Teknoloji Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Hakkında Merak Edilenler
334 Cevap46257 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     1 2 3 [5]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

169 Mesaj
14 Kasım 2010; 18:45:13 

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Kasım 2010; 18:54:59 

abi resmen şaka gibi ya:

teknoloji fakültesinin en kalitelisinin(gazi) puanlarını ve sıralamalarını paylaşıyorum,diğerlerindeki seviyeyi düşünemiyorum bile:

0

biri bana söyleyebilir mi 475000 olmuş adamın gazi'de mühendislikte ne işi var?bunun adı resmen sayısal okuyanların hakkını gasp etmektir.. elektrik mühendisleri odası da olmasa adamlar (düz-and-fen) sayısalcılarını mühendisliğe almayacak..

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 18:56:04 

quote:

Orijinalden alıntı: cwr

gören de yillarin tecrübesi konustu zannedicek bir de cevap vermicem bundan sonra demisti birileri ama yarasi olan gocunup yaziyor iste 2 3 meslekli de arkasindan gelince hakkaten bi seyleri basarabileceklerine inandiriyorlar kendilerini

yahu konusuyoruz ediyoruz da siz o mtok'lara girebilmek icin gerekli yüksek(!) puani alabilecekmisiniz o da merak konusu

Evet kardeş yılların tecrübesi konuşuyor emin olabilirsin. Alırız veya alamayız o yüksek puanı, sonuçta sen veya ben istediğimiz yeri kazanacağız diye birşey yok ya. Ve ayrıca sizin yaranız var kardeş o yüzden siz devam ettiriyorsunuz. Ne diye tartışıyoruz ınan anlamıyorum :) . Belki sen mühendislik kazanamayacan burada boşuna atıp tutmuş olacan, belkide ben giremeyecem boşuna konuşmuş olacam. Sonuçta bilemezsin ne olacağını o yüzden peşin hüküm vermeyin. Bu arada işine gelene cevap verip işine gelmeyene cevap vermemeyi çok iyi biliyorsun tebrikler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:00:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis
abi resmen şaka gibi ya:

teknoloji fakültesinin en kalitelisinin(gazi) puanlarını ve sıralamalarını paylaşıyorum,diğerlerindeki seviyeyi düşünemiyorum bile:

0

biri bana söyleyebilir mi 475000 olmuş adamın gazi'de mühendislikte ne işi var?bunun adı resmen sayısal okuyanların hakkını gasp etmektir.. elektrik mühendisleri odası da olmasa adamlar (düz-and-fen) sayısalcılarını mühendisliğe almayacak..

Bu sene artacaktır bu puanlar. Yeni açıldığı için kimse bilmiyordu geçen sene. Şu an da çoğu bilmiyor aslında. Bu sene önümüz açıldı diye sıkacaklardır . Büyük ihtimal ile atekler zaten mf4den sınava girerler. Tmm tartışmayım lae :)

4779 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:02:22 

quote:

abi resmen şaka gibi ya:

0

475bin mi

eger bu dogruysa rezillik hakkaten ortalikta amele mühendis türeyecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cwr -- 14 Kasım 2010; 19:03:41 >

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:02:58 

Olm size laf yetiştireceme 20 soru çözer fazladan çalışmış olurum :) . Bundan sonra barış ilan edelim diyorum . La ne diye tartışıyoruz arkadaş. Ne dersiniz ?. Valla bakın sınava hazırlanan adamlarız, vakit değerli burada harcamayalım . Barış anlaşması imzalayalım

Uzaklaştırılmış
14 Kasım 2010; 19:03:11 

ne güzel anasını satıyım,barajı geç mühendis ol..

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:08:12 

Lan olm uzlaşalım diyorum aloo. temel kıskanma

169 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:10:43 

quote:

Orijinalden alıntı: cwr

475bin mi

eger bu dogruysa rezillik hakkaten ortalikta amele mühendis türeyecek

okumam yazmam yok mühendis olabilirmiyim

Uzaklaştırılmış
14 Kasım 2010; 19:13:20 

neyi kıskanayım ki..daha teknoloji fakülteleri tam olarak açılmadı hepsinde açılınca görürüm ben o puanları baraja kadar iner heralde artık..

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:17:16 

quote:

neyi kıskanayım ki..daha teknoloji fakülteleri tam olarak açılmadı hepsinde açılınca görürüm ben o puanları baraja kadar iner heralde artık..

Tmm tmm la kızma :) sen düzeltirsin büyüyünce

4779 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:19:58 

quote:

Orijinalden alıntı: CyC

okumam yazmam yok mühendis olabilirmiyim

tabiki, su an olan da bu zaten

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:28:06 

Beyler şu an emin olduğum birşey varsa siz benim yerimde olsaydınız benim söylediklerimi savunurdunuz . Ama bi o kadarda eminimki ben cwr veya temelin yerinde olsaydım bende sizin gibi düşünürdüm. Evet haklısınız ama bize siz haksızsınız demeyin çünkü bizde haklıyz

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:30:29 

Neyse beyler muhabbetinize doyum olmuyor ama ben kaçıyorum. Kendinize iyi bakın ciddi anlamda boş konuşuyoruz . Bunu sizde biliyorsunuz.

