- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Yağmur damlası neden tek tek Düşer !
38 Cevap5619 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3719 Mesaj
21 Temmuz 2010; 10:26:11 

arkadaşlar ne kadar kişiye sorsamda düzgün bi cevap alamadım neden tek tek ince ince düşer o kadar rüzgarda neden bi yere fazla diğer yere az gelmez su rüzgarda nasıl olurda birbirine karışmaz su aklım almıyor bileniniz varmı ??

4598 Mesaj
21 Temmuz 2010; 10:37:23 

Kimyasal bir olay.

Su 2hidrojen 1oksijenden oluşur. Oksijenin ortaklanmamış elektronları kalır. Bu yüzden su taneleri birbirini iter. Kovalent bag türlerinden polar oldugu için böyle. Eger apolar olsa idi büyük su kütleleri düşerdi tepemize. lise 4 kimya konularında eger hocan bilgili ise anlatır

# MSI GE620DX # i7-2670QM - 2GB GT555M - 8GB DDR3 - 750GB HDD - 15.6' Full HD
# General Mobile # Discovery 16GB Beyaz

5580 Mesaj
21 Temmuz 2010; 10:44:01 

quote:

Orijinalden alıntı: dj gamer

Kimyasal bir olay.

Su 2hidrojen 1oksijenden oluşur. Oksijenin ortaklanmamış elektronları kalır. Bu yüzden su taneleri birbirini iter. Kovalent bag türlerinden polar oldugu için böyle. Eger apolar olsa idi büyük su kütleleri düşerdi tepemize. lise 4 kimya konularında eger hocan bilgili ise anlatır

O atomlar arası olan bir bağ.Moleküllerin birbirine bağlı olmasını sağlayan molekül içi bağlardır.Ve suda da hidrojen yani en güçlü molekül bağlardan biri var.

Büyük ihtimalle o damlaların birbirinden ayrı olmasının nedeni akışkanlar dinamiği ile açıklanıyor.

Hayranlık cehaletin kızıdır. İnsanlar ancak anlamadıklarına hayran olur ve taparlar-Jean Meslier

910 Mesaj
21 Temmuz 2010; 10:44:50 

quote:

Orijinalden alıntı: dj gamer

Kimyasal bir olay.

0
ibret alınıyor

4598 Mesaj
21 Temmuz 2010; 10:47:49 

@FadeToBlack

Hayır Oksijendeki 4tane elektron ortaklanmamış oluyor. Bu da moleküller arası bu durumu çıkarıyor.

3719 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:04:56 

quote:

Orijinalden alıntı: FadeToßlack

O atomlar arası olan bir bağ.Moleküllerin birbirine bağlı olmasını sağlayan molekül içi bağlardır.Ve suda da hidrojen yani en güçlü molekül bağlardan biri var.

Büyük ihtimalle o damlaların birbirinden ayrı olmasının nedeni akışkanlar dinamiği ile açıklanıyor.

Beyler hiç bişe anlamadım ama heralde öyledir vardır bişe neyse

1612 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:13:19 

Allah'ın işi işte..
o kadar yağmur kar yağıyor ama hiç birisi birbirine değmiyor..
yukardan her yağmur damlasını bir melek atar diye duymuştum..

1171 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:14:49 

fazla teknik detaya girmeyelim. kısacası Yaradandan ötürü

457 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:16:08 

Birazda ilah gücünü düşün.

LG Optimus GT540
Great Android Smartphone

1733 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:22:13 

quote:

Orijinalden alıntı: L4st

Allah'ın işi işte..
o kadar yağmur kar yağıyor ama hiç birisi birbirine değmiyor..
yukardan her yağmur damlasını bir melek atar diye duymuştum..

Evet her yağmur damlasını bir melek indirir yere kadar. Bu tür şeyler yazmaya korkuyorum artık forumda ama bilmek isteyenleri de engellemek istemiyorum. . Bizim inançlarımıza göre bu böyledir, inanmayanlar kendileri bilir. Ama tabii ki fiziksel veya kimyasal bir sebebi de olabilir, bilmiyorum..

Beni kimsecikler okşamaz madem; Öp beni anlımdan, Sen öp seccadem!

