Şimdi Ara

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü[Bilgi ] (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
981
Cevap
47
Favori
215.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

uup
  • Arkadaşlar bana özel mesaj göndermeyin çünkü cevaplamıyorum,
    Mühendisliğin en önemli kurallarından biri önce okumak ve anlamaya çalışmaktır.
    Mühendis kolaya kaçmaz.
    Daha evvelki sayfalarda gerek ben gerekse diğer birlaç meslektaşım sayfa sayfa
    Yazılar yazdık sırf insanlar faydalansın diye. Ama bu yazılanları okuyup bilgi sahibi olmak varken
    Sanki başka işimiz yokmuş, bütün gün bilgisayar başında "soru sorsalar da cevaplasam" diye bekliyormuşuz gibi elli kere söylememize rağmen hala özelden bir sürü soru soruluyor.
    Hayır farklı birşey sorulsa gene cevaplayalım da, sorular hep aynı
    " Mezun olunca nerelerde çalışabilirim, kaç para maaş alırım, kriz ne zaman biter....." falan filan.
    O kadar yazdıklarımızı okumadan hala bunları soranlara ortak cevabım şu;
    Daha işin başında bu kadar bencil ve beleşçiysen hiçbiryerde tutunamazsın ve kelebek misali habire
    İş değiştiren biri olur çıkarsın.bu tip kişiler de hep küçük paralara mahkum olurlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi solti -- 31 Ağustos 2014; 12:53:56 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: PETERSBURG

quote:

Orijinalden alıntı: jordan81

İtü den mezun bi arkadaşım var, hatta eşi de aynı okuldan. Öyle abartıldığı gibi iş imkanı ve kazançlar yok, hatta 3-4 yıl önce işsiz bile kaldılar. Şimdi yine çalışıyorlar ama zor günler de geçirdiler. Bence yazılmaz bu bölüm

Meslekte 8. Yılını tamamlamış itü mezunu biri olarak önceki sayfalarda mesleğin iş alanı ve özellikle denizdeki iş alanı ile alakalı çok detaylı bilgiler verdim ve hatta sektör içinde uzun yıllar çalışan bazı arkadaşlarda çok değerli bilgilerini paylaştılar.verdiğiniz bigiler eksik ve yanlış.bu nedenle tercih yapacak arkadaşları yanıltabilirsiniz.

Tercih yapacak arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diliyorum.allah gönlünüze göre versin hakkınızda hayırlı olanı versin.

Arkadaşlar özelden sormak yerine burdan sorarsanız daha sğlıklı olur.kafanıza takılan sorulara elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

makine mühendisliği okuyup gemi makinesi üstüne yüksek lisans şansı var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: byipod

quote:

Orijinalden alıntı: PETERSBURG

quote:

Orijinalden alıntı: jordan81

İtü den mezun bi arkadaşım var, hatta eşi de aynı okuldan. Öyle abartıldığı gibi iş imkanı ve kazançlar yok, hatta 3-4 yıl önce işsiz bile kaldılar. Şimdi yine çalışıyorlar ama zor günler de geçirdiler. Bence yazılmaz bu bölüm

Meslekte 8. Yılını tamamlamış itü mezunu biri olarak önceki sayfalarda mesleğin iş alanı ve özellikle denizdeki iş alanı ile alakalı çok detaylı bilgiler verdim ve hatta sektör içinde uzun yıllar çalışan bazı arkadaşlarda çok değerli bilgilerini paylaştılar.verdiğiniz bigiler eksik ve yanlış.bu nedenle tercih yapacak arkadaşları yanıltabilirsiniz.

Tercih yapacak arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diliyorum.allah gönlünüze göre versin hakkınızda hayırlı olanı versin.

