Şimdi Ara

TRAFİK TESCİL İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
3
Favori
89.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni başlayan vede birazda kafa karıştıran bir o kadarda araç sahipleri için kolaylıklar sağlayan yeni trafik tescil işleri hakkında Soru Cevap Şeklinde olarak bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedik.
    Umarız Size Bu Konuda Yardımcı Olur.

1) İKİNCİ EL, NÜFUSUMUN KAYITLI OLDUĞU İL İLE AYNI İL PLAKALI BİR ARAÇ ALMAK İSTİYORUM.

Aracınız hiç bir vergi borcu bulunmaması gerekmektedir.
    Borçu olmadığına dair bir begle artık yeni kanunda gerekli değildir ve bu belgeyi artık noterler kendi ekranlarında görebilmektedir.
    Noter satışı yapılır, noter size geçici ruhsat belgesi düzenler.
    Bu belge ile 1 gün sonra belgenin altında yazılı trafik bölge şubesine giderek adınıza hazırlanmış olan yeni ruhsatınızı alabilirsiniz. veya
    15 gün sonra adresinize teslim ediliyor.
    Ruhsatınızı Şubeden almak istiyorsanız şubeye gitmeden önce aracınızın trafik sigortasını yaptırmanız, vede hali hazırda muayenesi olması gerekmektedir.

2) İKİNCİ EL, NÜFUSUMUN KAYITLI OLDUĞU İLDEN FARKLI İL PLAKALI BİR ARAÇ ALMAK İSTİYORUM.

Borçu olmadığına dair bir begle artık yeni kanunda gerekli değildir ve bu belgeyi artık noterler kendi ekranlarında görebilmektedir.
    Bu belge düzenleme esnasında noter size aracın plakasını değiştirmek isteyip istemediğinizi sorar.
    Siz ister aracı aynı plaka ile tescil ettirebilir veya araç farklı ile ait olduğu mevcut ilinize ait plaka çevittirebilirsiniz.
    ÖRNEK : ALMAK İSTEDİĞİNİZ ARAÇ: 53 AK053 SİZ ANKARADA İKAMET EDİYORSUNUZ. ARACI İSTER 53 AK053 OLARAK ANKARADA TESCİL ETTİREBİLİR VEYA PLAKA DEĞİŞTİRME TALEBİNDE BULUNARAK
    06 AK006 OLARAK TESCİL ETTİREBİLİRSİNİZ.

Bu beyan sonrası, geçici ruhsatınız ile 1 gün sonra belgenin altında yazılı trafik bölge şubesine giderek adınıza hazırlanmış olan yeni ruhsatınızı alabilirsiniz. veya
    15 gün sonra adresinize teslim ediliyor.
    Ruhsatınızı Şubeden almak istiyorsanız şubeye gitmeden önce aracınızın trafik sigortasını yaptırmanız, vede hali hazırda muayenesi olması gerekmektedir.
    Plaka değiştirme talebinde bulunmanız durumda ek harçlar vede plaka masrafları vardır.

3) REHİNLİ ARAÇ İŞLEMLERİ

Bu belge ile 1 gün sonra belgenin altında yazılı trafik bölge şubesine gidiyorsunuz.
    Bankasının size vermiş olduğu rehin yazısını tescil memuruna veriyorsunuz.
    Bu yazı ruhsatınıza işleniyor.
    Yeni kanunda ruhsatta rehin yazısı yazmıyor sadece sistemden görünmektedir.

4) YENİ PLAKA ÇIKARMA İŞLEMLERİ

Eski plakalarınıza bağlı bulunduğunuz veya herhangi bir trafik tescil şubesine giderek aracınızın plakalarının eskidiğini beyan ediyorsunuz.
    Görevli memur size bunun için bir beyan kağıdı veriyor ve bu beyan sonrası size plaka yaptırma belgesi veriyor. Bu belge ile varsa aynı şube içinde plaka basma yetkisi olan şöförler cemiyeti yoksa bu cemiyetin olduğu bir şubeye giderek plakalarınızı bastırıyorsunuz.
    Sonrasında bu plakaları trafik şubesine giderek mühürletiyorsunuz.
    Plaka harcı plaka başına 8.20TL sanırım.

5) ÖNEMLİ HUSUSLAR

Aracınızı ikamet etmediğiniz başka bir ile tescil ettiremezsiniz. Noterlerde Kimlik Paylaşım Sisteminde adresiniz kayıtlıdır ve bu adres üzerine tescil hakkınız bulunmaktadır.

