Şimdi Ara

Cruise Control

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bu Cruise control hakkında hiç bilgim yok
    Nasıl kullanılır ?
    Araç hareket halindeyken mi kullanılıyo yoksa dururken mi ?

Teşekkürler Şimdiden...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiaQ -- 20 Temmuz 2010; 23:52:07 >

• o model yili icin 5 serisi cruise u bilemiyorum. ancak kendi aracimda bmw nin en basit cruise control u var. hareket halindeyken istediginiz hiza ulastiginizda kolu cekerek hizi kilitliyorsunuz. yokus yukari bile olsaniz gaz vererek ayni sabit hizda devam ediyor. tehlikeli bir durumda kendinize dogru kolu cekerek ya da frene dokunarak aninda iptal edebiliyorsunuz. ayrica kol uzerinden cruise acikken 10 ar 10 ar hizi arttirabiliyorum ve azaltabiliyorum.

ancak benim bahsettigim arac 2007 model. 90 larda uretilmis herhangibi bir kasada cruise hic kullanmadim. 10 yilda bir degisiklik olmus mudur bilmiyorum.

istanbul trafiginde baz model cruise hic kullanilamiyor. aktif olan dur kalklisi lazim. benimkisi sadece sehirler arasinda otobanda kullanisli, duble yolda bile sik sik devreden cikartmak zorunda kaliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Namessar -- 21 Temmuz 2010; 0:20:12 >
  • Araçta Cruise Control kolu yok.Direksiyonun üzerindeki düğmeler ile çalışıyor.

Cruise Control

Direksiyon bu.Sağ koldaki düğmeler.
    Üst soldaki düğmenin üzerinde Cruise Control işareti var. Onun yanındaki düğmede 1/10 yazıyo.
    Onun altındaki 2 düğme +/-
    Onun altındaki düğmede ise R/T yazıyor.
    Sanırım sizin kol dediğiniz üzerinde Cruise Control işareti olan düğme ile aynı işi görüyor.
    1/10 tuşunda ise hızı ne kadar arttırmak istiyosak 1 ila 10 arasında bir değer veriyoruz ?
    +/- tuşlarıyla arttırıp azaltıyoruz.Azaltma işlemini freni kullanarakta yapabiliyoruz ?

Buraya kadar anladımda bu R/T tuşu ne işe yarıyor ?

• anladim hangi tur oldugunu. direksiyondan kontrol yok artik yenilerde.

hemen yanitlayayim:

R/T tusu telefon modu (varsa aracta), radyo, CD gibi islevler arasinda gecisi saglayan tustur.

Cruise control isareti olan dugme diye adlandirdigin tus calling up tusu. onceden hafizaya alinmis olan bir hiz ayarini cagirir. bir hiz ibresi kenarinda ok bulunur isaret olarak. bir sebepten araci yavaslatmak ve cruise u otomatik devre disi birakmak zorunda kalirsan bu dugme ile hafizadaki hizi geri cagirabilirsin.

hiz ibresi yaninda + ve - isaretleri olan dugme hiz arttirma ve dusurme, ve bu islem yapildiktan sonra bu yeni hizi hafizaya alma isini yapan dugmedir. - ye basarsan dusurur, + ya basarsan arttirir. cruise aktifken kullaniyorsun. benimkinin aksine bu tus 10km degil, sanirim sende her basista 1 km arttiriyor. basili tutarsan elini cekene kadar hizlaniyor. elini cektiginde hizi hafizaya aliyor. tek basista da aynen hafizaya aliyor.

I/0 tusu cruise u acar ve kapar. ancak cruise u kapatirsan hafizadaki son hiz silinir.

cruise un hafizaya hiz kaydetme ve hafizadan cagirma islemlerinin calisabilmesi icin aracin 30km/s yi asmasi gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Namessar -- 21 Temmuz 2010; 1:36:32 >

• Telefon var araçta R/T yi Cruise Control ile ilgili sanıyodum anladım ne işe yaradığını...

Çok teşekkür etti ilgilendiğiniz için.

Uzun yolda deneyelim bakalım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Namessar

istanbul trafiginde baz model cruise hic kullanilamiyor. aktif olan dur kalklisi lazim. benimkisi sadece sehirler arasinda otobanda kullanisli, duble yolda bile sik sik devreden cikartmak zorunda kaliyorsunuz.

merhaba,

biraz da konu dışı ama, dur kalk özelliği olan cruise control sıkışık istanbul trafiğinde kullanılabilir mi? Yani sıkışık trafikta (gram gram ilerleyen :) ) bizi hiç gaz fren uğraştırmadan öndeki arabanın hareketine duyarlı olarak ilerliyor mu? Varsa böyle bi sistem adı nedir?
  • dur kalk kelimesi biraz yanlis olmus tarif icin. aktif diyelim. ondeki araca gore mesafe ayarlayabiliyor.

amaci otobanda kullanmak yine. sadece her gordugunuz aracta fren yapip sonra cruise u bir daha kullanmayin diye mesafeyi koruyarak araci yavaslatiyor, ondeki cekilince tekrar hizlaniyor. dur kalk trafikte kullanabileceginizi zannetmiyorum, ortada sabitleyebileceginiz bir hiz yok cunku.

bu arada yeni f10 kasa 5 serilerinde cruise gene direksiyonda.
  • ben de bunu soracaktım..

E87 1 serisindeki cruise control hangi tip oluyor??

ve tam olarak nasıl kullanılıyor??
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.