Arkadaşlar özelden sormak yerine burdan sorarsanız daha sğlıklı olur.kafanıza takılan sorulara elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

makine mühendisliği okuyup gemi makinesi üstüne yüksek lisans şansı var mı?

yapabilirsin tabi ytü gemi deki hocaların bi çoğu makineci :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redragon91 -- 21 Eylül 2014; 16:40:13 >

• beyler ben lise 3 öğrencisiyim itü gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği istiyorum
    su anda mezun olan arkadaşlar hemen iş bulabiliyorlar mı yoksa boşta kalıp başka dallara mı yöneliyorlar
    cevaplarsanız sevinirim
    saygılarımla
  • Ytu gemi insaat mezununuyum...4 sene evvelki ile su anki puan dususunu goz onune alarak tercih et...%70 i baska sektore yonelir mezunlarin...mezun biri olarak baska sektore yonelmeni tavsiye ederim....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • %70 kısım niye başka sektörlere yöneliyor ki gemi sektöründe para mı yok, mühendise ihtiyaç mı yok. yoksa işler çok mu yorucu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sergem

%70 kısım niye başka sektörlere yöneliyor ki gemi sektöründe para mı yok, mühendise ihtiyaç mı yok. yoksa işler çok mu yorucu

2006-2009 yillari arasindaki hareketlilik tersanelerde yok artik. Cok az mezun tersanede devam ediyor...benim donem arkadaslarimdan sadece 8 kisi tersanede calisiyor. 12 kisi civari gemide makinist olarak devam ediyor..kimisi sektoru komple birakip kpss ye calisiyor. Geri kalanlar da kimi yurtdisina gidiyor kimi de alakasiz isler yapiyor...tersanelerde durumlar hem maas olarak hem calisma saatleri olarak pek akil kari degil... Ama denizcilik sektoru olarak bakarsak is alani yeteri kadar var. Girisken olan ogrenme istegi olanin issiz kalmasi mumkun degil...Bu bahsettigim konulara onceki sayfalarda tecrubeli abiler cevap vermisti bi kismina ama bir seyler ekliyim dedim......yine soru olursa cevaplarim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain89 -- 26 Eylül 2014; 14:44:28 >

• O hayalleri koy bir kenara şampuan Gemi inşaat okuyunca bahriyeli falan olmuyon gızlar peşinde goşmuyo çaktin doktor ol doktor hemşireler çatttir çuttur

• Merhaba,

Forumda emeği bilgisini tecrübesini paylaşan herkese çok teşekkürler öncelikle.

Ben ve bir arkadaşım 2011 yılında İTÜ Gemi İnşaat ve Gemi Makinaları bölümünden mezun olduk. 3 yıldır çalışıyoruz fakat çok memnun olmadığımız için gemide çalışmaya karar verip itusemin açtığı tamamlama programına katıldık. Aralık ayında kısmetse kursu tamamlayacağız.Ocak ayında staj yapmak için başvurduğumuz yerlerin hemen hemen yarısı yalnızca üçüncü sınıf öğrencisi staja aldıklarını söylediler. Staj bulmamız konusunda bize yardımcı olabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: icillis

Merhaba,

Forumda emeği bilgisini tecrübesini paylaşan herkese çok teşekkürler öncelikle.

Ben ve bir arkadaşım 2011 yılında İTÜ Gemi İnşaat ve Gemi Makinaları bölümünden mezun olduk. 3 yıldır çalışıyoruz fakat çok memnun olmadığımız için gemide çalışmaya karar verip itusemin açtığı tamamlama programına katıldık. Aralık ayında kısmetse kursu tamamlayacağız.Ocak ayında staj yapmak için başvurduğumuz yerlerin hemen hemen yarısı yalnızca üçüncü sınıf öğrencisi staja aldıklarını söylediler. Staj bulmamız konusunda bize yardımcı olabilir misiniz?

referans bulursanız şirketbulmanız kolay olur.
  • [size=3]Uzakyol Vardiya Mühendisliği/Makinistliği Tamamlama Eğitimi (Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri için) halen devam ediyor mu?

çünkü bi ara kaldırıldı denmişti!

mevzuatta şöyle bi kısım var.

SON HÜKÜMLER

Kazanılmış Haklar
    GEÇİCİ MADDE 9 – (Ek:RG-31/5/2011-27950) (Değişik:RG-11/8/2011-28022)

Bu Yönetmelik hükümlerine göre; dört yıllık fakülte ve yüksekokulların deniz ulaştırma ve işletme, deniz işletmeciliği ve yönetimi, gemi inşaatı mühendisliği, gemi inşaatı ve deniz teknolojisi mühendisliği, gemi makinaları mühendisliği ve makine mühendisliği bölümlerinin lisans programından mezun olanlar ile A-II/1 ve A-III/1 müfredat programlarını uygulayan iki yıllık meslek yüksekokulu mezunu olanlardan, uzakyol vardiya zabitliği veya uzakyol vardiya mühendisliği fark derslerini almak için İdare tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarına 14/3/2011 tarihine kadar kayıt yaptıran öğrencilerin uzakyol vardiya zabitliği ve uzakyol vardiya mühendisliği/makinistliği yeterliklerine başvuru hakları saklıdır.

