Şimdi Ara

Samsung R522 Cpu Upgrade Rehberi [Adım Adım Resimli]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
3
Favori
27.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar.Samsung R522yi cpu upgrade yapacak yada içini temizleyemek için açaçak arkadaşlar için bir rehber niteliğinde konu açtım.Umarım R522 kullanıcılarına yardımı dokunur.Resimler Yabancı bir forumdan alıntıdır yabancı forumlarda takılmayan arkadaşlar için yardımcı olur.Bu resimlere bakarak tüm R serisinin montajını yapabilirsiniz neredeyse genede söküp takmadan önce internette araştırma yapmayı ve makinayı açtıktan sonra garantinin gideceğini unutmayın

Eski Cpu= T6400 (2.00 GHz/800/2 MB)
    Yeni Cpu= P8700 (2.53 Ghz/1066/3 MB)

Gerekenler:

Bir Samsung notebook
    Bir Yıldız tornavida (Set olursa daha iyi olur her türlü aksiliğe karşı)
    Bir Yeni Cpu
    Termal macun
    Yeterli aydınlatma

İşte Malzelmeler

Öncelikle pili,ram,hdd kapaklarını ve arkadaki bütün vidaları çıkarıyoruz

Dvd sürücüsünü dikkatle çıkarıyoruz

Arka taraftaki bütün vidaları sökerseniz çektiğinizde gelir dvd sürücüsü

Klavyenin arkasındaki pinleri çıkarın.Bu işlemi yaparken çok dikkatli olunuz pinleri kırabilirsiniz.Düz tornavida veya benzer bir araçla çıkarabilirsiniz pinleri.Daha iyi görebilmek için bir el fenerinden yardım almalısınız

Klavyemiz söküldü.Dikkatlice ters çevirerek klavyemizi anakarta bağlayan kabloyu dışarıya çekerek çıkaralım

Klavye kablosunun hemen yanında bir giriş daha var.Bu touchpad girişi.Bunuda klavye kablosunu çıkardığımız yöntemle çıkarıyoruz.

Hoparlör kabloları

Kasanın üst bölümünü (monitör bölgesi değil Klavyenin üst bölegisini) dikkatlice ve touchpade dikkat ederek çıkarıyoruz

Anakartımız gözüktü

Anakarttaki bütün kontorol kablolarını işaretli yerlerden söküyoruz sağ üstteki vidayı gevşetiyoruz tutan vidalarıda çıkartıyoruz

Anakartın üst bölümü çıktı kasamızın son hali bu şekilde.

İşaretli yerlerden Soğutucuyu söküyoruz ve söktükten sonnra cpu gpu önümüze çıkıyor

Üst tarafta gördüğünüz bilgisayarın işlemcisi işlemcinin yanındaki siyah vidayı açık kilit sembolüne kadar çeviriyoruz ve cpumuzu yavaşça çekerek çıkarıyoruz

Eski Cpumuz yerine yeni cpumuzu takıyoruz ve siyah vidayı tekrar kapalı konumuna getiriyoruz.Yeni cpumuz üzerine termal macun sürerken Hazır pc nin içi açıkken tozları temizliyoruz ve ekran kartı ve chipsetin macunlarını yeniliyoruz.

Bütün işlemler tamamlandı.Bilgisayarı birleştirmek için resimlerle anlatılan sökme işlemini tam tersi şeklinde monte ediyoruz.Sırayı karıştırmayın ve eksik montaj yapmayınız bilgisayarınız açılmaz.

Tüm adımlar doğru tamamlandı ise bilgisayarınız eski haline geri gelmiştir.Bilgisayarı açıyoruz ve biosa yeni cpuyu tanıtıyoruz

.İşletim sistemimiz çalışşada temiz kullanım için tercihe bağlı olarak format atıyoruz driverlarıda yükledikten sonra daha hızlı daha sessiz ve daha güçlü bir pc sizi karşılıyor.Güle güle kullanın

Not:
    Bu işlemler yapıldığı taktirde bilgisayarınız garanti dışı kalacaktır.Profesyonel olmayan kullanıcıların denemesini önermem.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Volkanbaba -- 25 Aralık 2010; 1:05:11 >

• Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler
  • macun hangi macun ekran kartının macununu degiştirdikten sonra performans artışı gözlemledinizmi?gözlemlediyseniz mesela elinizde eskiden oynadıgınız bir oyunun fraps degerleri varsa pc nizin yeni haliylede aynı oyunun ss lerini paylasırsanız minnettar kalırız=)güzel çalışma tebrikler.
  • Güzel paylaşım ama bunu yapmak Güven Özveri Tecrübe ister
    En ufacık hata birçok sorunu ortaya çıkarabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jaimine_RAJA

macun hangi macun ekran kartının macununu degiştirdikten sonra performans artışı gözlemledinizmi?gözlemlediyseniz mesela elinizde eskiden oynadıgınız bir oyunun fraps degerleri varsa pc nizin yeni haliylede aynı oyunun ss lerini paylasırsanız minnettar kalırız=)güzel çalışma tebrikler.

