Şimdi Ara

Hattımın Alabildiği Max. Hızı Nasıl Öğrenebilirim? (529. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.703
Cevap
62
Favori
536.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 527528529530531
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İkisi de aynı hata değil aslında farklı farklı ama benzer şekil de ama sonucun da böyle birşey olmaması gerekir. Bunun da modem ile ya alakası var yada yok.
    Benim modem adsl2 destekli belki de daha yüksek hızı bu yüzden veremiyor olabilirler. Şu yeni modem gelsin bakıcaz artık ayrıca portumu da değişmelerini söyleyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: greenflash

Hattımın Alabildiği Max. Hızı Nasıl Öğrenebilirim?

İzmir'de 1.katta yaşıyorum. Apartman kutusuna gelen kablo kutuya ulaşmadan cat5'e bağladık ve oradan pencere kenarından eve giriyor kablomuz. Başkaca bir ek yok. Sorunumuz şu:

Daha önce TTNET 8mbit kullanıyorduk nadiren kopma sorunları yaşanıyordu. Şimdi Hürnet 16mbit'e geçtik. Kopma sorunu çok sık yaşıyoruz. SNR Margin 10.1 veya 10.2 oluyor. Çok çok düşük gibi geldi. Speedtest'te 13Mbit'e kadar çıktı yaptığım testlerde. Ancak sağlıklı bir internet bağlantısı elde edemedik. Nasıl bir çözüm öneriyorsunuz?

Henüz modemi değiştirmeyi denemedim. Huawei HG556a kullanıyorum. Bölgemizde yalnızca ADSL bağlantısı var. Fiber/VDSL yok.

Merak ettiğim konu direkten binaya gelen kablo 25 yıldır aynı kablo. Bu kablolarda hiç mi oksitlenme olmaz? Ben neredeyse her sene kablomu değiştirdim. Telekom'un bakım yapması için ne yapmalıyım? SNR margin okuduğum kaynaklarda en az 12 olmalı diyor ama SNR Margin'i düşük olup kopma sorunu olmayanlar da var forumda.

bak hemen yukarda @Lxde arkadaşa anlattım istisnai durumlar la hızı yüksek verebiliyormuş tt dedim. sen cat 5 e kutuya gelmeden nasıl kimle bağladın? eğer tt ile bağladıysan ki öyle olmuştur büyük ihtimalle uyanık olmazsan keklerler bunlar adam gözünün yaşına bakmazlar :) bak @Lxde arkadaşa dediğim şey olmuş işte. ve hala para saçacak yer arıyorsun. modem değiştirmekle falan adsl adsl2+ modemler 16- 24 mb e kadar hızı zaten kaldırır. vdsl modem 24 mb ten sonrası için.. modemin ara yüzünde hangi bağlantıları desteklediğini yazar. mesela benim modem de ben adsl2+ yok sanıyordum karıştırıken baktım varmış. ama adsl modem ile de 16 mb e kadar alabilirsin. bizzat denedim. ama altyapın ne ise onu alabilirsin ancak. modem hiç bir şeyi değiştirmez.

cat 5 kablo falanda bariz hata yoksa yine bir şey değiştirmez. tecrübe ile öğrendik keklene keklene :) onu bırak adamlar kendi hatalarını bile sana ödetiyor. bende de vardı kopma şöyle bağlayalım yaz 10 kaat yok öteki gelir bu olmamış normal iki kabloyu bükerek bağlıyor yaz 10 kaat. meğerse hepsi altyapıdanmış. bilmiyorlarmı tabiki biliyorlar. yeni tip7 kabin geldi sokağa daha önce benimde santral çok uzak diye kopma olduğundan 1.8 mb sabitlemişlerdi 8 mb olan hızımı. yeni kabinle şu anda sorunsuz 14 ve üstü alabiliyorum. ama kabloları değiştirmediler sanırım yazın fiber kabloda çekerlerse hipernet alırım rahatlıkla. eve gelen eleman geçende fiber gelecek ama henüz çalışma bitmedi dedi. bana bu hızda yeterli şuan zaten. insanın gözü doymuyor zira hız ve kota biraz daha biraz daha gidiyor..

yalnız nadir olarak şaseye neden olan bağlantılar olabiliyor kopma ondan da olabiliyor. ekipleri sıkıştırman lazım biraz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lxde

