- x
Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi
278 Cevap21155 Görüntüleme16 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     1 2 [4]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

15 Mesaj
24 Eylül 2010; 15:12:57 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

kendime masaüstü yayıncılıkta kullanabileceğim bir imac ararken, nasıl olduysa bu konuya denk geldim. tavsiye üzerine tavsiye dönmüş, ben de naçizane size tek tavsiye vereceğim.

kendinizi yetiştirin

aslında neredeyse 1 sayfa yazı yazmıştım ama okumaya erinen benim gibiler olabilir aranızda, o yüzden uaztmadan kısaca yazıyorum. 2 sene üniversite kazanamadım. 3. sene kazandığım a.ü. bilg. öğrt. mezunuyum, öğretmendim herkes "vaaay devlet memuru oldun yırttın" dedi. baktım hiçbir geleceği yok, istifa ettim. acıbadem'de evimin dibindeki okuldan istifa edip, ikitelli sanayii de cnc plc ve fabrika otomasyonu alanında çalışmaya başladım. sayısız mühendisle çalıştım. 4 fabrika otomasyonu yaptım. enerji alanına yöneldim. rüzgar enerjisi santral izinleri için uğraştık yine devlet tıkacı geldi. istifa ettim. şimdi yabancı bir şirkette, finans sektöründe çalışıyorum, 3 yıl oldu. öğretmen olarak kalsaydım alacağım maaşın 10 katını alıyorum. hala yeni birşey yapmaya çalışıyorum. firmanın basılı yayın için ayırdığı bütçeyi de üzerime alıp, inhouse çözmek için uğraşıyorum. hem kendime, hem şirkete fayda sağlıyorum. iş hayatım boyunca bir sürü hatalı karar verdim ama asla gelişmekten vazgeçmedim.

bilmeniz gereken şey şu, ister fizik mezunu olun ister uzay mühendisi, önemli olan kendinizi donatmaktır. iş dünyası bir savaş alanı ve her zaman en yeni silahlara sahip olanlar hayatta kalırlar. üniversite bölüm tercihini kafanızda çok büyütmeyin.

check it out!

2682 Mesaj
24 Eylül 2010; 15:47:11 

Amac cok para kazanmaksa ticaretten iyisi yok kardesim oyle bir yeteginiz ve amaciniz varsa bosuna 4-5 sene okuyup zaman kaybetmeyin derim

EE lerin imza yetkisi almasinda bir sorun yok, o dersleri almak icin illa para odemenizde gerekmiyor, universitede secmeli ders olarak alabiliyorsunuz. Kamuda evet EE ciler icin ciddi bir dezanvaj var yani kamu dusunen bence EE yazmasin.

EE-Bilgisayar gibi bolumleri birakipta Orman Muhendisligi gibi fantastik bolumleri yazacak arkadaslarin aklindan suphe ederim. Hersey kamudan ibaret degil ki zaten yakinda ozellese ozellese kamuda hic bir sey kalmayacak , sakasi bir yana bu kadar kamu dusunen arkadaslara ogretmenlik yazmalarini tavsiye ediyorum. Biraz kendilerini gelistirir ve cevre yaparlarsa kamudaki maas farkini cok kapatabilirler.

0 Mesaj
27 Eylül 2010; 15:36:33 

Konu yu baştan sona okudum.Kafam allak bullak oldu .ama bir kaç şeyde de fikir sahibi oldum.Bu kadar zıt üyelerin tartıştığı ender konulardan biri bence.Kafama takılan kpss A-B nedir ?aralarındai farklar nedir?Kpss A-B farklı sınavlar mı oluyor?Birde Bir sürü kısaltma vardı yazılarınızda (EPDK,DTK vs.)onların anlamları nedir?Birde bir arkadaşımız ege ve 9 eylül ünversiteleri hakkında bilgisayar mühendisliği ile ilgili birşeyler söylemiş.İş imkanı bakımından 9 eylül mü yoksa Egemi? Cevap yazarsanız gerçekten bir şeyler öğrenmiş olacağım .Teşekkürler...

977 Mesaj
25 Kasım 2010; 23:30:16 

....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adalet -- 25 Kasım 2010; 23:31:44 >

231 Mesaj
23 Haziran 2011; 11:02:37 

Güzel makale olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savsaksinan -- 23 Haziran 2011; 11:03:12 >

Az şeye sahip olanın ,köleliği de az olur..Yaşasın asil yoksulluğum!

1021 Mesaj
23 Haziran 2011; 17:11:16 

beyler özelde çalışın devletin değerini ancak o zaman anlarsınız.

Yaşasın red kit,kahrolsun daltonlar.
Ben papatyaları şımartmadım diye oldu...

583 Mesaj
23 Haziran 2011; 17:19:46 

hocam ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ kaldırıldı tek dalda birleştirildi diye biliyorum ELEKTRİK-ELEKTRONİKLE?

868 Mesaj
23 Haziran 2011; 18:02:05 

Devlet Bilgisayar mühendisini ne yapsın :D Tamamen özel sektöre yönelik bir meslek...

Bakış açısı ters olurda bu kadar ters olmaz

1019 Mesaj
23 Haziran 2011; 18:07:10 

quote:

Orijinalden alıntı: emirk

hocam ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ kaldırıldı tek dalda birleştirildi diye biliyorum ELEKTRİK-ELEKTRONİKLE?

Sesli güldüm.
Bilgisayar mühendisliği de oyun oynar zaten bilgisayar başında değil mi?

Tempus fugit, aeternitas manet.
Zaman uçar, sonsuzluk kalır.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 16 sa. 18 dk. kadarı kaldı.
23 Haziran 2011; 18:58:46 

quote:

Orijinalden alıntı: emirk

Öyle bir şey yok yahu.

Sadece YÖK'ün kararı ile iki bölümün diploması artık denk hâle getirildi. Bu da ayrı bir saçmalık ya, neyse...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Haziran 2011; 20:07:58 

quote:

Orijinalden alıntı: araknafobia
Devlet Bilgisayar mühendisini ne yapsın :D Tamamen özel sektöre yönelik bir meslek...

Aslında gerekli bir şey. E-devlet, Tübitak, MİT de önemli görevleri var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

94 Mesaj
23 Haziran 2011; 20:49:36 

kamu sağlam kapı ama kapıkulu olmak isteyene

25 Mesaj
23 Haziran 2011; 22:50:45 

yahu bırakın bu tartışmaları bu konuya giren ne arıyor siz neyi tartışıyosunuz otomotiv mühendisliği hakkında bilgisi olan var mı?

57 Mesaj
23 Haziran 2011; 22:53:52 

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Öyle bir şey yok yahu.