1978 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:42:39 

Şu anda mühendislik okuyanlar kendini keriz gibi hissedebilir. Ama ben Anadolu meslek lisesini kazanıp girdim ve ben girdiğimde önü kapalı değildi, istediği bölüme giriyordu. Ben hazırlığı bitirip 1.sınıfa geçtiğim zaman önünü kapattılar, ben de o an kendimi keriz gibi hissettim. Yani bu sistemin kurulması baştan hataydı, geçiş sürecinde böyle haksızlıklara maruz kalıyor çoğu kişi. Mecburiyetten girdim elektrik öğretmenliğine, ama bitirmeden bıraktım, şimdi hukuk, psikoloji falan zorlayacam.
Ayrıca bizim zamanımızda elektrik öğretmenliği ham puan kıyaslaması yaparsak çoğu mühendislikle aynı puandan alıyordu. Yani tek seçenek olunca puanlar yükseliyor... Puanların şu an düşük olmasının nedeni bundan öncedki dönemlerde teknik liselerin dibe vurmuş olmasından kaynaklanıyor, öğrenci kalitesi düştü. Ayrıca yüksek puan alan adam meslek liseli olsa bile gider başka üniversitenin mühendisliğini yazar, teknoloji fakültesi yazmak zorunda değil ki. Ama bu puanlar tekrar artacaktır, elektrik mühendisliği isteyen adam şimdi gider teknik lisede okur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneker -- 14 Kasım 2010; 19:45:39 >

MSI Z77A-G43 // Intel i7 2600K // Zotac gtx670 4GB // 8GB Gskill RipjawsX 1866 Mhz // Sandisk 120GB Extreme SSD // 1TB WD Caviar Blue HDD // Thermaltake TR2 700W PSU // Corsair Hydro H100i // Corsair Carbide 400r Kasa // 23" LG Cinema 3D Monitor D2342P

Uzaklaştırılmış
14 Kasım 2010; 19:43:56 

mtok saçmalığına son vermek için: http://forum.donanimhaber.com/m_44472947/tm.htm

227 Mesaj
14 Kasım 2010; 19:46:46 

Belli bi süre görüşmeyelim . ben kacıyorum . Malum site zaman öldürüyor. siz sevine durun ben yokum diye.

Kendi aranızda dönün beyler . Hadi aeo

8143 Mesaj
14 Kasım 2010; 21:27:32 

631 Mesaj
14 Kasım 2010; 21:41:07 

quote:

Yanlış bilmiyorsam Teknik Eğitim Fakulteleri (meslek öğretmenliği) Teknoloji Fakültelerine çevrildi. Yani Misal makine öğretmenliğinin kontenjanı Makine Mühendisliğine çevrildi. Ki bu öğretmenliğin kontenjanı yıllardır sabitti. Sadece Bilgisayarın fazlaydı oda cok mezun vermesi sebebiyle fazlaydı bu sene birçoğunuda kapattılar zaten.
Büyük ihtimalle başka Tenkoloji fakultesi açılmayacaktır.

Puanların o kadar düşük olmasının sebebi bu sene pek kimsenin haberi yoktu bu MTOK olayından. Bu sene büyük ihtimalle yükselecektir puanlar. Gelecek senelerde ise dahada artacaktır. Ayrıca sanırım MTOK daki mühendislikte daha çok üretime yonelik eğitim verilecek. Bir nevi xxx Üretim-teknoloji mühendisi olarak mezun edilecek öğrenci. İş verende bunu bilerek işe alıcak. Yani fakulteden mezun olmus muhendisin yerini birçok alanda tutabilir belki. Ama tam anlamıyla denklik soz konusu değil bence. MTOK daki mühendisliği ben şeye benzetiyorum, şeflik. Atoylede yada birimde çalışanlar vardır birde şef vardır. birde hepsinin üstünde müdür vardır. o müdür fakulte mezunu mühendis şefde mtok mezunu muhendis olabilir birçok firmada.

aziz-i kavim, aziz-i millet, aziz-i vakit idik, a'da zelil kıldı bizi...

631 Mesaj
14 Kasım 2010; 21:48:20 

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 14 Kasım 2010; 21:49:19 >

aziz-i kavim, aziz-i millet, aziz-i vakit idik, a'da zelil kıldı bizi...

582 Mesaj
15 Kasım 2010; 14:44:04 

bu Sakarya Müh fak Makina Müh programı
http://www.me.sakarya.e.../?@=icerik&id=11&id2=12

buda aynı okul Teknoloji fak Makina müh programı
http://www.mam.sakarya.edu.tr/ ders planı sayfanın altında mevcut

ikisinide excelde açıp bir inceleyin teknoloji fak mühendis yetiştiremez !

