- x
mühendislik için en iyi 5 üniversite
148 Cevap21498 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

11 Mesaj
18 Temmuz 2010; 22:48:12 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

vakıf üniversiteleri hariç sizce en iyi 5 üniversite hangileridir

294 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:11:11 

odtü
boğaziçi
itü
ytü
marmara veya kocaeli

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 22 sa. 38 dk. kadarı kaldı.
18 Temmuz 2010; 23:13:33 

ODTÜ
İTÜ
YTÜ
Bilkent Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi

Sıralama yok, aklıma geleni rastgele dizdim.

Düzenleme: Arkadaş vakıf üniversitemesi hariç demiş. O zaman Bilkent'i çıkartıp yerine devlet üniversiteleri arasından İYTE'yi koyabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 19 Temmuz 2010; 17:18:34 >

2 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:15:52 

bilkent
odtü
boğaziçi
itü
anadolu 9 eylül gazi çukurova maramra akdeniz ytü

insanlar rakamlara benzer,duruma göre değer kazanırlar.

17 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:32:27 

osmangazi?

DH ESOGU
Öğrencileri

696 Mesaj
18 Temmuz 2010; 23:43:14 

insanlar niye ktü ye iyi gözle bakmıyolar biri bana acıklayabılırmı bunu

180 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:10:35 

quote:

Orijinalden alıntı: sagoluyuz

insanlar niye ktü ye iyi gözle bakmıyolar biri bana acıklayabılırmı bunu

Trabzon'da sanayi yok. Öğrendiğini pratiğe dökemiyor öğrenciler. Sınıf geçmek zor, sosyal ortam diğer illere göre kötü. İş ilanlarına bakarsan Uludağ, Kocaeli, Sakarya KTÜ'ye göre daha çok aranan yerler. Adı teknik sadece KTÜ'nün.

Benim sıralamam
1- ODTÜ
2- İTÜ
3- İYTE
4-Boğaziçi Üni.
5-Kocaeli Üni.

696 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:12:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Azazel*

Trabzon'da sanayi yok. Öğrendiğini pratiğe dökemiyor öğrenciler. Sınıf geçmek zor, sosyal ortam diğer illere göre kötü. İş ilanlarına bakarsan Uludağ, Kocaeli, Sakarya KTÜ'ye göre daha çok aranan yerler. Adı teknik sadece KTÜ'nün.

Benim sıralamam
1- ODTÜ
2- İTÜ
3- İYTE
4-Boğaziçi Üni.
5-Kocaeli Üni.

siz kendiniz yasadınızmı bunları

180 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:19:24 

quote:

Orijinalden alıntı: sagoluyuz

siz kendiniz yasadınızmı bunları

Yaşayanlarla konuştum. Başta benim de ilgimi çekiyordu ktü ama doğma büyüme istanbulluyum, tatil için gittiğimde bile bayılıyordum trabzonda sıkıntıdan. Sudan çıkmış balığa dönerim heralde 4 yıl orda okusam. İş imkanlarını filan araştırdım. Konuştuğum herkes bana kocaeli ve sakarya daha iyi dedi. Şu an puanım ktüye yettiği halde sakarya yazacağım. Daha rahat iş bulunuyor çünkü.

696 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:22:17 

anladım bana ktü güzel bir üni gibi gelmıstı ama sakarya daha mantıklı gibi okuduklarıma gore

411 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:47:13 

İTÜ
ODTÜ
YTÜ
Gazi
Kocaeli

482 Mesaj
19 Temmuz 2010; 0:54:53 

ODTÜ
Bilkent
Boğaziçi
İTÜ
~

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

582 Mesaj
19 Temmuz 2010; 1:04:43 

İtü
Odtü
YTÜ
Boğaziçi
ilk 4 devlet üniversitesi ama 5. bölüme bağlı olarak değişir.
makinada Uludağ Çukurova çok iyidir
elektrikte Kocaeli
kimyada Ege
tekstilde Uludağ
her okulun her bölümü aynı kalitede eğitim veremez

My eyes seek reality

###SAMSUNSPOR###

185 Mesaj
19 Temmuz 2010; 17:15:31 

istanbul üniversitesi makine mühendisliği nasıl sizce??

