Şimdi Ara

Apple'ın rekor gelir elde ettiği 3.çeyrek sonucu; Daha fazla insan Mac satın alıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
3.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz günlerde özel bir basın toplantısı düzenleyerek iPhone 4'ün anten problemiyle ilgili olarak çeşitli açıklamalar yapan Apple, 2010 mali yılının 3.çeyrek sonuçlarını duyurdu. 26 Haziran tarihinde sona eren 3.çeyrekte Apple, 15.7 milyar dolar rekor gelir elde ederek, tarihinin en verimli çeyreklerinden birini gerçekleştirdi.

Cupertino'lu, iPhone 4 ve iPad'in satışına başladığı bu çeyrekte 3.25 milyar dolar net kar elde ederken, hisse başına elde ettiği kar oranını 3.51 dolara yükseltmeyi başardı. Geçtiğimiz senenin aynı çeyreğindeyse, Apple; 9.73 milyar dolar gelir, 1.83 milyar dolar net kar diğer bir deyişle hisse başına 2.01 dolar kar elde etmişti. Ayrıca bu çeyrekte Apple'ın gelirlerinin %52'sini Amerika dışından yapılan satışlar oluştururken, 1 milyar dolarlık gelir de iTunes Store'dan sağlandı..

Geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre Apple'ın 3.çeyrekte sattığı ürünlerin sayıları şöyle;

• %33'lük artışla 3.47 milyon Mac satışı

• % 61'lik artışla 8.4 milyon iPhone satışı

• %8'lik azalmayla 9.41 milyon iPod satışı. Ancak iPod Touch satışlarının %48 arttığını belirtelim.

• 3,27 Milyon iPad satışı

3.Çeyreğin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini ve Apple için olağanüstü bir çeyrek olduğunu dile getiren Steve Jobs, daha fazla insanın Mac aldığını belirterek; bu yıl içersinde satışa sunacakları birçok harika ürün bulunduğunu sözlerine ekledi.

Apple, 26 Eylül'de sona erecek olan 4.çeyrekteyse yaklaşık 18 milyar dolar gelir ve hisse başına 3,44 dolar kar elde etmeyi amaçlıyor.

• Evet gerçekten mac satışlarının gözle görülür biçimde arttığı bir gerçek... Bende almadan önce dikkatimi çekti, eskiden de MAC i takip ederdim nedir ne değildir diye ama bu kadar revaçta olduğu bir zaman hatırlamıyorum. bende aldım ve acaip memnunum, herkese de tavsiye ediyorum :)))

Aslında belki radikal bir görüş olabilir ama MAC lerin de daha fazla satmasının sebebi bir yerde iPhone'dur.. Apple markasını sektörle ilgili ilgisiz herkesin aklına yer ettiren bir ürün iphone.. Apple in ne olduğunu bilmeyen insanlar bu marka ile ilk olarak iphone ile tanıştı.. ve markanın geri kalan ürünleri de artık daha çok dikkat çeker hale geldi..
  • iPhone Apple'in öyle bir reklamını yaptı kı artk Mac satışları bile her çeyrek %30 oranında artıyor. Bu performans devam ederse Apple 5-6 seneye kalmaz dünyanın en büyü PC üreticisi de olabilir.
  • Bugünlerin sebebi iPhone değildir. Bugünün temelleri, başarıları ve teknik manada ürünlerin yapıları iTunes ve iPod ikilisi ile olmuştur. iPod markası bence hala Apple'ın pazarladığı en iyi ürün grubu.
  • Bence kullanıcıların iphone daki stabiliteyi gördükten sonra Apple ürünlerine kayıtsız kalmaları imkansız.Bende 3 gün önce iphone dan sonra macpro ile mac ailesine katıldım, bakalım ne olacak bu işin sonu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnDiViT -- 21 Temmuz 2010; 9:27:34 >
  • Adamlar güzel ürünler yapıyor, satacak tabi.

@soulmate, bu arada sana katılıyorum. iphone'dan önce ipod vardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buckethead® -- 21 Temmuz 2010; 9:31:45 >
  • 26 haziranda 3. çeyrek nasıl bitiyor acaba bilen varmı?
  • Herhalde 1 mac yılında 4'ten fazla çeyrek var :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: soulmate
    Bugünlerin sebebi iPhone değildir. Bugünün temelleri, başarıları ve teknik manada ürünlerin yapıları iTunes ve iPod ikilisi ile olmuştur. iPod markası bence hala Apple'ın pazarladığı en iyi ürün grubu.