My eyes seek reality

###SAMSUNSPOR###

5 Mesaj
26 Kasım 2010; 11:33:09 

Burdan belli oluyorki, mühendislik fakülteleri kağıt üzerinde imzadan başka birşey yapamıyor, utanmıyormusun bunu paylaşırken :D hiç uygulama dersiniz yok lem :D labaratuvar görmeyen masum mühendisler :D

quote:

Orijinalden alıntı: SP3ctr3

bu Sakarya Müh fak Makina Müh programı
http://www.me.sakarya.e.../?@=icerik&id=11&id2=12

buda aynı okul Teknoloji fak Makina müh programı
http://www.mam.sakarya.edu.tr/ ders planı sayfanın altında mevcut

ikisinide excelde açıp bir inceleyin teknoloji fak mühendis yetiştiremez !

kljfd

125 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
E.C.K
26 Kasım 2010; 13:49:25 

Danıştay 8.Dairesi Teknoloji Fakülteleri ile ilgili dava kararı:

http://teknoloji.marmara.edu.tr/duyuru/695/danistay-karari

8143 Mesaj
26 Kasım 2010; 13:56:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Wilhelm Conrad Röntgen

yani?

edit...

düz lise çıkışlıyım.teknoloji fakültesi metalurji ve malzeme okuyorum.
şimdi tam olarak nedir durum kapatılmıyor değil mi?
hadi kapatıldı diyelim bu kadar öğrencinin durumu ne olacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedman -- 26 Kasım 2010; 14:00:21 >

974 Mesaj
26 Kasım 2010; 14:02:58 

Yürütmenin durdurulması talebi reddedilmiş yani teknoloji fakülteleri kapatılmıyor aynen tam gaz devam.

Yürüyün be mtoklular kim tutar sizi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adalet -- 26 Kasım 2010; 14:05:20 >

935 Mesaj
26 Kasım 2010; 14:12:35 

Eleştirilerin çoğunu yersiz buluyorum
herkes verilen hakkı degerlendirir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berrakk -- 26 Kasım 2010; 14:15:53 >

125 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
E.C.K
26 Kasım 2010; 15:20:38 

Teknoloji fakülteleri kapatılmıyor arkadaşlar..

5 Mesaj
28 Kasım 2010; 11:37:52 

Bu mühendislik okuyanlardaki g.t kalkmasını anlayamıyorum, İşin içinde olmadan atıp tutmak yargılamak, insanların gelişim azmine kota koymak istemek insafsızca, Bundan 10-15 sene evveliyatında Meslek liselerine sınavla girildiğinin ve eğitim kalitesinin yüksek olduğunu unutmayalım, Hani bana sorduklarında ben diyordumki Bilgisayar mühendisi olacağım, yok katsayı kutsayı bilmiyorduk, okullarımızda ne kadar rehber öğretmen varda bizi bilgilendirdi ki? Oo dedim ben o zaman bilgisayar bölümü okurum, sevindim tabiki, Bu katsayı akıl karı değil, avrupa uzaya çıkıyor, bizimkiler birbirinin omuzuna çökme arayışında.. Ve benim diploma notum 4,79 du vs. Katsayı mevzuu vuku bulunca tabi aileler evlatlarını meslek lisesine göndermeyi azalttı, haklılar çünkü bir meslek alanında uzman olmak isteyen kişilere ilgili alanında mühendis olma engeli DAYATILIYORDU. Bu bir dayatmadır arkadaşlar, bizde birçare Teknik Eğitim Fakültelerine yöneldik, Yani siz Bülent Ersoya istediğiniz kadar hanımefendi deyiniz, değildir. İsimden öte cisme bakmak gerekir, Bugün TEF ler, teori eğitiminin yanında pratik eğitim ve dahilinde pedogojik eğitim vermektedir, ve bizler bu fakülteleri okumaktayız, eğitimini eleştirsekte çoğu mühendislik programlarına kafa tutar hatta geçer durumda olduğunu görmekteyiz, arkadaşlar bırakın diploma mühendisliğini, etiket mühendisliğini, bizler zaten uygulamalı mühendislik eğitimi alıyorduk, 3975 sayılı kanuna bakarsanız, tamamlama programıyla fark derslerini alarak bakınız eksik değil fark, mühendis olma kanunu mevcut, lakin çeşitli nedenlerden ötürü, bu programlar açılamamış yahut açtırılamamış!! Bugün uluslararası saraybosna üni sinde ve bulgaristan gabrova teknik üniversitesinde tamamlama eğitimi alabiliyorsunuz, peki neden ben bu eğitimi ülkemde alamıyayım, ben aldığım eğitimin dünyada karşılığı neyse onu istemekteyim, biz teori mühendisi değiliz, biz teori+uygulama mühendisiyiz, zaten piyasanın uygulama yönü düşük yetkin mühendis sıkıntısı yokmudur? amacım mühendislik fakültelerine çamur atmak filan değildir, arkadaşlar herkesin önü tabiki bir başarı kıstası gösterilerek hertürlü eğitimi almaya açık olmalıdır, 7-8 farklı dersim var ben bunu alacam ve mühendis olacam mevzu bu yani, Teknoloji fakültelerine gelince aslında bu TEF in avrupadaki karşılığı gibidir, bir çeşit mühendistir lakin uygulama yönü yüksektir, ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz derkene, işi biz üretiriz lafı başkasına bırakırız vs vs. Artık üni. ye girmek bile ayağa düştü zaten herkes heryere gidiyor, parası olan zaten gidiyordu, siz meslek liselerine laf vurmaktan öte gidin burjuvaziye höykürün, Teknoloji fakültesi vatana millete hayırlı olsun. Göreceksiniz kısa sürede kendini kabul ettirecektir, iki mühendis takımıda mutlu mesut yaşayacaktır, birbirimizi kırmayalım, katsayı gibi adaletsiz bir uygulamanın getirdiklerini bize kuralmış gibi göstermeyin, statükoya eğilmeyin, arkadaşlar çakraları açın.. Yetersiz olan zaten piyasada iş bulamaz, Matematik yönü biraz zayıf meslek liseliler zaten intibak eğitimine tutuluyorlar, bu adam başarısızsa mezun olamayacak, boşuna kastırmayın yani, bundan 10 sene önce yada 5 öss ye 2. bölüm dahil değildi, herkes 1. bölümden giriyordu, ama ne varki ikinizde diyelim 280 yapıyorsunuz, küt mesleksin ya 50 puanın götürülüyo, ayak yapmayın mühendisler, akıllı olun bacasil kullanın..