Sadece YÖK'ün kararı ile iki bölümün diploması artık denk hâle getirildi. Bu da ayrı bir saçmalık ya, neyse...

böyle bi açıklama var mı gerçekten ya elektrik mühendisliğinin pek bi olayı kalmamış o zaman

868 Mesaj
24 Haziran 2011; 0:23:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Tamtaratumtam144928

Aslında gerekli bir şey. E-devlet, Tübitak, MİT de önemli görevleri var.

Alınması lazım da nerde bizimkilerde o kafa...
Bilkent Bilgisayar Mühendisliğini bitiren bizim Anadolu çoçukları İntel AMD Nvidia ATİ gibi yabancı şireketlere gidip (Mecburen) orada bizim toprağımızdan yetişen şeyi kullanıp bize satıyor...

Halbuki al sen bu adamları Siber Polis yap kendi işltim sistemini yap vs...

1019 Mesaj
24 Haziran 2011; 14:17:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Naix

böyle bi açıklama var mı gerçekten ya elektrik mühendisliğinin pek bi olayı kalmamış o zaman

Saçmalama asıl EE'in bir numarası kalmadı demektir bu. Puanlar nasıl düşecek o zaman seyredin.

1 Mesaj
24 Haziran 2011; 14:54:20 

quote:

Orijinalden alıntı: araknafobia

her şeyin bilgisayara dayalı olduğu ve önümüzdeki yıllarda da bu oranın çok daha artacağı bu kadar belliyken bil. müh. ne işe yarar demek kadar saçma yorum olamaz
bi kere e-devleti duymuşsundur bütün devlet işleri a dan z ye internet ortamına taşınıyor hem özelde hem devlet en geniş iş alanının bu meslekte olduğu aşikardır.özellikle dış dünyadan haberi olmayan dersane hocaları öğrencileri yanlış yönlendiriyor.elek. elektronik müh. giderseniz hem elektrik hemde elektronik müh. olabilirsiniz diyolar yok öyle bişe bu bölümlerin çoğunda örneğin 9 eylülde sadece elektronik mühendisi olabilirsiniz.elektronik müh. diyince dışardan çok havalı geliyor ama türkiyede elektronik sektörü çok gelişmemiştir örneğin dijital kart üretimi elektronik devre vs. üreten şirket çok azdır.bu nedenle pek çoğu yazılıma geçmek ister hemen kendini geliştirme saçmalığı başlar.
ben bilgisayar müh. öğrencisiyim yurtta bazı oda arkadaşlarım EE mühendisliğnde okuyor.zaten ortak olan çok az dersimiz var sanıldığı gibi derslerin %80 i falan aynı değil 4 senede 3 tane falan hemde biz de onların derslerini görüyoruz.bu derslerden biri algoritma ilk sene biz 2 dönem gördük onlarsa 1 dönem biz projeye dayalı eğitim dersiyle(3 kredi) 6 tane proje bitirdim(sadece 5. projede 12 sayfa kod yazdım ki onlar ömür boyu yazarmı bilemem) onlarsa sadece 5 sayfalık bi kağıt alıp ezberliyor ve sınava giriyor (tarih dersi gibi ) bizm algortima sınavlarımız 6 sayfa fln sürer onlarınkiyse 5-10 satırlık kodlardan oluşur.bu şartlar altında elektronik müh. birinin yazılımda kendini geliştirmesi falan hikayedir.onlarda 4 senede bi dönem c görürken biz sırasıyla c# java c c++ assemly ayrıca bu dillerin temellerinin anlatıldığı 3 kredilik bir ders windows ve linux işletim sistemleri dersleri vs. görürüz telekominikasyon bilişm gibi elektronik müh. istediği iş ilanlarına bakarsanız bu derslerin tamamını özellik olarak istediklerini görürsünüz.elektronik te okuyanlarsa sadece teoriye dayalı özel sektörle ilgisi olmayan dersler görür sonra bu açığı kapatmak için yıllarca yazılım kurslarına binlerce dolar harcarlar.
9 eylül bil. müh.te şu an 3 sınıfta bile pek çok öğrenci yarı zamanlı çalışıyor çoğu veriparkta falan elektrik elektronikte ise bu çok zordur.
o yüzden rehber hocaların bilgisayar müh. okumaya gerek yok bu devirde herkes bilgisayar bilyor yorumlarına kulak asmayın

1577 Mesaj
24 Haziran 2011; 17:02:45 

"bu konu tamamen devlette çalışacak kişiler için açılmış bir konudur. Kariyer istiyorsanız kesinlikle konuyu incelememeniz gerekir. "

Lütfen konunun başına bu şekilde bişey yazılırsa daha iyi olucaktır.

DH 2006 üyeleri | | ∫ ∫ DH Mühendisler ve Mühendis Adayları Odası∫ ∫

Paper Plane Challenge ve Portal Prisoner android oyunlarımız

159 Mesaj
25 Haziran 2011; 2:59:02 

adam kazanamamış bok atıyo beyler

3805 Mesaj
25 Haziran 2011; 11:19:16 

Dediklerine harfiyen katılıyorum. Eklemek istediklerim ;

inşaat mühendisliği veya harita mühendisliğinin kamuda çokça eleman eleman verdiğini belirteyim. Fakat inşaat mühendisliğinin çok mezunu olduğu için bence kamu düşünenler için harita mühendisliği çok iyidir diyorum.

Akşamlar sensiz geçmez Dilara !!

400 Mesaj
25 Haziran 2011; 13:00:49 

bu konuda ne kadar memur zihniyetli insan var. hayata atılmaktan korkmayalım, kendini çok iyi geliştirdiği halde işsiz kalan biri olmaktan da korkmayalım.
bilge rançonun da dediği gibi sen mükemmel olmaya çalış o zaman başarı zaten peşinden koşar.

DonanımHaber Türkü Severler Kulübü

89 Mesaj
25 Haziran 2011; 14:51:37 

quote:

Orijinalden alıntı: Evil Dead

Saçmalama asıl EE'in bir numarası kalmadı demektir bu. Puanlar nasıl düşecek o zaman seyredin.

