Şimdi Ara

Nvidia, NASDAQ-100 endeksinde yılın en kötü performansını sergiledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
5.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Amerika merkezli ve yabancı en büyük 100 şirketin yer aldığı, NASDAQ-100 endeksi, donanım, yazılım, iletişim ve biyoteknoloji gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren yüksek teknoloji firmalarının, pazar performanslarını yansıtıyor. Uluslararası yatırımcıların ve aracı kurumların yakın takibinde olan NASDAQ-100 endeksi, biz donanım tutkunları için de önem taşıyor zira burada sergilenen finansal sonuçlar, ürünlerini kullandığımız teknoloji firmalarının (Apple, Intel ve Nvidia ve daha pek çoğu) gelecek planlarını şekillendirebiliyor. NASDAQ-100 endeksiyle ilgili belli aralıklarla çeşitli analizler yayınlayan Bloomberg BusinessWeek dergisindeki yeni bir habere göre Nvidia, yılın başlangıcından bu yana endeksteki en kötü performansa imza attı ve hisse değeri %44 eridi.

Nvidia'nın sergilediği "kötü" borsa performansında, şirket için yolunda gitmeyen bazı operasyonların etkisi büyük. Ana işi yüksek performanslı grafik işlem yongaları geliştirmek olan Nvidia'da, şirketin kurucusu ve tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang, "Dünyanın büyük bir kısmı, Nvidia'yı görsel işlem pazarının lideri olarak kabul ediyor." dese bile, bu açıklama, kötü giden borsa performansı karşısında firmanın hissedarlarını her zaman mutlu etmeye yetmiyor. AMD'nin ATi'yi satın alması ve Intel'in harici ekran kartları için kendi grafik çipini geliştireceğini açıklaması, kuşkuz Nvidia'da da dengelerin değişmesi ve yeni stratejilerin geliştirilmesine sebebiyet verdi. Ancak yakın geçmişte firmanın, çekirdek işi olan GPU üretimiyle ilgili bazı sorunlar yaşaması ve özellikle mobil GPU'larda bazı üretim hatalarının bulunması, firmaya pahalıya mal oldu.

alt="Nvidia, NASDAQ-100 endeksinde yılın en kötü performansını sergiledi"

DirectX 11 destekli ekran kartlarının rekabette geç kalması ve rakip AMD'nin milyonlarca GPU satarak tüm segmentlerde DirectX 11 çözüm sunması da Nvidia'nın borsa performansını etkileyen parametreler arasında yer alıyor. GPU tarafındaki gelişmelere ek olarak Nvidia'nın durumunu olumsuz etkileyen bir diğer gelişme ise çipset bölümünün zora girmesi. AMD ve Intel'in çeşitli gerekçelerle Nvidia yongasetlerini devre dışı bırakması ve Intel ile yaşanan hukuk mücadelesi Nvidia'nın pazar performansını etkileyen nedenler arasında gösteriliyor. Bir dönem firmanın en kârlı operasyonlarından biri olan yongaseti çalışmalarının askıya alınması, Atom 2 işlemcilerinde entegre grafik kullananmaya başlayan Intel'in, ION platformunu hukuki olarak devre dışı bırakması ve Tegra tabanlı cihazların sürekli ertelenmesi de Nvidia hissedarlarını mutlu etmedi.

Büyük umutlar bağlanarak, ciddi bir yatırım bütçesiyle geliştirilen Tegra 2'nin, kağıt üzerindeki güçlü özelliklerine rağmen henüz yaygınlaşmaması yatırımcıları üzerken, aynı Tegra 2 için çıkmasıyla birlikte firmanın finansal yapısına ciddi katkı sağlayacağı yönünde görüşler de var. Qualcomm Snapdragon ve Texas Instruments OMAP gibi yongada sistem çözümlerine rakip olarak geliştirilen Tegra platformu, şimdiye kadar yaygınlaşma ihtimali olan iki ürün de kullanıldı. Her ikisi de Microsoft çözümü olan bu ürünlerden Zune medya oynatıcısı görece başarı elde ederken, KIN serisi telefonlar ise daha ikinci ayı dolmadan iptal edildi ve bunun Microsoft'a maliyeti, 250 milyon dolar civarında oldu. Öte yandan Nvidia, Tegra 2 platformunun Android işletim sistemiyle birlikte tablet bilgisayarlar için ideal çözüm olacağı yönündeki iddialarını ise her fırsatta dile getirmekte.