kljfd

69 Mesaj
28 Kasım 2010; 12:11:37 

katsayı 2013'te kalkıyor vatana millete hayırlı olsun..artık her öğrenci yeterli puanı yaptığında istediği bölümde okuyabilecek..

bence katsayı kalktığında bu fakülteler kapatılmalı,çünkü zaten bu fakülteler mesleklilerin puanı kırılmadan mühendisliğe girsinler diye açıldı katsayı kalkınca bi anlamı kalmaz bu fakültelerin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi combat-ant -- 28 Kasım 2010; 12:14:53 >

5 Mesaj
28 Kasım 2010; 19:43:27 

Alakası yok arkadaşım, Avrupada Amerikada bu fakülteler mevcut, Piyasada uygulama yönü yüksek eleman sıkıntısı var, Teknik Eğitim bir kültürdür, adı ne olursa olsun yaşar. Saygılar.Zaten şu andada girebiliyor, sıfırlanırsa max. adalet tabiki.
quote:

Orijinalden alıntı: combat-ant

katsayı 2013'te kalkıyor vatana millete hayırlı olsun..artık her öğrenci yeterli puanı yaptığında istediği bölümde okuyabilecek..

bence katsayı kalktığında bu fakülteler kapatılmalı,çünkü zaten bu fakülteler mesleklilerin puanı kırılmadan mühendisliğe girsinler diye açıldı katsayı kalkınca bi anlamı kalmaz bu fakültelerin..

kljfd

5 Mesaj
28 Kasım 2010; 19:47:03 

Ayrıca meslek lisesi okuyanlar %90 tahmini kendi alanında ilerlemek ister, Sonradan karar değiştirebilir tabiki ama yüksek oranı kendi alanında ihtisasa devamı takdir eder.Gerçekten cehalet kokan, at dizgini yorumlarınızdan bıktım.
quote:

Orijinalden alıntı: combat-ant

kljfd

69 Mesaj
28 Kasım 2010; 19:54:21 

doğru fakültelerin kapatılmamasında yarar var,meslekli adam zar zor barajı geçtiği için nasıl girsin mühendislik fakültesine? girer buradan mühendis olur..

686 Mesaj
29 Kasım 2010; 18:36:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Wilhelm Conrad Röntgen

koca fakülte fake haber yapıyor danıştayın sitesini takip edin.

25 Mesaj
1 Aralık 2010; 17:36:08 

adamların işi gücü yok yalan haber yapacak :D ..

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_49375180/mpage_1/f_/key_//tm.htm

686 Mesaj
1 Aralık 2010; 21:05:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Topçam

adamların işi gücü yok yalan haber yapacak :D ..

http://www.danistay.gov.tr/ güncel kararlar bölümüne gir

25 Mesaj
1 Aralık 2010; 23:33:58 

hadi yalan diyelim fakülte yalan attı. Danıştay yine reddedecek teknoloji fakülteleri mühendisleriyle mühendislik fakültesi mezunu mühendis apayrı birşey o yüzden bir hak ihlali olmuyor. Zaten meslek liselerinden çıkan teknikerler işin uygulama tarafına bakmıyor muydu. Yine mühendis ünvanında uygulamaya bakacak aynı durum.

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_49375180/mpage_1/f_/key_//tm.htm

686 Mesaj
2 Aralık 2010; 19:39:49 

o kadar emin olma bence

404 Mesaj
21 Aralık 2010; 20:24:17 

Teknoloji müh okuyanlar uygulama mühendisi(Örn:Bakım mühendisi,Kendi şirketini kurmak isteyen müh) olacakken normal mühendislik fakültesi öğrencileri AR-GE ve satış mühendisi olacak. Yani benim okuduğum mühendislik fakültesi öğrencileri ya AR-GE ci olacak yada satış mühendisi.Kendini uygulama olarak geliştiren mühendislik fakültesi öğrencileride uygulama mühendislerini yerine çokta rahat geçebilir. Yani teknoloji fakültesi açılarak mühendislik fakültesi öğrencilerin çalışma alanını kısıtladılar. İngilizce yönünden daha gelişmiş olacağımız için biz bir adım öndeyiz bakım mühendisleri için olmazsa olmazdır. Yani kendini geliştiren için yine birşey olmayacak yine iyi iş bulabilir. Bu uygulama boş boş okuyup rapor bile hazırlayamayan BAZI mühendislik fakültesi öğrencilerinin elinden işi alacaktır.

