- x
Tüm ayrıntısıyla led tabela yapalım(ilgilenen herkes buraya)
76 Cevap83687 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1030 Mesaj
13 Temmuz 2010; 17:36:25 

başlık biraz aldatıcı oldu hazırda bişi varda anlatılacakmış gibi oldu ama

tam aksine ben sizlerden yardım istiyorum...

ufaktan başlayarak profesyonele doğru led tabela yapımını öğrenmek istiyorum...

örneğin yeni bi apartmana taşındık ve apartman adı şu anda yok onu led tabela ile yazmak istiyorum

daha sonrada iş yerimizin....

***yapımda hangi led çeşitleri kullanılır?

***alt fonda ve arka fonda ne tür malzemler kullanılır tasarımı nasıl nerede ve hangi programla yapılır ?

***ledlerin bağlantı şekilleri nasıl olmalıdır?örn 3 led seri bi direnç 12 volt gruplar şeklinde paralel mi?

***tasarımı görsel ve elektroniksel şekilde en temiz hale getirme ?

***tabelaya efekt verme elektronik devrelerle yan sön zıpla hopla parla vs.

***bu tip malzemelerin uygun fiyata bulunabileceği iller ve dükkanlar?

bu konularda bilgiye ihtiyacım var pek zor olmasa gerek ama yinede tabela konusunu bu link altında toplayabiliriz bence !

local://upfiles/464326/391FD4CEDCAB4ACC91F8304A67695CD5.jpg

local://upfiles/464326/0C846743F9154C0AB14AABC2E27A7DE3.jpg

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utopiautopia -- 13 Temmuz 2010; 17:55:09 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Temmuz 2010; 17:42:44 

Led binlerce ışıktan oluşuyor diye biliyorum ben yanlışta biliyor olabilirim ama sanmıyorum böyle bir şey yapabileceğimizi. Yani televizyondakilerin binlerce ledden oluştuğunu duymuştum. Satan yerler varsa bilemem.

1030 Mesaj
13 Temmuz 2010; 17:56:21 

led derken şu yukardaki open yazısı gibi çok daha güzelleri var

lcd lerde kullanılan çok daha farklı bi olay tabi...

2308 Mesaj
13 Temmuz 2010; 20:01:36 

aslında tabeyı herkez yapabili bnce bi matkap sıcak sılıkon vs, deilp taktık lehimledik (varsayalım), bnce onemlı olan o surucu devreleri, elektronıkcı arkadaslar buraya projelerıı koyarlarsa tutulur bi konu olablir

kabaca tasvir edersek ( tabi aklıma gelenı yazıyorum eksık ve yanlış olablirim)

oncelikle one gelecek siyah bi fon umuz olacak,
bu fonu yapıstracagımız uygun kalınlıkta dekota, plexi yda 3 mm lık kontra plak bile olblir burası cok da onemlı deil,
sonra yazımızı yazıp paınt veya autocad bile olablir hatta daha iyi olur, ledlerın gelecekleri yerlerı marka lamamız lazım, orasınıda hallettıkden sonra
uygun buldgumuz fon mazlemesıne yapıstrıp led kalıklıgında deilkler açmalıyız, genelde kullanılan ledler 5 mm oldguna göre 5mm delikleri açtıktan sonra ledleri yerleştrip , sıcak sılıkonumuz attık, şimdilik amelelik kısmı bitti

kısa bi ara verdik

eger ledler on off olacaksa pek sıkıntı yok 3 beslemyi 12v yapıp 3 led de bir direnc kullnırız burası basit kısmı
animasyonlu olacaksa artık harf harf mı olacaksa ledler gene 3 led 1 drnc olcak ama bu sefer daha karmaşık olan anımasyon devresine gdcek , heralde yapılacak en buyuk hatalardan biri burada kaynaklaıyorum yanlış , ters veya bozuk bir led , kablo cok can sıkabilir buralarda baya bi dikkatli olmak lazım, onun dışında gereklı on-off dügmesi vs teffruatını da yaptıktan sonre geriye istenirse ledleri sudan vs korumak için plexi olablir cam olablir .
çerçeveyi imkanı olan yapar perçin tabancası ile isteyen dogramacya yaptırabilir , aslında lafla kolay gelen iş ler ama , işin tefferuatı cok oldgundan sıkıntı olblir ufak ufak başlayıp zmanla kesın sonçlar alabirz, bnde yapmayı ıstıyordum bi tabela ama, işte elektronık bilgim pek yok, nası harflerı anımasyonlu yapabilirz bunlarıda bilmek lazım

bu arada sıcak silikonun da en sevdgım yonu bozuk led mı war cakmak tuttarak bile sılıkonu eritip geri alabilmemizdir, o yuzden pek sıkıntı yapmaya bilir
anlatımda pek güzel olmadı ama zamanla derli toplu bi konu çıkar diye ümid ediyorum, yapacak herkeze kolay gelsin diyorum, iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 13 Temmuz 2010; 23:32:29 >

1030 Mesaj
13 Temmuz 2010; 20:17:10 

teşekkürler devamını bekleriz ...

485 Mesaj
13 Temmuz 2010; 20:42:06 

gerisini de ben yazayım :D 12volt ile besleyeceksek 4led seri bağlayıp bunları birbirine paralel bağlarız. eğer animasyonlu falan olacaksa animasyonu oluşturan bölgeleri kendi arasında bu şekilde bağlarız falan

1030 Mesaj
13 Temmuz 2010; 20:54:02 

bu mudur yani 3 led e 1 direnç daha ii diilmi şeritlerde olduğu gibi yanar falan

o kadar takmış silikon geçmişkene üstünden patlayan bi led tüm projeyi alt üst edebilir ...

