Şimdi Ara

Volt - Amper - Adaptör - watt ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (2 Mobil) - 8 Masaüstü2 Mobil
5 sn
173
Cevap
24
Favori
169.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evet arkadaşlar bunlar hakkında ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz. Yalnız ayrıntılı ve örnek vererek zenginleştirilmiş aydınlatıcı bilgi istiyorum.
    Çünkü bu konulara fazlasıyla yabancıyım. Ve bu bilgilere ihtiyacım var.

En çok merak etttiğim birkaç şey daha burada belirtmek istiyorum. Cevaplarınıza yön vermiş olurum hem.

* Volt ve amper ilişkisi . İşte bu ne demek .... Hadi volt denen şeyi az bucuk biliyoruz diyelim amper neyin nesi ?
    Nabız tansiyon ilişkisi gibi bişeymi ?(Nabız : damarlardaki kanın dolaşım hızı. Tansiyon : Damarladaki kanın basıncı ?
    Özellikle bu tarz bir örnek verirseniz daha iyi anlayacağımı düşünüyorum.

* Her elektriğin bir voltu varmıdır . Her volt olan yerde amper de varmıdır. ?

* Volt ve voltaj aynı şey mi demektir ?

* watt ne demektir ?

* Mesela prizlerde 220 volt var. Peki kaç amper var ?

* Adaptör denen şey hangi işleri görür ?

• Elektriği su gibi düşünün. Pil ise bu elektriği hareket ettiren pompa olsun. O zaman volt(yani gerilim), bu pompanın yaptığı basınç olur. Akım ise pompanın önündeki vanaya bağlıdır, vanayı kapatırsanız su, yani akım akmaz. Vanayı %50 açarsanız sadece belli bir oranda akım oluşur, %100 açarsanız da pompanın verebildiği maksimum seviyede su, yani akım geçer(ancak bu kısa devre konumudur, elektrikte pek de hoş bir olay değildir). Şimdi hesaplarına bakalım V=I.R, yani: Gerilim=Akım*Direnç, Pompanınbasıncı=Saniyedeakansu*Vananındirenci, Volt=Amper*Ohm. Tansiyon-Nabız örneği ise güzel olmuş, mesela Sys 130mmHg, Dia ise 60mmHg olsun. Yani Sys pilin +, Dia - ucu olsun. Bizim toplam gerilimimiz 70mmHg'dir. Nabız ise o damarın inceliğine-kalınlığına(yani direncine) bağlıdır, yani direnç düşükse çok kan(akım), direnç yüksekse az kan(akım) geçer. Tansiyon=Nabız*DamarGenişliği.

Volt bir birimdir, voltaj ise durumdur.(Voltaj=Gerilim)

Watt güç birimidir, ideal koşullarda Watt=Volt*Amper 'dir.

Prizdeki akım takılan alete bağlıdır, eğer boştaysa sadece voltaj olur.(Akan kan yok sadece basınç var.)
    [Bir de ek bilgi vereyim, Türkiye'de genellikle prizlerin verebileceği maksimum akım 10-20A'dir.)

Adaptör ise, adından da anlaşıldığı gibi, gelen elektriği cihaz için adapte eder, yani uygun hale getirir. Mesela telefonlar, prizdeki elektriğin geriliminden çok daha az bir gerilime ihtiyaç duyarlar(5V). Biz de o yüzden 220V-5V adaptör kullanırız. Yani adaptör bu örneğimizde gelen elektriğin voltajını telefon için 5V haline getitrir.

Umarım açık ve anlaşılabilir olmuştur. Kolay gelsin.

EDIT:İmla
    bak şimdi sana biraz insan yapısında anlatayım

damardan kan(volt) geçer. sen çalışmaya başlayınca daha çok kan geçmeye başlar yani hacim artar(amper) şimdi biraz çalıştın noldu damardan fazla geçti kan(volt) ısındı. watt ise bu damarın gücü. atıyorum koldaki atar damar 30 adet 1 güçlük kası çalıştırır.yani 12 volt 10 amper veren bir devre var elinde sen bu devreye 12 volt ile çalışan 1 amperlik 10 tane fan takabilirsin.
    12 volt ile çalışan 5 amperlik 2 fan takabilirsin.
    12 volt ile çalışan 2 amperlik 5 fan da takabilirsin.