0 Mesaj
19 Temmuz 2010; 19:14:48 

bilkent burslu yaz

1215 Mesaj
19 Temmuz 2010; 20:21:32 

itü
odtü
boğaziçi
ytü
marmara

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

18 Mesaj
20 Temmuz 2010; 11:38:31 

1.ODTÜ,İTÜ,Boğaziçi
2.YTÜ,Gaziantep,Kocaeli,Ankara,ÇU

828 Mesaj
20 Temmuz 2010; 23:23:22 

sanayi yok ama egıtmı dokemıyorlar demen cok yanlıs ben orda okuyorum ktu cok ıyı emın ol arkadasım.ktu ogrencılerı muhendıslık yarıslarında o saydınız unılerın hepsını gecıyor odtu itu bogazıcıde dahıl buna.sehır ıstanbul ankara eskısehır kocaeli gıbı yerlerden kotu kesınlıkle berbat dıyebılırım.ama egıtım olarak ıyı.ozellıkle ınsaaat ve makınada cok ıyı bunu soyleyeyım arastırın ogrenın bırde labrotuar cok onemlı bu ıste hepsı wawr odtu kadar olmasada war

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

828 Mesaj
20 Temmuz 2010; 23:25:42 

bırde yazcan bolume gore sıralama degısır mesela maden de zonguldak karaelmas cok ıyıdır odtuden ıyı benım bıldıgım.

ne muhendıslı yazcanda onemlı bılkent e gırebılıyorsan hıc dusunme devlet yazma:D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

137 Mesaj
20 Temmuz 2010; 23:34:20 

Boğaziği
ODTÜ
İTÜ
YTÜ
Kocaeli-Osmangazi-Çukurova-9 Eylül (bölümler arası değişiklik gösterebilir)

35 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:00:26 

Odtü
Boğaziçi
İtü
Gazi
Ytü
Kocaeli

Gaziyi öne almamın sebebi ytü nün 500 öğrenciyle eğitim vermesi. gazide 180 öğrenci var. (Makina için)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Being McCandless -- 15 Ağustos 2010; 15:01:09 >

Christopher McCandless

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Ağustos 2010; 15:12:24 

ilk 5'i biraz geçecek ama kendi mühendislikte iyi üniversiteler gruplandırmam diyelim:

1>Odtü,İtü,Boğaziçi,Bilkent

2>YTÜ,ege,gazi,ankara,hacettepe,sabancı,koç,iyte

3>9 eylül,gyte,çukurova,kocaeli,sakarya,gaziantep,ktü,erciyes,uludağ,fırat

sıralama yapmadım sadece 1,2,3 diye gruplara ayırdım,aklıma gelmeyenler olabilir..

81 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:17:44 

ODTÜ
İTÜ
BOÜN
YTÜ
-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anarchitekt -- 15 Ağustos 2010; 15:27:33 >

623 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:37:34 

ESOGU Muhendisliği sağlamdır hocaların yarısı odtu'lu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JackPierre -- 18 Ağustos 2013; 10:49:45 >

İrlanda Hayranı : Ireland Fan

MADEN MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ

Nokia Lumia 820
Huawei Ascend P6
Sony Xperia S LT26I

4 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:39:36 

1-ODTÜ
2-3 İTÜ-Boğaziçi(sırasız)
4-YTÜ
5-İYTE-Kocaeli-Sakarya vs.

3989 Mesaj
15 Ağustos 2010; 16:01:20 

1- İTÜ
2- ODTÜ
3- Boğaziçi
4- KTÜ
5- YTÜ

Yalnız bu sıralama İnşaat ve Makine bölümleri için geçerlidir. Diğer Mühendislikler hakkında pek bir bilgim yok. Her zaman her yerde söylerim. KTÜ aynı kampüsü ve aynı imkanları ile İstanbul'da olsa idi şu an İTÜ ile yarışırdı.

Şimdi bir çok kişi KTÜ nasıl 4 olur diye kabaracak falan...Bu kabaracak olan arkadaşlardan şöyle bir ricam var;

1- KTÜ den daha iyi olduğunu iddia ettiğiniz üniversitenin ilgili bölümün Akademik kadrosunun dökümüne
2- KTÜ den daha iyi olduğunu iddia ettiğiniz üniversitenin ilgili bölümün bilimsel yayın sayısına
3- KTÜ den daha iyi olduğunu iddia ettiğiniz üniversitenin ilgili bölümünün laboratuar olanaklarına

Bakarak bana nesnel veriler verebilirseniz çok sevinirim;

Ben KTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünün bir dökümünü vereyim

1- Akademik Kador: 17 Profesör, 3 Doçent, 12 Yard. Doç, 22 Araştırma Görevlisi, 3 Uzman, 2 Öğretim Görevlisi
2- 2800 civarında Bilimsel makale, bildiri, kitap vs...
3- Türkiyenin en büyük 3 laboratuarı (ki bu lablarda Baraj ve Regülatör simülasyonları yapılabilmekte)

Makine Mühendisliği Bölümü;

