FM 2010 Taktik Saçmalığı
47 Cevap4705 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1891 Mesaj
15 Temmuz 2010; 15:14:40 

1. ligten Altay' aldım. Oyunda genel olarak taktik değişikliklerim sonuç vermiyor. Hangi taktiği denersem deneyeyim adamlar kaleye gidemiyorlar. Lig sonuncusu takımlar çatır çatır oynayıp 2 pasla kaleme geliyorlar. Oyuncularımı çalım manyağı yapıyorlar. Karşı takım oyuncularına bakıyorum, benimkilerden iyi değiller. Oyuncularım ileride oyun kurmaya çalışırken top kaybediyor, rakip uzun pasla kalede ve gol ben aynısını asla yapamıyorum. Şimdiye kadar bir sürü takımla da oynadım hepsi aynı şekilde işler iyi giderken bir kaybediyorlar artık 8-10 hafta galibiyet gelmiyor. Nerede yanlış yapıyorum anlamadım.

4353 Mesaj
15 Temmuz 2010; 16:07:45 

oyuncular yoruluyor olabilir , adamların arasında uyuşmazlık olabilir , şu adamların yanına koyulan yan görevler ve takımın gelişmiş ayarlarında uyumsuzluk olabilir

2256 Mesaj
15 Temmuz 2010; 16:12:39 

Oyunun problemi bence oyunculara yaratıcılıkta eklemeliler her zaman taktiğe bağımlı değil kendileride birşeyler katabilmeli.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
Emeğimiz deniz, ekmeğimiz deniz, yükümüz hasret, rotamız sevgi, varış limanımız hayallerimizdir..
#occupygezi #occupyturkey

1891 Mesaj
15 Temmuz 2010; 19:35:13 

quote:

Orijinalden alıntı: Death Note

oyuncular yoruluyor olabilir , adamların arasında uyuşmazlık olabilir , şu adamların yanına koyulan yan görevler ve takımın gelişmiş ayarlarında uyumsuzluk olabilir

Oyuncunun kondisyonu 65-70 lere geldiğinde çıkarıyorum. Maça başlarken de 90 nın aşağısında ise yedek alıyorum. Adamların arasında uyuşmazlık nasıl olacak onu anlamadım.

4353 Mesaj
15 Temmuz 2010; 19:38:59 

quote:

Orijinalden alıntı: mehmet2468

Oyuncunun kondisyonu 65-70 lere geldiğinde çıkarıyorum. Maça başlarken de 90 nın aşağısında ise yedek alıyorum. Adamların arasında uyuşmazlık nasıl olacak onu anlamadım.

bazı adamlar anlaşamıyor filan yada adamların biri çok hızlı biri yavaştır yetişemez filan birde bazen adamların kondisyonu yüksek bile olsa 1 maç dinlendirmek iyi geliyor,önemsiz bir maça biraz düşük bir kadroyla çıkmayı dene

388 Mesaj
15 Temmuz 2010; 19:58:43 

bende de var o sorun. bir türlü akıcı futbol oynatamıyorum.

fakat en az açık veren taktik klasik 4-5-1 (orta sahada; 1-DMC, 2-MC, 1-AMR, 1-AML olacak)

GALATASARAY SK
Hiçbir başarıyı kabul etmeyin, dünü de yarına mahkum etmeyin...

961 Mesaj
15 Temmuz 2010; 21:29:02 

Son 20-10 dakka kala önemli yerlerde oyuncu değiştirip

Komple hücüm+sahada yandan komut olarak topu ceza sahasına gönder seçeneğini seç.

Bide bunu dene.

1891 Mesaj
15 Temmuz 2010; 22:26:38 

quote:

Orijinalden alıntı: catres

Son 20-10 dakka kala önemli yerlerde oyuncu değiştirip

Komple hücüm+sahada yandan komut olarak topu ceza sahasına gönder seçeneğini seç.

Bide bunu dene.

Rakip bunu yaptığı zaman kesinlikle gol buluyor, ben yaptığımda top kaybediyorum ve golü kalemde görüyorum. Mesela rakip son dakikalarda gerideyse atağı seçip dizilişi de 4-2-4 yapıyor. Adamlar 10 dakikada 10 pozisyon buluyor en az 1 gol atıyor ben yaptığımda iyice dağılıyorum.

213 Mesaj
15 Temmuz 2010; 22:52:33 

bu sorun son zamanlarda bendede var.Çok buyuk basarılardan sonra özellikle standart taktiginiz bozuluyor.Oyun hatasımı bilemem ama bir sezon mukemmel oynadıgınız taktikle bidahaki sezon hiçbirşey yapamaz hale gelebiliniyor.

342 Mesaj
15 Temmuz 2010; 22:54:44 

quote:

Orijinalden alıntı: mertt1257

bu sorun son zamanlarda bendede var.Çok buyuk basarılardan sonra özellikle standart taktiginiz bozuluyor.Oyun hatasımı bilemem ama bir sezon mukemmel oynadıgınız taktikle bidahaki sezon hiçbirşey yapamaz hale gelebiliniyor.

evet bu olay kesinlikle var, sakatlıklar artıyo takmı hiç bozmuyosun 1 2 çok iyi takviye yapıyosun ama takım seneye çok kötü gidebilyo saçma sapan maçları kaybedebiliyosun, sanırım sürekli başarılı olupta insanların sıkılmasını engellemek için ama sıkıyo

www.narweb.net
NARNET Bilgisayar Dahili Tic. Ltd. Şti.