Elektrik Müh. 'nin EE ye göre tek avantajı kamuda iş alımlarıydı. Kariyer net ve benzeri sitelere girdiginizde elektrik müh arayanların %99'u nun Elektrik / Elektrik Elektronik Müh diye aradığını göreceksiniz. Kamuda ki avantajının da kalkması ile Elektrik Müh. asıl avantajını kaybetti gibi. Ama yinede alanı çok geniş bir meslek Elektrik de bir dünya Elektronik ayrı bir dünya o yüzden iş bulmamak için çok uğraşmak lazım bence bu bölümlerde :)

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
6 gün 16 sa. 24 dk. kadarı kaldı.
25 Haziran 2011; 17:41:54 

arkadaşlar zaten kamuya girmek isteyenler idelist hedefleri olanlar değiller. rahatlıklar harita, jeoloji gi,bi kıytırık şeyler okuyup girin adam haklı. bir endüstri, ee, bilgisayar bitiren 3-5 yıl aç gezsin adam gibi dil konuşabiliyorsa zaten devletin 3-5 katını yavaş yavaş alacaktır.

sonra yarın birgün 20-25 bin lira alan fabrika müdürlerine bakıpta benim neyim eksikti demesinler.

1661 Mesaj
25 Haziran 2011; 19:50:55 

Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olup da devlette çalışmak isteyecek kadar dar görüşlü insan yoktur herhalde.

47 Mesaj
25 Haziran 2011; 20:25:59 

ya bir halt olamayacak ya da olmamış ya da saçma sapan mühendisliklerde ve okullarda okuyan insanlar gelip de belirli okullara ve bölümlere boşuna laf atmasın. Araştırın falan filan demiş bir kaç kişi de.. Kendileri ne kadar araştırma yapmış da bu başlığa yazmış merak ediyorum açıkçası. Sınava girecek insanları da kandırmayın yok top listesiymiş yok worst listesiymiş (bir de ingilizce yazıyor arkadaş türkçesi yok galiba), herkesin istediği olsun. Bölümler hakkında da en geniş bilgiyi okulların sitesinden bulabilirsiniz.

Herkese başarılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThE_mAnIaC -- 25 Haziran 2011; 20:27:07 >

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
25 Haziran 2011; 20:35:42 

quote:

Orijinalden alıntı: Something

Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olup da devlette çalışmak isteyecek kadar dar görüşlü insan yoktur herhalde.

Görüş genişliği ile ilgili bir şey değil bu. Türkiye'de yaşıyoruz, özel sektörün hâli ortada. Adam şartları beğenmez (Ayda 800-1000 TL verip hafta sonu dahil çalıştıran yerler var.), patron zihniyeti canına tak eder, gösterilen muameleyi beğenmez ya da en kötü ihtimalle doğru dürüst iş bulamaz.

Bu durumda da insan ister istemez kapağı devlete atmaya çalışıyor. Çünkü devlette iş garantisi ve düzenli bir gelir mevcut.

12 Mesaj
25 Haziran 2011; 21:16:16 

quote:

Görüş genişliği ile ilgili bir şey değil bu. Türkiye'de yaşıyoruz, özel sektörün hâli ortada. Adam şartları beğenmez (Ayda 800-1000 TL verip hafta sonu dahil çalıştıran yerler var.), patron zihniyeti canına tak eder, gösterilen muameleyi beğenmez ya da en kötü ihtimalle doğru dürüst iş bulamaz.

Bu durumda da insan ister istemez kapağı devlete atmaya çalışıyor. Çünkü devlette iş garantisi ve düzenli bir gelir mevcut.

Bazı kamu kurumları çok ciddi ücretler ödüyorlar bilgisayar mühendislerine. Özellikle kamu bankalarının bilgi sistemleri müfettişleri için önerdikleri ücretler çok yüksek. Merkez Bankası vb. keza cidden iyi imkanları var. Yalnız dediğin gibi kpss'ye giren bile oldukça azdır çünkü imkanlar geniş.

1661 Mesaj
25 Haziran 2011; 21:31:22 

quote:

Bilgisayar Mühendisliği konusunda bilmiyorum ama Tıpta hiç de düzenli gelirlerin olduğunu söylemem.Babam 22 yıllık uzman doktor mesela.Hastane havuzuna gelen paraya göre maaş alıyor.Aydan aya 2000-3000 farkedebiliyor bazen.Bir ay 5000-6000 TL alıp,sonra tak diye 2000-3000lere düşebiliyor.

İkincisi,bilgisayar mühendisi alacak 10 tane devlete bağlı kuruluş varsa,100 tane özel şirket vardır.İş olanakları daha geniş bence ve 800-1000TL'ye çalıştırılıyor dediğin adam zaten kıytırık bir üniversiteden mezun ya da kendini hiç geliştirememiş bir adamdır.İşinde gerçekten iyi olursan o bin TL,haftalık hatta günlük maaşın bile olur.Yani ben 4 yıllık üni. bitirdim.Bak,iş yok özelde ile olmuyor.O maaşın miktarı tamamen kişinin niteliğine bağlı.Ben 3.Ligde oynayıp da yıllık 1 milyon euro alan adam görmedim.Neden,hak etmiyor çünkü.Süper Lig'deki adam 3-4 milyon alıyor.Neden,çünkü kendini geliştirmiş ve işinin en iyilerinden olmuş.Bu her meslekte böyledir.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
25 Haziran 2011; 22:05:44 

quote:

Bilgisayar Mühendisliği konusunda bilmiyorum ama Tıpta hiç de düzenli gelirlerin olduğunu söylemem.Babam 22 yıllık uzman doktor mesela.Hastane havuzuna gelen paraya göre maaş alıyor.Aydan aya 2000-3000 farkedebiliyor bazen.Bir ay 5000-6000 TL alıp,sonra tak diye 2000-3000lere düşebiliyor.

İkincisi,bilgisayar mühendisi alacak 10 tane devlete bağlı kuruluş varsa,100 tane özel şirket vardır.İş olanakları daha geniş bence ve 800-1000TL'ye çalıştırılıyor dediğin adam zaten kıytırık bir üniversiteden mezun ya da kendini hiç geliştirememiş bir adamdır.İşinde gerçekten iyi olursan o bin TL,haftalık hatta günlük maaşın bile olur.Yani ben 4 yıllık üni. bitirdim.Bak,iş yok özelde ile olmuyor.O maaşın miktarı tamamen kişinin niteliğine bağlı.Ben 3.Ligde oynayıp da yıllık 1 milyon euro alan adam görmedim.Neden,hak etmiyor çünkü.Süper Lig'deki adam 3-4 milyon alıyor.Neden,çünkü kendini geliştirmiş ve işinin en iyilerinden olmuş.Bu her meslekte böyledir.

Yahu ben çok karamsar mıyım, yoksa sanal alemde mühendislerin toplandığı bazı forum sitelerinde millet boş yere mi şikayetçi? Bu şikayet edenler arasında ODTÜ, İTÜ mezunu da görüyorum bazen ve hiç de öyle söylediğin gibi "haftalık ya da günlük 1000 TL kazanç" diye bir şey yok.