1- Akademik Kadro : 13 Profesör, 4 Doçent, 9 Yard. Doç, 13 Araşt. Gör, 1 Öğrt. Gör.
2- Yayın Sayısı : 113 (Sadece 2006-2009 arası, toplam veriye ulaşamadım)
3- Laboratuar Durumu:
1 Mekanik Laboratuvarı
2 Makina Teorisi ve Dinamiği Laboratuvarı
3 Makina Elemanları Laboratuvarı
4 Bilgisayar Laboratuarı
5 CAD/CAM Laboratuvarı
6 Termodinamik Laboratuvarı
7 Takım Tezgahları Laboratuvarı
8 Motorlar Laboratuvarı
9 Malzeme Bilimleri ve İmal Usulleri Laboratuvarı
10 Isıtma ve İklimlendirme Laboratuvarı
11 Hidrolik ve Akışkanlar Laboratuvarı

Apple iPhone 5 16GB
Apple Macbook Pro (17") + Time Capsule (1TB)
iPhone 4 Foto-Video-Anten İncelemem

0 Mesaj
15 Ağustos 2010; 16:29:24 

itü
otdü
ytü
gazi
uludağ
kocaeli
dokuz eylül
marmara
ist.ünv.
Sakarya ilk 10 Sıralaması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakcanpasli -- 15 Ağustos 2010; 16:55:33 >

Uludağ Üniversitesi
Makine Mühendisliği

643 Mesaj
15 Ağustos 2010; 16:49:06 

ODTÜ
İTÜ-BOUN
YTÜ
Hacettepe-Ege-Anadolu Üniv
KTÜ

KTÜ'yü de boşuna övmeyin arkadaşlar, bu üniversite YTÜ'den falan iyi değil. Yayın sayısı çok vs demişsiniz fakat Tıp fakültesi olduğu halde webometrics sıralamasında YTÜ'nün altında yer almış bu üniversite. Bu sıralamada en büyk etken tıp fakültesi çünkü en çok yayın oralardan yapılıyor ve KTÜ'nün durumu ortada. Yani KTÜ'nün keşfedilmemiş bir cevher olduğu fikrini biraz yenseniz diyorum.

Uzaklaştırılmış
15 Ağustos 2010; 16:50:59 

abi ktü ytü'den nasıl daha iyi olabilir Allah aşkına?

3989 Mesaj
15 Ağustos 2010; 17:51:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

abi ktü ytü'den nasıl daha iyi olabilir Allah aşkına?

İyi olmakdaki kriterleriniz nedir?

Apple iPhone 5 16GB

Uzaklaştırılmış
15 Ağustos 2010; 17:52:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

İyi olmakdaki kriterleriniz nedir?

iş hayatındaki öncelik..

3989 Mesaj
15 Ağustos 2010; 18:03:16 

quote:

iş hayatındaki öncelik..

İş hayatında Üniversitelerin önceliği koca bir yalan...
Açın kariyer.net, secretcv, yenibiris gibi kariyer sitelerini ve bakın. Hangi mühendislik dalı için üniversite şartı bulabileceksiniz merak ediyorum. 10 yıllık mühendisim hiç bir iş görüşmemde bana hangi üniversite mezunusunuz sorusunu sormadılar. Sormazlar da... Eskidendi o üniversite işleri. Gerçi hala bazı mühendislik dalları için geçerli olabilir. Özellikle Bilgisayar ve Endüstri mühendislikleri için. Onlar da sadece ODTÜ, İTÜ ve BOUN için geçerli. Hiç bir firmanın YTÜ mezunu birisini aradığını ne gördüm ne de duydum. Ama bir makine veya inşaat için hangi üniversiteden mezun olduğunuzun zerre kadar önemi yoktur. Çünkü TR deni mühendislik eğitimi sistemi o kadar yanlış ki bir inşaat mühendisi mezunu hangi üniversiteden mezun olursa olsun mühendsiliğin temeli olan hakedişi yapacak bilgiye sahip değildir, basit bir statik proje yapacak bilgiye sahip değildir. Ama herhangi bir alman üniversitesinden mezun olan bir inşaat mühendisi mezun olduğu gün en karmaşık statik projelerinin altından kalkabilir.. Çünkü orada inşaat mühendisliği eğitimi 4+2 yıldır. +2 yıl dediğim kısım tamamen tıptaki intörn benzeri bir stajyerliktir. Türkiyede ise önemli olan İngilizcenin yanında hangi dili biliyor olduğunuzdur...

İş eğer iş imkanlarına kaldı ise vakıf üniversitelerini tercih etmekte fayda var. Çünkü onlar özel şirketler ile anlaşmalı oluyor. MEsela bahçeşehir üniversitesi mühendislerini mezun olur olmaz 3 aylık sözleşmeli olarak işe sokuyor anlaşmalı firmalarında. Sonrası kişiye kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 15 Ağustos 2010; 18:07:59 >

Apple iPhone 5 16GB

10044 Mesaj
16 Ağustos 2010; 0:09:18 

quote:

Açın kariyer.net, secretcv, yenibiris gibi kariyer sitelerini ve bakın. Hangi mühendislik dalı için üniversite şartı bulabileceksiniz merak ediyorum.