Kötü borsa performansına rağmen, Nvidia'nın gelecekte daha güçlü olacağı yönünde yorumlar da yok değil. Fermi mimarisi ile son dönemin en büyük ilerleme hamlesini gerçekleştirdiğini belirten Nvidia, GeForce GTX 460 ile başlayan fiyat/performans odaklı ürün dalgasının, satışları ciddi derecede arttıracağını düşünüyor. Raymond James analisti Hans Mosesmann, Nvidia için daha parlak günlerin yakında olduğunu, henüz tam satış rakamları açıklanmasa da yeni çıkan GeForce GTX 460 modelinin şimdiden pek çok elektronik ticaret sitesinde en çok satanlar arasına girdiğini söylüyor. Bazı analistlerse, Nvidia yeniden oyuncuların ilk tercihi olmayı başarsa bile, yatırımcıların ticari faaliyetlerde ilerleme beklediğini söylüyorlar. Nvidia ise ana işi olan ekran kartı pazarına ek olarak mobil ve süper-bilgisayar alanlarında büyümeyi planlıyor.

• geçen seneden beri izlediğimiz gelişmelerin doğal sonucu bu durum.
    buna rağmen %44 beklentilerin de üzerinde çok ciddi bir kayıp.
    yonga seti operasyonlarının eksikliğini telafi etmek hiç kolay olmayacak, bu 1-2 ürün ile telafi edilebilecek bir kayıp değil.

yine de bunların dışında son kullanıcıları ilgilendiren en önemli konu ekran kartları.
    yatırımcıların yüzünü bu sene güldüremese de oyuncuları en azından nVidia'nın yeni fiyat/performans denemeliri sevindirecektir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 27 Temmuz 2010; 13:56:35 >
  • bayağı kötü olmuş ya
  • %44 borumu ama kendim ettim kendim buldum
  • %44 iyi bir şirket için sonun başlangıcı gibi bişi olsa gerek. gtx4xx serisi bile nvidia yı kurtaramaz boşuna bel bağlamasınlar ati hd5xxx serisi ile atı aldı üsküdarı bırak gebzeye geldi
  • %44 sonun başlangıcıgibi bişey ati artık
    indirim de yapmaz
  • @KANUNI61
    katılıyorum indirim beklerken ...
  • sakalımız yokki dinleyen olsun
    fanatikuslar bakalım nasıl savunacaklar?
  • Zamanında orta seviye iyi f/p ürün çıkarmazsan böyle olur işte.
    Erken kalkan yol alır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selcuk_tr_31
    %44 iyi bir şirket için sonun başlangıcı gibi bişi olsa gerek. gtx4xx serisi bile nvidia yı kurtaramaz boşuna bel bağlamasınlar ati hd5xxx serisi ile atı aldı üsküdarı bırak gebzeye geldi

kapış kapış gidiyor ülkemizde fazla gitmesede.bu %44 6 ayın bedeli ama düzeltirler başlangıcı yaptılar bundan sonra yapması gereker ati 6000 serisi ve sonrasına düzgün yanıt verebilmek.
  • valla kendi düşen ağlamaz diyorum. bence ati indirim yapıp nvidia ocağına incir ağacı ekerse daha iyi bir hamle yapmış olur. zaten rakip zorda satışlarınıda vurursa göçüppp gider nvidia zararlı cıkan biz oluruz ama gerçekte bunu gösteriyor...
  • Nvidia batsa daha iyi olacağını sananlar var sanırım. Eğer gpu üretiminde ati tek çözüm olursa alırsınız HD 6xxx serisini 5000 dolara. Anlayan anladı...
  • nvidia nın gpuları çok büyük ve maliyetli.
    ati gpu başına çok daha fazla kar ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

quote:

%44 iyi bir şirket için sonun başlangıcı gibi bişi olsa gerek. gtx4xx serisi bile nvidia yı kurtaramaz boşuna bel bağlamasınlar ati hd5xxx serisi ile atı aldı üsküdarı bırak gebzeye geldi

kapış kapış gidiyor ülkemizde fazla gitmesede.bu %44 6 ayın bedeli ama düzeltirler başlangıcı yaptılar bundan sonra yapması gereker ati 6000 serisi ve sonrasına düzgün yanıt verebilmek.