1891 Mesaj
15 Temmuz 2010; 23:37:00 

Hazır cevaplar gelirken sorayım
Sakat oyuncular da genel antremanda gözüküyor. Bu normal mi? Bazen sakat oyuncuyu genel antremandan dinlenmeye çekiyorum. Sakat oyuncunun hazır oyuncularla aynı çalışmayı yapması saçma değil mi?

3960 Mesaj
16 Temmuz 2010; 0:53:51 

Squad harmony düştüğü zaman doğal olarak takım kötü oynar. böyle zamanlarda taktiğin bir önemi kalmıyor. 4-5-1 oynayıp en azındam gol yememeye çalışma yararınıza olabilir, kısa pas - yavaş tempo - genişlik dar - savunma dip - kontratak gibi ayarlar yapabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1891 Mesaj
16 Temmuz 2010; 3:10:32 

Konuyu açtığım anda 6. veya 7. haftadaydım ve ilk 8 içindeydim. Taktik saçmalığından bahsettiğimden sezon sonuna kadar 2 malubiyetim oldu. Onların biri süper lige yükseldiğimin belli olduğu sondan ikinci hafta. Son haftada yardımcıma verdim takımı o da şampiyon olan Orduspor'a yenildi. Ligi 2. bitirdim ve süper ligdeyim. Olaya bak

1891 Mesaj
18 Temmuz 2010; 14:18:13 

2. senemde süper ligde pek tutunamadım. En iyi oyuncularım sürekli sakatlandı. Son maçta Manisa ile yapıyorum. Diyarbakır düştü. Ben kazanırsam Denizli ve Ordu kaybederse çıkıyorum. 2 -0 öne geçtim. Daha sonra 2 - 1 ve 2 - 2 oldu. Maçlara baktım Denizli ve Ordu yenilmiş. Eğer benim maç 2 - 1 bitseydi Denizli ile sadece ikili averajdan ligde kalacaktım. Yapay zeka bir bakıma bana şans vermiş oldu güya.

1131 Mesaj
18 Temmuz 2010; 17:00:18 

Aynı sorunu bende yaşıyordum ama genelde bu tip sorunlar kadro gücü zayıf takımlarda baş gösteriyor..Mesela ben Sakaryasporu alıyordum,çok iyi maçlar çıkarmama rağmen hep puan kaybediyordum ve 6.lıktan anca play-off'a kalıyordum..Ama play-off da ne oluyorsa oyunculara bir şevk geliyordu önüme çıkanı dağıtıyordum..Süper ligde de 16 puan mı ne toplamıştım..Sonra yallah tekrar 2.kümeye..
Not:Oynadığım oyun Fm 2010 değildi..Sakaryaspor şimdiki gibi 2.ligde değildi yani

1236 Mesaj
18 Temmuz 2010; 17:05:25 

quote:

Hazır cevaplar gelirken sorayım
Sakat oyuncular da genel antremanda gözüküyor. Bu normal mi? Bazen sakat oyuncuyu genel antremandan dinlenmeye çekiyorum. Sakat oyuncunun hazır oyuncularla aynı çalışmayı yapması saçma değil mi?

hayır. Sakat oyuncu antrenman yapmıyor. Sakatlığı uzun sürüp iyileşme aşmasına geçince hafif antrenmanlar yapıyor. senin bişey yapmana gerek yok. ama Rezerve lig'te oynatabilirsin. As takım temposuna ulaşabilmesi için.

Galaxy Note III

Hergün 1 Video

1891 Mesaj
20 Temmuz 2010; 1:00:59 

Evet, başlığın ne kadar mantıklı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Altay'dan kovulduktan sonra Bucaspor'dan teklif geldi. Takımı sonunculuktan aldım 12.liğe kadar yükselttim ama yapay zeka yine devreye girdi. Penaltı kazandığım veya öne geçtiğim neredeyse hiç bir maçı kazanamadım. 3 - 1 öndeyken 4 - 5 yenildiğimde ise yapay zeka benimle uğraşma diyordu resmen. Benden her yönden zayıf takımlar şov yaptılar. Ben ise hangi taktiği hangi yolu denersem deneyeyim rahat maç izleyemedim. Önde olduğum maçlarda son onda bitmezken, adamlar 50 pozisyona girerken, geride olduğum maçlarda highlight girmedi. Sondan 5. maçta 15.ydim. Stresi kaldıramam deyip son maçları yardımcıma verdim sağolsun hepsini kaybetti. Ben anlamıyorum bu oyunda başarılı olmak için ne yapmak gerekiyor. Bir yerlerden konsol indirip hile mi yapınca başarılı oluyor. Hakiakten çok komik.

189 Mesaj
20 Temmuz 2010; 11:07:33 

Senelerdir fm oynarım.Hiç taktikte sorun yaşamadım.Sana tavsiyem taktiği sürekli değiştirme.Sezon başında belirli bi taktikle başla.10 maç dene.Olmadı yine taktik değiştirirsin.Sürekli taktik değiştirirsen oyuncular taktiğe alışamadığı için problem yaşarsın.Bir de paslaşma hızını yavaş yapki çok ve sağlam paslaşsınlar.Soracağın soru olursa beklerim.