2308 Mesaj
13 Temmuz 2010; 23:33:52 

quote:

Orijinalden alıntı: utopiautopia

bu mudur yani 3 led e 1 direnç daha ii diilmi şeritlerde olduğu gibi yanar falan

o kadar takmış silikon geçmişkene üstünden patlayan bi led tüm projeyi alt üst edebilir ...

arkadaşlar size pratik bi site vereyim besleme gerilimini led voltajını, mA değerlerini giriyorsunuz, size hem baglama seklini hem direnç değerlerini veriyor ledlerde ideal olan 3led 1 drnç miş ama bu değer 15 led de olblir 1 led de olablir 1 led cok ugraştırıcı olblir ozellikle 1000 tane led li bi tabela yapıyorsak 20 led de bir drenç bile olblir

1030 Mesaj
14 Temmuz 2010; 0:31:02 

link mi vermiştin sorun var sanırım...

318 Mesaj
14 Temmuz 2010; 12:47:35 

3 seri lede 1 tane 330 ohm direnç atarak yapabilirsiniz surekli olarak belli bir zamanda yanıp sönmesini istiyorsanız ne555 li bir devre yapıp cıkısına transistör takarak yapabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

161 Mesaj
14 Temmuz 2010; 14:10:38 

Ledleri sıralı sürmek istiyorsanız 4017 tarzı bir entegre kullanabilirsiniz. Bu entegreye bağlayacağınız bir osilatör ile 555 olabilir geçişlerin hızını rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

1968 Mesaj
16 Temmuz 2010; 20:20:58 

Led tabela yapmak oldukça basir bir iş. Tek ihtiyacınız olan şey el becerisi. Bir adet şablon hazırlar, onu uygun son üzerinde matkapla delerek tatbik edersiniz o kadar. Sonra dilediğiniz renklerde led'leri yerleştirip sürücü devresi bağladın mı tamamdır

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

2308 Mesaj
20 Temmuz 2010; 9:38:52 

quote:

Orijinalden alıntı: utopiautopia

link mi vermiştin sorun var sanırım...

arkadaşlar kusura bakmayın, foruma giremiyorum, linkde sorun deilde koymamışım buyrun http://www.ledcalculator.net/ şu ana kadar yaptgım tumled işlerinde bu siteyi kullandm, türkçe dil desteği de war

94 Mesaj
21 Temmuz 2010; 18:12:06 

Ledlere animasyon vermek için özel picli animasyon devreleri var onlardan kullanabilirsin.Fiyatlarıda uygun bu sitede bulabilirsin http://www.elektronikalemi.com Yer Karaköy Abedhan'da dükkan adı Arge15 orda istediğin malzemeleri ucuzdan bulabilirsin fon,led..... vs. İşinize yarar belki adamın adı Mehmet Ali telf:05369700796 bu tarz şeyler yapıor bilg.dan kontrollü değişik devreler fln.

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.!!!

3 Mesaj
15 Ağustos 2010; 14:21:59 

bu delikleri illa ellemi delmek gerekiyo cnc delmiyomu bende led tabela yapıyorum herşey tamm ama kasayı biyerde yaptıramıyorum fotoblog özerine tek tek yerleştirip sınra bunu aliminyum kasa içine koyuyorum Bildiğiniz biyer veya birisi varmı delikler hakkında yardımcı olabilecek tşk.

1030 Mesaj
15 Ağustos 2010; 14:42:57 

bu yazı tasarımını tabela ölçülerine göre ayarlayabileceğimiz relamcıların kullandığı programlar var sanırım

onları bilen var mı paylaşabilirlermi apartmanın ismini yazacağım 'tutku apt' yazmam gerekiiyor ledle...

3 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:10:58 

Kullanacağın Led'lerin rengini de dikkate almak gerekiyor. Örneğin kırmızı ledler daha düşük voltajda çalıştığı için 12V beslemeli devrede 5 adet kırmızı lede 1 adet 330 ohm direnç seri bağlarsınız. Mavi beyaz yeşil ledlerde 3 lede 1 tane 330 ohm bağlarsınız. Animasyon için hazır devreler mevcut genelde 10TL ile 100TL arasında Karaköydeki elektronikçiler pasajında satılıyor. İsteğe göre PIC'li tasarımlarda yaptırılabilir.

3164 Mesaj
16 Ağustos 2010; 1:08:21 

0

Şunun maliyeti ne kadar ?
Ayrıca satış fiyatı nedir piyasadaki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KARDELEN_ -- 16 Ağustos 2010; 1:09:22 >

Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
Neye Zar attığımızın farkındamıyız?

601 Mesaj
16 Ağustos 2010; 1:43:07 

led tabela işini benm arkadaşım yapıyor okullara camilere filan led tabelea o kadar sizin dediğiniz gibi basit bir iş değildir arkadarlar hemde bu olaya direnç koymadan işi bitiriyor vede güzl bir animasyonlu led tabela yapılacaksa pic ve ona bağlı devreler olması lazımdır pic her adamda yapamaz onu programlamak vs vs uzun iştir yani

∂н єνιηє тєѕιѕαт кυяαηℓαя кℓüвü

410 Mesaj
16 Ağustos 2010; 21:56:19 

Arkadaşlar.
Ben 10 mm. beyaz led'le ilgileniyorum. Bu led çalışma gerilimi, çektiği akım, fiyatı v.s. ilgili bilgi lazım.
İnternette bildiğiniz bir site varmı ?.

410 Mesaj
17 Ağustos 2010; 23:44:54 

Aleykümselam Kenan abi.
Çok teşekkürler, iyiyim abi. Sen de inşaallah iyisindir.
Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Çok işime yaradı. Yukarda sayın bluescream arkadaşımızın verdiği http://www.ledcalculator.net/ adresindeki tabloya
değerleri girdiğimde 6.8 Kohm direnç seri bağlanması gerektiğini veriyor.
Şöyleki ;

Besleme gerilimi : 24 v.
Led gerilim düşümü : 3.4 v.
Led akım değeri : 30 mA.
Led sayısı : 7 Ad.