2003 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:22:43 

bulut dediğin hortum ucu degilki geniş bir yüzey alanına sahip. yoğunlasşma sonucunda su buharı yavaş yavaş yağmur tanelerine dönüşüyor. taneler niye birleşsin ki bunu anlamadım. hepsi aynı fiziksel kuvvete maruz kalan taneler. havada birleşmeleri için bir sebep yok esaas. ha belki rüzgarın etkisiyele falan arada birleşenler olabilir. arabayla giderken normal tanelerin arasında bir kocaman bir tane şap diye cama düşüyor bu da o olsa gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ornapsen -- 21 Temmuz 2010; 13:24:15 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Temmuz 2010; 13:24:12 

Kar yağıncada ayni kuralmı işliyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4598 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:32:27 

Evet yine aynı şekilde suyun formulü ve yapısı değişmiyor ki sadece fiziksel hali değişiyor..

Bu tabiki Allah'ın işidir. Ben bunu inkar etmedim ama bilimsel açıklaması da bu yani..

Tabiki Allah böyle yarattı. Suyun Yüzde donması mesela. Ya tabanda donsa idi nolurdu. Bütün denizdeki yaşam biterdi. Bu yaşam döngüsü..

Niye sadece Su yüzeyde yukarıda donuyor. Allah'ın işi. Başka maddelerde yüzeyde donabilirdi ama dibinde donuyor.

814 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:32:50 

kimyadan örnek veren arkadaşın ufak bir hatası var:
H2O molekülünde arta kalan veya eksik kalan bir elektron yoktur, su kararlı bir moleküldür ve hatta bu sayede en iyi çözücü olarak bilinir...

hidrojen molekülü -2 dir yani kararlı hale gelebilmesi için 2 elektron gereklidir kendisine. Bu molekülde 2 tane hidrojenin elektron açığını Oksijen tek başına kapatır çünkü son yörüngesindeki elektron sayısı 4'tür. Yani 2 hidrojen ile kararlı bir bileşik yapmaya müsaittir.

Neden birbirine değmediğine gelirsek:

bunun sebebi iki kurala dayanır:
1.Yüzey gerilimi
2. Limit hız

Aslında su parçacıkları buluttan düşmeye başladığı an BİRLEŞMEYE BAŞLAR. Ancak elde ettiği hız sebebiyle barındırdığı bütün kütleyi koruyamaz. Yani elde ettiği hız bir yandan damlaları küçültmeye çalışırken, bir yandan da suyun yüzey gerilimi buna engel olur. Ve bu denge içerisinde su, düşebileceği maksimum hıza ulaştığı an o hız sebebiyle bir daha birleşemeyecek hale gelir. Geriye kalan damla kütlesi suyun yüzey gerilimi ile bir arada durabileceği en fazla kütle miktarı olarak kalır.

Yüzey gerilimi nedir: Bardağı ağzına kadar doldurun. Ve tamamen dolduğuna emin olduktan sonra damla mertebesinde çok ufak su ekleyin. Bardağın hala taşmadığını ve ağız kısmında ufak bir elips şeklinin belirdiğini görebilirsiniz. Bunun sebebi yüzey gerilimidir.

6980 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:33:06 

quote:

Orijinalden alıntı: fatihhilal

Evet her yağmur damlasını bir melek indirir yere kadar. Bu tür şeyler yazmaya korkuyorum artık forumda ama bilmek isteyenleri de engellemek istemiyorum. . Bizim inançlarımıza göre bu böyledir, inanmayanlar kendileri bilir. Ama tabii ki fiziksel veya kimyasal bir sebebi de olabilir, bilmiyorum..

seni de melekler indirmiş öyle bir söylenti var

21.yy bilim devrinde konuşulanlara bak

Eski kullanıcı adı: red a!ert

2965 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:04:30 

Fazla Merak İyi Değil.

2509 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:09:57 

İnsana yalnızlığını hatırlatsın diye.

Iron Maiden can't be fought, Iron Maiden can't be sought

8186 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:28:32 

Su rüzgardan dolayı dağılıyor, yere inene kadar da damlalar haline geliyor. Bahçe hortumunu göküyüzüne doğru çevirip suyu sonuna kadar açtığınızda da aynı şey olur ama bunda damlalar adha büyüktür. Çünkü suyun küçük damlalar haline gelmesi için gerekli yol daha fazladır.