Aracınızın plakaları kayıp ise bir seferde bir plaka çıkarma hakkınız var.
    Eğerki takım olarak talep ederseniz görevli memur aracınızı muayne istasyonuna göstererek rapor dahilinde bu hakkınız olduğunu söyler. Buda uzun bir süreç
    15 gün arayla diğer plakanız yok ise talepte bulunabilirsiniz. Bu kayıp olan plakalar için geçerlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenTurk -- 20 Temmuz 2010; 13:25:27 >

• güventurk çok iyi iş ben de buna dair bir konu açmıştım bilgilendirmen için çok teşekkürler ancak benbişi sorucam;
    Hani ikamet adresi dışında tescil olmaz diyorsunuz ya ben üniversite öğrencisiyim yani o süre içinde asıl memleketimde değil üniversitemin olduğu şehirde yaşıyorum okuduğum şehirdeki adresim adına bir tescil gerçekleştirebilir miyim yoksa ille de memleket adresime göre mi olacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mostwanted boy

güventurk çok iyi iş ben de buna dair bir konu açmıştım bilgilendirmen için çok teşekkürler ancak benbişi sorucam;
    Hani ikamet adresi dışında tescil olmaz diyorsunuz ya ben üniversite öğrencisiyim yani o süre içinde asıl memleketimde değil üniversitemin olduğu şehirde yaşıyorum okuduğum şehirdeki adresim adına bir tescil gerçekleştirebilir miyim yoksa ille de memleket adresime göre mi olacak?

İçişleri bakanlığının devreye soktuğu mernis veya kps adında bir sistem var. Bu sistem muhtarlıklarla entegrasyon içinde kimlik paylaşım sistemi. Noterler bu sisteme bağlı ve satış işlemi esnasında kimlik bilgileriniz ile bu sistemde kayıtlı olan il aynı olmak zorunda. Buda şu anlama geliyor. İkamet adresiniz olması gerekiyor. İstanbul doğumlusunuz var sayalım ama ikametiniz muhtara kayıtlı olduğunuz yer ankara. İstanbula plaka çıkaramazsınız.

• Mesela aracı İzmir'den aldım ama Aydın ilinde ikamet ediyorum ruhsatın adrese gelmesini beklemeden elden almak istiyorum illede İzmir trafik şubeden mi alıcam ruhsatı yoksa herhangi bir trafik şube olur mu yani noterin yazdığı şube demişsiniz ya, hani bizim istediğimiz bir şubeyi yazması ve bizim de gidip ruhsatımızı oradan almamız mümkün mü? İllaki aracı aldığımız bölgedeki trafik şube değil yani bizim istediğimiz herhangi bir ildeki şubeden, yoksa kesinlikle aracı aldığımız bölgedeki şubeden mi alacağız ruhsatımızı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mostwanted boy -- 22 Temmuz 2010; 17:35:28 >
  • @GuvenTurk

Pm attım size dönüş yaparsanız sevinirim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • RUHSATIN ADRESE GELMESİ BEKLEMEDEN ELDEN ALMAK İSTİYORSAN. İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN. RUHSATIN GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLAN TFAİK ŞUBESİNDEN ALMA HUSUSU AYNI İL İÇİNDE YAPILAN SATIŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. SİZİN DURUMUNUZ FARKI İLDEN ALINMIŞ BİR ARAÇ SANIRIM.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuvenTurk

RUHSATIN ADRESE GELMESİ BEKLEMEDEN ELDEN ALMAK İSTİYORSAN. İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN. RUHSATIN GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLAN TFAİK ŞUBESİNDEN ALMA HUSUSU AYNI İL İÇİNDE YAPILAN SATIŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. SİZİN DURUMUNUZ FARKI İLDEN ALINMIŞ BİR ARAÇ SANIRIM.

evet memleketim dışındaki bir ilden alınacak
  • quote:

quote:

RUHSATIN ADRESE GELMESİ BEKLEMEDEN ELDEN ALMAK İSTİYORSAN. İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN. RUHSATIN GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLAN TFAİK ŞUBESİNDEN ALMA HUSUSU AYNI İL İÇİNDE YAPILAN SATIŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. SİZİN DURUMUNUZ FARKI İLDEN ALINMIŞ BİR ARAÇ SANIRIM.

İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN.
  • quote:

quote:

quote:

İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN.

Hiç bir kolaylık imkanı yok mu bunun yaaa bu çok saçma ben üniversite okuyorum okuduğum şehirden de araç almayı düşünüyorum şimdi bir ruhsat için taaa gidip memleketimdeki şubeden mi alacam ruhsatı, öff hiç başka yolu yok mu böyle saçmalığı ilk defa görüyorum?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hiç bir kolaylık imkanı yok mu bunun yaaa bu çok saçma ben üniversite okuyorum okuduğum şehirden de araç almayı düşünüyorum şimdi bir ruhsat için taaa gidip memleketimdeki şubeden mi alacam ruhsatı, öff hiç başka yolu yok mu böyle saçmalığı ilk defa görüyorum?