Yapacağım işe gelince ;
7 adet ledi seri bağlı bir grup yapacağım. Bu gruptan 30 tane yapacağım.

Benim hesabıma göre ( dirençleri hesaba katmazsak ) her bir grup seri bağlı olduğu için gene 30 mA. olacak. 30 grup olacağı için 900 mA. yaklaşık 1 A. olacak. Bu da demektir ki 24 w. gücünde olacak.

Yaptığım hesap doğrumu acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞEF34 -- 17 Ağustos 2010; 23:47:41 >

2156 Mesaj
18 Ağustos 2010; 9:25:05 

ledlerin toplam voltajı 7*3.4= 23.8V olmuş. neredeyse kaynak voltajına eşit. direnç için yeterince voltaj aralığı kalmamış.
6 led bağlarsanız daha uygun olur.

410 Mesaj
18 Ağustos 2010; 22:02:30 

quote:

Orijinalden alıntı: nowanda

ledlerin toplam voltajı 7*3.4= 23.8V olmuş. neredeyse kaynak voltajına eşit. direnç için yeterince voltaj aralığı kalmamış.
6 led bağlarsanız daha uygun olur.

Zaten ben de bu konuyu merak ediyordum. Led 3.2 ila 3.8 volt aralığında çalışıyorsa, 24 v. devrede 7 led'in herbirine 3.428 v. düştüğüne göre gene direnç bağlamak zorundamıyız ? Ben 3.4 voltu farazi verdim.

19 Mesaj
27 Ağustos 2010; 23:20:04 

quote:

Orijinalden alıntı: tothenkop

bu delikleri illa ellemi delmek gerekiyo cnc delmiyomu bende led tabela yapıyorum herşey tamm ama kasayı biyerde yaptıramıyorum fotoblog özerine tek tek yerleştirip sınra bunu aliminyum kasa içine koyuyorum Bildiğiniz biyer veya birisi varmı delikler hakkında yardımcı olabilecek tşk.

Delikleri lazer kesim yapan tabelacılar da deliyor. Sizin dediğiniz gibi CNC ile.
Benim bildiğim İstanbul Karaköy'de en az 2 tane var. Metrekare üzerinden veya süreye göre para alıyorlar.
Selanik pasajının en alt katına inin, pasajın sokağa çıkan kapısından sokağa adım atınca sağ karşınızdakı çerçeveci dükkanı aynı zamanda bu işi yapıyor. Ben tesadüfen buldum. Delikleri burada deldirdim.

Bu dükkana 2 farklı yoldan daha gidilebiliyor.
2. yol Karaköy Tünel girişine yüzünüz dönekken sağ tarafındaki sokak
3. Yol bankalar caddesine girer girmez ilk soldaki sokak (bu sokaktan girerseniz çerçeveci dükkanının 2. kapısına geleceksiniz. Dükkan caddenin solunda. Bu dükkanın giriş kapısının tam karşısında aynı işi yapan 2. bir dükkan daha var.

Deliklerin yerlerini otomatik olarak belirleyen bir bilgisayar programı var. Corel draw programı makrosu olarak çalışıyor. Adı Led Tool. Forumlarda program hakkında bilgi olması lazım.

Daha tam olarak bilgi sahibi olamadım, araştırmaya devam ediyorum ancak 3 ledi seri bağlayıp direnç koymak kötünün iyisi bir yöntem. (dirençsiz de yapanlar var, sıfır koruma)
Asıl akım sınırlayıcı entegre ile yapılması gerekiyormuş (kısıtlı olmakla birlikte bu konuda yazılar var. "Akım sınırlayıcı entegre" diye aratın 1 - 1,5 dolar civarında ve hazır satılan animasyon kartlarının hiç birinde yok)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekantarci -- 27 Ağustos 2010; 23:23:09 >

5 Mesaj
30 Ağustos 2010; 2:45:25 

ben corel ve led makrosu kullanıyorum. bu konuda yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.Saygılar

5 Mesaj
8 Eylül 2010; 2:07:31 

quote:

Orijinalden alıntı: _KARDELEN_

0

Şunun maliyeti ne kadar ?
Ayrıca satış fiyatı nedir piyasadaki

100 150 tl felandır

3 Mesaj
27 Ekim 2010; 1:07:10 

arkadaşlar herkese iyi geceler...

tesadüfen nette gezinirken konu başlığını gördüm.tüm yazılanları okudum.2 yıldır bir led firmasının sahibiyim.led aydınlatma ve tabela işi yapmaktayız.her çeşit led ve uygulama malzemelerini kullandım.yazılanlara saygı gösteriyorum fakat %90 'ı yanlış veya eksik bilgi... bu led tabela olayı çok basite indirgeniyor fakat öyle ayrıntılar var ki bunlar atlanırsa yaptığınız ürünün ömrü 2 günü geçmez... örnek vermek gerekirse ledin markasına göre bile direnç değeri değişir.bu kadar yazıyorsun ne zırvalıyorsun derseniz;burda yardımcı olmak istediğim şey led nereden alınır,hangi marka daha verimli olur,ne tür led kullanılmalıdır,led direnç değerleri neye göre hesaplanır,led kasası nereden alınır,hangi malzemeler iskelet olarak kullanılır,animsayon nasıl verilir,animsayon yapılacağı zaman ledler nasıl gruplanır gibi soruların yanıtlarını benden alabilirsiniz.bu yazmış olduklarım kesinlikle ticari amaçlı değildir.msn adresimi size vericem... bu konuda aklınıza gelen bütün soruları sorabilirsiniz.bunları foruma yazamamın sebebi çok geniş bir konu olması ve çok vaktimin olmaması...yanlız şunuda belirteyim sormadan sakın malzeme almayın paranıza yazık.bir önemli noktada msne eklerken msj olarak konuyla ilgili bilgi verirseniz iyi olur.

herkese iyi çalışmalar.