195 Mesaj
20 Temmuz 2010; 12:39:43 

Küçük takımlarda bu problem malesef çok oluyor.Daha doğrusu bulunduğun ligin iyi takımlarından birisi değilsen olur.
Mesela ben geçen bir gazla İngiltere Blue Square Premier Ligde(5.lig) AFC Wimbledon ile başladım,kanser oldum olacağım bu gidişle.
Ama zirveye oynayan takımı alsaydım bu kadar problem olmayacağını biliyorum,o zaman da bir zevki kalmıyor oyunun...En önemli olay sabır.Bekleyeceksin takıma yeni genç oyuncular alacaksın,sistemini oturtacaksın.Taktikte birden revizyona gitmemekte fayda var.Ufak değişiklikler yapmak lazım.Bir de mutsuz oyuncuları yolla gitsin...

189 Mesaj
20 Temmuz 2010; 12:46:23 

Messi bil e mutsuzsa oynayamıyor.Ya adamı memnun edeceksin yada postalıcaksın.Bende geçen Adanasporla başladım.İlk senemde açık ara farkla lider oldum.2.sene ligde 2. oldum 4 puan farkla.3.sene şampiyonlar ligi yarı finali oynadım.4.sene ligi kazandım türkiye kupasını kazandım şampiyonlar ligini kazandım.Sonra regenler fazlalaşınca sıkıldım bıraktım. :D

1891 Mesaj
20 Temmuz 2010; 13:37:58 

Taktik değiştirmek derken şöyle. Sürekli oynadığım diziliş 4-4-2. Ne kadar yardımcım rakip takım şu dizilişe karşı zorlanıyor 4-5-1 yap 4-2-2-2 yap dese de genelde 4-4-2 ve standart taktikle oynuyorum. Maç içinde öne geçersen 75-80 lere doğru defansif anlayışa geçiyorum gerektiğinde hücum oyuncusu çıkarıp defans oyuncusu alarak formasyonu değiştiriyorum. Ama bundan sonra rakip takım kesin 1 gol buluyor hatta öne bile geçebiliyor. E defansif yapmayıp devam etsem de yapay zeka 'bak savunmaya geçmezsen rakip böyle yener' der gibi golleri atıyor. Yani önde olduğum maçların hemen hemen hepsinde çok zorlanıyorum. Oyuncularım defansı kontra atağı iyi yapamıyor, ki rakip benden iyi değilse bile. Ayrıca çok geniş ama sıradan oyuncular yerine kısıtlı bir kadro ama kalbur üstü oyuncuları tercih ediyorum. O yüzden gittiğim takımda aldığım oyuncudan çok gönderdiklerim oluyor. Yani takımda 5 tane yarım yıldızlık oyuncu bana bir şey kazandırmayacağı için gönderiyorum. Zaten kadro geniş olduğunda ilk 18 dışındakiler sürekli mutsuz oluyor, bu yüzden oynamayanların sayısını azaltıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet2468 -- 20 Temmuz 2010; 13:38:55 >

1042 Mesaj
20 Temmuz 2010; 13:43:31 

Bende Karşıyakayı süper lige çıkardım sevincimi aktarayım bari

195 Mesaj
20 Temmuz 2010; 14:18:00 

En azından 25 kişilik bir kadron olsun.Oyuncu gönderebilirsin ama alman da gerekli.
Son dakikada gol yemelerin en büyük sebepleri,oyuncuların concentration,team work ve work rate özelliklerine bağlıdır.(Oyuna tutulamamanın,organize olamamanın en büyük sebebi bu özelliklerden geçer.)Ayrıca kondüsyon düştükçe(özelliklede full back'lerde) kanatlardan akın akın gelirler durduramazsın.Oyunu son 20 dakika boyunca defansife alma.Son 7-8 dk da alırsın.Ama 65-70'ten sonra kontrollü veya kontra stratejisiyle oyna.
Takımda organizasyon sorunu çok üst düzeyse ayağa pas ve dar alanda oyunu oynatmanda yarar var,hiç yoktan pas hataları azalır...

1891 Mesaj
20 Temmuz 2010; 15:29:19 

quote:

Orijinalden alıntı: _zaknafein_

En azından 25 kişilik bir kadron olsun.Oyuncu gönderebilirsin ama alman da gerekli.
Son dakikada gol yemelerin en büyük sebepleri,oyuncuların concentration,team work ve work rate özelliklerine bağlıdır.(Oyuna tutulamamanın,organize olamamanın en büyük sebebi bu özelliklerden geçer.)Ayrıca kondüsyon düştükçe(özelliklede full back'lerde) kanatlardan akın akın gelirler durduramazsın.Oyunu son 20 dakika boyunca defansife alma.Son 7-8 dk da alırsın.Ama 65-70'ten sonra kontrollü veya kontra stratejisiyle oyna.
Takımda organizasyon sorunu çok üst düzeyse ayağa pas ve dar alanda oyunu oynatmanda yarar var,hiç yoktan pas hataları azalır...