Tıptan bahsetmiyoruz öncelikle. O "tak diye düşüş" sonucu aldığını söylediğin 2000-3000 TL çoğu mühendis için gayet iyi bir para. :) Vah vah...

En basitinden şunu söyleyeyim: Gördüğüm iş ilanlarının çoğunda 30 yaş sınırı mevcut. İşveren 30 yaş altı istiyor, bazıları da şaka gibi "deneyim" istiyor. Yani 30'undan sonra işsiz kalsak vay hâlimize! Ne yapacağız bu durumda?

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
6 gün 16 sa. 24 dk. kadarı kaldı.
25 Haziran 2011; 23:43:36 

o 1000 liraya şikayetçi olanlar ilk başlayanlardır. bunu kimse inkar edemez, yeni mezun hiçbir mühendis bir halt bilmez. devletin verdigi para genelde özelden en başlarda iyidir. 10 yıllık deneyimli bir(endüstri,bilgisayar, elektronik) mühendisin bin tl ye çalıştıgını goster her türlü abi diyim sana. ama sana 10 yıllık tecrübesi olan aç gezen jeoloji, maden vs. kıytırıkları sayarım sana.

devlette maaş sabit 2400 atılma derdin yok yat aşşagı.

özel 1000 den başlarsın beynin varsa 50 bin+ bile olur. işte bu kaymak kısımdakiler ; endüstri, bilgisayar, elektronik, makina bölümleridir. yani adamın saydıgı sözüm ona "worst" listesi.

3157 Mesaj
25 Haziran 2011; 23:56:03 

quote:

O kadar işkence çekip ömrüm boyunca aynı maaşı alacağıma okumam daha iyi.

Encinaar

2013 Mesaj
26 Haziran 2011; 0:09:08 

benim kuzen İÜ bilgisayar dan mezun oldu ve 4. senesi şuan 6 bin lira kazanıyor. ilk işine 2 bin lira ile başladı. ayrıca 7 yıldır sektörde olan 2 yıllık programcılık mezunu tanıdığım 3 bin lira kazanıyor. bir başka tanıdığımda haliç üni bilgisayar mezunu oda kendi şirketini kurdu. yani bütün olay kişide bitiyor. ve üniversiteden yeni çıkmış mezun kesinlikle mühendis olmuyor. sağda solda ağlayıp sızlayanlar diploma aldı diye kendini mühendis sanan tayfa . üniversite eğitimi sadece temel verir gerisini sen inşa edersin kimse gelip sana öğretmez tek başınasın.

1661 Mesaj
26 Haziran 2011; 0:10:54 

Sınavdan dönünce yazıcam

234 Mesaj
26 Haziran 2011; 3:49:58 

2-3 bin muhendis icin iyi paraymis da bilmem neymis de
5 senelik tecrubesi olan iyi bilg. muh -sektore bagli olarak degismekle beraber- 5bin tl den az kazanmaz su anda.

ulan cevre muh.ler kazaniyor ayda 3bin lirayi
polis, ogretmen maasi 2bin lira olmus
neyden bahsediyorsunuz siz

2011 Megane Coupe EDC
2008 Subaru Forester XS Comfort

1169 Mesaj
26 Haziran 2011; 7:31:12 

quote:

Orijinalden alıntı: the_stig
5 senelik tecrubesi olan iyi bilg. muh -sektore bagli olarak degismekle beraber- 5bin tl den az kazanmaz su anda.

Abimi kızdırmayın Osmaaaan olum abime bir çay kap 2 sekerli tavşan kanı olsun isin garip tarafı haklısınız.

İnsan bir şeyi, çok ciddi olarak arzu etmeye görsün, hiçbir şeyi erişilmeyecek kadar yüksekte değildir.

111 Mesaj
26 Haziran 2011; 7:40:12 

Abi kusura bakmada saçmalamışsın yani.Ona bakarsan her meslegın atama sorunu var her meslekte işsiz kalma olasılıgın var ozaman hiç üniversite okumamak gerekir.Ayrıca orman mühendisi ney allah askına ? jeoloji ney en dandik bölümleri en popüler bölümlerine yazmışın.Orman mühendisliği bitiren adam ne yapacak ?? veya okadar jeoloji mühendisi var açıkta onlar niye atanamıyor ? benım fizik hocamın karısı jeoloji mühendisi 5 senedir atanamıyor kusura bakma hiç inandırıcı bulmadım bu yazılarını.

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
26 Haziran 2011; 10:57:12 

quote:

Tamam paşam, sen haklısın. Benim okhüzlüğüm.

Ekleme: Çevre mühendisi 3000 TL mi kazanıyormuş ayda? Olabilir; ama bunun örnekleri tek tüktür. Böyle cımbızla alınıp sergilenecek örnekleri gösterip iş hayatını şatafatlı bir hâle getirmeyin.

Ona bakarsanız ortaokul mezunu olup birçok mühendisin sülalesini satın alacak kadar para kazanan insanlar var. O zaman hiç üniversite okumayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 26 Haziran 2011; 11:58:15 >

4158 Mesaj
26 Haziran 2011; 11:27:30 

Hadi mühendislikler böyle biz ea'cılar ne yapalım ? Valla insan kendini bilir bende bildiğim için hukuk veya pdr filan kazanamam. Ticaret kafamın olduğuna inanarak işletme düşünüyorum. Tuttuğumu koparan bir yapım var denebilir ama mühendislikte iş tamamen insanın kendisinde biter. İşini iyi bir şekilde yaparsa muhakkak Türkiye ortalamasının üstünde bir para alır.

1019 Mesaj
26 Haziran 2011; 11:52:01 

quote:

Sanayiye git bakalım şartlar nasıl? Karın tokluğuna çalışan insanları görünce bunları diyebilecek misin? Oturduğun yerden yazmak kolay tabi. Çevre müh.'te de ayda 3 alan herhalde Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evil Dead -- 26 Haziran 2011; 11:52:27 >

21 Mesaj
14 Mayıs 2012; 17:44:23 

Bu konuda biraz acemiyim bana laf düşmez tabi ama önemli olan kendinizi geliştirebilmek ve iyi bir üniversitede eğitim alabilmek insanlarla ilişkileriniz iyi olmalı,yabancı dil çok önemli ingilizce yetersiz kalıyor en az bir tane daha yabancı dili ana diliniz gibi konuşabilmeniz gerek,baya akıllı olmalısınız işinizde yükselmeyi bilmelisiniz.Ayrıca worst listesinin best listesi olması gerek bana göre tabi iyi bir üniversiteden mezunsanız bunca insan boşuna seçmiyor bu bölümleri zaten iyi bir üniden mezun olmadıkça kolay kolay iş bulamıyorsunuz (doktorluk,diş hekimliği,eczacılık,okul öncesi öğr. vs. hariç) örneğin işletme ve iktisat bölümleri her üniversitede var birçok mezunu var açıkta gezen ama benim kuzenlerimden biri itü işletme diğeri boğaziçi iktisat mezunu ve mezun olur olmaz çalışmaya başladılar maaşları ilk girdikleri zamankine göre çok yüksek,her türlü imkanları var araba bile verdiler altlarına.Kısaca önemli olan kişinin kendisi bölüm değil kendinizi biraz kasıp iyi bir üniversite kazanırsanız kendinizi de mümkün olduğunca geliştirirseniz sırtınız yere gelmez.