...

233 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:29:14 

Buradakilere hitaben konuşmuyorum. Aklıma geldi paylaşmak istedim:
İnsanlar bilim ile inancı niye ayırıyor anlamıyorum. Yani bir şeyin bilimsel açıklaması var diye bazıları diyor ki bunun iman ile bir ilgisi yok. Saçmalık ! Bilim de yaratının işi. Örneğin demin ki suyun yüzeyde donması olayı. Sebebi bilim ile açıklanabilir ama onun öyle olmasını sağlayan ?

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
5 gün 16 sa. 56 dk. kadarı kaldı.
21 Temmuz 2010; 14:31:28 

güzel konu fakat kültür bilime açman daha faydalı olabilirdi.

77 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:34:50 

quote:

İslamiyet'in hakim olduğu yerlerde bilim neden ilerlemez ?

-Neden Güneş sıcak ?
-Allah'ın bir hikmeti işte.
-Neden Dünya yuvarlak ?
-Neden yağmur damlaları çarpışmıyor ?
-Melekler indiriyor.

Truth is a pathless land

38 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:39:45 

bir söylentiye göre yağmur ve kar damlalarının herbir tanesini 1 melek indirirmiş ve bu damlaların hiçbiri birbirine çarpmadan yere inermiş.Bu birbirine çarpmadan yere inme olayı bilimsel olarakda kanıtlanmıştır.

1662 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:44:18 

sadece yağmur da olmuyoki. yüksek katlı bir apartmandan aşağı bardaktan su dök. sular birbirinden ayrılır ve tane tane olur havada.

o kovalent bağ bilmemneyinden olabilir.

DH 2005

if you want to make it for a living, your number 1 aim should not be how to maximize your profit, but how to minimize your risk.

233 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:53:03 

quote:

Orijinalden alıntı: garipgenc81

-Neden Güneş sıcak ?
-Neden Dünya yuvarlak ?
-Melekler indiriyor.

Hmm, peki İslam'In olduğu yerlerde " Tüm bunlar Allah'In işi. O zaman araştırmayalım" mı deniliyor ?
Evet, İslam'A göre bunların ve her eserin sahibi Allah. Ancak bu bizi tembelliğe itemez. Bilimin insanlık için önemli olduğu İslam'da bilinen bir gerçek. İnsanların araştırmamasının, tembelliğinin sebebi insanların kendisi. İnanç sistemi değil. Tam tersi inanç sistemi insana araştırın diyor.

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D

2809 Mesaj
21 Temmuz 2010; 14:55:13 

quote:

Öyle olsun veya olmasın Allah hiçbir şeyi sebepsiz bırakmaz. Herşeyin bir sebebi vardır. Hatta rkadaşlar açıkladılar atomların ve moleküllerin yapısıyla ilgili. Ama bunları es geçip sadece "Allah yarattı" deyip geçmek peygambere dahi ihanettir (bkz. "İlim çinde dahi olsa gidiniz") ama siz araştırmaya üşeniyorsunuz

.
AMD x4 965|Sunbeam CCFU|Gigabyte 990XA-UD3|Corsair Veng 1600/9 2x4|5850 Xtreme
WD Caviar Black 500 GB|OCZ Fatal1ty 550W|Asus DVD-RAM|CM Storm Sniper

LG E2360V|Edifier X600|Asus VULCAN Anc|Gbyte M8000|Logitech G15v2|ASUS DSL-N12E
Notebook: HP HDX18|18.4"|P8600|9600M GT|500+250GB|2x2 GB 800MHz CL5|Logitech M705

Uzaklaştırılmış
21 Temmuz 2010; 14:58:52 

quote:

Orijinalden alıntı: AurorAbeam

Öyle olsun veya olmasın Allah hiçbir şeyi sebepsiz bırakmaz. Herşeyin bir sebebi vardır. Hatta rkadaşlar açıkladılar atomların ve moleküllerin yapısıyla ilgili. Ama bunları es geçip sadece "Allah yarattı" deyip geçmek peygambere dahi ihanettir (bkz. "İlim çinde dahi olsa gidiniz") ama siz araştırmaya üşeniyorsunuz

Demek istediğimi yazmış arkadaş. İhanet lafı biraz ağır kaçmış olsa da.