Gökay ALYÜKSEL

gokayalyuksel@hotmail.com

1030 Mesaj
27 Ekim 2010; 3:59:05 

tabiki sizlerden yardım alacağız ama vaktiniz yettiği kadarı ile bu forumda bu konu başlığı altında yapım ve

imalat aşamalarını bizlerle paylaşırsanız seviniriz

konu sahibi utopiautopia saygılar teşekkürler.

1673 Mesaj
27 Ekim 2010; 10:44:53 

quote:

Orijinalden alıntı: skymoon669

arkadaşlar herkese iyi geceler...

tesadüfen nette gezinirken konu başlığını gördüm.tüm yazılanları okudum.2 yıldır bir led firmasının sahibiyim.led aydınlatma ve tabela işi yapmaktayız.her çeşit led ve uygulama malzemelerini kullandım.yazılanlara saygı gösteriyorum fakat %90 'ı yanlış veya eksik bilgi... bu led tabela olayı çok basite indirgeniyor fakat öyle ayrıntılar var ki bunlar atlanırsa yaptığınız ürünün ömrü 2 günü geçmez... örnek vermek gerekirse ledin markasına göre bile direnç değeri değişir.bu kadar yazıyorsun ne zırvalıyorsun derseniz;burda yardımcı olmak istediğim şey led nereden alınır,hangi marka daha verimli olur,ne tür led kullanılmalıdır,led direnç değerleri neye göre hesaplanır,led kasası nereden alınır,hangi malzemeler iskelet olarak kullanılır,animsayon nasıl verilir,animsayon yapılacağı zaman ledler nasıl gruplanır gibi soruların yanıtlarını benden alabilirsiniz.bu yazmış olduklarım kesinlikle ticari amaçlı değildir.msn adresimi size vericem... bu konuda aklınıza gelen bütün soruları sorabilirsiniz.bunları foruma yazamamın sebebi çok geniş bir konu olması ve çok vaktimin olmaması...yanlız şunuda belirteyim sormadan sakın malzeme almayın paranıza yazık.bir önemli noktada msne eklerken msj olarak konuyla ilgili bilgi verirseniz iyi olur.

herkese iyi çalışmalar.

Gökay ALYÜKSEL

gokayalyuksel@hotmail.com

vakit yok diyonda msnde nasıl cvp vercen.

Hayat da masal gibidir; ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar iyi olduğu önemlidir.

165 Mesaj
4 Aralık 2010; 14:54:53 

quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

vakit yok diyonda msnde nasıl cvp vercen.

çok basıt =)) sen hıc ugrasma ben sana 300 500 ypyım =))

1 Mesaj
11 Ocak 2011; 15:24:07 

Arkadaşlar selam.

Bu le işiyle ilginen işi iyi bilen bir arkadaşımızla bir araya gelerek bir atölye açmak istiyorum.
Böyle bir düşüncesi olan varmı.

Varsa benimle iletişim kurabilirlermi.

3 Mesaj
27 Ocak 2011; 1:51:38 

arkadaşım bıdı bıdı konuşacağına ekleseydin...ekleyen yaklaşık 30-35 kişi var...sorusuna cevap alamayan 1 kişi varsa yazsın buraya ismiyle birlikte görim...anca çene işe gelince sıfır!!!!!!!!!

46 Mesaj
20 Şubat 2011; 14:04:32 

Herkeze Merhaba Arkadaşlar.
Led tabela yapmak için Elektronik Bilgisi Ve çok sayıda incik boncuk alet ve ekipmanın yanı sıra bu işi pratik ve düzgün yapmak isterseniz bir cnc tezgaha doğal olarak bir iş yerine ve bir kaç personele ihtiyacınız var.Ben 2 Senedir bu şekilde yapıyorum. Hiç uğraşmadan hazır delikler özel kesim vb. gibi.. değişik çalışma tekliflerinize açığım herkeze iyi günler.
Emre Alp-0532 525 31 03

0

Ekteki dosya (1)

Led City.

3986 Mesaj
21 Şubat 2011; 9:03:01 

Yurtdışına ne güzel DIY(DoItYourself) denen bir sürü proje var. Burada her iş ticarileşmiş.
Evde foto çekersin fotoğrafçı basmaz. Neymiş, bu işten ekmek yiyormuş.
Adam gelmiş LED tabela konusu açmış hemen altında reklamlar.

Kardeşim ben para verip yaptırmak isteseydim google'dan LED tabela diye aratıp bir işyeri bulurdum.

Ayıptır yahu.

595 Mesaj
22 Şubat 2011; 23:25:27 

quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Yurtdışına ne güzel DIY(DoItYourself) denen bir sürü proje var. Burada her iş ticarileşmiş.
Evde foto çekersin fotoğrafçı basmaz. Neymiş, bu işten ekmek yiyormuş.
Adam gelmiş LED tabela konusu açmış hemen altında reklamlar.

Kardeşim ben para verip yaptırmak isteseydim google'dan LED tabela diye aratıp bir işyeri bulurdum.

Ayıptır yahu.