Makine Mühendisi için (Hidrolik-Pnömatik Üzerine)

http://www.kariyer.net/...2D%DDstanbul+%28Asya%29

Elektrik Mühendisliği için;

http://www.kariyer.net/...2C+TES%DDS%29%2DMu%F0la

---

KATÜ'nün Akademik kadrosundan bahsetmişsiniz ancak nedense Yıldız'a değinmemişsiniz. Yıldız İTÜ'den sonra Türkiye'de Mühendisliğin en eski oyuncularının başında gelir. Örneğin Yıldız İnşaat, Yıldız Makine alanının en iyilerinindendir. Örneğin Yıldız Makine altında yer alan Isı Proses dalı, Isı sektöründe önemli bir yere sahiptir. Ne demek istediğimi piyasada yapacağınız küçük bir araştırma ile anlayacaksınızdır. Örneğin Mehmet Emin Yurci, Yunus Çengel... Bu isimler Yıldız'ın seviyesini gösterecektir. Bu arada Yıldız Makine ve İnşaat'ın akademik kadroları şu şekilde;

Yıldız Makine: 20 Profesör, 8 Doçent, 23 Yardımcı Doçent, 6 Öğretim Görevlisi, 39 Araştırma Görevlisi, 2 Uzman

Yıldız İnşaat: 13 Profesör, 9 Doçent, 22 Yardımcı Doçent, 6 Öğretim Görevlisi, 28 Araştırma Görevlisi

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 0:30:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Shady

---

KATÜ'nün Akademik kadrosundan bahsetmişsiniz ancak nedense Yıldız'a değinmemişsiniz. Yıldız İTÜ'den sonra Türkiye'de Mühendisliğin en eski oyuncularının başında gelir. Örneğin Yıldız İnşaat, Yıldız Makine alanının en iyilerinindendir. Örneğin Yıldız Makine altında yer alan Isı Proses dalı, Isı sektöründe önemli bir yere sahiptir. Ne demek istediğimi piyasada yapacağınız küçük bir araştırma ile anlayacaksınızdır. Örneğin Mehmet Emin Yurci, Yunus Çengel... Bu isimler Yıldız'ın seviyesini gösterecektir. Bu arada Yıldız Makine ve İnşaat'ın akademik kadroları şu şekilde;

Yıldız Makine: 20 Profesör, 8 Doçent, 23 Yardımcı Doçent, 6 Öğretim Görevlisi, 39 Araştırma Görevlisi, 2 Uzman

Yıldız İnşaat: 13 Profesör, 9 Doçent, 22 Yardımcı Doçent, 6 Öğretim Görevlisi, 28 Araştırma Görevlisi

hocam iyi kapak yapmışsın tebrikler

67 Mesaj
16 Ağustos 2010; 0:42:47 

tobb u nıe kımse yazmamıs o ıyı deılmı :D

188 Mesaj
16 Ağustos 2010; 1:47:45 

quote:

Orijinalden alıntı: berbatov19

vakıf üniversiteleri hariç sizce en iyi 5 üniversite hangileridir

DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği

3989 Mesaj
16 Ağustos 2010; 1:56:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Shady

---

Makine mühendisli konusunda haklı olabilirsiniz ama İnşaat Mühendisliğini sabah kadar tartışırım...
O ilanlara gelince; yazımda da belirtmiştim. Üniversite etiketi bazı mühendisliklerde halen geçerli. Özellikle Makine ve İnşaat Mühendislikleri için son derece geçersiz. Elbetteki istisnalar kaideyi bozmaz... İnşaat sektöründe en önemli kriterler şöyle sıralanır;

1- Deneyim
2- İngilizce
3- İkinci yabacı dil
4- Referans
5- Üniversite

Bunları 100 üzerinden oranlayacak olsak; Deneyim %50, İngilizce %25, İkinci Yabancı Dil %20, Referans : 3-4, Üniversite ise ancak %1-2 olabilir...
Hatta şöyle bir örnek verebilirim;

Türkiyenin en dandik üniversitesinden ve en kaliteli üniversitesinden mezun iki tane İnşaat mühendisi düşünelim.

Dandik üniversite mezunu olan arkadaş Mükemmel İngilizce ve İyi derecede Rusça biliyor olsun.
En iyi üniversite mezunu ise İyi derecede ingilizce biliyor olsun ve başka bir dili olmasın.

