- x
TRAFİK TESCİL İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ.
58 Cevap47159 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : GuvenTurk
Giriş

85 Mesaj
20 Temmuz 2010; 13:24:14 

Yeni başlayan vede birazda kafa karıştıran bir o kadarda araç sahipleri için kolaylıklar sağlayan yeni trafik tescil işleri hakkında Soru Cevap Şeklinde olarak bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedik.
Umarız Size Bu Konuda Yardımcı Olur.

1) İKİNCİ EL, NÜFUSUMUN KAYITLI OLDUĞU İL İLE AYNI İL PLAKALI BİR ARAÇ ALMAK İSTİYORUM.

Aracınız hiç bir vergi borcu bulunmaması gerekmektedir.
Borçu olmadığına dair bir begle artık yeni kanunda gerekli değildir ve bu belgeyi artık noterler kendi ekranlarında görebilmektedir.
Noter satışı yapılır, noter size geçici ruhsat belgesi düzenler.
Bu belge ile 1 gün sonra belgenin altında yazılı trafik bölge şubesine giderek adınıza hazırlanmış olan yeni ruhsatınızı alabilirsiniz. veya
15 gün sonra adresinize teslim ediliyor.
Ruhsatınızı Şubeden almak istiyorsanız şubeye gitmeden önce aracınızın trafik sigortasını yaptırmanız, vede hali hazırda muayenesi olması gerekmektedir.

2) İKİNCİ EL, NÜFUSUMUN KAYITLI OLDUĞU İLDEN FARKLI İL PLAKALI BİR ARAÇ ALMAK İSTİYORUM.

Borçu olmadığına dair bir begle artık yeni kanunda gerekli değildir ve bu belgeyi artık noterler kendi ekranlarında görebilmektedir.
Bu belge düzenleme esnasında noter size aracın plakasını değiştirmek isteyip istemediğinizi sorar.
Siz ister aracı aynı plaka ile tescil ettirebilir veya araç farklı ile ait olduğu mevcut ilinize ait plaka çevittirebilirsiniz.
ÖRNEK : ALMAK İSTEDİĞİNİZ ARAÇ: 53 AK053 SİZ ANKARADA İKAMET EDİYORSUNUZ. ARACI İSTER 53 AK053 OLARAK ANKARADA TESCİL ETTİREBİLİR VEYA PLAKA DEĞİŞTİRME TALEBİNDE BULUNARAK
06 AK006 OLARAK TESCİL ETTİREBİLİRSİNİZ.

Bu beyan sonrası, geçici ruhsatınız ile 1 gün sonra belgenin altında yazılı trafik bölge şubesine giderek adınıza hazırlanmış olan yeni ruhsatınızı alabilirsiniz. veya
15 gün sonra adresinize teslim ediliyor.
Ruhsatınızı Şubeden almak istiyorsanız şubeye gitmeden önce aracınızın trafik sigortasını yaptırmanız, vede hali hazırda muayenesi olması gerekmektedir.
Plaka değiştirme talebinde bulunmanız durumda ek harçlar vede plaka masrafları vardır.

3) REHİNLİ ARAÇ İŞLEMLERİ

Bu belge ile 1 gün sonra belgenin altında yazılı trafik bölge şubesine gidiyorsunuz.
Bankasının size vermiş olduğu rehin yazısını tescil memuruna veriyorsunuz.
Bu yazı ruhsatınıza işleniyor.
Yeni kanunda ruhsatta rehin yazısı yazmıyor sadece sistemden görünmektedir.

4) YENİ PLAKA ÇIKARMA İŞLEMLERİ

Eski plakalarınıza bağlı bulunduğunuz veya herhangi bir trafik tescil şubesine giderek aracınızın plakalarının eskidiğini beyan ediyorsunuz.
Görevli memur size bunun için bir beyan kağıdı veriyor ve bu beyan sonrası size plaka yaptırma belgesi veriyor. Bu belge ile varsa aynı şube içinde plaka basma yetkisi olan şöförler cemiyeti yoksa bu cemiyetin olduğu bir şubeye giderek plakalarınızı bastırıyorsunuz.
Sonrasında bu plakaları trafik şubesine giderek mühürletiyorsunuz.
Plaka harcı plaka başına 8.20TL sanırım.

5) ÖNEMLİ HUSUSLAR

Aracınızı ikamet etmediğiniz başka bir ile tescil ettiremezsiniz. Noterlerde Kimlik Paylaşım Sisteminde adresiniz kayıtlıdır ve bu adres üzerine tescil hakkınız bulunmaktadır.

Aracınızın plakaları kayıp ise bir seferde bir plaka çıkarma hakkınız var.
Eğerki takım olarak talep ederseniz görevli memur aracınızı muayne istasyonuna göstererek rapor dahilinde bu hakkınız olduğunu söyler. Buda uzun bir süreç
15 gün arayla diğer plakanız yok ise talepte bulunabilirsiniz. Bu kayıp olan plakalar için geçerlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenTurk -- 20 Temmuz 2010; 13:25:27 >

GÜNEŞ - EURO - AXA - ANADOLU - AK - ERGO - GRUPAMA - YKB - SBN - RAY SİGORTA

271 Mesaj
20 Temmuz 2010; 15:05:09 

güventurk çok iyi iş ben de buna dair bir konu açmıştım bilgilendirmen için çok teşekkürler ancak benbişi sorucam;
Hani ikamet adresi dışında tescil olmaz diyorsunuz ya ben üniversite öğrencisiyim yani o süre içinde asıl memleketimde değil üniversitemin olduğu şehirde yaşıyorum okuduğum şehirdeki adresim adına bir tescil gerçekleştirebilir miyim yoksa ille de memleket adresime göre mi olacak?

