Şimdi Ara

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü[Bilgi ] (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
981
Cevap
47
Favori
215.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 yıl tersane ortamında staj yapmış biri olarak söylüyorum. Gitmeyin.
  • PETERSBURG SOLTİ TROPiQUE (ayrı ayrı cevaplar almak istiyorum zamanınız varsa çünkü bu hafta tercih yapacagım)
    peki konuşulduysa göremedim şunu sormak istiyorum
    YTÜ Gemi İnşaat ve Gemi Makina mı
    İTÜ Gemi ve Deniz teknoloji mühendisliği mi genel olarak soruyorum
    ve hangisi piyasada daha çok tutulur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fizyoterapist.Biri -- 23 Temmuz 2012; 23:38:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyblast

PETERSBURG SOLTİ TROPiQUE (ayrı ayrı cevaplar almak istiyorum zamanınız varsa çünkü bu hafta tercih yapacagım)
    peki konuşulduysa göremedim şunu sormak istiyorum
    YTÜ Gemi İnşaat ve Gemi Makina mı
    İTÜ Gemi ve Deniz teknoloji mühendisliği mi genel olarak soruyorum
    ve hangisi piyasada daha çok tutulur

Diplomanızda geçen ünvanlarınız:
    YTÜ GİM – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi (İTÜ ve KTÜ için de aynısıdır)
    İTÜ DTM – Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisi
    Her iki okul mezunu da bir gemi inşa projesinde, tersane ortamında aynı işi yapar aynı yetkilere sahiptir. Haliyle TMMOB Gemi Mühendisleri Odasına kayıt olurlar.

www.gmo.org.tr 'den alıntı
    quote:

Madde 7 - Odaya üye olabilmek için aşağıdaki esasların yerine getirilmesi gerekir;

a) Odaya asil üye olabilmek için T.C. uyruğunda olmak ve Türkiye sınırları içinde gemi inşaası ve/veya gemi makinaları ve/veya deniz teknolojisi mühendisliği öğretimi yapan kurumlarca verilen lisans diplomasına ya da fakülte yönetim kurulu kararına istinaden verilen mezuniyet belgesine, yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar için ise Yükseköğretim Kurulunca onaylanmış denklik belgesine sahip olmak gerekir. Oda kayıtlarında ve meslek icrasında lisans eğitimi esastır. Odaya, lisansüstü eğitimi ile alınan unvana dayalı olarak kayıt yapılamaz.

GİM ile DTM arasındaki fark birinde makine diğerinde açık deniz yapıları ile ilgili derslerin yoğun olmasıdır. Ama çoğu ders ortaktır.
    2012 temmuz şartları ile müfredattan dolayı YTÜ gemi inşa dışında hiçbir gemi inşa mezunu Uzakyol vardiya müh. Ehliyeti alamıyor. Ancak ileride YTÜ’nün bu hakkı devam eder mi ya da İTÜ ve KTÜ eski haklarını geri alabilir mi bilemem. Burası Türkiye her gün yeni bir kanunla işler değişebiliyor.
  • vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim çoğu şeyin cevabını sayenizde öğrenmiş oldum sizlere bir kaç sorum olacak abilerim.
    1-işe başladıktan sonra 3.mühendisle 3.kaptan arasında bir hiyerarşi farkı varmı? onlara üst gibimi davranılıyor?
    2-ben itüdeki alt-üst ilişkisini biraz daha açabilir misiniz? yani askeriyedeki gibi değil ama ona benzer bir sistem mi ?
    3-bide önşartlar var mesala benım boyum 1,79 86 kiloyum şartlara göre en fazla 5 kilo fark yazıyor buna tam bakılıyor mu?
  • @tropique peki şunu bulamadım herhangi bir yerde sen Gemi inşaat değilsin Gemi teknoloji okumuşsun işimize yaramazsın denirmi
    2. sorumda siz olsanız İTÜ Gemi ve Teknoloji mi
    YTÜ Gemi İnsaat ve makine mi
  • quote:

@tropique peki şunu bulamadım herhangi bir yerde sen Gemi inşaat değilsin Gemi teknoloji okumuşsun işimize yaramazsın denirmi
    2. sorumda siz olsanız

İTÜ Gemi ve Teknoloji mi

Denmez,denemez,denmemeli. Tersanede çalıştığım ve askerlik yaptığım sırada bir çok gemi ve deniz teknolojisi mühendisi ile tanıştım,çalıştım. Bilgi ve yetenek olarak bir farkı yoktur. İTÜ'nün web sayfasında ders listelerine bakın, yarısından fazla ders ortaktır. Haliyle yeterlilik ve yetkileri de aynıdır.