E tabiki HD6xxx serisine adam akıllı cevap veremezsen daha kötü olur ama bence o cevap gelmeyecek ati HD6xxx serisini çıkardığında nvidia cevap vermeyecek ve sadece var olan GTX4xx serisi kartlarında fiyat indirimine gidecektir anca 32nm veya 22nm herneyse o na işte geçildiğinde nvidia yeniden pazara girmiş olucak BENCE. ( Tamamem selcuk_tr_31 hayal ürünüdür ) Ama tabi tüm bu olaylar olurken nvidia da GTS450 gibi komik kartlar çıkartacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beyaz_Peynir -- 27 Temmuz 2010; 20:04:16 >

• Şayet kan kaybı durdurulamazsa hissedarlar kelle ieteyeceklerdir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

quote:

E tabiki HD6xxx serisine adam akıllı cevap veremezsen daha kötü olur ama bence o cevap gelmeyecek ati HD6xxx serisini çıkardığında nvidia cevap vermeyecek ve sadece var olan GTX4xx serisi kartlarında fiyat indirimine gidecektir anca 32nm veya 22nm herneyse o na işte geçildiğinde nvidia yeniden pazara girmiş olucak BENCE. ( Tamamem selcuk_tr_31 hayal ürünüdür ) Ama tabi tüm bu olaylar olurken nvidia da GTS450 gibi komik kartlar çıkartacaktır.

iki nesil cevap veremedi ati.4000 ler çıktı gtx200le çokta güzel cevap aldılar belli olmaz neler olacağı..hem nerden biliyorsun yeni kartları iyi olacağını.gts450 eğer dedikleri gibi 5770 seviyesinde olacaksa göreceğiz ben o performansı nvidia kalitesiyle kullanmayı tercih ederim edende olacaktır.

• oyle olmuyor iste.

hali hazirda yilin ilk yarisi hisse degerinin yaridan fazlasi erimis, yeni teknoloji urunlerini daha yeni cikarmis, grafik karti pazarinin oldukca guclu oyuncusu, sadik fanlari sayesinde defacto tekel gibi davranabilen, pazarlama ve reklam bolumu muazzam bir sirket var ise ben bunda firsat gorurum.

yilin son yarisi simdiki fiyatinin % 30, %45 daha ustunde bir seviyede mali yilini kapatir, simdi yatirim yapan kazanir. yilin ilk yarisi satacak urunu yoktu, simdi durum oyle degil.

gtx 460 ile grafik karti pazarinda savas baslar.
  • NVIDIA yeterince stratejik davranamadı, yazık oldu. Gidişat böyle olursa Nvidia yı bir tek şirket kurtarabilir: IBM değil, MICROSOFT.
  • nvidia da yan bastı desene
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@promilius
    bulunduğun konumda ve durumda bu şekilde konuşman tabii çok kolay.
    anlaşılan analistler ve hisse senetlerine yüzbinlerce dolar yatıranlar haklı olarak böyle düşünmüyor.
    geçen sene nVidia hissesine yatırmış olduğun ve kar beklediğin her 1000$ bugün sadece 560$ olsa aynı şekilde konuşurmuydun?

@sahafiec ben su anki durum icin konusuyorum, bir kere daha okursan anlayacaksin.

hisseleri dip yapmis mis gibi ileri teknoloji ureten bir sirket var. yilin ikinci yarisi icin de rekabetci urunler piyasaya surmus. bu seviyeden nvidia'ya yatirim yapan yil sonu kazancli cikar diyorum.

buraya kadar zarara ugrayan hissedar icin tek bir kelime etmedim. yazdiklarimi bastan oku bence.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.