85 Mesaj
20 Temmuz 2010; 16:29:44 

quote:

Orijinalden alıntı: mostwanted boy

güventurk çok iyi iş ben de buna dair bir konu açmıştım bilgilendirmen için çok teşekkürler ancak benbişi sorucam;
Hani ikamet adresi dışında tescil olmaz diyorsunuz ya ben üniversite öğrencisiyim yani o süre içinde asıl memleketimde değil üniversitemin olduğu şehirde yaşıyorum okuduğum şehirdeki adresim adına bir tescil gerçekleştirebilir miyim yoksa ille de memleket adresime göre mi olacak?

İçişleri bakanlığının devreye soktuğu mernis veya kps adında bir sistem var. Bu sistem muhtarlıklarla entegrasyon içinde kimlik paylaşım sistemi. Noterler bu sisteme bağlı ve satış işlemi esnasında kimlik bilgileriniz ile bu sistemde kayıtlı olan il aynı olmak zorunda. Buda şu anlama geliyor. İkamet adresiniz olması gerekiyor. İstanbul doğumlusunuz var sayalım ama ikametiniz muhtara kayıtlı olduğunuz yer ankara. İstanbula plaka çıkaramazsınız.

271 Mesaj
22 Temmuz 2010; 12:57:18 

Mesela aracı İzmir'den aldım ama Aydın ilinde ikamet ediyorum ruhsatın adrese gelmesini beklemeden elden almak istiyorum illede İzmir trafik şubeden mi alıcam ruhsatı yoksa herhangi bir trafik şube olur mu yani noterin yazdığı şube demişsiniz ya, hani bizim istediğimiz bir şubeyi yazması ve bizim de gidip ruhsatımızı oradan almamız mümkün mü? İllaki aracı aldığımız bölgedeki trafik şube değil yani bizim istediğimiz herhangi bir ildeki şubeden, yoksa kesinlikle aracı aldığımız bölgedeki şubeden mi alacağız ruhsatımızı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mostwanted boy -- 22 Temmuz 2010; 17:35:28 >

6179 Mesaj
22 Temmuz 2010; 20:22:25 

@GuvenTurk

Pm attım size dönüş yaparsanız sevinirim.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

2012 Tiguan 1.4 TSI BMT S&S
2012 Polo 1.6 TDI Comfortline

85 Mesaj
23 Temmuz 2010; 11:46:06 

RUHSATIN ADRESE GELMESİ BEKLEMEDEN ELDEN ALMAK İSTİYORSAN. İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN. RUHSATIN GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLAN TFAİK ŞUBESİNDEN ALMA HUSUSU AYNI İL İÇİNDE YAPILAN SATIŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. SİZİN DURUMUNUZ FARKI İLDEN ALINMIŞ BİR ARAÇ SANIRIM.

271 Mesaj
23 Temmuz 2010; 14:56:08 

quote:

Orijinalden alıntı: GuvenTurk

RUHSATIN ADRESE GELMESİ BEKLEMEDEN ELDEN ALMAK İSTİYORSAN. İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN. RUHSATIN GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLAN TFAİK ŞUBESİNDEN ALMA HUSUSU AYNI İL İÇİNDE YAPILAN SATIŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. SİZİN DURUMUNUZ FARKI İLDEN ALINMIŞ BİR ARAÇ SANIRIM.

evet memleketim dışındaki bir ilden alınacak

85 Mesaj
23 Temmuz 2010; 15:53:03 

quote:

evet memleketim dışındaki bir ilden alınacak

İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN.

271 Mesaj
23 Temmuz 2010; 17:27:46 

quote:

İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN.

Hiç bir kolaylık imkanı yok mu bunun yaaa bu çok saçma ben üniversite okuyorum okuduğum şehirden de araç almayı düşünüyorum şimdi bir ruhsat için taaa gidip memleketimdeki şubeden mi alacam ruhsatı, öff hiç başka yolu yok mu böyle saçmalığı ilk defa görüyorum?

85 Mesaj
23 Temmuz 2010; 17:36:44 

quote:

Hiç bir kolaylık imkanı yok mu bunun yaaa bu çok saçma ben üniversite okuyorum okuduğum şehirden de araç almayı düşünüyorum şimdi bir ruhsat için taaa gidip memleketimdeki şubeden mi alacam ruhsatı, öff hiç başka yolu yok mu böyle saçmalığı ilk defa görüyorum?

SEVGİLİ DOSTUM OLAYLAR BİRBİRİNE ÇOK KARIŞIYOR. SANA DURUMU TEKRAR İZAH EDEYİM.

ÖNCELİKLE BELKİ YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU. RUHSATINI İSTEDİĞİN YERDEN İSTEDİĞİN İLDEN ÇIKARMAN MÜMKÜN BUNDA SORUN YOK. YENİ YASA İKAMETGAHIN OLDUĞU İLE AİT PLAKA ÇIKARABİLİRSİN DİYOR.

SENİN İÇİN BİR SIKINTI YOK.

271 Mesaj
23 Temmuz 2010; 21:00:06 

quote:

SEVGİLİ DOSTUM OLAYLAR BİRBİRİNE ÇOK KARIŞIYOR. SANA DURUMU TEKRAR İZAH EDEYİM.

ÖNCELİKLE BELKİ YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU. RUHSATINI İSTEDİĞİN YERDEN İSTEDİĞİN İLDEN ÇIKARMAN MÜMKÜN BUNDA SORUN YOK. YENİ YASA İKAMETGAHIN OLDUĞU İLE AİT PLAKA ÇIKARABİLİRSİN DİYOR.

SENİN İÇİN BİR SIKINTI YOK.