2515 Mesaj
14 Mayıs 2012; 17:48:06 

ilk mesaja güldüm. herkes memur olmak için doğmuş gibi bir başlık olmuş sanki. jeoloji mühendisliği iyiyken endüstri kötüyse ben ne diyeyim. küçük düşünen ve iyi yer kazanamayanlara moral olabilir ama belki evet

6 Mesaj
14 Mayıs 2012; 18:24:41 

Ankarada bilkent ve tobb u çıkarırsak,e.elektronikte en iyi vakıf üni.si hangi üni.dir.

88 Mesaj
14 Mayıs 2012; 21:18:59 

quote:

Orijinalden alıntı: iron_moon

Ben bilgisayar mühendisiyim. ÖSS, KPSS konularını yakın takip eden tecrübe sahibi bir abinizim. Tercih yapacak arkadaşlara kamu alım sayılarına ve KPSS'den kaç puanla devlette çalışabileceklerine dikkat etmelerini öneriyorum. Emeğinizin karşılığını insanca şartlarda, itibar sahibi olarak ve iş güvencesi problemi yaşamadan alabileceğiniz tek yer kamudur. Özel sektör ise sizi yıllarca "kendini geliştirirsen iyi para alırsın" masalıyla uyutur ve sömürür. O yüzden yazdıklarımı dikkate alırsanız siz karlı çıkarsınız. Almazsanız da -kendi düşen ağlamaz diyorum :)

Bence mühendislik yazacak birisi için TOP 5:
1-) Elektrik Mühendisliği
Türkiye'de çok az üniversitede olduğu için mezun sayısı az. Kamu alımlarında puanları 60'lara 50'lere kadar düşüyor.
2-) Harita Mühendisliği
Mezun sayısına oranla alım çok olduğu için ve mezunları fazla yüksek puan alabilen kişiler olmadığından 70'lerle alım yapılıyor.
3-) Orman Mühendisliği
Çok sayıda alım yapılıyor. 75'lere kadar düşüyor puanlar. Üstelik tüm Türkiye için alım yapılıyor. Memeleketinizde çalışma ihtimaliniz yüksek.
4-) Jeoloji Mühendisliği
Alım çok, yüksek puanlı aday az. Puanlar 70-80'lerde.
5-) Makine Mühendisliği
Kamuda alım oldukça fazla ama mezun da fazla. Fakat yine de 78-80'lere kadar düşebiliyor zaman zaman. Ayrıca kamu olmazsa özel sektör şansı olan eski bir disiplin.

Aşağıdaki mühendislikleri de ASLA yazmamalı. Puanlarının yüksek oluşunaa, adlarındaki şaşalığa, çoğu üniversitede yüksek puanlı oluşlarına aldanmayın. Bitirince iş bulabilecek misiniz ona bakın. Bu söylediklerim inandırıcı gelmiyorsa bir örnek vereyim. Benim liseyi bitirdiğim yılda (1994) Tekstil Mühendisliği bölümü (mesela İTÜ'de) o kadar yüksek puanlıydı ki örneğin EGE Tıp'a 56-60 puan fark atıyordu. Şimdi tekstil mühendisi abilerinize bir dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bir tane bile tekstil mühendisinin kamuya alındığını görmedim. O yüzden dediklerimi yabana atmayın. İşte ASLA yazılmaması gereken

WORST (en kötü) 4 listem:
1) Endüstri Mühendisliği
LYS puanı/iş bulma şansı oranı en kötü mühendisliktir. Çok az sayıda alım yapılır ama bu bölümü bişey sanıp giren zeki öğrenci çokluğundan 90 alan bile atanamayabilir. Özel sektör ise bu mühendisliği ne ciddiye alır, ne anlayabilmiştir ne de işe alır :) Yüksek puanına yazık etmek isteyenler yazsın.
2) Elektrik-Elektronik Mühendisliği
O kadar çok mezun var ki puanlar 85-90'larda. Üstelik her ne kadar adları Elektrik-Elektronik mühendisi de olsa kamudaki Elektrik Mühendisliği alımlarına başvuramazlar. Yani devlet elektrik mühendisi olarak kabul etmez bu arkadaşları. Uzak durun. Boğaziçi, ODTÜ'den bile uzak durun derim. Kamu alımlarında üniversite adının hiçbir önemi yoktur. Puanın neyse o'sundur.
3) Elektronik Mühendisliği
Bkz. madde 3.
4) Bilgisayar Mühendisliği
Yeni açılan her üniversitede açılması sanki bir kanuni hükümmüş gibi her üniversiteye açılan bölümdür. Öğrenci adayları en çok da "bilgisayar mühendislerine çok ihtiyaç var, açık çok fazla" yalanıyla kandırılır. Kamu alımlarında bu arkadaşlar da yüksek puan aldıklarından 80-85'le ancak atanabilirler. Özel sektörde de ben aylık 700 alan da gördüm 900 alan da. Lise mezunu hemşire ya da ebeler devlette 1600 civarı maaş alırlar. O yüzden şaşalı ismine kanıp yaarsanız bunalıma girersiniz. Uzak durun derim.

Şaşırdınız değil mi? Karar sizin elbette ama şunu unutmayın; hayatta en değerli bilgi tecrübedir. Çünkü yaşanmış sınanmış bilgidir. Dolayısıyla birinin sizle tecrübesini paylaşması sizin yerinize o durumu yaşamış, siz o durumdan zarar görmeden size bilgi veren kişi gibidir. Siz yaşamış olsanız iş işten geçmiş oluyor zaten.

Bu listeyi hazırlarken poplüler dalları dikkate aldım. Ayrıca dipnot olarak mekatronik (bu aralar çok gaz veriliyor ama aslında iş dünyasında karşılığı SIFIR), moleküler biyoloji ve genetik, seramik, tekstil, uzay vs. yazmayın sakın. Bir de uçak, gemi inşaat vb. mühendislikleri yazabilirsiniz ama sadece özel sektör için.