Kesinlikle Apple tarihinin en populer ürün grubu iPhone degil iPod+iTunes tur.
  • Mac satılmasının sebebi diğer ürünlerden elde ettiği başarı değildir. Apple eskiden motorola işlemcilerle bilgisayarlarını pazarlıyordu bu dönemde de G4-G5 kodlu işlemcilerle gelen makinelerinden de kullandım fakat bir süre sonra ibm-motorola hem apple'ın hız isteğini işlemcilerin Ghz değerlerinde sağlayamadı hemde işlemciler çok ısınmaya başladı. Radikal bir kararla intel cephesine geçen apple bunun verdiği avantaj ile windows işletim sistemini rahatça mac ile birlikte kurulabilir yaptı. Artık insanlar acaba mac os x 'e alışamam mı diye düşünmeden rahatça alıyorlar alışamazsam o zaman windows kurar kullanırım diyorlar.

Kısaca artık insanlar mac os x kullanabilirmiyim diye korkmuyorlar. Hoş gerçekten özelliklerini ve kullanmasını bilen biri size oturup 1 saatte çok daha kolayca kullanmasınıda öğretebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagdasoneren
    Hoş gerçekten özelliklerini ve kullanmasını bilen biri size oturup 1 saatte çok daha kolayca kullanmasınıda öğretebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi usuph -- 21 Temmuz 2010; 13:21:14 >
  • quote:

Mac satılmasının sebebi diğer ürünlerden elde ettiği başarı değildir. Apple eskiden motorola işlemcilerle bilgisayarlarını pazarlıyordu bu dönemde de G4-G5 kodlu işlemcilerle gelen makinelerinden de kullandım fakat bir süre sonra ibm-motorola hem apple'ın hız isteğini işlemcilerin Ghz değerlerinde sağlayamadı hemde işlemciler çok ısınmaya başladı. Radikal bir kararla intel cephesine geçen apple bunun verdiği avantaj ile windows işletim sistemini rahatça mac ile birlikte kurulabilir yaptı. Artık insanlar acaba mac os x 'e alışamam mı diye düşünmeden rahatça alıyorlar alışamazsam o zaman windows kurar kullanırım diyorlar.

Kısaca artık insanlar mac os x kullanabilirmiyim diye korkmuyorlar. Hoş gerçekten özelliklerini ve kullanmasını bilen biri size oturup 1 saatte çok daha kolayca kullanmasınıda öğretebilir.

Bu başarıda iPhone,iPod gibi ürünlerin etkisi gözardı edilemez fakat ben de aynı sizin gibi temelde bu gerekçenin olduğunu düşünüyorum.Mesela forumda da mac alıcak bir kişinin ilk önce sorduğu şey alışabilir miyim? veya Windows kullanabilir miyim? gibi sorular oluyor.Haber için teşekkür ederim.

• quote:

Mac satılmasının sebebi diğer ürünlerden elde ettiği başarı değildir. Apple eskiden motorola işlemcilerle bilgisayarlarını pazarlıyordu bu dönemde de G4-G5 kodlu işlemcilerle gelen makinelerinden de kullandım fakat bir süre sonra ibm-motorola hem apple'ın hız isteğini işlemcilerin Ghz değerlerinde sağlayamadı hemde işlemciler çok ısınmaya başladı. Radikal bir kararla intel cephesine geçen apple bunun verdiği avantaj ile windows işletim sistemini rahatça mac ile birlikte kurulabilir yaptı. Artık insanlar acaba mac os x 'e alışamam mı diye düşünmeden rahatça alıyorlar alışamazsam o zaman windows kurar kullanırım diyorlar.

Diger urunlerinde elde ettigi basarinin etkisi goz ardi edilemez, Maclerin yukselmesinin sebebi cevre multimedya birimleriyle macin yakaladigi basariyla olusturdugu marka sohretinin gelismesi. Satis stratejisini bilgisayardan mp3 playera, telefona donduren macintoshdur, bilgisayar pazarinda basari saglamak icin yapabilecegi tek seyde buydu zaten. Yoksa %90inin windows kullandigi bir dunyada hemen hersey windows uzerine kurulmusken pazar payi almasi pekde kolay olmayacakti.