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

147 Mesaj
30 Temmuz 2010; 16:27:25 

Arkadaşlar Merhaba,

Sıfır araç aldım ve Pazartesi günü aracı satın aldığım bayi tarafından trafik tescil büroya başvurulacak. Şu anda elimde bana kayıtlı bir plaka yok yani yeni plaka çıkarılacak. Aracı kaç günde trafiğe çıkarabilirim?

85 Mesaj
30 Temmuz 2010; 17:50:11 

ARACI ALDINIZ BAYİNİN İŞLEMLERİNİ YÜRÜTTÜĞÜ TESCİL ŞUBESİ İLE OLAN BAĞLANTILARINA VEDE ORANIN YOĞUNLUĞUNA BAĞLI OLARAK 3 GÜN İÇERİSİNDE PLAKANIZ ÇIKAR.

147 Mesaj
30 Temmuz 2010; 17:54:55 

Fazla iliski icinde olmadıklarını ve yogun bir yer olduğunu varsayarsak?
Edit : ilave

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phantomxxx -- 30 Temmuz 2010; 17:56:18 >

147 Mesaj
31 Temmuz 2010; 13:08:20 

bayi "10-15 günü bulabilir" dedi fakat bana bu süre biraz uzun gibi geldi :/

10 Mesaj
1 Ağustos 2010; 19:22:48 

Bende aynı heycanı yaşıyorum kısmetse bayi yarın başvuru yapacak yeni plaka cıkacak..
aracımı ne zaman alabilirim sizce ???

155 Mesaj
1 Ağustos 2010; 19:35:12 

Biz 34 plakalı aracımızı geçen hafta sattık. Fakat sistem problemi nedeniyle devir gerçekleşmedi. Bu arada 0 km bir araç satın aldık ve tescil işlemleri önümüzdeki hafta yapılacak. Şimdi Ankara'da ikamet ediyoruz ve bayi yarın Ankara emniyetine başvurduğunda muhtemelen hala 34 plakalı eski aracımın devri hala gerçekleşmemiş olacak. Herhangi bir problem olur mu?

85 Mesaj
2 Ağustos 2010; 10:36:20 

quote:

Orijinalden alıntı: me9830

Biz 34 plakalı aracımızı geçen hafta sattık. Fakat sistem problemi nedeniyle devir gerçekleşmedi. Bu arada 0 km bir araç satın aldık ve tescil işlemleri önümüzdeki hafta yapılacak. Şimdi Ankara'da ikamet ediyoruz ve bayi yarın Ankara emniyetine başvurduğunda muhtemelen hala 34 plakalı eski aracımın devri hala gerçekleşmemiş olacak. Herhangi bir problem olur mu?

Üzerinizden birden fazla araç olmasının bir sakıncası yok. Diğer aracın işlemlerinin bitmemesi sizin başka bir araç almanıza engel değildir. Hayırlı Olsun.

155 Mesaj
2 Ağustos 2010; 14:02:57 

quote:

Üzerinizden birden fazla araç olmasının bir sakıncası yok. Diğer aracın işlemlerinin bitmemesi sizin başka bir araç almanıza engel değildir. Hayırlı Olsun.

Teşekkürler.

147 Mesaj
4 Ağustos 2010; 12:55:34 

sıfır km. aracın tescili için bayi 10 - 15 gün sürer dedi normal midir?

155 Mesaj
4 Ağustos 2010; 14:16:11 

quote:

Orijinalden alıntı: phantomxxx

sıfır km. aracın tescili için bayi 10 - 15 gün sürer dedi normal midir?

Mernis merkezinde yangın çıkmış, bir de üstüne araç satışları patlamış durumda ve ciddi bir yoğunluk var. Bu nedenle 10-15 gün sürerse hiç şaşırmam.

147 Mesaj
8 Ağustos 2010; 15:26:52 

K.Çekmecede oturuyorum. Pazartesi başvurulmuş, Perşembe öğlen çıktı çok şükür.

660 Mesaj
16 Ağustos 2010; 20:52:15 

Hocam ben bugün ikinci el bir araç aldım.
Yarın gidip ruhsatımı alabilir miyim?
Bu kadar kolaylaştı mı bu işler?

Mal da yalan mülk de yalan
Gel biraz da sen oyalan

85 Mesaj
19 Ağustos 2010; 11:49:23 

Sana cevap yazmam bile ruhsat almandan daha uzun sürmüştür eminim.

36 Mesaj
20 Ağustos 2010; 23:13:13 

ankaradan sıfır araç aldım ve plaka ruhsat işlerini ikametimin olduğu samsundan halletmem gerekiyormus. Bende ruhsat plaka işlerini bayiye bırakmadım kendim halletmek istedim daha ucuza getirirsin dediler. Benim sorum şu bu işlemleri ruhsat ve plakayı bir gün içinde halledebilir miyim ne kadar masraf ederim ve illa kendimin mi uğraşması lazım vekalet vermeden bu işlemleri halledebilir miyim?

2950 Mesaj
24 Ağustos 2010; 5:29:49 

2 sorum var,
aslında yazmışsınız ancak anlayamadım
1) aracımızın ruhsatında rehin görünüyo ama sistemde yok(banka trafiğe yazı göndermiş)
bu aracı satmak istersem direk notere gidip satışını verip başka bişeye karışmıyorum anladığım kadarıyla. doğrumu?
2) diğer araçta ise banka aynı şekilde yazı göndermesine rağmen sistemde hala rehinli görünüyo. bende bankadan Trafik Tescile diye yazı aldım noterden onaylattım. ama bu belgeyi trafiğe götürmedim bende duruyo.
bu aracı satmak istersem; direk noteremi gidicem? sistemde rehinli görünen aracı bankadan yazıyla satışı yapılıyomu? evet ise daha sonra satıcı olarak yapmam gereken bişey varmı?

