Şimdi Ara

İşlemci Fanı Kaç Volt ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
10.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir işlemci fanının kaç volt amper ve watt olduğunu nasıl anlarım ? i5 işlemcimle gelen varsayısan fan. Alırken farklı soğutma sistemi yaptırdığım için fan elimde fazlalık olarak kaldı. El yapımı klima projemde kullanmak istiyorumda. Ama voltunu bilmeden elektrik veremeyeceğim için buraya sorayım dedim..

• Bilen yokmu :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yacker -- 18 Temmuz 2010; 1:40:23 >
  • 12 volttur. Max çekeceği amper 0,5.
  • Teşekkürler. Peki neden 4 tane kablosu var ? Acaba ben bunu 12 voltluk bir adaptörle nasıl çalıştırabilirim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yacker -- 18 Temmuz 2010; 2:12:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yacker

Teşekkürler. Peki neden 4 tane kablosu var ? Acaba ben bunu 12 voltluk bir adaptörle nasıl çalıştırabilirim ?

soldan sağa PWM kontrolü (mavi), fanın hız bilgisinin gittiği kablo (yeşil), +12V girişi(sarı), eksi uç(siyah)

İşlemci Fanı Kaç Volt ?

adaptörle kullanırken artı ucu sarıya eksiyide siyaha bağlaman yeterli.
  • Açıkçası fanı bozmak istemiyorum. Oyüzden kabloları kesmek yerine güç konnektçrene bağlayabileceğim bir yuva bulmam lazım. Acaba anakartın üstündeki gibi bir cpu fan girişini nerden bulabilirim ?
    Birde 14 v luk adaptörüm var 14 v ta çalıştırmam zarar verirmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yacker -- 18 Temmuz 2010; 15:08:19 >
  • Arkadaşım adaptörün üzerinde çıkış değeri 14 volt yazıyorsa, tahminim 19 - 20 volta kadar veriyordur. Buda uzun vadede fana zarar verir. Elinizde ölçüm çihazı varsa ölçemenizde fayda var.
  • 12 volt yazıyorduç Ölçtüm 14 volt en fazla.
  • 14 volt uzun vadede sorun çıkartabilir ama kısa ve orta vadede sorun olacağını sanmıyorum. Tabi birde direkt o kadar voltajı verirseniz boyutuna göre oldukca fazla ses çıkaracaktır. Ayarlı adaptör ya da araya bir potansiyometre çok daha iyi olacaktır.
  • 12 Volttur ama %10 +- dir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.