Sana şöyle söyleyeyim. Oyuna başladığımdan beri yani 4 sezondur kornerden serbest vuruştan gol atamadılar hangi takımın başında olduysam. Sinirden kırıcam şimdi ekranı. Sondan 2. maçımda öne geçtim maç bitene kadar adamlar belki 20 defa atak yapıyorlar görsen adamlar geriye düşünce barça oluyor. Ligde sonlarda. Diğer maçta adam öne geçti. İnanır mısın 60. dakikadan sonra highlight olmadı. Bu kadar saçma olamaz.

189 Mesaj
20 Temmuz 2010; 17:13:40 

Sen kadronu zengin tut.Sonradan girip oyunu değiştirecek oyuncular al.Maçın bitimine kadar da taktik değiştirme.Defansif yaparsan barça gibi oynarlar dediğin gibi.Ama sen ofansif oynamaya devam edersen yine sen bastırırsın alırsın maçı.Oyuncuların süper olmadığı için defansif iyi olmuyor.Sen defans yapıyorsun adam bastırıyor.Bir şut baldan filan gol oluyor yeniliyorsun.O yüzden hep ofansif oyna.Hatta oyunun bir saçmalığı var.Aşırı ofansif yaparsan maç farka gidiyor.4-5 yapıyorsun.Ama oyuncuların kaliteliyse tabi. :D

2899 Mesaj
20 Temmuz 2010; 17:54:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Akcura

Bende Karşıyakayı süper lige çıkardım sevincimi aktarayım bari

Bundan sonrası önemli asansör takım olmada

♥Ŧєηєявαнçє'm♥

Bazen Diyorlar Ki Bana; Ne Verdi FENER Sana ?
Böyle Tutulacağına Hayatına Baksana.
Bilmiyorlar ki Çekilmez Hayat Sen Olmayınca.
Önce ALLAH'ım Sonra Sensin KANARYA !!

1891 Mesaj
20 Temmuz 2010; 18:12:55 

Rize ile yükselme playofflarına kaldım. 3 maçtan ikisini kazandım. Kocaeli de aynı şekilde son maçlarda averajla öndeyim Kocaeli ile berabere kalsam çıkacam. 1 - 0 öne geçti. Maç bitene kadar hiç bir pozisyon gol olmadı. Karşı tarafın bir sürü sakatı var at gibi koşuyorlar. Her pozisyondan sonra kalecileri 1 dakka yedi zaten maçtan çıkamadım. Oyun genel itibari ile böyle bir başarı yakalama fırsatınız oluyor, yüzüp yüzüp kuyruğuna geliyorsunuz ama sın sözü yapay zeka söylüyor. Son maçta barça ile oynasaydım kocaeli yine kazanacaktı. Bilgisayar ne isterse o. Oyunda mantık 0.

1891 Mesaj
21 Temmuz 2010; 2:29:38 

Bu oyun beni kanser edecek. İlk sene playofflara takıldım. Takımdan gereksiz adamları gönderip daha iyi oyuncular aldım. Gelene geçene yeniliyorum. Bir takımla 2. sene istersen rüya kadro kur, adamlar illa yeniliyor mu arkadaş. Millet 2-3 yılda avrupada maçlara çıkıyor. Ben boyuna geriye gidiyorum. Ne yapmam lazım anlamadım ki. Oyunun biraz da zevk vermesi lazım. Yaptığım hiç bir değişiklik veya yeniliğin meyvesi alamıyorum. Şaka gibi.

189 Mesaj
21 Temmuz 2010; 8:10:04 

quote:

Bu oyun beni kanser edecek. İlk sene playofflara takıldım. Takımdan gereksiz adamları gönderip daha iyi oyuncular aldım. Gelene geçene yeniliyorum. Bir takımla 2. sene istersen rüya kadro kur, adamlar illa yeniliyor mu arkadaş. Millet 2-3 yılda avrupada maçlara çıkıyor. Ben boyuna geriye gidiyorum. Ne yapmam lazım anlamadım ki. Oyunun biraz da zevk vermesi lazım. Yaptığım hiç bir değişiklik veya yeniliğin meyvesi alamıyorum. Şaka gibi.

Taktiğinde sorun olabilir.Başka taktikler dene.Takım ayarlarını da iyi ayarla.

195 Mesaj
21 Temmuz 2010; 13:48:35 

Maçları save-load yap o zaman.

1891 Mesaj
23 Temmuz 2010; 13:49:29 

quote:

Orijinalden alıntı: _zaknafein_

Maçları save-load yap o zaman.

Zaten zevk vermiyor, o zaman iyice bezdirir. Şimdi Eskişehirspor'un başındayım. Beşiktaş ile maç yapıyorum rahat rahat yeniyorum. Sonra Ligin dibinden takım geliyor 1 - 0 öndeyken 1 - 2 maçı alıp gidiyor.

213 Mesaj
23 Temmuz 2010; 22:04:51 

Hiç unutmuyorum, galatasarayım ortasahamdaki adamlar vukcevic, arda, neymar, mehmet topal. 3-1 one gectigim macı belediyeye 10 dakika içinde 4 gol yiyerek verdim Yani oyunda inanılmaz seyler oluyor.