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

6 Mesaj
24 Ağustos 2010; 14:46:01 

Ruhsat almaya gitmeden önce randevu almak gerekiyor mu? Zira internette işlem listesinden hangi işlem olduğunu bir türlü bulamadım.
quote:

Orijinalden alıntı: ivangennaro

Hocam ben bugün ikinci el bir araç aldım.
Yarın gidip ruhsatımı alabilir miyim?
Bu kadar kolaylaştı mı bu işler?

6 Mesaj
26 Ağustos 2010; 11:41:09 

Ruhsatı aldım. İstanbul Şişli için internetten randevu almanıza gerek yok. Gidip hemen alabiliyorsunuz. Yalnız Öğleden sonra 15 den sonra işlem yapmıyorlar. Birde önce Trafik sigortası yaptırmanız ve memura belgeyi göstermeniz gerekiyor.

NOT: Bu arada Şişli taşınmış. Eskiden SamiYen in oradaki yerdeydi. Şimdi Gayrettepe Emniyetin yan sokağındaki bir binaya taşınmışlar. Pasaport vb işlemleride burada.

261 Mesaj
16 Temmuz 2011; 11:41:01 

Ben aracı aldım noterde borcu harcı çıkmadı geçici yol belgesinide aldım. Aradan 10-15 gün geçti garanti ruhsat daha yok piyasada ama benim sormak istediğim sadece şubeden almak istediğimizde mi trafik sigortası yaptıracağız yoksa eve gelmesini beklerkende trafik sigortasını yaptırmak gerekiyormu??

2950 Mesaj
18 Temmuz 2011; 23:58:03 

quote:

Orijinalden alıntı: OzzY®

2 sorum var,
aslında yazmışsınız ancak anlayamadım
1) aracımızın ruhsatında rehin görünüyo ama sistemde yok(banka trafiğe yazı göndermiş)
bu aracı satmak istersem direk notere gidip satışını verip başka bişeye karışmıyorum anladığım kadarıyla. doğrumu?
2) diğer araçta ise banka aynı şekilde yazı göndermesine rağmen sistemde hala rehinli görünüyo. bende bankadan Trafik Tescile diye yazı aldım noterden onaylattım. ama bu belgeyi trafiğe götürmedim bende duruyo.
bu aracı satmak istersem; direk noteremi gidicem? sistemde rehinli görünen aracı bankadan yazıyla satışı yapılıyomu? evet ise daha sonra satıcı olarak yapmam gereken bişey varmı?

???

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

2 Mesaj
26 Temmuz 2011; 9:23:50 

Merhaba,

34 plaka bir aracım var ve Ankara'ya taşınıyorum. Aracımı Ankara'daki yeni adresime göre Ankara trafik tescile tescil ettirmeliyim.
Yapmazsam ne gibi sakıncası olur?

Teşekkürler

369 Mesaj
15 Kasım 2011; 8:24:45 

Arkadaşlar 2. el bir araç aldım Kocaeli'den. Aracı 2. el taşıt kredisi ile adım. Bankadaki bayan yüzünden noterde plakayı değiştirmeyeceğimi söyledim. Satıcıya ek belge düzenlemeleri gerekiyormuş, işlemler uzar dedi bankacı, ben de vaktim kısıtlı olduğu için değiştirmeyeceğimi belirttim noterde. Şu anda daha ruhsatı almadım. Ruhsatı alırken ya da daha sonra plakayı değiştirme şansım var mıdır. Çanakkale'de ikamet ediyorum. Ama Balıkesir-Bandırma'dan plaka almak istiyorum asıl memleketim olduğu için. Bu mümkün müdür? Mümkünse ne yapmam gerekiyor?

A64 3000+ | MSI K8N Neo2 platinium fx | samsung sata 80 gB | 512 Twinmos DDR400 | MSI Ati radeon 9550 128 mb-64 bit | Philips 107 | Asus TA231 | Samsung tsh 552u dvd writer | Philips 48x16x48 cd writer | Lg 16x dvd rom | logitech x530 | creative audigy value
Canon 40 | tamron 28-75 f 2.8 | Tamron 90mm f 2.8 macro | Sigma 10-20 | canon speedlite 430ex
Panasonic viera TH-42PX80E

369 Mesaj
15 Kasım 2011; 15:56:00 

Up

A64 3000+ | MSI K8N Neo2 platinium fx | samsung sata 80 gB | 512 Twinmos DDR400 | MSI Ati radeon 9550 128 mb-64 bit | Philips 107 | Asus TA231 | Samsung tsh 552u dvd writer | Philips 48x16x48 cd writer | Lg 16x dvd rom | logitech x530 | creative audigy value
Canon 40 | tamron 28-75 f 2.8 | Tamron 90mm f 2.8 macro | Sigma 10-20 | canon speedlite 430ex

369 Mesaj
16 Kasım 2011; 17:51:59 

quote:

Orijinalden alıntı: nizambaba

Up

up

209 Mesaj
2 Aralık 2011; 17:25:45 

Aşağıda ki soruların cevapları konusunda, tescil işlemleri hakkında bilgili kişilerin yardımına ihtiyacım var.

Ruhsatta eşimin evlenmeden önceki soyadı var. Tescil belgesini yenilemek için;

1 - Internetten randevu almaya çalışınca dolu diyor, çat kapı gitsek işlemimizi halledebilirmiyiz? Yoksa internetten randevu alamazsak işlem yapmazlar mı?

2 - Eşim gelmeden ben gitsem halledebilirmiyim? Yoksa vekaletname mi isterler?

3 - Yeni tescil belgesini o gün alabilirmiyim? İşlemler tahmini ne kadar sürer?

4 - Mevcut tescil belgesi Kartal da verilmiş,yine Kartal ' a mı gitmeliyiz yoksa ,mesela, Bostancıya gidebilirmiyiz?