67 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:02:13 

quote:

Orijinalden alıntı: yardım edecem

-Neden Güneş sıcak ?
-Neden Dünya yuvarlak ?
-Melekler indiriyor.

İlerlemediğini kim söylemiş? Birçok örnek verebilirim. Zaten senin yukarıda verdiğin örnek her dinde karşımıza çıkabilir. Genelleme yapmak bu konuda kesinlikle yanlıştır. Ha bahsettiğim örneklere gelirsek:

İbn-i Sina --> Tıp alanında çalışmaları var.

Cabir bin Hayyam --> 700'lü yılların sonu 800'lerin başında yaşamıştır. "Maddenin en küçük parçası olan cüz-ü la cüz-ü la yetecezza (atom) da yoğun enerji vardır. Yunan bilginlerinin iddia ettigi gibi, bunun parçalanamayacağı söylenemez. O da parçalanabilir. Parçalanınca da öyle bir güç meydana gelir ki Bağdat'ın altını üstüne getirebilir. Bu Allahü Teala'nın kudretinin bir nişanıdır." Evet din ve bilim içiçe.

Biruni --> Batı dillerinde adı Alberuni veya Aliboron olarak geçer. Birûni, trigonometrik fonksiyonlarda yarıçapın bir birim olarak kabul edilmesini öneren ilk matematikçidir. Birûni'nin, trigonometriye en büyük katkısı ise kendinden önce kullanılan sinüs ve kosinüs gibi fonksiyonlara sekant, kosekant ve kotanjant fonksiyonlarını ilave etmesidir. Dünya'nın sahip olduğu eğimin 23 27’ olduğunu söyler. Buyrun bu da başka bir çalışması.

0

El-Cezeri--> Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan El Cizirî, "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ'ati’l Hiyel, Arapça: بَيْنْ اَلْعِلْمِ وَالْعَمَلِ اَلنَّافِعْ فِي صِناعَةُ الْحِيَلْ) adlı eserinde ortaya koydu.

Ve şimdi hala bu hipotezinin doğruluğunu savunabilir misin? Senin mensup olduğun din ve inanç beni ilgilendirmez. Saygı duyarım. Ama gelip de burada fütursuzca ve araştırmadan bir şeyler yazmak cahilliktir. Bir dahaki yorumunda düşün, araştır ve sonra yaz.

tamam haklısında örnek verdiğin kişilerin hepsi 1000yıllarda yaşamış şimdi neden geri kaldık onları araştır biraz

233 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:10:17 

quote:

Orijinalden alıntı: altan19

quote:

tamam haklısında örnek verdiğin kişilerin hepsi 1000yıllarda yaşamış şimdi neden geri kaldık onları araştır biraz

Demin de dediğim gibi, bu insanlarla alâkalı bir şey, İslam ile değil. İslâm dönemince bir çok alim yetişti. Bugünün medeni dediğiniz devletlerinin bir çok şeyi bizden öğrendiği bilinen bir gerçek. Biz halk olarak ne kadar çalışkan olursak o kadar başarılı oluruz. Bunun için devlet desteği de gerekiyor tabi. Üniversitelerde nice bölümler var, Türkiye'de iş alanı yok. Yani gelişime engel olan İslam değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oranos -- 21 Temmuz 2010; 15:13:20 >

Uzaklaştırılmış
21 Temmuz 2010; 15:16:53 

quote:

Neden mi?

Belki Kur'an ve hadis kaynakları hiç değişmedi ama herkes kendi menfaatleri uğruna kendi yorumunu kattı. Daha sonra bunu herkes yaptı. Bunu yapanlardan bazıları geniş kitlelere yayıldı. Artık millet sorgulamayı bırakıp, üstün gördüğü kişilerin sözünü emir sandı ya da gerçek sandı. Gitgide kendileriyle ters düşmeye başladılar. Ve işte gerileme bu yüzden geldi. Ve şimdi de durum böyle. Bir yerden bir şey duyarsın ama onu araştırman gerekir. Mantıklı olup olmadığını kontrol etmen gerekir. Ama sen ona direk inanmaya başlarsa işte orada hatalar zinciri başlar. Zaten bu durum İslamiyet'te de izah edilir. İnsanların gitgide dinlerinden kopacağını ve onu kendilerine göre yorumlayacağı. Şu anda o kadar sınıflandırılmışız ki!

