz 2011; 4:10:26 

fanların ne kadar akım çektiklerini bul önce.Potlardan fazla akım geçirirsen duman çıkar yanar gider.Eğer 12 V tu 5 volta düşürmek istiyorsan 78xx serisi bir entegre veya bir regüle devresi kullanabilrsin.

16 Mesaj
19 Temmuz 2011; 4:13:59 

9.6 V 300 mA ise en fazla 300 mA akım verebilr demektir.Aynı gerilimli daha fazla akım verebilen bir adaptörde işini görür.Eğer 9.6 V 600 mA adaptör bulursan bahsettiğin cihazdan 2 tane çalıştırabilrsin. Cihazları paralel bağladıkça çektikleri toplam akım artar.Bunu bu şekilde hesaplayabilrsin.

139 Mesaj
19 Temmuz 2011; 4:14:58 

quote:

Orijinalden alıntı: marecrisium

Akü 12 V veriyorsa ve ledler 3,3 lük ise en fazla 3 ledi seri bağlayabilrsin. yani 48 adet ledi 3lü gruplar halinde bağlayacaksın.16 tane 3lü led grubun olacak.Her bir grubun başına akımı sınırlamak için direnç bağlayacaksın.Bunun hesabı da şu şekilde;

i=20mA (12-(3,3*3))/20mA = 105 ohm 100 ohm kullanabilrsin.

sana lazım olan 16 tane 100 ohmluk direnç.Aküden çekeceğin akım ise 16*20mA=480mA

bu şekilde bağladıktan sonra akün kaç amperlik olursa olsun sorun yaşamazsın.

Çok sağol hocam..

3 lü bağlayıp her birimin başına 100 ohmluk direnç..

Amper artık sorun olmaz 100 ohm luk direnç sonrası.. Keşke önceden hesaplasaydım şimdi cevabı görünce bütün sistemi akıma maruz bırakıp yakmanın alemi yokmuş :D

Ama öğrenmekte lazım tekrardan sağol yarın 16 tane 100ohmluk direnç 3.3 v luk 48 tane de led alıp işe koyulalım tekrardan..

Bir ufak sorunda bu dirençlerde watt önemli midir? Yani onuda belirtmem gerekirmi 100 ohmluk direnç desem yeterlimi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.y -- 19 Temmuz 2011; 4:22:08 >

40 Mesaj
24 Şubat 2012; 23:43:16 

Arkadaşlar bende hobi amaçlı elektronikle ilgileniyorum. Ben bir akü almak istiyorum ama farklı amperde bir sürü akü var. Amacım inverterle 12 voltu 220 volta çevirip 1-2 ampül(60lık) yakma. Nasıl bir akü almalıyım? Saygılar.

2456 Mesaj
25 Şubat 2012; 12:36:20 

mesajım dursun yararlı konu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."

133 Mesaj
15 Mayıs 2012; 15:22:53 

Zoom X4 adsl modemim var.
Uzun zamandır kullanmıyordum ,o yüzden evde bulduğum adaptörün modemin orjinal adaptörü olduğundan pek emin değilim.
Zaten modemin altındaki etikette çalışma değerleri 9V 0.8A şeklinde.
Adaptörün çıkış değerleri ise 9V 1A.
Yani Voltaj değerleri aynı olmasına rağmen(9V);adaptörün amper değeri ,modemin amper değerinden yüksek(1A>0.8A) .
Bu adaptör ile modemi çalıştırırsam bir sorun olur mu?

1556 Mesaj
15 Mayıs 2012; 15:46:02 

Adaptörlerin kullanılacağı cihazdan dah güçlü olmaları kullanıcı için iyidir. Kolay bozulmamalarına ( sürekli prizde ve yük altında çalışabilme) açısından avantaj olup üreticilere maliyet getirdiğinden daha güçlü verilmezler. Rahatlıkla kullanabilirsiniz yalnız polaritelerine yani uçların yönlerine dikkat edin. Bazı adaptörlerin çıkış fişlerinin iç kısımları artı dışları eksi olabiliyor bazılarının ki de tam tersi.