5 - Evlilik cüzdanı, kimlik fotokopileri ile birlikte gitmeden önce doldurmam gereken bir belge varmış Ek1 belgesi, bunu nasıl temin edebilirim? (Şoförler odası 10-15 tl para istiyormuş sanırım bu kağıt için, bu parayı vermeden)

şimdiden teşekkür ederim,

2011 Doblo 1.6 Premio 105 Hp + Konfor Paket Beyaz

209 Mesaj
2 Aralık 2011; 17:31:31 

mesaj 2 defa gitmiş!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi duyguemre -- 2 Aralık 2011; 17:34:57 >

209 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:36:24 

quote:

Orijinalden alıntı: duyguemre

Aşağıda ki soruların cevapları konusunda, tescil işlemleri hakkında bilgili kişilerin yardımına ihtiyacım var.

Ruhsatta eşimin evlenmeden önceki soyadı var. Tescil belgesini yenilemek için;

1 - Internetten randevu almaya çalışınca dolu diyor, çat kapı gitsek işlemimizi halledebilirmiyiz? Yoksa internetten randevu alamazsak işlem yapmazlar mı?

2 - Eşim gelmeden ben gitsem halledebilirmiyim? Yoksa vekaletname mi isterler?

3 - Yeni tescil belgesini o gün alabilirmiyim? İşlemler tahmini ne kadar sürer?

4 - Mevcut tescil belgesi Kartal da verilmiş,yine Kartal ' a mı gitmeliyiz yoksa ,mesela, Bostancıya gidebilirmiyiz?

5 - Evlilik cüzdanı, kimlik fotokopileri ile birlikte gitmeden önce doldurmam gereken bir belge varmış Ek1 belgesi, bunu nasıl temin edebilirim? (Şoförler odası 10-15 tl para istiyormuş sanırım bu kağıt için, bu parayı vermeden)

şimdiden teşekkür ederim,

Kimse cevap yazmadı :), bilen kimse yok ya da iş halledildikten sonra paylaşmak konusunda biraz sıkıntı yaşanıyor sanırım.

Ben işimi hallettim, cevapları ben vereyim işi düşenler için bilgi olur;

1 - Internetten randevu Cuma gününden sadece bir sonraki Pazartesine alabiliyorken, Pazartesi günü Salı veya Çarşamba günü için randevu alınabiliyor. Az sayıda randevu veriliyor. Çat kapı gidince işlem yapmıyorlar.

2 - Başvuru için eşim gitmeden olmadı.

3 - Yeni tescil belgesini yaklaşık 45 dk sonra veriyorlar.

4 - Ben Kartala gittim.

5 - 15 TL 2 adet Ek 1 belgesi için verdim.

Ayrıca evlilik cüzdanı 4 yaprağı için fotokopi, bir dilekçe örneği veriyorlar onu doldurup onun fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve fotokopisi, kimlik ve fotokopisi, mevcut tescil belgesi fotokopisi, trafik sigortası ve fotokopisi ve belgelerin aslını da götürmek gerekiyor.

Teslim alırken kendim gidip teslim aldım. Herhangi birine teslim ediyorlar.

432 Mesaj
3 Mart 2012; 20:41:03 

arkadaşlar ben 2010 mayıs atında aldığım aracın satış sonrası tüm işlemlerinin noter tarafından otomatik yaptırılacağını zannediyordum
ama vergi kaydı hala eski sahibinin adına görünüyormuş. aracı satamıyorum bu yüzden. bu durumu nasıl düzeltebilirim.

Olumsuz Referans: fb1907antep (Geri vermek üzere aldığı hesaplarımı geri vermedi ve mesajlara cevap vermiyor)

153 Mesaj
28 Nisan 2012; 10:55:44 

Merhaba,

10 gün önce 2.el araç aldım, satış işlemi sırasında alıcının ikamet adresi otomatik olarak çıkıyor, posta için başka bir adres yazamıyorlarmış.
Haftaiçi de evde kimse olmadığı için gidip trafik şubesinden almamız lazım.

Merak ettiğim, ruhsatı almak için benim gitmem zorunlu mu, babam veya başkası ruhsatı alabilir mi?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Nisan 2012; 13:50:58 

quote:

Orijinalden alıntı: volizzi

Merhaba,

10 gün önce 2.el araç aldım, satış işlemi sırasında alıcının ikamet adresi otomatik olarak çıkıyor, posta için başka bir adres yazamıyorlarmış.
Haftaiçi de evde kimse olmadığı için gidip trafik şubesinden almamız lazım.

Merak ettiğim, ruhsatı almak için benim gitmem zorunlu mu, babam veya başkası ruhsatı alabilir mi?

Araç sahibinin bizzat kendi kimliğiyle gitmesi gerekiyor. Fakat küçük bir ilçede yaşıyorsanız ve tanıdığınız bir polis memuru varsa onun vasıtasıyla başka birisi alabilir.

153 Mesaj
28 Nisan 2012; 14:02:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Dominic Toretto

Araç sahibinin bizzat kendi kimliğiyle gitmesi gerekiyor. Fakat küçük bir ilçede yaşıyorsanız ve tanıdığınız bir polis memuru varsa onun vasıtasıyla başka birisi alabilir.

Teşekkür ederim, işyerinden izin alıp sabahtan gideceğiz mecbur.