Yani sözün özü, ne zaman düşünmeyi ve mantığımızı ve hatta araştırmayı bırakıp, Kur'an veya hadislerde araştırma yapmak yerine "abi" dediğimiz kişilerden duyduğumuzu %100 doğru görmeye başladık orada sorun çıktı. Size bunla ilgili güzel bir örnek vereyim.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Kimdir?

1701 tarihinde Erzurum’da doğdu.Mutasavvıf. Dokuz yaşındayken babasıyla Siirt'e gitti ve Tillo Köyü'ndeki Kadiri Seyhi Ismail Fakirullah'a bağlandi.1735'te Erzurum'a döndü. Üç defa hacca giden, Arabistan ve Mısır’ı dolaşan İbrahim Hakkı,1752'de İstanbul'da Sultan I.Mahmud Han’ın özel izniyle saray kitaplığıdan yararlandı. Şiirlerini İlahiname adı altında toplayan İbrahim Hakkı, ünlü eseri Marifetname'de çağının jeolojiden astronomiye, fizyolojiden psikolojiye kadar pek cok alandaki bilgilerini bir araya getirmeye çalıştı 1780 tarihinde öldü.

Peki Nasıl Kendisiyle Çelişir?

İnsanları doğuştan gelen ve değiştiremiyeceğimiz ve Kur'an'da dahi muhaf tutulduğumuz kader kavramına karşın insanları dış görünüşlerine göre değerlendirmiştir. Psikolojideki kişilik kuramlarının bir benzerini sergilemiştir. Ona göre fiziki özellikleri kişinin karakterini ortaya çıkarır. Ve ona göre bazı fiziki özelliklere sahip kişilerden uzak durmak gerekir. Ama İslam'da bu kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Ama o bu ayrımcılığı ve sınıflandırmayı mutasavvıf vasfı ile yapmıştır!

Umarım yazıyı sonuna kadar okumuşsundur.

2064 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:19:19 

Ula mantık yani havada bunlar birleşse kafamıza deniz yağmış olur

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2747 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:20:11 

quote:

Orijinalden alıntı: red a!ert

Yaradandan ötürü diyip atılmaz. Herşeyin bilimsel bir açıklaması vardır

5836 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:21:57 

Evet her yağmur damlasını bir melek indirir yere kadar. Bu tür şeyler yazmaya korkuyorum artık forumda ama bilmek isteyenleri de engellemek istemiyorum. . Bizim inançlarımıza göre bu böyledir, inanmayanlar kendileri bilir.

Şu cümleyi kurabilen insanlardır islamı bilim karşısında küçük düşürenler. Herşeyi Allah yaratmış evet buna inanıyoruz. Her şeyi bir sebeple birbirine bağlı ve uyumlu olarak yaratmış. Ancak biri neden yağan yağmur damlaları tane tane düşüyor sorusuna cevap olarak inancımıza göre böyledir inanmayanlar kendileri bilir diyorsa bunun anlamı araştırmayın böyle olduğunu yani bu düşünceyi kabul edin demektir.

İnsanların temel görevi Allah'ın yarattığı bu dünyanın gizemlerini evrenin gizemlerini çözmek böylece onun büyüklüğünü daha da iyi anlayabilmektir. Bilim gereklidir bunun için sabit fikirlerle bilimin yolunun örtülmesi gereksizdir. Yanlıştır.

''Kılıcı Kuşanan Kral''
''O, Westeros'un görüp görebileceği en muazzam kılıç ustasıydı. Kılıcını, Fatih Aegon'dan beri tahta çıkmış bütün Targaryen krallarının kuşandığı hanedan kılıcını, Karaalev'i eline aldığında ise adeta Savaşçı'nın kendisi olurdu. Biz onun uğrunda can verdik. Dostlarım, kardeşlerim, evlatlarım ve ben. Westeros'un tek gerçek kralı için. Siyah Ejder için. Daemon için. Büyü ve hile ile katledildik ey Westeros, Unutma bizi...''
Sör Uzun Duncan ile Egg'in Westeros'taki maceralarını okumak istiyorsan TIKLA.