Bu iki arkadaştan dandik üniversiteden mezun olanı her zaman 3 adım önde olacak ve çok daha yüksek maaşlar ile işe başlayacaktır. Aynı şartlarda olsalar bile dandik üniversite mezunun kaliteli üniversi mezunu ile şansı hemen hemen eşittir. Sebebine de yukarıda değindim. Çünkü TR mühendislik eğitimi o kadar yanlış veriliyor ki mezunların hiç bir pratik bilgisi olmuyor. Boğaziçi mezunuda mezun olduğunda en basit hakedişi yapamaz, KTÜ mezunu da. Boğaziçi mezunuda en basit statik projeyi çözemez, KTÜ mezunu da... İşverenler de bunun farkında olduğu için artık eskisi kadar Üniversite şartı aramıyorlar... Hatta neredeyse hiç aramıyorlar. Elbetteki istisnalar kaideyi bozmaz... Hatta Boğaziçili ile KTÜ lü arasında seçim yapmak isteyen işveren (eğer birbirlerine üniversiteden başka üstünlükleri yoksa) muhtemelen maliyeti daha düşük olacağı için KTÜ lüyü seçecektir. Zira Boğaziçi mezunlarında hep mezun olur olmaz Genel Müdür veya Yardımcısı olma dürtüsü vardır.... En azından yüksek maaş beklentisi vardır.

Benim düşüncelerim bunlar... YTÜ iyi bir üniversite... Ancak İstanbul'da olmasına rağmen bence seviyesi rakiplerine göre çok düşük... Hatta YTÜ doğu da bir yerlerde olması durumunda muhtemelen bu konuyu tartışmıyor olacaktık. Gerçi bu İstanbul'daki her üniversite için geçerli.

Saygılar..

Edit: Kariyer'de ufak bir araştırma yaptım....

İnşaat Sektörüne ait direkt olaran 1831 ade iş ilanı varken bunlardan sadece 20 tanesiden üniversitenin tercih nedeni olacağı belirtilmiş. Tabii genelde İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi üçlüsü tercih edilmiş. Ayrıyetten sadece YTÜ tercih sebebi olarak belirtilmiş o da sadece 3 ilanda var...

Makine olarak arama yaptığımızda ise toplam 1.330 adet ilan verilmişken bunlardan sadece 19 tanesi Üniversiteyi tercih sebebi olarak göstermiş...

Ben %1-2 derken hiçde yanlış söylememişim... Hatta bu tercih sebebi olarak üniversiteleri gösteren firmalar onu da tüm diğer kriterler aynı olursa kullanacaktır. Bu üniversitelerden birinden mezun olupta İngilizce bilmeyen birini, diğer üniversitelerden mezun olupta iyi derecede ingilizce bilen birine aklı selim hiç bir firma tercih etmez...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 16 Ağustos 2010; 2:13:47 >

Apple iPhone 5 16GB

643 Mesaj
16 Ağustos 2010; 2:51:10 

Aslında üniversitenin ne kadar önemsiz olduğunu savunmanız bile KTÜ'nün pek de isim yapamadığını kanıtlıyor. İlanarda özellikle belirtilmese de mezun olunan üniversitenin önemli olduğunu düşünüyorum, önemli olmasaydı niye bir sürü insan başka şehirlere sırf okumak için gidiyor ki? KTÜ için şunu söyleyebilirim, Anadoludaki iyi üniversitelerden biri. Hepsi bu. YTÜ İstanbulda olmasa bu tartışmayı yapmazdık diyorsunuz da, bu tartışmayı sizin sayenizde yapıyoruz zaten. Yoksa bu iki üniversite birbirine rakip değiller. Okulların puanları ve başarıları ortada.

2113 Mesaj
16 Ağustos 2010; 2:56:40 

Sıralama yapmak için yeterli bilgim yok(!) ama İTÜ'yü nasıl olurda Boğaziçi ve Gazi-Bilkent'in altına yazarsınız anlamış değilim..

1430 Mesaj
16 Ağustos 2010; 3:29:55 

İtü
odtü
boğaziçi
YTÜ

İlk üçün sıralaması değişebilir ama bu 4 ünü dedikten sonra,

5 inci budur demek kolay değil bence
( Gazi, ege, dokuz eylül, Anadolu,hacettepe, Marmara vb...)

6 Mesaj
16 Ağustos 2010; 4:58:39 

odtü-itü-boğaziçi-hacettepe-ankara-ytü-gazi
özellerden bilkent

Ankara Üniversitesi Öğrencileri
Mühendislik Fakültesi - Elektronik Mühendisliği

188 Mesaj
16 Ağustos 2010; 11:04:32 

odtü itü ytü kocaeli boğaziçi sakarya hem sanayi hem de eğitim olarak bence baya iiler

987 Mesaj
16 Ağustos 2010; 12:03:36 

ODTU
ITU
YTU
IYTE
GYTE

arcelik kariyer.net ten isci alirken bu universiteleri secip digerlerini eliyormus , cunku teknik olmayan universitelerdeki ogrenciler , arceligin ise alim sinavini kolay kolay gecemiyorlarmis ,
kaynak:babam(20 yildir arcelikte makine muhendisi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdemkose78 -- 16 Ağustos 2010; 14:04:28 >

Origin:erdemjose - Steam:erdemkose78 - raijin

4198 Mesaj
16 Ağustos 2010; 12:13:06 

quote:

Orijinalden alıntı: erdemkose78

ODTU
ITU
YTU
IYTE
GYTE

arcelik kariyer.net ten isci alirken bu universiteleri secip digerlerini eliyormus , cunku teknik olmayan universitelerdeki ogrenciler , arceligin ise alim sinavini kolay kolay gecemiyorlarmis ,

Boğaziçi içinde geçerli mi???