SEVGİLİ DOSTUM OLAYLAR BİRBİRİNE ÇOK KARIŞIYOR. SANA DURUMU TEKRAR İZAH EDEYİM.

ÖNCELİKLE BELKİ YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU. RUHSATINI İSTEDİĞİN YERDEN İSTEDİĞİN İLDEN ÇIKARMAN MÜMKÜN BUNDA SORUN YOK. YENİ YASA İKAMETGAHIN OLDUĞU İLE AİT PLAKA ÇIKARABİLİRSİN DİYOR.

SENİN İÇİN BİR SIKINTI YOK.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

SEVGİLİ DOSTUM OLAYLAR BİRBİRİNE ÇOK KARIŞIYOR. SANA DURUMU TEKRAR İZAH EDEYİM.

ÖNCELİKLE BELKİ YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU. RUHSATINI İSTEDİĞİN YERDEN İSTEDİĞİN İLDEN ÇIKARMAN MÜMKÜN BUNDA SORUN YOK. YENİ YASA İKAMETGAHIN OLDUĞU İLE AİT PLAKA ÇIKARABİLİRSİN DİYOR.

SENİN İÇİN BİR SIKINTI YOK.

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

• Arkadaşlar Merhaba,

Sıfır araç aldım ve Pazartesi günü aracı satın aldığım bayi tarafından trafik tescil büroya başvurulacak. Şu anda elimde bana kayıtlı bir plaka yok yani yeni plaka çıkarılacak. Aracı kaç günde trafiğe çıkarabilirim?
  • ARACI ALDINIZ BAYİNİN İŞLEMLERİNİ YÜRÜTTÜĞÜ TESCİL ŞUBESİ İLE OLAN BAĞLANTILARINA VEDE ORANIN YOĞUNLUĞUNA BAĞLI OLARAK 3 GÜN İÇERİSİNDE PLAKANIZ ÇIKAR.
  • Fazla iliski icinde olmadıklarını ve yogun bir yer olduğunu varsayarsak?
    Edit : ilave

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phantomxxx -- 30 Temmuz 2010; 17:56:18 >
  • bayi "10-15 günü bulabilir" dedi fakat bana bu süre biraz uzun gibi geldi :/
  • Bende aynı heycanı yaşıyorum kısmetse bayi yarın başvuru yapacak yeni plaka cıkacak..
    aracımı ne zaman alabilirim sizce ???
  • Biz 34 plakalı aracımızı geçen hafta sattık. Fakat sistem problemi nedeniyle devir gerçekleşmedi. Bu arada 0 km bir araç satın aldık ve tescil işlemleri önümüzdeki hafta yapılacak. Şimdi Ankara'da ikamet ediyoruz ve bayi yarın Ankara emniyetine başvurduğunda muhtemelen hala 34 plakalı eski aracımın devri hala gerçekleşmemiş olacak. Herhangi bir problem olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: me9830

Biz 34 plakalı aracımızı geçen hafta sattık. Fakat sistem problemi nedeniyle devir gerçekleşmedi. Bu arada 0 km bir araç satın aldık ve tescil işlemleri önümüzdeki hafta yapılacak. Şimdi Ankara'da ikamet ediyoruz ve bayi yarın Ankara emniyetine başvurduğunda muhtemelen hala 34 plakalı eski aracımın devri hala gerçekleşmemiş olacak. Herhangi bir problem olur mu?

Üzerinizden birden fazla araç olmasının bir sakıncası yok. Diğer aracın işlemlerinin bitmemesi sizin başka bir araç almanıza engel değildir. Hayırlı Olsun.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: me9830

Biz 34 plakalı aracımızı geçen hafta sattık. Fakat sistem problemi nedeniyle devir gerçekleşmedi. Bu arada 0 km bir araç satın aldık ve tescil işlemleri önümüzdeki hafta yapılacak. Şimdi Ankara'da ikamet ediyoruz ve bayi yarın Ankara emniyetine başvurduğunda muhtemelen hala 34 plakalı eski aracımın devri hala gerçekleşmemiş olacak. Herhangi bir problem olur mu?

Üzerinizden birden fazla araç olmasının bir sakıncası yok. Diğer aracın işlemlerinin bitmemesi sizin başka bir araç almanıza engel değildir. Hayırlı Olsun.

Teşekkürler.
  • sıfır km. aracın tescili için bayi 10 - 15 gün sürer dedi normal midir?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.