X-4 ün ki hala yedeğimde bir tane var besleme voltajı bendekinde 15 volt diye aklımda kalmış zira bir-iki defa 12 volt ile çalıştırmıştım ara sıra voltaj düşüklüğünden kendisini sıfırlıyordu. Eminmisiniz 9 volt olduğuna

844 Mesaj
15 Mayıs 2012; 15:48:23 

quote:

Orijinalden alıntı: tartox

Uzun zamandır kullanmıyordum ,o yüzden evde bulduğum adaptörün modemin orjinal adaptörü olduğundan pek emin değilim.
Yani Voltaj değerleri aynı olmasına rağmen(9V);adaptörün amper değeri ,modemin amper değerinden yüksek(1A>0.8A) .

öyle olması daha iyi,sorun yok çalıştırabilirsin.

133 Mesaj
15 Mayıs 2012; 20:31:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Adaptörlerin kullanılacağı cihazdan dah güçlü olmaları kullanıcı için iyidir. Kolay bozulmamalarına ( sürekli prizde ve yük altında çalışabilme) açısından avantaj olup üreticilere maliyet getirdiğinden daha güçlü verilmezler. Rahatlıkla kullanabilirsiniz yalnız polaritelerine yani uçların yönlerine dikkat edin. Bazı adaptörlerin çıkış fişlerinin iç kısımları artı dışları eksi olabiliyor bazılarının ki de tam tersi.

X-4 ün ki hala yedeğimde bir tane var besleme voltajı bendekinde 15 volt diye aklımda kalmış zira bir-iki defa 12 volt ile çalıştırmıştım ara sıra voltaj düşüklüğünden kendisini sıfırlıyordu. Eminmisiniz 9 volt olduğuna

Modemin kurulum CD'sindeki FAQ ve kurulum dökümanlarına baktım fakat burada elekriksel özelliklere yönelik hiçbirşey bulamadım.
Fakat modemin altındaki etikette +9 VDC 0.8A yazıyor.
Eğer 9 VDC değeri bildiğimiz anlamda voltaj değeri olarak 9V ise doğru olması lazım?

Acaba X4 serisinin farklı modelleri olabilir mi? Bendeki modemin Model numarası 5551A (Arkadaki etikette)
Rica etsem siz de kontrol edebilirmisiniz?(Modemin altındaki etiketten voltaj ve akım değerini ve model numarasını)Belki de bundan dolayı farklı voltaj değerlerinde çalışıyorlardır ?

133 Mesaj
15 Mayıs 2012; 20:34:11 

quote:

Orijinalden alıntı: ekrem3457

öyle olması daha iyi,sorun yok çalıştırabilirsin.

Bilgilendirme için teşekkürler
Yalnız modemin altındaki etikette +9 VDC 0.8A yazıyor.
Buradaki +9 VDC dediği besleme voltaj değeri olarak 9V mudur?

1556 Mesaj
15 Mayıs 2012; 21:21:08 

Selam,

Bendeki de Zoom X4 ama series 1011 model 5551 yazıyor. Voltaj değeri 15 Volt 0.8 Amper. İlginç bir durum. Neyse sizin etikette ne yazıyor ise onu baz alın.
+9V dediği DC 9 volt olduğunu belirtmek için yazılmış bir ibare evet 9 voltluk bir adaptör gereklidir.

2476 Mesaj
16 Mayıs 2012; 20:44:13 

0

DH Japonya Hayranları
||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar

608 Mesaj
16 Mayıs 2012; 21:06:48 

Direnç

:D

29 Mesaj
11 Haziran 2012; 9:16:24 

Arkadaşlar sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim :)

Elimde 4 adet hopörlör var.

2'sinde 80HM 2W yazıyor. HM ne anlamda bunu bilmiyorum. Diğer
2.sinde 4 Ohm 3W. Bu ikisi müzik kutusundan çıkardım. Müzik k. açtığında beyaz ekran veriyor ve işlem yapmıyordu. Bu yüzden söktüm.