727 Mesaj
24 Temmuz 2010; 2:44:32 

Yaklaşık 10 yıldır Fm oynayan biri olarak söylüyorum hatayı yapay zekada değil kendinde aramalısın bu çok net.
Bu dediklerin gerçek hayatta da oluyor.Örneğin;GS-FB FB ne zaman çok kötü gitse GS'yi yeniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luas -- 24 Temmuz 2010; 2:45:57 >

1891 Mesaj
25 Temmuz 2010; 2:38:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Luas

Yaklaşık 10 yıldır Fm oynayan biri olarak söylüyorum hatayı yapay zekada değil kendinde aramalısın bu çok net.
Bu dediklerin gerçek hayatta da oluyor.Örneğin;GS-FB FB ne zaman çok kötü gitse GS'yi yeniyor.

Öne geçtiğim maçların neredeyse hiçbirinde skoru koruyamadım. Yukarıda da bahsettiğim gibi defansa da çekilsem, yüklenmeye devam da etsem karşımda Fenerbahçe, Galatasaray veya abuzittinspor da olsa kesin gol buluyorlar. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi son 10-15 dakikada geriden gelip öne geçiyorlar. Bunu yapan adamların özellikleri benim kadroma almadığım oyunculardan daha kötü. Valla fm nin yapay zekası hiç de istikrarlı değil. Bir çok saçmalık var.

1891 Mesaj
25 Temmuz 2010; 2:46:48 

Bunun dışında 2 sezondur Fenerbahçe haricinde diğer büyük takımlara 1 ya da 2 defa yenildim. Onlara karşı da benim şansım yaver gidiyor.

3533 Mesaj
25 Temmuz 2010; 2:57:26 

quote:

devre arasında baştan aşağı kurarsan takımı oyuncular birbirine alışana kadar saçma sapan sonuçlar alman doğal.

140 Mesaj
27 Temmuz 2010; 11:02:38 

Oyunun bi mekaniği var onu çözemediysen doğal.
1. si takımın fiziksel gücünü devamlı kontrol ediceksin. yorgun oyuncuları oynatmıyacaksın. özellikeri daha kötüde olsa yorgun olmayan oyuncuyu oynat.
2. si maç öncesi karşı takım analizlerini oku özellikle hangi taktiklere karşı ii veya kötü oynadıkları önemli. Bazan iyi bi taktik yakalarsın 2-3 maç kazanırsın farklı daha sonra o taktikle kimseyi yenemezsin çünki taktiğini çözüp alternatifle çıkıyor takımlar zamanla. Tek taktiğe bağlı kalarak en fazla 3-4maç gidersin sonra paso yenilirsin kısacası. rakibe göre taktik yapmalısın. Bunun kısa yoluda karşı takım analizi kısmında yazıyor her maçtan önce oku orayı iyice.
3. Alternatif çok önlü 1-2 oyuncu bulundur sakatlık vs durumlarda jokerler çok işe yarar. ortalama olsalarda olur ama çok yönlü olmalı ( ör : defansın her yerinde oynayabilmeli diğeri orta sahanın ) fazla sakatlık kart durumlarında çok işe yararlar.

geri kalan sende araştırma yapıcan bol bol transferlerle uğraşıcan vs vs zaten

ben beşiktaşla 3. sezondayım ligi artık sürplase yapıyorum hedef şampionlar ligi oldu . takım 4-5-1 ve 4-4-2 oynuyor. Rakibe göre değiştiriyorum taktiği.

son tavsiyemde genç ve geleceği olan 2-3 isim kattınmı takıma rahat olursun. ben internetteki database isimlerini değilde kendi aramalarımla transferleri yaptım.

basitçe takımıda yaziim.
kaleci : hakan ( yabancı kontenjanı yüzünden oynatıyorum yoksa buraya iyi bi kaleci lazım 1-2 genç aldım bakalım onlardan iş çıkarabilcezmi 1-2 seneye )
defans : İ.köybaşı,Sivok,Otamendi,Srnya,İ. toraman,İ.üzülmez,rıdvan
orta saha : Serdar ( yabancı 19 yaşında 1 tane aldım adı aklımda değil ama o oynayacak sol kanatta), necip, sissoko, van der vaart, blanco,uğur,hamit,selçuk
forvet: batuhan,nihat,vagner love ( juve istedi vermedim :) )

sissoko(juvedeki değil genç bu),blanco,vagner love,otamendi bu 4 lü 1 senede milli takıma yükseldi ve hepsinin peşinde real,milan, juve vs var. 22-25 yaşlarındalar. daha çok emek vercekler bu takıma :))

Galaxy Note II ( beyaz )
Guildwars 2 + WOW + D3 + TERA ONLİNE

1891 Mesaj
28 Temmuz 2010; 4:05:20 

quote:

Orijinalden alıntı: smookeus

Oyunun bi mekaniği var onu çözemediysen doğal.
1. si takımın fiziksel gücünü devamlı kontrol ediceksin. yorgun oyuncuları oynatmıyacaksın. özellikeri daha kötüde olsa yorgun olmayan oyuncuyu oynat.
2. si maç öncesi karşı takım analizlerini oku özellikle hangi taktiklere karşı ii veya kötü oynadıkları önemli. Bazan iyi bi taktik yakalarsın 2-3 maç kazanırsın farklı daha sonra o taktikle kimseyi yenemezsin çünki taktiğini çözüp alternatifle çıkıyor takımlar zamanla. Tek taktiğe bağlı kalarak en fazla 3-4maç gidersin sonra paso yenilirsin kısacası. rakibe göre taktik yapmalısın. Bunun kısa yoluda karşı takım analizi kısmında yazıyor her maçtan önce oku orayı iyice.
3. Alternatif çok önlü 1-2 oyuncu bulundur sakatlık vs durumlarda jokerler çok işe yarar. ortalama olsalarda olur ama çok yönlü olmalı ( ör : defansın her yerinde oynayabilmeli diğeri orta sahanın ) fazla sakatlık kart durumlarında çok işe yararlar.