77 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:41:55 

quote:

-Neden Güneş sıcak ?
-Neden Dünya yuvarlak ?
-Melekler indiriyor.

İlerlemediğini kim söylemiş? Birçok örnek verebilirim. Zaten senin yukarıda verdiğin örnek her dinde karşımıza çıkabilir. Genelleme yapmak bu konuda kesinlikle yanlıştır. Ha bahsettiğim örneklere gelirsek:

İbn-i Sina --> Tıp alanında çalışmaları var.

Cabir bin Hayyam --> 700'lü yılların sonu 800'lerin başında yaşamıştır. "Maddenin en küçük parçası olan cüz-ü la cüz-ü la yetecezza (atom) da yoğun enerji vardır. Yunan bilginlerinin iddia ettigi gibi, bunun parçalanamayacağı söylenemez. O da parçalanabilir. Parçalanınca da öyle bir güç meydana gelir ki Bağdat'ın altını üstüne getirebilir. Bu Allahü Teala'nın kudretinin bir nişanıdır." Evet din ve bilim içiçe.

Biruni --> Batı dillerinde adı Alberuni veya Aliboron olarak geçer. Birûni, trigonometrik fonksiyonlarda yarıçapın bir birim olarak kabul edilmesini öneren ilk matematikçidir. Birûni'nin, trigonometriye en büyük katkısı ise kendinden önce kullanılan sinüs ve kosinüs gibi fonksiyonlara sekant, kosekant ve kotanjant fonksiyonlarını ilave etmesidir. Dünya'nın sahip olduğu eğimin 23 27’ olduğunu söyler. Buyrun bu da başka bir çalışması.

0

El-Cezeri--> Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan El Cizirî, "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ'ati’l Hiyel, Arapça: بَيْنْ اَلْعِلْمِ وَالْعَمَلِ اَلنَّافِعْ فِي صِناعَةُ الْحِيَلْ) adlı eserinde ortaya koydu.

Ve şimdi hala bu hipotezinin doğruluğunu savunabilir misin? Senin mensup olduğun din ve inanç beni ilgilendirmez. Saygı duyarım. Ama gelip de burada fütursuzca ve araştırmadan bir şeyler yazmak cahilliktir. Bir dahaki yorumunda düşün, araştır ve sonra yaz.

İslam dünyasında adından sürekli övgüyle bahsedilen bir diğer sözde İslam alimi(!) ise İbn-i Sina'dir. Müslümanlar İbn-i Sina'dan söz ederken pekte hoşnutturlar. İbn-i Sina tek Tanrı'ya inanan ve Muhammed'ın elçiliğini kabul eden bir bilim adamıydı. Zaten bunun aksini apaçık iddia etmesi, kendi ölüm fermanını imzalaması demekti. İslam dinini çok iyi bilen bir kişi olarak kafirliğini ilan ettiği takdirde başına gelecekleri haliyle çok iyi biliyordu. Oysa İbn-i Sina İslam'ın absürdlüklerini görmüş ve otobiyografisinde "Ölümden sonraki yaşam" hakkında görüşlerini şu şekilde dile getirmiştir;

"Ölümden sonraki yaşam, dinlerden öğrenilen bir kavramdır. Ölümden sonraki yaşamın gerçekliliğini kanıtlamak için dini dogmalara inanmak ve peygamber sözlerini kabul etmek mümkün değildir." (Ibn-i Sina ve Teoloji" by Arthur J Arberry)

"İbn–i Sina’nın Allah’ın huzurunda ölümden sonra dirilip hesap vermeye inanmadığını bazı diğer felsefe tarihçileride yazmaktadır. Ona göre Hz. Peygamber (sav) Bedevi Arapları medenileştirmek isterken bu amaçına ulaşabilmek için cesedlerin ölümden sonra yeniden dirileceği esasını ortaya atmıştır." (İslam’da Felsefe Tarihi, T. S. Boer, sy. 102.)

İbn-i Sina ayrıca bu sözleri ve düşünceleri yüzünden diğer bir İslam alimi olan El Gazali tarafından "kafir" ilan edilmiştir.

