Şimdi Ara

AMD'ye cevap: Intel Pentium 4 Extreme Edition 3.2GHz 2MB L3

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oyun pazarında üstünlüğünü AMD'ye kaptıran Intel, Nvidia'nın durumuna düşmemek için çabalıyor. Son bombaları ise tam 2 MB L3 entegre önbellekli 3.2 GHz hızındaki Pentium 4 Extreme Edition.

Extreme Edition gerçekten masaüstü işlemci tarihindeki en aşırı büyüklükteki önbelleğe sahip L2 512kb ve L3 2 MB; bu da toplam 2.5 MB önbellek ve 169 milyon transistör anlamına geliyor.

800 MHz veriyolu hızı aynı olan işlemci doğal olarak Hyper Threading desteği de sunuyor. En geç 2 ay içerisinde piyasaya çıkacak olan işlemci, muhtemelen önbelleği kadar büyük olacak fiyatıyla Athlon 64'lerin çıkışında listelerde AMD'lere eşlik edecek gibi.

Güncelleme: Fiyatının 740$ olacağı ve 30 gün içersinde ünlü satıcıların PC'lerinin içinde satılacağı kesinleştirildi. İşlemcinin ise aslında tekrar adlandırılmış 3.2 Ghz'de çalışan Xeon MP (Gallatin) çekirdeği olduğu tahmin ediliyor.

Sayfanın Linki : http://www.anandtech.com

• ona görede el yakacak sonra yeni bir teknoloji diye yeni bir board çıkaracak onsuz kullandırmayacak falan filan hep aynı hikayelerdir :)
    ne yapim l3 belleği bana ham fpu gücü lazım onuda amd rahatlıkla sağlıyor biraz sert oldu ama ben böyle düşünüyorum.
  • Başlıcam haaaa. İstemiyom kardeşim [bore]Hergün yenisi çıkıyo.
  • L3 bellegini buyutup cikardigi XEONlar performans aolarak pek basarili degildi, bakalim bu ne olacak...
  • eğer bu şekilde amd 64 bit ile başa baş kalırsa o zaman durum değişir,bu şekilde kapışmaları harika yeni teknolojiler hemen ucuzlasın o ona cevab versin o da öbürüne hatta haftada bir işlemci çıkarsınlar.t.bred den sonra barton öyle bir hayal kırıklığı oldu ki benim için artık bin defa düşünüp karar vermek gerekiyor.
  • amd64 al gerisini merak etme sen,haaaaaa intel mi?bu sefer cuvalladi , muhahahahahhahahahahhahhahiiiiihihihiihihihehehehehehhehehehehehehehehehhehehehehhehehehehh
  • Bu önbelleklerin cidden işe yaraması için en azından programlarında buna uygun yazılması gerek. Daha yeni yeni programlar 512 Kb'ı doldurur hale gelmişlerdir anca. Onun için şüpheliyim şahsen. Birde Intel zaten çok büyük bir bandwith genişliğine sahip ama yinede bildiğiniz gibi AMD'nin çip üzerindeki ram kontrolcüsünden iyi değil. Burdaki ramlerin bir kısmını çekirdeğe alsa ne olur almasa ne olur.

Bence bu ürün biraz daha Opteron'lara karşı gibime geliyor. Yani insanlar marka imajı filan dolayısıyla Xeon yerine serverlara ve iş istasyonlarında bu ürünü tercih edebilir buda Opteronların satışını baltalayabilir.

Yinede oyunda kesinlikle AMD 64 için büyük bir avantaj olacak. Sadece 2 Ghz ile geçebiliyorsa 3.2 Ghz'i Amd 2.4 Ghz'i çıkardığında Intel tamamen aylarca geride kalacak.
  • fiyati 740 $ . Turkiyede KDV falan derken iyice ucar bu fiyatlar. sahsen bana cok uzak bir islemci. paraya kiyabilene ask olsun.[dkkat]
  • intel amd bir kapışmadır gidiyorlar. bir o bir o bir anda çıta çok kötü yükseldi.Artık fiyat listelerinde yakın zamana kadar gördüğümüz güzel görüntüleri zor görecez gibime geliyor. Bence her iki firma da bu şekilde bir rekabetten ve sonucunda ki pazarlama stratejilerinden inanılmaz yararlanıyorlar ve insanlar bir anda talep ortamına giriyorlar.ATi NVdia AMd İNtel bence o kadar güzel bir strateji uyguluyorlar ki sonuçta müthiş bir hareketlilik ve inanılmaz bir talep doğuyor ortaya.
    Cel 1.3 bende inanılmaz bir düş kırıklığı yaratmıştı o zaman anladım ki bir şeyler yanlış.
    Amd barton ile de inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşadım ki yine aynı şekilde bişeyler yanlış.
  • barton çekirdek çıkıncada böyle demiştiniz ama çuvalladı intel geride kalmaz intel performans canavarlarının işlemcisidir. sorunsuz dertsiz ağrısız. birkere para ver kurtul dertten amd alıyorsun yok fanı yok su boardda daha iyi çalışır falan filan... ısındı yandı kim uğraşacak bunlarla kardeşim
  • ben:)
  • fiyatlar daha ucuz olsun yeter...
  • bu arada sonnavi imzandaki 0.9 mikron bi garibime gitti. kastettigin 0.09 mikron olmasin. [angry]
  • L3 önbellek zaten oyunlarda performans artışı sağlamayacak,en azından
    kısa bir süre için...
    Maksat teknolojiyi geliştirmek değil,aynı işlemciyi evirip çevirip
    son kullanıcıya kakalamak..
  • evet p2 bile 0,25 microndu sonnavi.senin yazdıgınla ancak 20-25 mhz pentium4 yapılabilir sanırım:)
  • evet p2 bile 0,25 microndu sonnavi.senin yazdıgınla ancak 20-25 mhz pentium4 yapılabilir sanırım:)
  • ahuha sonnavi
  • amd nin barton daki beklenenden düşük performansı bu sefer intelde oluşacak gibi.
  • kardeş hiç sitrese gerek yok benim alabileceğim zaman düşünürüm...bu demekki çokk zaman var
  • amd barton Hangi versionu? Hızı kaç? İlk defa duydum? Donanımı fazla takip etmiyorumda?
    AMD Athlon XP
    AMD Duron
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.