geri kalan sende araştırma yapıcan bol bol transferlerle uğraşıcan vs vs zaten

ben beşiktaşla 3. sezondayım ligi artık sürplase yapıyorum hedef şampionlar ligi oldu . takım 4-5-1 ve 4-4-2 oynuyor. Rakibe göre değiştiriyorum taktiği.

son tavsiyemde genç ve geleceği olan 2-3 isim kattınmı takıma rahat olursun. ben internetteki database isimlerini değilde kendi aramalarımla transferleri yaptım.

basitçe takımıda yaziim.
kaleci : hakan ( yabancı kontenjanı yüzünden oynatıyorum yoksa buraya iyi bi kaleci lazım 1-2 genç aldım bakalım onlardan iş çıkarabilcezmi 1-2 seneye )
defans : İ.köybaşı,Sivok,Otamendi,Srnya,İ. toraman,İ.üzülmez,rıdvan
orta saha : Serdar ( yabancı 19 yaşında 1 tane aldım adı aklımda değil ama o oynayacak sol kanatta), necip, sissoko, van der vaart, blanco,uğur,hamit,selçuk
forvet: batuhan,nihat,vagner love ( juve istedi vermedim :) )

sissoko(juvedeki değil genç bu),blanco,vagner love,otamendi bu 4 lü 1 senede milli takıma yükseldi ve hepsinin peşinde real,milan, juve vs var. 22-25 yaşlarındalar. daha çok emek vercekler bu takıma :))

Bahsettiğin şeyleri yapıyorum zaten. İlk 11 imi kondisyonu en yüksek ve uyumlu oyuncuları oynatmaya çalışıyorum. 1, 2 güzel transfer yapıyorum, takımın oyununu değiştirecek şeklide ama neden en fazla 2 maç sonra sakatlanıp 2-3 ay forma giyemiyorlar. Formasyon olarak da asistana bağlı kalmıyorum çok fazla çünkü alakası olmuyor. 4-4-2 ye karşı iyi oynuyorlar dediğinde 4-4-2 olarak çıkıyorum ve büyük üstünlük sağlıyorum. Ya da ofansif oynamalısın derse ve defansif çıkarsam da alabiliyorum veya tersi olabiliyor. Hangi oyuncunun hangi özelliği iyiyse o rolde oynatıyorum. Örneğin strengh, header, pace. off the ball gibi özellikleri yüksek forveti target yapıyorum veta creativity , pass ı yüksek orta sahayı advanced playmaker yapıyorum. Ama ne kadar düzgün şeyler yapsam da ne kadar iyi analiz yapsamda 1-0 önde olduğum maçta rakip 10 kişi kalıyor 2-3 oyuncusu da sakat, adamlar bir şekilde gol buluyor 2-1 öne geçip eve gidiyorlar.

1159 Mesaj
28 Temmuz 2010; 5:44:13 

Ben ilk zamanlar beceremıyordum ama suan sorun yok ılk yapdıgımda taktık kotu gıbıydı ama alınsınca takım takır takır atıolar taktık yapdıktan sonra oyuncu talımatlarından her oyuncuya talımat verdım en ufak detaya kadar gırdım bı ıskeletı varı onları bozmadan cok az rotasyon yapıyorum takım konusması rakıp oyuncu talımatları falan mac esnasındakı kenar talımatları hepsını yapınca takım suan takır takır oynuo ve kazanıyo

STSL 2011-2012 ŞAMPİYONU GALATASARAY!

1891 Mesaj
30 Temmuz 2010; 15:11:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Wizard_of_oz

Ben ilk zamanlar beceremıyordum ama suan sorun yok ılk yapdıgımda taktık kotu gıbıydı ama alınsınca takım takır takır atıolar taktık yapdıktan sonra oyuncu talımatlarından her oyuncuya talımat verdım en ufak detaya kadar gırdım bı ıskeletı varı onları bozmadan cok az rotasyon yapıyorum takım konusması rakıp oyuncu talımatları falan mac esnasındakı kenar talımatları hepsını yapınca takım suan takır takır oynuo ve kazanıyo

Ben de oyunculara özelliklerine göre tek tek talimat veriyorum ama. 2-3 maç iyi oynuyorlar sonra her şey yolundayken dökülmeye başlıyorlar.

Rakip takım ilk 5 dakika içinde gol buluyor. Sonra 90 dakika bir sürü pozisyona giriyorum, gol yemiyorlar, 1- 0 bitiyor. Ben öne geçtiğim zaman istisnasız gol atıyorlar. 5 sezondur kornerden gol atamadım, var mı böyle bir saçmalık.