• Gerçekten severek yapacağınız bir meslek değilse tercih etmenizi önermem. Bölümü okumak gerçekten özveri istiyor, ilginiz yoksa bunu sağlamak kolay değil. İş hayatına gelince, mesleğinizi icra edeceğinizi varsayarsak sevilmeden yapılacak iş değil. Ben hiç ilgi alanım olmamasına rağmen çevreden ve lanet olası rehber öğretmenlerden aldığım tavsiyelerle bu bölümü yazdım (2009'da girdim o sene gemi inşaa sektörü baya hareketliydi.). Geçen sene ani bir kararla bıraktım bölümü ve bu sefer tamamen kendi ilgi alanım ve isteklerim doğrultusunda EE tercih ettim ve çok mutluyum. Kısacası ilgi alanınız değilse, bölümle ilgili yaptığınız araştırmalardan sonra aklınızda hala soru işaretleri varsa bu bölümü tercih etmeyin derim.
  • merhaba
    ilgili bölümlerden mezun ( gemi inşaatı ve makina mühendisliği, gemi ve deniz teknolojileri mühendisliği) olup, başka sektörlerde çalışan tanıdıklarınız var mı ?
    varsa nerelerde çalışıyorlar ve nasıl bir yol izlediler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gizemdikbass

Ben bir bayan olarak gemi inşaatı ve gemi makinaları bölümü seçmek istiyorum. Ama herkes bir bayan için uygun değil diyor. is ortamı nasıl olduğu hakkında pek bir bilgim de yok ama her 4 yıllık mezun olanlar uzun vardiya mi çalışıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim :(

sadece u.y.v. müh. olaral degil tabi yat sektörü olur, dizayn büro olur, tersane olur, bir çok iş alanı var suan gemiye çıkılmasının sebebi sektörde kriz olması iyi düşünülüp arastırılıp secim yapılmalı :)
  • Yazdıklarınızı büyük bir ilgiyle okudum.Aklıma takılan soruların büyük bir kısmını cevaplandırdım sayenizde sizlere teşekkür ediyorum.Benim anlayamadığım sadece birşey var itüdeki gemi işletme müh 25 binden alan bir bölümken ne oldu da 65 bine kadar düştü bu kadar düşüsün sebebi nedir acaba ? ilginiz için teşekkür ediyorum.Bu arada ygs 15 bin geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakorsan95

Yazdıklarınızı büyük bir ilgiyle okudum.Aklıma takılan soruların büyük bir kısmını cevaplandırdım sayenizde sizlere teşekkür ediyorum.Benim anlayamadığım sadece birşey var itüdeki gemi işletme müh 25 binden alan bir bölümken ne oldu da 65 bine kadar düştü bu kadar düşüsün sebebi nedir acaba ? ilginiz için teşekkür ediyorum.Bu arada ygs 15 bin geldi

Bu soruyu bende merak ediyorum valla. Bende seneye gircem sinava insallah o zamana yukselmez puanlar

• karakorsan95 kullanıcısına yanıt
    benimde aklımdaki sorulardan biri
  • Çoğu bölüm her sene sıralamada biraz gerileme yaşar. Bunun başlıca sebebi düşüş yaşayan bölümden daha iyi bölümlerin açılmasıdır. Yani ortalama bir makine mühendisliği (itü vs çok etkilenmez), bir üniversitede yeni bir tıp bölümü açılırsa sıralama kaybeder. Ama gemi inşaati ve gemi makineleri ve gemi makine işletme mühendisliği sadece bu nedenle bu kadar sıralama kaybetmedi. sanırım bunun nedeni kriz sonrası tersanelerin küçülmesi ve iş gücü fazlasının meydana gelmesi.
  • Daha net cevap icin konuya bekleniyorsunuz hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.