Herkese başarılar.

Biraz uzunca bir alıntı olacak ama sormadan edemeyeceğim. Sevgili @iron_moon orada bahsettiğin "uzay" kelimesi Uzay Mühendisliğini mi yoksa Astronomi ve Uzay Bilimlerini mi temsil ediyor? Eğer Uzay Mühendisliğini yazılmaması gereken bölümler listesine koymuş isen bir kere bilmediğin bir alanda ve daha ne yaptığından bir haber olduğun bir bölüm hakkında atıp tutuyorsun demektir. Ha yok orada "uzay" kelimesiyle Astronomi ve Uzay Bilimlerini kastediyorum diyorsan da söylediklerinde kısmen haklısın.

461 Mesaj
14 Mayıs 2012; 21:57:57 

arkadşlar yazan kişi devlet mühendislikleri diye belirtmiş devlet mühendisi olmak zorundasınız diye yazmamış. Devlete görede bir değerlendirme yapmış. KPSS 2011-2010-2009 yıllarına bakarsanız mühendisliklerin devlet kadrolarına alım miktarlarına arkadaşın demek istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Aslında yazısını açık ve net bir sekilde dile getirmiş kamu için konuşulmuş ve bilgisayar üzerinde yoğunlaşmıssınız ama acın bir bakın bakalım 2011 kpss yerleştrimelerine kaç orman mühendisi işe alınmış kaç tane bilgisayar mühendisi açık net ortada yazan arkadaşında emeğine sağlık emek verip tecrübelerini aktarmış ve 94 yılında liseyi bitirmiş birisi yani en azından 36 yaşında bir büyüğünüz bende 31 yaşındayım sanırım yaşlarınız genç olduğundan aynı dili konuşamıyoruz anlaşılmazlıklar oluyor. Forumda çok sert dille eleştirenlerolmuş öncelikle büyükleri ile nasıl konuşulmasını bilmeyen insanlar bırakın mühendis olmayı iş bulmayı gerisini getirmeyeyim artık. 10 bin 50 bin maaşlar demişsiniz ya uzaydamı yaşıyorsunuz arkadaşlar hayat o kadar toz pembe değil. 1000 de 1 istisnalar vardır ha hepimiz o istisnalardan biriyiz diyorsanız diyecek lafım yok. Ama lütfen yazılanları iyi anlayın anlamadan dinlemeden dünyayı toz pembe görmeyin, büyüklerinize saygıyıda herşeyden önce unutmayalım. Bunu yazan abimizi tanımam bilmem ama o bu yollardan yıllar önce geçmiş ve hayata atılmış kendincede tecrübelerini paylaşmışki şunu unutmayın siz daha ya lise son yada 1-2 sene evvel liseden yeni çıkmış kişilersiniz bu abimizin tecrübesinde olma ihtimal imkanınız dahi yokki saygı duymayı öğrenin.

YA SEV YA TERKET

2 Mesaj
14 Mayıs 2012; 22:10:40 

quote:

Orijinalden alıntı: atillaoguz

arkadşlar yazan kişi devlet mühendislikleri diye belirtmiş devlet mühendisi olmak zorundasınız diye yazmamış. Devlete görede bir değerlendirme yapmış. KPSS 2011-2010-2009 yıllarına bakarsanız mühendisliklerin devlet kadrolarına alım miktarlarına arkadaşın demek istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Aslında yazısını açık ve net bir sekilde dile getirmiş kamu için konuşulmuş ve bilgisayar üzerinde yoğunlaşmıssınız ama acın bir bakın bakalım 2011 kpss yerleştrimelerine kaç orman mühendisi işe alınmış kaç tane bilgisayar mühendisi açık net ortada yazan arkadaşında emeğine sağlık emek verip tecrübelerini aktarmış ve 94 yılında liseyi bitirmiş birisi yani en azından 36 yaşında bir büyüğünüz bende 31 yaşındayım sanırım yaşlarınız genç olduğundan aynı dili konuşamıyoruz anlaşılmazlıklar oluyor. Forumda çok sert dille eleştirenlerolmuş öncelikle büyükleri ile nasıl konuşulmasını bilmeyen insanlar bırakın mühendis olmayı iş bulmayı gerisini getirmeyeyim artık. 10 bin 50 bin maaşlar demişsiniz ya uzaydamı yaşıyorsunuz arkadaşlar hayat o kadar toz pembe değil. 1000 de 1 istisnalar vardır ha hepimiz o istisnalardan biriyiz diyorsanız diyecek lafım yok. Ama lütfen yazılanları iyi anlayın anlamadan dinlemeden dünyayı toz pembe görmeyin, büyüklerinize saygıyıda herşeyden önce unutmayalım. Bunu yazan abimizi tanımam bilmem ama o bu yollardan yıllar önce geçmiş ve hayata atılmış kendincede tecrübelerini paylaşmışki şunu unutmayın siz daha ya lise son yada 1-2 sene evvel liseden yeni çıkmış kişilersiniz bu abimizin tecrübesinde olma ihtimal imkanınız dahi yokki saygı duymayı öğrenin.

+1000 Arkadaşlar şu forumda üniversite okuyan,mezun olmuş insanlar gelip burada sizlere yol gösteriyor yardımcı oluyor.Ben de üniversitede okuyorum ve yardımcı olmak için geliyorum şu foruma. Her şeyi siz liseliler bilmiyorsunuz. Hayatı çok toz pembe algılıyorsunuz.10binlerle işe başlama,3 yılda yurtdışına gitme en kötü ihtimal akademisyen olma.. Bu kadar basit değil her şey. insanlar işi gücü bırakıp size yol gösteriyorsa fikirleriniz uyuşmasa bile saygı duymayı öğrenin. Yok atıp tutma,yok işkembeden sallama... Evet 30 küsür yaşında adam sallıyor her şeyi 17 18 lik çocuk biliyor hayatı o yaladı yuttu. Yapmayın!