1159 Mesaj
30 Temmuz 2010; 16:01:32 

Valla kornerden atıyorum ben sık sık olmasada ortada 2 tane mc var mesala onlara sık sık uzaktan sut yapıyorum cogu macda atıolar uzakdan bıde 1 2 mac kotu oynayabılırler gene duzelıyolar taktıgı bozmadan uzun sure aynı taktıgı oynat

STSL 2011-2012 ŞAMPİYONU GALATASARAY!

7 Mesaj
31 Temmuz 2010; 19:02:43 

editörden de baktığında her takımın kendi içinde oynamaya elverisli olduğu 3 tane taktık vardır.Ve ılk olarak oyun açıldığında asistan sana bu 3 den bırını oyna dıye yorum yapıyor zaten (board room da). Eğer kı çok kalıtelı bir takımla oyuna baslamadıysanız bu üç taktıkten birini kullanmanızı tavsıye ederm.Daha sonra bu taktiğe göre oyuncuları almaya baslarsınız. Ve birde her oyuncunun advance kısmından bıreysel taktiğini kendiniz ayarlayın. Mesela hangı taktik olursa olsun oyunu overload a aldıgında defanslarının ve kalecininde oyun anlayısı atak olur bu da gereksiz ileri cıkmak demektır. Bunlara dikkat edilirse her takımla ilk 7 de bitirme garanti

2899 Mesaj
31 Temmuz 2010; 20:15:26 

Bırak hocam altay'ı o zaman olmuyorsa zorlama

♥Ŧєηєявαнçє'm♥

811 Mesaj
1 Ağustos 2010; 0:28:11 

Tavsiyem kendinize has bir antrenman programı hazırlamanız ve deplesman ile ev olmak üzeri 2 adet taktik yapmanız. Hazırlık kampı boyunca bu 2 taktik üzerinde durun ki takım alışabilsin. Uzun vadede iyi sonuçlar alman mümkün.

Boşuna ölü evi arama! Arvardın çirkinse ölü senin öz evindedi; gir ağlaa çık ağla...
Boşuna toy evi arama! Arvadın güzelse toy senin öz evindedi; gir oynaa çık oyna...

1131 Mesaj
2 Ağustos 2010; 2:01:55 

vay bu antreman programı nasıl hazırlanıyo bn bi türlü beceremedim

2899 Mesaj
2 Ağustos 2010; 12:39:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Sun&Set

vay bu antreman programı nasıl hazırlanıyo bn bi türlü beceremedim

Hiç sorma hocam 2005den beri oynuyorum hala beceremedim

♥Ŧєηєявαнçє'm♥

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ağustos 2010; 4:37:40 

@mehmet @ahmet

championship manager 98-99 dan beri oynadığım ve vazgeçemediğim tek oyun.
Bolic,Moldovan,Ucheli Fenerbahçe
Popesculu,Filipesculu Galatasaray
Amakochi,Del solar lı Beşiktaş (98-99 bi deneyin biraz nostalji olur.Tabi yaşınızı bilmeden yorum yapıyorum)

FM 2010 oynuyorsanız;
Biraz işler değişmiş fm 2010'da, artık herşeyi kendiniz ayarlamanız gerekiyor.Kornerlerdeki organizasyona kadar.Eğer buralarda değişiklik yapmazsanız gol bulmanızda bir o kadar zor oluyor.
Nottingham Forest(ingiltere 2,3 ligler çok zevkli 3 günde bir maç yapıyorsunuz)Hacken,Gana ve Bosna takımlarıyla oynarken öğrendiğim bir kaç noktayı yazıyım.Ayrıca tavsiyem küçük bütçeli ve küme düşmeye oynayan takımları seçin çünkü çok daha zevkli ve bir o kadar da stresli oluyor.Milan-İnter-Real-Manu,Fb,Gs,Bjk gibi takımları alınca para desen var,oyuncu desen var antrenör almana gerek yok olsa bile boşta olan iyi bir antrenör hemen takımınıza geliyor.Ama diğer takımlarda transfer bütçesi 250 k($) larda,antrenörler sürünüyor,oyuncu gelmez antrenör gelmez,serbest bir oyuncuya teklif yaparsın maaşı yüksek tutamadığından gelmek istemez.

Antreman programı için;
Öncelikle oyuncuları mevkilerine göre ayırıp çalıştırın.Mesela ben defans,ortasaha-forvet gibi üç yeni program açıyorum ayrıca genç oyuncular için esktra programlar yapıyorum.Sonra antrenörleri ayarlayın antrenörlerin hangi özelliği yüksek ise o alanla ilgili antremanı yaptırın.4 yıldız olduğu takdirde oyuncuların o anterman la ilgili özelliği sürekli yeşil ok şeklinde olacaktır.
Sezon öncesi hazırlık maçlarına kadar kondisyon antremanlarını yüksek yapın.Sezon içinde bunu minumuma düşürün yoksa galip gelme şansınız ve skoru koruma şansınız çok zor.Ayrıca kupa maçlarına rezerve kadrosundan ve yedeklerinizden oluşturun.Çünkü sürekli aynı kadroyla oynayınca oyuncuların performanslarında çok belirgin düşüş oluyor.Bunu özellike 24 takımla oynanan ingiltere ikinci liginde fark ettim.