İkisi de aynı hata değil aslında farklı farklı ama benzer şekil de ama sonucun da böyle birşey olmaması gerekir. Bunun da modem ile ya alakası var yada yok.
    Benim modem adsl2 destekli belki de daha yüksek hızı bu yüzden veremiyor olabilirler. Şu yeni modem gelsin bakıcaz artık ayrıca portumu da değişmelerini söyleyeceğim.

adsl2+ modem ile 24 mb e kadar alabilirsin. ben geçen deneme amaçlı 2006 yılında pc kampanyasıyla birlikte verilen xyxel kablolu adsl modem ile denedim. sürekli kullandığım asus adsl2+ ile aynı.

telefonun wi fi konusunu bahsetmemişsin. yalnız test de dediğin gibi olmaması gerekir böyle bir şey. ben şundan şüpheleniyorum; modem ayarı otomatikse tt tarafından belkide ondan olabilir.

geçen ben bu aynı testi yaptığımda bahsettiğim 2006 model kablolu xyxel ile bağlanmayı denedim. onda testi gerçekleştiriyor. ışıklarda bağlı gösteriyor ama test sonucunda bazı şeylerde error veriyordu. bu asusta ise bekleyin sayfa yenilenecek diyor hiç bir şey olmadan öyle duruyor.

benim bağlantı otomatiğe ayarlanmış tt tarafından manüel yapmayı gözüm kesmedi. hem yapsam bile kendiliğinden yine otomatiğe dönebilir veya yine aynı hatayı verebilir. o yüzden hiç bulaşmadım. mesela sıfırlasanda yine kısa sürede kendiliğinden otomatik oluyor. zira kablosuz şifresi bile otomatik atanıyor. yoksa manüelde kablosuz güvenliği veya şifresi kendiliğinden atanmaz. çünkü otomatik yapılmamışken bir kere sıfırlamıştım modemi kablosuz güvenliği atanmamıştı. o süre zarfında düzeltene kadar komşunun kopil bir sürü oyun indirmiş tabletine benim hattan :) çaktırmadan sorguladım he abi asus diye şifresiz bağlantı vardı 28 tane oyun indirdim dedi :) kota baya bir gitmişti..

• mutluerol M kullanıcısına yanıt
    Wifi sorunum şu şekilde oluyor wifi bağlı ama bazen anlık kopmalar oluyor net değil yalnız wifi de sinyal düşüp tekrar geliyor bazen sinyal olsa bile sitelerde girişte problem yaşıyorum.
    Netten bakınca böyle sorun yaşayan olmuş.
    İlk aldığım da böyle sorun yoktu sonradan olmaya başladı.
    Netten Asus wifi sorunu diye aratınca çıkıyor örnekleri :)
    23 mb alabiliyorum. Benim sorduğum zaten ne kadar alabildiğim değil, bu değerlere göre ne kadar alabileceğim. Modemde bunun bilgisi yok. Modemde bu bilgi olsa senin cevaplamana gerek duyacak soruyu sormazdım zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asderin

23 mb alabiliyorum. Benim sorduğum zaten ne kadar alabildiğim değil, bu değerlere göre ne kadar alabileceğim. Modemde bunun bilgisi yok. Modemde bu bilgi olsa senin cevaplamana gerek duyacak soruyu sormazdım zaten.
    8 Mbit Hürnet ile aldığım veriler

16 Mbit Hürnet ile aldığım veriler

16mbit ile snr margin değerim çok düşük ve kopma sorunu yaşıyorum. 14 ile 10 mbit arası bir değer verilse ona da razıydım ama bu şekilde bir tanımlama yapılamıyormuş. Bu nedenle 8Mbit'e geri döndüm.

TTNet ya da farklı ölçüm sitelerinde download hızım 2.8 mb çıkıyor download hızım.....çok düşük....kesintisiz film - dizi izleyemiyorum çoğu zaman. Sinir bozucu bir durum. Ayda 52 tl ödüyorum bu kalitesiz hizmete.

SNR değeri nedir? Normal marjin ne olmalı?