828 Mesaj
22 Aralık 2010; 18:50:24 

bu sene egeye makina acılacak diyorlar teknoloji fakültesi bilgisi olan varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meteor4in -- 22 Aralık 2010; 18:51:59 >

227 Mesaj
22 Aralık 2010; 18:54:41 

quote:

Orijinalden alıntı: meteor4in

bu sene egeye makina acılacak diyorlar teknoloji fakültesi bilgisi olan varmı ?

Başkan nasılsın yhaa . Egede açılabilir evet . Bizim rehber hocasının mersindeki ögrencisi ziyaret sırasında Mersinde acılacağına dair birşeyler söylemiş. Bilmiyorum ne kadar dogru

8143 Mesaj
22 Aralık 2010; 19:58:50 

quote:

Orijinalden alıntı: powerring

koca fakülte fake haber yapıyor danıştayın sitesini takip edin.

404 Mesaj
22 Aralık 2010; 21:56:55 

Bırakın bu teknoloji fakültesi ayaklarını :) Bana kalsa 2 yıllıklar DGS hakkını sadece teknoloji fakülteleri için kullanabilmeli

828 Mesaj
23 Aralık 2010; 8:37:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Mc_Leopard

Başkan nasılsın yhaa . Egede açılabilir evet . Bizim rehber hocasının mersindeki ögrencisi ziyaret sırasında Mersinde acılacağına dair birşeyler söylemiş. Bilmiyorum ne kadar dogru

iyi be calısıyoz bizimde sınıftan biri diyo ege üni de okuyan tanıdıgı varmıs acılcak falan hedefi oraya dikti izmir hayalimin şehri inşallah acılır ya

0 Mesaj
16 Şubat 2011; 13:53:01 

Sırf bu konu için üye oldum...

Mühendislik - Mimarlık fakülteli arkadaşların haklı olduğu kısımlar var.
Ama meslek liselilere geri zekalı olarak bakmalarıda saçma.
Anadolu Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim İçinde olduğum için söylüyorum genel durum vasat evet.
Ama ben kendimden örnek verecek olursam

Tamamen ailemin zoruyla meslek lisesine gönderildim ,
Meslek lisesine anadolu lisesine denk puanla 1.sıradan girdim.
Anadolu lisesi vs. yazsam aynı ildeki anadolu liselerine gidebilirdim.
Son sene yaptığım yan gel yat felsefesi yüzünden tırnağım olamayacak adamlar anadolu lisesi okudu ben AML.

Lisede aklım başıma geldi çok çalıştım.
Dört sene boyunca ortalamam 90'ı düşmedi.
İlk iki sene il çapında düzenlenen bilgi yarışmalarında derece yaptım.
Şu an evimde 4 plaketim , 2 tane madalyam var.
Biri TÜBİTAK.

Katsayı adaletsizliğini kaldırsınlar , beni alan içine mahkum etmesinler.
MF-4 le girelim kabul.

Bu teknoloji fakülteleri artırılmasın kalite düşürülmesin fikrindeyim şu anki sayıları ve kontenjanlarıyla sıkıntı yaratmaz.

Ben PDR okumak isteyip katsayı yüzünden okuyamayacaksam.
Hiç riske girmem bu mühendislikleride yazarım , kaldırsınlar katsayıyı Mühendislik - Mimarlık okuyayım,PDR okuyayım, vs vs.

Bilgisayar Mühendisliği okuyacak 30 kişi sıkıntı yaratmaz,bencede artırılmasın kontenjanlar en iyiler gitsin kalite farkı kalmasın.

227 Mesaj
16 Şubat 2011; 23:51:16 

quote:

Orijinalden alıntı: KaaN ArKaN

Sırf bu konu için üye oldum...

Mühendislik - Mimarlık fakülteli arkadaşların haklı olduğu kısımlar var.
Ama meslek liselilere geri zekalı olarak bakmalarıda saçma.
Anadolu Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim İçinde olduğum için söylüyorum genel durum vasat evet.
Ama ben kendimden örnek verecek olursam

Tamamen ailemin zoruyla meslek lisesine gönderildim ,
Meslek lisesine anadolu lisesine denk puanla 1.sıradan girdim.
Anadolu lisesi vs. yazsam aynı ildeki anadolu liselerine gidebilirdim.
Son sene yaptığım yan gel yat felsefesi yüzünden tırnağım olamayacak adamlar anadolu lisesi okudu ben AML.

Lisede aklım başıma geldi çok çalıştım.
Dört sene boyunca ortalamam 90'ı düşmedi.
İlk iki sene il çapında düzenlenen bilgi yarışmalarında derece yaptım.
Şu an evimde 4 plaketim , 2 tane madalyam var.
Biri TÜBİTAK.

Katsayı adaletsizliğini kaldırsınlar , beni alan içine mahkum etmesinler.
MF-4 le girelim kabul.

Bu teknoloji fakülteleri artırılmasın kalite düşürülmesin fikrindeyim şu anki sayıları ve kontenjanlarıyla sıkıntı yaratmaz.

Ben PDR okumak isteyip katsayı yüzünden okuyamayacaksam.
Hiç riske girmem bu mühendislikleride yazarım , kaldırsınlar katsayıyı Mühendislik - Mimarlık okuyayım,PDR okuyayım, vs vs.