708 Mesaj
1 Ağustos 2012; 14:40:01 

Merhaba, alıcı ikameti ile, alacağı aracın tescil ilçesi aynı ise, noterler plaka değişikliği taleibini işaretleyemiyormuş. bilgisayar sisteminde böyle bir kısıtlama varmış, doğru mu? Örnek, Beşiktaş'da oturuyorum, alacak olduğum araç da Beşiktaş Emniyetine tescilli, ama alırken plakayı değiştirmek istiyorum. Mümkün değil diyorlar, bana saçma geldi bu :(

Tırtılın kaderi kelebek olmak ve güzel ölmektir

586 Mesaj
9 Ağustos 2012; 2:25:34 

illerde ve ilçelerde plaka verilirken hangi harfin kullanıp kullanılmayacağını kim nasıl belirliyor? yani o ildeki trafik telcil şubesi örneğin j,g,o,ı,m gibi harflerini bazen kullanmıyor bazende kullanabiliyorlar.
mesela 33 ARG 24 , 33 BJ 125 gibi bir plakada G ve J harfi kullanılmıyor. bu tarz işlere kim karar veriyor.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

16 Mesaj
1 Aralık 2012; 13:26:19 

Bu konuyla ilgili benim de bir sorum var. Umarim yardimci olabilirsiniz. Eski bir konu ama...

Cok uzatmadan anlatayim. Kardesim izmir'de ikamet ediyor. Ben Aydin'da. Bana Izmir'den araba aldi iki gun once. Ben gidemedigim icin ruhsat kendi uzerine. Plaka degismedi, 35 nolu bir plaka.

Aydin'da oturdugum ev aslinda ailemizin evi. Yazlik yani. Ikinci ikametgah olarak kaydettirebilir kardesim de. Bu durumda iki ikametgah adresi olur. Bu sekilde, 09 plaka bir araba icin basvurabilir mi? Iki ikametgahi oldugu icin, boyle bir sey olur mu? Yoksa asil ikametgah olan yer mi gecerli her zaman?

Araci ben de ustume alabilirim, boylece 09 plakaya basvurabilirim. Ancak 160tl vermektense, ustteki gibi halledersek daha iyi olur. Araba almak zaten baya masraf oldu benim icin. Bir de arac bir iki sene sonra kardesimin olacak falan gibi baska nedenlerden dolayi, aracin onun ustunde olmasi daha iyi olur aslinda.

Bunu yapmak istememin asil nedeni de zorunlu sigorta. Izmir plaka icin 480tl odemis kardesim. Aydin olsaydi 250tl falan olacakmis. Zaten Aydin'da kullanilacak bir arac icin nerdeyse iki kat sigorta odemek istemiyorum her sene.

Tesekkurler.

977 Mesaj
5 Aralık 2012; 22:12:53 

Şans eseri bu konuyu buldum.
Benim de bir çok yere sormama rağmen cevap alamadığım bir sorum var:
0 motosikleti satın aldıktan sonra-yani faturası kesildikten sonra- tescil işlemlerini halletmemiz için ne kadar süremiz var?
http://www.konya.pol.tr/default.asp?page=trftescil.asp
adresinde "Fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tescil zorunluluğu bulunmaktadır" yazıyor.
Bunun anlamı 3 ay içinde mi halletmem gerekiyor ?

107 Mesaj
20 Aralık 2012; 16:03:07 

Sıfır Otomobil Alanlar Dikkat Trafik Tescil İşlem Ücretini Geri Talep Edebilirsiniz

Mahkeme, ‘ruhsat tescili’ adı altında yaklaşık 600 tl’ye varan fazla parayı haksız buldu. Mahkeme bu paraların tüketiciye iadesine karar verdi… Karar diğer vatandaşlar için de emsal teşkil ediyor…

Sıfır otomobil alanların sık sık karşılaştığı bir kalem “trafik tescil işlemleri” ücreti… Çoğunlukla oto galerisinde yeni araba heyecanı ile gözden kaçan bir detay. Peki trafik tescili için 450 ila 750 lira arasında ödenen bu para nereye harcanıyor? Bir çoğunun merak etmediği bu soruyu bir vatandaş araştırdı ve konuyu tüketici hakem heyetine taşıdı. Tüketici mahkemesi de dün önemli bir karara imza attı. Mahkeme, davalı otomotiv şirketinin davacıdan 206.85 lirayı fazla tahsil ettiğine hükmetti. Ve bu paranın yasal faizi ile ödenmesine karar verdi. Bu karar emsal niteliğinde.. Vatandaşların parayı geri almak için tüketici mahkemelerine başvurması gerekiyor… Zira Türkiye’de her yıl 1 milyon civarında otomobil satıldığı düşünülürse, vatandaşın tahsil edeceği para faiziyle beraber her yıl için 300 milyon tl’yi buluyor.

Yazı Alıntıdır. Alındığı yer: http://uzmanasor.org/si...lirsiniz/#ixzz2FbIYsvXS
Yasalar Gereği Link Kaldırılamaz

Ayrıca; http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22199559.asp

Güzel bi haber, acaba geçmişe dönük 2007de sıfır alıp sonra sattığımız araç içinde başvuruda bulunup geri iade alabilirmiyiz ? Bilgisi olan ?

edit: 1 yıl süre için geçerliymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet886 -- 22 Aralık 2012; 1:05:42 >

Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz - Balzac

131 Mesaj
20 Aralık 2012; 23:09:14 

konu acmıstım ama burda daha aktif bi başlık varmıs şimdi farkettim burdan sorayım yardımcı olursanız diğerini silerim sorum:

gecen cuma günü ayın 14ünde bursadan bir araç aldım hususi kullanım için. noterde işlemleri hallettim ve aracı istanbula getirdim. yalnız aracın muayenesi ayın 6sında bittiği için benim muayene yaptırmam gerekli ruhsat alabilmem için. noterden verilen araç tesciline ilişkin gecici belge ile bu işlem yapılabiliyormus muayeneyi yaptırdıktan sonra ruhsat çıkıyormus. tuvturkün sitesinden muayene almaya kalktıgımda Tescil Seri No-Plaka Eşleşmiyor. Lütfen kontrol ediniz. die bir ibare çıkıyor. tabi elimde ruhsat yok istediği numara da araç tesciline ilişkin gecici belgenin uzerinde yer alan asbis numarasının son 6 hanesi de oluyormus. doğru yazmama ragmen eslesmeyince sıkca sorulan sorularda bu numaranın trafik tescil subede düzeltilmesi gerektiği yazıyordu. şimdi merak ettiğim bu işlem istanbul içinde yapılabiliyormu yoksa senin aracın bursaya kayıtlı git orda yaptır derler mi. plaka bursa plaka ve plaka değişmeyecek.

