Şimdi Ara

4 yıllık yüksekokul bölümleri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
22.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • tercih klavuzunda gördüm 4 yıllık yüksekokul bölümleri var.

bunların normal fakülte ile ne farkları var? 4 yıllık yüksekokul 'da okuyan 15 ayaskerlik yapıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yns1 -- 27 Temmuz 2010; 16:36:00 >

• bunlar myo diye değilde sadece yüksek okul diye geçmiyor mu?
    Benim bildiğim 4 yıllık myo yok...
    MYO diye geçen neresi var mesela?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merzer -- 27 Temmuz 2010; 16:33:55 >
  • pardon evet yüksek okul bunlar.
  • :)

O zaman soru geçersiz. Fakülte mezunundan bir farkı yok, üniversitenin yapısı ile alakalı bir durum...Askerliği ya kısa ya da 12 ay yaparsın asteğmen olarak yani...
  • Tek fark meslek liseleri YO yazdığında ( kendi alanından ) ek puan alıyorlar. Fakültede ek puan almıyorlar.
  • Fakülte olmak için belli bir öğretim elemanı ve bölüm sayısını geçmek gerekliymiş.Dikkat edersen bu sağlık yüksekokulları 2 ya da 3 tane bölümden oluşuyor.Bu sebeple adı yüksekokul ve aynı zamanda bu yüksekokullar bazı liselerden gelen öğrenciler gidebilsin diye ygs puan türüyle alıyorlar.Örnek vermek gerekirse hemşirelik bölümünün sağlık meslek lisesinde eğitimi var ve mezun öğrenci 0.15 aobp üzerine ek puan babından 0.06 lık ek puan alıyor ygs2 puan türünde hemşirelik lisans programını tercih etmesi durumunda.Aynı şekilde sağlık meslek radyoloji mezunu kişi fizik tedavi ve rehabilitasyon seçerse 0.15 üzerine 0.06 ek puan lıyor.Ama fakülteler ygs değilde lys puan türüyle alıyorlar.Az önce bahsettiğim öğrenciler ek puan vs alamıyorlar bu durumda.Son olarak yüksekokul ya da fakülte mezunları kısa dönem askerlik yapıyor
  • bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum (meslek lisesi) klavuzda aynen şöyle yazıyor

mesleki ve teknik ortaögretim kurumlarının alanları ile aynı alanlardaki lisans programları

bilişim teknolojileri

bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri (YO) ygs1 süre: 4 yıl
    bilişim sistemleri ve teknolojileri (yüksekokul) ygs1 süre: 4 yıl
    işletme bilgi yönetimi (yüksekokul) ygs6 süre: 4 yıl
    yönetim bilişim sistemleri (yüksekokul) ygs6 süre: 4 yıl

şimdi ben işletme bilgi yönetimini tercih edebilirim ? ygs6 puanımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yns1 -- 27 Temmuz 2010; 16:48:18 >
  • upppp

Bu arada tşk ilginiz için.
  • evet
  • teşekkürler.
  • bu arada kafama bir soru takıldı

(YO) ve

(yüksekokul)

Yazanlar arasında ne fark var?
  • son kez uppp :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: yns1

son kez uppp :)

çok gecikmiş, belki de güncelliğini yitirmiş bir cevap soruyu soran arkadaş için. ancak bu konuda her daim google dan vs sorusu olan olabilir diyerekten kalıcı olması amacıyla bu cevabı yazmak istiyorum.

kendim 4 yıllık yüksekokul mezunuyum. askerliğimi Asteğmen olarak yaptım. yüksekokul ve fakülte mezunları arasında bu noktada bir ayırım yok.

fakülte ve yüksekokul arasındaki ayırım, öğretim elemanından ziyade bünyesindeki anabilim dalı sayısı ile alakalı. fakülte olabilmek için en az 3 anabilim dalı olması, fakülteye dönüşümünün YÖK tarafından onaylanması ve son olarak da bakanlar kurulu kararıyla onaylanması gerekiyor. 1 ya da 2 anabilim dalı ile fakülte olamıyor.

meslek yüksekokulları ise zaten malum 2 yıl öğretim veriyor. askerlikte kısa dönem ya da yedek subaylık hakları bulunmuyor (ki bence çok saçma)
  • quote:

Orijinalden alıntı: teyology

quote:

çok gecikmiş, belki de güncelliğini yitirmiş bir cevap soruyu soran arkadaş için. ancak bu konuda her daim google dan vs sorusu olan olabilir diyerekten kalıcı olması amacıyla bu cevabı yazmak istiyorum.

kendim 4 yıllık yüksekokul mezunuyum. askerliğimi Asteğmen olarak yaptım. yüksekokul ve fakülte mezunları arasında bu noktada bir ayırım yok.

fakülte ve yüksekokul arasındaki ayırım, öğretim elemanından ziyade bünyesindeki anabilim dalı sayısı ile alakalı. fakülte olabilmek için en az 3 anabilim dalı olması, fakülteye dönüşümünün YÖK tarafından onaylanması ve son olarak da bakanlar kurulu kararıyla onaylanması gerekiyor. 1 ya da 2 anabilim dalı ile fakülte olamıyor.

meslek yüksekokulları ise zaten malum 2 yıl öğretim veriyor. askerlikte kısa dönem ya da yedek subaylık hakları bulunmuyor (ki bence çok saçma)

Hocam şimdi 4 yıllık bir yüksek okulu mezunu isek kısa dönem yapıyoruz demi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TroubleTrouble

quote:

Orijinalden alıntı: teyology

quote:

Hocam şimdi 4 yıllık bir yüksek okulu mezunu isek kısa dönem yapıyoruz demi ?

aynen. 4 yıllık mezunu olarak lisans programından mezun olmuş oluyorsun. asteğmen veya kısa dönem olarak yapabiliyorsun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.