Ben neyi tercih ederdim diye sormuşsun. Vaktiyle Yıldız Gemi inşayı tercih etmiştim ama o zaman deniz teknolojisinden haberim yoktu. Bugün tekrar şansım olsa ve denizcilik ile ilgili bölümlerden tercih yapacak olsam tercihlerim arasına koyardım. Türkiye'de henüz pek faal olmasa da yurt dışında pek çok örneğini görebileceğiniz açık deniz yapıları (petrol gaz platformları,rüzgar santralleri gibi konularda) bilgi sahibi olursunuz.

Bir tersanede sen DTM okumuşsun diye makine donatım işi verilmeyen bir kişi duymadım. Yada GİM olan birine rüzgar santarli projesi için iş teklifi yapılmadığını duymadım hatta bizzat benden böyle bir iş için bir yurtdışı firma CV istedi geçen baharda, olmadı o başka konu da.

Sonuçta bazı alanlarda ünvanlar yapılan iş ile sınırlı değildir. Birbirinin içine geçer, temelleri bir branşlardır.

Ders planlarını inceleyin,ilginizi çekiyor hoşunuza gidiyorsa yazın.

Eski bir mesajımı tekrar yazayım

Babaları bir anneleri farklı kardeşler
  • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği (İTÜ-YTÜ-KTÜ'de var)
  • Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği (İTÜ'de var)

Kuzen
  • Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (namı diğer çarkçı, makine zabiti)

Uzak akraba
  • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (namı diğer kaptan, güverte zabiti)
  • quote:

Orijinalden alıntı: tropique

quote:

@tropique peki şunu bulamadım herhangi bir yerde sen Gemi inşaat değilsin Gemi teknoloji okumuşsun işimize yaramazsın denirmi
    2. sorumda siz olsanız

İTÜ Gemi ve Teknoloji mi

Denmez,denemez,denmemeli. Tersanede çalıştığım ve askerlik yaptığım sırada bir çok gemi ve deniz teknolojisi mühendisi ile tanıştım,çalıştım. Bilgi ve yetenek olarak bir farkı yoktur. İTÜ'nün web sayfasında ders listelerine bakın, yarısından fazla ders ortaktır. Haliyle yeterlilik ve yetkileri de aynıdır.

Ben neyi tercih ederdim diye sormuşsun. Vaktiyle Yıldız Gemi inşayı tercih etmiştim ama o zaman deniz teknolojisinden haberim yoktu. Bugün tekrar şansım olsa ve denizcilik ile ilgili bölümlerden tercih yapacak olsam tercihlerim arasına koyardım. Türkiye'de henüz pek faal olmasa da yurt dışında pek çok örneğini görebileceğiniz açık deniz yapıları (petrol gaz platformları,rüzgar santralleri gibi konularda) bilgi sahibi olursunuz.

Bir tersanede sen DTM okumuşsun diye makine donatım işi verilmeyen bir kişi duymadım. Yada GİM olan birine rüzgar santarli projesi için iş teklifi yapılmadığını duymadım hatta bizzat benden böyle bir iş için bir yurtdışı firma CV istedi geçen baharda, olmadı o başka konu da.

Sonuçta bazı alanlarda ünvanlar yapılan iş ile sınırlı değildir. Birbirinin içine geçer, temelleri bir branşlardır.

Ders planlarını inceleyin,ilginizi çekiyor hoşunuza gidiyorsa yazın.