Hazırlık maçlarını bolca yapın.Önce düşük takımlarla başlayın bolca taktik ve oyuncu deneyin.Sonra iyi takımlarla maç yapın ve küçük takımlara karşı şahlanan oyuncuların gerçek halini görün.Sezon içinde bazı arkadaşların tavsiye ettiği gibi aynı taktikle çıkmak işe yaramaz.Dizilişiniz aynı olsa bile oyun anlayışında (mesela çok pres özelliği yerine daha çok kapanma özelliğini seçin veya karşınızda ezeli rakibiniz varsa mutlaka çok daha disiplinli oynayın) değişikliklere gidin.Ayrıca yardımcı antrenörleriniz iyiyse rakip ile ilgili tavsiyeleri uygulayın adam markajı dışında.Bunu özellikle belirttim çünkü adam markajı çok riskli,bir oyuncuyu iki adamla tutsanız bile çok rahat gol atar.
Nedenine gelince; birincisi eğer tutmak istediğiniz oyuncunun özellikleri (bazen özellikleri dışında oyuncunun yıldız olma durumu vb.de işin içine giriyor) sizin oyuncunuzdan iyiyse oyuncunuz 4 lü notlarla oyunu bitirir.İkinci ve daha önemli neden ise rakip takımın yaptığı ve fmdeki önemli değişiklerden biri rakip takımda taktiğini sadece dizilişi değiştirmekle bitirmiyor oyuncuların yerleriylede oynuyor.o yüzden adam markajını bence yapmayın.
Kornerlere gelince,kornerde mutlaka uzun ve kafa özelliği yüksek oyuncuları(genelde defans) mutlaka ileri yollayın.Ön direğe atak veya arka direğe atak vb. değişiklikler yaparak korneri de bu oyuncuların bulunduğu yere atın.Bolca gol atacaktır tabi birazda yeteneğine bağlı(örnek olarak N.Forest da izlandalı 1.92 ve kafa özelliği 17 olan sıguordson(isim yanlış oldu) adında bir oyuncu aldım ve bende kornerden hiç gol atamamıştım ama bundan sonra bolca gol attım daha doğrusu kaçırdım kendisi biraz kazmaydı.

Taktikte temponuz,oyuna yayılışınız,zaman geçirme sıklığı çok belirleyici olabiliyor,aynı zamanda oyunculara birebir verilen kendi alanında pres,tamsaha pres gibi özelliklere çok dikkat edin.Byük takımlarla yaprken zaman geçirme özelliğini kullanın ,öndeyseniz dar alanda kısa pas yaparak zaman geçirin bu tattikği yapınca oyuncuların uygulaması ve 2d de bunu görmek çok zevkli oluyor.Ayrıca benim çok dikkat ettiğim tamsaha pres ve kendi bölgesinde pres özelliğide çok önemli bunu deneyip kendinizde görün.Eğer kendi sahasında pres e ayarlarsanız ve önde olup kapanmaya çalşıyorsanız çok işe yarıyor çünkü genelde top rakipte oluyor bu durumlarda ve sizin oyuncularınız kendi sahalarında kalarak burda pres yapıyor ve rakip top keybediyor aynı zamanda pas yapmalarına engel oluyor.Diğerinde ise oyuncu pres yapmak için örneğin orta saha oyuncusu öne çıkıyor ve diğer takım sizin sahanızda istediği gibi pas yapıyo, işte bu yüzden rakip sahada pas hatası yapıyorsun @mehmet.
Ben 4 takımlada aynı taktiği kullandım fakat maça göre ve maçtaki duruma göre rotasyona gittim.
Son bir not:Kenar talimatlarını mutlaka kullanın özellikle berabera durmdaysanız ve siz daha kuvvetli takımsanız tüm haklarıyla atak ve daha fazla risk al seçeneklerini seçin ve son dakiklarda öne geçme şansınız yüksek.ayrıca buradaki oyunu soğut seçenekleride çok işe yarıyor.
-------ST
AML-------AMR
----MC-MC
-----DMC
DL-DC-DC-DR yenik duruma düştüğümde mantaliteyi atağa aldığımda işe yaramıyorsa dmc yi hangi oyuncunuz iyiyse amc veya st pozisyonlarına alıyorum.öndeysem çakılı hale getiriyorum ve savunma yaptıyorum defans 5 kişi gibi oluyor.Dmc çok kaliteli olmalı bu taktikte.
çok uzun oldu ama oynaığdım takımların hepsiyle çokca başarı elde ettim özellikle n.Forest da ilk aldığımda çok zorlanmama rağmen ikinci sezonda premier lige çıktım,4 sezonda premier ligede şampiyon oldum uefayı aldım.hacken le ikinci sezonda şampiyon oldum sonra isveç liginde takım saıyısının az olmasından bıraktım,Bosnayla elemerden çıktım ama tunuvada başarlılı olamadım ,Ghana ile dünya kupasında 2010 (nasıl kabul ettiler beni bilmiyorum) yarı final oynadım.

3693 Mesaj
9 Ağustos 2010; 15:18:10 

quote:

Orijinalden alıntı: AhMeT.

Hiç sorma hocam 2005den beri oynuyorum hala beceremedim

Türkçe yama yok mu ?

EU-WEST Jungler Carry

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Oyun] » Oyuna Özel Forumlar » FM - Football Manager » FM 2010 Taktik Saçmalığı
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.762