3 Mesaj
16 Ağustos 2010; 12:21:36 

vakıf niye hariç,bence en iyisi vakıf olan bilkent
ikinci boğaziçi
üçüncü odtü
dördüncü itü
beşinci ytü

itü propagandası yapanlar kızmasın

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 12:21:37 

burada yazan yorumları pek dikkate almayın bence herkes kendi okulunu en iyi yapmış.biri ktü itüden daha iyidir demiş biri uludağı en iyi üni.lerin arasına yazmış biri iyte en iyi üni.dir demiş kocaeli(yıllarca prefabrikte eğitim veren) sakarya göklere çıkartılmış sıralamadan kimin nerde okuduğunu anlayabilirsiniz tarafsız bi sıralama şöyle olabilir fakat bölüme göre değişiklik gösterebilir
1.GRUP:ODTÜ İTÜ BOĞAZİÇİ öğrenci kalitesi labratuar alt yapısı akademisyen düzeyi tartışmasız bir numaradırlar
2.GRUP:HACETTEPE 9EYLÜL EGE YTÜ İÜ bu okullarda müh.te ekol haline gelmiştir.hem lab. hem akademik kadro piyasadaki mezun sayısı eğitim ciddiyeti yanında herbiri belli karaktere sahiptir.1.gruba girecek puanınız yoksa bunlardan başkasına gitmenizi önermem.hacettepe TRde ilk yada 2. bil.müh.dir.9EYLÜL yıllardır aktif eğitimi başarıyla uygulamıştır ve çok iyi ing.altyapısı(diploması odtü ve boğaziçinde denk görülür).EGE piyasaya tam uyumlu eğitim verir.YTÜ teknik yönleriyle İÜ akademik yayınlarıyla fark yaratır.
GAZİ yada ANKARA mühte pek iyi sayılmaz lab. al yapısı fln zayıftır .KTÜnün tek teknik yanı ismidir kaale bile almayın.kocaeli sakarya iyte anadolu iyi olabilir ama 2.gruptaki üni.lerle aynı gruba yazmak çok büyük haksızlıktır 3.grup bunlarla kurulabilir.uludağ ÇÜ fln müh.te isimleri bile geçmez.
Umarım tarafsız bir yorum olmuştur

987 Mesaj
16 Ağustos 2010; 12:56:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Dönüşüm

Boğaziçi içinde geçerli mi???

ben babadan boyle gordum , o da yalan soyliycek degil herhalde , bogazicinden vasat ogrenci degilsen yani adam gibi okumussan tabi gecerli degildir , ama teknik acidan zayif oldugunu soyluyor arcelik halkla iliskiler zart zurt neyse adi ...

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 13:02:33 

quote:

Orijinalden alıntı: erdemkose78

ODTU
ITU
YTU
IYTE
GYTE

IYTE ve GYTE zaten teknik ün. değildir.açılımlarına bakarsan anlarsın hatta üni.mi değilmi o bile belli değil

987 Mesaj
16 Ağustos 2010; 13:11:26 

quote:

Orijinalden alıntı: cengiztınaz

IYTE ve GYTE zaten teknik ün. değildir.açılımlarına bakarsan anlarsın hatta üni.mi değilmi o bile belli değil

espri yapiyor olmalisin , teknoloji enstitusu , yani onu da o statude aldim , laf sokmus olmak icin yazma , biliyoruz teknik universite olmadiklarini,
simdi git teknoloji enstitusu neymis ogren wikiden filan

not: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü de bir numarali muhendisleri yetistiren universiteydi yamulmuyorsam , o da teknoloji enstitusuymus bak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdemkose78 -- 16 Ağustos 2010; 15:13:28 >

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2010; 13:30:33 

quote:

cahillik başa bela..

ismine bakarak saçma sapan konuşma..yüksek teknoloji enstitüleri de birer teknik üniversitedir ve iyte,gyte (özellikle iyte) çok kaliteli eğitim vermektedir..

Dünya'nın en iyi mühendislik eğitimini veren üniv.lerden MIT'in açılımı Massachusetts Institute of Technology yani o da yükse teknoloji enstitüsü..

987 Mesaj
16 Ağustos 2010; 13:37:39 

quote:

cahillik başa bela..

ismine bakarak saçma sapan konuşma..yüksek teknoloji enstitüleri de birer teknik üniversitedir ve iyte,gyte (özellikle iyte) çok kaliteli eğitim vermektedir..