Şimdi arkadaşlar bu 4'ünüde hopörler girişi olarak bilgisayara bağladığımda çok az ses çıkıor. Mp3'e de bağlasam çok az ses veriyor. Ama müzik k.'de bangır bngır çalıyordu. :)

Düşündüm heralde pil bağlamam gerekiyor. Pili nasıl bağlamalıyım . Ama mantıken usb portları zaten 9 volt değilmi diye düşünüyorum. Belki aldığı watt ilede alakalıdır ama pc 2-3 w veremezmiki usb portundan. Aman :D kısacası bunları nasıl pc'imde çalıştırabilirim ? Cevaplarınızı bekliyorum. :)

0

0

0

844 Mesaj
11 Haziran 2012; 11:06:27 

quote:

Orijinalden alıntı: yozlasdas

Arkadaşlar sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim :)

Elimde 4 adet hopörlör var.

2'sinde 80HM 2W yazıyor. HM ne anlamda bunu bilmiyorum. Diğer
2.sinde 4 Ohm 3W. Bu ikisi müzik kutusundan çıkardım. Müzik k. açtığında beyaz ekran veriyor ve işlem yapmıyordu. Bu yüzden söktüm.

Şimdi arkadaşlar bu 4'ünüde hopörler girişi olarak bilgisayara bağladığımda çok az ses çıkıor. Mp3'e de bağlasam çok az ses veriyor. Ama müzik k.'de bangır bngır çalıyordu. :)

Düşündüm heralde pil bağlamam gerekiyor. Pili nasıl bağlamalıyım . Ama mantıken usb portları zaten 9 volt değilmi diye düşünüyorum. Belki aldığı watt ilede alakalıdır ama pc 2-3 w veremezmiki usb portundan. Aman :D kısacası bunları nasıl pc'imde çalıştırabilirim ? Cevaplarınızı bekliyorum. :)

0

0

0

hoparlörler müzik kutusundayken daha çok ses çıkıyordu..çünkü müzik kutusunun içinde amfi devresi vardı!
bilgisayara bağlayınca ses az çıkıyor çünkü bilgisayarın içinde amfi yok!
dolayısı ile daha fazla ses alabilmen için amfi devresi yapmalısın.

253 Mesaj
11 Haziran 2012; 11:14:44 

quote:

Orijinalden alıntı: tartox

Voltaji fazla olmamak kosulu ile,akim fazla olursa hic bir problem olmaz,isterse 100A yazsin,akim degeri dusukse en fazla cihaz yeterli akimi cekemedigi icin calismaz.

29 Mesaj
11 Haziran 2012; 11:50:54 

0

Amfi devresi dediğin galiba watt'ı yükseltiyor peki bu resimde amfi devresi nerede ben buradakini kullanabilirmiyim kullanamazsam yeni nasıl yapabilirim bununla ilgili konu vb. varmıdır ?

GÜNCELLEME

Bilgisayarda son ses açıkken çok az ses çıkıyordu birde vlc player aklıma geldi o sesi 2 katına öıkartıyordu. Sanki hoparlörler son gücünde ses çıkartıyormuş gibiler kendillerini zorluyorlar aslında daha net çıkması lazım ama ses hem kısık hem son sesleriymiş gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yozlasdas -- 11 Haziran 2012; 11:56:15 >

623 Mesaj
15 Haziran 2012; 8:43:12 

Arkadaşlar benimde bir sorum olacak. Elimde 2 fan ve bir adaptör var diyelim.

Fan 1: 12v 6 amper
Fan 2: 12v 3 amper

Adaptör çıkışı: 12v 6 amper

Şimdi ben bu iki fanı adaptöre paralel baglarsam iki fanada 12v gidecek ve fanlar toplam 9 amper cekmek isteyecekler, ancak adaptor max 6 amper verebiliyor.
Boyle bir durumda ne olur ? Fanlara giden voltaj mı duser amper mi duser ? Yoksa adaptor asırı yuklemeden yanar mı ? Yoksa tamamiyle alakasız mıyım olaya:))