bunu böle bi şekildede öğrenirsin mesela bi damardan 1 litre kan geçebilir sen ona 5 litre kan dayarsan nolur patlar. şimdi bu elektriktede aynı bir tane led lamba al eline ver 5 voltu içindeki damar(bizim dememizle mineral) nasıl yandıgını dayanamadıgını görürsün elektrigi böyle etrafındaki şeylerle özleştir. daha kolay ögrenebilirsin. adaptöre gelince. dedigim örnek aynı onlar 5 litre gelen kanı telefon için 1 litreye indiriyor tabi bu 5 litre kan vahşi oldugu için çalkala çalkalana geliyor adaptör ise bunu şırıngadan geçirir gibi yolluyor. eger adaptörler olmasaydı dedigim gibi bizim telefonlarda buuum=)

bu tür sorular için kontrolkalemi adlı siteyi ziyaret edebilirsin.
  • volt amper hakkında güzel bir makale .
  • Direnç

:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

Hocam yardımcı olabilir misiniz?
    Beyler yardımınızı rica ediyorum,anlayan varsa ki ben hariç herkes anlıyodur bana lütfen yardımcı olsun:

Yeni aldığım vsx-921 için kule tipi hoparlör yapmak istiyorum. Daha doğrusu elimde olan SR-H30, Akai model yarım kule tipinin patlak hoparlörlerini değiştirmek istiyorum. Yani bunların kasasını-kabinini kullanmak istiyorum. Sizlerin üstün deneyimlerinizden faydalanmak adına yardımlarınızı bekliyorum.
    Kuleleri de sayenizde yapmak istiyorum. Ancak alacağım midler-basslar avrye uyumlu mudur,yanar mı,avrye mi zarar Verir? Teknik açıdan sudan çıkmış balık gibiyim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çooook teşekkür ederim.

Söz konusu avrnin özellikleri:
    Kanal Başına Çıkış Gücü : 150W.
    Çıkış Seviyesinde Empedans : 6Ω.
    Kanal Sayısı : 7

Söz konusu hop. aşağıdadır:
    For model SR-H30, Akai,
    Tokyo:Original prospekt in 1980
    http://www.radiomuseum.org/r/akai_sr_h30.html

Fotoğraflar konumda:
    http://forum.donanimhaber.com/m_65951545/tm.htm

• Merhaba,

16 Ledli Işıldkağımın aküsü çalışmıyor, yeni akü almak istiyorum, ancak internete baktığımda; aynı volt ve amperde bulamadım,

mevcut akü 6V 2.0 Ah
    bulduğum aküler 6V 4A http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=%FD%FE%FDldak+ak%FCs%FC&gclid=COGO_MmqyLoCFa-WtAod9XkA-g&keyword=ışıldak%20aküsü&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

herhangi 6V 2.0Ah yerine 6V 4A akü taksam bir sorun yaratır mı?

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: deniz3535deniz

Merhaba,

16 Ledli Işıldkağımın aküsü çalışmıyor, yeni akü almak istiyorum, ancak internete baktığımda; aynı volt ve amperde bulamadım,

mevcut akü 6V 2.0 Ah
    bulduğum aküler 6V 4A http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=%FD%FE%FDldak+ak%FCs%FC&gclid=COGO_MmqyLoCFa-WtAod9XkA-g&keyword=ışıldak%20aküsü&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

herhangi 6V 2.0Ah yerine 6V 4A akü taksam bir sorun yaratır mı?

Teşekkürler.

Yer konusunda sıkıntı olmaz ise birşey olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: zombi7406

quote:

Orijinalden alıntı: tristran

quote:

ac de cevirmek kolay cunku elekrtikde deger cevrimi trafp ile yapilir. ama dc akim girisli trafo yok:-) o yuzden once adc acye cevtiliyot.

işte dc girişli buck veya boost converterlar var ama onlarda içinde anahtarlama yapıyor dolayısıyla bir nevi ac ye çevirip capacitoru dolduruyor sonra çıkışa dc veriyor

Bu arada istanbuldamısın

yok kardesimtam olarak oyle degil. o parcalar kare dalga ac uretir, bu da trafo ile istenirse baya guclu bir sekilde cevriliyor. kondansator vs ike filtre edersen cok bir amperaj alinamaz. yani gene ac ye cevriliyor ki bu yuzden maliyetli ve tabi ac ye cevrilirken harcanan enerji var..
    bir de dc mr ile ac alternator cevirip enerji almak var tabi
    istanbulda degilim.