Steve Jobs akilli adam, mobil multimedya ve iletisim cihazlarinin 21. yuzyilin ilk ceyregine damgasini vuracagini anladi, ve bilinirki bir mp3 playerdan faydalanmak icin, bir cep telefonundan faydalanmak icin bilgisayara ihtiyaciniz var. Size ipodu iphonu satabilirse macbook satma potansiyelide artacak cunku bu urunleri en iyi kendi sistemiyle uyumlu sekilde uretiyor.

Microsoft bu tip seylere yatirim yapmadi habire vistayi adam etmekle ugrasti ve urettigi uyduruk windows mobilela olmaz bu is.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancakmak -- 21 Temmuz 2010; 16:52:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: EnDiViT

Bence kullanıcıların iphone daki stabiliteyi gördükten sonra Apple ürünlerine kayıtsız kalmaları imkansız.Bende 3 gün önce iphone dan sonra macpro ile mac ailesine katıldım, bakalım ne olacak bu işin sonu.

iphone daki stabilite derken:D

son seri hariç tuttuk sanırım, ağız alışkanlığı herhalde:P
  • uzun süre pc kullandım sonra mac e geçtim

oh bee dedim cidden kıyaslamıyorum pc ile artık o kadar yani

kendime epey esef ettim neden daha önce geçmedim diye
  • quote:

Orijinalden alıntı: owin

quote:

Bence kullanıcıların iphone daki stabiliteyi gördükten sonra Apple ürünlerine kayıtsız kalmaları imkansız.Bende 3 gün önce iphone dan sonra macpro ile mac ailesine katıldım, bakalım ne olacak bu işin sonu.

ne alakası varki? iphone daki işletim sistemi ve giydirilen muhteşem human interface stabilitenin asıl sebepleridi. bu iğneli yorumunuzun ucu tahminimce varmı yokmu belli olmayan anten problemine dayanıyor. varmı yokmu dememin sebebi cihazı elimizde görmediğimiz için, siteler bangır bangır var derken bir çok kullanıcı hiç problem yaşamıyorum diyor. öte yandan apple basın toplantısında anlattıklarının (diğer markalardada benzer sıkıntıların olması, ve geri dönüş istatistiklerinin 3GS den az olması gibi veriler ) yanında herkese free bumper verilecek olması gibi çelişkilerin olası. Bu tip şeylerden henüz bu problem ne boyutta anlamış değilim. Bunun yanında hala aynı taş gibi işletim sistemi, aynı devrimsel kullanıcı deneyimi, ve daha yüksek performans ile son iPhone' da gayet başarılıdır.

• Apple'ın satışlarındaki patlamanın nedenleri i-cihazlar.
    ipod, iphone ve ipad
    İstatistiksel olarak dünyada kullanıcı memnuniyeti en yüksek elektronik ürünlerin sıralaması
    1- iPad
    2- iPhone

İnsanlar bu cihazları alıp, çok memnun olduklarından bilgisayarlarını da Apple alıyorlar.
    Apple bilgisayar kullanan da, zaten bir daha asla PC kullanmadığı için, kitle sürekli büyüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Centauri

Apple'ın satışlarındaki patlamanın nedenleri i-cihazlar.
    ipod, iphone ve ipad
    İstatistiksel olarak dünyada kullanıcı memnuniyeti en yüksek elektronik ürünlerin sıralaması
    1- iPad
    2- iPhone

İnsanlar bu cihazları alıp, çok memnun olduklarından bilgisayarlarını da Apple alıyorlar.
    Apple bilgisayar kullanan da, zaten bir daha asla PC kullanmadığı için, kitle sürekli büyüyor.

hadi iphone neyse de daha çok çok yeni bir alet olan ipad i de istatiksel olarak dünyada 1. sıraya koymak komiklikten öteye gidemez,

bakın yorum yaparken fan boyluğu bir kenara bırakalım elimizi vicdanımıza koyalım,

yoksa 1dakikadan kısa sürecek bir aramayla ipad in beğenilmediğine insanların tercih etmediğine veya geri gönderdiğine dair haberler bulup koyabilirim buraya, dezenformasyon dolu ortada nasılsa

fanlığı bırakıp mantıkla haraket etmeliyiz

• quote:

quote:

Hiç iphone kullandınızmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnDiViT -- 22 Temmuz 2010; 9:57:43 >
  • quote:

quote:

quote:

Hiç iphone kullandınızmı?

Anten olayını diyor sanırım arkadaş.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.