Sonuna kadar katılıyorum...
Bu işe için teknik bilgi istiyoruz burada...
tavsiye ettiğiniz led boyutları.
veya elektronik devreyi kendiniz mi yapıyorsunuz?
Kendiniz yaptıysanız devreyi nasıl bağladınız. kaç led'i seri kaçını paralel kaç ohm luk drençle bağlıyorsunuz animasyonlar için pic devresi gibi bir devre kullanıyor musunuz.
kullanıyorsanız hangi entegreyi kullanıyorsunuz.
yazdığınız kodlar var mıdır?

bunun gibi paylaşacak bir bilginiz yoksa eğer...
o telefon numarasını boşuna vermişsiniz...
eğer ücretsiz reklam verebiliyorsanız bende telefon yazayım buraya...
hatta şöyle ekleyeyim...:)
Ben "emrealp" arkadaşımızın yaptığı tabelalarını 10 lira daha pahalı satıyorum...
ama size para geri iyade garantisi beğenmediyseniz iade + kargo gibi güzellikler ekliyorum...
ayrıca 5 yıl ürün garantisi veriyorum... isterseniz TSE belgesi de eklerim... :)

bu arada bende bu işi sizden alıp bu arkadaşa göndereceğim...
bu reklamlarla tüccar gibi çalışmış arkadaş... :)))
bize biraz bilgi verirsen eğer saygı değer "emrealp" en azından burada vermiş olduğun reklamın bedelini biraz da olsa ödemiş olursun...

1030 Mesaj
22 Şubat 2011; 23:54:55 

reklama ihtiyaç yok paylaşılması gereken bilgidir konuyu bilgi amaçlı açtım

profesyonel animasyonlu uzun ömürlü led bir tabela için

***kullanılan devre
***ledlerin dizildiği materyal
***çerçevelenme sistemi
***yazılacak yazı resim veya font için ledlerin yerleşim şekli
***kullanılacak led sayısının hesaplanması
***kullanılacak direnç ve dirençler
***kullanılacak led ve modeli
***bu malzemelerin rahatlıkla ve ucuza temin edilebileceği il,ilçe,dükkan ve yerler
***besleme devreleri 12-24volt
***sıcak soğuk yağmur kar yalıtım biçimi
***uygulama videoları

unuttuğum,atladığım herşey için bilgi rica ediyoruz konunu açılma amacı budur ...

31 Mesaj
23 Şubat 2011; 3:15:17 

Bence bu konuda en onemlii taraf projenin dijital tarafi, eger yaziyi daha enteresan bir sekile getirmek istiyorsak mikrodenetleyicileri programalamayi ogrenmek lazim ve bu konuda yardimci olunursa bence isin obur tarafini kolaylikla halederiz.

3 Mesaj
23 Şubat 2011; 19:39:37 

arkadaşlar son birşey daha söylemek istiyorum.Picten bihabersiniz ,direnç ölçmek nedir bilmiyorsunuz,led çeşitleri hakkında en ufak bir bilginiz yok... bize yardım edilmiyor diyorsunuz.Önce bi pic kitabı alın çalışın uğraşın emek verin,takıldığınız yerde sorun.Bir kaç çeşit direnç alın ölçün renk kodlarını öğrenin.Gidin bir ledçiyi gezin sorun bu ne bu ne kaç voltta çalışır ne kdr akım çeker.Armut piş ağzıma düş... 100lerce kişi adresimi ekledi.adamın ilk yazdığı şey led tabela nasıl yapılır. Haydaaaa... direk siliyorum.<Ama adam araştırmış uğraşmış bir yerde takılmış,yada malzeme sıkıntısı çekiyor vs. sonuna kadar yardım ettim.Kusura bakmayın ama gecenin 3ünde 4ünde kimse yardımcı olmaz.Ama oldum.Hala bakıyorum abuk subuk bir yığın yorum var.Birde şunu unutmayın ki kimse sizinle bilgisini paylaşmak zorunda değil! hee paylaşıyorsa da eyw dersin geçersin.ohh ben oturayım adam 3-4 yıllını verip öğrendikleri şeyi 1 dk da sana yazsın ne güzel iş yaa...kendinize gelin beyler.Biraz çalışın ...

364 Mesaj
24 Şubat 2011; 0:20:16 

forumların amacı zaten kısa yoldan bilgiye ulaşmaktır. vaktim yok diyip her yorum yazanla polemiğe giriyorsunuz. bilginizi burda paylaşmıycaksanız forumu boşuna kirletmemenizi tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1030 Mesaj
24 Şubat 2011; 2:44:37 

yorum yok pes

laf anlatılmıyor abi millete sene 2011 ama paylaşım yerine konuşmak moda olmuş...

burda bilgisi sıfır olan hiç bi adam soru sormaz bişi araştırıyodur ki konuya dahil olmuştur

lütfen beeeencill diill seeeeeencil olmalısın...

ben ne amfi ustaları ne verici ustaları ne türbin ustaları gördümki burda neler paylaştılar

ee o adamlar ekmek yemiyor mu?

düşünce yanlış millet illa tutturmuş microsoft gibi tek elden tek noktadan çalışmayı

bi lisns için bi kaç kod bi kaç yazılım için tek yere mahkumsun microsoft mesela

ama microsoft olmanız neredeyse imkansız dimi tüm türkiye hatta tüm dünya led tabelasını sana yaptıramaz

ee bu demek oluyorki bilgini paylaşırsan ne senin müşterin eksilir nede bilgin...

işi temiz yapan herzaman tutulur unutmayın 3-5 lira pahalı olsada....

32 Mesaj
11 Temmuz 2011; 13:41:43 

Her türlü led tabelayı ortağım yapıyor yaptırmak isteyenler forumun ismini verirse ucuza yaptırtabilirim saygılarımla...

Toz Elektroniğin Yorganıdır.