Yanlış biliyorsun burayı o parçalar dc dc converter diye geçer ve dc üretir step up yada down da derler

http://en.wikipedia.org/wiki/Boost_converter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tristran -- 26 Şubat 2015; 1:59:18 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

ac de cevirmek kolay cunku elekrtikde deger cevrimi trafp ile yapilir. ama dc akim girisli trafo yok:-) o yuzden once adc acye cevtiliyot.

işte dc girişli buck veya boost converterlar var ama onlarda içinde anahtarlama yapıyor dolayısıyla bir nevi ac ye çevirip capacitoru dolduruyor sonra çıkışa dc veriyor

Bu arada istanbuldamısın

yok kardesimtam olarak oyle degil. o parcalar kare dalga ac uretir, bu da trafo ile istenirse baya guclu bir sekilde cevriliyor. kondansator vs ike filtre edersen cok bir amperaj alinamaz. yani gene ac ye cevriliyor ki bu yuzden maliyetli ve tabi ac ye cevrilirken harcanan enerji var..
    bir de dc mr ile ac alternator cevirip enerji almak var tabi
    istanbulda degilim.

Yanlış biliyorsun burayı o parçalar dc dc converter diye geçer ve dc üretir

http://en.wikipedia.org/wiki/Boost_converter

dogrudur:-) cok sey yaptim kafa gitmeye basladi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• çinden böyle bir led siparişi verdim http://tr.aliexpress.com/item/Factory-direct-sales-high-quality-50W-white-high-power-LED-4500-5000LM-EPISTAR-CHIP-6500-7000K/942578456.html?recommendVersion=1
    burda led için 15-18 volt 3 amper diyor,benim elimde 19 volt ve 3.163 amper olan bir adaptör var .bunu kullanabilirmiyim yoksa belirtilen volt ve amperi kullanmak zorundayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolhamal -- 24 Mayıs 2015; 20:18:21 >
  • Merhaba, bana led sürücüler ile ilgili bilgi verebilecek birileri varsa çok sevinirim.

http://www.cata.com.tr/driver-13-18w

Linkteki led sürücünün çıkış gerilimi 36 - 65V DC olarak görünüyor. Fakat ben bu gerilimi hangi şartlar altında verdiğini anlayamadım. Şimdi ben bu sürücüye 40V gerilim ihtiyacı duyan bir yük eklesem acaba bu yüke zarar verir mi? Yoksa ihtiyacı kadar mı bir gerilim uygulayacak? Minumum vereceği gerilim 36V mu? Yoksa başlangıcı 65V olarak mı yapıyor?

Bu gibi led sürücülerdeki bu DC gerilim aralığı neden veriliyor çözemedim! Yardımcı olursanız sevinirim. 36/64 - 70/95 - 75/110 v.b ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ToTeM -- 11 Haziran 2019; 1:42:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

Gerilimi sürücü ayarlıyor. 300 lük sürücüye 300 lük LED bağladınız mesela.

Sürücü en alt gerilimden başlıyor , yük 300 mAh çekene kadar gerilimi yükseltiyor.

Alıntıları Göster
    Bende 0-60V arasında çalışan bir voltaj regülatörü var ve bunun ihtiyacı olan DC gerilim 6-60V arasında olması gerekiyor. Hatta linkini vereyim;

https://www.banggood.com/RIDEN-DPS5020-Constant-Voltage-Current-Step-Down-Communication-Digital-Power-Supply-Module-p-1181200.html?akmClientCountry=TR&rmmds=cart_middle_products&ID=511646&cur_warehouse=CN

teknik detaylarında girişte kullanılması gereken herhangi bir amper ihtiyacı görünmüyor. Sadece 6-60V arası yeterli gibi duruyor fakat elimdeki 12V Led Trafosu yüksek voltajlarda maalesef 80-90 dereceleri görüyor. Bu cihazı led driver ile kullanmak mümkün olur mu? ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ToTeM -- 11 Haziran 2019; 19:1:20 >

• Zaten örneklerle açıklanmış ama yine de katkı sağlar diye paylaşayım.

Amper devredeki elektron yoğunluğudur.
    Volt, elektronlara hareket veren bir tür fırtına gibidir; elektron fırtınası...
    Ohm, telin elektronları geçirecek boşluklarının az olması ve elektronları zorlanarak, sürtüne sürtüne ısıtarak aktığını düşünün, öyledir.
    Watt, devredeki ya da devreye bağlanmış herhangi bir almacın gücünü ifade ederi. V ile A'yı çarparak bulursun.
    Kalın su hortumu düşün, direnci düşük, direnmiyor rahat geçiriyor. İnce su hortumunda tam tersi, direnç yüksek. Voltaj, su şebekesinin su basma gücü, basınç. Amper ise suyun ta kendisi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.