146 Mesaj
14 Mayıs 2012; 22:13:02 

Kamu'da çalışayım, sadece rahat edeyim, kimse bana karışmasın, maaşım normale göre biraz iyi olsun mantığından çıkamamış insanların düşüncesi bu. Hedefleri sadece bundan ibaret. Halbuki bilgisayar mühendisliği öyle 700 lira 900 lira kadar düşük bir maaşla çalışılacak meslek değil. İnsan kendini geliştirmeli. Hiç olmassa yarın öbürgün şirkete başvurduğunda şu dilleri biliyorum, şu sistemler hakkında bilgim var diyebilmeli. Ha sen üniversiteye gireyim, 4 sene boyunca kendimi geliştirmiyeyim, boş boş 4 senemi geçireyim mantığındasındır. Afedersinde camış gibi yatmayla da öyle uçuk rakamlar beklemeyin özel sektörde. Haliyle olmayan bilginle kamuda rahat edersin. Kamuya giremesende 1000 lira gibi maaşlara tabi tutulursun. Birde şöyle düşün, 4 sene boyunca elinden geldiği kadar kendini geliştirmişsindir, Bilgin vardır, 1 2 sene tecrübe edinmişsindir o zaman görelim bakalım sana 900-1000 TL maaşı veren olacak mı? Yoksa daha yüksek maaşlarlamı çalışacaksın. O yüzden bunlar üniversite boyunca kendine hiç birşey katmamış insanların düşüncesidir. Bilgisayar mühendisliğide hiç bir zaman bitmeyecek bunu da kafanıza sokun.

Yanlış yolda yürümek, doğru yolda beklemekten iyidir. Beşikten mezara kadar..

200 Mesaj
14 Mayıs 2012; 23:37:05 

kamu resmen ne kadar boş beleş adam varsa onların bir araya toplandığı bir çatı. yahu kıytırık bir üniversitede orman mühendisi olan adamda ne nitelik vardır ki söyleyin 0'a yakın bir tiptir. bu öss'ye girene kadar hep yatmış boş bedava gezen bir insandır. mezun olunca hayatında hiçbir beklenti olmayan birilerine birşeylere faydalı olma güdüsünden yoksun gezer durur. etraf böyle insan kaynıyor.

117 Mesaj
15 Mayıs 2012; 4:45:02 

tıp okuyan adam mezun olana kadar polis olan 60(5yıl) maaş alımış doktor6+hazırlık okuyor pymo 2yıl öbürleri 6ay okuyup polis oluyor ilk maaş aynı oluyor.doktor aradaki farkı kapattığında ömrü yarılamış oluyor.açıkçası sermaye sahiplerinin gittikçe güçlenmesi sonucu emek daha da ucuzlayacak gibi.doktorlar özel hastanelerde ucuz işci olacak gibi.kamu hastanelerin özelleşmesi de pek zaman almayacak tahminmce.tekel işçilerinin başına gelen her kamu görevlisinin başına gelebilir ve 90 jenerasyonun başına gelecek gibi.şuan herkez kamunun iş güvencesine güveniyor fakat ülkede gelecek çok belirsiz o yüzden devletin alımlarına güvenip ünv gitmek şuan için en mantıklı şey gibi gözüksede uzun vadede ne olacağı belli olmaz

698 Mesaj
15 Mayıs 2012; 12:51:51 

Kesinlikle ve asla hayatta yanlis yaptirabilecek en kuvvetli iki sozcuk. Hicbir zaman kesinlik ve asla olmamali durumu aynen gecerli olamaz. Ama su da var en populer muhendisliklere girince kimse hemen muhtesem bir kariyeri garantilemis olmuyor. Okul adin yoksa bastan eksisin zaten isteyen kabul etsin isteyen etmesin. Okul adi dedigim de ozeller falan degil 2-3 uni. iste. Onlarin "disindakiler" o eksiyi tamamlamak icin cok caba sarfetmeli. Burada da iste kisisel ozellik, farklilik ve yetenekler devreye giriyor. O yuzden ilgin oldugu alan, isini severek yapabilecegin, kendini gelistirebilecegin alan onemli. Yani ise girerken her yere o populer olan muh. girmiyor, hayat o kadar basit degil. Diger muhendisliklerin is alani yok degil. Kotu bir bilgisayar muhendisi olmakla iyi bir kimya muhendisi olmanin sonuclari cok farkli, misal olarak. Bu birini iyi, mutlaka oku; birini kotu, asla okuma yapmiyor. Biraz dusunulurse yilda kac bilgisayar ya da endustri mezunu var hesap yapip hepsi de o " hayallerdeki" gibi mi anlamak zor degil. Sayi cok fazla cunku.

Eve online, Guild wars, Warhammer, lord of the rings online, World of warcraft, Diablo II, starcraft II, BFbc2,Aion
"Hayvanları ve doğayı koruyalım"

2338 Mesaj
9 Ağustos 2012; 3:12:55 

quote:

Orijinalden alıntı: black milk

kamu resmen ne kadar boş beleş adam varsa onların bir araya toplandığı bir çatı. yahu kıytırık bir üniversitede orman mühendisi olan adamda ne nitelik vardır ki söyleyin 0'a yakın bir tiptir. bu öss'ye girene kadar hep yatmış boş bedava gezen bir insandır. mezun olunca hayatında hiçbir beklenti olmayan birilerine birşeylere faydalı olma güdüsünden yoksun gezer durur. etraf böyle insan kaynıyor.

Çok boş konuşmuşsun, meslek hakkında bilgin olup olmadığı bile şaibeli.. 90 lı yıllara kadar bu ülkenin en itibarlı mesleklerinden biriydi orman mühendisliği, şuan bile işini bilen bir orman mühendisi en kötü ihtimalle kendi bürosunu açarak serbest ormancılık hizmetleri sunup sağlam paralar kazanabiliyor.. Türkiye(genellikle tüm ülkelerde bu böyle) ormancılık hizmetleri ve genel olarak ormancılık, reklamı yapılmayan bir sektördür, içinde olmayanlar o mesleği tanıyamaz.. İşini severek yapan ve kendini geliştirmeye açık(sözde olmayacak) olan her orman mühendisi bir şekilde iyi paralar kazanabilir..
Orman Mühendisleri avrupa ülkelerinde yeşil mühendislik olarak geçer ve gelecekte senin o küresel ısınmayı engellemek için yapacağın direkt uygulamaların neredeyse hepsinin altında ormancılık ve bu meslek mensupları vardır, olacaktır..
Kısacası doğayı sevenler ve iç içe olmak isteyenlerin seveceği bir meslektir(bir çok kişinin hayatı boyunca göremeyeceği araştırma ve gen koruma alanları-doğa harikaları sizin çalışma sahanız olacak), işini bilen bir kişi iyi paralar kazanabilir itin g....e sokulmaması gereken meslektir..
Sonuna kocaman bir AMA eklemek istiyorum; ülkemizde orman sektöründe şuan için istihdam çok fazla diyemem, üniversiteler gereğinden fazla mezun verdi ve kendini geliştiremeyen çoğu kişi ya baba mesleğini devam ettiriyor yada başka mesleklere yöneldi. Bu nedenle tercih yaparken başlara yazmanızı asla öğütleyemem, orta karar bir puanınız varsa ve doğayla ciddi anlamda haşır neşir iseniz tercih listenizin sonlarına doğru yazmanızı önerebilirim.. Bu meslek için ingilizce ciddi anlamda önemlidir, yurtdışında yapılmış çoğu önemli araştırma ve bulgular türkçeye çevrilmemiş vaziyettedir.