26 Mesaj
24 Aralık 2012; 11:35:03 

Selamlar.
Konuları okudum fakat bana uygun cevap yok, belki aranızdan birileri cevaplayabilir.
Ben aracımı İzmirden aldım ve plakada 35, bundan dört sene önce Bodrum' a taşındım ve ikametgahım Bodrum. Her sene plakadan dolayı fazla vergi veriyorum. Bu sebeple plakamı değiştirmek istiyorum. Sorum şu:
Bodrumda verilen harfleri hiç sevmiyorum, istediğim harf grubu Fetiye de mevcut. Adres Bodrum olmasına rağmen Fethiyeden plaka alabilirmiyim?

1377 Mesaj
24 Aralık 2012; 12:39:50 

quote:

Orijinalden alıntı: mun

Bu konuyla ilgili benim de bir sorum var. Umarim yardimci olabilirsiniz. Eski bir konu ama...

Cok uzatmadan anlatayim. Kardesim izmir'de ikamet ediyor. Ben Aydin'da. Bana Izmir'den araba aldi iki gun once. Ben gidemedigim icin ruhsat kendi uzerine. Plaka degismedi, 35 nolu bir plaka.

Aydin'da oturdugum ev aslinda ailemizin evi. Yazlik yani. Ikinci ikametgah olarak kaydettirebilir kardesim de. Bu durumda iki ikametgah adresi olur. Bu sekilde, 09 plaka bir araba icin basvurabilir mi? Iki ikametgahi oldugu icin, boyle bir sey olur mu? Yoksa asil ikametgah olan yer mi gecerli her zaman?

Araci ben de ustume alabilirim, boylece 09 plakaya basvurabilirim. Ancak 160tl vermektense, ustteki gibi halledersek daha iyi olur. Araba almak zaten baya masraf oldu benim icin. Bir de arac bir iki sene sonra kardesimin olacak falan gibi baska nedenlerden dolayi, aracin onun ustunde olmasi daha iyi olur aslinda.

Bunu yapmak istememin asil nedeni de zorunlu sigorta. Izmir plaka icin 480tl odemis kardesim. Aydin olsaydi 250tl falan olacakmis. Zaten Aydin'da kullanilacak bir arac icin nerdeyse iki kat sigorta odemek istemiyorum her sene.

Tesekkurler.

Evet bu soru cevaplanırsa benimde sorunum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1377 Mesaj
24 Aralık 2012; 12:51:09 

Kendi aracım 34 plaka noter satışı sırasında plaka degisimi soruldugunda kalsin demistim ama verginin 400 üstü oldugu icin pismanim. Hem istanbulda ikamet etmiyorum hemde yuksek sigorta bedeli ödüyorum. Simdi su an ikamet ettigim yere degistiremiyormusum babamlar kastamn da ikamet etmekteler orayi ikinci adres olarak gosterip. 37 plakaya degisim yapabilirmiyim; en kötü ihtimal eşime satarım arabayi. Sonra plaka degistiririm diyorum bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim...

Vede. Diyelim ki bu islem gerceklesti plaka degisim icin nasil bir. Islem ve. Ne kadarlik bir maddi. Harcama söz konusu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

315 Mesaj
8 Haziran 2013; 21:30:14 

Benim merak ettiğim 15 günden önce gidip trafikte tescil için işlem yapılacaksa para mı ödemek gerekiyor

Araç Tescil Ücreti: 65 Tl yazıyor ama 15 gün herhangi bir işlem yapmazsanız eve geliyor ruhsatınız ve 5 tl ücret ödüyorsunuz peki o zaman gidip tescil için o kadar para ödemenin orada vakit kaybetmenin anlamı yok. Yanlış mıyım? Cuma günü b.çekmece trafiğe gittim randevu olmadan işlem yapamazsın dedi memur. Hiç de kalabalık yoktu in cin top oynuyordu. Mecbur geri döndüm şimdi 27 mayıs noterde işlem yaptım plaka değişikliği yok. bugün 8 haziran pazar. bir kaç gün daha beklersem kapıma kadar gelecek mi bir şunu güzelce anlatabilir mi

3 Mesaj
23 Temmuz 2013; 11:44:48 

Merhaba,

Benim başımda trafik tescili ile ilgili kronik bir soun var ve bir türlü çözemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2004 yılında noter satışı ile bir araç aldım ve trafik tescil işlemini yaptırmadım. 2008 yılında aracı sattım ve satış işlemlerine başladığımda, aracı aldığım şirketin iflas ettiğini ve araç üzerine 4 adet haciz konulduğunu öğrendim. Şuanda vergi dairesinde araç benim üzerime kayıtlı ancak trafikte eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum. Vergi daireside araç üzerindeki borçları benden tahsil etmek istiyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Araç 1991 model ve hurda yasasından yararlanıp hurdaya çıkartmak istiyorum ancak trafikte araç eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum.

Bu araçtan nasıl kutulabilirim?