267 Mesaj
15 Haziran 2012; 10:32:17 

quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

0

Bu anlatım tek tekime ile HARİKA

3 Mesaj
11 Temmuz 2012; 17:53:45 

Oncelikle herkese kolay gelsin.benim sorum su olucak iki motorlu. 7.6 volt 300mha sarjli pille calisan bir oyuncagim var buna 7 volt 2 amper bir aku taksam devrede sorun cikarmi.motor direk baglayinca bir sorun cikmadi ama devreye takarsam sorun olurmu

3 Mesaj
11 Temmuz 2012; 21:45:14 

Cevap icin oncelikle tesekkur ederim.sorum bu noktan sonra degisiyor 2 amper ile motorlar gayet hizli calisiyor.deginiz gibi devre ihtiyaci olan kadar akim cekecekse hizda bir degisim olmayacak anlamina geliyor.benim istegim su 2 amper in sagladigi hizi motorda kulanmak ayni devre uzerinde bir degisiklik yapmadan bu mumkunku devreye akuden arti eksi giris haricinde akuden arti yi direk motora baglasam eksiyi devre uzerinden tamamlasa hem devre islevini gormus hemde 2 amperi alirmi motorlae

91 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:36:23 

5v luk 3 priz surekli takili kullanilirsa faturaya ne kadar katkisi olur? Arkadaslar gercekten soruyorum bile varsa yazain yurtta kaliyorum elektrik faturasinin bir kismini karsiliyor okul bendede psp ipod touch iphone laptop surekli takili berdeyse diyebilirm bilen varda hesaplamayi yazsin lutfen...

1689 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:48:48 

quote:

Orijinalden alıntı: a.hikmet

5v luk 3 priz surekli takili kullanilirsa faturaya ne kadar katkisi olur? Arkadaslar gercekten soruyorum bile varsa yazain yurtta kaliyorum elektrik faturasinin bir kismini karsiliyor okul bendede psp ipod touch iphone laptop surekli takili berdeyse diyebilirm bilen varda hesaplamayi yazsin lutfen...

Sadece çıkış voltajını vermekle olmaz

Watt ını ver . Eğer yazmıyorsa 220-240 volt bilmemkaç amper yazar.Onu söyle

Eski kullanıcı adı: Citizen
qandrdm qnq :(

374 Mesaj
20 Eylül 2012; 1:07:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

0

Hocam yardımcı olabilir misiniz?
Beyler yardımınızı rica ediyorum,anlayan varsa ki ben hariç herkes anlıyodur bana lütfen yardımcı olsun:

Yeni aldığım vsx-921 için kule tipi hoparlör yapmak istiyorum. Daha doğrusu elimde olan SR-H30, Akai model yarım kule tipinin patlak hoparlörlerini değiştirmek istiyorum. Yani bunların kasasını-kabinini kullanmak istiyorum. Sizlerin üstün deneyimlerinizden faydalanmak adına yardımlarınızı bekliyorum.
Kuleleri de sayenizde yapmak istiyorum. Ancak alacağım midler-basslar avrye uyumlu mudur,yanar mı,avrye mi zarar Verir? Teknik açıdan sudan çıkmış balık gibiyim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çooook teşekkür ederim.

Söz konusu avrnin özellikleri:
Kanal Başına Çıkış Gücü : 150W.
Çıkış Seviyesinde Empedans : 6Ω.
Kanal Sayısı : 7

Söz konusu hop. aşağıdadır:
For model SR-H30, Akai,
Tokyo:Original prospekt in 1980
http://www.radiomuseum.org/r/akai_sr_h30.html

Fotoğraflar konumda:
http://forum.donanimhaber.com/m_65951545/tm.htm

Panasonic VIERA TX-P42GT50E / Samsung 40ES5700
Pioneer SX 20K Stereo Amp. / Pro-Ject RPM 1.3 Genie Gloss Red / Ortofon 2M Red
Pioneer VSX-921K 7.2 AVR/ Pioneer BDP-150K 3D BP
Wharfedale Wardus WR-400 FR / Wharfedale Pacific PI CR
MSI GE70 0ND-413XTR i7-3630QM 2.4GHZ 8GB 750GB 2GB GTX660M 17.3"

1060 Mesaj
19 Kasım 2012; 21:29:13 

Akü 12 V veriyorsa ve ledler 3,3 lük ise en fazla 3 ledi seri bağlayabilrsin.
bu olayı pek anlayamadım neden 3 tane ve 3.3 nedir.daha basit ve ayrıntılı açıklayabilir misiniz

Başarıya ulaşanlar, rahatından ödün verenlerdir.