Dünya'nın en iyi mühendislik eğitimini veren üniv.lerden MIT'in açılımı Massachusetts Institute of Technology yani o da yükse teknoloji enstitüsü..

kardes valla sagol ya , huh , adam kabul etmiyor ya

587 Mesaj
16 Ağustos 2010; 14:17:34 

quote:

Açın kariyer.net, secretcv, yenibiris gibi kariyer sitelerini ve bakın. Hangi mühendislik dalı için üniversite şartı bulabileceksiniz merak ediyorum.
10 yıllık mühendisim hiç bir iş görüşmemde bana hangi üniversite mezunusunuz sorusunu sormadılar. Sormazlar da... Eskidendi o üniversite işleri. Gerçi hala bazı mühendislik dalları için geçerli olabilir. Özellikle Bilgisayar ve Endüstri mühendislikleri için. Onlar da sadece ODTÜ, İTÜ ve BOUN için geçerli. Hiç bir firmanın YTÜ mezunu birisini aradığını ne gördüm ne de duydum. Ama bir makine veya inşaat için hangi üniversiteden mezun olduğunuzun zerre kadar önemi yoktur. Çünkü TR deni mühendislik eğitimi sistemi o kadar yanlış ki bir inşaat mühendisi mezunu hangi üniversiteden mezun olursa olsun mühendsiliğin temeli olan hakedişi yapacak bilgiye sahip değildir, basit bir statik proje yapacak bilgiye sahip değildir. Ama herhangi bir alman üniversitesinden mezun olan bir inşaat mühendisi mezun olduğu gün en karmaşık statik projelerinin altından kalkabilir.. Çünkü orada inşaat mühendisliği eğitimi 4+2 yıldır. +2 yıl dediğim kısım tamamen tıptaki intörn benzeri bir stajyerliktir. Türkiyede ise önemli olan İngilizcenin yanında hangi dili biliyor olduğunuzdur...

İş eğer iş imkanlarına kaldı ise vakıf üniversitelerini tercih etmekte fayda var. Çünkü onlar özel şirketler ile anlaşmalı oluyor. MEsela bahçeşehir üniversitesi mühendislerini mezun olur olmaz 3 aylık sözleşmeli olarak işe sokuyor anlaşmalı firmalarında. Sonrası kişiye kalmış.

Usta katüden mezun oldugunu bu kadar belli etme.Nasıl olur da KTÜ YTÜ'den daha iyi üniversitedir diyebilirsin.
Artık üni ismi şart koşan iş ilanı bulamassınız demişsin , buyur bir değil , yüz tane ilan sana ;

http://www.kariyeryolu.com/is_ilanlari/ytU.html
http://www.isdepo.com/?...C%20in%C5%9Faat&sayfa=3

Ayrıca YTÜ mühendislikleri beşiktaştan davutpaşaya tasınıyor , bi kısmı zaten tasındı , artık ytü eskisinden daha da iyi olacak üniversite eğitiminde , beşiktaşta olmayan laboratuvarlar , diğer imkanlar vs. davutpaşada olacak.Cogu bölüm davutpaşaya taşınmış zaten ama kalanlar da 1-2 seneye tamamen taşınacak.YTÜ kalitesine kalite katacak.

Kaldı ki ytüye giren ögrenci ktüye giren ögrenciden daha cok puan yapmıstır össde , yani ytü mezunu ögrenciler daha donanımlı cıkar , daha calıskandır genel olarak(istisnalar hariç).Sonuçta ytü mükemmel bi üniversite değil ama türkiyede İTÜ , ODTÜ ve Boğaziçi'nden sonra YTÜ geliyor.Ktünün ytüyü gecmesini bırak , ilk 5 e bile girmesi mümkün değil.Kalkıp da burda akademisyen sayısını zart zurt tartışmaya gerek yok , isterse ktüde 1000 tane doç olsun , piyasada ktü diye değil itü , ytü diye şart koşuyorlar işe alırken.Zaten iş ilanlarına yazılmasa bile , işveren , eşit donanımlı iki mühendisten ktülüye değil ytülüyü seçer.

Yani belli ktü mezunu mühendissin yalan söylemiyorsun ama , objektif olup da ktünün piyasada bi adı olmadıgını da kabul et abi.