Bilgisayar Mühendisliği okuyacak 30 kişi sıkıntı yaratmaz,bencede artırılmasın kontenjanlar en iyiler gitsin kalite farkı kalmasın.

Tübi felan değince içimden Atma ZİYAAA diyesim geldi ama bi an irkildim, doğrudur kardeş . Yazdıklarında haklısın asılında Bilg. Müh de fena değil hani bi PDR nin yerine tercih etmek doğru bi karar olur . Başarılar diliyorum. Sitede takıl site sağlamdır

0 Mesaj
18 Şubat 2011; 16:08:42 

Geçen sene :)
Tübitak Ortaöğretim kurumları proje yarışması.
:D
Fotoğrafları,dokümanları vs. de gönderebilirim :D

Bilgisayarcı olup kitap konulu yarışmada 1. olduğum için bu sene staja geçen sene ödülü veren Milli Eğitim Müfettişi yerleştirdi :)

İstediğim meslekler ve geleceği olan meslekler arasındayım :D
Kalp ve akıl arasında kalmak gibi oluyor :D

Site gerçekten güzel bu arada sırf ygs/lys konulu sitelerde bile bu kadar bilgi yok .
Hiç kimse davadan korkmasın bu arada eğer meslek lisesiyse ve tek şansı buysa.
Ben eğer bu sene çok çok yüksek puan alırsam seneye biyogenetik için uğraşırım ama gerçekten iyi fırsat.
Davadan korkmayada gerek yok , orta yolu bulunur.
Kimse mağdur edilmez.
Gerekirse ayrı bir Birlik kurulur oradan imza yetkisi alınır.

0 Mesaj
24 Temmuz 2011; 18:28:58 

quote:

Orijinalden alıntı: powerring

aynen sana katılıyorum zaten verilen dersler aynı dolayısıyla imza yetkisi isteme yolunu açar.AVrupadaki buna benzer uygulamalarla aynı olacağına hiç inanmıyorum.Yök'e bu konuda kesinlikle güvenmiyorum.Mühendislere atılacak belki de en büyük darbelerden biri olacak.Danıştay'ın kararını bekliyoruz inş. kimse kimsenin hakkını yemez ve kimse mağdur olmaz.

emn ol bi meslek lisesi senden daha çok iyi biliyodur işiniiii :@ bilgisayarı makineyi hiç bilmeyen bi adamı otuttup mühendis yapabiliyolarsa fen2 mat2yle sonra onun eğitimini alıyosa bi meslek lisesi de fen2 mat2 yi halledip mühends olabilir... hak konusunu hiç açma istersen.

1019 Mesaj
24 Temmuz 2011; 20:53:04 

quote:

Orijinalden alıntı: tuggba

emn ol bi meslek lisesi senden daha çok iyi biliyodur işiniiii :@ bilgisayarı makineyi hiç bilmeyen bi adamı otuttup mühendis yapabiliyolarsa fen2 mat2yle sonra onun eğitimini alıyosa bi meslek lisesi de fen2 mat2 yi halledip mühends olabilir... hak konusunu hiç açma istersen.

Mf ile dönüştükten sonra mtok kapatılacağını hiç zannetmiyorum.

Yaşasın red kit,kahrolsun daltonlar.
Ben papatyaları şımartmadım diye oldu...

5 Mesaj
27 Temmuz 2011; 22:30:14 

TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ MEZUNLARININ MÜHENDİS ÜNVANI VE İMZA YETKİSİ
Üniversite tercihlerinin başlamasıyla birlikte adayları bir telaş ve heyecan sarmış bulunmaktadır. Mühendislik alanını seçecekler ise Teknoloji Fakültesi – Mühendislik Fakültesi arasında bir tercihte bulunma durumundadırlar. Zira iki fakülte bünyesinde de benzer mühendislik bölümleri olduğu gibi birbirinden tamamen farklı mühendislik bölümleri bulunmaktadır.

Ancak adaylara bu dönemde aldığımız bilgi kendilerine Teknoloji Fakültesi mezunlarına mühendis ünvanı verilmeyeceği, verilse dahi diğer mühendislerle aynı yetkilere sahip olamayacakları özellikle imza yetkilerinin olmayacağı gibi bir takım saçma sapan ve herhangi bir dayanağı bulunmayan karalama kampanyası yürütülmektedir. Bir takım mühendis odalarının da içerisinde olduğu bu kampanya tamamen kişisel menfaatleri korumaya yöneliktir.

Teknoloji fakültesi mezunları diğer mühendislik mezunlarının aldığı teorik derslerin tamamını almakta ve bunun üzerine yoğun bir uygulama eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Ayrıca birçok mühendislik fakültesinde olmayan 7. Yarıyıl işyeri eğitiminde öğrenciler ders almayıp eğitimini bizzat işyerinde sürdürecek ve daha mezun olmadan işe hakim olma becerisine ulaşacaktır. Bu bakımdan Teknoloji Fakültesi Mühendisleri diğer Mühendislik Fakülteleri mezunlarından bir adım önde olacaklardır.

Ülkemizde kimlerin Mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir. Adı geçen kanun aşağıda verilmiş olup bu kanunda herhangi bir fakülte ismi özellikle telaffuz edilmemektedir. Hangi okulun mühendislik tahsili göstereceğine YÖK karar vermektedir. Teknoloji fakülteleri YÖK tarafından kurulmuş ve mezunları da bu çerçevede unvanlandırılmıştır. Dolayısı ile YÖK TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEZUNLARININ MÜHENDİS UNVANINA SAHİP OLACAĞINI en başından belirmiş ve açılan MÜHENDİSLİK bölümlerini kabul etmiştir. Dolayısı ile hem hukuki hem de pratik olarak Teknoloji Fakültesi mezunları diğer bütün mühendislerin sahip olduğu BÜTÜN HAKLARA SAHİPTİRLER.

Tercih aşamasında olan bütün adayların bu hususu dikkate almalarını ve karalama kampanyası yürüten menfaat düşkünlerine fırsat vermemelerini önemle hatırlatırım.

İlgili Kanun

(Resmi Gazete ile neşir ve ilanı : 28/VI 1938-Sayı: 3945)
No.3458 Kabul tarihi 17-VI-1938
(28 Haziran 2000 tarihinde yayınlanan 601 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmiştir.)
Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti hududları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve salahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birini haiz olmaları şarttır:
a) Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteblerinden verilen diplomalar;
b) Programlarının yüksek mühendis veya mimar mektebleri programlarına muadil olduğu kabul edilen bir ecnebi yüksek mühendis veya yüksek mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler;
c) Türk Teknik Okulu mühendis kısmı ile programlarının buna muadil olduğu kabul edilen memleket dahilindeki diğer mühendis veya mimar mekteblerinden verilen diplomalar;
d) Programlarının Türk Teknik Okulu Mühendis kısmı programlarına muadil olduğu kabul olunan bir ecnebi mühendis veya mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler.
Madde 2 - Yukarıki maddenin (b) ve (d) fıkralarında yazılı ecnebi memleketlerden mezun olanlara ruhsatname verilebilmek için çıktıkları mektebin asli talebesi olarak tahsil dereceleri geçirmiş ve mektebin bütün tedrisatını muntazaman ve fiilen takib etmiş ve mektebde cari usullere göre geçirilmesi lazım gelen bütün imtihanları bitirmiş bulunmaları şarttır.
Madde 3 - Birinci maddenin (a) ve (b) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara (Yüksek mühendis) veya (Yüksek mimar) ve (c) ve (d) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara da (Mühendis) veya (Mimar) unvanı verilir. Bu unvanlar diploma veya ruhsatnamelere de derç olunur.

134 Mesaj
28 Temmuz 2011; 0:24:36 

Bence her üniversiteye açılmalı teknoloji fakültesi bütün mühendislik dallarında hemde.

Zaten ülkede yeterince kaliteli mühendis yok, şirketler ODTÜ, İTÜ, MARMARA, BİLKENT, DEU, YILDIZ TEKNİK gibi üniversiteleri istemiyorlar. Vasat mühendisleri istiyorlar. Her yıl mezun olan mühendis sayısı çok az, dicle, fırat hele bilmem ne adını bilmediğim üniversitelerdeki mühendislik fakülteleri yetmeeez, teknoloji fakülteleri de açılsın bütün üniversitelere!! Zaten ülkemdeki gençlerin hepsi Atamızın nutkundan nasibini almış derecede ZEKİDİR! Her Türk genci bir mühendis, mimar, doktor, avukat olabilecek kapasitededir. Yeter ki okuma imkanı verilsin. Kurban olduğum Allahım kimseyi farklı yaratmamış zaten herkes eşit. IQ, EQ ve yaratıcılık zaten koca bir yalan yıllardır uyutulmuş insanoğlu, bir Mimar Sinan kimmiş, Einstein kimmiş ki eğer imkan verilse bütün gençlerimiz her bir şey olurmuş. Bizim gençlerimizden ara eleman olmaz, teknisyen olmaz, hemşire olmaz, işçi olmaz, illa mühendis avukat mimar doktor olur.

Memleketimde insanımız her işten anlar, ortaokul mezunu vekillerin bakanların çıkardığı yasaları tabulaştırır TMMOB'a b.k atarız.
Biz her işi biliriz arkadaş. Her bir şeyden anlarız, yeter ki imkan verilsin. Biz Türk Milletiyiz. Aptal olanımız bunu kabullenmez, bilmeyen bilmediğini kabul etmez, ne okuyana saygı duyarız ne bizden zeki olana imreniriz, ne de bilenin elini öperiz. Bizim gücümüz buradan gelir. Bizden her şey olur ama tek bir şey asla olmaz!!!

0 Mesaj
28 Eylül 2011; 12:52:06 

Olurmu TEF'li arkadaşlar ! Mühendislik ciddi bir iştir. Sizin neyinize? Siz okulda aynı konuları görmüş olabilrsiniz, meslek hayatınızda kendinizi geliştirsenizde, Teknik sorunlara iyi çözümlerde bulsanız da, siz üretin yaratın ne yaparsanız yapın. Mühendisler Odası/Odaları var Gitmediği, Görmediği projere imza atan, binlere mühendis! onlar yıllar önce mezun olup önemli köşeleri almışlar yeni teknolojiden BİHABER de olsalar imza yetkileri var. Binlerce Asansör hiç bir mühendis yerinde görmesede onaylıdır, Binlerce elektrik tesisatı; teknisyen çizer mühendis basma-kalıp projeyi imzalar geçer, İnşaat mı hiç açmayalım o konuyu.