41 Mesaj
16 Ağustos 2011; 0:06:33 

[font="Times New Roman"][/font] arkadaşlar burda öğrenmek istediğim tek şey 1 metre led ışık kaç volt

14 Mesaj
14 Eylül 2011; 8:23:11 

bence burada yapılmak istenenin ne oldugu tam açık değil, yapılacak tabela animasyonlumu yoksa düz ışıklandırmamı.animasyonlu kayan uçan yazı isteyen arkadaşlar ,, bi mono yazı yaplımda ilk başta sonra full animasyon -rgb vs tabelaya geçelim . tabela imalatcısı dolu maşallah yaptırmak isteyene yardım eden edene..bi yandanda armut duş yok pic-mic diyip milletin gözünü korkutanlar,,kimse kimsenin ekmeğinde gözü yoktur rahat ol Allah herkese rıskını verir merak etmeyin korkmaya gerek yok..a
animasyon hazır kartlar kaç kanal isteğe bağlı internette bi sürü ne gerek var işin en dibine girmeye ,,eminim pic programlama ve kart imal edecek bilgimiz olsa yinede bi zorluk sunarsınız .. kardesşim LED nasıl üretilir diye bi sorunum yok yada pic programlayıp kart imal etme k hiç derdim yok...
derdim bu plastik ne tarzda bir plaka ,renklimi renksizmi satılıyor,,folyo felan yazmış bazı sitelerde arkasınamı çekilecek ,ledleri dizmek delmek el becerisi, ledleri sudan nasıl koruyacağız bi bunları bilsek en baştan gersi gelir ...hiç bir elektronik bilgisi olmadan soru soranlara bende karşıyım hevesliyseniz forumu takip edip bişeler öğrenin 1 metre led kaç volt derseniz kimse kaale almaz

3ghz presscot+p4p800x+2*256 ddr400 kingston +128 maxima ekran kartı+ 120gb samsung ata133 8mb cache+skystar2 digitaltv+vcd producer capture+colorsit 550watt power+hyundai 17'' FALT+samsung cdrw+flexy card reader+musteg webcam.vs

1438 Mesaj
14 Eylül 2011; 11:07:19 

1 metre led kaç voltmu?
bunu soran adama tebrik
1 metre led nasıl dizilmiş seri-paralel arada direnç varmı varsa değeri nedir led katalog bilgileri nedir çektiği akım değeri vede her led kaç volt gerilimde buna benzer çok soru var.
ama eğerki dolmuş yada arabalara takılan şerit led'lerden kast ediyorsanız onlar genelde 12volt ile çalışır ister 10cm ister 10metre fark etmez 3'erli gruplar halinde kesedebilirsiniz gerilim 12v akım şerit led'in uzunluğuna göre artar.

ben bu işi yapmıyorum sadece okulda 2 metrelik kayan yazı tabela yapmıştım amacım sadece bilgi vermek.
tabela yapacak arkadaşlarada önerim çok zor değil en basidinden pic programlamayı öğrenin 2-3 saatte işinizi görecek kadar programlama ögrenirsiniz.
malzeme olarak plexiglass kullanılıyor kalınlığına desenine yada ultraviyole özelliğine falan bağlı olarak fiyatları değişiyor 1 tabaka falan alanlar pek kar sağlayamaz toptan alımlarda yarı yarıya fark eden yerler var dış çerçeve kimisi alüminyum kullanır kimisi plexiglass çerçeve hazırlar led sıralaması için ledin bilgileri önemlidir örneğin 2volt kırmızı bir led ile 12 volt'a 6 adet led bağlanır direnç konmaz ama parlak beyaz led için 3 adet bağlanır düşük değerli direnç konur bunları örnek olarak verdim eğer tabela yapmak istiyorsanız elektronik bilginizin en az giriş sevyesinde olmalıdır örneğin 9v pile 2 adet led bağlayınca kaç ohm direnç bağlayacağınızı bilmeniz gerekir bu hesapları basitten öğrenirseniz tabela yapımında zorluk yaşamazsınız sebebi burda birisi 3 led'e 12 v ver der siz gider düşük gerilimli düşük akımlı led kullanırsanız bütün ledler patlar(bozulur) bunlar için azda olsa elektroniği bilmeniz gerekir diye düşünüyorum herkeze kolay gelsin umarım sorunsuz halledersiniz.

94 Mesaj
21 Eylül 2011; 23:40:24 

arkadaslar sakın yok insanlar para kazanıyor çok zor diye düşünmeyin iş gerçekten kolay sadece malzeme eksikliği yüzünden biraz sabır gerekiyor.evde oturup yaklaşık 1 yıl önce yaklaşık 40*30 tabela yaptım ve bir senedir hiçbir sıkıntı yaşamadan çalışıyor.ledleri yerleştirceginiz malzemenin adını tam olarak bilmiyorum ancak reklamcılarda bulabileceginiz beyaz kesilebilir bir malzeme var ona sticker yapıştırarak led dediklerini açtım ve ledleri nakış işler gibi tek tek yerleştirdim.yerleştirmeden önce yazacagım font yazı ve diger resimleri çıktı alıp 1cm aralıklarla işaretledim, işaretli yerlere uygun renklerde ledleri yerleştirdim.sonra yukarda konustugunuz gibi kırmızıysa 4 , diğer renklerse 3 er tane koyup uçlarına uygun direnç ekleyip bir ucunu 12v bir ucuna verdim.eger animasyon yapmayacaksanız direk voltajın diger ucuna bagladıgınızda zaten ledleriniz yanacak fakat animasyon istiyorsanız biraz oturup pic yada mikroişlemci bilgisi gerekiyor. ama animasyonsuz tabela için sadece ledin artısı eksisi ve takacagınız direnç degerini seçmeniz yeterli.bizim için zor kısım ne derseniz ? reklamcılarda cnc tezgahı oldugundan adamlar çatur çutur malzemeyi işleyip ledleri yerleştiriyor, biz ise tek tek ugraşmak durumda kalıyoruz yoksa tüm kullanılan malzemeler aynı, led fiyatı olarakta ben gittigidiyorda 750 tanesini 75 liaraya almıştım belki daha ucuza bulabilecek arkadaslar bile vardır aramızda.boş bir zamanımda yaptıgım tabelanın videosunuda ekleyecegim , biraz elektronik bilgisiyle gerçekten yapabileceginiz birşey size tavsiyem gözünüzde büyütmemeniz .. kolay gelsin ...

video cep telefonu oldugu için kötü oldu kusura bakmayın , kolay gelsin tekrar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuccukpirana -- 21 Eylül 2011; 23:52:26 >

SeLaMeTLE . .