1 Mesaj
20 Aralık 2012; 22:44:08 

küçük bir soru
elimde üzerinde 12V 1000mA yazan AC/AC Adaptör var.
Buna üzerinde 12V 50W yazan bir ampul takarsam.

Adaptör mü bozulur, Ampul mü patlar.

Sonuçta adaptörün vereceği max güç W = V * I = 12 *1 = 12 Watt
Ampülün çekmeye çalışacağı akım 50 / 12 = 4.1666 A değil midir?

1461 Mesaj
20 Aralık 2012; 23:29:12 

quote:

Orijinalden alıntı: donmayalim

küçük bir soru
elimde üzerinde 12V 1000mA yazan AC/AC Adaptör var.
Buna üzerinde 12V 50W yazan bir ampul takarsam.

Adaptör mü bozulur, Ampul mü patlar.

Sonuçta adaptörün vereceği max güç W = V * I = 12 *1 = 12 Watt
Ampülün çekmeye çalışacağı akım 50 / 12 = 4.1666 A değil midir?

Adaptör kısa devre kormalıysa, ampül yanmaz.

Basit bir adaptörse korumasız, ampül cılız bir şekilde yanar, arkasından adaptör yanar!

Hiç bir durumda, o adaptörle ampül patlamaz!

Yazdığınız güç hesapları doğrudur.

24 Mesaj
27 Aralık 2012; 15:01:43 

amerikadan bir epson nx100 yazıcı getiridim klasik 110 v ile çalışıyor değerleri

Rated voltage: 100 –120 VAC
Rated frequency: 50 – 60 Hz
Rated current: 0.6 Amp

benim hesabıma göre 66 watt

şimdi bu çevirici benim işime yarar mı Ataba C30 30 Watt 220 Volt 110 Volt Çevirici
aradan yıllar geçmiş konudan ama inşallah cevap alabilirim
cevap verecek herkes e teşekkürler şimdiden

617 Mesaj
28 Aralık 2012; 8:11:06 

quote:

Orijinalden alıntı: ilktt

amerikadan bir epson nx100 yazıcı getiridim klasik 110 v ile çalışıyor değerleri

Rated voltage: 100 –120 VAC
Rated frequency: 50 – 60 Hz
Rated current: 0.6 Amp

benim hesabıma göre 66 watt

şimdi bu çevirici benim işime yarar mı Ataba C30 30 Watt 220 Volt 110 Volt Çevirici
aradan yıllar geçmiş konudan ama inşallah cevap alabilirim
cevap verecek herkes e teşekkürler şimdiden

220vyi 110a indiriyorsa belki olabilir yalnız çeviricinin gücü 30w olduğu için çalıştırmayabilir.
yada tutukluk yapar aslında en iyisi bir yazıcı adaptörü alın 220v 60w gayet güzel çalışır.
yazıcının çalışma voltajlarına göre alın yoksa aynı durum olabilir.

71 Mesaj
30 Aralık 2012; 13:44:53 

Simdi 24 v 1amper ile 230 v 1a bir gerilimde amperler ayni midir benim anladigim kadariyla wat cihazin harcadigi elektirik volt da bu elektirigin gucu amper ney yaq

ALLAH DOĞRU SOYLEMİŞTİR

623 Mesaj
28 Ocak 2013; 12:21:44 

Merhabalar;

Elimde 1 adet fazladan HP notebook adaptörü var. Çalınan bilgisayarımdan kalmıştı. Şİmdi yeni HP notebook aldım adaptör değerleri birbirine yakın. Bana göre bir sorun yok ama birde sizlere sorayım. Eski adaptör muadil olarak anılacaktır.