goodbye, all you people,
there's nothing you can say
to make me change my mind.
goodbye

200 Mesaj
9 Ağustos 2012; 3:29:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Catacomb

Çok boş konuşmuşsun, meslek hakkında bilgin olup olmadığı bile şaibeli.. 90 lı yıllara kadar bu ülkenin en itibarlı mesleklerinden biriydi orman mühendisliği, şuan bile işini bilen bir orman mühendisi en kötü ihtimalle kendi bürosunu açarak serbest ormancılık hizmetleri sunup sağlam paralar kazanabiliyor.. Türkiye(genellikle tüm ülkelerde bu böyle) ormancılık hizmetleri ve genel olarak ormancılık, reklamı yapılmayan bir sektördür, içinde olmayanlar o mesleği tanıyamaz.. İşini severek yapan ve kendini geliştirmeye açık(sözde olmayacak) olan her orman mühendisi bir şekilde iyi paralar kazanabilir..
Orman Mühendisleri avrupa ülkelerinde yeşil mühendislik olarak geçer ve gelecekte senin o küresel ısınmayı engellemek için yapacağın direkt uygulamaların neredeyse hepsinin altında ormancılık ve bu meslek mensupları vardır, olacaktır..
Kısacası doğayı sevenler ve iç içe olmak isteyenlerin seveceği bir meslektir(bir çok kişinin hayatı boyunca göremeyeceği araştırma ve gen koruma alanları-doğa harikaları sizin çalışma sahanız olacak), işini bilen bir kişi iyi paralar kazanabilir itin g....e sokulmaması gereken meslektir..
Sonuna kocaman bir AMA eklemek istiyorum; ülkemizde orman sektöründe şuan için istihdam çok fazla diyemem, üniversiteler gereğinden fazla mezun verdi ve kendini geliştiremeyen çoğu kişi ya baba mesleğini devam ettiriyor yada başka mesleklere yöneldi. Bu nedenle tercih yaparken başlara yazmanızı asla öğütleyemem, orta karar bir puanınız varsa ve doğayla ciddi anlamda haşır neşir iseniz tercih listenizin sonlarına doğru yazmanızı önerebilirim.. Bu meslek için ingilizce ciddi anlamda önemlidir, yurtdışında yapılmış çoğu önemli araştırma ve bulgular türkçeye çevrilmemiş vaziyettedir.

sen beni anlayamamışsın. amacım tabiki kötülemek değildi orman mühendisliğini. her mesleğe saygı duyarım. sadece orda boş gezen adamı vurgulamak istedim. orman mühendisliği , su ürünleri mühendisliği bunlar barajı geçersen gidebileceğin bölümler. işte ben buraya giden adamın işlevsizliğinden bahsediyorum. daha geçen yıl mı ne bir tanıdığım var adam hayatında kaç soru çözdüğü muamma orman mühendisliğine gitti. yani ben bambaşka bir konudan söz ediyorum.

280 Mesaj
9 Ağustos 2012; 3:44:03 

Boğaziçi dahi olsa Elektrik-Elektronik yazmayın demiş nedeni ise devlete alım az yapılıyormuş? O adamın devlet kurumunda ne işi varki zaten?
Endüstri iş bulamaz yazmış falan o yüzden her yıl ilk 3k dan alım yapıyor en iyiler.
Yazdıkların mf-4 puanı 350-400 civarı olan arkadaşlar için geçerli, ilk 20k yapmış birisi için yazdıkların baştan aşağı yanlış bunu belirterek yazman lazım.

645 Mesaj
9 Ağustos 2012; 3:49:52 

quote:

Orijinalden alıntı: Preszsbuild

Boğaziçi dahi olsa Elektrik-Elektronik yazmayın demiş nedeni ise devlete alım az yapılıyormuş? O adamın devlet kurumunda ne işi varki zaten?
Endüstri iş bulamaz yazmış falan o yüzden her yıl ilk 3k dan alım yapıyor en iyiler.
Yazdıkların mf-4 puanı 350-400 civarı olan arkadaşlar için geçerli, ilk 20k yapmış birisi için yazdıkların baştan aşağı yanlış bunu belirterek yazman lazım.

hoccam ciddimisin adam istediği bölümleri yazmış rezalet gitmeyin kaka bunlar diye bilgisayar mühendisi 600 lira maaş part-time değil 1 saat çalışıp çıkıyor herhalde devlet ataması zor olmasına birşey diyemem fakat yok 1 lira alıyomuş yıllık yok herkes işini yapıyormuş saçma sapan işler yahu foruma girip bilgisayardan anlarım diyen adamla c++ da yardıran adamı bir tutmak aynıdır.

tabire değil ana fikire odaklanın :p

280 Mesaj
9 Ağustos 2012; 3:55:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Cyaßß

hoccam ciddimisin adam istediği bölümleri yazmış rezalet gitmeyin kaka bunlar diye bilgisayar mühendisi 600 lira maaş part-time değil 1 saat çalışıp çıkıyor herhalde devlet ataması zor olmasına birşey diyemem fakat yok 1 lira alıyomuş yıllık yok herkes işini yapıyormuş saçma sapan işler yahu foruma girip bilgisayardan anlarım diyen adamla c++ da yardıran adamı bir tutmak aynıdır.

tabire değil ana fikire odaklanın :p

Kusura bakma ama yazdıklarından bir şey anlayamadım. Nokta ve virgül kullanırsan daha açıklayıcı olur :)

645 Mesaj
9 Ağustos 2012; 3:56:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Preszsbuild

Kusura bakma ama yazdıklarından bir şey anlayamadım. Nokta ve virgül kullanırsan daha açıklayıcı olur :)

var nokta orda iyi bak tek cümle o

3 Mesaj
9 Ağustos 2012; 6:13:38 

Mühendisle gezilir, doktorla evlenilir diyorlar. Doğru mu?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

10 Mesaj
9 Ağustos 2012; 11:53:40 

Elektrik mhnsiliği ve elektrik elektroik birleşmiş diye duydum kpss de ortak bakılıomuş elektrik mhnsliğinin farkı ortadan kalmış