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 15:23:19 

quote:

cahillik başa bela..

adam hem cahil hemde utanmadan millete cahil diyor teknoloji enstitülerinin asıl amacı yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmek ve ileri düzey projeler geliştirmek vsdir. İYTE ile ilgili izmirde teknik üni.vs olmadığı için ilerde teknik üni. olabilir gibi bir söylenti çıkmıştır.ama bu teknik üni. olduğu anlamına gelmez öyle olsa adını izmir teknik üniversitesi yazmak çok mu zor.ayrıca yukarda biri amerikadan fln örnekler vermiş yahu amerika ile TRnin ne alakası var.Mesela orda kolej üni.anlamındadır burda yabancı dille eğitim veren lise demektir.Bilmediğiniz konuda yorum yapmayın yok teknik üni. olmazsa boğaziçi mezunu iişe yaramazda cartta curtta.kısacası bilmiyosanız yorumda yapmayın

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2010; 15:32:34 

quote:

adam hem cahil hemde utanmadan millete cahil diyor teknoloji enstitülerinin asıl amacı yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmek ve ileri düzey projeler geliştirmek vsdir. İYTE ile ilgili izmirde teknik üni.vs olmadığı için ilerde teknik üni. olabilir gibi bir söylenti çıkmıştır.ama bu teknik üni. olduğu anlamına gelmez öyle olsa adını izmir teknik üniversitesi yazmak çok mu zor.ayrıca yukarda biri amerikadan fln örnekler vermiş yahu amerika ile TRnin ne alakası var.Mesela orda kolej üni.anlamındadır burda yabancı dille eğitim veren lise demektir.Bilmediğiniz konuda yorum yapmayın yok teknik üni. olmazsa boğaziçi mezunu iişe yaramazda cartta curtta.kısacası bilmiyosanız yorumda yapmayın

"yüksek teknoloji enstitüsü" ileri bir teknik üniversite modelidir. Tüm yasalarda ve yönetmeliklerde teknik üniversitelerin sahip olduğu bütün avantajlara yük ve sorumluluklara sahiptir. (hatta teknoloji enstitüsü olmasından dolayı daha da fazlası var)

en basiti, kosgeb tekmer yönetim kuruluna her sene sırayla Türkiye'deki teknik üniversitelerin rektörleri sırayla başkanlık eder diye bir madde var. GYTE ve İYTE rektörleri de buraya başkanlık ediyor.

Institute of Technology=kolej üni anlamındaymış he yurtdışında Türkiye'de de yabancı dille eğitim veren lise anlamındaymış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temel Mühendis -- 16 Ağustos 2010; 15:34:48 >

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 15:40:23 

yav dostum o modeldir bu modeldir türkiyede bunun uygulamaya gelince hiç bir önemi yok hepsi kağıt üstünde kalır.tmm bu okullarda okuduğun için okulunun çok iyi olduğunu düşünebilrsin diğerlerinden üstün görürsün yada översin ama bide gerçekler var iş ararken yok bu okul aslında tekniktirde flnda filanda kimse tınlamaz bile.en iyi örnek açıktan işletme okuyuncada devletin gözünde ha boğaziçi işletme ha aöf işletme yasalarda modelde aynıdır peki git işe başvur bakalım yok yasaydı modeldi.adam güler geçer yarında aynısı senin başına gelir sen hala hayaller aleminde yaşarsın saygılar....

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2010; 15:44:44 

quote:

yav dostum o modeldir bu modeldir türkiyede bunun uygulamaya gelince hiç bir önemi yok hepsi kağıt üstünde kalır.tmm bu okullarda okuduğun için okulunun çok iyi olduğunu düşünebilrsin diğerlerinden üstün görürsün yada översin ama bide gerçekler var iş ararken yok bu okul aslında tekniktirde flnda filanda kimse tınlamaz bile.en iyi örnek açıktan işletme okuyuncada devletin gözünde ha boğaziçi işletme ha aöf işletme yasalarda modelde aynıdır peki git işe başvur bakalım yok yasaydı modeldi.adam güler geçer yarında aynısı senin başına gelir sen hala hayaller aleminde yaşarsın saygılar....

lise 3'teyim..okulum olduğu için iyi gördüğüm falan yok yani..teknik üniv. değil dediğin için yazdım..

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 15:44:44 

quote:

[Institute of Technology=kolej üni anlamındaymış he yurtdışında Türkiye'de de yabancı dille eğitim veren lise anlamındaymış

bu adamla tartıştığım için valla utanıyorum adam söylediğim yeri başka bi yeriyle anlıyo ondan sonra utanmadan espri yapıyo. kafan basana kadar oku sonra anlıcaksın ki söylediğim örneğin institute of tecno. ile ilgisi yok

987 Mesaj
16 Ağustos 2010; 15:45:18 

#cengiztınaz kardesim biz yorum yapmayalim sen yap , saglam bir kaynak goster , istedigin yorumu yap , ama bize sozunu gecirmek icin garip garip sozler sarfetme , bilmiyosaniz yorum yapmayin gibi, herkes gorusunu bildirmis biz de bildirdik , bu sana hakaret etmeye kadar gitme hakkini vermez.

1 Mesaj
16 Ağustos 2010; 15:47:09 

quote: