Şimdi Ara

30W güneş paneli ve 12 volt aküyü nasıl şarj ederim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
45.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Evdeki bahçenin gece aydınlatması için bir sistem yaptım.
    30 w panel aldım, 1Amper akım çekende ledli bir projektör yaptım.

2 gündür değerleri ölçüyorum.

Güneşli bir havada 17 volt ile 1 amper akımı çok rahat besliyor.
    Güneş bulutların arkasında saklandığında voltaj 12 volta iniyor ve 400 mA akım çekiyor. Tabi benim yüküm 1 amperlik bir yük çektiği için voltaj düşüyor yoksa boşta ki voltajı 19 volt
    Tam gölgede de 12 volt ve 200mA veriyor.

Şimdi buraya kadar tamam ama asıl olan bu enerjinin 12 volt 7 amperlik bir aküm var buna şarj etmek.

Aki şarjı konusnuda biraz araştırma yaptım

%10 ile şarj etmek gerekiyormuş akünün zarar görmemesi için yani 7 amperlik bir aküyü 0,7 amper ile şart etmem gerekiyor. Tabi birde 12 Voltluk bir akü 14 volat civarı bir voltaj ile sarj edilmeli.

Ben akım sınırlamayı l200 gibi bir regülatörle çok kolay yaparım bu sorun değil ancak voltaj bu regülatörde her zaman istediğim gibi çıkmayacak 14 volt çıkış almak için 16 volt bir girişim olması lazım ama gölgede ve kışın bu değerlere ulaşacağımı sanmıyorum. Bu durumda hiç sar etmeyecek bu da benim işime gelmez.

Aküye gelen voltajı direkt versem bu sefer de akünün ömründen yiyeceğim.

Karayollarında güneş panelli lambalar var onlar kış yaz çok güzel yanıyor.

Buradaki şarj işlemi asıl yapılıyor

Bilgisi olan varsa iletirse sevinriim.

• Güneş panelleri sürekli olarak sabit akım ve gerilim değerleri üretmediği için, direk olarak batarya şarjetmemiz neredeyse imkansız vaziyette.Yada dediğiniz gibi pil ömründen yiyoruz ve de düzgün bir şarj gerçekleşemiyor..

Şarj etmek için iki tip çözüm mevcut , birinci MPPT - Maximum Power Point Tracker , ikincisi ise PWM şarj cihazları, Bu ikisini Google da aratırsanız, doyurucu bilgiler bulabileceksinizdir diye düşünüyorum.
  • şimdi ben boşalttığım bir aküyü panel le şarj etmeye başladım

ilk başta akü vaoltajı 11,2 volttan başladı 13, volta kadar yükseldi.

Bu durumda çektiği akım sabah 500mA öğlen tam değerde 1.4 amper oldu.

Bu şekilde aküyü şarj etmem sorun olur mu?

Ben mikroişlemci ile akü voltajı 13,8 volta geldiğinde akü şarjını keseceğim.

Bir de aklıma takılan olan sudur ?

Güneş panellerini ışığa koyduk enerji üretiyor ancak enerjisini çekmiyorum yani 2 ucuda boşta paneli bozar mı?
  • Teşekkür ederim hocam cevap için;

Benim anladığım şu yazdıklarınızdan;

Ben güneş panelini hiç bir şeye bağlamadan güneşin altında bıraktığımda panel enerji üretirken hiç bir şey olmuyor. Bu çok güzel o zaman. Bu şekilde akü gerekli şarj voltajına ulaştığında bir de direnç ile güneş panelinde ki fazla enerjiyi harcamam gerekmeyecek. Yani 1 röle ile bunu açıp kapayabilirim.

Ben aküyü 14.4 volt ile 700mA maksimumda L200 ile şarj edebiliyorum. Ancak burada da şu sıkıntım olacak;

Sabah, bulutlu ve kış günlerinde bu panel 700mA vermeyecek ve yüke bindiğinde de 12 voltun altına inecek. Bu durumda benim regülatörüm bu devreyi şarj etmeyecek.

O zaman şu şekilde mi yapmak gerekiyor. Sadece akımı 700mA'e sınırlayarak panelden gelen voltajı direkt verdiğimde ve aküyü de 14,4 voltta kontrol ederek bu volta ulaştığında panelle aküyü kesen bir devre yapsam yeterli olacak sanırım.

Bu şekilde yaptığımda panelden gelen ve boşta ölçtüğüm voltaj 19 volt kadar bunu aküye verdiğimde bu voltaj 12 volta kada iniyor bu 12 voltun 14,4 volt olmasını bekleyerek sürekli şarj edeceğim. Taki 14,4 volt oldu hemen akımı keseceğim.

Bunu röle ile yapacağım yani akımı mekanik keseceğim bu şekilde de panele zarar vermeyeceğim değil mi?
  • bende boyle bir sey dusunuyordum
  • paneli ne kadara almıştınız marka ve modeli nedir paylaşırmısınız lütfen

kenan abide sizin ilacınız size yetişir yazdım dün size internet kesildi konuya mesajım eklenmemiş

zaten kenan abimde gelmiş...

uygulanabilir bir proje 30 watta iyi bi değer bende olsaydı bi laptop,37 ekran tv,tasarruflu ampul telefon şarj gibi

basit cihazları teker teker çalıştırma için güzel bi proje çıkartırdım herhal...

olanım bu ama paneli almak yetmiyor işte aküsü şarj kontrolü belkide step up devresi sağlıklı en az sinüs modifiye invertörü

bakalım dağda bayırda değilim öyle olsa bu proje öncelik kazanacak benim içinde pahalı yinede
  • merhaba

benim elimde 15w ve 30w var

watt başına 3 dolar ödedim.

ankaradan aldım

dün 30 w ile deneme yaptım baktım kenan beyin dediği gibi regülatör ve diğer işlemler gerekecek diye bunu es geçtim

bugün 15w ı taktım ve şu anda aküyü şarj ediyorum.

sabah 100mA veriyordu şimdi 880mA maksimuma çıktı öğlen vakti.

bunu ben 2 amperlik bir transistör ile dolduğunda keseceğim.

Kenan bey kestiğimde fazla akımı toprağa mı akıtayım panelde mi kalsın. Siz panelde kalsa sorun olmaz demiştiniz sanırım.

30W içinde dediğiniz regülatör devresini yapmaya başlayacağım.

15w için yaptığım devre sizce uygun mu ? Akü geri basmasın diye 2 tane paralel 1n4007 koydum ve akü 14.4 volt olduğundan kesen mikroişlemcili bir devre yaptım. Sizce bu devre nasıl olur ? İyi mi?
  • merhaba

devreyi pazartesi size iletirim.

şu anda bu yaptığım doğrumu sizce

akünün girişinden adc ile gerilim bölüp 14,4 volta geldiğinde akünün şarjını BD serisi transistör ile kesiyorum, bu kesme işlemi mekanik değil ve panelin ucları boşta kalıyor yani bir yere harcamıyorum bu panele zarar vermez değil mi?

birde sizin daha önceki yazılarınızda uc3906 entegresi ile yapılmış bir devre buldum bu kadar profesyonel bir devreye gerek yok değil mi?

Sonuçta benim panelim 100mA ile 800 mA arasında değer de akım üretiyor boştaki voltajda maks. 19 volt ama yüke bindiğinde bu düşüyor.

Bu yaptığım basit devre doğru mu ?

Ve boşta kalan panel enerjisini toprağa mı akıtayım yok sa açık devre mi yapayım.
  • merhaba arkadaşlar konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın şimdi benim elimde 510 wattlık kesintisiz güç kaynağı var içerdiği akü 12 volt 9 amper şimdi buna ben panel bağlamak istiyorum anladığım kadarıyla bu sistemi kurabilmem için şunları uygulamam gerekir aküye 12 volt 9 amperlik bir şarj kontrol ünitesi ve 12 volt 0.9 amperlik bir panel almam gerekir bunların bağlantısıda panel şarj kontrol ünitesine şarj kontrol ünitesi aküyü şarj eder kesintisiz güç kaynağındaki inverter ise 12 voltu 220v 510 watta çevirir yanlışım varmı???eğer bu sistemi kurabilirsem elektronik ev aletlerimi (televizyonumu laptobumu masaüstümü bilimum ufak aletleri)bu şekilde ayrı ayrı sistemler kurarak kullanmayı düşünüyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
  • şimdi arkadaşlar 12 v 9 amperlik akü zannedersem 12v*9a=108 watt eder ve aküyü şarj etmem için 10/1 oranında watta düşüş yapmalıyım yani 10.4 watt 17 volt 10.4 wattlık bir güneş paneli benim 12 volt 9 amperlik aküyü zarara uğratmadan şarj edebilir fakat bu noktada aklıma takılan asıl soru şarj kontrol ünitesi oda zannedersem12 volt 0.9 amperlik yani 12 volt 10.4 wattlık bir şarj kontrol ünitesi almammı gerekir??
  • panel amperini ve akü sayısını arttırırsan dediğin sistemi kurabilirsin ...
  • Şarj gerilimini kontrol edilerek, kurşun asit bataryalar % 40 şarj akımına dayanırlar.

Otomobildeki şarj rejimi böyledir, yoksa % 10 şarj akımı ile 3-5 marştan sonra akü biterdi.

Bu demektir ki, 7 Amper saatlik bir akü 2.8 amper saat kadar şarj edilebilir. 9 Amper için % 40 3.6 Ah. şarj yapılabilir.

14.2-14.4 Volt civarını geçmemek şartıyla tabiki.
  • slm benim bir sorum olacak 60metre şerit led kullanacağım metresinde 30 lu yani 0.4miliamper çekiyor yani 0.4x60=24 am 12x24=288 wat yapar eğer 0,4se benim sorum şu yapacağım yol tabalesına sadece gece yanmak üzere ortama 10 saat yanacaktır yada 9 200am jel akü ile 200watlık güneş panelini doldurmaya yetermi? yani 200 watlık güneş paneli 1 saatte kaç amper elektrik üretir birde önümüz kış malum kış güneşinin aküleri doldurmasına yetermi yoksa 200am akü ilavesi yapılması gerekirmi
  • Bence bu tür hassas ve sorun çıkaradak sistemleri için hazır devre alın. Ankara konya sokakta sırf bu işle uğraşan firmalar var 20- 30 tl ye satılıyor devreleri. Kullanımlarıda oldukça basit iki ucu panele iki ucu aküye bağlıyorsunuz oldu bitti. Sonra inverteride alın ohhhh doya doya kullanın, tek sorununuz panel sayısını artırmak olsun.
  • bedava ve sürekli enerji olsun isterse rüzgardan olsun bedava olsun :D
    hayal gücünün derinliklerine inip tatminat dışında işe yarayan neler var gidip bakmak lazım :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi llatmacall -- 17 Mayıs 2013; 4:40:34 >
  • küçük kafa dinlemek için bi yerim var burada elektriğimi kendim üretmek istiyorum .güneş panneleri kurmak istiyorum....maliyeti ve nasıl yapıldığı hakkında özet bi bilgi alabilirmiyim. . .
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.