--------------

Bu bilim adamları materyalist bilim anlayışı ile ilerlemiştir. Ki üstte gördüğün üzere İbn-i Sina müslüman değildir. Diğerleri de zaten isteseler de söylemezlerdi çünkü öldürülürlerdi. (Bkz: Biruni: In reliğion he waş a Shīite Müslim, but with agnostic tendencies.) Ben de sana kendi bilim adamlarımımı gösterirdim ama ancak kitaplara sığabilir.

Ömer Bin Hayyan nasıl bir adamsa protonların varlığı bilinmezken ve henüz doğada atom bombası yapmaya uygun herhangi bir element bulunamamışken atom bombasını keşfetmiş.

Truth is a pathless land

1463 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:42:41 

bbir kova suyu beşince kattan, altıncı kattan aşağı dök, hareketini izle, yerçekimi ve oluşan hızla suyun nasıl damlalara dönüştüğünü göreceksin, yerçekimi olmayan bir ortamda ise su bütün olarak havada asılı kalır, yerçekimi sebebi ile ve oluşan hız nedeni ile su damlaları birleşse bile tekrar ayrılarak damlalar halinde yere düşer. Eğer kısa mesafeden dökersen kova suyu, suyun bütün olarak döküldüğünü görürsün.

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

465 Mesaj
21 Temmuz 2010; 15:44:15 

quote:

Orijinalden alıntı: red a!ert

21. yüzyıl oldu diye Allah ın kudretini inkar mı etmek gerekiyor? Nasıl bir mantık bu anlayamıyorum..

Uzaklaştırılmış
21 Temmuz 2010; 16:05:56 

soruyu ilk gördüğümde aklıma adhezyon ve kohezyon kuvvetleri geldi. tam olarak açıklayamadım ama bunlarla alakalı olduğuna eminim. yukarıda bir arkadaş yüzey gerilimi'nden bahsetmiş zaten. en mantıklı cevap onunki bence..

77 Mesaj
21 Temmuz 2010; 16:34:23 

quote:

http://www.youtube.com/watch?v=ipbr21gN5C8 Daha mecliste yer bulamayan din bilimde mi yer bulacak ? Atatürk de malesef baskılardan dolayı gerçek görüşünü gizli tutuyordu.

Katolik İtalya'da Galileo'nun ortaya çıkması katoliklikle dinin beraber yürütülebildiğini mi gösteriyor ? (Katolikler yerçekimini çok yeni kabul etmişlerdir.)
Dediğim gibi ben örnek olarak birilerini göstermeye kalksam ancak kitaba falan sığabilir.

Truth is a pathless land

Uzaklaştırılmış
21 Temmuz 2010; 16:44:52 

Peki neden her kar tanesinin şekli farklı
Ve mükemmel tasarıma sahipler
Biride bun açıklasın yaa

2809 Mesaj
21 Temmuz 2010; 16:52:10 

Bazı arkadaşların yorumlarına bakıyorum da o kadar ön yargıyla o kadar detaysız basit düşünüyorlar ki... Bilimin islam dinini tercih etmiş ülkelerde ilerlememesinin sebebinin dinle ne alakası var. Bu insanımızın basit düşünmesinden, olayların kolayına kaçmasından... İnsan tembel, detaylı düşünmeyi sevmeyen biri olduktan sonra her zaman böyle basit cevaplara kaçar... Avrupa'daki cahil insan da atıyorum yağmur damlasının değmemesine İSA'nın kudreti işte der geçer örneğin...

Biraz bilim tarihi okursanız, Osmanlı dönemindeki bilim adamlarının bilim konusunda ne kadar üst seviyede olduğunu dahası Osmanlı Devleti'nin bilime ne kadar değer verdiğini görürsünüz. Öyle olmasaydı en büyük topu yapamazdık. En büyük kubbeye sahip camiyi yapamazdık. Bu dinle mi alakalı??? Rönesans ve Reform hareketlerinden sonra Avrupa'daki birçok bilim adamının geçmişte müslüman bilim adamlarına ait bulguları, teorileri çalarak kendileri bulmuş gibi yansıttığını kendi isimlerini kullandıklarını biraz araştırırsanız görürsünüz.

Hardcore "PC" Gamer... Eski video oyunları yazarı...
TroubleMakerzZ Clan
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Yağmur damlası neden tek tek Düşer !
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.547