14 Mesaj
3 Ocak 2012; 13:49:07 

kuccukpirana adlı arkadaşa katılıyorum çok zor birşey değil. Ben babamın dükkanına yapıyorum şuanda ve konuyu görünce sizlerle paylaşmak istedim.
Öncelikle Tabela yapımında kullanılan "Mantar led" adlı geniş açılı ledler kullanmamız gerekiyormuş.
Dün 40 tane beyaz alıp deniyim dedim adam 12 lira dedi (İnternette 100 adet 5,6 Lira :D)o anın verdiği heyecanla aldım(Tamam kabul ediyorum kazıklandım :D)
3 Volt'muş her biri yani buda demek oluyor ki 12 volt kullancağım için 3 adet led ve 1 adet 180 ohm direnci seri bağlıcam. Eve gelip bi denedim. Gayet güzel :) Fazla para verdiğim için bana öyle gelmiş olabilir :D Az önce kırtasiyeye gidip karton ve resim kağıdı aldım ve başladım.
http://imageshack.us/photo/my-images/10/03012012103.jpg/

Öncelikle harflerin boyutunu şeklini vb şeyleri ayarladım sonra kareli defter üzerinde yerleştirdim.
http://imageshack.us/photo/my-images/521/03012012104.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/707/03012012105.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/443/03012012102.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/15/03012012106.jpg/

Şekildede görüldüğü gibi Karelerden yararlanarak bir kare boş bir kare dolu olarak çizdim sonra bu mantar panoların üstüne kağıt gibi şeyleri tutturmak için kullanılan iğne gibi şeyi kullanarak kareli kağıdı altta karton üstünde resim kağıdı olacak şekilde üstüne koydum ve işaretlediğim yuvarlakların içine ledin bacaklarına göre delikler açtım. ( Kabul etmeliyim ki ellerim ağrıyo Daha ilk harfte :D)
Şuanda ledlerim 41 tane olduğu için (Led'i satan abinin eli boldu 1 tane fazla vermiş ) Sadece T Harfini yaptım. Bugün Gıda çarşısına gidebilirsem ordan bi kaç yüz tane daha led alıp bugün bitirmeyi planlıyorum. Bitirdikten sonra tek sorunum pic ile programlamak kalıyo ki pic bilmiyorum :) Yada oda olmazsa 7476 JK flip-flopları kullanarak 1-2-4-8 saydırıp çıkışlara gelen gerilimi transistörlerle tetikleyip her bir harfin tetiklemesinde kullancam. Transistörle röleyi sürüp röle üstündende her harf için ayırmış olduğum led grubuna :) Umarım ledleri bugun alabilirim :) Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

1438 Mesaj
3 Ocak 2012; 15:49:01 

@dex2210 sen en iyisi PIC öğren güzel efektlerde yaparsın. Flip Flop falan uğraşma 1 günde tabela yapacak bilgiyi öğrenirsin.

14 Mesaj
3 Ocak 2012; 20:02:12 

Sağol Yüzbaşım şu ledlerin yerleşimini halledeyim hem arkadaşlara yardımcı olması için resimleri yüklerim hem de pic derslerine bi bakarım :)

243 Mesaj
7 Ocak 2012; 14:33:39 

dex biraz basit kaçmış yaw :D

benim yaptığım çalışmaya ısındım birden :)

neyse ben de bu iş için bi çalışma yaptım ve tabelaya koyacağım logoyu bir dizi işlemden geçirip ledleri ARES üzerinde yerleştirdim. toplamda 2117 adet led gitti.
resimler sırasıyla şöyle

1
0

Th3r4p1sT

2
0

Th3r4p1sT

3
0

Th3r4p1sT

4 Bu aşamada bitmap dosyasını ARES e atıp ledleri resim üzerine yerleştirdim. sonra bitmap dosyamı sildim ares ten.
0

Th3r4p1sT

5
0

Th3r4p1sT

6 biraz zoom yapılmış şekli.
0

Th3r4p1sT

bu resimleri filan yaptım.
mikroişlemci ve programlama konusunda sorunum yok. o konuları hallederim.

eksiğim olan noktalar,
- led tabelada zemin olarak ne kullanılır veya hangi zemin daha iyi olur?

- ön kapak olarak şeffaf pleksiglas kullanmayı düşünüyorum su filan girmesin diye. ama arka kapak için ne kullanılabilir? malum pleksi pahalı bayağı :)

- mikroişlemci ve programlama ile ilgili sorunum yok ama ledleri sürerken nasıl bir transistör kullanılacak, bağlantısı nasıl yapılacak gibi sorunlarım yine baş gösteriyor.