Sözlerimden gerçek mühendislerin alınmayacağından eminim onlar zaten Araştırma-Geliştirme, aşık olduğu mesleklerinle meşkuldürler ve polemiklerle uraşmazlar. Bilgi ve becerileridir onların garantörü İMZA Yetkileri Değil.

Diğerleri, Pastalarından pay vermek istmezler tabii sadece İmza Yetkileri var. Rekabet edecek bilgi-becerileri yok çünkü. Önüne projeleri hazır getirenler olmasa nasıl geçinecekler?

124 Mesaj
2 Ocak 2012; 18:21:31 

bu sene girdim teknoloji fakültesine çok memnunum bu sene puanları yavaş yavaş yükselmeye başladı ilerki senelerde mühendislik fakültesi puanlarının geçeceğini düşünüyorum .

Fenerbahçe S.K

271 Mesaj
2 Ocak 2012; 20:01:59 

quote:

Orijinalden alıntı: mp_860

bu sene girdim teknoloji fakültesine çok memnunum bu sene puanları yavaş yavaş yükselmeye başladı ilerki senelerde mühendislik fakültesi puanlarının geçeceğini düşünüyorum .

Kesin geçer

___IPHONE 5 16 GB BLACK ___

0 Mesaj
7 Nisan 2012; 23:49:16 

Teknoloji fakülteleri de mühendis yetiştiren fakültelerdir. Fakat bir takım kendini bilmez ego tatmini içinde yanıp tutuşan, kendisini diğer insanlardan üstün görüp kendinde onlara hakaret etme, onları küçük görme vasfını bulan insanların yüzünden geleceğine yön vermek isteyen arkadaşlar yanlış bilgilendirilmiş oluyorlar. Teknoloji fakültesindeki mühendisliklerle diğer fakültelerdeki mühendislikler arasında hak ve yetki konusunda hiç bir fark yoktur. Ne kadarda bazı arkadaşlar ve TMMOB' i bunun aksini iddia etseler bile kanunla sabitlenmiştir. Hukuk ve mantık çerçevesinde düşünüldüğünde hiç bir kurum veya kuruluş (odalar ve dernekler) yasaları ve kanunları ben uygulamıyorum diyemez. Bu yüzdendir ki teknoloji fakültelerinden mezun olan arkadaşlarda tüm haklara ve yetkilere sahip olacaklardır. Bir diğer husus ise teknoloji fakültelerindeki bölümlerin puanlarıyla ilgili.Puanlara bakıldığı zaman mf4 puanları (gazi için söylüyorum) odtü, itü, boğaziçi üniversiteleri hariç diğer üniversitelerle hemen hemen aynıdır ve Ankara dışında olan ve bir çok mühendislik bölümlerinin bulunduğu fakültelerden yüksektir. Kaldıki özel üniversiteleri ve kıbrıstaki üniversiteleri saymıyorum bile. Madem mühendislik bu kadar önemli ve sayılı kişilerin yapabileceği bir meslek(!) öncelikli olarak parasıyla mühendis olan insanların mühendisliğini tartışmamız gerekecektir. Teknoloji fakültelerine bilip bilmeden laf atan saygı sınırlarını aşan kişiler arasında, eminim ki teknoloji fakültesinde okuyan arkadaşlardan çok daha düşük puanlarla mühendislik fakültesine giren arkadaşlar vardır. Kaldı ki ODTÜ, İTÜ ve BOĞAZİÇİ üniversitelerinde mühendislik okuyan arkadaşlarda çıkıp "biz diğer üniversitelerdeki mühendislik okuyanları kabul etmiyoruz" deseler, ne diyeceksiniz onlara. Sizin görüşünüzle söylüyorum puan derseniz en yüksek puanlar, lise öğrenimleri derseniz hepsi en iyi liselerden mezun eeee o zaman mühendisliği bırakalım da sadece onlar yapsın.

548 Mesaj
8 Nisan 2012; 0:29:44 

Ben meslek lisesinde Motorlu araçlar bölümündeydim , MTOK larda seçebileceğim yerle makina , mekatronik , imalat mühendisliği vs.. Sorum ise şu , Bu yerleri tercih ettiğimde bana okuldan gelen puan haricinde bölüm içi tercihden dolayı bir ek puan daha gelecek mi ? cevaplar için teşekkürler.

psn: slymndgn

404 Mesaj
8 Nisan 2012; 23:07:08 

Yetki anlamında geçebilir ama tüm mühendislik fakültesi öğrencileri kendi gibi mühendislik fakültesi öğrencilerini isteyecektir yanına. Tıpkı askeriyede sadece ders çalışıp yedek subay olma ve harp okulunda hem ders hem fiziken kendini yırtıp mezunu olup subay olma gibi gençler dikkat edelim ;)

0 Mesaj
9 Nisan 2012; 1:10:21