İlgilendiğin için teşekkür ederim .
  • quote:

Orijinalden alıntı: asderin

quote:

Orijinalden alinti: asderin

23 mb alabiliyorum. Benim sordugum zaten ne kadar alabildigim degil, bu degerlere göre ne kadar alabilecegim. Modemde bunun bilgisi yok. Modemde bu bilgi olsa senin cevaplamana gerek duyacak soruyu sormazdim zaten.

altyapın önemli. max hız yazsa bile tam olarak onu alamayabilirsin. ki çok farklı olmaz. ama altyapın demekki bu kadarı destekliyor. ama özel yöntemlerle adsl2+ altyapı ile bile yüksek hız alınabiliyormuş. bunu ttnet ile güzelce konuşup anlaşman lazım maliyeti v.s.

fiber olan arkadaşlarda soruyor değerleri verip zaten belli oluyor değerlerden. hat zayıflaması sıfır snr marjı yüksek v.s. haliyle max. rate de yüksek olur. bu cevap olmuştur umarım :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Dilbilimci

TTNet ya da farklı ölçüm sitelerinde download hızım 2.8 mb çıkıyor download hızım.....çok düşük....kesintisiz film - dizi izleyemiyorum çoğu zaman. Sinir bozucu bir durum. Ayda 52 tl ödüyorum bu kalitesiz hizmete.

hat zayıflama değerlerin oldukça iyi ama snr margin sınırda. hız arttıkça snr margin de düşer. zaten onun için hızı kopma olmasaın diye düşük hıza sabitliyor tt. snr margin kablodaki sinyal gücünün gürültü marjıdır. kopma olmaması için en az 12 olması gerekir. ama daha düşük snr margin değerlerde kopma yaşamayanlarda var. muhtemelen hızla orantılanıyor tt tarafından ondan kopmuyor.

bu sinyali etkleyen gürültü çeşitli etmenlerden etkilenir. hava durumu manyetik alanlar eve gelene kadar bu türde ne varsa..

hıza göre değişiklik göstereceğinden eğer 24 mb hız alıyorsan o hızda snr margin 17 db ise bu kopma olmaması için çok olağanüstü durumlar dışında yeterli bir rakamdır. download için downstream a bakılır tabi. upstream daha düşük olur upluad hızına göre doğal olarak.

ttnet e sor hat zayıflamam bu kadar iyi iken niye düşük hız alıyorum de. altyapın ne onu öğren. adsl ise ttnet serverı sana uzaksa sokak kabini yeni tip lerden değilse düşük olabilir snr margin. veya bazan yanlış bağlantı şase li bağlantıda buna neden olabilir. çoğu kişi pencereye kadar gelen kısmı ikili telefon kablosu yerine cat6 kablo ile değiştiricem diyor. ama hiç bir şey farketmiyor. :) o kablolar kolay kolay eskimez. hatta direklere falan bak evlere gelen kısmı birbirine büküvermişlerdir ve 25 sene öyle dursa yine bi şey olmaz. ama tabi metal direğe falan temas ederse etkiler.

• quote:

Orijinalden alıntı: mutluerol

quote:

Orijinalden alıntı: Dilbilimci

hat zayıflama değerlerin oldukça iyi ama snr margin sınırda. hız arttıkça snr margin de düşer. zaten onun için hızı kopma olmasaın diye düşük hıza sabitliyor tt. snr margin kablodaki sinyal gücünün gürültü marjıdır. kopma olmaması için en az 12 olması gerekir. ama daha düşük snr margin değerlerde kopma yaşamayanlarda var. muhtemelen hızla orantılanıyor tt tarafından ondan kopmuyor.

bu sinyali etkleyen gürültü çeşitli etmenlerden etkilenir. hava durumu manyetik alanlar eve gelene kadar bu türde ne varsa..

hıza göre değişiklik göstereceğinden eğer 24 mb hız alıyorsan o hızda snr margin 17 db ise bu kopma olmaması için çok olağanüstü durumlar dışında yeterli bir rakamdır. download için downstream a bakılır tabi. upstream daha düşük olur upluad hızına göre doğal olarak.

ttnet e sor hat zayıflamam bu kadar iyi iken niye düşük hız alıyorum de. altyapın ne onu öğren. adsl ise ttnet serverı sana uzaksa sokak kabini yeni tip lerden değilse düşük olabilir snr margin. veya bazan yanlış bağlantı şase li bağlantıda buna neden olabilir. çoğu kişi pencereye kadar gelen kısmı ikili telefon kablosu yerine cat6 kablo ile değiştiricem diyor. ama hiç bir şey farketmiyor. :) o kablolar kolay kolay eskimez. hatta direklere falan bak evlere gelen kısmı birbirine büküvermişlerdir ve 25 sene öyle dursa yine bi şey olmaz. ama tabi metal direğe falan temas ederse etkiler.