Orjinal değerler ;

Input a gerek görmedim.
Output ; 18,5 V
3,5 A
65W

Muadil;
Input a gerek görmedim
Output; 19 V
4,74 A
90 W

20 Mesaj
16 Şubat 2013; 22:41:21 

kısaca cevaplayacak olursak, hiç bir sorun olmaz kullanabilirsin. fakat tam tersi olsaydı yani eski adaptörün yenisinden düşük güçte olsaydı notebook un tam kapasite ile çalıştığı anlarda performans kaybı yaşayabilirdin.

By Lthec

24 Mesaj
20 Mart 2013; 11:10:56 

geç oldu ama çok teşekkür ederim :) 100 wat lık aldım ama daha denemek kısmet olmadı :D

16 Mesaj
23 Mart 2013; 11:26:55 

Selamlar,

Konu açılmışken bende bir soru sorayım.

Elimde netmaster kablo modem var ama adaptörüm yok. Yine elimde us robotics adsl modem adaptörü var. Uçları birbirine uyuyor. Fakat modem üzerinde 15v 1.0a yazıyor, adaptör üzerinde ise 16v 1200ma yazıyor. Şimdi bu adaptörü kablo modem ile kullansam bana ne gibi bir zararı olabilir ? Kullanmamda bir sakınca olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serkan Sertbas -- 23 Mart 2013; 11:27:38 >

Diablo 3 Profile

38 Mesaj
23 Mart 2013; 20:29:31 

arkadaşlar elimde 5v 2000ma ile çalışan tablet var .sarj c,hazı bozuldu. telefounumun sarj aletide 5v 800ma . tabletimi telefonun sarj cihazıyla sarj etsem sorun olurmu ?

2160 Mesaj
22 Nisan 2013; 15:51:22 

Konuyu ufakdan hortlatacağım bende kusura bakmayın lütfen.. Her mesajı sonuna kadar okudum ve basit bir kullanıcı olarak, düşük akım çeken bir cihaza yüksek akımlı bir adaptör takarsak sıkıntı olmayacağını (tabiki voltajları aynı olursa) anladım..

Peki sizlere şunu sormak istiyorum.. Voltaj dediğimizi basınç gibi düşünüyorduk, amper ise cihazın çektiği miktar.. Peki basıncı yani voltajı yüksek tutsak dahi (9V cihaza 12V veya fazlası gibi) cihazın çekmek isteyeceği ve çekeceği akım aynı olmayacak mı? Olacaksa, neden volt değerindeki yükseklik yani basınçdan dolayı cihaz yanıyor, bozuluyor?

Şimdiden teşekkür ederim..

VOLVO 1.6D Dynamic
Ankara

2513 Mesaj
23 Nisan 2013; 8:32:47 

elektronik elemanlar ve devreler, belli bir gerilim ve akım aralığında çalışacak şekilde tasarlanır. limitlerinin aşınca yanarlar. basitçe anlatırsak, bir pinpon topu 10 m derinlikteki basınca dayanırken basket topunun dayanma sınırı 500 metre olsun.(misal olarak veriyorum.) 150 metre derinlikte, masa tenisi oynayamayız. ama 500 metreye kadar basket oynayabiliriz. elektronik devrelerde aynı mantığa sahiptir. sınırlarını, içerdikleri elemanlar belirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 23 Nisan 2013; 8:34:05 >

[DH] Öğretmenler Odasi!

635 Mesaj
31 Mayıs 2013; 23:07:05 

quote:

Orijinalden alıntı: dergul

elektronik elemanlar ve devreler, belli bir gerilim ve akım aralığında çalışacak şekilde tasarlanır. limitlerinin aşınca yanarlar. basitçe anlatırsak, bir pinpon topu 10 m derinlikteki basınca dayanırken basket topunun dayanma sınırı 500 metre olsun.(misal olarak veriyorum.) 150 metre derinlikte, masa tenisi oynayamayız. ama 500 metreye kadar basket oynayabiliriz. elektronik devrelerde aynı mantığa sahiptir. sınırlarını, içerdikleri elemanlar belirler.

peki bpeki bu yanma dedıgınız olay mesela koku verır oyle mı yanar yoksa ateş alır anlamında mı

mesela bır drencın transistörun sınırını asınca

1619 Mesaj
1 Haziran 2013; 12:12:25