- bir başka soru ise, ledleri zemine yerleştirirken ledin genişliği kadar delik açıp arkadan yerleştirmek mi? yoksa sadece ledlerin bacakları için delikler açıp ledleri önden yerleştirmek mi daha iyi ışık ve sonuç verir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Th3r4p1sT -- 7 Ocak 2012; 14:43:01 >

91 Mesaj
7 Ocak 2012; 22:25:31 

Arkadaşlar merhaba , paylaşımlarınız çok güzel.Özendim doğrusu.Matematik öğretmeniyim , amatör olarak elektronikle ilgiliyim.320 saatlik bir mikrodenetleyiciler kursu aldım , sizin kadar iyi olmasam da işimi görecek kadar pic bilgisine sahibim ( 16f84A - 16f877A ) , Proteus öğrendim ve yazılımları microcode studioplus da yazıyorum.Ama işte led tabelanın kasası vs gibi fiziki unsurları nasıl temin edilir , yaptırılır hiç bilgi ve deneyim sahibi değilim.İstanbul / Bağcılar da ikamet ediyorum.Bilgilerini paylaşmak isteyen olursa ben de bildiklerimi paylaşmak isterim ( 2 yıl elektronik öğretmeni ile ev arkadaşlığı yaptım ve hatrı sayılır paylaşımlarda bulundum sağolsun )...Teşekkür ederim şimdiden..Tekrar tebrikler...

2 Mesaj
9 Ocak 2012; 1:24:20 

arkadaşım sana bir şey danışmak istiyorum
bana yardımcı olursan sevinirim
ares diye bir programdan bahsetmişsin şu linkte
http://forum.donanimhaber.com/m_41258023/tm.htm
bu programı nerden indirebilirim ve bu işlemleri sırasıyla nasıl yapabilirim bana anlatırsan sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim..

2 Mesaj
9 Ocak 2012; 1:27:21 

Th3r4p1sT üye arkadaşım

ares diye bir programdan bahsetmişsin.

bu programı nerden indirebilirim ve bu işlemleri sırasıyla nasıl yapabilirim bana anlatırsan sevinirim.

243 Mesaj
9 Ocak 2012; 2:15:41 

quote:

Orijinalden alıntı: sosyetem272

Th3r4p1sT üye arkadaşım

ares programı aslında proteus paket programının bir alt programıdır ve baskı devreleri bilgisayarda çizmeye yarar.
yani ares için bilgisayarına Proteus programını yüklemen gerekir. ares in kullanımı için de internette biraz araştırma yapman yeterli. çok basit bi programdır.

işlemlere gelince;
-önce elimdeki logoyu alıp siyah/beyaz yaptım
-siyah beyaz logonun iç kısımlarını silip sadece harflerin çevresini bıraktım. bunun için paint veya photoshop kullanabilirsin.
-en son da yaptığım resmi bmp(tek renkli) olarak kaydettim.
-ares programını açtıktan sonra file menüsünden import bitmap seçip resim dosyamı programa attım.
-aresin ölçü aracıyla ölçülerini de ayarladıktan sonra ledleri resim üzerine yerleştirmeye başladım.
-tüm ledleri yerleştirdikten sonra da eklediğim bitmap resmimi kaldırdım ve sadece ledler kaldı

bu arada ben sorularıma bi cevap alamadım halen yaw :)

5 Mesaj
16 Ocak 2012; 0:14:58 

sosyetem272

Sevgili sosyetem272
İstediğin program aşağıdaki linkdedir.Türkçe yaması da vardır nasıl yapılacağını içeride anlatıyor artık bundan sonrası sana ait soruna cevap vermeyeceğim güle güle kullan.Saygılar..

https://www.rapidshare....7218278/PROTEUS_7_7.zip

https://www.rapidshare...._Turkce_Yama_Paketi.rar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emirkutlay -- 16 Ocak 2012; 0:17:30 >

8 Mesaj
16 Ocak 2012; 1:47:01 

Merhaba
Ledler ne kadar küçük olursa olsun hepbir araya geldiklerinde ise görsel şölen oluştururlar adeta bir makyaj gibi,
İnsanlar gün geçtikçe ileri seviye işlemler başarmaktadır bu demek oluyor ki bir projenın devrinin bitmesi daha gelişmişinin oluşmuş oldugunu gösterir
Yapmak istedigi herhangi birşeyi düşünen insan
düşüncesini gerçekleştirir ve sonunda ne düşündügünü görür
Birşeyler yapmak istiyorsa insan ilk önce kafasında tartıp biçim ayarlaması gerekir

Kolay gelsin

14 Mesaj
26 Ocak 2012; 17:55:40 

Evet Arkadaşlar ve abiler :D Benim küçük tabelamın ledleri yerleştirmesi ve bağlantısı bitti şimdi tek sorun çerçevede :D Tabela iç ortamda kullanılacağı için Sua lma gibi bi problemim yok. Bu yüzden normal bir çerçevecide yaptırmayı düşünüyorum bu seferlik. Tabi ki bundan sonra daha fazla yapıcam. Ötekiler için karton yerine Tabela altı olarak İnce kontrplak kullanıcam :) Öteki Tabelamıda paylaşıcam maksat yapmak isteyipte örnek arayanlara yardımcı olalaım diye :)

0

Ekteki dosya (1)

5 Mesaj
20 Haziran 2012; 18:51:10 

arkadaşlar led tabelayı 12V, pic devresini de 5V'la çalışcak şekilde ayarlamıştım.
Fakat şimdi power supply le çalıştırdığımda veya 12v luk güç kaynağı kullanıp 5 voltuda 7805 devresiyle sağladığımda devre görülmeyecek kadar sönük çalışıyor. yani iki gerilimin şasesi ortak olunca zayıf yanıyor ama iki ayrı güç kaynağıyla denediğimde gayet güzel çalışıyor.
Bu işi tek güç kaynağıyla nasıl yapabileceğimi bilen varmı?

14 Mesaj
25 Haziran 2012; 14:59:30 

Ne yazık ki bir fikrim yok :/

1 Mesaj