Eski bir mesajımı tekrar yazayım

Babaları bir anneleri farklı kardeşler
  • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği (İTÜ-YTÜ-KTÜ'de var)
  • Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği (İTÜ'de var)

Kuzen
  • Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (namı diğer çarkçı, makine zabiti)

Uzak akraba
  • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (namı diğer kaptan, güverte zabiti)

• çok teşşekkür ediyorum tercih haftasındayım düşünmeye ihtiyacım var :)
  • gemide saksıda falan domates vb. yetiştirebilir miyiz?
    niye domates dersen domatesin biyolojik saati yoktur. her mevsim uygun şartlarda yetişir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hn_enn

quote:

Orijinalden alıntı: El Cazador

1 yıl tersane ortamında staj yapmış biri olarak söylüyorum. Gitmeyin.

http://www.demircelikstore.com/-1-167-gemi-insa-sektoru-siparis-iptalleriyle-bogusuyor.html

sektörün durumu ne yönde?

Yeni gemi inşa neredeyse sıfır şuanda, bütün tersaneler tamire döndü. İş var ama ilerde böyle gitmez. Bu işe 10 sene biçiyolardı ben oradayken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre1393

gemide saksıda falan domates vb. yetiştirebilir miyiz?
    niye domates dersen domatesin biyolojik saati yoktur. her mevsim uygun şartlarda yetişir.

• quote:

quote:

quote:

http://www.demircelikstore.com/-1-167-gemi-insa-sektoru-siparis-iptalleriyle-bogusuyor.html

Yeni gemi inşa neredeyse sıfır şuanda, bütün tersaneler tamire döndü. İş var ama ilerde böyle gitmez. Bu işe 10 sene biçiyolardı ben oradayken.

İleride böyle gitmez derken tamamen mi duracak sektör gemi inşa tamamen bitebilirmiki bence yeni kaynaklar çıktığı sürece gemi inşa sektörü yeniden canlanacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _war_

quote:

quote:

quote:

İleride böyle gitmez derken tamamen mi duracak sektör gemi inşa tamamen bitebilirmiki bence yeni kaynaklar çıktığı sürece gemi inşa sektörü yeniden canlanacaktır.

Sektör elbette bitmez fakat el değiştirir. Ve Çin her sektörde olduğu gibi gemi inşayı da tekeline alıyor.
  • Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili birkaç sorum var benim.
    Disiplin çok mu sıkı?
    Saç-sakal-kıyafet gibi şeylere karışıyorlar mı?
    İTÜ ve YTÜ arasında bu disiplin konusunda farklar var mı? Bir de ingilizce değil de türkçe eğitim görsem iş hayatında çok sıkıntı çeker miyim?
  • Bu yıl taban puanları kaçtır ? YTÜ-İTÜ-KTÜ ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tükenmiş Kalem

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili birkaç sorum var benim.
    Disiplin çok mu sıkı?
    İTÜ ve YTÜ arasında bu disiplin konusunda farklar var mı? Bir de ingilizce değil de türkçe eğitim görsem iş hayatında çok sıkıntı çeker miyim?

evet
    evet
    evet
    evet
  • yıldız teknik gemi inşaatı %100 ingilizce değil sanırım, ingilizce hazırlık var mı diğer bir çok mühendislikte olduğu gibi.
  • quote:

Disiplin çok mu sıkı?

Ytü de okuyorum disiplin falan yok normal mühendislik öğrencisisin hiçbir şeye karışmazlar o senin dediğin piri reisde falan var
  • quote:

quote:

Disiplin çok mu sıkı?

Ytü de okuyorum disiplin falan yok normal mühendislik öğrencisisin hiçbir şeye karışmazlar o senin dediğin piri reisde falan var

hocam piri reis önerir misiniz sizce yazayım mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

quote:

quote:

Disiplin çok mu sıkı?

piri reis yazacağına ytü 2.öğretim yaz bence
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Disiplin çok mu sıkı?

piri reis yazacağına ytü 2.öğretim yaz bence

onu da yazacağım da piri reisi yazmamalı mıyım sizce

bence yazma sonra 1 yıl falan kalırsın başına bela olur direk ktü yaz
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.