3 Mesaj
23 Temmuz 2013; 11:46:19 

Merhaba,

Benim başımda trafik tescili ile ilgili kronik bir soun var ve bir türlü çözemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2004 yılında noter satışı ile bir araç aldım ve trafik tescil işlemini yaptırmadım. 2008 yılında aracı sattım ve satış işlemlerine başladığımda, aracı aldığım şirketin iflas ettiğini ve araç üzerine 4 adet haciz konulduğunu öğrendim. Şuanda vergi dairesinde araç benim üzerime kayıtlı ancak trafikte eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum. Vergi daireside araç üzerindeki borçları benden tahsil etmek istiyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Araç 1991 model ve hurda yasasından yararlanıp hurdaya çıkartmak istiyorum ancak trafikte araç eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum.

Bu araçtan nasıl kutulabilirim?

6 Mesaj
1 Ağustos 2013; 12:23:21 

Trafik işlemleri için randevu almadan işlem yapamıyor muyuz ?

birde muayene zamanım geldi ve ruhsatta işlenecek yer kalmadığından trafiğe gitmem lazım,
ancak randevu sisteminden randevu alamadım. sanırım bir gün sonrası için randevu veriliyor sadece. Doğru mudur. ?

Bu işlem için ek-1 belgesi gerekmez değil mi ?

mehmet

24 Mesaj
5 Ağustos 2013; 11:58:25 

Aracınızın muayene zamanı geldi ve ruhsatta muayene yeri kalmadıysa yapmanız gerekenleri aşağıda özetledim. Bu konuda internet ortamında birbiri ile çelişen çok sayıda yazı bulabilirsiniz, kafanız karışmasın. Ben evrakları bugün teslim ettim akşama alabileceğim söylendi ama müsait olmadığım için yarın teslim alacağım. Yazacağım maddeler sadece ruhsatta muayene yeri kalmayan başkaca bir işlemi olmayan araçlar içindir.

1- Öncelikle Tüvtürk'e giderek muayenenizi yaptırın. http://www.tuvturk.com.tr/ aderesinden gerekli bilgilere ve randevu sistemine ulaşabilirsiniz. Muayene sonunda size "Araç Muayene Raporu" ve "Araç Tespit Raporu" verilecek. Bir ay içinde İlçe Emniyet Müdürlüklerine başvurarak yenileme işlemlerinizi yaptırmanız gerekiyor.

2-Sonra https://e-randevu.iem.g.../randevu/islem_sec.aspx adresinden size uygun olan ilçeyi seçerek randevu almalısınız. İşlem sonunda sıra numaranızı yazdırmayı unutmayın. Seçeceğiniz diğer adımlar "Trafik Tescil İşlemleri" ve "Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil İşlemi" . İşin püf noktası ise randevuyu alabilmek. Maalesef günün çoğunluğunda bunu başaramayacaksınız. Bunun için sabah 09:00 09:30 aralığında işlem yapmalısınız. En azından İstanbul için durum böyle. Bir randevuyu istediğiniz tarihe değil, ilk mesai gününe alabiliyorsunuz. Eğer aldığınız randevuyu 2 kere iptal ederseniz size bir ay boyunca yeni randevu verilmiyor. Bu nedenle gideceğinizi garantilemeden randevu almayın.

3- Pek çok yerde işleminiz için Ek-1 formu doldurulması gerektiğine dair yazılar göreceksiniz. Hatta 2. adımda anlattığım işlemin sonunda çıktısını alacağınız sıra numaranızın üzerinde yanınızda getirmeniz gereken belgeler arasında dahi Ek-1 formu gerektiği yazacak. Ancak eğer muayene yerinin dolması dışında bir işleminiz yoksa bu belgeye ihtiyacınız da yok.

4- Emnbiyet'e giderken yanınızda ruhsat asıl ve fotokopisi, Araç Tespit Raporu aslını, Zorunlu Trafik Sigortası'nın fotokopisi, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisinin bulunması gerekiyor. Bir de tükenmez kalem almayı unutmayın, lazım olacak. Ayrıca yeni Trafik Belgesi için 89.-TL ödeme yapmanız gerekecek.

5- Sabah yapılan başvuru için ğleden sonra 16:00 da teslimat yapıyorlar.

6- Bir tavsiye olarak Araç Tespit Formu'nun ve mevcut trafik belgenizin bir fotokopisini de kendinizde tutun. Sonuçta yeni trafik belgenizi teslim alanan kadar elinizde trafik belgeniz olmayacak, bu süre zarfında yaşanabilecekcak bir olayda derdinizi polise anlatabilmek için yardımcı olur.

Aslında pratik ve hızlı sayılabilecek bir işlem ama yeterli ve doğru bilgilendirme olmaması gidene kadar canınızı sıkıyor.

187 Mesaj
5 Eylül 2013; 18:20:22 

yukardaki mesajın için ne kadar teşekkür etsem azdır...
Ankara'da değiştiremedim zamanım olmadığı için... yalnız bu randevu olayı çok saçma olmuş... ve Ankara'da sadece 2 belge gerekirken bu sistemde fotokopilerle uğraşmak oldukça uyuz bi sistem olmuş...
internet dunyasında hala fotokopilerle ugraşmak... nato kafa nato mermer lafını doğruluyor...
yazık... şimdi eleştirdim diye emniyeti ve sistemi beni almasınlar içeri...
neyse çok teşekkür ederim arkadaşım açıklamaların için..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdarkalkan -- 5 Eylül 2013; 18:21:05 >

Bu mesajda bahsedilenler: @NomadLion

988 Mesaj
7 Ekim 2013; 15:39:22 

BMW fiyat listesinde 1.187 Euro'luk Tescil Masrafları adında bir kalem koymuş. Bunu kendimiz yaparsak ne kadar avantajımız olur acaba.

http://www.yusufcetin.com/

99 Mesaj
6 Aralık 2013; 13:55:21