Termal macun markası farketmez bilgisayarcılarda birkaç liara satılıyor bilgisayarı bu kadar açtıktan sonra macunu temizlemezsek ayıp olur.Tabiki sıcaklık olarak düşüş olacağı için performansta artacaktır.Konunun başını okuduysanız resimler yabancı forumdan alıntı ben bu uygulamayı yapmadım onun için ss veremeyeceğim.Ayrıca benim sistem r620
  • Güzel rehber olmuş. sadece işlemci değil diğer parçaları değiştirmek isteyenler olursa onlar içinde iyi bi kaynak.
  • Ellerine sağlık güzel paylaşım senin elin yatkın gene herkes yapamaz yakar valla anakartı acemi biri yapsa
    quote:

Orijinalden alıntı: Peerless

Güzel paylaşım ama bunu yapmak Güven Özveri Tecrübe ister

• quote:

Orijinalden alıntı: FATAL1TY`

Ellerine sağlık güzel paylaşım senin elin yatkın gene herkes yapamaz yakar valla anakartı acemi biri yapsa
    quote:

deneyimi olan arkadaşlar yada eli yatkın olanlar için sorun olmaz ama orta düzey bir kullanıcı bu işe kalkışmamalı bence

• quote:

quote:

Ellerine sağlık güzel paylaşım senin elin yatkın gene herkes yapamaz yakar valla anakartı acemi biri yapsa
    quote:

deneyimi olan arkadaşlar yada eli yatkın olanlar için sorun olmaz ama orta düzey bir kullanıcı bu işe kalkışmamalı bence

Kesinlikle daha önce en azından külüstür laptop felan parçalamış birisi rahatlıkla yapar.Ama bir yerde yanlış yapıtınmı bilgisayara elvada.Kendine güvenmeyenler bu işe kalkışmasın

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Volkanbaba -- 17 Temmuz 2010; 14:47:50 >

• Acaba bende ilerleyen zamanlarda işlemciyi t9600 yapsam ne performans artışı sağlar; bu konuyu gördüğümden bu yana aklıma takıldıAma t serisinin ısınma oranının fazla olması düşündürüyor işte.
  • quote:

Acaba bende ilerleyen zamanlarda işlemciyi t9600 yapsam ne performans artışı sağlar; bu konuyu gördüğümden bu yana aklıma takıldıAma t serisinin ısınma oranının fazla olması düşündürüyor işte.

böyle bir işlemciyi ya da p8700 falan ne kadara bulabiliriz acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: visceroid
    T9600

http://urun.gittigidiyor.com/T9600-2-80-GHZ-INTEL-PERFORMANCE-SERISI_W0QQidZZ29031376

250 lira...

düşünülebilir fakat çok performans farkı varmı p8700e göre onu tam araştırmak gerek.ayrıca bunun yerine rami yükseltsem daha faydalı olacak gibi geliyor bana.
  • bizim anakartlara i7 ler takılabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Physicist_

bizim anakartlara i7 ler takılabilir mi?

hayır tamamen farklı mimarideler
  • quote:

quote:

Bende bunu diyecektim

• en iyisi hiç bulaşmamak böyle işlere, al işlemciyi ver servise 40-50tl onlar taksın bu riske değmez bence.
  • quote:

en iyisi hiç bulaşmamak böyle işlere, al işlemciyi ver servise 40-50tl onlar taksın bu riske değmez bence.

kesınlıkle aynı fıkırdeyım.. orta sevıye bılgısayar kullanıcılarının yapabılecegı ısler degıl bunlar.
    resımlerle anlatım cok guzel olmus..
  • arkadaşlar sadece makinayı açıp kaliteli bir macun sürsek ısıda bir değişiklkik olurmu acaba.
  • hitachi harddiske sinir oldum aldım alalı bilgisayarı :) kendim değiştirebilir miyim 7200 rpm'lik bi wd veya seagate alsam? illa servise mi götürmek gerekiyor?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.