Alıntıları Göster
    selamlar,

modem arayuzunde max 12 mbit alabilirsin diyor ttnet bana 8 veriyor. 8 de hic sorun yasamiyorum kopma vs..
    hattimin alabilecegi sorunsuz kullanabilecegim deger nedir?

tivibu kullanabilir miyim bu hizla?

tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi draco1987 -- 26 Ocak 2016; 2:00:13 >

• Arkadaşlar TTNET'in verdiği TP-LINK TD-W9970 modemi kullanan var mı?
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Beyler daha önce ki hat değerlerimi buraya eklemiştim asus modem ile.
    Bugün yeni modem geldi ilk taktığım zaman adls2+ olarak gözüken yerde şuan birazdan resmi koyacağım zaten ilk resim ile şuan ki resim. Arasında snr değerlerinin de farkına göreceksiniz.

Daha önce hattıma sinyal gelmeme problemi yüzünden port değişiminden sonra hattımı 13 mb sabitlemişlerdi.
    Şimdi vdsl modem geldi tekrar sabitlenmiş olarak gözüküyor.
     Hattımın Alabildiği Max. Hızı Nasıl Öğrenebilirim? Hattımın Alabildiği Max. Hızı Nasıl Öğrenebilirim?

• Lxde kullanıcısına yanıt
    :) demekki böyle ne diyeyim. kardeşim yukarda uzun uzun anlatmadımmı alt yapın önemli modem hiç bir şeyi değiştirmez diye. zaten önceki modemin adsl2+ 24 mb e kadar kaldırır yani. demedimmi paranız çokmu geliyor diye :) tamam snr margin biraz yükselmiş. yukarıda hızı etkileyen faktörleride yazdık. alt yapını öğren. ttnet le konuş konuyu değerler bunlar de niye bu hıza sabit de. ben ttnet e de bırakmıyorum gidiyorum sokak kabinin oraya kabloları inceliyorum. :) ana kablo fiber ordan telefon hattına bağlanmışsa hipernet alabilirsin. evine kadar fiber kablo ile geliyorsa fiber alırsın. adsl adsl 2 + ise normal telefon hattından gelir.
    Arkadaşım alt yapıda sıkıntı yok. Hiberneti destekliyor alt yapı :)
    Saha dolabı 15 adımlık mesafede. Az önce mh'yi aradım durumu anlattım bayana bir türlü derdimi anlatamadım.
    Diyorum ben eski modulasyonu kullanmak istemiyorum adsl2+ istiyorum.
    Kısaca hattımın hızı sabitlensin istemiyorum yok akn bahsedip duruyor.
    Twitter'dan yazdım şimdi bir daha arayacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lxde

Arkadaşım alt yapıda sıkıntı yok. Hiberneti destekliyor alt yapı :)
    Saha dolabı 15 adımlık mesafede. Az önce mh'yi aradım durumu anlattım bayana bir türlü derdimi anlatamadım.
    Diyorum ben eski modulasyonu kullanmak istemiyorum adsl2+ istiyorum.
    Kısaca hattımın hızı sabitlensin istemiyorum yok akn bahsedip duruyor.
    Twitter'dan yazdım şimdi bir daha arayacağım.
    Değerler bunlar. Değerler güzel ama fiber nerede den bakınca vdsl yok diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-9E8F2C31A

Değerler bunlar. Değerler güzel ama fiber nerede den bakınca vdsl yok diyor.

Alıntıları Göster
    Alabileceğim hız en fazla kaç mbps olur ?

• quote:

Orijinalden alıntı: pauper

yardımlarınızı bekliyorum yorumlarınız çok önemli benim için max ne alabilirim
     Hattımın Alabildiği Max. Hızı Nasıl Öğrenebilirim? Hattımın Alabildiği Max. Hızı Nasıl Öğrenebilirim?

• quote:

Orijinalden alıntı: pauper

quote:

Orijinalden alynty: pauper

Alabilece?im hyz en fazla kaç mbps olur ?

sabit 1 mb mi alyyorsun? bu de?erlere göre ula?ylabilir hyz olarak görülen 14920 kbps den bile fazla alabilmen lazym.

• quote:

quote:

Orijinalden alynty: pauper

Alabilece?im hyz en fazla kaç mbps olur ?

sabit 1 mb mi alyyorsun? bu de?erlere göre ula?ylabilir hyz olarak görülen 14920 kbps den bile fazla alabilmen lazym.

Alıntıları Göster

Benim değerler bunlar? Yorumlayabilir misiniz?

İnternet işinden pek anlamam,bulunduğum yerde fiber yok Paketim 1mbit artık sıkıldım download yaparken çok bekliyorum.Değiştirmek istesem 16mbit'lik tarife kullanabilir miyim?
  • 
Sayfa: önceki 527528529530531
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.